Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tlamovci ze skupiny MBUNAS

 

Články » Tlamovci ze skupiny MBUNAS   Vytisknout tuto stránku 

Tlamovci ze skupiny MBUNAS

Publikováno: 11.04.2007 • Autor: © Killer • Rubrika: Ryby

Základní charakteristika

Tlamovce ze skupiny mbunas můžeme najít při skalnatých pobřežích v africkém jezeře Malawi. Jsou to teplomilné ryby, které potřebují pH mezi 7,5 – 8,5, teplotu vody 25 - 29°C. Chov těchto cichlid je velmi snadný. K odchovu stačí mít 3 jedince od jednoho druhu v poměru 1 samec na dvě samice. Dalším nutným předpokladem je umístění nějaké jeskyňky nebo úkrytů z kamenů, ve kterém se ryby třou.

Skupina mbunas

U nás jsou to nejčastěji prodávaní zástupci tlamovců z jezera Malawi. Skupina mbunas je skupina pestrobarevných tlamovců, a proto jsou tak oblíbení. Důležité je pamatovat si, že jsou to všechno přírodní formy a tudíž bychom se měli vyvarovat nepřirozenému křížení a šlechtění druhů. Momentálně jich v Africe ubývá a pokud se něco neudělá, tak je to jen otázka času, kdy zmizí úplně.

 

F

 

Samci

Každý samec si hlídá vlastní teritorium, proto bych nedoporučoval dávat více samců do menší nádrže. Nejsilnější z nich se označuje jako samec dominantní, druhý nejsilnější je subdominantní. Pokud je v nádrži více samců, tak je dva nejsilnější samci časem ubijí. Pokud máte velkou nádrž, tak je šance, že je neubijí, ale potom zase musíte mít více samic, jinak to odnesou samice. Vždy musíte mít více samic než samců.

Tření

Tření probíhá v nějakém úkrytu, který si samec vybere jako hlavní část svého teritoria, kam v době tření nikoho nepustí. Tření začíná námluvami, kdy se samec vedle samice začne jakoby klepat a zároveň vždy plave kolem tak, aby jí dostal do své jeskyně. Zde samice začne s vytlačováním jiker. Samec jí v tom pomáhá, když se o ní lehce opře, když jikra vypadne, je ihned oplodněna a samice se reflexně otočí a nabere jikru do tlamy a snaží se sebrat i „jikernou skvrnu“ ze samcovy řitní ploutve, tím nabere i mlíčí, které samec vypouští. Toto funguje jako záruka, aby se jikry oplodnily. Tenhle rituál se opakuje vícekrát za sebou. Celé tření je otázka několika minut.

Samice

Samice nosí jikry, potom mladé až do doby, kdy se o sebe sami postarají, nebo se jí nevejdou do tlamy. Pokud se samice cítí v bezpečí, tak mladé na chvilku vypustí, ale pokud znervózní, tak je opět nabere zpět do tlamy, aby je ochránila. Časem, jak mláďata rostou, tak se jich vejde do tlamy čím dál tím méně, proto jsou nějaké vypuštěny dříve. Samice je úplně vypustí po 2 - 3 týdnech od tření. Jakmile jí zmizí z dohledu, tak při prvním kontaktu je považuje za potravu. Samice po dobu nošení nežere a je nesnášenlivá vůči ostatním rybám a straní se jim.

Velikost nádrže

Každý akvarista, každé stránky, i každá kniha říká něco jiného o minimální velikosti nádrže k chovu tlamovců, ale vždy je to v rozmezí od 150-250 l. S tímto tvrzením si dovolím nesouhlasit, protože není nádrž jako nádrž :-). Výška nádrže není moc důležitá, 40 cm úplně stačí. Důležitá je plocha dna a délka dna. Pak platí jedno následující pravidlo: 1 cm rybí délky na 1 l vody. Musíme ale pamatovat na to, že to jsou skupinové ryby, takže se vylučuje chovat třeba 1 pár v akváriu. Mám mbuny v 3 akváriích (72 l, 300 l, 878 l), a proto si mohu dovolit porovnávat.

Odchov

Jednoho dne se mi narodili kříženci samce Metriaclima estheare a samice Labeotropheus trewavasae. Říkal jsem si, že je aspoň zkrmím, ale pak jsem si to rozmyslel, protože mě zajímalo, jak budou vypadat a jestli budou plodní a také, jak to dopadne, když je dám do malého akvárka od malička. Nechal jsem si tedy 4 samce a 6 samic a zbytek jsem zkrmil. Když měli 3 cm, vzal jsem 3 samice a 2 samce a dal jsem je do akvárka zarostlého anubiasy a s jednou jeskyňkou z kamení. Zbylé jsem nechal povyrůst (v 300 l akvárku) do 4 - 5 cm a dal jsem je do největšího akvária a od té doby sleduji rozdíly.

Výsledek experimentu

Vše probíhalo podle mých předpokladů. Ve větším akváriu rostli rychleji a také dorostli větších rozměrů než rybky v tom malém akvárku, které jsou přibližně o 2 cm menší. Ve velkém akvárku se díky ostatním rybám dožili dospělosti jen 3 ryby, ale naštěstí samec a dvě samice, tak to neohrozilo mé pozorování. Co mě však překvapilo asi nejvíce, je to, že v malém akvárku mají už půl roku samice každou chvíli mladé a ve velkém jsem je ještě neviděl ani nosit. Netvrdím, že je správné chovat ryby v prostorech, kde se neotočí, což se netýká mého příkladu. Jen Vám chci dokázat, že tlamovci ze skupiny mbunas se mohou chovat v menších nádržích. Protože jediný rozdíl v chování od ryb ve velkém akvárku je to, že když se k malému akvárku přiblížím, tak se schovají. Ale to není dáno prostorem, ale je to dáno tím, že jich plave v akváriu málo. Což nevyřeším, protože by nastalo přerybnění. Když jsem zakládal tehdy 878 l, tak jsem měl taky jen 6 ryb – 2 druhy tlamovců – a taky byly plaché. Ale jinak jsou rybky v malém akvárku ve výborné fyzické formě a navíc mají často mladé. Nevidím nic, co by mě přesvědčovalo o tom, že je špatné je mít v menším akváriu.

 

F

 

Moji kříženci

Rybky jsou už dávno dospělé, proto si troufám je srovnávat s rodiči. Tvar těla je jako u samce metriaclimy. Samice jsou zbarvením po matce, ale nemají „rypák“, který je pro trawesáky typický. Samci také nemají „rypák“, zbarvení subdominantního samce je stejné jako u nevybarveného samce metriaclimy. Dominantní samec má světlejší barvu a výrazný žlutý nádech. Pro mláďata je typické barevné odlišení samců a samic. Samice mají trošku světlejší barvu než v dospělosti, což je podobné trawesakům, a samci jsou bledě modří s příčnými pruhy tmavě modré barvy.

 

F

 

Závěrem

Při pozorování jsem ještě zjistil, že ve velkém akvárku se neperou samci od Metriaclima estheare s tímto samcem. Ani samec kříženec nenadbíhá samicím od metriaclim. Ani samci metriaclimy si nevšímají samic kříženců, to vše naznačuje vznik nového druhu. Nevím, jestli mám mít radost ze vzniku něčeho nového nebo jestli mi je líto, že sem je nezkrmil, protože teď je mi líto se jich zbavit, ale zároveň vím, že je nemohu šířit dál, protože to není správné.

© Petr Česák


 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 8x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 11.04.2007 Upraveno: 11.04.2007 Přečteno: 21793x

Schválili: Bob66 **** 13.11.12 • alpaka **** 26.11.12 • Jarka **** 16.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
17.07.2011*****Fotogalerie živorodek II část1578x
26.09.2010*****Začínáme s terčovci7306x
09.03.2015*****Malý špekulant s názvom Neoheterandria elegans83x
16.06.2010*****Gurama zlatá /Trichogaster trichopterus sumatranus "Gold"/2416x
10.01.2011*****Souboj betta vs krevetky317x
14.11.2017*****Mikrogeophagus ramirezi - opravdu náročná ryba?42x
02.09.2006*****Ancistrus sp. (Krunýřovec sp. obyčejný, přísavka, ancistrus)25133x
02.02.2009*****Danio margaritatus - rozmnožování6924x
13.06.2009*****Červené skaláry6578x
12.12.2012*****Živorodka Endlerova - zkušenosti s chovem1856x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 15 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [15] ® 15.10.15 17:20
Dobré počtení, i když ne se vším by asi člověk souhlasil :-)

Reagovat na tento komentář [14] Vancik® 02.11.14 18:12
Souhlasím s tou litráží. Vlastě se vším. Super článek.

Reagovat na tento komentář [13] Vlastimil® 17.02.12 13:15
Já jen doufám,že tento článek neinspiroval mnoho čtenářů.Musím souhlasit s wladysem a nesouhlasit s autorem článku,,,S valnou většinou textu se dá polemizovat,,,

Reagovat na tento komentář [12] wladys® 26.09.10 20:06
Já bohužel nemohu souhlasit s chovem v takto malých nádržích.Mbuny jsou,jak si správně napsal ryby žijící ve velkých skupinách,proto by jsme je měly chovat i takto v akváriích.Což v malých nádržích kolem velikosti 200 litrů či dokonce méně nelze.Viděl bych markantní rozdíl mezi slovy žít a přežívat.
Pak samozřejmě ve větší nádrži můžeme ve větší skupině chovat i více samců od druhu a vše bude bez problémů.Rozhodně pak nějaké vyvražďování samců nehrozí.
Doporučuju skupiny o minimálním počtu 10 kusů,ovšem pokud už máme větší nádrž je lepší mít skupiny i o více kusech.V takto velkých skupinách lze chovat ryby i v poměrech 1:1 a dokonce lze mít i více samců ve skupině.
Tohle bychom si v malých nedostatečných nádržích o malém počtu ryb nemohli dovolit!

Ten tvůj pokus samozřejmě znám s dřívějška,ale tak trochu mi uniká smysl takového pokusu.Podle mě jsi to měl zkrmit vše.
Mluvit o vzniku nového druhu je taky hodně zcestné.
Doufám,že jsem tě svým názorem moc nepopudil,ale bohužel já to vidím takto.
Měj se....

Reagovat na tento komentář [11] AriesLucy® 31.12.08 14:57
Tak to je fakt super!!! =D

Reagovat na tento komentář [10] ezechiel® 08.12.08 21:25
? - viz. předchozí komentář

Reagovat na tento komentář [9] ezechiel® 08.12.08 21:24
Takhle týrat kapra... Celkem smutné, jak jsou lidi tupí.
(Systém se opět vyznamenal a hodil můj komentář do jiného článku, než kam jsem ho psal - prosím smazat)

Reagovat na tento komentář [8] matrix069® 01.09.08 12:27
jo,a mne vraveli odborníci z Českobudejovicka,že stačí nacpat kaprovi do pusy suchý rohlík namočený do rumu a zabalit kapra do mokrého uteráku. Takto vraj vydrží kľudne aj pol dňa.

Reagovat na tento komentář [7] Killer® 19.02.08 15:53
tak mi je pošli v soukromý zprávě..

Reagovat na tento komentář [6] l3nka® 01.12.07 19:48
uplne supr rady tady !!! faaaakt

Reagovat na tento komentář [5] Killer® 05.10.07 21:22
jo,záleží na barevný formě

Reagovat na tento komentář [4] Killer® 11.03.07 15:03
všecko je napsaný v článku...kříženci se nesmí dále šířit..všecky oficiální druhy a formy jsou uplně přírodní,navíc jsem někde četl,že jich v přírodě rychle ubívá, např ps.demasoni už patří mezi v přírodě ohrožené druhy..třeba se jednou naše čisté druhy budou hodit.Jinak já bych ti pro tvojí potřebu ty křížence nedal,protože nemam záruku že to nebudeš dál šířít...jinak na křížence má asi každej svuj názor zda šířit nebo ne

Reagovat na tento komentář [3] Killer® 07.03.07 11:38
jikry na skle?cože?to mi vyfoť prosím

Reagovat na tento komentář [2] Killer® 07.03.07 11:37
nejlepší je když je použiješ jako krmivo

Reagovat na tento komentář [1] Killer® 18.02.07 11:38
ale jistě že to je křížením..jenže třeba tyhle dva druhy se vyskytujou každej na jiném místě,takže je skoro nulová pravděpodobnost že se v přírodě zkříží

Další články tohoto autora
23.03.2009*****Tlamovci z jezera Malawi7237x
30.05.2008*****Krunýřovci rodu Panaque5576x
02.05.2008*****Krunýřovci rodu Ancistrus20848x
18.03.2008*****Krunýřovci (Loricariidae)10358x
05.03.2008*****Mečovka zelená (Xiphophorus hellerii)13851x
05.11.2007*****Řasy32442x
04.10.2007*****Výroba 3D pozadí z PU pěny19951x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/467-tlamovci-ze-skupiny-mbunas