Světlo a rostliny
no právě,tyhle pěkné rostlinky jsou náročné,asi trochu uberu a pujdu po jiných... díky za názory
Kamilstrom napsal: Jestli budes mit je tyhle dve zarivky,tak to bude na tuhle rotalu(teda aby se pekne vybarvila)malo,mam to same akva a problem u takhle vysokych akvarii je dole malo svetla a nahore hodne,musis doladit svetlo,ja pouzivam 3 krat 80W giesemann a mam opravdove T5 HO predradniky a svetlo 40 cm zaveseno nad nadrzi.3 zarivku pouzivam jen 2.5 hodiny pres poledne,pri celkove fotoperiode 9 hodin,kdyz necham 3 zarivku svitit vice nez 2.5 hod. mam sinici,je to treba vyzkouset uvidis,ja se pohybuji v kategorii stredni osvetleni je tam na dne kolem 40-60 par u hladiny pak 190 par. Vybíráš si samé na světlo náročné rostliny a výška akvária 60cm je ne ně poměrně hodně.
To nejsou rostliny na začátek. Zkusil bych něco méně náročného a potom až se zbavíš počátečních problémů, můžeš začít s něčím náročnějším. Jedna invaze řas, nebo nevhodně zvolené ryby ti totiž tyhle rostliny lehce zničí.
Jestli budes mit je tyhle dve zarivky,tak to bude na tuhle rotalu(teda aby se pekne vybarvila)malo,mam to same akva a problem u takhle vysokych akvarii je dole malo svetla a nahore hodne,musis doladit svetlo,ja pouzivam 3 krat 80W giesemann a mam opravdove T5 HO predradniky a svetlo 40 cm zaveseno nad nadrzi.3 zarivku pouzivam jen 2.5 hodiny pres poledne,pri celkove fotoperiode 9 hodin,kdyz necham 3 zarivku svitit vice nez 2.5 hod. mam sinici,je to treba vyzkouset uvidis,ja se pohybuji v kategorii stredni osvetleni je tam na dne kolem 40-60 par u hladiny pak 190 par.
0 04.04.2013 20:23 acik [416] je fakt,že jsem napsal málo info.... akvárium 60cm vysoké - 150cm délka,doba svicení záleží jak se bude dařit rostlinkám,zjistím až bude akvárium napuštěné.Co2 davkování ano, hnojivo pro rostlinky tablety NPK+mikroprvky,které budu dávat do dna.
osvětlení bude:
1x80w aqualine T5 plant grown
1x80w aqualine T5 Reef White 10K
bulawaio napsal: určitě tady projdi fórum o světlech a zkus přemýšlet.
Když tu napíšeš jen pravidlo Wat na litr, které je dost ošidné, tak sek ničemu rozumnému nedoberem. Záleží na spoustě faktorech - CO2a živiny. K osvětlení - druh, vzdálenost, doba osvitu atd...
S tou Cabombou sa môžeš rozlúčiť. Ja mám 0.61w/l, hnojím, COčkujem, mám jemné dno a nejde mi ani caroliniana.
určitě tady projdi fórum o světlech a zkus přemýšlet.
Když tu napíšeš jen pravidlo Wat na litr, které je dost ošidné, tak sek ničemu rozumnému nedoberem. Záleží na spoustě faktorech - CO2a živiny. K osvětlení - druh, vzdálenost, doba osvitu atd...
0 01.04.2013 13:55 acik [416] má někdo zkušenosti s
Myriophyllum scabratum odkaz:
www.aqua-daho.cz/…
Cabomba piauhyensis odkaz:
www.aqua-daho.cz/…
v akva bude 28.5°C - světlo bude na 1L/0.42W a chtěl bych vědět,jestli to zvládnou... u Cabomba piauhyensis pochybuji,ale třeba má někdo nějaké zkušenosti
Starší reakce
Nechme ancíka ancíkem. Martin dodal fotky, řasy na listech, nedobarvené konečky...
Dospělého ancistruse nezajímají řasy na listech echinodorů natolik, jako je zajímají listy echinodorů samotné.
Vrátím se k Vaaclavově poznámce, kterou jsem už komentoval, a která koresponduje se zkušenostmi Harpunáře: jestliže dno obsahuje nadmíru Ca, může být znesnadněn příjem Fe. (Jednu nádrž se dnem z drceného mramoru "dohleduji", a protože o výše uvedeném "riziku" vím, vím také, jak ho minimalizovat. Doporučit podobný postup Martinovi ale nemohu.)
ryby hnojí dost... zjevně něčeho nadbívá a něco chybí, dále 12hod. svítit je dost. Vše dokupy nahrává řase a tu ancíkové ojíždí z těch listů kdy vznikají i tyto okusy....
0 18.12.2012 10:12 Martin a je to myslím tropical sun
0 18.12.2012 10:03 Martin 0,4 W/l
jake a jak silne tam mas osvetleni?
Zbavte se ancistrusů a s případným hnojením do vodního sloupce ještě chvilku počkejte, ať vidíte, jestli je vůbec třeba. Živorodky "hnojí" vcelku vydatně, jen to chce čas - 4 měsíce je na vyhnojení dna krátká doba.
Pokud nějaké hnojivo hned, pak můžete vložit ke kořenům jílové kuličky, (Matkul, Bivoj, JBL Kugeln...), případně Osmocote.
(Snad nikoho nepobouří odkaz...
)
www.rostlinna-akvaria.cz/… 0 18.12.2012 08:21 Martin díky všem za názory a rady. Zkusím ještě trochu popsat akvárko co mám. Akvárko je založené cca 4 měsíce zpátky. Objem je 240 litrů, rybičky vesměs živorodky (moly, mečovky, paví očka, platy) dál dania, neonky, 3 ancíky, 4 sumečky, 2 sekavce. Svítím tam 12 hodin denně, to je dle pavelbartek hodně?? Co jsem vyčetl z této bohaté konverzace, tak mi přijde nejlepší trochu zahnojit (teď totiž nehnojím vůbec ničím) a vyměnit ancíky za otíky??
I pokud má celkovou tvrdost vyšší než 36°dGH? Tolik mi totiž naměřili posledně. Já sám jsem rozbor od té doby nedělal, protože vím, že v té vodě nešlo nic...
Edit: Nedalo mi to, tak jsem to zkusil změřit. Je to 32°dGH měřeno kapkovým GH testem Dajana.
0 17.12.2012 19:58 milosak [66] - Rostliny malyLibor:
Mám doma AK na studniční vodě Gh 20 st. celk. tvrd. Kh 15 a nepozoruju
nějaký handicap.
Všechny rostliny krásně prosperujou - mám možnost srovnání s mojí druhou nádrží
v Praze Gh 7 a Kh 3
Provozuji obě AK rostlinná a můj závěr je, že voda ze studny se určitě
hodí.
Že ten echinodorus trpí nějakým problémem ve výživě je jisté, (stejně, jako je jisté, že je devastovaný ancistrusem). Konstatovat ale, že jde právě o deficit Mn, (popř. Fe), to chce skutečně především tu odvahu.
EDIT: Pokud by to dno byl samý vápenec, jak píše Vaaclav, pak by tato hypotéza mohla mít reálný základ.
Pomohlo by napsat, jak a čím hnojíš, jak dlouho svítíš. Ancíky bych vynechal, tady problém nebude. Dle mého názoru svítíš více jak 10hod. Hnojíš nějakým univerzálním hnojivem odoka...
Vyměňte si dno je to samý vápenec.
Souhlasím s tím, že jak tak člověk kouká na rozbory vod od různých VHS, tak Mg a Fe je ve vodě z vodovodu žalostně málo a tak není od věci je přidávat. Taky nebudu dělat reklamu žádnému prostředku, ale i já je do vody přidávám, protože naše vodovodní je neobsahuje. Paradoxně voda ze studny má zase železa strašně moc... ale ta se na akvaristiku fakt nehodí.
Podle mě ta pravda bude někde uprostřed těch diskusí, které se zde stran Tvého problému vedou. Takže bych pod kořeny rostlin dal(pokud tam nejsou) nějaký hnojivo, často používaný jsou takový jílový kuličky a ancíka(y) začal náležitě a ve správnej čas krmit ať už rostlinnou(ideál těsně před zhasnutím světla), tak i masitou stravou, třeba škrábaný filé, nebo mražený(podávaný rozmražený a řádně propláchnutý) patentky. To jsou podle mě opatření, jenž nemůžou uškodit a je klidně možný, že se stav zlepší.
0 17.12.2012 15:50 harpunar – maly Libor-V první řadě se mi nezdá že by jeden ancík zrychtoval
tolik rostlin a zadruhé vidím stav,který jsem zaznamenal sám i kolegové v okolí a všem se pro ozdravení kytek osvědčilo přidávat to co jsem popsal.Nedělám tady žádnému preparátu reklamu,ale vidím to zkrátka na nedostatek Mg.a Fe.Tam probíhá rozklad listů,poškození od ancíků myslím vypadá tak,jak je níže nafoceno.
No, to zní logicky. Ale já se přiznám, že o tom akva nic nevím a nemám tolik zkušeností, abych odhadl, co je prvotní příčinou. Vím ale, že ancíci někdy napadnou i zcela zdravé echinodory, přičemž jiných rostlin si nevšímají. Proč to je, to nevím, já echinodory nikdy neměl a můj táta je zas neměl s ancistrusy v jednom akva z výše uvedeného důvodu. Takže rozhodně nebudu dělat žádné závěry a jediné doporučení, které ze mne vypadne, už jsem napsal - místo jednoho ancíka raději 5 otíků - je to víc legrace a odvedou víc práce... a osobně bych si jich dal do akva nejméně 8, ovšem to není mé doporučení v tomto případě, kdy neznám velikost akva ani další obyvatele.
0 17.12.2012 14:14 harpunar – maly Libor-ten ancistrus to samozřejmě bude ohlodávat
když narazí na zeslabenou rostlinu a je jedno že to bude echinodorus,ale třeba i anubias,kterého by se za normálních okolností nedotknul..Ovšem kdo to chce i s nekvalitní fotky vidět že prvotní příčina je jinde a ne v jednom ancíkovi,ten to vidí.Kdo nechce nevidí. Nic více,nic méně.
0 17.12.2012 14:01 harpunar – Side odvahu a hlavně zkušenosti.
A všeho mám dost.Naštěstí!!! Amen
O tvém akva nic nevím, nebudu tedy hádat. Ale souhlasím s těmi, co soudí na ancistruse. A proč začal teď? Dospívá a měl zřejmě málo zeleniny, proto zkusil ochutnat rostliny. Chutnají mu a nepřestane. Někteří ancíci ale žerou Echinodory, i když jim dáváš žrát cokoliv. Řešení je vzdát se rostlin, které mu chutnají, nebo ancika. Pokud si místo ancíků pořídíš do akva 5 otíků, zabiješ 2 mouchy jednou ranou - nebudou ti žrát rostliny a velmi vydatně budou žrát řasy.
Tahle rostlina ancistrusům nechutná, zelené tečky jsou přisedlé řasy.
Vyčíst z tak nekvalitní fotky, co tomu echinodoru schází ve výživě, to chce odvahu.
Že ho devastuje ancistrus je ale zcela evidentní i z takové fotografie...
0 17.12.2012 12:25 Martin Děkuji všem za příspěvky. Jen pro doplnění informací, akvárko jsem zařídil v srpnu (ancíky i rostlinky), ale problémy pozoruji poslední měsíc. Mohlo by to mít nějakou souvislost s rostlinkou z dalšího obrázku?? Na listech se totiž obejvily takové zelené tečky, které se postupně rozšířily na všechny rostlinky. Rostlina z obrázku ale neodumírá. předem díky za cenné rady.
To si nemyslím, od ancíka jsem měl stejně ohryzané listy echináče. On jakoby seškrabuje vrchní části pletiva a zbytek začne pak žloutnout až hnědnout a list postupně odumře.
K těm co takhle dokáží zaručeně určit jaký prvek rostlinám chybí jsem velmi skeptický. Příznaky se snadno zamění a ve skutečnosti může chybět úplně jiný prvek.
0 17.12.2012 11:39 harpunar – riso-co to meleš o ancíkovi?!
Ten Echinodor evidentně strádá kvůli nedostatku manganu,popřípadě železa.Ancík s tím má prd společného,asi tolik co já s programem NASA! Amen
A nebo ho řádně krmit
to opravdu mohou ancstrusi za zničené rostliny? mně se děje něco podobného, jsem myslel, že moje špatná údržba je na vině. ale mám asi 5 ks ancíků. nechám si poradit, potvrďte. děkuji.
pricina je velmi dobre videt na druhem obrazku
. Reseni je jednoduchy - ancika vyhod
0 17.12.2012 09:48 Martin Nevěděl by někdo co se děje s mými rostlinkami?? Případně prosím o nějaké řešení na nápravu...Obrázky jsou k vyzvednutí na
leteckaposta.cz/…
jeden přikládám zde
Díky
Starší reakce
Starší reakce
Perfektně shrnuto
Ja to vidím takto: Po mesiaci bez zásahu (bez rybiek, bez kŕmenia a bez hnojenia) sa premnožili riasy. Myslím, že sa zhodneme, že je to dôkazom toho, že niečo nie je v poriadku vo vzťahu živiny - svetlo (a CO
2). Otázkou znie čo a čo s tým...
Podľa mňa bude nerovnováha spôsobená tým, že nejaký prvok (prípadne viac) bol rastlinami spotrebovaný, a tým je iných prebytok. To možno jednoducho resetovať výmenou polovice vody, prípadne aj viacnásobnou (po 2-3 dňoch). To, že čerstvá voda pridá aj živiny je tiež, myslím, bez diskusie jasné, záleží len od intenzity (a doby) osvetlenia, či ich bude dosť. Avšak, pridávanie hnojiva novú nerovnováhu nevytvorí (nedávno som zakladal nové a tiež som hnojil naplno od začiatku), ale postará sa o dostatok.
Myslím, že (keď to zjednoduším) existujú dva hlavné prúdy (hnojiť/nehnojiť) a obom to zjavne funguje. Existuje veľa spôsobov hnojenia a tiež všetky zjavne fungujú, hoci nie každá metóda každému. Nehovoriac, že každému z nás tečie trochu iná voda. A tiež si myslím, že sa zhodneme, že dávkovanie hnojiva by malo závisieť na množstve rastliniek (+ svetlo + CO
2 atď)
Takže asi jediné správne riešenie neexistuje, a ja by som pôvodnému autorovi zhrnul rady:
1, riasy pretrhať (ak tam ostanú a začnú kapať, budú hniť)
2, vymeniť 1/2 vody (čiže, resetovať stav živín)
3, pridať hnojivo, ak chce (podľa potrieb rastliniek)
4, trochu trpezlivosti (chvíľu to potrvá, kým sa rastlinky zotavia)
Súhlasíte?
No já nevím, ale třeba K se moc ve vodovodní vodě nevyskytuje, takže mikroprvky s K bych prostě trochu přidával. Výměnu chápu jako způsob odstranění toho zlého (jak píše Romant) a ne moc jako doplnění nějakých živin. Ale to velmi záleží na vodě, moje je velmi měkká, bez dusičnanů... K tomuto konkrétnímu akva co se tu řeší jsem takové info neviděl (snad jsem ho přehlédl).
při tom zastřihávání bych měl být "šetrnější" nebo se nebát krácení? na jakou délku cca? seznam rostlin mám v profilu, díky
Ale těm bohatě stačí ty živiny, které tam jsou. Max. jim budou chybět mikroprvky, ale ty se novou vodou taky doplní.
jsem rád za každou radu
To, že doporučuju polovinu vody, to má svůj důvod, jako alternativu k doporučení kolegů, kteří Ti navrhují lehký přihnojení, což tou výměnou uděláš taky a ještě to máš 2v1, špatný věci z akva pryč a dobrý dovnitř.
Jak to že ne? Rostliny tam nějaké jsou
Pravda u mě to bylo po založení osázené daleko více, ale stejně bych se spíš přiklonil k radě grundy níže.
uvidíme
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15274x