Egeria densa - pěstování
Jasný,v pohodě,ja jen když jsem ji přidávala,upravila jsem datum,ale mam ji od začatku...OT
Já neříkám tak ani tak. Mně Egerie nikdy nešla. V čerstvé nádrži a zasazená... Pak už jsem ji nezkoušel... Ale věřím, že ti šla...
Vycházel jsem jen z údajů v seznamu rostlin...
Honzo,kdyby jsi projel všechny fotky v prezentaci,tak už tam byla od začatku,v lednu byla přidana jen další varka,co jsem dostala od Planorbelly..
Kdybych své minulé akvárium nezrušil, mohl bych ti ukázat fotku s prosperující sytě zelenou egerií. V tom akva byla jen ona a byla zasazená od začátku, po týdnu začala tvořit kořeny.
Přidána dva roky po založení...
pokud je atlas "hodnověrný" tak egerie je vhodná do nových akvárií z hlediska jejího příjmu amoniaku /nh4/raději než dusíku/no2-3/....
má někdo tuto zkušenost? romant má jinou,opačnou...
Já mám zase zkušenost, že po zasazení tvoří sem tam kořínek a ten fixuje rostlinu více než dost.
Je jasné, že těmi kořínky neveme moc živin, z měho pohledu velmi dobře slouží k ukotvení rostliny. To mi jako chceš říct, že po zasazení se rapidně sníží braní živin z vodního sloupce? No nic v téhle diskusi se daleko nepohneme, já končím.
Jo a mimochodem tím zatížením ji zasadíš.
Protože na rozdíl od jiných stonkovek netvoří tak rychle a tak velké množství kořenů, aby tyto sloužily jak k fixaci rostliny, tak k příjmu živin a proto je daleko efektivnější jí pouze zatížit třeba nějakým kamenem a nechat rostlinu prosperovat spíše z vodního sloupce.
No jo jen opakuješ co jsi napsal, já chci také argumenty jako jiní... Opět se zeptám, proč je špatné sázet ji do substrátu?
Mám tu zkušenost, že to není rostlina do čerstvých nádrží, obvykle se dělá chyba že se sází do substrátu.
Můžeš trochu osvětlit, proč není nenáročná?
Ona každá rostlina je v určitých podmínkách náročná.
Hluboce se mýlíš a s tebou všichni co doporučují egerii, jako rostlinu nenáročnou a vhodnou do nových nádrží a úvaha, že je něco špatně je posléze klasická zkratka.
Mě Egeria odchází ve všech nádržích netuším proč. Téměř vše ostatní prosperuje. Ale už sem se s tím smířil.
Možné to je.
Bude-li uhnívat i egeria... tak to už bude něco hodně špatně.
Čekající echinodor je daleko lepší volba než uhnívající Egerie.
Proč? Protože čekající echinodor výrazně napomáhá kvalitě dna, tedy tím, jak si v něm vytváří kořenový systém, tedy po tu čekací dobu. Egeria neudělá ani zdaleka takovou službu jako echináč. Možná divné, ale mnou odsledované zjištění z různých nádrží.
Přesouvám sem diskusi navázanou na Maqovo doporučení z jiného vlákna...
Maq napsal: Doplním: Rostlin máš nejen málo, ale navíc jsi nevybírala příliš šťastně. Ophiopogon je bahenní rostlina, pod vodou neporoste (i když dost dlouho vydrží). Alternanthera Ti na 98% uhyne. Anubias vydrží hodně, ale roste pomalu, akvárko nespraví. Echinodory v čerstvě založeném akváriu často neprospívají, "čekají" na lepší časy. A limnophila je docela dobrá volba, ale ne v takové kalbě organického znečištění.
Doporučuji
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_natans a/nebo další plovoučky.
Starší reakce
jo jen jestli jsou to kořínky
A nemůže to být tím, že tohle chmýří na těch kořenech ty krevetky jednoduše sežerou a v akva bez krevetek není nic čemu by to chutnalo? Mě se totiž u plovoucích rostlin na těch koříncích dost slušně ryby pasou, a nejvíc jim chutná právě tohle jemné chmýří.
Já to měl vždycky na konci těch kořenů a nikde jinde, což ve mě vzbudilo dojem, že to tam patří.
no jde o to že po pravdě v akváriu kde mám krevetky kde mám tuto rostlinu tak mám taky hladké....fakt nevím co to je....ale já typuju plíseň
Škoda, že už to nemám. Kouknul bych na to pod mikroskopem.
Já jsem to u této rostlinky taky nikdy neviděl. Tyto kořínky byly vždy hladké. Ale jako řasa se mi to taky nezdá... Docela mi to připomíná korěny plovoucích rostlin, ty bývají taky takto chlupaté.
Jo nechal jsem to tak a v poho.
Jo díky za radu... Jedná se mi o to že jak to budu rizkovat abych to nevtahl do dalsiho akva
Tak že jsi to nechal tak a v poho?
Myslím, že jelení paroh nevypadá takhle úhledně. Popravdě to vypadá jako kořínky.. ale vycházím ze své zkušenosti. Nicméně jsem nechal 1% rezervu.. tak snad to někdo rozsekne.
OT prosím
Já to měl taky, nikam jinam se to nepřeneslo. Také jsem to považoval za kořenový systém a nevěnoval jsem tomu pozornost.
ne mám to dokonce v obou mojích akvárijí na této rostlince a v obou případech na těch vzdušných kořenech ale na žádné jiné rostlině nic takového není, mám strach ať to není jelení paroh.
Jsem si na 99% jistý. Teď už egerii nikde nemám, ale když mi tyhle kořeny pouštěla, tak si pamatuji, že byly celé hladké. Jinak ano, takto vypadají kořínky u plovouček.
Nemáš náhodou tyto vlásky i jinde v akváriu? Že by se tím potvrdilo mé tvrzení.
Určitě mi tvrdili že jsou to mikro kořínky
0 19.02.2018 15:33 Milosh187 – Dotaz
Starší reakce
Zasazení nebo nezasazení na její prosperitu nemá takřka vliv. Ale jen, že ji budeš muset při každém nebo každém druhém odkalování uvazovat znovu a časem tě to omrzí.
Když se jí dařit nebude je jedno jestli je zasazená nebo plave. Normálně ji zasaď a uvidíš, takhle ti bude stínit celé akvárium.
Takže myslíš, že zasazené se jí dařit nebude?
Je to dle mého názoru zbytečné kakání s tím. Ten zasazený konec ti tak jako tak brzy uhnije a budeš to muset předělávat.
Když ji necháš plavat a bude se jí dařit, tak ti začne na zem spouštět kořeny (vyrůstající z celé délky stonku rostliny) a to pak vypadá hodně zajímavě
O tom jsem taky přemýšlel, viděl jsem, že ji uvazují na kamínek..
Nebo osvědčená Horácomatka...
Nech ji napřed plavat - až se namnoží experimentuj ... je možné, že vůbec nebude v Tvé nádrží růst
... Jinak je varianta dat do malého květináčku spodní konec a zasypat štěrkem a celé uložit do dna - to určitě nevyplave ...
Ahoj,
chtěl bych zasadit 2 trsy Egerie do substrátu a chci se jen zeptat, jestli je lepší rostlinku svázat nebo stáhnou gumičkou, aby nevyplavaly její části. A případně jak hluboko se asi sází.
Díky
Starší reakce
Mně se zdá, že jí to v nové nádrži také zatím moc neprospívá a začínají jí odspoda uhnívat lístky, tak asi zkusím ustříhnout vršky a zasadit znovu
Starší reakce
Tak po návratu z víkendu můžu s jistotou říci, že se odumírání a rozpad zcela zastavily, a začala i růst, i když to se posuzuje trošku hůře, protože ji mám volně plovoucí.
No jestli jí fakt dělá dobře prerybnena nádrž, tak možná budu muset, plánuju tam jen hejnko perlovych danii. Já to prerybnovani nemám rád.
Jenom nezapomínej, až bude akvo v běhu, tedy krmení, ryby, výkaly atd. už to přidávání třeba nebude zapotřebí, ale ty na to jdeš přes hodnoty, ty si po pohlídáš, já spíš pro ostatní.
Včera večer jsem přidal 0.1 mg/l PO4 a ráno naměřil nulu, dnes jsem přidal 0.2 mg/l a v akváriu měřím 0.05. JBL testu celkem verim. Po 24 hodinách těžko soudit, ale zdá se mi, že se rozpad zastavil. V akváriu se netoci další lístečky. Jedu na víkend, jsem zvědav co najdu v neděli večer.
Moja skúsenosť je zase taká, že v akváriu "rozplávačka" nerástla a hnila napriek mimoriadnemu prerybneniu (chovná nádrž), až kým som špeciálne pre ňu nenasadil bočný reflektor, odvtedy rastie krásne. Lenže to pôvodné svetlo je naozaj veľmi slabé, Anubiasom stačilo dovtedy
No pokiaľ buble (pozor však, z urezaných / zhnitých stoniek bublú asi všetky rastliny bežne) a biogénne odvápňuje, svetla má habadej.
Světla moc nepotřebuje. Mi rostla ve 100 litrech i pod 40W žárovkou, která svítila jen pár hodin denně. Ale akvárium bylo hodně přerybněné. V normálně zarybněném už nerostla.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 9
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14074x