Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kobercové rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Výběr rostlin 

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Kobercové rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 18:30 Muž RadioactiWe [192] - Labyrintky
Zdravím, čo by ste odporučili ako najlepší trávniček do Ázie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 18:25 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: roman
spis to zalezi na wattech, ty narocnejsi rostlinky potrebuji tak 0,7Wattu na litr, ale u vetsiho akvarka by to podle me mohlo byt i min, ale nevim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 18:03 roman – Re: katterinecka
a to svetlo je slabé? myslím ten typ t8-174....s tým absolútne nemám skúsenosť myslíš že to pojde pohode? alebo ničo silnejšie mám kúpiť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 18:00 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: roman
jestli je takhle drobnej, tak je to dobrý. Jen zjistit jak ti to poroste v tom světle co máš. Ale ty co sem psala by růst měly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:53 roman – Re: katterinecka
niečo takéto ...skoro takisto vyzerá
www.shopakva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:50 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: roman
možná kdybych viděla ten písek, tak by mi to pomohlo, protože já kupovala čenej taky 4mm a je o dost větší. Jinak by šla třeba saggitaria, možná ňákej porost z kryptokoryn, nebo z těch trávníčků by možná šel echinodorus tenellus, ten není tak drobnej a nepotřebuje tak extra světlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:44 roman – Re: roman
alebo sa rovno spýtam aké rastliny by ste mi odporučili
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:42 roman – Re: katterinecka
tak na travnicek sa mam vy.... a dat tam nieco vacsie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:41 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: roman
do tak velkýho akvára by možná bylo lepší něco jinýho, zas tolik světla tam nemáš a ten písek mi příjde dost hrubej. A pokud budeš mít ty ryby co šmejdí po dně, tak to může být pěkně na vztekání když to musíš furt dokola zasazovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:32 roman – Re: švíco
aj keď bude trávniček len na niektorých miestach? či mám ho radšej vynechať a kúpiť nejaké nízke rastliny?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:31 roman – Re: katterinecka
to som si všimol aj ja ano :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:31 švíco – Re: roman
Ancistrus ti bude ten trávníček pěkně hoblovat... to je buldozer...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:27 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: roman
je docela zajímavý že je u ní napsané osvětlení:nenáročná-silné :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:12 roman – Re: BarbarOSA
takže akva mam 250L 100x50x50 svetlo som kupil 2x 840/30W a nejake akvaristicke SYLVANIA AQUASTAR 30w/174 t-8 .... strk mam riecny piesok cierny asi 4mm a ryby tam budu bojovnica pestra, tetra neonova, parmicka siamska, ancitrusy. takže? rozmýšľam že asi utricularia graminifolia vychádza tak najlepšie pre môj typ akva. čo povieš? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 14:27 Muž BarbarOSA [6]
Napisal som iba ,,travicky"..
Maly nizky porast je mozne dosiahnut aj z inych nizko rastucich rastlin ako je glossostigma elatinoides, utricularia graminifolia, micranthemum ci ako sa to pise atd..
Niektore maju vyssie naroky ine nie..
Najdolezitejsie je dost svetla aby mali, potom porastu vsetky..
Pri pripadnom pridavani CO2 a hnojenia sa ich rast len umocni a posilni..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 14:22 Muž teebee [0]
zdraviim, mate niekto skusenosti s Utricularia graminifolia...co to obnasa ju pestovat? rybicky.net/atlasrostlin/utricularia_graminifolia
bola by vhodna do krevetaaria (12L)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 14:17 Muž Roby [17] – Trávník
Zdravím, já jsem zkusil zasadit Pogostemon helferi a Cryptocoryne parva do přední části akva minulí týden v pátek společně s dalšími rostlinami na rozjetí. Uvidím jestli se mi rostliny ujmou. Kryptokoryny už začínají nasazovat nové mladinké listy, Pačule zatím nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 14:06 Muž BarbarOSA [6] – Re: Roman
Urcite je to tu uz asi milionkrat spomenute, ale ok..
Rad poradim..
Aj eleocharis parvula ale je narocnejsi, rovnako ako pogostemon helferi je dost narocny..
Menej narocnejsia je blyxa japonica..

A mala rada, najprv napis nejake parametre akva, hlavn velkost a svetlo, typ strku a osadenstvo akva aby sa dalo vyberat co by rastlo a druha vec, kazdy uzivatel ktorym si aj ty si moze prehladavat ryby, rastliny a ine zivocichy po obrazkoch, takze sup sup klikni hore Rostliny a pod ramcekom je taky fotak na ten klikni a uz len hladaj co sa ti paci, ked kliknes na dany obrazok vyhodi ti parametre, ci sa bude dat u teba pestovat alebo nie..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 13:59 Roman – Trávnik
nazdar, aké typy rastliniek použiť ak si chcem v akvárku urobiť taký menší trávnik? Našiel som v atlase Eleocharis parvula, ale ževraj sa ťažko zháňa. Tak poradíte mi nejaký typ aby bolo dno akvária zarastené trávnikom?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2010 01:42 Giowanni
podle prilozeneho obrazku soudím na vetší akva možná i 600l. co se týká osvetlení je tu nezanedbatelný přínos denního svetla, i když možná v zimních měsících může být světla(denního) nedostatek. dále soudím že dno takových to akva jsou obohacena speciální směsí živin v podobě granulí.Ta se u různých akvaristů liší.V podstatě jde o to aby se živiny v co největší míře dostaly ke kořenům rostlin aco nejméně do volné vody kde by se samozdřemně staly potravou řas.Ze začátku je určitý problém s výskytem řasy,ale po dostatečném zarostení akva se živiny dostanou už jen kořenovým systémem rostlin.Při vhodném založení dna a dostatečném zasypání jemnozrnným pískem vydrží výživné dno i několik let.(zámněrně neuvádím počet jelikož se to mění a hrají zde úlohu i další faktory.)Viděl jsem několik akva kde vpřední části bylo dno vysoké 7cm. a u zadní stěny dosahovala výška dvojnásobku toje 14cm. Přesné složení granulí vám nikdo neřekne ale jeden jednoduší způsob snad mohu." LESNÍ HLÍNA + RAŠELINA SE SMÍCHÁ S VODOU V DOSTATEČNĚ HUSTOU KAŠI KTERÁ SE PROTLAČÍ MASOVÝM MLÍNKEM. VZNIKLÉ GRANULE SE USUŠÍ A PAK SE POUŽIJÍ PRO OBOHACENÍ DNA." CHce to trochu zaexperimentovat nebotˇ podmínky máme každý jinné. Nehledejte v tom obecně platnou poučku na perfektní akva. Ale snad to někomu dá alesponˇ nejakou představu a přeji hodně trpělivosti s tím naším společným koníčkem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 19:38 Žena Bára [2] – kobereček
Na www.rataj-spk.cz jsem viděla pěkné, už udělané koberečky o velikosti 15cmx10cm. Jen jsou trochu dražší :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 18:31 smik
Moucha napsal: protoze to umi... svetlo jeden z faktoru pro rust ras.... napr. kdyz nebudou mit rasy ziviny, neporostou

když nebudou mít řasy živiny z čeho teda porostou rostliny?

ADA osvětlení má 36 cm na délku, jsou tam 3 a nějaké mezery dejme tomu po 15cm, takže to akva odhaduju na 160 x 50 x 50 cm to je 400 L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 17:06 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
BranoN napsal: Ake velke je podla Vas to AQ?

ma minimalne 300L tipuju tak 400.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 16:34 Muž BranoN [1] - Tetry – Re: Eff
Ono ziarivky maju jednu velku vyhodu oproti HQI, neoslnuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 16:32 Muž BranoN [1] - Tetry – Re: Moucha
To mi je jasne, ze to (Mr. Amano) vie, len este ako vediet ako to on robi. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 16:28 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: BranoN
protoze to umi... svetlo jeden z faktoru pro rust ras.... napr. kdyz nebudou mit rasy ziviny, neporostou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 16:22 Muž BranoN [1] - Tetry – HQI vybojky
I podla mna to nebude vacsie ako 200 litrov, ale potom nechapem ako ze to nie je zariasene, vsak tam musi prazit minimalne (3x150W HQI).
Ja mam len jednu 150W HQI vybojku, mal som ju vo vyske cca. 40cm a vsetko sa mi zariasilo. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 12:53 Muž arnošt [37] - Rostliny
řekl bych že to bude maximálně 200l a ta rostlinka na dně je buď Micranthemum callitrichoides 'Cuba' nebo Glossostigma elatinoides
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 12:35 Muž Mike [3]
A co je to za rostlinku napište mně zprávu díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 12:29 Muž BranoN [1] - Tetry – velkost akvaria
Ake velke je podla Vas to AQ?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 14:39 smik – Re: Eff
Jó to by se mi taky líbilo. No někdy to zrealizuju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 14:38 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: smik
Hmm to je opravdu zajímavé. Mě teda nejde o zvýšení interzity osvětlení, řekl bych že svítím dostatečně. To jen kdybych si chtěl udělat radost a hormadu trubic nahradit jednou hezkou, dekorativní výbojkou a dát vyniknout otevřené hladině...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 12:34 smik – Re: Eff
Fotka k příspěvku Bohužel Effe. Nějak jsem to nestudoval takže srovnání nemám. Matně vím, že T5 mají vyšší svítivost než T8 při stejných watech, ale o kolik jsem nestudoval. Někde jsem četl o 40%, ale to považuju za blud.

Ještě k tomu osvětlení Amano nádrží. Např. tuhle nádrž měřil Tom Barr PAR metrem. Měřil intenzitu osvětlení na hladině a u dna a hodnoty mu vyšli srovnatelné jako by ta nádrž byla osvětlená 0,4 W/L T5 zářivkama (jak jsem koupil tak prodávám).

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 11:54 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: Eff
Pokud to budu porovnávat co se svítivosti týče, tak výbojky jsou na tom oproti T5, či T8 líp, do polemiky čísel bych se nerad pouštěl, protože výbojka má opravdu dost odlišné podání světla oproti zářivce a na nějaké přesné výpočty tedy nemám kapacitu...Stěžejní je však při užití výbojky to zda je provozování s konvenčním či elektonickým předřadníkem, jakým způsobem je konsturován reflektor a jaký typ výbojky je použit. Tvar reflektoru hraje pak důležitou roli při zavěšení nad nádrží, výška závěsu tam pak dle dimenzování reflektoru ovlivní množství dopadajícího světla na dno a případně mimo nádrž.
Pro těch 90x60cm by mohla stačit 150W výbojka pokud bude mít dobře vyladěný reflektor(např. giesemann NOVA) ale těch 60cm šířky už je limit, někteří výrobci pak radí použít kombinaci 1x150W HQI a 2x24W T5 nebo 2x70W a 2x24W T5 i z důvodu možného doladění osvětlení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 11:32 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: xshow
Jste si jist se svým tvrzením?
Výbojky o kterých se tu bavíme jsou Metalhalogenidové a to je obrovský rozdíl od obyčejných halogenů ve svítívosti(pro srovnání obyč halogen 150W dává relativně kolem 2000 lm,při 150w HQI 12 000lm) a také na provozu-u HQI se neobejdete bez předřadníku či levnější varianty se zapalovačem...Barevné podání světla je u HQI neporovnávatelné s halogenem, navíc přichází na trh vylepšená verze výbojek od Osramu-excelent, kdy je inovován tvar hořáku, tudíž světlo vyzařuje ještě rovnoměrněji, životnost je delší a spektrum světla je též o trochu jiné...Výbojky ADA zas tak obyčejné nejsou, barevné spektrum je tam přeci jen vyladěno podle typu(klasika kolem 6500K, NA Green cca 8000K)
Kelviny které uvádíte rozhodují o barevném spektru které zdroj vydává ne přímo o svítivosti zdroje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 11:07 xshow
Tak abych k tomu taky něco napsal. ADA výbojky jsou "obyčejné" halogeny, které znáte určitě z "lepších" aut.Konkrétně u těch jeho "super zářivek" je to 10 000k. Jinak, T5/T8 záleží na určitém kusu. Osobně mám T5 od philipsu které svítí něco okolo 10-12 000k (papají 11W,narozdíl od halogenu, který pod 100W nepůjde.) Jinak od hagena žárovky (znáte jako aqua,sun,flora glo) mají podobnou svítivost kterou najdete na obalu :) (osobně mám sun-glo a aqua-glo které svítí 12 000k).

Jinak návod jak vypěstovat takové rostlinky jako má on, v tom není CO2 nebo jen nerezové nůžky by ADA.
Je to o správném nastavení akvária, o vodě, celkové vyrovnanosti a stabilitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 10:14 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: smik
Nemáš někde srovnání výkonnosti výbojek a zářivek T5/T8? Svítím na plochu 90x60 něco kolem 200W kombinací T8/T5 6x90cm a zajímalo by mě, jaká jedna výbojka by to dokázala nahradit. V těchto věcech se moc neorientuju tak se ptám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 08:39 Muž jeník [54]
Vlastní zkušenosti mám jen s lilaeopsis. Základní recepty popsány níže; "trochu času" bylo u mě, při sázení bez pinzety v trsech na 2 místa, rok a půl. Skok to udělalo, když jsem začal dávat CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 07:07 smik
Ninco napsal: Akvária jsou Takasiho Amana a svítí se na ně tolika watama, že tam někde za barákem maj asi vlastní elektrárnu. Rostlinky "kobercové": hemianthus calitrichoides cuba, eleocharis parvulus, echinodorus tenellus, pogostemon helferi ...

No watama ano,účinnost jeho světel je dost jinde,věřím že byjste byli překvapeni jak "málo" Amano do nádrží svítí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.02.2010 06:37 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: cusbus
Nejpřesnějším vzorečkěm je každoroční vyúčtování elektřiny. Takovej papírek a jak to člověka praští přes držku. Ale stejně pak jde a přikoupí další trubice či výbojky smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 20:47 adis – Re: cusbus
vdaka za link
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 20:38 Muž cusbus [37] - Tetry – Re: adis
Tady je ten vzoreček na výpočet spotřeby elektřiny plus spousta dalších výpočtů: www.akvamalawi.com/… . Dá se dobře odhadnout spotřeba filtru a osvětlení. Problém je u topítka. O tom tady byla diskuze a nikdo na nic nepřišel. Jedině to přímo změřit. Ale ohledně přidané zářivky, to jde spočítat snadno. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 19:34 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: adis
Z mé zkušenosti mohu říct, že v tom moc rozdílu není :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 19:25 adis – Re: vóťa87
zavazi aj rozdiel v spektre?

ci dam ziarivky 830 alebo 840 alebo dokonca este chladnejsie???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 18:55 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: kortezhugo
HQI výbojky se vyrábí i v podobě o něco kompaktnější 35W...což mne již delší dobu nenechává chladným :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.02.2010 18:53 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: adis
Pokuď budete řešit spotřebu energií, tak si myslím postrádá tvorba takového akvaria smysl...V lepším případě budete tedy limitován světlem a tím pádem i výběr druhů na takovýhle kobereček se dosti zůží a nejen výběr tech kobercových rostlin...

Při slabším osvětlení můžete sáhnout po lilaeopsisu, marsilea, různé mechy...Ostatní na světlo náročnější eleocharis, glossostigma, echinodorus tennelus, staurygone, lobelia mini, utricularia, hydrocotyle, litorella a další...Jsou rozdíly jak v rychlosti růstu, tak i v následné péči, bez počátečního rozsázení pinzetou na "sucho" člověk riskuje duševní zdraví :-D Dost v rychlosti růstu udělá kvalitní substrát, CO2 a následné hnojení...Jakýsi recept typu vememe, zasadíme, kocháme se k tomu asi jen tak dát nelze...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2010 18:43 Muž kortezhugo [983] – Re: DrBolíto
Světlo, CO2, Hnojivo a trochu casu... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 18:32 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
No to je jednoduchá formule Světlo, CO2, Hnojivo a Láska. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 18:30 adis
no mam velku dilemu pridat dalsie 2 ziarivky....

asi sa tu isto riesil vypocet spotreby el. energie.... mozem poprositz o link alebo nejaky vzorec na dennu - mesacnu spotrebu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 18:04 Muž kortezhugo [983] – Re: Ninco
...tak tak a vybojka ma minimalne 70W...-slabsie som ani nevidel... :-) X-)
www.osram.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18618x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11418-kobercove-druhy-akvarijnich-rostlin?od=501