Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Světlo a rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Světlo a rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 17:41 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Kubaa
Jasné. Já to špatně pochopil.. že ryby nesmí být u řetízkujících rostlin :-D pardón!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2018 17:01 Muž Kubaa [718] Re: hadravam
- v bublajicim akvariu byt ryby mohou
- v nonstop svetle byt ryby nemohou

snad už je to jasné :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:59 Muž hadravam [11]
Myslim si to same.Ale jen reaguju ze v takovem akvariu nesmy byt ryby.Michaji se tu dve veci dohromady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:56 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: hadravam
Ještě teda jeden můj postřeh - když mi šly z rostlin komíny, prakticky vždy pak rostla řasa. Soudím, že jsem měl příliš silné světlo, bez odpovídajícího množství CO2 (což by v tomto případě asi znamenalo předávkování rybek). Teď ladím světlo tak, abych vídal nějaké bubliny, ale méně komínů. Svého času jsem měl v akvárku minerálku. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:54 Muž Kubaa [718] Re: hadravam
Proč by neměly bublat? Bublání je v pohodě. Ostatně to jestli rostlina bublá nebo ne vůbec nezáleží na ní, ale na okolní vodě. Pokud je voda přesycena kyslíkem, další kyslík produkovaný rostlinou se nerozpouští a dělá bubliny. To je celé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:51 Muž hadravam [11]
Dobre.Kdyz vezmu v pozaz ze je to spatne.Tak jak pridavat co2 a svitit aby rostlinky nebublaly.Mam asi 30b/min na 300l akvarium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:49 Muž Kubaa [718] Re: RE5PEKT
Protoze ryba potrebuje svuj cirkadianní rytmus. Vyspat se. A některé kytky taky. Délka noci mimo jiné ovládá kvetení a další významné události v životě rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:48 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: RE5PEKT
Tak rybkám to určitě kompletně rozhodí denní cyklus, jsou to živočichové a potřebují spánek (byť ten rybí není úplně takový, jako ten náš). Za trvalého světla by byly v extrémním stresu.

EDIT: Reakce od Kubaa asi nebyla na řetízkování, to je známkou silnější fotosyntézy, tedy všeobecně je to v pořádku.

rybicky.net/clanky/461-morfologie-ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:44 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Kubaa
Proč tam nesmí být ryby a proč to vadí rostlinám? To je pro mě novinka. Abych se přiznal, mě rostliny řetízkovaly jen asi 2x v životě a asi jen na půl hodiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:42 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: Maq
Ano, něco takového jsem viděl na nejednom místě, odůvodňoval se tím režim svitu 5 + 5 hodin, jelikož údajně rostlina se dokáže "probudit" rychleji než řasa.

K tomu zedníkovi - ten zároveň na staveništi figuruje jako dozor, takže si nikdo netroufne tam přijít a naplácat maltu na zeď, protože by to schytal od policie. V akvárku teda policii ještě zřízenou nemám, takže mi ta analogie nepřijde úplně neprůstřelná. :-D

Rostliny sice spotřebovávají živiny, ovšem v akváriu je jich stále dostatek i pro řasy (jinak by to znamenalo, že je jich tam nedostatek i pro rostliny, protože ty živiny nevstřebávají během jedné sekundy, ale pozvolna). Zatím díky za postřehy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:29 Muž hadravam [11]
A ja myslel ze je to znamka toho ze se rostlinam dari.Ryby jsou v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:23 Muž Kubaa [718] Re: Tučňák
Bude to druh od druhu, některým rostlinám to bude vadit, některé to snášejí (občas se to laboratoprně používá). Ale rozhodně v takovém akváriu nesmějí být ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 16:04 Muž hadravam [11]
ahoj.Nevím kde se ptát tak to zkusím tady.Asi dvě hodiny po rozsvícení mi rostlinky začínají řetízkovat v podstatě až do vypnutí.Svítím 8hod. na 50 procent výkonu je to v pořádku nebo mám ubrat na světle.Asi hodinu před rozsvícením se zapíná CO2 dropcheckr spíše světlejší zelená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 20:12 Maq Re: Tučňák
Tučňák napsal: Co se týče řas - jejich plnohodnotná fotosyntéza začíná až po několika hodinách svitu.
To jsi někde četl? Porozuměl jsi tomu dobře? Já teda myslím že tomu tak není.

Pokud jde o svícení 24 hodin: Myslím že to vlastně nejde. Na některých rostlinách je večer poznat, že už mají dost a jdou spát, i když se ještě svítí. Domnívám se, že jsou nastavené na to, že některé fyziologické procesy dělají během fotosyntézy, a jiné, neméně potřebné, nechávají na noc, kdy výhradně respirují.

Řasy jsou jednodušší organismy s krátkým životním cyklem, a nedivil bych se, kdyby takové mimořádné svícení dokázaly využít k invazi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 18:59 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Tučňák
Ahoj. Vzhledem k tomu, že se to teď žádný profík neměl k odpovědi, dovolím si přednést své laické domněnky.
Myslím, že za předpokladu, že budou mít rostliny dostatek všech živin a budou to takové rostliny, které nemají problém za konkrétních podmínek tyto živiny doplňovat v reálném čase, neměl by být s nonstop svícením problém. Ale nevím, jestli takové rostliny existují, asi ne :-D Myslím, že rostliny potřebují noc/tmu ze stejného důvodu, jako lidé.. aby zregenerovaly, doplnily živiny a buňky odpočinuly.
S těmi řasami si to vysvětluji tak, že rostliny během dne spotřebovávají různé látky v akváriu v poměru pro ně ideálním. Jakmile nastane nedostatek některé chem. sloučeniny/prvku, rostlina nemůže růst, stagnuje a tím přestane přijímat i živiny, kterých je relativní dostatek.. to je čas, kdy zhasnout světlo. Ale řasa je velmi nenáročná a vystačí si i s omezeným množstvím živin, a proto ve chvíli, kdy už nemá rostlina ten den jak růst, tak řasa bují. Jako když zedník staví zeď za pomocí malty, cihel a špachtle a dojdou mu cihly.. tak končí pro ten den s prací. Pokud ale nezhasnou na staveništi, může se tam vloupat nějaký Řasoň, vzít tu špachtli a maltu a splácat dohromady zeď z kamínků a úlomků cihel (má menší nároky, než zedník a dostal příležitost).
Jestli je to moc velká blbost, prosím někoho botanicky vzdělanějšího o kritiku:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 16:41 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž. – Délka svitu
Ahoj všichni. Měl bych spíše teoretický dotaz ohledně délky svitu v akváriu. Co a proč se stane, pokud budu v rostlinném akváriu svítit nonstop? Teoreticky by to mělo rostlinám prospět, protože budou moci nonstop fotosyntetizovat a růst.

Co se týče řas - jejich plnohodnotná fotosyntéza začíná až po několika hodinách svitu. To by teoreticky znamenalo, že pokud svítím 10 hodin denně, celou druhou polovinu času se normálně množí, takže pokud bych v akváriu neměl konzumenty řas, postupně by se vždy zařasilo. Což se ale ve správně vyvážených akváriích moc neděje, takže přichází na řadu otázka, proč vlastně délka svitu tolik ovlivňuje řasu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2017 19:43 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vaaclav
Áno, to mám i vo svojom profile v odkazoch spred pár rokov, ale fotky ukazujú, ako akváriá vidí foťák, pri každom svetle nastavený rovnako, teda bez vyváženia. Čiže ide o objektívne porovnanie.

Problém je, že ľudské oko sa "vyváži" a farby vnímame subjektívne. Ak by sme nemali zrovna dve akváriá pri sebe alebo vedľa seba akvárium a akýkoľvek iný zdroj svetla - resp. ak by sme sa sústredili len na akvárium, študovali ho a nevnímali okolité svetlo, zdali by sa nám takmer rovnaké. Ľahký dôkaz: pozerajte sa jedným okom cez napr. červené sklíčko. Spočiatku bude to oko vnímať všetko veľmi červeno, ale postupne to mozog začne kalibrovať. No a to najlepšie: keď po pár minútach dáme sklíčko preč, tak to oko bude všetko vidieť modrozeleno.

Z tohoto hľadiska je lepšie porovnanie svetiel iným spôsobom: rovnaký kalibračný obraz osvetľujeme rôznymi zdrojmi svetla, pričom foťák vždy vyvážime na neutrálnu sivú. Kedysi som si myslel, že obraz potom bude pri každom svetle rovnaký. Lenže nie je to tak - o tom je práve CRI a takýto test som aj robil a aj sem posielal odkaz na fotky, ešte som to našiel: www.dropbox.com/…
Rozdiely sú síce malé, ale sú - problém je aj obmedzený farebný rozsah monitora, takže naživo je rozdiel väčší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 19:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2017 19:26 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Fotka k příspěvku Ak som dobre pochopil Václava, písal, že ak chceme vidieť červenú zložku, potrebujeme svetlo, ktoré červenú zložku vôbec obsahuje ;-) Odporúčam pozrieť si vcelku zrozumiteľný a názorný článok: www.e-led.sk/…

Konkrétne zdôrazním dve myšlienky:
1. nie je LED ako LED, dosť záleží na CRI (teda nemožno povedať: "LED sú nanič, nemajú také farby", ale ani "všetky LED majú rovnaké farby ako trubice");
2. ak nejaký zdroj svetla neobsahuje nejakú vlnovú dĺžku, tak ju proste nemôžeme vidieť (čo už spomínal Václav).

V prípade LED je problematická farba R9 - odporúčam na tom webe pozrieť niektorú LED žiarovku s CRI pod 90 a jej Spectrum Test Report, prípadne porovnať žiarovky s rôznym CRI a aj rôznou farebnou teplotou, je to všetko pekne vidieť. Nuž a R9 je asi zhruba tá, ktorá robí červenú rastlinu červenou... No ide len o to, ako sa nám javí! Podľa mňa je rastline jedno, akým zafarbením na ňu svietime, ide jej len o intenzitu. Samozrejme teraz nevravím o teoretických situáciách, že by sme na ňu svietili zeleným monochromatickým svetlom :-)

Skúsim názorne: máme žiarovku, svieti plné spektrum, žerie napr. 100 W. Ak by som si želal, nech je fialová, lebo si myslím, že to bude rastline lepšie, použijem materiál, ktorý jej zelenú zložku pohltí. Dôsledok: žiarovka mi bude aj tak žrať 100 W, zelená zložka sa pohltí a premení na teplo, ostatné svetlo zostane. Rastlina dostane z jej pohľadu toľko isto svetla (ak teda zelené naozaj nevie využiť), možno o trošku menej, teda nie je to pre ňu lepšie. Lenže našemu oku sa pochopiteľne bude zdať pri takomto svetle krajšia, červenšia :-)

O farbách a CRI je aj tu: www.eyelighting.com/… - odtiaľ som si sem dovolil vložiť ilustráciu - ak je to proti pravidlám, prosím zmažte.

EDIT: Kubaa sem pridal odkaz aj na PAR, tak len doplním - PAR hovorí o tom, koľko je svetla pre rastlinu využiteľného (súvisí aj so spektrom, aj s intenzitou) a CRI hovorí o tom, ako ju my vidíme (je len o spektre, nie o intenzite).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 18:14 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Kubaa
Ať žije T8 830, retro! :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 12:20 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Obecně, červená a modrá jsou dobré, zelená je naprd (proto domácí pěstitelé trávy/konopí svítí na svoje kytky červenomodře), takhle to vypadá v nějaké typické kytce: en.wikipedia.org/…

Zda červené kytky odrazí toho červeného světla tolik, že to má významný vliv na využitelné spektrum, to nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.12.2017 12:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vranicz
Na druhou stranu příliš silné světlo nutí rostliny do rychlejšího růstu a s tím spojeného hnojení. Potom rostou příliš rychle a nejsou tak barevné. Aquscaping se s tímhle zabývá a aby měli rostliny červenější trápí je nedostatkem dusíku. To je ale dlouhodobě trochu problém ale jim to stačí protože akvárium vyfotí a pak většinou zruší a jedou nanovo. Trubice s dobrými reflektory je stále ještě dobrá věc nevýhodou je regulace výkonu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 11:36 Maq Re: vranicz, vaaclav
Četl jsem ale i názory právě opačné.
Rostlina je zelená/červená právě proto, že zelenou/červenou složku světla nejvíce odráží, tedy nejméně pohlcuje. A tedy že největší prospěch má ze studeného světla s výraznou modrou složkou.
Ale je to jen jeden z názorů, jsou i jiné a nevyznám se v tom.
Nicméně dokáži si domyslet, že v teplejším světle jsou červené odstíny rostlin lépe vidět. Proto nejen vaaclav raději teplé tóny.
Třeba se zadaří a vyjádří se Acinonyx?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2017 10:53 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vranicz
V dnešních světlech se hlavně používá studené odstíny jsou pro oko silnější ale s barevností rostlin hlavně s tou červenou jsou potom potíže. Obsahují méně červené složky a platí že čím svítíš to se k tobě odrazí. Vždycky jsem používal teplé trubice a i když jsem přešel na cree čipy opět jsou 2/3 teplého odstínu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 10:37 Muž vranicz [0]
řeším stejný problém. mám chihiros led A801(studená bílá) na rostlinná nádrž 80dx30sx40v s mnoha červenými kytkama.. roste to moc hezky ... ale červené rostliny se nebarví do barev, jaké by měly mít. Dívám se na nádrže cizinců a 2/3 používají stále trubice T5 .. uvažuju,o výměně osvětlení na t5 4x24w... spousta lidí mne od toho zrazuje, že je to krok zpátky.Nikde nejsou moc informace :/

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.11.2017 16:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: visek
To je ta na maso? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2017 17:02 Muž visek [75] - Tetry
t-5 svetle cervena 82 cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2017 16:49 R Muž ctibum [6910] Re: visek
Zkus to trochu upřesnit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2017 16:44 Muž visek [75] - Tetry
dostal jsem barevnou zarivku.udajne do akvarka.ma nekdo s tim zkusenosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 09:30 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: visek
Kytkám je to jedno. Záleží jim na tom, jaká intenzita v jakým spektru na ně jde, na zdroji jim nezáleží.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 21:03 Muž visek [75] - Tetry
co je pro kytky lepsi zarivka nebo led svetlo

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.08.2016 20:54 Žena petulinakk [2016] Re: lulu44448
Já měla skoro stejné akvárko (je o 5cm vyšší) a je to jak píše romant - dá se, pokud nebudeš vybírat jen očima, a nastuduješ si, které rostlinky by byly vhodné. I mezi těmi méně náročnými se dá vybrat tak, aby celek pak tvořil krásnou podívanou... a hlavně do začátku méně je někdy více :) ono je pořád lepší mín míň wattů a nenáročné kytky, než to přepálit a pak vymýšlet jak se zbavit sinice :-D
Mně osobně některé rostliny, které by "papírově" v mém akváriu měly prosperovat, vůbec nešly... a naopak některé náročnější šly pěkně. Takže to není jen o osvětlení, a stejně musíš zkoušet :-)
A pokud budeš chtít zvýšit intenzitu, sice ne nijak dramaticky ale přece, doporučuju reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.08.2016 20:41 R Muž romant [27987] Re: lulu44448
Je to klasika a když nebudeš prahnout po nějakých kobercích na dně, tak se to dá s méně a středně náročnejma rostlinama velmi dobře provozovat tak jak to je, tedy mě to obvykle stačí a jsi-li zčátečnice, nehnal bych se zbytečně do nějakých světelných paleb, ono to velmi rychle mlže skončit rybníčkem brčálníkem, tedy mnohý příklad známe. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2016 19:11 lulu44448 – Osvetlenie
Ahoj, potrebovala by som poradiť mám akvárium s rozmermi 80x40x35 to je 112l mám tam 2x18W trubice a potrebovala by som poradiť či to stačí alebo mám kúpiť iné. Ďakujem ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2016 15:24 Muž Legioix [574] Re: Michal7385
Koukni sem. www.aqua-obchod.cz/…

Nevím sice jak to aq máš dlouhé, ale je tam na výběr víc rozměrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2016 15:16 R Muž afc1886 [14682] Re: Michal7385
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Tady se podívej,buď můžeš doplnit jen jednu zářivku,nebo celé světlo.To tvé je opravdu slabé,jestli chceš trochu náročnější rostlinky na světlo. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2016 09:22 Muž Jifi [675] Re: afc1886
Sice nechce kupovat hned nový kryt, když teď má nový set, ale bude to rozumnější.
Já mám na hrubý objem 112 l zářivky 2*18 W a rozhodně to není moc. Ani nedávám CO2, takže žádné high-tech akvárko to není. Ale na druhou stranu, kytkám to světlo stačí. Ale polovina z toho by byla fakt málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2016 09:11 R Muž afc1886 [14682] Re: Michal7385
podívej se na web rostlinnáakvaria .Odpoledne ti tady hodím odkaz ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2016 08:11 Michal7385 – LED
Já jsem koupil set 96 l s víkem, kde je 1×18W T8. Moje následné zjištění, že je to dost málo světla, mě vedlo k přemýšlení, jak přidat na osvětlení, když silnější T8 zářivka se v délce 60 cm nedělá a bohužel na víku není ani místo pro přidání další zářivky. Zkusil jsem to řešit LED páskem v silikonu. První den v pohodě, druhý den už některé diody nesvítily. Při reklamaci mi bylo řečeno, že LED na plastu přehřívají a je třeba je mít na kovu. Tak jsem udělal hliníkové žebrování a na něm to mám cca 3 dny. Už nesvítí 7 diod. Já už fakt nevím, jak to řešit. Nenapadá někoho nějaké neinvazivní řešení? Nechce se mi zrovna kupovat jiný kryt za tisíce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 21:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Litexka
15W T8 zarivka se slusnym reflektorem nad 54l low-tech staci dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 21:15 Litexka – světlo
Ahoj,koupila jsem si akvarijní set 54L,jež obsahuje světlo 1x15W bude to rostlinkám stačit,nebo si mam sehnat jiné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2015 12:47 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Zzz
vyhnojit dno, světla máš na tvoje kytky dost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2015 11:10 Zzz – spravné osvětlení
Všechny Vás zdravím,
prosím o radu. Mám od Vánoc 60l akvárium od Tetry. Je v něm osvětlení typu Sylvania 6500K Tetra AL 5T 13W (1 trubice). Co jednotlivá čísla znamenají jsem si načetla. Jediné s čím si nevím rady je těch 13W. Když koukám na net a požadavky rostlin, objevuji údaje, že rostlina potřebuje 50W/100l apod. Není tedy 13W málo? Akvárium mám v práci, kde trávím hodně svého času, přesto ne všechen :) Zaměřila jsem se trošku na biotop Jižní Ameriky. V akváriu mám Echinodory a Cabombu, možná přidám Egerii. Rybí osádku tvoří pancéřníčci, neonky a pár cihlidek kakadu. Ráda bych, aby prospívali i rostlinky. Děkuji za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 19:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: TRULY
Mrkni na rybicky.net/atlasrostlin/bucephalandra_sp . Je z ceho vybirat, jsou na svetlo celkem nenarocne, jen pak rostou pomalu. A zabijes nejmin tri mouchy jednou ranou, mas neco trosku "vzacnejsiho", hezkeho, a udrzis to i pri mene svetle. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 19:05 Muž TRULY [164] Re: deck
ze ma to nenapadlo este neviem vsetko vyuzivat heh . Super dikes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2015 17:42 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: TRULY
Koukni tady do atlasu, dej pokročilé hledání a zadej co ti vyhovuje X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 17:40 R Muž Silent [5949] Re: TRULY
Podíval bych se na Anubiasy nebo Microsorum. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 17:33 Muž TRULY [164]
viete mi poradit nejake rastlinky menej narocnejsie na svetlo a hrubku strku? Mam len 15w neon aquaglo zabudovany v kryte. Momentalne sa dari ako tak len cryptocorynam. Dno vymenim na druhy tuzden ale to svetlo.. Su nejake menej narocne na svetlo? vdaka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 19:07 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Johan
Přiznám se že takovou rostlinu, která by měla oddenek do kuličky a měla hezky narostlé listy, jsem ještě neviděl. Spíše vídávám ty druhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 18:19 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Pepan
S tím moc nesouhlasím. Pokud jsou volně, tak naopak mají často oddenek zkroucený skoro do kuličky. A i tak se jim může velmi dobře dařit.
Samozřejmě pokud se jedná o staré rostliny, tak mají dlouhý oddenek na jehož konci jsou listy. Ale to je velikostí rostliny a nikoliv způsobem pěstování.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15168x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10436-svetlo-a-rostliny?od=51