Egeria densa - pěstování
Děkuji, zkusím zvýšit intenzitu na 40%. Sníženou na 30% jsem měl v záběhu, kdy jsem se obával řasy.
Málo světla, je to vidět i na ostatních rostlinách, dlouhý stonky a listy až na konci co nejblíž hladině. Ten Sinkor WRB sám o sobě moc nesvítí a stáhnout ho na 30% z něho udělá bludičku.
Dnes jsem si po týdnu všiml, že egerii začínají upadávat konce výhonků a je celá taková neduživá na rozdíl například od růžkatce, který roste opravdu hodně. Tedy ne že by od zakoupení byla nějaký přeborník v růstu, byla spíše tenčí a světlejší. Ostatní kytky zatím celkem OK. Nevíte, čím by to mohlo být? Málo světla? Svítím podle schématu v prezentaci, Sinkor 60 WRB na 30%, ráno od 7:00 do 11:00 a pak od 14:00 do 20:00.
Starší reakce
Je řídká protože jde za světlem.
Rád bych se zeptal čin by mohlo být že se mi rychle tajné nahoru a není tak hustá jako mateční stonky , které naopak nerostou a začínají reznout. Světla jsem ubral ale moc to nepomáhá. Mám ty původní co reznou a moc se nevytahuji zastřihnout třeba 10cm nad dnem.
Starší reakce
Zdravím,
nevíte proč egerka ohýbá špičky dolu? Driv to dělala jenom v noci /pri vypnutem svetle. Ted je takova cely den. Projevuje se to jenom na starsich stoncich. Nove stonky jsou svetlejsi, uplne jinak rostle a huste...na fotce ten vlevo.
/ta barva bohuzel odpovida realitě, stale jsem neprisla na to co s tim
Starší reakce
Asi všichni znáte větu od Paracelsuse, že každá látka je jed, záleží pouze na koncentraci.......
Slušelo by se při obhajobě ředěného glutaraldehydu dotat, kolik CO2 tím při doporučeném "bezpečném" dávkování do akvária dostanete -
akvarijni-hnojivo.cz/…
Zjednodušil bych to na "o trošku víc, než nic", a to i přesto, že je akvaristy jako zdroj CO2 hojně používán...
Jinak je tu na to celé vlákno, takže tady je to OT...
Tekuté CO2 je desinfekční prostředek s organickým uhlíkem. Používají ho spousty akvaristů. Při správném dávkování - dávkuje se tekuté CO2 to obsahuje 1-2% Glutaraldehydu a TEN SÁM O SOBĚ JE TOXICKÝ...Ty jsi napsal, že co2 je jed. Nádobky s tekutým CO2 také nemají žádný piktogram...
vlka napsal:Při správném dávkování to samozřejmě není žádný jed. Glutaraldehyd C5H8O2 sám o sobě je toxický
Takže druhá věta popírá tu první...
Chápu a přepočítám a zkusím to, mám použít Tetra CO2 plus nebo existuje nějaká lepší a kvalitnější značka? Máte něco vyzkoušeného?
Např. CO2 Vital má předepsané 1-4 ml na 100 litrů vody, ale nezapomeň, že je to na ,,čisté litry,, tzn. objem nádrže minus kořeny, dekorace, dno, technika aj., takže čistý objem může být např. jen 80 litrů a na to množství to přepočítej...
Takže pokud mám 112L akva, podle popisku je 2,5ml na 20L vody a já tam dám 12,5ml což by mělo vycházet na 100L tak dávám moc že?
Tekuté CO2 je desinfekční prostředek s organickým uhlíkem. Používají ho spousty akvaristů. Při správném dávkování to samozřejmě není žádný jed. Glutaraldehyd C5H8O2 sám o sobě je toxický a s piktogramem GHS06...
Jenže tekuté CO2 není CO2, ale jed jménem glutaraldehyd, jak už ostatně zmínil Anthrax. Pokud si myslíš, že potřebuješ CO2, musíš s ním bublat do vody.
Jednotlivé proužky znamenají 1. NO3,2.NO2,3.GH,4.KH,5.pH a 6.Cl2,
což mi testy ukázali že jediné NO3 je někde na hraně před výměnou vody, ten povlak je na pohmat trošičku drsný a jde hůř prstem setřít, podle této věty Chybějící CO2, pomalý růst, kroucení listů, bílé tečky vápníku na listech, jsem usoudil právě to chybějící CO2.
Ať jsem fotil jakkoliv prostě ten test nejde dobře vyfotit
, přiládám z netu tu tabulku podle, které se řídím.
Co ty jednotlivé proužky mají znamenat? A hodnoty? Podle barvy stolu se to blbě odečítá.
Ten povlak je jaký? Drsný? Jde setřít?
Nemyslím si, že by v tomto případě použití glutaraldehydu něco řešilo.
0 12.12.2020 19:19 Dave – Egeria densa+anubias
Zdravím, akvárko mám rok a od začátku mám v něm anubiase,celou dobu to bylo v pohodě až po jedné události kdy jsem musel letět do akvaristiky pro jiné akva protože to staré jak jinak mělo prasklinku a po půl roce začalo téct, problém jsem našel když anubias začal mít světlé listy,ale nijak extra jsem tomu nezaměřil pozornost. Až po té co jsem vysadil Egeria densa, po pár dnech na lístcích začala mít cosi bílého,koupil jsem Tetra test 6v1 a zjistil že mám v akva nízké CO2 a to je 1,8 mg/l,kalkulačku jsem použil ze stránky
akvarijni-hnojivo.cz/… .
Myslíte že když začnu jednou týdně používat Tetra CO2 plus že přijde zlepšení?
Foto č.1 (egeria+anubias)
Foto č.2 (TetraTest)
Budu rád za každou radu, nejsem žádný profík a rád se od vás něco přiučím.
Akvárium má 112L
Filtr AquaBall od Ehaim
Topítko tetra
Ze začátku při založení akva jsem měl strach s výběřem kamínků(malinko si zašuměli při zkoušce s octem,ale podle testu je vše ok.
Starší reakce
Dej tam trochu egerie nech ji normálně plavat. Nesmíš jí dát ale moc aby se beťák mohl nadechnout.
Zdravim, zatim mam bettaka ve dvou litrech, je to darek a nepocitala jsem s tim. (A je to docasne reseni, poridim vetsi, tak me za to nekamenujte, na to se neptam) Ale zatim bych mu chtela aspon trochu zprijemnit tu kostku, nekde mi radili aspon plovouci rostlinku. Mam ve velkem akva egerii densa, myslite ze by v bettariu mohla fungovat jako plovouci? Nebo ji ukotvim v kamincich na dne? Jestli teda prezije v bettarku bez filtrace? Nebo jsou i jine rostlinky co preziji bez filtru atp?
Starší reakce
Tak nevím čim to může být píše se o ní jako o rostlině která roste všude a dokonce roste i když nemá dostatek živin. V mém akva se jí lépe dařilo ve starém akva kde byl štěrk větší zrnitosti. Cca 2-5mm teď mám jemný křemičity a roste taky ale už ne tak závratně jako před tím.
Zasadil jsem horní výhonky s tím vrcholem a stejně nic... navíc dříve mi rostly i ty spodní části bez toho vrcholu, prostě si ta spodní část vytvořila nový výhonek.
Já jsem měl taky zkušenost s tím že když jsem Egerii ostříhal tak už nerostla akorát se na ni chytala řasa. Nejsem si úplně jistej ale myslím že ona roste pouze s tim vrcholkem který když se ustrihne může se znovu zasadit ale ten zbytek se už nechytne. Možná by časem pustil někde vyhonek ale kdoví no myslím že bez vrcholku neporostou.
Edit: Teď jsem četl v atlasu že ji trvá delší dobu než utvoří nový vrcholek a bez něj neroste.
Nevím, jak jsou ty parmičky černopruhé staré, ale mi nejvíce likvidují rostliny večer.
0 10.08.2020 15:33 Karel98 – Egeria neroste
Zdravím.
Do nově založené nádrže jsem nasadil Egerii a zpočátku rostla velmi dobře. Hnojím jednou týdně Rataj Colour Fe+. Poté mi odešla zářivka, tak jsem koupil nové LED osvětlení (JK-LED600). Akvárium má 100 l. Světlo na první pohled svítí silněji než původní zářivka. Při údržbě akvária jsem egerii ostříhal a od té doby už prostě neroste, spodní listy odpadávají a chřadne. Přitom bych řekl, že díky novému osvětlení poroste lépe. Svítím 10 h denně bez CO2. Mám zde 18 Razbor a 2 Parmičky černopruhé. Ty parmičky tu egerii ožužlávají, ale nezaznamenal jsem, že by ji ožíraly, navíc do té doby než jsem dal nové světlo bylo vše OK. Prosím o radu.
Starší reakce
Dobře, zkusím je rozdělit a pozorovat změny, díky za tip
Vlastní zkušenost, bohužel.
Máš to nějak podložené? Já mám egerie v horácomatkách na substrátu a je fakt, že jsem si již mnohokrát říkal, že některé stonky chátrají a jiné vedle jsou krásné.
zníž intenzitu svietenia - výrazne ! a prestaň pridávať tekuté CO2. Jemné prisýtenie burčiakom pomôže tiež.
U mne jí taky chvíli trvalo, než se chytla. Teď už v pohodě, ale jen v jednom akváriu.
Díky za rady.. špatné výhonky jsem očistil a ty, které mají mladé výhonky jsem nechal a zatím teda dal jako plovoucí.. třeba se chytnou
Dřív mě to taky rostlo jako divé, vždy jsem házel zbytky do jezírka, tak nyní moc nechápu, proč tomu tak je, ale tak každé akva má jiné vlastnosti
Pokud si je zasadil těsně u sebe nebo do společné jamky, tak stačí jede špatný stonek a půjdou " do kopru" všechny.
Ja ji mam v Office Lowcost (mrkni na prezentaci) vzadu uprostred. Kolega mi donesl 3 stonky, ktere jsem behem mesice rozmnozil a ty jeho puvodni mu dokonce vratil. Zapichuju je rovnou do pisku ihned po odstrizeni. Spodnich par listku pred zasazenim otrham, aby nesly listy pod substrat. Roste to jak strelene, uz ted jsou pod hladinou, kde se zohly a rostou dal...
Ahoj, jsem začátečník, ale s egerií dávám druhý pokus a tohle normální určitě není. Zkus jí nezapichovat do štěrku, ale jen ji nech volně plavat, zachyť k něčemu nebo do štěrku dej jen spuštěný kořen, ale stonek ať je volně ve vodě. Co už vypadá hodně mizerně raději odstřihni a vyhoď. Prve jsem se jí snažil zasadit a zašla mi. Teď jí nechávám volně, je to otrava, že se každou chvíli uvolní a zůstane plavat na hladině, ale roste před očima. Asi nic nezkazíš částečnou výměnou vody (50%), pokud tenhle stav trvá přes týden a ještě jsi nečistil.
Zdravím, už to bude trochu přes týden, kdy mám v akvárii Egerii.
Je normální, že takhle shazuje staré listy ?
Má pár nových, zatím malých, mladých výhonků, ale více méně všechny ostatní staré stonky uhnívají a všechny listy na nich ztrácí. Ty malé nové vypadjí pěkně zeleně.
Starší reakce
Tak mečovky si asi také rády zobnou mladé listy. Tenhle typ rostlin mě zmizel z akvária když jsem byl třeba 14 dní na dovolené.
U egerie někdy pozoruji poškození vrchní části rostliny viz foto. Našel jsem to ve více akvariich. Nevíte, co by mohla být příčina? Nevhodné podmínky, hniloba nebo snad ožer od krunýřovce?
Starší reakce
Tohle je moc zajímavé a možná důležité. Prosím, co nejdůkladněji zdokumentuj a podej zprávu. Jak a kudy, nechávám na Tobě.
Ano, jen rostliny jsou odlišné.
V tom, kde se jí daří je jen samotná a v ostatních jsou buď rostliny a nebo ne, ale děje se tomu tak, i když ji přendám např. do kýble.
Máš všude stejnou osádku, stejné dno a rostliny?
No jo vem si to tak, že máš dvě akvária, v prvním máš tu prosperující egerii bez BO, ve druhém jiné rostliny a přendáš sem kousek egerie z toho prosperujícího, v obou jsou stejné světelné podmínky. No a právě v druhém akva se ti na egerce udělá BO. To tím denním světlem nejspíše nebude
Asi je háček v tom že používáš denní světlo a schválně si občas změř třeba na mobilu jeho intenzitu.
Já mám v jednom akváriu Egerii densa.
Vždy když přendám její řízek cca. 20cm, začne se na něm tvořit biogenní odvápnění. Václav mi poradil, abych ubral světla, no jenže já jsem v tom akváriu nikdy nesvítil ani nesvítím. V čem je háček?
Maq napsal: Bude to asi v něčem jiném. Jirka Ščobák má tvrdou vodu jako kameň.
I ten kluk, kterého akvárium jsem linkoval
.
Bude to asi v něčem jiném. Jirka Ščobák má tvrdou vodu jako kameň.
Ja som egeriu skúšal aj zasadiť aj na hladine a po mesiacoch trápenia vykapala. Myslím si, že "tvrdá" voda (vyššie pH) nebude pre ňu to pravé orechové, aj keď sa to o nej píše.
0 28.05.2019 00:40 Maq – Re: romant, etc.
Egerii nikdy nesázím do substrátu, vždy ji používám jako volně vzplývající.
Teď když na to romant upozornil, opravdu si vzpomínám, že v dávných dobách jsem s egerií skutečně taky někdy míval problémy. Teď už samozřejmě nezjistím, proč.
Ale zajímavé je, že problémy nikdy nemám od té doby, kdy mám všude vodu bez tvrdosti, skoro bez alkality, s nízkým organickým znečištěním, a kyselou. Tedy pravý opak toho, co se o ní většinou píše...
Mám víc takových podivných zkušeností.
Taky se přidávám, že je lepší ji nestrkat do substrátu. Nejlépe jen nechat vzplývat.
Tomuto kamarádovi egeria zachránila na úvod akvárium
www.akva.sk/… 0 27.05.2019 23:06 Anďaska U mě egeria pokaždé, když jsem ji zasadila do dna čerstvé nádrže, tak uhnila. Když je nad substrátem, tak se jí daří.
Přidat reakci
[1] ...... 9
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14074x