Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sadenie jemných rastliniek do liaporu pomocou hrebeňa

 

Články » Sadenie jemných rastliniek do liaporu pomocou hrebeňa   Vytisknout tuto stránku 

Sadenie jemných rastliniek do liaporu pomocou hrebeňa

Publikováno: 02.02.2017 • Autor: © maratahata • Rubrika: Rostliny

DNO: LIAPOR

Mám akvárium šxvxh - 60x35x30, mal som v ňom biely kremičitý piesok do bazénových filtrácií, ale nepáčil sa mi vzhľad po dvoch mesiacoch. Veď to poznáte, žlté škvrny na vrchu, z boku čierne škvrny a o detrite na vrchu ani nehovorím. Žene ani mne sa to nepáčilo, aj keď biely piesok má svoje čaro. Rozhodol som sa dno vymeniť. Hľadal som najlacnejšie riešenie a dospel som k dnu z liaporu. Páčil sa mi vzhľad, zrnitosť. Je v tom ale háčik. Je príliš ľahký, ak nie je ponorený dlhšie, a to som ja nemal. Preto sa z neho nedajú robiť ani kopčeky v akváriu, možno časom to bude možné. Výmena prebiehala skoro štyri hodiny, ale stálo to za to. Páči sa mi to teraz viac ako s bielym pieskom.

SADENIE RASTLÍN:

Došlo na sadenie rastlín a ako prvé išli echinodorusy. Tie sa sadili celkom dobre, potom ale nastal problém v sadení menších, jemnostonkových rastlín. Heternanthea zosterifolia, staurogyne repens, egeria densa, rotala rotundifolia, blyxa a aj cryptocoryne willisi (viem, plno rastlín na 60l, ale poviem vám, že ich je ešte stále málo, preto zháňam cryptocoryne wendtii a to tam mám ešte 15 ks anubias nana a anubias hastifolia - nádherná rastlinka, hydrocotyle leucocephala a mach na zakrytie filtra) zasadiť do tohto dna je umenie s veľkým U. Našiel som, že sa používajú tzv. horácomatky. Fajn, pôjdem kúpiť zo 30 skrutiek a zasadím to s tým. Na ďalší deň som išiel do potravín s drogériou. Ani neviem ako, ale dostal som nápad, keď som uvidel obyčajný hrebeň. Plastový, so zúbkami. Áno, tiež ľahké, čo pláva na hladine. Ale je možné na neho nalepiť skrutku na spodnú hranu alebo zaťažiť kameňom. A rastlinky sa mohli ísť sadiť. Vykúpil som im tam 6 hrebeňov za 3 eurá. A to sadenie? No pohodička, nalepiť lepidlom skrutku o spodok hrebeňa a do zúbkov pomaly zasúvať stonky rastliniek (pozor, zasúvať opatrne, stonky rastlín sú veľmi krehké). Aké jednoduché, snáď mi aj budú rásť. Zreferujem o pár týždňov, keďže sa snažím o low-tech akvárium, alebo nízkoúdržbové akvárium len s filtrom a hnojením z rýb, rastlinky nerastú tak rýchlo ako s CO2. Preto poprosím o trpezlivosť, ktorá je v akvaristike taká vzácna. Každý chce mať všetko v minúte a potom rieši problémy.

CELKOVÝ VÝSLEDOK:

F

Takto som nastrkal staurogyne repens a postupne aj ostatné rastlinky. Čo poviete, bude mi rásť?

F

Zasadené cryptocoryne willisii, staurogyne repens v pozadí, hrebeň vytŕčajúci z dna už nie je vidno, opäť som ho zakryl liaporom.

F

Celkový pohľad na zasadené rastlinky: Heternanthea zosterifolia, cryptocoryne willisii, staurogyne repens a vzadu je ešte blyxa japonica.

Pri výmene dna som zachoval detrit, vodu čiastočne asi 1/2 nádrže a funkčný filter biomolitan + atman 201.

Nakoniec som urobil terasy, oddelením bridlicovými kameňmi. Keďže mi už neostal žiadny hrebeň, tak som využil na cryptocoryne willisii aj tzv. horácomatky.

F

A ešte v mojom kuchynskom miníčku som tiež zasadil hrebeňmi blyxu japonicu a rotalu rotundifoliu.

F

Zasadená rotala a blyxa s mojou obľúbenou žabkou v miníčku. Chcel som jej zaobstarať kamošku, ale na burze som ich nenašiel, tak snáď na ďalší rok.

Fotky sú amatérske, ale o tom to je, ak by chcel niekto vedieť viac, pokojne môže dať do komentárov poznámočku, budem rád ak sa rozprúdi živá debata o sadení týmto spôsobom.

Ďakujem za prečítanie a hurá do sadenia tam, kde to nejde. Nie je to len o liapore, aj v piesku mi rastlinky dlho nevydržali pri mojich aktívnych mečúnikoch ;) a už viem ako ich udržať na dne.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 13x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 02.02.2017 Upraveno: 04.02.2017 Přečteno: 669x

Schválili: Mrakoplash *** 03.02.17 • afc1886 ** 04.02.17 • vaaclav ** 04.02.17 • romant ** 05.02.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Rostliny
29.06.2011*****Kryptokoryny - možná příčina uhnívajících listů1695x
06.03.2014*****Malý atlas mechů2298x
16.06.2021*****Rostlinné akvárium - založení, strategie hnojení, sestřih do finální podoby148x
25.03.2016*****Nákup rostlin v Aqua-Daho Šumperk131x
03.06.2006*****Plovoucí rostliny23953x
05.11.2007*****Řasy32427x
23.09.2011*****Řasokoule ve formě koberečku v akváriu2945x
20.12.2013*****Jak předcházet rozpadu listů u cryptocoryne.2764x
22.01.2014*****Výroba drop checkeru po domácku1174x
14.07.2020*****Jak a kam přichytit Bucephalandry430x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 8 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [8] Xlienka® 28.02.17 22:12
Nápad hezký, doufám že pomůže, i když nevím jak budeš rozsazovat další kytky na hluchá místa, jak psal již pedro144, např. 2 zakoření a 2 umřou, budeš tahat hřeben se zakořeněnými rostlinkami? Horácomatky jsou v tomhle trochu promyšlenější. Já to sázím do profi soilu taky jenom tak pinzetou občas něco vyplave, většina drží. Možná trochu mimo, ale ta blyxa na posledním obrázku potřebuje povytáhnout, měla by trčet růžice ze substrátu ;)

Reagovat na tento komentář [7] pedro144® 07.02.17 11:56
Já jsem neměl problém se sázením jednotlivých rostlin do Liaporu, ale nedávno jsem využil zbytek molitanu o rozměru cca 10x5cm a tloušťce cca 5mm, nastřihl jsem na různých místech okraj a zasunul tam z boku rostliny tak jako to udělal maratahata do hřebenu. Efekt je asi ten, že rostliny nejsou "v jedné rovině" a vytvořila se tím chaotická skupinka. Pod Liaporem to drží, ven to ovšem dostanete opět jen celé a po čase řádně prokořeněné.

Reagovat na tento komentář [6] maratahata® 07.02.17 09:44
No vymýšľal som to z toho dôvodu, že mne všetko vyplavilo. Liapor som mal čerstvo ponorený, tak tam nedržalo nič, ani malé cryptocoryny, tým som dal dole obrúčku. V sobotu som skúsil zasadiť heternantheru bez hrebeňa a na druhý deň som mal polovicu na hladine. Takže sa s tým musím ešte pohrať.

To, že to je v jednej rovine je blbé, to je pravda, tiež mi to oko žerie.

V miničku mám tiež liapor a tam ten liapor sa mi zdá príliš ľahký, neudrží ani seba na dne, keď sa žabka pohne.

Toť moje začiatočnícke skúsenosti s liaporom, tak dúfam, že bude ešte ťažší, keď nasaje viac vody a potom to bude so sadením lepšie ako teraz.

Reagovat na tento komentář [5] Ciffik® 06.02.17 19:49
Asi nechapu. Liapor mam v drtive vetsine svych nadrzi, v ostatnich mam podobne lehke porezni substraty a se sazenim nebyl problem. A to vylozene ujizdim na stonkovkach a kobercovkach...

To bude asi rukama. Pomuze pinzetka. Sazet pod uhlem.

Reagovat na tento komentář [4] Zoidik® 06.02.17 12:57
Tak to jsi měl Barakainusi štěstí, že ti nic nevyplavalo. Ja to taky nejdřív zkusil bez matek a byl jsem rád, že mi rostliny drží ve dně, jenže druhý den jsem se kouknul na akvárko a polovina rostlin u hladiny, takže šly do matek.

S tím hřebenem zajímavý nápad, jenom ty rostlinky jsou v jedné přímce :-(

Reagovat na tento komentář [3] Barakainus® 06.02.17 01:46
asi to bude fungovat, ale neni mi jasny proc to vubec vymejslis, kdyz do Liaporu se sazi normalne. Sazel jsem vsechno od kryptosek, pres stonkovky az po travu. Nevyplavavalo nic.

Reagovat na tento komentář [2] Faire42® 05.02.17 15:46
Skvělý nápad. Budu objednávat nějaký stonkovky, budu i přesazovat kosokvět, takže to vyzkouším.

Reagovat na tento komentář [1] ludvik® 04.02.17 14:45
Ještě ty obrázky ... chybí.

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1622-sadenie-jemnych-rastliniek-do-liaporu-pomocou-hrebena