Cryptocoryne - pěstování
Diky za reakci. Dostanou se z toho crypty i kdyz zbudou v podstate jen koreny a par kratkych stonku nad substratem?
Cus jj pockej, crypty to delaji, nekdy i po vymene vody.
Ahoj,
Před čtyřmi dny jsem v hornobachu koupil a následně zasadil do akvárka Cryptocoryne wendtii. Teď ji blednou/sklovatí/rozpadají se listy, stonky jsou taky 'kašovité'. Přikládám fotky - jedná se prosím o nemoc kryptokoryn? Pokud ano a listy mě komplet opadají, mám nechat v substrátu zbytek rostliny a čekat až se objeví nové listy?
Starší reakce
Tamčo, i Cr.retrospiralis dokáže pořádně vyrůst
Měl sem průměr i výšku rostliny 50cm+
Ta kryptoška nemusela zvládnout ten měsíční interval výměn. Pokud si je naučíš na týdenní výměnu = pravidelnost, tak to jsou kryptošky v pohodě. Ale výměna po měsíci je dost zásadní narušení jejich klidu, což jim nesedlo. Měsíc si zvykaly na klid a po měsíci jsi jim ho nabořil. Když jim tohle děláš opakovaně, tak to zvládnout nemusejí. Možná v tom bylo ještě něco jiného, co jim nesedlo, a výsledek je totální rozpad.
Guppy napsal: Bylo mi jasný, že balansae je do 50l velká, ale že naroste dokonce 90 cm bych nečekal.
C. balansae mala u mňa (nádrž "Old-timer") najdlhšie listy 130-140 cm. Verím, že dokáže narásť ešte viac. C. tonkinensis dokáže tiež vytvoriť listy až okolo 100 cm.
Inak škoda, pred pár týždňami som vyhadzoval 4ks C. spiralis (tá mala u mňa max. 40 cm).
Sysalka: Tak Spiralis jsem úplně přehlédl. Ideální, i s ohledem na parametry vody - jen ho momentálně nevidím v nabídce žádného eshopu, ale kdo si počká....
Tramtra: Bylo mi jasný, že balansae je do 50l velká, ale že naroste dokonce 90 cm bych nečekal.
Moc dík
Mám Balansajku (koupenou jako Retrospiralis, protože jsem taky chtěla menší úzkolistou) a nejdelší listy mají 90 cm. Když seženeš Retrospiralis, mohla by být ok.
Porovnání nemám, ale mám Spiralis a zatím se drží pod 40. Ta je taky vysoká a má úzké listy
Výměny 20% vody byly možná moc. V 5l výměny 10-15% stačí. Pokud tam nejsou ryby, pak ještě lépe žádné výměny.
Prosím, nemá někdo zkušenost, srovnání, těchto dvou kryptokoryn? Zejména ohledně bujnosti růstu a finální výšky. Atlas uvádí u obou shodnou výšku (délku) max. 60 cm, ale realita je někdy jiná. Hledám kryptokorynu s úzkými listy, velikosti ideálně 30-40 cm. Balansae mám, roste skvěle, ale pro moje aq je velká, skutečně má listy kolem 50 cm.
Další adept je c. tonkinensis, ale ta je naopak moc malá.
Dále připadá v úvahu C. albida, ale ta už má trochu jiný charakter listu.
Na dne mám kompost pod pieskom. Ale fungujú aj tablety do dna
Áno, uznávam, v tej guli robím zmeny často. Kryptošky som mal však ešte v 5 litrovke, konkrétne C. becketii, nádrž bola len čisto pre ne, jediný zásah bola raz do mesiaca výmena cca 20% vody. Pár mesiacov to šlo, pár vyhnalo aj nové listy, ale neskôr sa rozpadli.
No jestli se bavíš o té své kouli v prezentaci, tak se nediv, že ti kryptokoryny nejdou. Vždyť ram pořád děláš nějaké změny a na to jsou kryptokoryny choulostivé.
Mne sa doteraz s kryptoškami nedarilo, vždy sa bud rozpadli alebo zhnili. Máš nejaký zásobný substrát, alebo používaš nejaké tablety do dna?
Una nemali problém pri prechode z wmerz na submerz, ale pri presadzovaní. Z mojej skúsenosti je pre neho dôležité výživné dno
Starší reakce
Poradi nekdo nejakou kryptosku, ktera by byla vhodna hned dopredu ke sklu? Dekuji
Starší reakce
Takže rozpad je vlastně vedlejší produkt přesouvání živin?
JirkaŠčobák napsal: Je možné, źe by smysl rozpadu byl v tom, zvýšit v svém okolí množství živin?
Ne. Evidentně aktivně stahuje živiny do kořenů a růstového vrcholu. Normální starý list se pomalu rozkládá týdny.
JirkaŠčobák napsal: Je možné, źe by smysl rozpadu byl v tom, zvýšit v svém okolí množství živin? Obětovat staré listy ve prospěch udržení tempa práce biologického kotle?
Pokud se to objevuje u většiny kryptokoryn, musel to mít i jejich společný předek.
Ještě jinak - k článku, co vaclav linkoval. Jak změni rozpad ph a vodivost?
Toto mi pripomenulo,že tam často staré listy otrhávam.Staré listy častejšie trpia na riasu.
(OT): Zámena za Markétu mi vôbec nevadí, keďže je jedným z mojich akvaristických vzorov
Bol som zvedavý lebo kryptokoryny sú moje obľúbené akváriové rastliny a teda každá informácia sa môže hodiť. Sledujem túto debatu a teším sa aj na výsledky Maqových pokusov.
Musím totiž priznať, že tie moje závery vychádzajú väčšinou z akvaristickej praxe alebo sú prevzaté zo zdrojov, ktorým verím, a teda nemusia byť vždy objektívne a správne. Chémie som si síce užil na vysokej škole viac, ako mi bolo milé (anorganická chémia, organická chémia, rádiochémia, analytická chémia a biochémia), no týmto smerom vôbec nie som zaťažený a rovnako nemám potrebu púšťať sa do serióznych porovnávacích experimentov (preto majú Maq a Marcel môj obdiv). V tomto svetle by som vnímal aj moje poznámky v článku o C. "Flamingo".
Dementi: Nenapsala to Raviolka, ale ty. Přesněji, slovní formulace, které jsem měl v hlavě, pochází od tebe a bylo to v tvém článku o Flamingu v Akváriu 32.
Přátelé se mi míchají
.
Edit pro vaclava: Když se podíváš pod článek, cos mi linkoval, najdeš v něm můj diskusní příspěvek. Z ledna 2016
.
Je možné, źe by smysl rozpadu byl v tom, zvýšit v svém okolí množství živin? Obětovat staré listy ve prospěch udržení tempa práce biologického kotle?
Pokud se to objevuje u většiny kryptokoryn, musel to mít i jejich společný předek.
Ještě jinak - k článku, co vaclav linkoval. Jak změni rozpad ph a vodivost?
Momentálne mám to moje akvárečko prázdne.Onoho času tam bolo hodne gupiek.Stále som tam okysličoval - a myslím,že až natoľko,že rastlinky postrádali CO2.I teraz mi tam beží dosť silné čerpadlo na dosť veľkom kuse biomolitanu.Majú asi radi ako som už písal silný a stabilný koreňový systém a i silné prúdenie.Ako sa vravieva u ľudí: Ak sú nohy v teple.....
Jednou dobou som tam skúšal aj glutaraldehyd,tak tie zásoby uhlíku budú v silnom koreňovom systéme a tak rastline nevadí i veľká zmena podmienok.
OT: A dnes som dosiahol karmu 3000,tak asi na tom niečo bude
Přemýšlím o tom, co píšete, ve světle vztahu mezi fotosyntézou a respirací (zrovna teď je to moje studijní téma).
Každá změna vnějších podmínek - stres - znamená pro každý organismus potřebu zvýšené respirace. Respirace je tím generátorem energie, kterou organismus potřebuje na uspokojení aktuálních potřeb. Kdykoli se něco změní, ty potřeby se zvýší.
Respirace ovšem znamená spotřebu uhlíku. A kde ho vzít?
- Myslím že pravdu má Prašan, že silná rostlina se silnými kořeny má víc zásob uhlíku.
- Myslím že pravdu má Jirka (a další), že když kryptokoryny nerušíme, nouze o uhlík k respiraci nenastane a kryptokoryna si vesele roste.
- Myslím že trošku paradoxně mohou mít pravdu i zastánci sycení.
Co když je to tak, že kryptokoryny nejsou dobré v umění vystupňovat fotosyntézu? Pak když nastane zvýšená respirační potřeba, neumějí víc uhlíku pořídit fotosyntézou. Buď mají zásoby uhlíku, anebo nastane k-nemoc.
Jediný způsob, jak jim fotosyntézu v takových situacích usnadnit, je sycení CO2. A tak se přikláním k domněnce, že konkrétně pro in-vitro prcky a vůbec maličké kryptokoryny je sycení CO2 asi hodně prospěšné. U velkých je to pak už celkem jedno.
Ještě mě napadá technická otázka, proč pěstovat kryptokoryny ve finančně náročných high-tech akváriích s CO2, když dovedou stejně parádně vyrůst i v mnohem jednodušší nádrži kde je přiměřené teplo a světlo.
P.S. Měřím list své nejvyšší C. affinis - je dlouhý 40 cm.
2 12.12.2018 11:02 - Ak sú poriadne zakorenené,tak im nevadia i výrazné výmeny vody.Kľudne i za studenú a pod.Povedal by som,že osobne sa pri cryptoškách s akváriom nepáram.Rástli mi vždy bezproblémovo.Akvárium je takto založené hádam už niečo viac ako 10-13 rokov(25l).
Nedávno jsem na tento článek koukal. Je zajímavý v tom, co píše o ph a vodivosti, je zajímavý v tom, co píše o karanténě. Má však jednu slabinu.
Autor doporučuje výměnu třetiny vody, jako kdyby každý akvarista chtěl měnit právě třetinu vody. Ale to se neděje. Může chtít měnit míň nebo víc. Pamatuju člověka, který měnil každý týden 80% vody a žilo/rostlo mu to.
Kryptokoryny obecně mají rády stabilitu a jak akvarista udělá něco nestandardního, než co obvykle dělá, může být zle. Nedávno se mnou jeden člověk konzultoval, proč se mu kryptokoryny rozpadly a došli jsme na to, že začal používat jiné hnojivo. V akváriu s kryptokorynami může člověk klidně jen doplňovat vodu a bude dobře. Čím větší akvárium, tím lépe. samozřejmě, kdyby chtěl vyměnit třetinu vody, může být zle. Takže nesmí vyměnit třetinu vody, ale jen 10%, možná 5, na začátek, když bude nervózní. Toto množství vody se dá měnit klidně každý den a nic se nestane. Takže vymění třikrát 10% vody a nic se nestane. Přestože se předtím voda neměnila. Nerozporuju, že autorovi kryptokoryny prosperují a je machr, není to ale zdaleka jediná cesta.
Mám 5 nádrží, kde kryptokoryny dominují a 3 další, kde kryptokoryny jsou (13 druhů prosperujících kryptokoryn). Akva s lekníny, levá váza - tady většinou dolévám vodu, občas udělám výměnu 15% a jsem tři roky bez rozpadu (založeno před třemi lety). Akva na pracovním stole - tady byl rozpad loni v létě, když se sešly čtyři změny současně (zánik velkého aponogetonu, odstranění jednoho světla - začalo se to rozpadat v rohu, odkud bylo světlo odstraněno, vymazání rohů akvária silikonem a s tím spojené snížení hladiny, prach z předělávky místnosti). Vodu v tom měním nahodile 15%. Akva s Flamingem - trochu se rozpadalo po upgradu letos na podzim, kdy jsem celé dno i s rostlinami hodil do nové, větší nádrže, ale už je dobře a bují to. Vodu měním tak jednou týdně 15%. Akva nad stolem je nejtěžší, protože má necelých 5l - dokud jsem to měl jen pro rostliny, bylo dobře, ale jak jsem v tom měl pár elegansek a krmil je, začal pomalý, vytrvalý rozpad (krmení v tak malém prostoru měnilo kvalitu vody). Aktuálně jsem to vyřešil odstraněním elegansek a asi 40 malými okružáky, kteří akva čistí. Rozpad skončil.
Je víc cest, jak pěstovat kryptokoryny a je hromada faktorů, které mohou způsobit kryptokorynový rozpad. Kolísání stability při CO2, dané například tím, že akvaristovi rostliny bují, tak seká trávu a neseseká ji pokaždé stejně, může být pro kryptokoryny jeden z nich.
Mohu přidat vlastní zkušenost s CO2 - měl jsem v hodně nasvíceném a poměrně silně syceném akváriu 3ks Cryptocoryne wendtii. Dvě byly zastíněné a rostly tak, jak bych od nich očekával. Jedna byla více vepředu pod plným světlem a proudem, z té během asi 4 měsíců vyrostlo monstrum, které jsem nemohl dostat z akvária. Na výšku mohla mít 40-50cm, kořeny přes půlku akvária o půdorysu 150x60cm. Bohužel se mi nedaří najít foto
vaclav napsal: V aquascapingových akváriích bují většinou jiné rostliny, než kryptokoryny. Koukni. Nenajdeš tam i spousty jiných druhů rostlin které se jim nehodí do krámu. Musíš trochu rozlišovat mezi rostlinami co se k CO2 hodí a které ne. Ono to platí i bez něho, jestli máš tvrdší vodu nebo měkkou. Kdysi moje mateční C. affinis měla 50cm, to se mě v dnešní době v mém akvárium nepovede a tak jí ani zkoušet znovu nebudu.
Že se jim nehodí do krámu je pravda, ale kryptokoryny mají i nevýhodu, že je v high-tech akva ohrožují možné rychlé změny. Žádají pomalou stabilitu. To je třeba si uvědomit.
Ivan Vyslužil prezentoval před pár lety C. affinis s listy dlouhými 50 cm. Mé se aktuálně dostávají k čtyřiceti. V low-tech.
Ja si rovnako myslím, že konkrétne kryptokorynám viac vyhovujú nádrže bez sýtenia CO2. Samotné CO2 určite rýchlosti ich rastu pomôže, v tomto smere je benefitom. No na druhej strane je s pridávaním CO2 väčšinou spojené aj silnejšie svetlo (teda nedosiahnu rozmery a vzhľad ako v menej osvetlenom akvárku), nižšie pH (dostupnosť mikroprvkov a železa) a vysoké dávky živín. Toto mnohým druhom (sú aj výnimky) nevyhovuje a osobne považujem tento rod za jeden z najviac citlivých na prehnojenie, hlavne dusičnanmi (v mäkkej vode), draslíkom (predpokladám, ešte overujem) a mikroprvkami. Toto sa prejavuje hlavne deformáciami listov (vlnitý povrch), skrúcaním okrajov listov (niekedy až do formy "trubičky), poruchami pigmentácie a zdanlivo bezdôvodným výskytom "kryptokorynovej choroby". Vyladiť akvárium s kyptokorynami tak, aby vyzerali prirodzene, dosahovali väčšie rozmery a boli bez rastových defektov je naopak o niečo náročnejšie s pridávaním CO2 ako bez neho (netvrdím, že to nejde, dobré je napríklad sústrediť živiny do dna).
PS: Ak by si to dokázal dohľadať (a mal na to čas), tie poznámky od Markéty by ma zaujímali.
vaclav napsal: Nicméně například kryptokorynám přidávání CO2 až tak nepomuže. Trochu by mě zajímalo jestli s tím máš nějakou osobní zkušenost, ale to asi ne, takže jsi to zřejmě jen někde slyšel.
1) Už o tom kdysi psala Raviolka.
2) V aquascapingových akváriích bují většinou jiné rostliny, než kryptokoryny. Koukni.
3) Poslední příklad jsem viděl před pár měsíci ve FB Akvaristika pro normální lidi. Jeden kluk tam dával fotky akva za tři měsíce. Na úvod hromada druhu. Finálně reálně prosperovalo 6 a všechny kryptokoryny buď stagnovaly nebo odešly. Ony nejsou s CO2 o moc rychlejší.
vaclav napsal: ...proč CO2 když ho rostliny nepotřebují, smiř se s tím že pěstování s ním je to prostě jednoduší a na použitých rostlinách ani tak nezáleží.
Nemužeš takto zevšeobecňovat. Na použitých rostlinách záleží.
Starší reakce
Paráda
Inak zháňam C. sivadasanii, chcem ju ešte skúsiť ale vyzerá to tak, že tú na zozname nemá. Možno sa mu ozvem. Tá moja poznámka o emerze (dôvody chápem) smerovala k tomu, že množstvo druhov môže pod vodou vyzerať efektne ale bohužiaľ sa to nedozvieme.
Já jsem u něj byl a známe se už nějaký čas. Pod vodou se kryptošky pěstují jen okrajově, hlavní disciplína je "Květ". Pěstuje i anubiasi a echináče.
Ja ho evidujem cez to množstvo druhov (a fotiek) kryptokorýn, ktoré zadal do atlasu. Inak nie. Pripadá mi to tak, že kryptokoryny zbiera. Škoda, že má väčšinu v emerze. Ty ho poznáš nejako osobnejšie?
To je možné. Alebo je to možno aj tým, že rastlina transportuje z listu maximum mobilných živín, tak z toho listu veľa neostane.
Ještě mě napadá, že pokud to je adaptace, má smysl i to, jak se staré listy rozpadají. Přesněji, že se za den, dva rozpadnou vyloženě na “hlen”. Standardně je odsávám hadičkou pro vzduchování, ale aktuálně si říkám, že takovýto rozpad má smysl tam, kde proudí voda, protože hlenovité listy odnese. Ergo má smysl při rozpadu v akváriu odstraňovat zbytky. V přírodě tomu bude podobně.
Zaujímavý, tak trochu až detektívny postreh súvislostí
a pekne do toho celého zapadá
Len je trochu škoda, že prakticky to asi nejako zásadne využiť nepôjde. Záver je totiž stále rovnaký - 1. kryptokorynová choroba je reakciou na zmenu podmienok a 2. kryptokoryny vyžadujú stabilné prostredie...
V každom prípade, pre mňa to zaujímavé je
Angus68: Podle mě je wendtii tak variabilní, že je jedno, která
.
Maq, Larix: Hodně zajímavá diskuse. “Řízená reakce.” Děkuju!
P.S. Nejnověji mám dvě C. keei. Jedna měla dost dlouhý a tvrdý oddenek
rybicky.net/fotogalerie.php… První listy zatím rostou pomalu a asi ze zásob. Oběma se rozpadl nejstarší list.
Přivedly mě na to dvě nedávné maličkosti při importu z Ukrajiny:
(1) Možná si vzpomínáš, byly komplikace s dovozem, transport trval celkem deset dní. Kryptokoryny přišly v bezvadném stavu.
(2) Když jsem je sázel, jeden zdravý list jsem nechtěně odlomil a zůstal v akváriu.
Všechny ty kryptokoryny - dva druhy - bleskurychle po zasazení provedly k-nemoc. Ale co bys myslel - ten odlomený list mi ještě teď v akváriu plave, pomaličku se rozkládá.
Vidíš, táto súvislosť s "kryptokyronovou chorobou" mi nenapadla. Je to veľmi logická domnienka. Na spustenie tejto reakcie totiž postačujú podstatne menšie zmeny chemizmu vody ako by boli potrebné na adekvátne fyziologické poruchy, takže sa zdá, že je to naozaj "úmyselne" riadená reakcia.
Ano, přesně s tou adaptací na kolísání hladiny jsem to myslel. I na jiné změny podmínek. Kryptokoryny reagují kryptokorynovou nemocí. Myslím že ve skutečnosti jde o jejich specifickou reakci na změnu podmínek - proteiny stáhnou do zásobních orgánů, a listy odhodí, místo aby ztrácely čas a sílu jejich zachraňováním.
Ale když si koupíme prcky "in-vitro", máme problémy...
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 11 12
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 16770x