Křížení ryb
Světélkují v nich fluorescenční proteiny.
Je to geneticky modifikované Danio,tzv.GM danio.
Narazila jsem na webu na tuto fotku, bohužel bez popisku. Netušíte o jakou rybku jde?
Přijde mi jako geneticky upravená, ale nevím... Jsem jen zvědavá
Starší reakce
Nesmí být tyto druhy pohromadě, jinak se křížením jejich chov znehodnotí.
Starší reakce
První dvě spolu zcela jistě a myslím, že samice těch třetích budou k cizím hochům také vstřícné
...samce odhadnout neumím.
0 15.01.2013 20:25 jbml179 – Křížení živorodek
Starší reakce
Samec oka vleze skoro na všechny, kam se dá zasunout a někdy se i něco urodí...
0 14.10.2012 08:18 tosomja Je to mozne?
0 14.10.2012 08:14 tosomja Tieto obrazky su len z google!
0 14.10.2012 08:12 tosomja – Krizanci
Dobry den! Mam gupku a gold molly a sa mi paria, videl som na youtube vseliake videa, na google vseliake obrazke, ale ja sa chcem opytat vas, ci je to pravda. Tu poslem aj obrazky z googlu. Dakujem za odpoved.
Starší reakce
Jen pro upřesnění pojmem "mix - plata nebo paví očka", se myslí ryby s nejasným původem, ale také často jen smíchané. Takže například samci mohou být nositeli genů čisté linie pro samice, které má zákazník doma, protože jsou hoši z "liniového" chovu. Samice v té nádrži, pokud tam nejsou dlouho, nemusí být vyloženě "zkažené", protože pokud ten mix vzniká smícháním, i ony mohou být z liniového chovu a pokud se "potkají" se samcem původu nepatřičného, tak se z toho "vyspí"
a mohou dávat docela dobře mladé téměř shodné barvy.
ty jo, tak super, nesehnala jsem stejné samičky k samečkům které jsem dostala a teď se nemusím bát toho že nebudu vědět co s tím
Ty korunky mi tolik nevadí,každá kačka dobrá o proti počátečním nákladům
Moooc děkuji za info .-)
vpodstatě je to tak jak říkáš.. mix je prostě to že se nešlechtí do určité barvy a standartu, ale nechá se rybky jednoho druhu a různých barev množit mezi sebou jak se napadne..
udat to určitě jde, jen samozřejmě za méně peněz než slechtěná varieta... spousta lidí dokonce mix preferuje (obzvlášť u gupek)..
0 24.05.2012 22:16 tutuna – mix
Ahoj chtěla jsem se zeptat co mám hledt pod pojmem mix - plata nebo paví očka. Je to směs kříženců různých typů? Je to často vidět v akvaristice...takže když se mi třeba "modrá" pata (nevím přesně jaký je to typ - nikde jsem nenašla) rozmnoží s platou tuxedo, tak se to dá udat jako mix?Nebo to jsou neprodejní podvaťáci?
Starší reakce
To já taky.............
Nigrofasciata sežere na co přijde...
5 16.03.2012 22:02 0
Ta úvaha o přepážce je chybná a sežrání mladých by se nezabránilo. Aby to fungovalo, musely by být dospělci ze všech stran v prostoru vymezeném tou sítí, to jest něco jako ve velkém koši, kde mladé mohou oky sítě propadnout ke dnu i uniknout do okrajů, kam za nimi větší ryby nemůžou a tam potomstvo v klidu odrůstá.
Uvedený způsob jsem si ověřil a tento princip využívám pro množení živorodých i jikernatých ryb.
Nejvhodnější ke "gupkám" z mého pozorování jsou ty L. dominicensis. Mám je spolu. Píšu z jiného počítače, tak nemám k dispozici svůj foto-archiv. 0.
nutno dodat že dvěstěpadesátku chci přepažit napůl takzvanou perlinkou, takže dospělé ryby se budou pohybovat v polovině akvária a potěr může proklouznout z dosahu dospělých do druhé poloviny. V tom případě by to že je potěr malinký nebo že rodiče mají sklony potěr požírat nemělo až tak vadit, ne?
Zatím se mi jako taková vhodná kombinace pozdávají ty divoké gupky a k nim buď Plallocerosy a nebo jedny Limie - buď L.dominiscensis nebo L.nigrofasciata. Je to vhodná kombinace? A které z těch tří budou ke gupkám nejvhodnější??
Prolifici i amatesky mají malé rovněž velmi malé...
S pavími očky mám vzrůstově menší limie druhu L. dominicensis a L. caymanensis, ale mohou být po přivyknutí i s L. nigrofasciata, L. melanogaster, případně i L. perugia. Na rozmnožení se ovšem musí dávat březí samice limií a s nimi chovaná "očka" odděleně rodit, protože limie jdou po veškerém čerstvě narozeném potěru, i když si na odrostlejší mladé ve větším prostoru můžou do jisté míry zvyknout.
Ty Heterandria formosa, stejně jako podobné Neoheterandria elegans je nutno chovat samostatně. Jejich mladé jsou droboučké a často je požerou i dospělci vlastního druhu, nemají-li dostatek skrýší.
Z dalších menších druhů, které mám, ale s pavími očky je dohromady nemíchám to jsou Phalloceros caudimaculatus reticulatus. U gudeí jsou i mírnější druhy, co by eventuélně s pavími oky ve velké nádrži být mohly. Z těch menších, které i chovám , lze 'použít' Skiffia bilineata a S. multipunctata. Oba tyto druhy pan Josef Tomanec chová, taktéž i ty Limia nigrofasciata a L. dominicensis i ty Plallocerosy caud. ret. Musím již žel psaní hned ukončit, na fotku není čas. 0.
já právě hledám dva druhy které bych mohl souběžně pěstovat v 250L akváriu. S nimi už by tam bylo jen několik pancéřníčků a dva páry Oryzias Woworae. Ale rozhodně nechci aby se mi křížily. Jeden druhy bych chtěl Gupky, čistou linii, ideálně divoké La Playon od pana J.Tomance. Dalším druhem si nejsem jistý, rád bych spíše menší rybky (mečovky apod. ne), Platy nechci určitě. Spíš bych rád nějaké zajimávé ne moc rozšířené druhy. Zajímá mně třeba Girardinus Metallicus, Poeciliopsis Prolifica, Limia Nigrofasciata, Heterandria Formosa, Phallichthys amates, Zoogoneticus tequila....
Které z těchto druhů bych mohl v pohodě s gupkami chovat, aniž by se požraly aby se oba druhy rozmnožovaly a hlavně aniž by se křížily??
Chov micropoecilií není snadný. Na těchto rybách si "lámou zuby" i zkušení živorodkáři, proto je chovatelů velmi poskrovnu a úspěšných odchovů s trvalejšími výsledky ještě méně.
Už z tohoto důvodu není tolik příležitostí dělat pokusy s křížením. Podle mého přesvědčení to možné je, ale kříženci jako takoví nemají hodnotu čistého druhu, spíš jsou tito většinou vitální hybridi nebezpeční pro možnost znehodnocení genetické jedinečnosti (čistokrevnosti v rámci vlastní variability) .
V rukou odborných genetiků se dají řízeným křížením vyšlechtit zajímavé typy rybek, ale jejich rozšíření do akvarijních chovů s následnou "živelnou" reprodukcí nastoluje ve vybraných, tímto snažením postižených skupinách chaotický stav s potenciálem ohrožujícím zachování onoho původního druhového zastoupení, jehož sortiment se v akvarijních chovech snaží chovatelé pro budoucnost a trvalou dostupnost zachovat.
Micropoecilie bych s jakýmikoliv pavími očky a dalšími podobnými druhy v žádném případě k sobě nedával.
Při mém chovu s Poecilia velifera, Limia nigrofasciata, Xiphophorus multilineatus a X. birchmanni, k pokusům o oplození samic micropoecilií samci jmenovaných ryb nedocházelo. Taktéž nutno držet odděleně jednotlivé druhy těchto pecilek.
Komu se podaří tyto druhy získat a jejich odchov úspěšně zvládnout, tak vzhledem k jejich ceně, atraktivnosti a nenasycení trhu, můžou představovat finančně zajímavý artikl - např. M. branneri, M. parae, M. minima, M. picta a další; samozřejmě jen v nepokřížených čistokrevných liniích.
Přidané foto: dospělá samice M. parae - ta ryba níž, nad ní je Limia nigrofasciata. V současné době mám pouze mladé rybky M. parae. 0.
Zkřížit se může zjevně ledacos...nevěřícně jsem zíral na křížence oka a limie. I když byl neplodný. Ale potenciál samců pávčat je opravdu neuvěřitelný...momentálně jich mám přes dvě stovky v nádrži a dobře na ně vidím...Láska je láska, když chodí kluci s klukama...
Postavení samostatného rodu Micropoecilia není zrovna "pevné", někteří ichtyologové ho považují pouze za podrod v rodu Poecilia - aktuálně uvádí tento stav i Eschmeyerův Katalog ryb. Ohledně vzájemného křížení lze odpovědět, že se buď kříží, nebo je to pravděpodobné, nebo se to neví. Opakovaně byla potvrzena možnost křížení Micropoecilia picta x Poecilia wingei, a to se vznikem dále plodného potomstva. Údajně totéž platí i pro křížení Micropoecilia picta x Poecilia reticulata, ale tam je zpráv méně. Jak jsou na tom další druhy rodu Micropoecilia, se moc neví. Když k tomu přičteme velmi snadnou křížitelnost Poecilia reticulata x Poecilia wingei, je určitě na místě opatrnost, tj. nechovat více druhů pohromadě v jedné nádrži. Ostatně, proto je také o mezidruhovém křížení ryb rodu Micropoecilia tak málo zpráv. Tyhle rybičky chovají ve světě velmi často nadšenci, kteří chtějí udržet v akváriích čisté druhy, a představa, že by měli odchovávat křížence, jim není vůbec příjemná. Proto k sobě různé druhy nedávají, takže pak se možnost křížení špatně prokazuje. I když všechno je relativní, druh Poecilia wingei se už podařilo v akváriích zničit docela solidně...
Jaroslav Hofmann
To že se třeba Platy s Mečovkami můžou zkřížit je mi jasný, když je to stejný rod..
Ale můžou se zkřížit mezi sebou živorodky rodů Poecilia s rybkama rodu Micropoecilia?? Není to stejný rod, ale příbuzné jsou asi blízce, tak si nejsem zrovna jistý.. díky za každou radu.
Starší reakce
Omlouvám se za způsobený zmatek. Jedná se opravdu o Poecilia velifera.
Martin71 napsal: Disorder napsal: V akvárku se mi dějí divné věci. Mečovka birchmannova se snaží vytřít s tetrou paraguajskou. To teprve bude kompot.
Stejná blbost jako si myslet že jde kočka a pes dohromady. A vzniknou kočkopsy
V žádném případě mě nenapadlo, že by tyto dvě rybky mohly spolu vytřít. Ale děkuji za poučení. Ujistil jste mě v tom, že jsou na světě i lidi tak chytří, že jsou pak úplně nejchytřejší a to vždy a všude.
Pravdu dí pan kolega...skutečně pěkné velifery se dováží nejen ve stříbrné, ale i zlaté či černé, dokonce rovněž mramorové a jako flek i v téměř přírodním zbarvení. Rozdíl ve stavbě těla proti latipinám či jiným rybám je více než zřejmý. Roman by dodal, že také hřbetní ploutev veliferám odpovídá... Navíc není důvod prznit tyto ryby mezi sebou, protože nic kvalitativně zajímavějšího nemůže vzniknout.
Bob66 napsal: Viděl bych to spíš na veliferu než mečovku ...
Osobně si myslím, že se u nás najde jen velmi málo čistých linií. Většinou se jedná o křížence Poecilia latipinna a velifera, občas proloženou Poecilia sphenops.
Martin71 napsal: Disorder napsal: V akvárku se mi dějí divné věci. Mečovka birchmannova se snaží vytřít s tetrou paraguajskou. To teprve bude kompot.
Stejná blbost jako si myslet že jde kočka a pes dohromady. A vzniknou kočkopsy
Nemyslim si ze by autora prispevku nepadlo, ze z toho muze neco vzniknout. Ani to nikdy netvrdil.
Tak maximalne to napadlo tu rybu, ale to se stava i v lepsich rodinach
Disorder napsal: V akvárku se mi dějí divné věci. Mečovka birchmannova se snaží vytřít s tetrou paraguajskou. To teprve bude kompot.
Stejná blbost jako si myslet že jde kočka a pes dohromady. A vzniknou kočkopsy
Napravení situace. Teď abych oprášil vytíračku
Jde po ní jak po mletém a ona se také moc nebrání.
To robia tie nádherné červené oči.
Já vím, ale jak já to tomu chudákovi mám vysvětlit, vždyť slepě věří, že to je jeho životní láska. Anebo mu pořídit babu.
Viděl bych to spíš na veliferu než mečovku
A neboj klapnout to v žádném případě nemůže
V akvárku se mi dějí divné věci. Mečovka birchmannova se snaží vytřít s tetrou paraguajskou. To teprve bude kompot.
Starší reakce
Pokud chceš křížit ryby tak by jsi měl o tom něco vědět
Právě kvůli takovým potom člověk ani neví co kupuje, prostě se něco zkříží dá se tomu nějaký atraktivní název a co bude dál už prodejce nezajímá
Když se dívám jak křížíš a hybriduješ český jazyk, tak bych ti odpověděl, aby ses snažil spíš o něco jiného. Skutečného akvaristu by takové prase...y nenapadly.
To si fandíš. Jsi vlastníkem genetické laboratoře? Připadáš mi jako Lister z Červeného trpaslíka. Rimmer mu navrhl aby křížil ovce a delfíny na ovce hopkavé a stal by se první výrobce vlny se zvlhlou úpravou.
[OT]Nechceš si říkat doktor Mengele?[/OT] Upřimně řečeno zkusit to můžeš, ale nijak dál bych to nešířil. Člověk si nemůže hrát na boha.
-3 23.12.2011 23:07 sarkozi dobrý večer chtěl by sem se zeptat . skřížil jsem
rybicky.net/atlasryb/zivorodka_wingeova a paví očkovhttp://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_duhova ale na tom není nic zvláštního. aleco kdybich skřížil to hoto hybrida.http://rybicky.net/atlasryb/gambusie_komari která má dobré vlastnosti . to tišžije i ve vodě mořké.vznikla by pak nová nadrasa která by byla barevná jako už zminovaní hybrid ale schopna žíti v mořké vodě nebo ponekolika vrzích schopna žít i v mořké vodě.
Starší reakce
Chci se zeptat,jestli je možné křížit mečovky s endlerkama.Vím,že endlerky s pavími oky jdou-často vídám křížence v akvaristikách a na čistou endlerku ne a ne narazit-tak je držím odděleně.Ale před pár dny jsem dala do společného akvárka mečovky a endlerky a proběhla okamžitá "výměna manželek".Samci mečovek se začali naparovat před endlerkama a endleráci před mečovkama.Tak se bojím,abych si svoje čisté a pracně sehnané endlerky "nezparchantila".Momentálně se drží v jednom hejnu všichni a samci to střídají jak se jim zachce....
Starší reakce
myslím, že jste to trefil...
No osobně doufám, že jsem to trefil, každopádně do tohoto obchodu už nepůjdu (byla tam menší předehra kvůli jiným rybičkám)
zkusím přiložit foto, kvalita špatná, ale snad postačí pro představu
V některých případech ano (incisus uričitě ano), ovšem to je opravdu totální bastardizace, kterou slušný akvarista-chovatel odmítá!
0 11.11.2011 17:52 Karel – Duhovka lososová a jiné duhovky
Mám 2 duhovky lososové, bohužel oba samci, dnes jsem se vydal, že jim pořídim samičku, bohužel však akvaristikářka měla v jednom akvárku X různých druhů a sama říkala, že to není schopná rozeznat, tak jsem odhadl podle fotek z atlasu, jak by měla cca vypadat a jednu jsem zvolil, je ale také možný, že to je pouze jiný druh, který vypadá jako samička, kříží se i různé druhy duhovek?
Díky
Jestli máš nápad jak je k tomu přemluvit...
Jinak třeba cejnek a perlín se kříží celkem běžně takže by to asi mohlo jít. A můžu se zeptat proč to?
Já myslím že jo, ale pokud se jim samotným nebude chtít, tak nezkřížíš nic.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 9 10
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 7152x