Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Obhajoba jednoduchých akvárií

 

Články » Obhajoba jednoduchých akvárií   Vytisknout tuto stránku 

Obhajoba jednoduchých akvárií

Publikováno: 18.05.2016 • Autor: © JirkaŠčobák • Rubrika:

Dopracoval jsem se k jednoduchosti. Akvária, nanoakvária, koule nebo vázy. Bez krycího skla. Úsporné žárovky, časovač. Někdy bez časovače. Všechny koule bez žárovek, na okně. Vodu měním, ale detrit odkaluji málokdy. Naopak ho občas do některých akvárií přidávám. Netuším, jaké mám složení vody.Opakovaně jsem poslouchal, že to, co dělám, nemám doporučovat začátečníkum, protože je to pro ně těžké. Nemyslím. Je to taková "akvaristika starých dob", o které v minulosti nikdo neříkal, že je těžká.

Když jsem si v patnácti pořídil první akvárium, měl jsem v něm poctivě vše, co má správný akvarista mít. Vytápění, filtr, teploměr, vzduchovací kamínek. Ještě i škrtítko na hadičce ke vzduchovacímu kamínku, abych to mohl regulovat. Krycí sklo. Neříkám, že to nějak nefungovalo.
Před dvaadvaceti lety jsem si postavil na stůl v práci stolitrové akvárium. Už bez vzduchovacího kamínku a topícího tělíska (stále ho někde mám). Osvětloval jsem trubicí umístněnou na krycím skle. Za roky, co akvárium fungovalo, jsem si vytvořil negativní vztah ke krycímu sklu. Zespodu se na něm usazovaly řasy, shora prach. Pokud jsem nechtěl, aby do akvária pronikalo méně světla, musel jsem čistit. Když jsem to zanedbal - no neptejte se.
Před asi patnácti lety jsem získal 20l akvárium, které kdosi dostal a nechtěl. Kromě kryptokoryn (C. pontederiifolia) a pár gupek v něm nebylo nic. Žádná technika, žádné krycí sklo. Techniku se mi kupovat nechtělo, svítil jsem jednou jednoduchou žárovkou. A kryptokoryny ho úplně zaplnily. O něco později jsem je rozsadil v třikrát větším akváriu a to zaplnily také. Zjistil jsem, že u akvária s výškou 25 cm stačí svítit úplně obyčejnou žárovkou, nepotřebuju žádné krycí sklo, žádný filtr a rostlinám a rybám to stačí. Množily se gupky a platy, líbilo se v tom tetrám konžským.
Dostal jsem se do stavu, kdy jsem chtěl mít víc nových rostlin a ryb, ale nechtěl kvůli nim protrhávat stávající akvária, nebo ještě víc zahušťovat nádrž. Přesunuli jsme se do třípokojového bytu a já jsem uvažoval, kam dát akvária (když máte dítě a plánujete další, moc prostoru není): "Akvárium na pracovním stole jsem už zvětšil ze 100 litrů na 250, tam už místo nemám. Ale pod stůl se něco vejde! A mohu našroubovat poličku nad stůl. To manželce nebude vadit - ten prostor by určitě nevyužila!" A tak dále. Jediným místem bez akvária zůstal záchod (je bez zásuvky a provrtávat stěnu z koupelny jsem se rozhodl neriskovat). Finálně jsem měl doma v jednu dobu asi dvacet akvárií nebo miniakvárií.

Existují dva důvody, proč mám rád věci takto. Jako dítě jsem trávil spoustu času na naší zahradě. Zanedbaná, rustikální, dá se na ní nalézt spousta míst, kde se něco uchytilo nezávisle na naší vůli a roste to. Stejně přistupuji k akvaristice. Nevadí, když se něco uchytí nezávisle na mých plánech. Nepotřebuji mít perfektně vypucované akvárium, stejně jako nemusím mít perfektně posečený trávník, jako mají naši sousedé. Z biologického hlediska jsou to pro živočichy sterilní plochy. Krevetky, raci a mnohé ryby milují hrabat se v detritu. Detrit vyhovuje i mnoha rostlinám. Druhý důvod. Vždy jsem považoval za normální něco sbírat (babička sbírala kaktusy - asi 200 květináčů - detektivky a razítka prvního dne). Sbíral jsem známky, zvířata, sbírám knihy Arthura Ransomeho, Isaaca Asimova, dobré filmy na DVD. Logicky jsem se tedy, jakmile to trochu šlo, stavěl k akvaristice, že sbírám akvarijní rostliny. A na to potřebuji víc nádrží.Když se narodila dvojčata, všechno, až na tři akvária a dvě koule, zaniklo. Minulý podzim jsem začal většinu akvárií znova budovat. Vydrhnul usazeniny drátěnkou, x-krát propláchl stěrk se zbytky uschlých rostlin a hlíny, v některých akváriích dal pod štěrk pár hrstí nové hlíny pro pokojové rostliny (lekníny), v některých ne (nemohu říci, že jsem to dělal nějak promyšleně). Vytáhl jsem staré jednoduché lampičky z IKEA, zjistil, že většina žárovek stále svítí a staré časovače fungují. Postupně jsem obnovil skoro všechny nádrže z minulosti. Ani do jedné jsem nedal filtr, ani jedna nemá krycí sklo. Do všech jsem prečerpával vodu ze starých akvárií, přidával starý detrit. Dokoupil jsem pouze nové rostliny, nové obyvatele a pár žárovek.

Na jedno konkrétní akvárium 50 x 50 s výškou 25 cm mi aktuálně stačí dvě malé úsporné žárovky po 7 W. Svítím 8:30 až 16:30 a 19:30 až 0:30 (netvrdím, že je to tak správné, nebo nejlepší možné, ale dělám to tak). A to je všechno. Do této nádrže jsem v minulosti rozsadil onu hromadu C. pontederiifolia. Jenže loni jsem na začátek sehnal jen tři tyto kryptokoryny a musel si pomáhat Cryptocoryne wendtii. A ani těch nebylo mnoho. Rostliny jsem dodával z různých zdrojů asi 5x a nebylo to ideální (realita akvarijních prodejen je, že mohou složení dodávek ovlivňovat jen do určité míry - dvacet košíčků jednoho druhu kryptokoryny prostě nemají). Bojoval jsem s různými řasami, stále je vytrhávám, ale už to je životaschopná nádrž. Dva druhy cryptokoryn, jedna Flamingo, líbí se tu Micranthemum micranthemoides, Hydrocotyle vulgaris, zasadil jsem sem čtyři lekníny (dvě různé barvy) a všechno to roste (permanentně odstraňuji cladophoru). Množí se v tom Neoheterandria elegans, krevetky vypadají spokojeně. Ještě aby se ony začaly množit (a ještě víc rozrostla vegetace), tak řeknu, že je to ideální stav. Na nějakou dobu - ne každá nádrž jde s mnoha druhy vybalancovat ideálně a žádná není ideálně nastavena na věky.Když zakládám akvárium, uvažuji o rostlině, která má dominovat. To, že dominuje, poznáte podle toho, že vypadá lépe než v nádržích lidí, kteří jí dominovat nedovolí. Setkal jsem se s názorem, že ve svých nádržích pěstuji monokultury. Do jisté míry. Hovořím, že rostliny nejlépe rostou v monokultuře. V reálu to ale dělám jen tehdy, když to jinak nejde (když akvárium zaplní například Vallisneria gigantea, vejdou se do něj už pouze krevetky - které mají naprosto ideální podmínky - ale nic víc). Můj ideál je akvárium, které z rostliného pohledu není monokultura a ve kterém se množí a dlouhodobě udržuje jedna populace ryb a jedna populace krevetek. V reálu to mám šanci dosáhnout asi ve třech nádržích.

Postup, který se mi rýsuje před očima, vypadá následovně: vezmete jeden druh a dosáhnete toho, aby prosperoval. Když prosperuje a je zaběhnutý a silný, skusíte, aby prosperoval další druh. Pokud se tak nestane, máte monokulturu. Pokud to vyjde, máte pestré akvárium. Sledujete myšlenku? Dobře. Toto aplikujete v jednom akváriu postupně s rostlinami, pak s rybami, pak s krevetkami (nebo krevetkami a pak rybami). Jeden a ten samý druh může "být plevelem", ale může i živořit (nemluvím jen o rostlinách). Může se stát, že máte podmínky, aby vám prosperovalo víc druhů, může se stát, že něco přidáte a pokazíte rovnovážný stav. Já například připravoval akvárium pro krevetky a chtěl jsem tam s nimi mít nějaké ryby. Jenže pak v akváriu skončili ráčci CPO, začali růst, prosperovat, množit se a já zjišťuji, že ty ryby asi nebudou dobrý nápad. Ráčci aktuálně vypadají "jako plevel", to ale neznamená, že jím zůstanou, když se změní podmínky (také jsem zjistil, že v noci dokáží ulovit a zkonzumovat potěr).Jeden známý akvarista říká: "Dosáhni toho, aby toho byla plná nádrž, aby se to množilo, a pak už si tam dávej, co chceš." On to hovoří o jednom konkrétním druhu, já tomu rozumím obecněji. Nikdy ale není jisté, jak daleko se dostanete a jestli finálně získáte, co jste plánovali (to samé se ale stane, i když použijete na začátku více druhů). Je fajn dokázat plány operativně měnit. Připravoval jsem akvárium pro krystalky, zkusil nejprve ubytovat skifie, zjistil, že se mi skifie líbí a že by s nimi krystalky asi neprosperovaly - ubytoval jsem krystalky jinam. Obvykle, když koupím nějakou rostlinu, část z ní (pokud to jde) umístním pokusně do jiného akvária, ideálně do naprosto odlišných podmínek (umělé světlo/přirozené světlo, velká nádrž/malá nádrž, hodně světla/méně světla). Víckrát mi už malý kousek náhodně někam umístněný, rostl lépe, než v akváriu, pro které jsem rostlinu primárně koupil. Nebo naopak - dostal jsem na konci února patnáct Cryptocoryne Flamingo. Tři kusy jsem dal po jednom do zaběhnutých nádrží a se zbytkem založil úplně nové, 11litrové miniakvárium. V tuto chvíli nejlépe prosperují v onom nově založeném akváriu - proto jsem na začátku dubna realizoval krok dva - přidal Cryptocoryne parva (je menší, roste pomaleji, Flamingo nemá jak převálcovat a časem dodá akváriu svěže zelenou barvu). Podle toho, jak se pomalu chytá, bude toto období trvat minimálně dva další měsíce.K tématu - čas. Pokud v počáteční fázi vytvoříte akváriu vlastní prezentaci, budete dostávat zpětné vazby, že by to mohlo být rozmanitější, že to je fádní a že koukat se na takové akvárium musí být nuda. Připravte se na to.

Kdybych používal CO2, poroste mi všechno třikrát rychleji. Na druhou stranu by se i rychleji projevily chyby. Při totálním low-tech, které dělám, trvá přeci jen nějaký čas, než se problémy vyhrotí.

Setkal jsem se s názorem, že můj jednoduchý styl akvaristiky může fungovat, ale potřebujete na to mnoho znalostí. Souhlasím i nesouhlasím. Například Larix ze Žiliny tvrdí, že skoro všechny rostliny, včetně takových, co oficiálně nefungují bez CO2, jdou pěstovat low-tech. To zdaleka neumím (a upřímně pochybuji, že budu mít kdy tak krásné akvárium, jako má on). Jenže znalosti potřebujte, ať se v akvaristice vydáte cestou low-tech nebo high-tech. Já například nevím vůbec nic o složení vody. O technice. O chemii. O trubicích. Moje technika jsou světla přišroubovaná ke zdi nebo štipcem přichycená o okraj akvária. Řeším, jestli úspornou žárovku 6, 7, 11 nebo 20 W. V jednom akváriu 120 x 20 (výška 25) mi bují, nebo nebují řasy podle toho, jaká nad konkrétní třetinou svítí žárovka (nad každou svítí jiná). Pokud mám kalamitu řas, vyměňuju 10 - 20 % vody častěji než 1x týdně, v extrémních případech obden, nebo každý den. Skoro nikdy neměním jednorázově víc, než 25 % vody. Je to akvaristika do značné míry o citu. Přirovnání: na škole jsem měl rok medicínu. Říkali nám: "Nebudete schopni stanovit přesně diagnózu, ale když uvidíte nemocného, nebudete zmatkovat a budete lépe než ostatní, schopni odhadnout, kdy je třeba volat lékaře." V akvaristice je stejně důležité zůstat v klidu jako umět rychle jednat. Spousta problémů nastane, protože lidé nevědí a zmatkují.

V jednom akváriu se mi aktuálně vyskytuje sinice. Souhrn víc faktorů, ale velmi podstatné je, že zde mám populaci "dunajských gupek", kterou držím už velmi dlouho a chci, aby se jí dařilo. Protože mám sedm velkých samic, musím je hodně krmit, aby nežraly moc mladé. Musím krmit i ten potěr. Tak dvakrát, třikrát denně. Při takovém krmení se není co divit. Ale na těchto gupkách mi záleží. Takže měním už pár týdnů 15 - 20 % vody dvakrát, třikrát týdně. Ustupuje to pomalu, ale ustupuje. Zůstávám v klidu. Nežádám problém vyřešit okamžitě.Pokud jsem kdy co pokašlal, buď jsem udělal výraznou chybu, nebo dlouho zanedbával údržbu. Příčinu jsem často dovedl vydedukovat (nebo se poradil). Že kryptokoryny shodily listy, protože jsem dal do akvária větší kus kopřivy, který krevetky nesežraly, kopřivy obsahují množství dusíku a já se do akvária asi pět dní nepodíval. Nebo, že za černé pásky na listu aponogetonu asi může výluh ze sušených slepičinců, kterého jsem dal moc, a ono to listy "spálilo" (důkaz, že se jednalo o jednorázovou událost, je, že listy už zase rostou normálně zelené). Dá se přemýšlet, dá se odhadnout. Současné trendy v akvaristice způsobují, že na nějaké fórum napíše člověk: "Bují mi řasy, rostlinám se rozpadají listy. Dělal jsem test vody. Nemám moc toho a toho?" Je požádán, aby dal fotku akvária, učiní tak. Trochu znalý akvarista na to koukne a řekne: "Hm. V padesátilitrovém akváriu máš šest rostlin. Jdi jich koupit ještě dvakrát tolik, pokryj minimálně dvě třetiny dna." Občas stačí pohled.

Pro low-tech akvária hovoří, že existuje spousta jednoduchých a krásných rostlin, které, paradoxně, nemusí prospívat v high-tech nádržích. Teď jen odhaduji, ale myslím, že tím, jak high-tech věci urychluje, dělají akvaristé mnohé změny příliš rychle. Akvária jsou obecně citlivá vůči rychlým změnám.

Kdo vyžaduje mít všude techniku, malá akvária (5 - 12 l) si nepořídí, protože je pro ně technika příliš velká. Přitom mají pozitiva. Umožňují vytvořit "rezervaci" pro konkrétní druh rostlin. Jsou to "vykrmovací nádrže" pro potěr. Jsou výzvou, zda se je podaří, nebo nepodaří něčím vyšperkovat. Mohou být zajímavá a krásná. Jsou malá, ale na údržbu stejně náročná, jako velká. Sklo velkých akvárií očistíte velkou stěrkou, na malé akvárium vezmete kartáček na zuby. Usazeniny z vnitřku koulí nebo váz drhnu opačným koncem čínské jídelní hůlky.V této sklenici plavou lasturnatky. Příchozí, o kterých nevíme, kde se u nás vzali, mohou být někdy i vítáni. :)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 62x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 18.05.2016 Upraveno: 18.05.2016 Přečteno: 1946x

Schválili: vaaclav ** 18.05.16 • romant **** 18.05.16 • Turbínka **** 18.05.16 • Rex *** 19.05.16 • Marcel G ***** 07.07.16

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
28.12.2011*****Nákup krevetek1283x
12.11.2011*****Akvaristika a hviezdne vojny581x
23.09.2013*****Akvaristika, aneb co si o ní myslím a jak na ni pohlížím823x
07.02.2011*****Díl 1. - Mé 12 litrové přerybněné akvárko1908x
18.05.2020*****Vědci dali rybám CBD, aby zjistili, zda se uvolní187x
17.11.2012*****Plži v akváriu I.4108x
12.05.2011*****Ako si urobyť svoje vlastné akvárium.205x
16.02.2015*****Plž Faunus ater - ďáblův roh468x
10.01.2012*****Do ráje přes půl světa574x
05.03.2020*****Soutěž o nejhezčí akvárium562x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 61 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [61] Efka® 30.03.19 00:20
Moc děkuji za článek a za to že ještě existují takví akvaristé .Upřímně Vás obdivuji a přeji ať se daří

Reagovat na tento komentář [60] mudzej® 12.07.16 19:42
Zdravím, je to super. Když jsem před osmnácti lety začal s čichavci, bylo úžasné jak v nuzných podmínkách jsem jich odchoval tisíce. Potom jsem zkoušel všechnu možnou klasiku a převážně úspěšně. Živorodky nepočítaje (jen krmení pro skaláry). Ve chvíli, kdy jsem se začal zabývat všemi vlastnostmi vody a začal řešit "sterilní" prostředí šla reprodukce zle dolu. Dnes mám jen jedno akvárium ale netuším jakou mám tvrdost nebo pH. Osvětlení dvě staré zářivky a jedna klasická žárovka. Topení jen kvůli přechodnému umístění (kolísání teploty). Filtruji 20 let starým filtrem, ze kterého mám jen hlavu na pet láhvi naplněné klasickým keramzitem. Akva jsem založil 10.1.2016. K dnešnímu dni jsem nevyměnil ani litr vody (jen dolívám co se odpaří bez krycího skla je to o něco víc). Skaláry se třou dvakrát až třikrát do měsíce. Zabili spoustu ostatních ryb a uhlídali ve společném akváriu až do rozplavání. Byl jsem nadšený že po letech krmím živorodky potěrem skálár. Rychlerostoucí rostliny mi nejdou ale ty co rostou pomalu a velmi pomalu jsou úžasné. Rybám se daří skvěle a mám s nimi i dva žebrovníky. Veliký respekt Vám za článek. Jsem rád že existují lidé, kteří nepovažují ten nádherný výstřižek biotopu za fotku na zdi. Dííky

Upravit Reagovat na tento komentář [59] ® 15.06.16 18:18
hrochy: Za Tvůj příspěvek Ti děkuji. Nutí mě k zamyšlení. Pro mě je akvárko především učebnicí. Učím se na něm poznávat život, vztahy, souvislosti, ekologii, různé zákonitosti ... a to mě fascinuje a zároveň obohacuje (dokážu si z toho brát hlubší ponaučení). Ale to, že každý má na to jiný pohled vím a chápu to. Myslím si ale, že každý život si zaslouží trochu úcty, a proto se snažím propagovat přístup, který je k tomu životu ohleduplný, a kritizovat naopak přístup, který je (alespoň podle mého názoru) necitlivý. Jinak ale myslím, že to, co jsi chtěl říct, jsem pochopil (a věřím, že i ostatní).

Reagovat na tento komentář [58] hrochy® 11.06.16 00:41
Marcel G: Souhlasím plně s tím, cos napsal. Nemyslím si, že by z mého příspěvku vyplýval závěr, který jsi z něj dovodil. Netvrdím, že je fajn, když někdo akvaristiku provozuje na úkor flóry či fauny. Já psal o tom, že někdo rád holky, jiný zase vdolky. Někdo rád nádrž bez filtru a s řasou, někdo s čirou vodou, chemií a technikou. To je všechno. Zároveň ale...

Akvaristika je pro mne hledání harmonie v nádrži při pokud možno minimálním zásahu zvenčí. Jinak řečeno, pěstování kytek a chov rybek ke spokojenosti všech zúčastněných. Současně však nelze dělat akvaristiku, aniž by byla něčemu na úkor. Flóra i fauna jsou nejraději na divoko, tj. ve svém původním prostředí. Mít nádrž proto znamená a priori někoho limitovat, omezit na svobodě. Kdyby tato limitace nebyla, nemohla by existovat třeba žádná zoologická zahrada... A vytvářením ideálních podmínek či údržbou také limituješ. Neumožníš například nejsilnější rostlině, aby zarostla celou nádrž. Nenecháš šneky sežrat všechnu zeleň a přemnožit se. Jde tedy o to, jak moc a jakým způsobem do nádrže zasahuješ. A kdo to má posoudit?

Dalším aspektem je dle mého názoru, jaké znalosti má jedinec o tom, co dělá. Jak hluboké má povědomí o tom, čím může rybkám či květeně prospět a čím ublížit. Ne každý má vystudovanou vysokou chemickou, veterinu, botaniku. Ne každý má na to něco takového pojmout. Já třeba tvoje znalosti nemám a nikdy se k nim ani nepřiblížím. Přece ale nebude akvaristika vyčleněna jen pár vyvoleným, co se ve všem teoreticky do detailu vyznají? Ostatní se logicky orientují podle rad a doporučení jiných.

Kolik velkochovatelů (rybek, psů, koček, koní atd.) chová své zboží na prodej v „nelidských“ podmínkách? Když mám psa, vím že potřebuje zřádlo, vodu a chodit ven. A když mi někdo poradí, abych mu dával vitamíny na srst, cpu mu to do žrádla. A že stačí mu žrádlo dávat pestré a vitamínů bude mít dost, to nemám tušení. Vždyť i sobě hážu do těla umělé vitamíny po hrstech. No a dle rady zkušeného, který je aktuálně nejvíce slyšet, se má do akvárka dávat hnojivo a CO2 a já nevím co ještě. No tak šup tam s tím. Že to vyvolá nějaké reakce? Že by to mělo být v určitém poměru? Tím se přece nebudu trápit, to bych musel přemýšlet a to bolí. Návod je takovýhle, tak já to nějak budu dodržovat a ono to nějak půjde. Že je každá nádrž originální a jedinečná, to mne ani nenapadne. Že co v jednom akvárku pomůže, může v mém mít fatální následky, to zjistím až příliš pozdě. Ale ani tohle přeci neplatí obecně a plošně...

Jako vše, i akvaristika se vyvíjí. Je to přirozené a logické. A co je aktuálně moderní, nové, to táhne, to se líbí. Mít nádrž jako před dvaceti lety (velikostí, technologií, osázením, zarybněním), se úplně nenosí. Momentálně je v kurzu hnojení, chemie atd. Naštěstí se najdou tací, co trendům dokážou odolat. A tak stejně jako jeden potřebuje každý rok nové auto, druhý stále jezdí starou stodvacítkou. Další si zase vedle moderního auta hýčká tisícovku embéčko. A snad jsou všichni spokojeni, jak ti v mainstreamu, tak ti na obou okrajích. A je to tak dle mého v pořádku.

K tvé poznámce, že své výtvory někteří hned mění, bourají. Malíři také přemalovávali své obrazy. Rozhodně tím nemyslím, že tento přístup schvaluji. Shodujeme se, že se nám aquascaping za určitých podmínek líbí.

Snad budu správně pochopen. A snad jsem i správně pochopil.

Upravit Reagovat na tento komentář [57] ® 09.06.16 11:34
hrochy: Tak úplně se s Tvým závěrem neztotožňuji. Když akvárko někoho baví, je to fajn. Ale když někoho baví na úkor živočichů nebo rostlin, které v těch akvárkách má, tak to už mi tak zábavné nepřipadá. Mně osobně se některá "vytuněná" akvárka ve stylu esteticky vymazlených japonských zahrádek líbí, ale nelíbí se mi, když někdo cpe do akvárka (kde jsou ryby) více než 20 mg/l CO2, pere tam kvanta světla, znečišťuje vodu extrémními dávkami hnojiva, nebo živé tvory používá pouze jako střípky do mozaiky. Jinými slovy, nelíbí se mi, když svou vlastní zábavu staví nad zdraví vodních organismů, které pěstuje nebo chová. Přírodní vody neznečištěné lidskou činností jsou obvykle velmi čisté a obsahují jen malé množství živin (obzvláště ty povrchové, tekoucí, v nichž se běžně vyskytují vodní rostliny). Jsem přesvědčený o tom, že Takashi Amano (zakladatel "přírodních" akvárií) si toho byl vědom (alespoň zpočátku, než se začal soustředit na byznys), a proto svá akvária postavil na tom, že soustředil živiny do bezpečí substrátu, aby mohla zůstat voda čistá. Do větších detailů o tomto přístupu pojednává kniha Diany Walstad s názvem "Ecology of the Planted Aquarium" (ekologie rostlinného akvária). Dovolím si ale tvrdit, že s nástupem Thomase Barra se tento ekologický pohled na přírodu a respektování vzájemných vztahů mezi rostlinami, živočichy a mikroorganismy naprosto vytratil. Akvaristé jakoby přestali chápat akvárko jako složitý ekosystém, kde je všechno provázané se vším, a začali se na něj dívat černobílýma očima T.Barra, který celý tento složitý ekosystém zredukoval pouze na světlo, CO2 a extrémní (nelimitní) množství živin. Řasy jsou špatné, CO2 nutné, živiny musí být v nelimitním množství, živočichové to přežijí, bakterie nás nezajímají, substrát nepotřebujeme, na parametrech vody nezáleží ... Spousta začínajících akvaristů dnes vyhledádává jednoduché, konstantní řešení. Chceš rostlinné akvárko? Pak si kup tohle a tamto, poskládej to dohromady podle instruktážního videa na YouTube a do dvou měsíců máš zaručený výsledek = umělecké dílo, kterým se můžeš doma chlubit před návštěvami. Taková je bohužel realita. Vím, že to nezměním a možná to bude časem ještě horší. Na facebooku je třeba jedna skupina (Český aquascaping přírodních akvárií), jejíž zakladatelé tímto fórem (rybicky.net) vyloženě pohrdají. Obdivuji jejich kreativitu a estetické cítění, díky němuž dokážou někteří z nich vytvořit z akvária doslova pastvu pro oči, ale s jejich okleštěným přístupem k akvaristice se neztotožňuji a za akvaristiku to snad už ani nepovažuji (spíše než akvaristi to jsou umělci, kteří vytvářejí "živé obrazy", kdy místo barev používají živé tvory, rostliny a více či méně přírodní materiály). Jakmile svůj obraz namalují a pochlubí se s ním na nějaké soutěži, hned ho zase rozeberou a malují jiný. Tohle přece není o lásce a úctě k přírodě a živým tvorům.

Upravit Reagovat na tento komentář [56] ® 09.06.16 00:52
Nejsem moc zkušená akvaristka, ale potěšil mě tvůj článek. Před 2 lety jsem začala s prvním akvárkem. Nízkonákladovým. Původně jsem chtěla jen vyzkoušet malinké akva pro dcerku, jestli ji to bude bavit, takže jsem odmítla velké tisícové investice. Ikdyž rady všech možných rádců na všech možných akvawebech od toho odrazovaly. Škoda že jsem tvůj článek neměla k dispozici už tehdy. Ale odradit jsem se nenechala, malou 25 l nádrž jsem měla, jeden pytlík štěrku a kousíček kořenu jsem koupila, na svícení jsem přislavila stolní lampičku s úspornou žárovkou. Malý filtr mi dal kamarád. Na živé rostliny jsem si ještě netroufla. Po předepsané době přišly první gupky. Žily, ale často onemocněly, pokusy s ozdravnou chemií byly nanic, testry na chemické složení vody a hodnoty pH a tvrdosti mi jako začátečníkovi k ničemu nepomohly, jsou nevypotřebované někde ve skříňce. Pak jsem postupně pořídila pár rostlinek, nový malý filtr a malé zářivkové osvětlení. Některým rostlinkám toto low-tech zařízení a mé nezkušenosti vyhovovaly, některým ne. Některé se rozbujely, některé skoro pošly a po nějaké době se i z pahýlků rozrostly do krásy. A teď mám na okně tři láhve s přerostlými přebytky. Gupky vydržely asi rok, po jejich postupném úbytku jsem doplnila akva maličkými razborkami a maličkými corydoras. Z občasných pár zakoupených různě barevných krevetek se jednu dobu stalo dost početné hejno - ani nevím jak a čím. Které ale taky nevím čím zas po nějaké době vymizelo. Uhynulé rybky či krevetky ve většině případů ani neobjevím, poslouží jako potrava dalším žijícím. Občas se něčemu daří víc, nečemu míň a dost tomu nechávám už od počátku instiktivně volný průběh bez velkých zásahů a hlavně bez chemie. A tím chci říct, že jsem zjistila že chci nechat přírodu dělat si co uzná za vhodné. Pokud možno přirozené životní prostředí. Samozřejmě filtruji, protože rybek mám v takovém mini poměrně dost, měním vodu pokud stíhám, a svítím. To je vše. Už ani moc neodkaluji. V "odpadcích" si najdou něco dobrého pro sebe krevetky a podle mě je to "humus" pro rostlinky. Ve sterilních kamíncích by asi moc dobře nerostly, nemluvě o rozrývání dna a tím poškozování kořínků. Kromě vláknité řasy, které když je moc tak ji namotám, se mi o zbytek případných řas starají neritiny. A s chemií a vyšší technologií nepočítám už ani do budoucna. Dcerku akvárko zas tolik nebaví, ale já se tím nadchla, a už mi tohle mini nestačí a už mi doma čeká nové větší zatím nezařízené 54 l akva. Občas ještě někde čtu něco o CO2, ale do toho taky nepůjdu. Pořizovací náklady a nároky na prostor jsou pro mě nevyhovující. A když se kouknu do svého momentálně dost zarostlého mini, protože jsem neměla v poslední době moc času zastřihávat, nebo do zarostlých lahví na okně, kde se o to vůbec nestarám, tak to asi nebude tak nevyhnutelné, jak se někteří akvaristi snaží tvrdit. Jsem opravdu ráda, že jsem tedy tvůj článek četla, že díky tobě a ostatním tvým příznivcům nemusím mít pocit, že když nemám všechno to top technické vybavení, neznamená to že jsem špatný akvarista. Ale je fakt, že někdy je kumšt tu biologickou rovnováhu v uzavřené nádobě správně vybalancovat a někdy se daří víc a někdy míň. Ale přesně takhle je to i venku v přírodě, občas je víc horko, víc sucho, víc rostou sinice v rybnících, řasy v řekách, někdy je vody víc a pak se to všechno odplaví, někdy svítí slunce několik dní, někdy je několik dní zataženo, někdy je chladno atd. ale ryby tam žijí spokojeně a nikdo jim do toho nezasahuje a nesvítí jim přesný počet hodin denně a nepouští tam CO2 z láhve atd. Myslím a vidím že to jde i přirozenějším způsobem. Sq

Reagovat na tento komentář [55] hrochy® 06.06.16 16:00
Děkuji za nabídku tykání, rád přijímám!

Za sebe musím říct, že aquascaping se mi líbí. Stejně jako například bonsaje. Rád se kouknu, tím to končí. Jsem na to ukrutánský lenoch. Nedokázal bych dlouhodobě se o něco podobného starat. Současně mi taková nádrž také připadá nepřirozená a umělá, nikoli přírodní. Zároveň chápu, že někoho to baví, někdo se v tom najde, realizuje se. A o to primárně jde, ne? Bavit se. Dát do svého "díla" něco ze sebe, mít z něj radost a potěšení. A je jedno, jestli je to oldschool, high-tech či low-tech.

Reagovat na tento komentář [54] JirkaŠčobák® 04.06.16 23:38
larix: :) Podle mě to je dílem o tom nebát se ukázat, jací jsme, dílem o přírodě. V našem bytě bydlíme. Když chci fotit akvárium a má být vidět okolí, trochu to uklidím, ale někdy ne. Říkám si: "Toto je realita - podívejte - takto to mám před očima." Co se přírody týče, kdo viděl oďobávat rybky řasy na skle nebo viset na tom skle krevetky, nebude část skel čistit. Na čem by se jinak ti živočichové měli přikrmovat? Čistím přední skla, protože těmi se dívám dovnitř, ale zbytek nechávám z velké části nedotčený (co se usazenin týče - ano, z velké části je ignoruji - nicméně - možná si z nich nějací živočichové mohou brát minerály).

Vážím si, žes mi zde napsal!

Reagovat na tento komentář [53] larix® 04.06.16 23:22
Marcel, s týmto tvojim komentárom sa plne stotožňujem, vidím to rovnako. Aquascaping v jeho "tvrdej" forme je primárne estetická záležitosť a ja v tomto spôsobe prevádzky akvárií stále v pozadí cítim akési násilie. Pre mňa je však akvaristika hlavne o tej prírode, ekológii a až v druhom rade je estetika. Preto sa vyhýbam vytváraniu optimálnych podmienok pre rastliny na úkor podmienok pre živočíchy a preto ma aquascaping nikdy plnohodnotne neoslovil. Jednoducho povedané - rád sa na to pozriem ale doma by som to nechcel :-)
Napriek tomu, že Jirka tú estetiku posunul niekde ešte viac do úzadia (nejde ani tak o obsah nádrží ale o špinavé sklá, usadeniny v okolí hladiny a neporiadok okolo akvárií :-) ), určite sú mi jeho nádrže sympatickejšie ako nádrže T. Barra a som rád, že svoj menšinový pohľad na akvaristiku usilovne prezentuje a trochu tým otvára oči akvaristom, ktorí začínajú alebo ktorí podľahli marketingovému nátlaku.
Jirko, vďaka za zaujímavý článok...

Reagovat na tento komentář [52] JirkaŠčobák® 04.06.16 23:12
Asi bych to dělal stejně. Už dávno jsem si zafixoval, že zdravé rostliny = zdravé ryby. Když si něco pořídím, udržet to a rozmnožit to. Pak jsem kdesi přečetl povzdech, že "starým akvaristům to bujelo při minimální technice" a napadlo mě, proč by to nemohlo fungovat i dnes. Aquascaping mě upřímně nenadchnul, ve smyslu: "Toto chci taky!" Při pohledu na mnohá akvária s hromadou techniky, CO2, hromadou rostlinných druů a "vypucovaným" dnem si říkám, že jsou jedno jako druhé (a sterilní, jak píšu v textu). Když člověk dělá akvaristiku se srdcem, nebojí se do ní dát, jaký je.

P.S. Tykej mi, prosím!

Reagovat na tento komentář [51] hrochy® 04.06.16 19:54
S článkem, resp. vyjádřenými postoji souhlasím. V jednoduchosti je krása, i když určitě ne pro každého. Současně však patřím k těm, co mají rádi vodu v nádrži pokud možno čistou, průhlednou. Snažím se (byť dle prezentace chvíli, ve skutečnosti déle) najít pro sebe ideální a přijatelnou variantu low tech akvaristiky. A díky článkům, jako je tento, a díky akvaristům, jako je pan Ščobák, se nebojím pustit tam, kam bych dříve nešel...
Dovolte mi otázku. Kdyby před pětadvaceti lety bylo k dispozici, co je dnes (informace a jejich dostupnost, technika atd.), ubíral byste se stejným směrem?
Děkuju, a to nejen za opověď!

Upravit Reagovat na tento komentář [50] ® 03.06.16 11:42
Osobně si myslím, že jako "přírodní" by měla být označována spíše akvária, která zde prezentuje Jirka, než akvária, která prezentuje Amano či dnešní aquascaping. Také se mi hodně líbí dokument Ivana Mikolji, na kterého už se tu objevil odkaz (byla na něj recenze v 25.čísle časopisu Akvárium). Je na něm hezky vidět, jak vypadá reálné vodní prostředí - že je plné řas a rostliny tam nevypadají jako v arboretu nebo japonské zahradě. Příroda není výstava, ale surový život. Moderní aquascaping je v podstatě sterilní záležitost, ve které se rozšířila (mylná) představa, že řasy = nepřítel č. 1 a indikátor míry zla. Zvykli jsme si pěstovat vodní rostliny, které se snažíme přimět svou nadstandardní péčí k výstavnímu (nadopovanému) vzhledu. V přírodě je ale málokdy něco "optimální". Po většinu času tam rostliny bojují o holé přežití (někdy zmrznou, jindy uschnou). Moderní aquascaping mi tak trochu připomíná kulturistiku. Jako bychom se svá akvária snažili nadopovat steroidy, tak aby tam všechno bujelo a všechno mělo "co největší svaly". Nikde nesmí být ani smítko řas či jiné nedokonalosti. Přírodní akvárium je podle mě učebnicí ekologie (vzájemné vztahy), biologie (život), chemie (parametry prostředí) a fyziky (složky), která v člověku vzbuzuje lásku a úctu k přírodě. Aquascaping nás ale ničemu takovému neučí. Tam jde jen o neživé, sterilní umělecké dílo. Aquascaping je tedy spíše estetická (umělecká) záležitost, než láska a úcta k přírodě. Ryby v přesvíceném akváriu s extrémně vysokou koncentrací CO2 a živin, kde neseženou k potravě ani kousek řasy, perlooček nebo hmyzu (jen to, co jim hodí 1x denně "páníček") je trochu smutný (byť možná esteticky přitažlivý) obrázek přírody.

Reagovat na tento komentář [49] Horác® 02.06.16 20:32
... "Sem jsem přišel jako někdo absolutně neznámý" ... Mýlíš se :o) ... fotografie, které jsou například zde scobak.blog.sme.sk/… ... znám už možná přes deset let ... a nejsem zdaleka sám ... Když se tady na rybičkách mluvilo například o emerzním pěstování rostlin resp. o rostlinách rostoucích ven z akvária ... většinou u toho byl i odkaz na tvé stránky :o) ...

Reagovat na tento komentář [48] JirkaŠčobák® 01.06.16 22:51
harpunar: Děkuju ti!

Upravit Reagovat na tento komentář [47] ® 01.06.16 18:36
S Jirkou jsem debatoval naposledy před několika měsíci v Bratislavě a má svůj originální pohled na vzhled akvária. Já jen dodám-raději jeho nádrž,kde je život,než sterilní akvárium,kde se sice v křišťálové vodě ryby jakoby nadnášejí,ale celkový dojem je NUDA!

Reagovat na tento komentář [46] Densi® 31.05.16 15:28
V podstatě je mi tenhle článek moc sympatický, v prostředí světelný ramp, céóček, difuzérů, startérů a stmívačů, malých či větších chemických laboratoří umístěných pod akvárkem.....je to něco, z čeho by si mohl každý něco vzít. Asi tak, jako nacházet jednoduchá a přirozená řešení, stějně jako nechtít nemožné...to stejně není dlouhodobě udržitelné. Takže díky a všem doporučuju....

Reagovat na tento komentář [45] JirkaŠčobák® 28.05.16 19:55
K vodě se neumím vyjádřit (používám čistě vodovodní, složení neznám), se západním sluncem absolutně souhlasím. Například bucephalandy vyhání nejkrásnější lístky právě na západním slunci (další se nachází v kouli na okně orientovaném na sever, kam na pár desítek minut tam dopadají paprsky zapadajícího slunce a taky to není marné, ale nedá se to porovnat se stejnými rostlinami při umělém světle).

Reagovat na tento komentář [44] kus5® 28.05.16 15:53
Pro většinu kytek je důležitá měká lehce kyselá voda. Míchám vodovod a deštovku 50 na 5o (bacha na betonové tašky, uvolňují vápenec). Pak stačí občas dodat železo + mikroprvky třeba colour fe+ a už to jede. Velice se mi osvědčilo boční umístění akvárka u západního okna. Navečerní sluníčko dělá divy.

Upravit Reagovat na tento komentář [43] ® 27.05.16 07:05
Hm,v přírodě je pěkný svinčík,ale zdá se,že to ryby mají rády.

Ivan Mikolji


youtu.be/…

youtu.be/…

youtu.be/…

Fred eau

youtu.be/…

youtu.be/…

youtu.be/…

Místní jezírko kdesi ve světě

youtu.be/…


Reagovat na tento komentář [42] JirkaŠčobák® 26.05.16 22:41
Karmen, děkuju za změnu názoru :).
Zrovna jsem dnes v autobuse přemýšlel, že hodně záleží, JAK člověk někam přijde. Před lety jsem se na Akva.sk dostal tak, že jsem nejdřív blogoval o akvaristice, oni na jedno fórum sami dali link na můj blog, komentovali ho: "Helemese, Čech, a nacpal akvárium do každého volného místa v bytě", já to našel a až následně se tam zaregistroval a začal s nimi komunikovat. Od začátku věděli co dělám a pozitivně reagovali. Sem jsem přišel jako někdo absolutně neznámý a ukazoval základy svých akvárií se slovy: "Toto si představuju, že bude vypadat takhle a takhle." Při pohledu zpět se nedivím, že se někteří lidé dívali "trochu nedůvěřivě" :).

Reagovat na tento komentář [41] karmen1976® 26.05.16 22:01
Já s Jirkou v tom podstatném souhlasim.
Když člověk objeví "jádro pudla" má pravdu.

A Jirko , psala jsem že tvá akva jsou na pohled, děsná néé že jsou děsnâ to je rozdíl. ;-)

To, o čem píšeš ,jsem si ve finále taky už vyzkoušela. Mam akvo s pávčatama a krevetkama. Bez filtrace, topení jen led světýlko.
Neodkaluju, je osâzeno kryptama a na hladině plovoučky. Jen měnim vodu.. funguje to, ikdyž se říká že pâvčata jsou čuňata. Mám tam s nima 6 krevetek a daří se jim.

Takže ano, ikdyž jsem se ze začátku, když se tu Jirka zase ukázal, divila co to je za "individum" :-D ted mením názor...

Reagovat na tento komentář [40] romant® 26.05.16 18:52
Už jsem sem v propadlišti dějin přispíval, ale po přečtení současného konce, mě to nedá. Lidi neblbnětě a nebuďte ovce, co jsou stejně jenom ve finále na porážku a používejte hlavu, nemáte jí jenom na to aby vám nepršelo do krku. To, jakým způsobem zde Jirka Ščobák svým způsobem statečně prezentuje, to není žádnej blud, nebo úlet nějakýho rakváče, to je prostě jedna z možností, jak ten náš koníček taky dělat, bez toho, aby bylo zapotřebí High-tech vybavení, jak se mnozí dobou vlečení jedinci mylně domnívají(nemám naprosto nic proti moderním výdobytkům techniky, taky jí používám). Jenom se snažím podpořit snahu, která mnohým otevírá oči a nutí je k zamyšlení, protože syrově jde na podstatu věci, tedy na "má dáti-dal", nebo-li tzv. ke kořenům, bez nichž by nebyla ani dnešní říkejme moderní akvaristika s podporou techniky a chemie, ale právě zde, tedy v současnosti je o to víc nutné věci tzv. nepřepálit a jednat v souladu rovnováhy mezi producenty a konzumenty. Ono jsou lidi, kteří se akvaristou(kou) nikdy nestanou, ani kdyby byl jejich strejda pan Amano a myslím si, že strašit začátečníky tím, že tak jak to dělá Jirka není dobře, ať si každej utvoří vlastní názor, ať si natluče čumák, když se dokáže poučit z vlastních chyb, bude to jenom a jenom dobře.

Upravit Reagovat na tento komentář [39] ® 26.05.16 13:47
Na you tube :
profil "Fred eau"- rybky v na zahradě v nádrži a videa Ivana Mikolji.

Reagovat na tento komentář [38] JirkaŠčobák® 26.05.16 11:57
Ahoj Karmen!

Před chvíli jsem se na FB bavil s jednou holkou. Původně reagovala na moje včerejší video s gupkami (www.facebook.com/…). Nechápala, jak můžu mít gupek tolik. Argumentovala, že je má taky a hovínka a odkalování a špinění vody a tak. Poprosil jsem ji, ať dá fotku. Relativně velká nádrž, pár rostlin na dně, solidní ceratophyllum, asi deset gupek, pár teter. Napsala, že akvárium staré měsíc. Nejprve si pořídili ryby, pak rostliny. Není si jista, jaké další rostliny mám dát, protože to byl set a neví, jestli je zářivka dost silná.

Chci říci: Spousta lidí dělá spoustu chyb i bez toho, aby si přečetla, co píšu nebo se podívala, co dělám. Chyby téhle holky jsou chyby, se kterými se na akvarijních fórech potkáváš stále. Obchody nabízí akvarijní sety, které nejsou zdaleka perfektní. Prodávají rostliny nevhodné do akvária, protože je musí prodat. Lidé o akvaristice velmi málo ví. Toto jsou skutečné a velké problémy.

Lidé, kteří si přečtou co píšu a povrchně si z toho udělají názor, který uvádíš, si přečtou cokoli povrchně. Udělají si špatný názor z čehokoli. Jsou to tací lidé.

P.S. Usmál jsem se, když jsi napsala, že má akvária jsou děsný. Upřímně si ale myslím, že bys říkala něco jiné, kdybys byla u mě doma a koukala do nich. Taky si myslím, že většina z těchto akvárií by mohla vypadat dobře a pěkně doplňovat nějaký interiér, kdyby byla na místě, kde mohou vyniknout (plus nějaká drobná údržba). Jenže já taková místa prostě nemám. Bojuju s tím, co je :).

P.P.S. O něco níže doporučoval phdlfich několik článků. Jeden z nich (Akvárium podle přírody) mi mluví z duše: www.akvarista.cz/…

Reagovat na tento komentář [37] karmen1976® 26.05.16 10:09
Ahoj Jirko.
Ikdyž mi stále unikaji některé věci proč to děláš tak nebo tak.....
Souhlasim s tim , že to jde i bez techniky.
Já sama mam 3 akva, každé uplně jiný styl...
Tvá akvária jsou na pohled fakt děsný :-D ,ale o tom to není. Pokud se daří živočichum, tak bezva. Čím víc se v tom člověk hrabe, tim kolikrat hůř, bo si všechno rozhází..
Ale i tak si myslim , že tento styl, není zcela vhodný pro uplné začátečniky. Neřikam lit tam litry chemie, stačí pravidelně měnit vodu , dobře osázet a nepřerybnit...
Ono se to dá ale bohužel z tvých prezentací pochopit i tak, že je to vlastně strašně jednoduché a že můžu mit vodu v čemkoli a nemusim se o to starat... ;-)

A je bohužel hafo lidí co si to myslí a taky to tak bohužel dopadá ....Reagovat na tento komentář [36] Rounce® 25.05.16 15:24
Já se celou dobu pářu se vším možným abych neměl nikde žádnou chybu a ono to ide tak jednodušše :-D Pěkný čtení

Reagovat na tento komentář [35] sivon® 23.05.16 23:18
Co jsem zkazila nevím, miníčko v pohodě přežilo letní vedra, moji týdenní nepřítomnost bez výměny vody a najednou přes noc vše pryč. Piskořky nesignalizovaly žádný problém s vodou, ale mohlo být něco na kopřivách, po výměně vody zbylé krevetky trochu ožily, i když v následujících dnech ještě nějaké uhynuly. Jenže poté se mi už, přes několik pokusů, nepodařilo znovu začít s novými.
Možná jsem měla ten rok pouze takové to štěstí ve stylu: "čím hloupější sedlák, tím větší brambory". Vyznávám zásadu- když něco funguje, tak do toho moc nevrtej :-). A stabilní prostředí jim asi vyhovovalo.
A k té nízké hladině - na tom by mohlo něco být, jsou to takové trochu rozvážnější krevetky, mají rády svůj klid a tudíž nepotřebují moc plavat. Schovávání v lomariopsisu jim šlo moc dobře :-). Teď mám Red cherry a to jsou proti nim rakety.

Myslím, že v nádrži, kterou popisuješ, se jim bude dařit dobře.

Reagovat na tento komentář [34] JirkaŠčobák® 23.05.16 12:46
Rostliny super, pro krevetky výborné prostředí, ale ty kardinálky vypadají trochu sklesle (nebo má deformované jedince). Těžko říci z jednoho videa.

Upravit Reagovat na tento komentář [33] ® 23.05.16 12:26
Krásné sklenice : youtu.be/…

Reagovat na tento komentář [32] Ivoš® 23.05.16 09:19
I pro mě byl tento článek takovou malou cestou proti času do dob mého dětství, když jsem svítil v akváriu 2-3 hodiny denně slabou miňonkou, vodu jsem neměnil prakticky vůbec a kryptošky rostly jako smyslů zbavené, sinici a dlouhou vláknitou řasu jsem znal leda tak z knih.
Ano, v jednoduchosti je síla a to platí i pro akvaristiku. Dnes je k mání tak neskutečné množství informací, že akvarista začátečník musí nutně nabýt dojmu, že akvaristika je vysoce sofistikovaná věda a sebemenší odchylka od nějakých "tabulkových " údajů toho či onoho musí nutně vést ke katastrofě.
Nic ale není cennějšího než skromný začátek - kdo nezačínal s jedním pavím očkem v lahvi od okurek, začínal špatně ;-)a vlastní vypozorované zkušenosti.

Takže ano -akvária mohou být i přerybněná, nemusí mít extra čirou vodu, mohou se v nich vyskytovat nejrůznější druhy řas, mohou být zdánlivě zanedbaná a přesto si v nich ryby prdí blahem a kytky rostou jak šílené.

Opakované pročítání tohoto článku by mělo být pro každého začínajícího (ale nejen toho) akvaristu zcela povinnou záležitostí.

Reagovat na tento komentář [31] JirkaŠčobák® 23.05.16 01:57
noiz: Ivan Vyslužil, od kterého je mám a který krystalky množí dlouhodobě, používá dost pravděpodobně stejnou vodu - bydlí jen 6 km ode mě.
Co s tou vodou dělá - to už je jiná otázka :).

Upravit Reagovat na tento komentář [30] ® 23.05.16 01:13
Mam obavy, ze bratislavska voda je na crsky prilis tvrda... preziju to, ale nebudu sa mnozit (z mojich skusenosti - samicky nosili, ale mlade nikdy neboli - resp. nevydrzali viac ako 1-2 dni)...

Reagovat na tento komentář [29] -® 22.05.16 21:00
Ako píšete je to o cite pre konkrétne podmienky a akvírium.Mám niektoré i 7 rokov staré nádržky,kde beží maličký filtrík a vodu tam vymením len raz do týždna.Čuduj sa svete,sú nádherné a rastlinkám sa darí /rybkám tiež.Mám i rovnako starú nádržku s red cherry krevetkami.Niekedy tam vymieňam len odpar a niekedy ak nestíham,tak vodu nemením vôbec.Je tam ale množstvo machu Fissidens/Hemianthus a plevel v podobe Lemna minor(ktorú raz za čas musím vyhadzovať či skrmujem rakom).Dá sa to a nie všetko pre každého musí mať podobu luxusnej nádrže bez rias.Veľa akva uspechov ;)

Reagovat na tento komentář [28] JirkaŠčobák® 22.05.16 17:53
Cheron: Vzal jsem pravítko a utíkal měřit výšku vodního sloupce - 10-12 cm. Celé akvárium má 25, z toho dno a vrstva monosorenia na dně dost odeberou. Ještě jsem nepočítal cm, které by se daly odečíst zhora, díky plavajícím rostlinám :).
Každopádně, pokud by to v tomto bylo, bylo by super. Už jsem zde ale v minulosti krystalky měl - možná deset. Některé kusy vydržely dlouho, ale nakonec uhynuly. Tentokrát jsem jich vzal 50 a od člověka, o kterém vím, že má na chov podmínky podobné, jako já. Myslím, že počet zvyk dost hrají roli (jak se krevety cítí). Další věc je, co říkají někteří chovatelé - mají x nádrží, ve všech stejné podmínky, v některých "to jde", v jiných ne. Je to záhada :).

P.S. Najas je plevel :).

Reagovat na tento komentář [27] Cheron® 22.05.16 16:27
Pekný článok. Váš blog mám už nejaký čas prečítaný. No ešte skôr, než som na neho natrafil, som mal jedno akvo (7 l) zariadené takýmto spôsobom. Jedna úsporka nad ním a to bola a je veškerá technika. Dolievam len odparenú vodu. Funguje takto už pár rokov. Z rastlín sú v ňom C. affinis a C. demersum a so živočíchov pár P. wingei + už asi posledná N. heteropoda var. Red Cherry. K tomu pribudlo pred cca 2 rokmi druhé (20 l), v ktorom sú tiež P. wingei a N guadalupensis. Tomu ani nesvietim a je ďalej od okna a Najas pekne rastie. Vodu nemením (len tak cca 2-3 x do roka) - dolievam iba odparenú.

K tým Krystalkám - raz som počul od jedného akvaristu radu, "ako na ne" :) Nemajú vraj rady vysoký vodný stĺpec - max do 20 cm, ale radšej tak okolo 10 - 15 cm. Čo je na tom pravdy, neviem - nikdy som ich nechoval, aj keď sa mi moc páčia ... Tak skúste. A ak sa to osvedčí, tak možno raz ich skúsim tiež ;)

Reagovat na tento komentář [26] Halford® 22.05.16 11:19
Pěkné, taktéž vynávám tento přístup k akvaristice. Sám za sebe mohu potvrdit, že někdy se rostlinám a všemu živému daří lépe v nenáročné nádržce na okením parapetu, než ve většímu akváriu plné nejmodernější techniky.

Upravit Reagovat na tento komentář [25] ® 22.05.16 11:08
A ještě článek Akvárium bez filtrace a vzduchování? na Akvaportál.cz.

Upravit Reagovat na tento komentář [24] ® 22.05.16 10:58
Ještě chci upozornit na články: Akvárium podle přírody 1 a 2
na Akvarista.cz a Kolik techniky musí mít sladkovodní akvárium na Akvarko.cz . Pěkné historické /old time/ články akvaristů jsou
na Akvárium 1899. Na You tube videa akvaristy z východní Evropy "Brantov".

Reagovat na tento komentář [23] PaulZy® 21.05.16 15:41
Čtu tady o monokultuře, ale spíš bych takový přístup řadil k permakultuře. Existuje mnoho rostlin, které potřebují CO_2, velké množství světla a přehnanou údržbu (Hemianthus Callitrichoides, hodně Ludwigií, Hygrophila Pinatifida). V tom je mi tradiční přístup sympatický. Navíc mnohdy stačí 2-3 druhy plus solitér a může být přímo výstavní nádrž.

Reagovat na tento komentář [22] JirkaŠčobák® 21.05.16 12:04
Zajímavý link, neznal jsem.

V článku píšu o tom, že je ideální, pokud je druh "plevel". Přesně to vidím na těch videích. Většinou dva dominantní druhy rostlin v jednom akváriu - jeden nad/pod hladinou, druhý ve zbytku prostoru. Jeho videa jsou zajímavá i tím, kolik ryb v nádržích má.

Děkuju za komentář! (a všem ostatním, kteří tu píší a na které nereaguji jednotlivě)

Upravit Reagovat na tento komentář [21] ® 21.05.16 10:09
Na stránkách krasneakvarijnirybičky pěstitele z Neratovic jsou videa 3 nádrží bez techniky.Spouta ryb,rostlin,krása.Staří akvaristé víc zkoušeli,hledali,přemýšlěli.Na procházce rád koukám do kdejaké louže,tůňky,potůčku,jak to tam vypadá.Obávám se ,že dnes je akvaristika
velký byznys,k její škodě. Technika není všemocná - co když nepůjde elektřina?Akvárium vybavené jako vesmírná laboratoř se mi nelíbí.
Mám rád věci jednoduché a prosté. Všem low-tech /pro sebe říkám retro-akvaristika/ přeji hodně úspěchů.

Reagovat na tento komentář [20] JirkaŠčobák® 21.05.16 00:37
sivon: Máš představu, co jsi zkazila?
(ona se v malé nádrži chyba projeví rychleji, to je jasné, ale máš představu, co to bylo?)
Jinak, upřímně - krystalky v dvanácti litrech - určitě to jde, ale musíš jim nabídnout ideální prostředí. Já se s nimi teprv učím, tys musela už v té době dost umět. Respekt.

P.S. Krystalky mám v šedesáti litrech 120x20, výška 25. Takové totálně zarostlé koryto :) rybicky.net/nadrze/24655 .

Reagovat na tento komentář [19] sivon® 20.05.16 23:47
Pěkný článek, potěšil. To hlavní, co by si z něj měli začínající akvaristé vzít, je důležitost trpělivosti. Jenže to je komodita, která se v současném světě moc nenosí :-( . Proto tak prosperuje obchod s kouzelnými vodičkami, prášky atd.

Krystalky se mi dařilo chovat v akváriu (čistý objem asi 12 l) bez filtrace něco přes 1 rok, samičky vesele nosily a k "vrhu" se chystala už první odchovaná generace. Pak jsem jednoho dne cosi zkazila a téměř všechny uhynuly, včetně modrých perliček, které se tam také množily. Myslím, že ve větším akváriu, kde není taková pravděpodobnost "průseru", by mohly prosperovat.

Reagovat na tento komentář [18] janesik1xjakep® 20.05.16 21:34
Moc pěkný článek, je mi velmi blízký, prakticky používám jen obyc.světla a filtr, i když v některých nádržích jedu i bez světla a filtru a zatím musim říct, že prosperují, ale nechci to takhle mít napořád, filtr chci pořídit do vsech, ve kterých plánují rybky, ale rostlinná nechám bez ;)

Reagovat na tento komentář [17] Shimamoto® 20.05.16 20:17
Co se týče problému vytápění, v nepříliš chladném bytě je dobrý kryt s žárovkami nebo s více hřejícími zářivkami přijatelné topení sám o sobě - rovnoměrně to prohřeje i stojatou vodu. Tedy pokud není akvárium metr hluboké:-D

Jinak tento styl akvaristiky se mi setsakra líbí, ale jak už tu zaznělo, není to pro každého. Nejde ani tak o teoretické znalosti, ale spíše o dostatek praktických zkušeností, popřípadě o jistý vrozený cit pro věc, který nemá každý a naučit se ho nelze. Také pokud se někomu líbí vodní zvířátka, která dávají z nějakého důvodu rostlinkám za uši, může na podobná akvária rovnou zapomenout a začít si shánět pořádný filtr. Ale jak je na tvých nádržích vidět, pro nenáročné rybky a krevetky je tento "hardcore low-tech" zajímavou a použitelnou alternativou. Držím palce;-)

Reagovat na tento komentář [16] JirkaŠčobák® 20.05.16 18:38
changaj: Do jisté míry doslova :). Jednou jsem kupoval na inzerát a když jsem tam dorazil, zjistil jsem, že nakupuji u Haré Krišna Bratislava (řiditel pro Slovensko měl v kanceláři akvárium, které rušil). Odešel jsem se stulíky, lekníny, a pár škrabkami na sklo :).

Reagovat na tento komentář [15] changaj® 20.05.16 17:57
Moc hezké. Je to taková Buddhistická akvaristika.

Reagovat na tento komentář [14] persanek® 20.05.16 15:34
Moc fajn článek a má velký kus pravdy. Čím víc chceme přírodu přinutit žít podle našich představ, tím víc techniky a vymožeností na to asi bude potřeba. Naopak když necháme přírodě trochu volnosti, sama si to "vytřídí" a bude to nakonec dobře fungovat :-) Měla jsem velkou radost, když jsem před rokem přidala do akvária trochu starého štěrku ze dna, který ležel nekolik let v kyblíku a hele - rozmnožily se mi z něj piskořky :-) Taky mám low-tech akvária a kryptokoryny jsou do takových nádrží přímo ideální. Příroda je mocná, je potřeba jenom trochu naslouchat :-)

Reagovat na tento komentář [13] kataChlum® 20.05.16 11:17
Pěkný článek se zajímavou a pro mne blízkou tématikou. Již dlouho tu něco takového chybělo...Díky.

Reagovat na tento komentář [12] JirkaŠčobák® 20.05.16 10:33
P.P.S. NHKG: Co se tepla týče, mám štěstí, že bydlíme s ústředním topením a máme solidně odizolované stěny (cihla, zateplení), takže je v chladnu i v létě relativně příjemně. V domě mé mámy, kde jsme museli v zimě ráno rozdělat oheň v kamnech (některé zimy zamrzala v noci v ložnici voda) by to nešlo.

Ohledně množství ryb máš samozřejmě pravdu. Ale i bez filtrace jich může být dost. Podívej sem rybicky.net/nadrze/24631 a najdi si video nádrže (ne video, které jsem dal do deníčku, ale video nahrané přímo na tyto stránky - vidí ho jen přihlášený uživatel). I kdybych tam filtraci měl, netoužil bych to mít výrazněji plnější. Přitom je to množství, které se v akváriu namnožilo (gupky se "nepřemnožují", takže i když jich je tam aktuálně plno, nejsou nad hranicí možností nádrže). Bez krycího skla, dolévám až skoro po okraj a za půl roku vyskočily asi dvě rybky.

Reflektory bych uvažoval, pokud bych neměl koule na okně, ve kterých rostliny mohou růst z vody dle libosti a nejsou omezovány kapacitou žárovek. Možná někdy v budoucnu, pokud budu mít prostor na doopravdy velké akvárium :).

Reagovat na tento komentář [11] JirkaŠčobák® 20.05.16 10:12
NHKG: Jeden argument pro akvárium bez filtru. Filtr mi občas uvolňoval nedostatečně zakořeněné rostliny. Vím, že se to dá vyřešit přichycením, přivázáním, atd., ale když rozbíhám akvárium bez filtru, mohu si dovolit rostliny přichytit velmi jemně a stačí to. V textu například zmiňuju C. parva. Je to už skoro dva měsíce a teprve teď začínají místo starých uhnitých kořenů vyhánět nové (nechoval jsem se k nim šetrně, celý kus z Hornbachu jsem rozdělil/rozlámal na jednotlivé rostlinky). Protože se voda ani nehne, stačí, že je na místě přidržují jiné rostliny (nitella je v tomto fajn). Nevadí, že "stojí" centimetr, dva, nad substrátem, až pořádně zakoření, "přitáhnou" se ke dnu samy. Kdyby tam byl filtr, je dávno po parvách.

Na druhou stranu takový Pogostemon helferi podle více zdrojů vyloženě nepřežije bez pohybu vody. Do značné míry potvrzuji, ale znova zkouším a jsem aktuálně opatrně optimistický. V této kouli rybicky.net/nadrze/25222 a na přirozeném světle, vypadá, že žije (umístněn 27. 3., v jiné sklenici mi od té doby stačil už uhynout). Podstatné asi bylo, že koule už byla rozběhnutá a dominuje v ní příbuzný Pogostemon stellatus, který jednak P. helferi "udrží" na místě a vzpřímeně, aniž by P. helferi musel držet ve štěrku nebo být k něčemu přivázán, jednak mu (asi) "vytváří vhodné klima".

P.S. Přestože se mi voda nehýbe, v jedné váze se mi maličko hýbe trs jávského mechu. Seriózně podezřívám ráčka CPO, že se tím "přikrývá" :).

Reagovat na tento komentář [10] NHKG® 20.05.16 09:15
Já bych se filtru nevzdával. Umožňuje mít v akváriu víc ryb, akvárium bude stabilnější a čerpadlo s kostkou molitanu nestojí moc peněz. Topení sice stojí peníze, ale nemám v bytě moc teplo, takže bez něj by nepřežila většina ryb. A osvětlení bych dneska dělal z led reflektorů. Nestojí moc, nežerou moc a slušně svití.
Proti tvým akváriím už tam pak je sice techniky více, ale pořád to bude "low tech".
Ale o nějakém mini na okno s krevetkami a úplně bez techniky taky uvažuju. Akorát zatím jsem neobjevil zajímavou nádobu.

Reagovat na tento komentář [9] lhajek® 20.05.16 07:51
Sice až takový styl akvárií neprovozuju, ale je mě to velmi blízké a nejsem dalek tomu do něčeho takového se pustit.
Období hi-tech mám za sebou a vím že mě to nevyhovuje a tak jsem v podstatě na cestě až na tvou úroveň Jirko.
S těma krystalkama držím palce, já jsem je zkusil v akva s filtrem a nepovedlo se mě je udržet. Přitom tigery mám a daří se jim ... Ale ač se zdají být stejní nebo velmi podobní náročností tak vůbec nejsou ...

Reagovat na tento komentář [8] JirkaŠčobák® 20.05.16 00:00
grunda: Nějak mě začaly bavit živorodky. A je ještě tolik druhů rostlin, které by se daly a na které nemám prostor. V tuto chvíli mě uspokojuje, co mám :).
Víš, jakou mám ambici? Rozmnožit krystalky v akváriu bez filtrace a pohybu vody. Spousta lidi říká, že to nejde. Já je mám od Ivana Vyslužila. Speciálně jsem si od něj vyžádal populaci, která žila bez filtru. Nevím, jak je v tom držel dlouho, nevím, jestli a jak se mu bez filtru množí. Ale chtěl bych se dočkat životaschopné populace. Jsem ochoten kvůli tomu přehodit ty černé neocaridiny někam jinam :).

P.S. Ještě chci akvárium zarostlé Cryptocoryne striolata. Další akvárium s Ottelia ulvifolia (to jsou dvě nové nádrže). A jedno akvárium postavené na lagenandrách. K tomu mám v tuto chvíli nejblíže. Už mám trochu představu (díky jednomu kusu, co mám) a o víkendu si donesu z burzy několik dalších.

Reagovat na tento komentář [7] JanaS® 19.05.16 21:58
Tenhle "retro" styl zařasených a tajemných akvárií mne taky baví. Pro mladého, mainstreamového, ctižádostivého akvaristu asi šok. Pro mladého, chudého, začínajícího akvaristu bezvadná alternativa, na které se taky naučí.

Reagovat na tento komentář [6] grunda® 19.05.16 21:08
lehce jsem se vrátil do dětství - akva, bublifuk a dvě žárovky. A fungovalo to. Na druhou stranu - o rybách co jsem měl za posledních pár let, stejně jako kytkách jsem si mohl nechat jenom zdát. Každopádně pěkná nostalgie

Reagovat na tento komentář [5] JirkaŠčobák® 19.05.16 20:48
Asi toto: scobak.blog.sme.sk/ Mezitím jsem si založil blog ještě na Denníku N dennikn.sk/…/, aktuálně používám oba (na Denníku N vyniknou trochu lépe obrázky).

Vážím si, cos napsal. Prosím, tykej mi :).

Reagovat na tento komentář [4] haka® 19.05.16 20:01
Bomba Jirko
Míval jsem uložený odkaz na Váš blog,ale někde zmizel v nenávratnu.

Reagovat na tento komentář [3] romant® 19.05.16 17:07
Pro spoustu současnýh mladších akvaristů bude tento článek velkým zděšením a nebojím se napsat i prozřením, protože je zde velmi názorně a až syrově ukázána akvaristika ve své základní podobě, postavená na jasným fungování nevratných procesů nijak neovlivněných podpůrnejma technickejma vymoženostma(zde naprosto nic proti těm vymoženostem, filtrace, CO2, přihnojování, stětelný palby atd.). Já osobně jsem velmi rád, že se někomu takto názorně podařilo akvaristiku přiblížit ve své podstatě.

Reagovat na tento komentář [2] JirkaŠčobák® 19.05.16 16:14
Velmi si vážím, žes něco takového napsal právě ty. Děkuju!

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 19.05.16 15:17
Ahoj Jirko, v první řadě Ti musím říct, že jsem rád, že někdo jako Ty existuje a dělí se s námi o své zkušenosti. Tvůj styl provozování akvárií sice není můj šálek kávy, ale je pro mě velmi inspirativní a svým způsobem mě obohacuje, za což Ti děkuji. Jedna věc je estetika, a druhá věc je, jak dobře se ve Tvých akváriích budou cítit jeho obyvatelé. Myslím si, že pro řadu ryb i krevetek budou Tvoje akvárka rájem (na rozdíl od mnoha skoro až "sterilních" aquascapů). Taky je mi moc sympatický Tvůj způsob uvažování.

Další články tohoto autora
15.10.2019*****Blešivci Hyalella azteca: proč tyto drobné korýšky chovat a na co si dát pozor?858x
22.07.2018*****Až bude někdo začátečníkovi radit dát ryby hned, řekněte mu:335x
07.12.2017*****Ceratophyllum demersum: Variabilita a potřeby akvarijního "plevele"572x
07.02.2016*****Pár slov o kryptokorynách1380x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1570-obhajoba-jednoduchych-akvarii