Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium bez filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Akvárium bez filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 20:42 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: MichalV
Co konkrétně podle tebe bude filtr stabilizovat v porovnání s akváriem bez filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 20:34 Muž MichalV [327]
Ja by som tam ten filter na prvy mesiac naopak dal. Tou barlickou nic nepokazis, prostredie rychlejsie stabilizujes. Po naslednom vybrati si to pojde svojim zivotom.
Nevidim dovod to robit takto ortodoxne ze ked bez tak jedine odzaciatku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2017 19:07 R Muž romant [27987] Re: Miraell
Buď a nebo, tedy když bez filtru, tak rovnou, žádný berličky v podobě zaběhlejch filtrů, který posléze odstraníš, toť můj názor, výchovu akvaristy(ky) "bojem" nikdy ničím nenahradíš. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 11:01 Žena Miraell [15] Re: JirkaŠčobák
Dobře, nechám je v padesátce a založím nádrž, bez filtru.
Počkám, jak se ujmou rostlinky. Pod dnem bude záložní substrát Tetra, ten je i u děťátka, které mimochodem začíná žít svým životem. Neonky v něm se chovají jinak, než když byly ve stovce, která je o 40cm kratší.
Tetry si mě pamatují a loudí o jídlo, kdykoliv mě zahlídnou. Akva je zatím nádherné, plovoučka každý den vyhodí nový list, rostlinky povyrůstají a levatky se snaží na hladině. Už i okružáka jsem viděla "makat".
Krásné pozorování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 10:49 Muž Jifi [675] Re: Pepan
Pepan napsal: Čím větší nádrž, tím snazší udržování rovnováhy. Spíše je kumšt udržet tu rovnováhu v malých nádržích, kde stačí doslova malá chybka a okamžitě nastane lavinový efekt končící často páchnoucí vodou s rybkami plovoucími bříškem nahoru.
Proto tvrdím, že když si začátečník pořídí malé akvárko, tak to je dost těžký začátek. Osobně bych začátečníkům doporučil minimálně 50 l a pokud chtějí trochu víc rybiček, tak aspoň 100 l.
A má to i tu výhodu, že si potom (až je akvárko zaběhlé) můžu dovolit odjet na dovolenou a nemusím se strachovat, co kdyby v akvárku něco uhynulo. Holt objem ničím nenahradíš, jak říká Jeremy Clarkson :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 10:47 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Miraell
Pravá šedesátka mi jede bez vzduchování a filtrace od začátku. Má akorát chybu, že má hrubého šedesát litrů a není to stovka. A to tesání myslím vážně. Je tady spousta příkladů nádrží, kde majitelé vůbec nevzali v úvahu tuto základní poučku a mysleli si, že přírodní zákony znásilní pomocí techniky a chemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 10:44 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Miraell
Projdi si toto www.akva.sk/… I stránky předtím. Zero je to samé co tady 0.

Tady máš pár fotek akva bez filtru www.akvaportal.cz/…

Vidím ještě jiný problém. Pancéřníčci vs. čerstvě zasázené rostliny. S fltrem i bez filtru mohou rostliny velmi snadno uvolňovat. Nedával bych je tam. Nevydrží alespoň 3 týdny jinde?

Pokud vydrží, založ to bez filtru a hoď sem fotku. Pokud bude rostlin dost, počkáš 3 týdny, jestli rostou a když bude dobře, můžeš po té době zkusit vložit dva pancéřníčky. Když budou ok, za dva dny další dva. Takto bych postupoval já. Možná na někoho moc opatrně, ale neva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 10:33 Žena Miraell [15] Re: 0
A foto zepředu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 10:30 Žena Miraell [15] Re: Pepan
Říkáš mi tím bez filtru od začátku?

Btw, s tím tesáním bych počkala. Jsou to dvě holé věty obsahující všechno a přesto nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.09.2017 10:10 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Miraell
Čím větší nádrž, tím snazší udržování rovnováhy. Spíše je kumšt udržet tu rovnováhu v malých nádržích, kde stačí doslova malá chybka a okamžitě nastane lavinový efekt končící často páchnoucí vodou s rybkami plovoucími bříškem nahoru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2017 10:07 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: 0
0 napsal:
Celé to tajemství tkví v rovnovážném koloběhu látek. Nic složitého v tom není.

....

Tohle tesat zlatým písmem všude tam, kde se mluví o akvaristice. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 09:48 Žena Miraell [15] – Opice se omlouvá.
No tak včera jsem se opila a byla "horkokrevná", jak podotkl Jirka. Už neslavím a dedukuji.
Takže raději s filtrem, pokud dám hned pancéřníčky..?
Oni by mohli nějakou dobu být v 54 brutto, ale základ nemá žádné úhyny a zažil dvoje stěhování.
Pro Jiříka, neznám moc názvu rostlin, uvidíš je, až založím nádrž. :)

A ostatním se omlouvám a upřesňuji. stydim 22 let akvaristou nejsem. Byla jsem před těmi roky 6 let, nyní jsem se k tomu vrátila cca před pěti roky.
Všechny vás potřebuji a děkuji za vaše příspěvky. :-)

I přes to fópá mě zajímá, zda někdo má nádrž nad 100 litrů bez techniky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.09.2017 21:42 0 – Nádrž bez filtrace.
Fotka k příspěvku
Celé to tajemství tkví v rovnovážném koloběhu látek. Nic složitého v tom není.

Foto: Nádrže bez filtrace.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 21:10 Muž MichalV [327]
Ono treba si uvedomit, ze v prirode su sice biotopy, kde je to prudenie prirodzene, napr rieka ale take kde je voda stojata. Je tam ale jedno ale, ze ani pri stojatej vode nie je voda bez pohybu, pretoze vietor vodu dostatocne miesa (pri beznych hlbkach). Ale co sa stane s jazerom, ked je par dni teplo a bezvetrie? My rybari to dobre pozname, ryby to moc nemaju radi, prestanu brat, ale o par dni nabehne synica, pripadne zelena riasa/voda.
Preto pri akva bez filtra hra dolezitu rolu, ci je zadeklovane, alebo bez krytu, aky ma pomer plochy (difuzia vzduchu) a hlbky... osvetlenie asi vhodnejsie bude difuzne nez priame.
A kedze vysledok nikto predpovedat nevie, cas ukaze. Drzim palce, nech sa dari ;-)
Co sa osadky tyka, som zastancom decentnej (aj ked mam pozostky v akva :) ), a aj tebe to odporucam. Cim menej zivocichov, tym lepsie. Ak sa im bude darit, tak sa namnozia na mnozstvo presne pre takto fungujuce akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 20:18 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Miraell
Jde to i bez (umeleho) filtru. Mel jsem takhle 90x45x40. Ale...
Vzdycky je nejake 'ale', ze jo. Filtr proste potrebujes, at uz je to meneni vody, funkcni dno, nebo kytky. Nebo elektricky filtr z akvaristiky. Vsechny budou fungovat, ale kazdy ma jine naroky na objem prace, penize, velkost osadky, dobu zabehu, blbovzdornost a tak.
Jak uz jsem psal vysse, ja jsem filtry dodal skoro do vsech akvarii protoze bez pohybu vody jsem mel problemy s roznosem zivin a hlavne promichavanim vody od topitka. Takze ted mam nefiltracni akva jen ty, kde neni topeni.
Dalsi vec je, ze s cerenim hladiny se mi delaji krasne svetelne odlesky ve vode neb mam casto bodova LED svetla. Takze to neni vzdycky o te filtracni funkci filtru.

A zpet k tvemu dotazu; pokud nechces umely filtr (co je mas zabehly), nemuzes dat ryby hned, dokud se ti nezabehne akva. A tedy dokud ti nebude fungovat rostliny a dno jako filtr jak maji. TAkze bud cekat bez filtru a pak dat ryby, nebo dat ryby hned se zabehlym filtrem a pak ho za cas (mesic?) vyndat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 17:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Miraell
Pomohlo by mi vidět rostliny, co máš připravené. Nebo alespoň vědět co a kolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 17:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Miraell
Miraell napsala:
Rostlinek je mraky, rovnováhu udržím, jen hledám někoho, kdo mi řekne, že lze to udržet/neudržet dlouhodobě....

Samozřejmě, že to jde. Do 100x50x50 jsem dal ryby 3 týdny poté, co akvárium vypadalo takhle rybicky.net/fotogalerie.php… Celkově záběh 3 měsíce. Ty máš výšku 40 a asi použiješ rychleji rostoucí rostliny, tak to bude jednodušší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2017 16:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: NHKG
Mám 100x50x50 bez filtru. 100x40x40 musí jít taky.
Dal bych doopravdy hodně rostlin. Pokud bych použil vodu ze starého akvária a štěrk ze starého akvária, nedal bych ale stejně ryby hned. Maximálně pár kusů jednoduchého potěru, ale v zásadě ani to ne. Na co? Malé šneky. Pancéřníčky, které máš, bych nasadil, když by se rostliny chytly super a byly tam i vzplývající, nejdříve za 3 týdny, ale raději později. Mluvím o akváriu bez filtru.

Nemám šajnu, co to udělá, dát je tam hned a bál bych se.

Pokud pancéřníčci MUSÍ být hned, použil bych filtr a za měsíc ho vyždímal do akvária a vyndal. Bez toho, abych hned přidal další ryby. Další měsíc nechat rostliny růst. Pozorovat. Těch 12 ryb není málo a na další ryby musí být rostlinné hmoty doopravdy hodně. Pak bych se rozhodl co dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 16:30 Žena Miraell [15] Re: ctibum
Na tebe jsem čekala, děkuji love

Všichni mě hodnotíte podle dotazů...

Nikdo z vás neví, že mám již 22 let praxe.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2017 16:09 R Muž romant [27987] Re: Miraell
K akváriu bez filtrace se člověk musí trošku prosnažit. Začal bych jedním, nabrousil ostruhy, dostal do krve ty správný pečovatelský postupy a když to půjde, tak třeba za rok všechny. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2017 15:58 R Muž ctibum [6910] Re: Miraell
To bych řekl, že je blbost. Když bez, tak od začátku, žádný pro jistotu ani na chvíli...
Ve středu jsem byl pro Dánia a chovatel má tři asi 300l nádrže bez techniky. A jeho motto "Hlavně se do toho tý přírodě moc nes.at" je suprový :) Ale on je asi někde jinde, bez urážky...
Takže to jde určitě a skoro si myslím, že čím větší objem, tim líp. Ale to asi platí obecně...
Nicméně osobní zkušenost s tím nemám, tak to ber jen jako kecy jednoho chytroprda :)
EDIT
Ryby bych tam určitě hned nedával...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.09.2017 15:53 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Miraell
Moc lidí akvárium bez filtru neprovozuje. A tak velké už skoro nikdo. Filtr snižuje pravděpodobnost nějaké kalamity a míchá vodu. Dej tam ten větší molitan a co nejmenší čerpadlo (nebo bublifuk). Zaběhlý filtr může jen pomoct, obzvláště když chceš dát ryby hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 15:42 Žena Miraell [15] Re: ctibum
:-D To je správně, jako záloha :)
Čekám, že se někdo s větším objemem ozve a řekne "jde to i bez filtru". :-)

Mám z toho trochu strach, tak třeba někdo řekne "použij" ten xxx na pár dní a pak ho vyndej.
Nebo mi někdo řekne, že pokud použiju ten velkej a pak ho vyndám, tak že tím způsobím kalamitu v nádrži.
Nebo, že mi třeba někdo úplně jiný řekne "dej a nech tam ten menší, bez filtrace je to akvo připraveno k záhubě"...

Prostě zkušenosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 15:25 R Muž ctibum [6910] Re: Miraell
No já to pochopil tak, že zakládáš akvárko bez techniky. Ale píšeš, že máš nachystaný dva zaběhnutý filtry...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 15:22 Žena Miraell [15] Re: ctibum
Nerozumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2017 15:00 Žena petulinakk [2016] Re: Miraell
Miraell, promiň, já vím že na to se neptáš, ale proč tam chceš ty ryby opět dát ihned? Všimla jsem si, že už u minulého akva jsi je dala druhý den... a ano, zaregistrovala jsem info, že do čerstváčka byl vylitý bordýlek a dány kytky ze zajetého akva... ale to k nastolení rovnováhy fakt nestačí. Já neříkám že to ryby nepřežijou, ale budou mít možná těžké chvíle. některé biologické pochody se prostě obejít nedají.

Jinak k tématu - já jsem příznivcem akvárek bez filtrace, samozřejmě za určitých podmínek.
Já bych nádrž této velikosti s takovou osádkou klidně provozovala bez filtru, ale dala bych co nejvíc kytek, a rozhodně bych s rybama počkala, ať už ted do akva půjdou filtry nebo ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2017 14:51 R Muž ctibum [6910] Re: Miraell
Na co dva filtry ve vlákně "Akvárium bez filtrace?"? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 14:43 Žena Miraell [15]
Tož su tu zas. :)

V kufru auta mám novou nádrž na zakázku 100x40x40, bez krytu, světlo je momentálně na reklamaci. Budu zakládat doufám přes víkend. Stopkou může být, že bych nedokázala na kovový stojan přišroubovat kuchyňskou desku, kterou hodlám zítra koupit v OBI.
Mám dva zaběhlé filtry, hlavy s molitanem, jeden 16x10x10, druhý 24x10x10.
Do nádrže půjdou rostliny, které jsou rovněž v zaběhlých akva.

Já se však ptám, má někdo zkušenost s podobným objemem, ale bez techniky?
Obyvateli nádrže bude 12 pancéřníčků zelených (černopruhých) a to ihned.
Nikoho dalšího neplánuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 23:40 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Miraell
Držím palce! Je to podobné mému 15 let starému 120x25x20 :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2017 19:23 Žena Miraell [15]
Děkuji všem za připomínky a nápady, nejen zde.
Rozhodla jsem se, že filtr odstraním, což jsem momentalně i udělala.
Slepá hladina se již na půlce hladiny tvoří a mě to spíš fascinuje.
Vzhledem k umístění nádrže je pro mne pozorování příjemné.
Spolu s filtrem jsem odstranila i větev a během zítřka dosadím rostlinky.
Přidala jsem levatky a okružáky.
Levatky se hned přitulily k hladině.
Rostlinky začínají růst, takže budu pozorovat, jak se mimčo bude vyvíjet.
:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2017 13:36 Maq Re: larix
larix napsal:násadou sa do akvária dostane 100 taxónov baktérií a povedzme, že 21 vyhynie pre nevyhovujúce podmienky no ostatné iba veľkosť svojej populácie prispôsobia aktuálnej situácii. Ale už je tam banka taxónov
Ano, souhlasím, a vlastně jsem to tak i myslel. Přenést si mikroby ze starého akvárka je určitě dobře, ale jestli se namnoží, to už je věc jiná. Ale jistě i ty méně úspěšné tam přispějí do "banky taxonů". ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.09.2017 12:26 Muž larix [1420] Re: JirkaŠčobák
V akváriách tvojho typu určite áno, vo väčšine normálnych akvárií asi viacmenej tiež. Záleží to od techniky - rýchlosť a nasmerovanie výtoku filtrácie, skimmer a pod. Tie kolónie sa správajú ako nepolárne zlúčeniny (s vodou sa nemiešajú) a teda silný prúd vody z filtra ich dokáže "odfúknuť". V takom prípade sa budú vyskytovať skôr iba na hladine pri okrajoch nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2017 12:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: larix
Myslím, že baktérie, tvořící slepou hladinu, přežívají nějaké na hladině vždy, jen nemusí být ve viditelné vrstvě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.09.2017 11:27 Muž larix [1420] Re: Maq
Maq napsal:A podobně to asi dopadá i s násadami ostatních bakterií. ;-)
To si nemyslím. Pokiaľ v starom akváriu nie sú nejaké patogény, preniesť baktérie je vždy správny krok. Čím väčšia diverzita, tým väčšia stabilita systému. Dajme tomu, že násadou sa do akvária dostane 100 taxónov baktérií a povedzme, že 21 vyhynie pre nevyhovujúce podmienky no ostatné iba veľkosť svojej populácie prispôsobia aktuálnej situácii. Ale už je tam banka taxónov, ktorá je pripravená reagovať na meniace sa podmienky (napr. prekŕmenie) a neustále vylepšovať kvalitu prostredia v akváriu. Aj baktérie tvoriace slepú hladinu napriek tomu, že slepú hladinu nevytvoria, budú v nádrži prežívať a vytvoria ju v prípade, že nastanú vhodné podmienky pretože si nemyslím, že taxóny, ktoré tvoria slepú hladinu prežívajú iba v nej a na ponorených povrchoch alebo po okraji vodnej hladiny (v tzv. ekotóne) nie, teda, že by išlo o veľmi špecificky zamerané baktérie "slepohladinovky". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2017 11:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: tramtra
Například akvárium s lekníny. Plovoucí listy leknínů mají relativně krátkou životnost, nestačím vytáhnout všechny, mírná slepá hladina je a neřeším ji.
Nebo v akváriu na pracovním stole. Občas je, občas není, v tuto chvíli velmi jemná, neřeším.
Ve většině akvárií ji něřeším a není vůbec. Přitom bez filtru. Každopádně, pokud by mi vadila, starám se prostě o akvárium víc. Častější drobné výměny vody, hledání, jestli něco nehnije, nebudu hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 11:11 Muž Jifi [675] Re: Maq
Už jsem psal několikrát do jiného vlákna svůj postřeh se slepou hladinou.
I když jsem byl kluk a měl jsem akvárko v polovině 80. let minulého století i v současném akvárku jsem vypozoroval jednu věc: jakmile trošku víc odkalím dno nebo vyperu filtr a trošku odkalím dno, tak mám vždy potom slepou hladinu. Po několika dnech zmizí.
Kdesi jsem někdy četl, že ta slepá hladina je tvořena lipidy, které se nestačí odbourat. A později jsem se dočetl, že v té slepé hladině jsou i bakterie - možná tam jsou bakterie, které následně ty lipidy "sežerou".
Nějak mně z toho vychází, že slepá hladina u mně funguje jako jakýsi indikátor toho, v jakém stavu je odbourávání detritu a rostlinných zbytků. Odkalím a/nebo vyperu filtr = na čas se zpomalí odbourávání detritu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.09.2017 10:19 Maq Re: tramtra
tramtra napsala: podle mě tam slepá hladina bude na stopro
To nikdy nemůžeš vědět.
Ale je to zajímavé z jiného pohledu. Jak Miraell zdůraznila, dala si práci s přenesením bakterií ze zavedeného akvária. To je jistě správně, ale podle mě "násada" není hlavní problém. Bakterie se ujímají a množí tak nějak podle svého; když nejsou podmínky, násada stejně rychle vyhyne.
V tom je slepá hladina právě hezkým příkladem. To je také kolonie určitých bakterií. Někdy se jim daří a jindy ne. Zkuste si je přetáhnout jako násadu do akvárka, kde slepá hladina není. Udělá se? Řekl bych že ne.
A podobně to asi dopadá i s násadami ostatních bakterií. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.09.2017 08:48 Žena tramtra [3202] Re: JirkaŠčobák
Jirko, ano, máš naprostou pravdu. :-) Mirael asi bude trochu vadit, když se na to ptá. V mých skromných akváriích mi to ani nevadí, někdy je a někdy ne, mám je spíš kvůli pozorování toho neustálého klokotu uvnitř než jako estetickou dekoraci bytu, tak to moc neřeším. Pozorovat s dětmi levatky, jak si na takové slepé hladině pochutnávají je docela sranda :-) Ty to ve svých akváriích nějak řešíš? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 08:47 Muž Jifi [675] Re: Barakainus
Pokud má člověk v akvárku písek, tak to je něco jiného :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 00:43 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: tramtra
Se slepou hladinou se i bez filtrace dá v pohodě poradit, když moc vadí. Když je jen mírná, nevadí :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 21:54 Žena tramtra [3202] Re: Miraell
Ahoj, podle mě tam slepá hladina bude na stopro, já ji mám na půlce hladiny i ve 30 právě jen v plovoucích rostlinách, kde se hladina nehýbe. Plácnu... Nepomohl by třeba nějaký malý skimmer?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2017 21:13 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Miraell
Filtr nepotrebujes, ale pohyb vody se hodi. Takze jak nekdo rekl, muzes sundat ten molitan, coz ti da vetsi proud. Na druhou stranu, ja jsem to zkousel a problem je, ze jsem mel vodu porad trochu kalnou (mam tam krevetky co se furt rejou v substratu). Takze jsem molitan vratil a navic vatu. Ted je voda cista. Na slepou hladinu staci proud vody nasmerovat na ni aby se trochu virila. Pripadne zmenit krmivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.09.2017 19:04 R Muž romant [27987] Re: Miraell
Jistě že pomůžou, třeba okružáci a levatky velmi rádi surfují po hladině a prokazatelně obávanou slepou hladinu dokáží konzumovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 18:51 Žena Miraell [15] Re: Jifi
Tak to je pro mne španělská vesnice a to "čistě teoreticky" mě trošku děsí :)
Tož slovo chlapa, jo nebo radši nee? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 18:49 Žena Miraell [15] Re: LeRi
Mám pod dnem zásobní substrát Tetra, včera jsem kvůli rostlinkám zvýšila pomocí topítka teplotu na 22 stupňů.
V nádrži od druhého dne plave hejno teter neonových.
Ve dně je i kal z hlavního akva, od založení.
Rostlinky před vysazením čekaly v zaběhnutém akva.
Některé rostlinky již začínají povyrůstat. Tetry se nebojí a chodí mě vítat, když přijdu z práce.
Mně jde opravdu spíš o to, zda mě může čekat slepá hladina a zda ji lze nějak zabránit.

Btw, v akva nejsou šneci, celkově jich mám dost málo v nádržích.
Co myslíte, mám nějakého najít a odlovit? :) Pomůžou mi v něčem? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 18:30 Muž Jifi [675] Re: LeRi
Čistě teoreticky by tam mohlo být ponořené jen čerpadlo s malým sacím košíčkem místo bioakvacitu ... tím by byla zajištěná cirkulace vody. A jako filtr slouží i dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 18:26 Muž LeRi [315] Re: Miraell
Já bych tam ten filtr alespoň že začátku nechal než se akvárium zajede , i ten malý pohyb vody pomůže k roznesení živin pro rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 18:23 Žena Miraell [15] Re: Maq
Děkuji za odpověď.
Bakterie tam jsou, šel z nádrže do nádrže.
Takže s tou druhou půlkou nic dělat nemusím? :) Spíš jsem měla obavu ze slepé hladiny, ale na té nehybné půlce mám jednou plovoucí rostlinku, která každý den vyhodí nový list. Spíš jsem chtěla vědět, zda třeba plovoučka může zabránit právě té slepé hladině. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.09.2017 18:12 Maq Re: Miraell
Jistě se brzy ozve Jirka Ščobák a ujistí Tě, že bez filtru to taky jde.
Já na Tvém místě bych to nechal tak. Není nutné, aby se hýbala celá hladina. Podle mě je hlavní přínos v tom, když se voda prostě hýbe. A i při relativně nevelkém výkonu ten molitan hodně zachytí, a snad se v něm bude dařit i všelijakým bakteriím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 17:38 Žena Miraell [15] – Co to vlastně je..?
Ahoj, přemýšlím nad svým nejmladším akváriem, "Děťátkem".
Mám v něm sice hlavu s malým biomolitanem, který zvládl 54l Brutto, proud hladiny však nedosáhne ani k polovině délky. Řešit tuto situaci rampou či dvěma filtry bych, pokud možno, nechtěla.
Úplně nejraději bych filtr vůbec vynechala, hejno teter neonových asi nebudou moc znečišťovat vodu, domnívám se.
Co navrhujete? Víc jak polovina hladiny se mi prakticky nehne.
Co pomůže k rovnováze? Šneci? Plovoučky? Častá výměna vody? Nebo si myslíte, že bez filtru to nepůjde?
Děkuji za zkušenosti a rady. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 13235x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10999?od=201