Co se to děje s rostlinami?
Zdravím, ano, ty kořínky tvořící se na stonku jsou zcela normální a běžná věc, viz dotaz Jana86 z 1.4. "Jsou ty volné kořínky v pořádku?" o pár vláken níž + odpověď Václava

S tím hnojením to chce být vskutku opatrný. S CO2 se obvykle začíná ihned (ale to není Váš případ) a tekutá hnojiva přicházejí na řadu, až když se rostliny trochu adaptují a začnou zakořeňovat (2-3 týden). Zkraje zkusit dávkovat raději menší než doporučené množství, dejme tomu polovinu a podle reakce rostlin případně postupně navyšovat... ať se daří



Milí akvaristé, mohu dotaz? Jsem začátečník, akvárium mám se synem Jeníkem poprvé.
V nově založeném sladkovodním akváriu 240 l mám 6 dní vysazené rostliny.
Jak se "probudily", začaly všem stonkovkám extrémě růst dlouhé bílé kořínky podél celého stonku. Viz foto na Ludwigia Super Red a Limnophilla Sesiliflora.
Je to normální? Na fotkách akvárií toto nikde nevidím.
Rád bych tomu z estetických důvodů zabránil.
Zasadil jsem do drtě 1,6-4 mm vysoké asi 3 cm, pod ní je zásobní substrát, pod tím lávová drť. Zatím nehnojím, nemám ani CO2, osvětlení 4760 lm je utlumeno na 50 %.
Měním 1/2 vody každý 2. den, přidávám bakterie, filtr se zabíhá a filtruje 650 l/h.
NO3 mám 50 ppm, NO2 kolísá 0-0,2 ppm, pH 7,6-8,1, GH 14/250, KH 6/107, teplota 24-25 stupňů.
Testy na mikroprvky zatím nemám. Kohoutková voda má mít železo 0,05 mg/l.
Voda měla před 3 dny bílo-zeleno-žlutý zákal, nyní je téměř čirá i 2 dny po výměně.
V akváriu je už 6 šneků, 8 parmiček duhových a 3 krunýřovci. Vím, že se doporučuje rybičky až později, ale podle některých rad by svou činností měli pomoci se zabíháním, tedy podpořit růst nitrifikačních bakterií.
Neměl bych třeba začít hnojit? Myslím, že to v úplně novém akváriu moc nedoporučovali.
Děkuji za tipy a mějte se krásně. Radek.
Pokud je chceš rozmnožit tak je v půlce ustřihni a vršek zasaď vedle těch ustřižených ty původní obrazí. Pokud ne tak postup jsem ti už napsal.

Bezvadné, děkuji. Já jsem právě chtěla ty přerostlé rostliny z akvária stříhat tak, že to co je přerostlé nad vodou. Ty jsem chtěla zkrátit, ustřihnout. Tak by to šlo taky že? A ty ustřižené vrchní části i s těmi bočními kořeny zasadit do písku…
Jsou to adventivní neboli náhodné kořeny a u stonkových rostlin je to běžná věc. Můžeš je ostříhat, ale většinou se to řeší tak že když rostliny přerostou tak je vytrhneš a spodní části odstraníš a vrcholové řízky třeba 20 cm dlouhé znovu zasadíš.



Dobrý den, hledala jsem na internetu a nikde jsem to nedohledala. Je v pořádku, že mi z většiny rostlin v akváriu rostou tyto jako by kořínky? Nebo těm rostlinám něco chybí? Jinak ty rostliny vypadají, že se jim daří. Máme je v akvárku cca 1měsíc. Děkuji moc
Mě se hnědovky takhle množili z teček, to jsem ještě chodila do školy... Teď mám v akvárku nějaké zakrslíky které dělají jen na konci oddenku nové listy, ale nemnoží se

Mě se dělali nové jen u kořenů takhle to vidím poprvé
Je to klasická kapradina a nad vodou se množí výtrusy, pod vodou se tvoří jen ojediněle, nové rostliny se pak tvoří na okraji listů.

Já to nějak četl ale nějak jsem to nepochopil až pak na jiném odkazů jsem to našel kde to bylo popsané lépe
Stačí si ten odkaz na rostlinu přečíst a určitě by jsi se dočetl co to jen.

Ahoj. Přesně tak, na spodní straně. A děkuji za odpověď, já to už malém odstranil.
Ahoj, ty tečky jsou na spodní straně listů ne? To je v pořádku, takhle vyrůstají nové rostlinky

Jen pár poznámek-to "tekuté CO2" žádné tekuté CO2 není, ale tvrdý biocid s kumulativními účiky, navíc používaný v době, kdy by se měl v akvárku rozvíjet mikrobální život-mám na mysli ten prospěšný.
Co se Bioflor Master týče, vše je o "té správné dávce" myslím, hnojivo je to velmi dobré a odměřit zcela přesně se dá např. stříkačkou pro diabetiky. 1ml denně se mi jeví jako dávka naddimenzovaná. Výrobce má na svých stránkách k systematice hnojení celou stať.
A co se CO2 týče-je tady výborný článek od Marcela G "CO2 difuzor (pro nano akvária)" s vylepšeným principem kesonu a i výpočtem jeho rozměrů.
Asi to bude chtít plynné CO2. Světla a hnojiva je dost. Bioflor Master je určený pro akvária s CO2 ale nemám s ním zkušenosti.
Děkuji za odpověď. Před chvílí jsem doplnila prezentaci s pár informacemi.

Bez prezentace a nedostatku informací je možností hodně. Nedostatek dusičnanů, nevyváženost poměru prvků, nedostatek světla, CO2, nedostatečné proudění atd.
Podle fotografie vypadá rostlina jako Ludwigie, kterážto tuhle neplechu (vyholování stonku od spodních listů) dělá. Také je možné, že se jí nakonec nebude dařit vůbec. Založení prezentace akvária je základem.
Také používám AquaGrower Macro a Micro plus jednotlivé prvky pro dorovnání hodnot vstupní vody.
Ano, vyzkoušejte. Já osobně používám (i trochu z lenosti

) raději komplexní hnojivo do vodního sloupce Aquagrower micro (
www.akvarista.cz/…) a macro (
www.akvarista.cz/…). Já tedy dávám light verze, protože nemám sycení CO2, ale pro vás by byly vhodnější plné verze, na které odkazuji. Dříve jsem také zkoušel dodávat jednotlivé prvky, ale nechtělo se mi to hlídat a dodávat kde co, tak jsem zvolil tuhle cestu a funguje bezva.

Děkuji za reakci. A myslíte že by tohle stačilo?
www.rostlinna-akvaria.cz/… Nebo pokud máte někdo nějaké osvědčené... Budu rád za každé doporučení.
Ano, souhlasím - nedostatek draslíku. Zkusil bych přidávat KNO3. Jinak u starších listů hygrophil ale není toto dírkování nic neobvyklého, děje se i u mě i když všechny ostatní rostliny jsou OK.
Nejprve bych zkusil přilepšit draslíkem.


Čau, chtěl bych se zeptat jestli by někdo věděl nebo si alespoň tipl co schází rostlinám? Udělaly se na listech hnědé fleky, viz fotky.
Chce to vydržet až se akvárium zajede což trvá i měsíc.


Potřeboval bych poradit. Mám týden nové akvárium (krevetárium 30l,
rybicky.net/nadrze/34516-krevetkarium-30l) a některé kytky ztratily barvu. Nedá se říci, že z vysazených kytek jde o určitý druh, ale spíše jde o konkrétní sazenici, kterou jsem si udělal z in-vitro koupených květin. Konkrétně mi zlobí 1 trs Lobelia cardinalis 'mini' a 1 trs Eleocharis pusilla. Je to ojedinělé a prostě je mám odepsat nebo je něco špatně a časem odejdou všechny? Jinak ostatní kytky vypadají zeleně a např. Limnophila sessiliflora za týden udělala 4 cm a doslova září zdravím.
Dobre. Hned rano provedu vymenu
U tohohle substrátu musíš měnit vodu ze začátku o dost více než 1/3 týdně. Je to sušená hlína.

Mam test v akvarium. Je to podle me substratem Japanese soil , ktery pH snizuje
To pH víte odkud? Je to poměrně hodně nízko v nádrži, kde se nesytí co2.

Ano. Podle návodu. Az pote, co kytky zacaly pruhlednet
Ty jsi tam to hnojivo nalil celé (25ml)?

Voda měněna 1x týdně, 1/3 . Prvni týden neměněna kvůli nálevníkovi, na kterého jsem použila UV lampu. Hnojivo bylo aplikováno pouze jednou, v Pondělí a to PlantaMin 25ml. Momentálně znám pouze hodnoty pH a to 6.6 . V akvarium jsou pouze rostliny
Jeste prosim doplnte vice informaci do prezentace. Jak casto hnojite, jak casto a JAK cistite akvarium, jak casto a kolik vody menite apod
Idealne nejake vstupni parametry vody, ktere lze od vodarny ziskat.
Rybky zatim nemate? Nebo nejake dalsi zivocichy?
Diky


Dobry den. Jsem absolutni novacek , co se tyce akvaristiky. Od zalozeni akvaria je to uz asi treti problem a ja nevim, cim to muze byt. Rostliny najednou zacaly pruhlednet , temer vsechny. Nevite nekdo, co s tim? Dekuji
Mám ich voľne ale nie všetky( viď prezentácia). Aby sa mi nemotali po celej hladine tak som si vyrobil zo vzduchovej hadice a z prisaviek takú ohradu

Zkus ještě volně. Mi se nechytl vůbec v tom nimi akva.
Ne každá rostlinka Ti poroste. Takže pokud se mu nebude dařit, tak si z toho nic nedělej.

Áno všimol som si že na hladine sú všetky dobre. Takže ich vysadim zo substrátu a dám na hladinu
Dobré odpoledne. Jestli můžu přidat názor, tak růžkatec je plovoucí rostlina. Zkuste ho nechat plavat na hladině, tam mu je nejlépe.


Snažím sa ale mám znova problém a zasa s rozkatcom. Sa mi rozpadáva. Zvysne rastliny mi rastú
Doporučuji hodně dosadit - u rostlin platí, čím více, tím lépe. Chybu v žádném případě neuděláš. Některé pojedou, některé budou skomírat a některé se odeberou do věčných lovišť, ale to je normální. Jestli chceš co nejrychleji prosperující nádrž, tak ji doslova "nacpi" rostlinnou masou.



Ať se daří!
Ujali sa,trocha sa vytiahli tak beriem to tak že budú rásť,uvidíme. Súhlasím ale že ešte môžem dosadiť
Rostliny ti teda za mě neprosperují. A nečekej až se rostliny rozrostou, ale dokup nové.
Rastliny momentálne prosperujú,tak som chcel pridať ďalšie tak že po strihani týchto ich zasadim.
Áno akvaflor Af-7 už nebudem používať lebo mám pocit že ten je tiež na vine. Rastliny by mali tiež rast aj bez tohto hnojiva.
Svietim 6 hodín. 16.00 do 22.00
Topitko mám fix na 25 stupňov
Pravděpodobně pomůže víc rostlin a vysadit ten Akvaflor Af-7. Jak svítíš?
Na jakou teplotu máš nastavené topitko?


Už sa stalo. Mám tam akurát len tu jaskyňu ktorú rada využíva bojovnica. Takže prikladám ďalšie fotky kde mám ako už spomínali nižšie pravdepodobne sinicu. Čo mi podľa vás pomôže?

Momentálne som natom takto z rastlinamy. Dnes som zasadil ďalšie z iného akvarka, tak som zvedavý ako sa chytia. Akvarko mám 3 mesiace.
Ako vidíte dal som aj plávajúce rastliny ktoré sú fixnute aby mi neplavali hore dole po akvarku.
Takze proti tej sinice pomôže menej svetla alebo nejaký prípravok ?
Ideální ten růžkatec, limnophila taky pěkně roste (hodně se mi osvědčila), egeria, a pak taky plovoucí salvinia… to všechno roste celkem rychle a dobře to tím pádem redukuje zbytečné živiny / odpad, tím pádem i řasy apod

Ahoj, rostlina se jmenuje růžkatec.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum Řekl bych že se ti začíná rozjíždět sinice. Máš prostě čerstvé akvárko a hodně málo rostlin. Ideální by bylo založit prezentaci nádrže. Takhle například není poznat čím a jak svítíš a jakou máš vodu...
Každopádně za mě vyházej všechen plast a nahraď jej rychlerostoucími rostlinami


Ahojte,neviete náhodou čo to je za rastlinu a prečo ma zrazu konce do tmavozelena? Zasedena je tretí deň.
Udělal bych několikrát větší výměnu vody a pořídil si základní testy aby jsi časem zjistil jak na tom jsi s hnojivem a nelil ho tam moc nebo málo.

Překvapilo mě dávkování hnojiv. Rostliny vykazují nedostatky na starých i na nových listech. Dávky se mi zdají trojnásobně větší a ještě je přidáván NO3 a ještě živorodé ryby. Málo rostlin na takové nastavení. Odhaduji, že prvky se spíš vzájemně blokují z důvodu nevyrovnaných poměrů než z nedostatku.


Dobry den, krouti se mi konce listu u rostlinek. Co jim může chybět? Přidávám CO2 a hnojim denně hnojivem od Profiplants + dusik.
Mým krevetám zvýšené dávky hnojiva nevadily. Při této intenzitě osvětlení a dávkách CO2 bude nutné pořádně přihnojit. Pokud ne tak se to projeví negativně na rostlinách. 1ml Tropicy týdně do 50ti litrů dávám při slabém osvětlení bez CO2 a to tam jsou jen epifytní rostliny.
Mám vodu na Praze 9, vstupní parametry jinak změřené nemám. Ještě jsem se do toho tak nezanořil.
Teď se budu ptát jako začátečník? NO3 lze doplnit tabletami NPK pod kytky? Nebo zvýšit počet ryb? Mám vyzkoušeno, že více rozpustného hnojiva dávat nemůžu, protože to nedělá dobře krevetám.
Já jsem dlouho dával tropicu zlatou abych držel NO3 dole kvůli červeným květinám stejně jako tomu je uzpůsobené svícení.
Každopádně díky za reakci

Provozoval jsem podobné akva s CO2 a Stejným osvětlením.
rybicky.net/nadrze/31494
Dávkoval jsem zelenou Tropicu 1-2 ml denně a týdně dorovnával Mg. Nevím jakou máš vstuní vodu (já mám Ca 17, NO3 5 Mg 2, ostatní skoro nula). Ty nedostatky na starých listech odpovídají nedostatku makroprvků. Díry většinou nedostatek K. Zdá se mi ale že se spíš rozpadají. Corymbosa asi vykazuje nedostatek NO3.
Obě rostliny vyžadují hodnè světla. Schválně jsem červenou rostlinu daroval do akva, kde se svítí jen 6h, ale silněji. A daří se jí tam více než u mě při 10h svícení.

Mno, je pravda, že limnophilu úplně na prudkém světle nemám. Jen vykukuje a stonky jsou ve stínu kryptokoryn. To by mohlo být ono. Zkusím jí vymyslet a především udělat místo někde více já světle a uvidíme. S tou červenou rostlinou je to zvláštní. Schválně jsem si jeden stonek nechal v košíčku v láhvi na okně a tam drží, ale v akva je to žalostný pohled...


Ahoj
Uplne si nemyslim, ze neco ozira zdrave rostlinky. Sneci a jim podobni oziraji odumirajici nebo zeslable kusy. Spis mi prijde, ze rostlinky nebyly uplne v super kondici a neuchytily se. (A pak se do nich pustili sneci apod). Limnophilu mam a potrebuje dost svetla. Tam kde neni poradne svetla, mam stonky skoro hole nebo velmi podobne tem tvym. (Viz obrazek)
Asi bych ji zkusit sestipnout, dat tam, kde je nejvic svetla a cekat, jestli odrazi
Ale uvidime co reknou ostatni



V neděli jsem na burze koupil tuto rostlinu (myslím nějaký druh Alternanthera), že dám ještě jednu šanci červené rostlině, kterým se u mě moc nedaří. Spolu s tím jsem pořídil i limnophilu sesiliflora. Tušil jsem, že zřejmě Alternanthera to nedá, ale že to půjde takhle rychle jsem netušil (mrkněte na fotku, co z ní zbylo za 4 dny). Tak jsem si říkal, že lymnophila bude v pohodě, ale dnes jsem si všiml úbytku i u ní (viz foto). Načež jsem došel k závěru, že mi něco hobluje rostliny (zajímavé, že jen tyto nově zakoupené). Podezíral jsem šneky, ale přes den je na rostlinách nevidím. Pak mě napadají už jen krevety (caridiny i neocaridiny)...ale jak píšu, přes den je na rostlinách moc nevidím... Takže asi jediné za tmy... Na otíky (5 ks) se mi to moc nezdá. Pak už jen gupky??? Poradíte?
Bez prezentace smysluplně radit nelze (příliš mnoho proměnných).
Ta prezentace jde velice jednoduše založit, dole se musí vše ukládat. Píšu to proto, že je potom dost jednodušší správně poradit...
Tak tedy závěr zní, co udělat proto aby správně fungovalo. NPK dávám teprve 14 dní jestli se to vzpamatuje nebo ne.
Nebo moc... To akvárium "nefunguje" proto, že je přetížené organickými látkami a nežádoucími heterotrofními bakteriemi,na úkor těch potřebných.
Proud je tam až co jsem přidal druhý filtr. Ale že se rozpadají rostliny a opadávají. Jako by bylo něčeho nedostatek. Hnojim NPK+Bioflor master.
Práveže čím je akvárium väčšie tým sa tam ľahšie nastaví rovnováha. Na ruduchu mi pomohlo znížiť prúd vody.
Jediný co mě ještě napadá začíná ruducha, vždycky se jí zbavím co2. Ale na příčinu nemůžu přijít. Možná světlo ale už jsem kombinoval nesvítit svítit mín nebo málo je to stejný. Akva má asi 110l tak se to tam špatně nastavuje nějaká rovnováha.
Edit: Ryb je tam 5 sekavců,5 sekavek ancistrusi 4 panceřníček skvrnitý 1.siamky5.
Nemalo by sa pridávať Co2 naraz zo vzduchovaním, Co2 sa vysýti a nebude účinné.
Zkoušel jsem založit a nepovedlo se obojí ano a hnojím.
Pomohlo by založiť prezentáciu akvária.
Máš zapnuté vzduchovanie naraz z Co2? Hnojíš?
Pokud je to v tom krevetkáriu, tak tam v podstatě není nikdo, kdo by produkoval rozumné množství dusíku a zdrojová voda ho při výměně nemusí dodat dostatek. Já třeba do krevetkária dvakrát nebo třikrát týdně špricnu trošku obou Aquagrowerů, abych dodal mikro i makro.
Díky.;) Dneska kouknu na dusičnany - včera už jsem to nezvládl. Vzhledem k tomu, že ostatní rostlinky jsou v pohodě, včetně Alternathea reinecki, jsem po dusičnanech hned nešel.
Mě to připadá jako nedostatek dusičnanů, Flourish obsahuje jen minimum makroprvků. Třeba dusíku je jen 0,07%.
díky;) Tuto tabulku mám společně s tabulkou ze surpan.cz. Je pravda, že to vypadá na železo. To bělání mi bylo divné. Když jsem měl nedostatek železa u velkého, tak se listy rovnou rozpouštěly. Hádám, že každá rostlinka to má jinak ty fáze rozpadu..
Pochopil jsem to správně, že mě také směřuješ k železu?

Diky: ) Železo jsem vždy řešil při sklovatění listů, ale je možné, že to bude následovat. Zaměřím se na to, pohledám pana interneta, změřím hodnoty a popřípadě zkusím nasadit
Uvítám další nápady:

Bělání listů by měl způsobovat nedostatek železa.




Ahoj
Dokazali byste me nasmerovat na prvek, ktery by mohl zpusobovat tskovehle belani listu?
Rostlinka je v krevetarku - hnojim tydne flourishem
Zbytek rostlin jsou nenarocne az na Alternantheu Reinecki mini, ktere se ovsem dari celkem dobre..zatim (zasilam foto)
Sam zatim hledam pricinu a nez se pustim do nejake akce s merenim hodnot a nakupovanim doplnku, mozna by me nekdo nasmeroval spravnym smerem : )
Mně zdánlivě zabralo na "náhodný" rozpad když jich bylo více. Teď jsem redukoval počet, tak uvidím zda se zase začnou rozpadat sem tam.
Sumeček vypadá, že mu ty odumřelé listy docela chutnají, tak to třeba ani nebudu muset řešit.
Pokud už jsou ty listy úplně na kaši, dobře se odsávají hadicí nebo odkalovačem, stonky naštěstí celkem brzo zas obrostou - taky se mi takhle kryptokoryny mstí za nečekané změny.

Skvělé, díky moc, stejně teď budu na vánoce pryč, tak se snad trochu vzpamatujou než se vrátím.



Dobrý den,
v mém malém akváriu mi dneska během cca 10 hodin roztály rostliny, viz. obrázky. Bohužel nevím jméno této rostliny. Trochu kontextu, včera jsem dělal údržbu svého velkého akvária a při této příležitosti jsem posunul HC Cuba do malého (ve velkém se jim nedařilo) a zasadil jsem do malého akvária stonky Limnophila Sessiliflora, které jsem ve velkém akváriu zastřihnul. Dnes ráno při krmení byly rostliny v pořádku. Hned co jsem to viděl jsem změřil vodu (no3 (0), no2(0), ph (7.5) a cl(0)) a vše je v normálu. Nemá někdo prosím tušení co by to mohlo tak rychle způsobit a jestli se těch rostlin mám zbavit nebo jak s nimi naložit. Díky moc. (Na poslední fotce je ta rostlina vyfocená zdravá)
Díky ještě jednou. Ten draslík to bude ono - minimálně příznaky odpovídají. Zatím jsem začal přidávát K Plus od Profiplants a K2SO4 mám na cestě. Dám vědět za pár týdnů, jestli pomohlo...
...KNO3 mám a přidával jsem na jaře 1 ml/den, přes léto jsem přestal...
Fajn, to docela koresponduje s mým tipem, co kytkám chybí.
Co se týče obav z navýšení NO3, je dobré vědět, že přidáním 1 g KNO3 do 100 l vody zvýšíte koncentraci K o ~ 4 mg/l a NO3 o ~ 6 mg/l. (Přepočet na vaše akvárium je pouhá trojčlenka.) Z toho vyplývá, že chcete-li zvýšit koncentraci K např. o 15 mg/l, musíte počítat se současným zvýšením koncentrace NO3 o ~ 23 mg/l.
Řešením je použití K2SO4 - 1 g/100 l zvýší koncentraci K o ~ 4,5 mg/l, sírany neřešte. Železo podle návodu výrobce, případně "kapátkem" (po kapkách).
Výsledky testů mi připadají v rozporu se stavem rostlin.
Díky, moc si vašich rad vážím. KNO3 mám a přidával jsem na jaře 1ml/den, přes léto jsem přestal, protože rostly dobře i bez. A nebude vadit přidávat KNO3, když jsem změřil hodnotu NO3 a pohybuje se okolo 25-30 mg/l? Mám i Fe Plus od Profiplants, ale zatím jsem nepoužil, zkusím tedy také 1 ml/týdně?
Čoveče teď se dívám, že ty Ludwigie neopadali ani na stinnějších místech, kde mají zelené lístky.
Tak potom se přikláním k Sidovi.
...co si myslíte, že chybí rostlinkám...
S ohledem na obsádku a symptomy deficitu živin jim nejspíš chybí draslík, asi i dusík a možná trochu železa. (Bez rozboru rostlinných tkání nelze dělat striktní závěry.) Zkusil bych nejprve zlehka přidávat KNO3.
Na Ludwigii mi patrně pomohlo víc světla. Prostě jsem ji dal prostor, aby k ní šlo světlo a najednou už neopadávala a nedírkovatěla.
Zítra to ještě zkontroluju a pokud bych došel k jiné domněnce, napíšu.
O Hydrophylle je tu na fóru vlákno, kde se dlouze řešilo, proč dírkovatí a už si ani nepamatuju, jestli se to vyřešilo.


Fosfor mi vzdy pomohl na GSA rasu a ne na rostlinky, ale to je jen moje zkusenost. Ja mam osobne velice pozitivni zkusenost s aquagrower hnojivem.(chtelo to ale cas a trpelivost videt progress). Sypu to tam dle davkovani a kytky mi krasne rostou: )(ťuk.ťuk na drevo). k tomu je mam v japanese soil substratu..
Ludwigia repens mi roste moc pekne - normalni a i verze ‘rubin’ : ). Nicmene ze me mluvi pouze moje pulrocni akvarijni zkusenost. Urcite tu jsou zkusenejsi akvaristi a daji podstatne lepsi rady
Akvárium máš 10 měsíců a to spadá do doby kdy se ti může stát že se dostaví větší nebo menší útlum v růstu rostlin. Řešením bývá trochu více vyvětrat neboli odkalit pořádně dno a párkrát vyměnit větší množství vody a začít znovu.

Fotky rostlin z dneška - a jsou to fotky za současného trvání problému. Ludwigia repens rubin opadaná odspoda a tečky na listech - podezřívám na nedostatek fosforu (testy bohužel nemám, asi budu muset zakoupit) - dnes jsem poprvé použil P od Profiplants. Hygrophily corymbosa - ztráta zelené barvy u nových listů... Ale možná to moc řeším...

Zkusím ten P a uvidím... + koupím si nějaký test na P, Fe a asi i Mg...
Ukazujes rostliny PRED nebo PO problemu?: D. . . Ja na nich nevidim nic spatneho..spis bych se ptal : cim hnojis, ze ti jdou tak hezky?: )
Diru v listu bych asi svedl na rybky, ale za me moc problemu nevidim: ) …


Jdu o radu, co si myslíte, že chybí rostlinkám. Začaly se horšit po vyčištění filtru před cca 2-3 týdny, nicméně jsem čistil takto důkladně úplně poprvé (už skoro nejel ani na nejvyšší stupeň) - rozebral, vyčistil vnitřek, hřídelku a molitan vypral v odkalené vodě. No a tím jsem podle mne přiškrtil přísun nějakých živin. Ludwigii repens rubin se začaly dělat tečky na spodních listech, ztráta barvy a následný opad (od založení poprvé, jinak jela zatím perfektně, naopak jsem musel redukovat), hygrophila corymbosa zpomalila růst a nové listy nemají sytě zelenou barvu. Růžkatec také trochu zpomalil (což mi ale vůbec nevadí

. 2x jsem přidal 1 ml/týdně Seachem Flourish, ale tento týden jsem vynechal. Jedna z mála, které se evidentně začalo dařit je hygrophila polysperma Rosanervig, která začala růst výrazně lépe, ale listy také nemají sytě zelenou barvu... Jo a oba anubiasy jsou v pohodě. Valisnerky odešly úplně, sagitarie živoří, kryptokoryny nic moc, ale něco moje brousí - že by okružáci nebo otíci? Podrobné testy na mikroprvky nemám, tak uvítám názory.
Asi bych to odkalil nebo jinak odstranil a nevím jak si na tom s výměnou vody ale 1/3 až 1/2 týdně bych doporučil.

Aha, no těm rostlinám co mám se moc nedaří. Od založení tam byla sinice, pak řasy, měl jsem předraslíkováno, ale už se to pomalu dává do kupy. Vzadu dokonce vyráží jeden výhon Rotaly. Eleocharis pusillu jsem prozatím ostříhal. To by ji taky mělo podpořit v růstu. Jinak než zlepšit růst rostlin se s tou plísní asi nic dělat nedá, že?
Bude to plíseň na odcházejících listech ten porost nevypadá moc dobře.



Na Eleocharis pusille se mi objevilo takové bílé ojínění. Nemá s tím někdo zkušenost? Nevíte co to je? Plíseň? Co s tím? Předem dík za snahu.
Co sa tyka tej hnedej riasy, tak otiky ju znicili. Co ma velmi tesi. Este sa musim zbavit tej divnej riasy na machu a bude vsetko OK. Teda aspon dufam, ze dlho ziaden problem nebude
Mala som problemy aj so slimakmi. Konkretne s levatkami. Kupila som Helenky, ale ich nejako ignorovali. Mozno zopar ks zozrali. Nakoniec pomohlo caste vyberanie slimakov. Este obcas sa nejaky objavi, ale je to nebo a zem, ako sa hovori, oproti tomu co bolo predtym.
Navíc kdo ví, jestli by Ti to zabralo na tu danou řasu. Když jsem např. koupila kouzelnou vodicku na likvidaci šneků, tak to vylikvidovalo jen jeden druh, zbytek nic. Takže definitivně už takovým přípravkům nevěřím.
Momentálně bych opravdu vydržela. U čerstvě založené nádrže řasa bývá. Pokud by ovšem nemizela, začala bych hledat příčinu, proč se tvoří. Což může dělat např. silné světlo. Ale jak píšu, momentálně vydrž, páč tady je zatím jasná příčina - nová nádrž.
opacny efekt ?? Tak to asi radsej ani kupovat nebudem. To bude asi posledna moznost. Predsa to tiez stoji nemale peniaze. Tak sa to pokusim pomaly kusok po kusku vyberat. Snad sa mi podari vyhrat nad tym

Chce to trpělivost a poctivě vybírat. Od přípravku si moc neslibuj. U mě to mělo opačný efekt, a to ten, ze řase se dařilo jete víc. Když jsem tomu dala čas a poctivě to vybirala,tak to nejvíc pomohlo.
vdaka za tip. Budem musiet to urobit. Rozmyslala som aj nad pripravkami z akvaristiky proti riasam, ale nebude to zly vplyv na machy a riasogule ??
Při taková hloubce je špejle dost krátká přidělal jsem řasenku na tyčku co je u orchidejí ta je podstatně delší a nemusíš se tolik namáčet.

Vdaka za tip. Toto by ma nikdy nenapadlo

Vyskusam pri najblizsej vymene vody.
Na tu sinicu som pozerala a dost sa na to podoba, ale zaroven aj na nejaku zelenu riasu. kazdopadne dufam, ze sa mi podari sa jej jedneho dna zbavit.
Na tu prezentaciu sa chystam uz dlhsie, ale stale nie som dost spokojna s akvariom na to, aby som ju vytvorila

Ale mozno uz cez vikend sa do toho pustim. Zatial len tak v skratke:
Akvarium je 342 litrove 120x50x57 cm. Je zalozene necele 2 mesiace ( 10.6.2023 ), rybicky este zatial nemam. Tie idem kupovat az dnes. Chemia - pri vymene vody Seachem Prime na odstranenie chloru. Hnojivo - Seachem Flourish momentalne 1x za tyzden.
Na špejli si přidělej mezizubní kartáček nebo i řasenku a řasu z mechu na ní opatrně natáčej.

Podívej se na rozsivky a sinici.
Řádně zde výplň prezentaci, abychom Ti mohli poradit. Nevíme, jak máš velké akvarko, kdy bylo založené, jestli jsou tam rybky, jestli dáváš chemii apod. To vše a ještě více je v prezentaci. Pokud tyto informace neznáme, tak nám nepomůže ani věštecká koule.



Vedeli by ste mi prosim vas niekto poradit ake rychlo rastuce rastliny by som mohla kupit do akvaria ?? Dnes som musela vyhodit 2 rastliny, ktore mi zhnily + mam problem s hnedou riasou, ktora mi napadla anubiasy a este nejaka zelena, ktora mi napadla mach

Nieco nenarocne na osvetlenie a bez dodavania CO2. Potrebovala by som do popredia a do zadnej casti akvaria. Prezerala som si aj atlas a neviem sa rozhodnut. Je ich pomerne dost na vyber.Vdaka
Dnes som vymenila viac ako 50% vody v akva, ocistila som hubkou listy rastlin a zvysok som pozbierala rucne co sa dalo. Pridavam aj fotky ako to vyzeralo pred vymenou.
Nech si udělat nějaký lepší rozbor vody. Na stejný objem hnojím tak půlku, takže by to mohlo být přehnojený nebo přebytek nějakýho prvku by mohl blokovat příjem jiného.


Na listech rostlin se mi dělá zelená řasa a staré listy rostlin jsou děravé. Každý den dávkuji hnojivo Aquagrower micro a macrocomplex 10 ml a 10 ml podle návodu. Mám začít přidávat ješte extra Fosfor?
Nasaď si tam nějakou rychle rostoucí nenáročnou klasiku (např. Ceratophyllum, Egeria). A uvidíš, co se stane.
Později ji třeba budeš moci odebrat. Anebo si ji necháš s nějakým náročnějším druhem. Ty máš vybrané náročné rostliny. Ty nejsou na nestabilní akva vhodné. Musel bys mít aj CO2. To tekuté jej nenahradí.
Souhlasím řasu už jsem odstranil vybíráním z druhého akvária, takže potvrzuju je to jen o té trpělivosti.
Pochopitelně to chci mít víc zarostlé, ale chtěl jsem nejprve odstranit příčinu problému, než budu investovat čas a peníze do dalších rostlin, který by při neodstraněném problému stejně umřeli.
Ha ha, tak to mi připomíná mě. Taky jsem si tím prošla.

Koupila jsem si tekuté co2 kvůli rostlinkam. Fakt zbytečně. A na řasu mi zabrala trpělivost a čas. Vybírat, vybírat, vybírat a pak zmizela. Kdyz jsem do akva lila různé přípravky proti řase, tak řasa se spíš šířila než ubývala.
Jinak v nynějším akvárku se mi osvědčilo do začátku nasadit nesmyslný mix rostlin a čekat, které se chytí a které ne. Ze 7 druhů zbyly akvatualně dva. A z toho mám upřímně radost, páč je to lepší než se snažit udržet jeden mnou vybraný druh rostliny.

Tak když někde uvidíš postřih za děkuji, můžeš vyzkoušet. Věřím, že sám bys to chtěl mít víc zarostené.
Ok díky za nápad, lil jsme to tam v přesvědčení, že by to mělo pomoct proti řase a podpořit růst rostlin.
Můžu se zeptat, proč tam lijes tu zbytečnou vodicku nazývajíci se "tekute co2"?? Je to k ničemu. Buď dáváš CO2 jako plyn nebo žádné. Tekutým jenom skodis. Tak tím začni a uvidíš, zda nastane změna nebo ne.
Tak jsem opět zabruslila zde na forum a koukla jsem se na filtraci. Máš nejlevnější honic vody. Taky jsem měla, akorát asap 300. V tak malém akvarku dělá opravdu zbytečně moc proudu a málo filtrační hmoty. Obzvlášť při Tvých spindirach rybách, páč krunyrovci nejsou moc čistotní. Takže bych ubrala proudu a přidala filtrační hmoty.
Upřímně když jsem filtr vyměnila za klasický bublifuk, tak to splnilo ten samý účel ne-li lepší. A to jsem tam dala uplne plivatko:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Také jsem měnila světlo za intenzitu nastavitelné. V setu bylo taky 6W, mi to stresovalo ryby a navíc ve tmě to akvarko pomalu svítilo líp jak stropní světlo.

Na můj vkus to bylo prepalene. Ono by to vysvětlovalo i tu řasu v mém akva.
A ještě vyzkousej provoz bez topitka. Mě ten filtr dělal tolik tepla, že teplota nešla pod 26°C, byla spíš vyšší. Tak to jen taková rada, třeba budeš mít dost vysokou teplotu na provoz bez topitka, aspoň něco málo ušetřis na elektřině.
Napíšu něco, co neber jako 1oo% informací. Ale když jsem si psala se zdejšími lidmi, kteří měli stejný objem akva, tak většina psala, že má filtraci spíš na okrasu než pro účel a akva jim prospívá. Tudíž kdybych znova zakladala takhle malé akva, dala bych filtraci, kterou jsem výše zmínila a co nejvíc rostlin, aby to byla džungle.
Na Tvém místě bych nechala betu a zbytek přestěhovala do většího, nebo nechala bettu jen s razborkama. Na krunyrovce je to mini, a ty tetry, co tam mas potřebuji aspon 8o cm na délku, jinak se trapi. Sama moc dobře vím, o čem píšu.

Mé první akvarium mělo úplně stejné rozměry jako Tvoje a mela jsem tam 12 neonek. Jednou se mi krásně rozrostla egerie, ale po kalamitě řasy to nepřežila a od té doby žádná rostlinka se mi tam nedařila rozrůst. A pořád jsem řešila nerovnováhu, až mě to přestalo bavit a pořídila jsem větší akva, ve kterém rostliny rostou.
Na neonky to máš malé. Navíc mi vycházel objem bez skla a mínus mezera hladiny na nějakých 18 litrů, nikoli 24, jak píšeš. Čistý objem budeš mít kolem 2o litrů. V tak malém akva sklo a každý cm hladiny dělá opravdu hodně. Za mě máš moc ryb, málo rostlin. Přesně jak u mě. Zaděláno na samé problémy, však to mám v prezentaci.

V seznamu v prezentaci nejsou žádné aktuální rostliny ? Já to mám od ostatních postavené trochu jinak . Tak pokud nevím o co se jedná nemohu poradit. Ta pistie mi roste ,jak o závod stále nové přírůstky . Klasická kohoutková voda ,bublifuk , voda 25C , výměna vody do 5l ,tak jednou za 3 měsíce to samé filtr. Objem akvária 25 l . Dobré by bylo třeba nastudovat něco o akvaristice nebo dopředu sehnat více informací . S malým objemem se moc čarovat nedá . A tak se to může (musí)postavit ,tak aby to fungovalo . Za mne v malém objemu společenské akvárium nedává smysl.
Ahoj, prosim, na co se zamerit kdyz rostlinkam opadavaji listy? Kazdy den na hladine najdu par listecku..
Akvarium relativne nove, dosud bylo vse ok, ale poslednich cca tyden opadavaji (a zacinaji se kroutit) listy.
Pridaval jsem nove UV lampu (nepouzivam porad) s vlastnim cerpadlem a pri te prilezitosti probehlo odkaleni dna a vymena cca polovina vody + odstraneni plovouci rostlinky, ktera zahnivala a rozpadala se.
Od te doby problem s rostlinou, ktera drive krasne rostla.
Co pridat/ubrat? Je mozne ze je na ne moc velky proud (silna filtrace)? Ten bohuzel priskrtit nejde, jen omezit bubliky.
Rybicky od te doby v poradku, bez nemoci, ani jedna neumrela.





Dobrý večer,
od doporučení začít přidávat makro i mikro prvky hnojím takto: po: Flourish Seachem a Invital macro 0.44ml, út: Flourish Trace 1.3 ml, st: Flourish Trace 1,4ml, čt opět Seachem a macro, v pátek a v sobotu Trace. V neděli nehnojím, vyměním 30-40% vody.
Výsledkem je, že se mi objevila řasa, kytky nerostou, kobereček mizí viz. foto.
Jediné, co roste je stonkovka Limnophila sesiliflora.
Co, prosím vás, dělám špatně?
Předem děkuji za rady.
Děkuji. Mám tam substrát Invital Japanese Soil. A druhý týden přidávám Flourish Seachem. Bála jsem se s ním začít dříve, protože dle popisu substrátu by měl substrát obsahovat poměrně hodně živin. Nechtěla jsem přehnojit. Akvárium je založené 20.2....
Myslím, že by stálo za to konečně začít přidávat makro i mikro prvky. Podle fotek tam rostliny vykazují nedostatky většiny důležitých prvků.



Dobrý den,
mám relativně nové akvárium. Do konce dubna bylo vše ok. Pak se mi začaly objevovat dírky v listech. Viz foto. Začala jsem přihnojovat Flourish Seachem 1x týdně a Invital Carbon každý den ráno. Nejlepší se to, zhoršuje se to.
Vodu měním každých 6-7 dní 40-50% objemu.
Ještě dodávám Invital Aquahum.
Napadlo mě, zda za tím nejsou krevety. Měla jsem řasu, krátce po založení. Teď už ji nemám. Krevet bylo na začátku 10. Asi 3 zlikvidovala betta, než je začala ignorovat. Dnes jsem při krmení napočítala 50 krevet různých velikostí. Krmím je Shrimp Cuisine, ale třeba málo

.
Na jiných kytkach to není.
Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů uložených ve většině případů na spodní straně listů kapradin. To ale pod vodou neplatí a nové rostliny vyrůstají na kraji starších listů.

0 23.04.2023 04:22 ann – tecky na rastline

Dobry den poradíte mi prosim co to je za tecky ? Na jinych rostlinach je nemam.

Ahoj, nevím jestli je to problém ale, Hemigraphis minima (nevím jistě, poznaja jsem to z atlasu rostlin) mi roste hrozně do výšky. Chtěla bych ji spíš nižší ale hustší, nevím jestli ji nemám zezhora ostříhat...? Přikládám foto, snad to půjde vidět.

Jasne, riccie. Bud probrat nebo casem sama beztak vyplave…

Jedna hnědovka, přivázaná na kameni, původně z jiného akva, je prakticky obalená čímsi. Asi to bude riccie, sice jsem jí v žádném akva neměla tak od listopadu. Mám to protrhávat, nemůže to tu hnědovku udusit, nebo je to symbiotické? Fotka není nic moc, ostatně ani já na to pořádně nevidím, zaclání mi tam mech
1x14 dní výměna 1/3 vody, při té zemině a hnojení bych to asi dělal co týden jako reset(třeba i 1/2 vody), než přijdeš na to, kde je chyba.
Dodávám No3 , KH2PO4 , Ferox a komplexní Seachem Flourish. Asi pošlu na rozbor vody. Těm testum doma moc nevěřím
Můj odhad je na nedostatek skoro všech prvků.
V zimě je třeba svítit delší dobu . Některé rostliny i 12 hodin denně.

Zdravím chci se zeptat, nedostatek manganu nebo draslíku ? Nebo něco jiného

je to na starých i mladých listech. Ne na každým.
Zářivka by se měla měnit alespoň jednou ročně.
Zářivky mají samozřejmě svojí životnost. A i když svítí, nebude intenzita stejná jako u nové. Výměnou si jen polepšíte, zvlášť po pěti letech používání.



Je možné, že se světlo ze zářivek časem "vysvítí"? Mám GloT5 a zářivku jsem měnila naposledy 5 let zpátky
Nedaří se mi u rychle rostoucích kytek, limnobium, teď přidaný pupečník, naprostý rozpad. Ale méně náročné kytky jdou, anubiasy mi kvetou, nově zasazený echinodorus vyhání listy, kryptokoryna vyhnala asi 15 odnoží. Může to být světlem, nebo je to pořád prostě problém s živinami?
Svítím 2h ráno a 6 hodin večer a to na přiložené fotografii ještě měsíc zpátky byl v jiném akva hezký pupečník :(
Zdravím. Přidávám nové informace. Dnes jsem si udělal orientační testy, opět jsem ostříhal mnoho děravých listů.
Aquar test pH = 6,5
Aquar test KNK = 6 - 7° dKH
Sera NO3 test = více jak 25 mg/l , a to jsem celý týden nehnojil dusíkem ( E.L. Nitro )
E. Life K test = 15 -20 mg/l
JBL PO4 test = 0,1 - 0,2 mg/l
Celkovou tvrdost mám okolo 10° dGH / ředím kohoutkovou vodu reverzní osmózou 1:1
Některé listy jsou téměř úplně rozpadlé, některé začnou nejprve krabatět, pak se objeví mnoho mikro děr a pak se rozpadají více , jiné jsou v pořádku a na jednom místě se objeví "prodřená díra".
Zatím zkusím trochu vylepšit proudění v akváriu, vyčistím hadice a zvýším dávkování P Plus .
to by aj mňa zaujímalo lebo ja mam tuto alternanthera už tretí krát a zakaždým mi odišla. pritom sa všetkým rastlinám darí aj tým náročnejším. len táto nie a nie.

Zdravím.
Mám podobný problém s Alternantherou reineckii 'Mini' . Některé listy se ve velice krátké době najednou rozpadnou . Přikládám foto poškozených listů, které jsem dnes otrhal . Některé listy jsou jakoby sedřené - od rybiček ?? V akva mám dvě hejna - Tetry červené a citrónové, pár Otíků, tři Blac Molly a několik krevetek japonských . Hnojím nyní Easy Life Profito a přidávám Nitro, P Plus , Mg Plus a Fe . Moje prezentace zde je nádrž Zdenda.
Předem díky za jakýkoliv podnět .
Zdeněk

Nezarastie.
Mám ju v kvetináči. A je vďačná, nenáročná.
Muzu se plest, ovsem domnivam se ze po deseti dnech od zalozeni je brzo na cokoliv usuzovat. Rostliny se muzou adaptovat na nove podminky a klidne je mozne ze cast listu shodi.
Neodpustim si ale poznamku, na subulatu pozor, je to neuveritelny plevel a jak se ji zacne darit klidne zaroste cele akvarium. Ja ji musel zlikvidovat.
Žádný velký problém nevidím. Fleky jsou přirozené, zvlnění listů se nevyhnete a žloutnutí starších listů červených rostlin a jejich napadení ruduchou, které řešíte ve vedlejším vlákně, je vlastně také normální. Dbejte rad kolegů a hlavně se netrapte každou nedokonalostí! Protože akvárium jako ze žurnálu opravdu nemá nikdo.

To co je kolem listů to černání je Štětka. Takhle začíná.
Pro "fajnšmekry" skutečně doplňte informace ohledně testů, (měření) CO2, světla.
Rovano zvýraznil "hnojení", které je do hustě ( 50% a výše) zarostlé nádrže ( vetšinou kytkama co "jedou"(stonovky))
Důležité info je i obsah hořčíku a vápníku ve zdrojové vodě.
Hnojíte možná jen výměnou vody...chce to i fota ohledně růstu v čase...
Stručně napsáno: máte to "rozhozené".
Hnojení: Bioflor master 3ml denně, fosfor+Rataj 2,ml denně,Easy carbo 1x denně 1ml,Tropica premium nutrition 1x týdne 4ml
Dno: Zásobní Substrát JBL Manado a navrch JBL manado DARK
Nebude problém zde? Nepřijde mi ta nádrž zarostlá(na té 2 měsíce staré fotce, měsíc po založení).
V prezentaci chybí údaje svícení. A aktuální fotky.
A máš změřeno, kolik draslíku a fosforu ve vodě je?


Rád bych se zeptal čin by mohlo být způsobené černání okrajů listů? Mám to jen na Anubiasech a Bucefalandre. o GSA rase na listech vím. Přidávám draslík i fosfor denne. Děkuji za případné přínosné řady .
Založ prezentací ať se máme čeho chytit. Podle fotky tipují dusík a železo.
Tipnul bych nedostatek draslíku.
0 06.07.2022 22:01 Neonblue
Je to echinodorus a pokud jsi ho koupil tak je to emerz, neboli rostlina pěstovaná ve skleníku a jakmile ji strčíš pod vodu bude měnit listy na submerzní a tyhle odumřou. Až bude z 1/3 hnědý tak ho odstřihni.


Akva mam chvíli, tuhle rostlinku tam mam 14dnu, dnes jsem si všimla takových teček. Co ji chybí? Akva bez co2,
Tak těch 20-30cm týdně může klidně vyrůst hlavně v nově založených akváriích tenhle tip rostlin půjde.


Tak opravdu 10 cm asi ne, ale tak a 4 až 5 cm ano, ty vlevo ještě včera takto neležely a ta červená rostlina vpravo vzadu byla pěkně vidět.
Každý týden střihám, tahám a omezuji...
Tak trochu uder (a já tu lampu zhasnu) 10 cm za noc je trochu moc i když je to rychlík tak můžeš něco přičíst jinému postavení rostliny při světle a tmě. Jinak ale i lidé rostou, dýchají i když spí a ti nejmladší se i cpou to samé bude platit i pro rostliny. Jinak hnojil bych spíš po rozsvícení, ale to je o tvých časových možnostech.

No já CO2 zavedené nemám, to by takový rozdíl dělalo jen přirozené zvýšení CO2?
Už delší dobu mi vrtá hlavou co se to v akváriu v noci děje, opakovaně je vidět, že rostlinky přes noc silně zmohutní, zhoustnou a povyrostou, rozdíl je u Limnophila sessiliflora třeba 10 cm v délce a silné zahuštění!!!
Co se to v noci v nádrži s rostlinkami děje, že by to bylo jen tím, že večer dám do nádrže denní dávku hnojiva???
Ahoj, nastuduj si, co je to biogenní odvápnění, které to dle mého názoru je...
Něco k tématu najdeš i zde na fóru, třeba vlákno:
rybicky.net/forum/146
Zdravím všiml jsem si bílých teček na mém anubiasu a chtěl bych se zeptat co to je a jak se toho zbavit?

Tak snad, děkuji za odpověď

Dočetla jsem se, že levatky produkují hodně výkalů, tak to bude asi ono

Kořen Dark Wood z Invitalu, namočený byl cca jeden den
Tak jsme teď půl hoďky seděli a sledovali, objevili jsme minimálně 10 malých šnečků, pravděpodobně levatky. Takže kdo ví kolik jich tam je

Je to jen bordel na listech až budou rybky tak to sundaj.

co je to za kořen? odkud je a byl předem máčen?
Jo, taky mě to napadlo. Ale to se dá přece lehce ověřit setřesením nebo proudem vody
Možná ty méně kvalitní fotky zkreslují...

No mně to připadá jak výkaly. Ale tři malí šnečci (buď za ně ráda!) by tohle nevytvořili...
Ještě nikdo, ale teď jsem objevila tři malé šnečky. Pravděpodobně z rostlin, ale ty jsme sázeli toho 30.12.
Už tam někdo žije? Ryby, šneci...?

Tvrdé voda tu je, je to tak. Používám PMDD bez NO3. Takže NO3 vzniká jen z odpadů, pohybuje se 40 mg/l, před výměnou možná až 50 mg/l. Ryb určitě nemám moc, i když údaje o rybách zde nemá příliš aktuální. Vápníku se také neobávám, draslík neměřím. Odkalení dna až na výjimky každý víkend. NO3 i P měřím pomocí SERA, asi zkusím JBL.
Navýšil jsem fosfor hned po mém dotazu a zdá se, že problém se zastavil.
Václav: kamennou drť jsme už spolu řešili, chystám se na její výměnu (ještě zvažuji co místo toho). Tvrdost vody, i vstupní, měřím kapkovými testy JBL. Nemyslím, že tu bude chyba. Jinak všechny rostliny mně snad celý rok perfektně rostou, možná až dost rychle. Jen teď náhle byl ten popisovaný problém.
Ještě jsem našel údaje Středočes.vodáren k vodě v místě. Jsou to sice údaje starší, ale zdroj vody se nezměnil. Viz náhled.
Díky za vaše názory (i Buldr a jab63). Řasa na skle a tmavší listy se taky objevily.
Nemyslím si že bude málo, na tej jednej fotke má zelený drop a na videu mu tam ide z difuzeru poriadna dávka bublín, okrem toho ak mu stúpa NO3, tak baktérie pracujú dobre a pridajú ďalšie CO2 a rastliny si môžu cucnúť aj z HCO3/Kh 11/, takže súhlasím s menej vhodným dnom ale minerály sa rozpúšťajú len toľko, koľko sa vytvorí kyseliny uhličitej a ph má v akva 7,2. Ak by tam tlačil viac CO2 mohlo by to ohroziť nielen ryby, ale aj činnosť baktérii. Predpokladám, že takto ide dlhšiu dobu a to by sa asi prejavilo na Alternathere už skôr. Ja si vzhľadom na riasy a ruduchu na niektorých listoch myslím, že je tam moc rýb a zlé hnojenie. No uvidíme ak dodá viac info, príp. urobí niektoré navrhované zmeny.
Edit: Napadlo ma ešte urobiť pokus s jednou Jardenových teórii, možno to bude špatne, ale potvrdí alebo vyvráti to moju či Václavovu teóriu. Ak by pridal svetlo uprostred 8 hodinovej svetelnej periódy cca 2 hodiny na 80-90 percent a potom zase dolu, mali by sa rastliny menej vyťahovať a znižovať aj NO3, samozrejme toto nastavenie urobiť až po tých 2 výmenách vody v týždni a hodnoty živín vo vode kontrolovať a udržiavať na potrebných hodnotách. Môže sa to ale aj zhoršiť-to neviem odhadnúť. Skúsime?
Podle mě je celé tvé měření obsahu Co2 s velkou chybou na tu tvoji vodu to použít asi nejde. Už jen pH 7,4 a KH 12 by dávalo podle kalkulačky skoro 12 mg/l což u vstupní vody asi nesmysl. Do tak tvrdé vody přidávat CO2 rostlinám asi moc nepomůže proto ty náročnější nevypadají dobře. Příčinou tak nebude nedostatek nějakého prvku ale malý obsah CO2. Další věc je dno vypadá to na klasickou černobílou drť ty bílé kamínky dej do octa a uvidíš, jestli šumí. Pokud ano tak máš problém teď to nevadí, když pominu velikost, ale kdybys srazil tvrdost zase by ti jí to zvyšovalo.

Ahoj, máš veľmi tvrdú vodu, takže nedostatok Ca by som vylúčila, ale keď ti stúpa NO3, tak buď hnojíš nezmyselne s KNO3 a mal by si len K2SO4, alebo je špatná údržba a prerybnené s veľa odpadom. K by si mal mať cca 15- 20mg/l, tak pre istotu skontroluj a horčík pridávať opatrne, ten je vo vstupnej vode 15mg/l.Osobne si myslím, že je to veľa odpadu a urobila by som počas jedného týždňa 2 výmeny polovice vody s prihnojením na potrebné hodnoty a o týždeň bude snáď stačiť robiť len jednu výmenu s polovicou vody. NO3 by ti malo klesať nie stúpať, inak je veľa odpadu. Ja by som aj poriadne odkalila dno a snažila sa o NO3 na 5-10mg/l tesne pred výmenou vody na konci týždňa. Po výmene vody by ti mali poriadne prebublať rastliny akvárium kyslíkom. Kým tento stav nebude, tak stále ešte niekde bude problém tzn. nevyvážené hnojenie alebo moc odpadu najskôr.
www.svas.cz/… -dusičnany zrejme kolíšu-prekontroluj
Fosfor by měl být přidáván každý den. NO3 máš 40mg/l. Nevím jak měří Sera ale nadbytek NO3 vyvolává nedostatek draslíku. Na to, že bubláš CO2 máš pH 7,1. To mi příjde hodně. Víc mě nenapadá.



Ahoj všem, prosím o názor(potvrzení mého), zda jde o nedostatek fosforu - viz obrázky. Starší listy náhle zkroucené, děravé, rozpadají se. Nové listy v pořádku. Podle většiny informací by mělo jít o nedostatek P, na některých místech jsem ale četl o podobných projevech při nedostatku draslíku.
Běžně se P snažím pomocí roztoku KH2PO4 držet na 1 mg/l, dodávám asi 1x za dva týdny. Nyní mi zřejmě klesl na 0,5 mg/l, po zjištění problému doplněno současných 1,8 mg/l
No nemáš zač. Už som tri týždne doma (dovolenka), lyžovať ma tento štát nepustí, Váh síce rozmrzol (kde sa dá/môže chytať ryby), ale ide zas veľká voda...nudím sa. Nie som skúsený akvarista (mňa ber s rezervou), ale snažím sa pochopiť čo najviac a aj tieto diskusie mi pomáhajú - ak ma nikto nezvozí ak nerozmýšľam až tak zle.
Pred pár mesiacmi som tu aj ja žiadal o radu k rastlinám - tá bola nehnojiť vzhľadom na citlivú osádku a vyhrať sa so svetlom + plus ďalšie veci ako filtrácia...
Tak som ubral. Za dva mesiace som videl efekt - holé stonky, doslova

Ale donútilo ma to začať o tom rozmýšľať o to viac. Aplikoval som Plantamin (po dlhom porovnávaní) a tie holé stonky obrašili. Krásne nové listy. Ale keď už bola nejaká masa, spodné listy silný nedostatok draslíka - riasili sa a opadávali . Pri zvýšení dávkovania (aplikoval som menej ako doporučenú dávku a častejšie) sa mi železo vyzrážavalo (myslím - kriedový povlak a mastná hladine). Tak som kúpil zvlášť draslík a Plantamin vysadil. Po mesiaci niektoré rastliny pokračovali v raste, ale iné zas deformované zakrpatené nové listy (mikroprvky -zelezo). Pred vinocami prisiel prášok MicromixPlus (mám vyžšie Ph), K2SO4 a pre istotu aj ostatne prvky (dúfam že nebudem potrebovať - horčík, vápnik vo vode a ostatné od rybičiek). Dva týzdne dávam draslíka 5mg/l (v dvoch dávkach) a železa 0,1mg/l (po mesiaci keď koncentrácia vystúpa, znížim na polovicu z bezpečnosti) a rastliny reagujú. Za pol roka uvidím či sa mi darí

Postupne na to prídeš.
Jasne ďakujem za radu. Budem skúšať a pravidelne sledovať a testovať. Už som si objednal makro prvky. A dokúpiť ešte rastlinky.
S makroprvkami nie je problém, tie vydržia. Mikroprvky (železo), by sa mali miešať zvlášť na mesiac. Pri použití destilovanej vody, kyseliny askorbovej na zniženie Ph roztoku a sorbanu draselného (proti plesniam), skladovaní v chladničke - pár mesiacov (3-6).
Ale kľudne sa dá použiť komerčné hnojivo s mikroprvkami a zvyšok (draslík, posfor, dusík...) kúpiť zvlášť flaštičky (stále lacnejšie ako prémiové hnojivá), alebo zamiešať. Len treba vedieť čo to obsahuje a prečo to tam lejem - dá sa akvárium vyladiť aj s komerčnými hnojivami.
Hlavne sa treba zamyslieť na tým čo ti dole písali ohľadom filtračných médii a výmenách vody, počte rastlín. Výmeny vody prirodzene dodajú živiny a "resetujú" hromadenie nespotrebovaných prvkov - čím viac sa tam toho leje tým viac potrebné. A podľa toho koľko čoho obsahuje vstupná voda, koľko dodajú rybičky (dusík, fosfor), koľko spotrebujú rastliny (nemáš ich tam veľa, pridaj) treba dodať v hnojive.
A ešte je tam toho veľa čo to môže ovplyvniť. Presný návod neexistuje...
V lahvi to vydrží dokut to nespotřebuješ jen mikro prvky si dělej v menším množství.

Ďakujem za radu. Keď si zarobím tie pmdd hnojivá ako dlho mi to vydrží vo fľaške? Ja sa venujem akvaristika už cca 10 rokov. Len som nemal este CO2 a toľko rastliniek. Až teraz mi začali problémy.
Prostudoval jsem tvoji prezentaci. Pořídil sis samé dobré věci, jenže je poznat, že nechápeš souvislosti. Akvárium je systém, ve kterém všechno souvisí se vším, a když do něj prostě nacpeš "nej" věci, výsledek není "nej".
Budeš se muset trochu vzdělat v akvaristice. Dej pozor: informace od těch, kteří něco vyrábějí/prodávají, jsou ty nejhorší.
Bohužel, z tvé prezentace vyplývá mnoho možných příčin problémů. Stoprocentní, přesné řešení neznám. Ale abys si nemyslel, že se vymlouvám, mám pár návrhů:
Uvádíš pH 6,8 a dKh 9°. Z toho vyplývá, že tam tlačíš asi 50 mg/l CO2. To je zbytečné, až škodlivé. Spíš si ale myslím, že máš nepřesně změřené pH a Kh.
Dávkuješ CO2 trvale a rovnoměrně? Nevím, jak je to možné, ale ty rostliny vypadají, jako by dělaly biogenní odvápnění. Každopádně, s CO2 je třeba rozumně a opatrně.
Na sycení CO2 máš dost vysokou alkalitu a ten Seriyu Stone rozpouštíš jako cukr. To výhledově zvaž (ven ty kameny + pořídit reverzní osmózu).
Z fotek nepoznám, jak máš řešený vývod filtru. Zřejmě vůbec nečeříš hladinu, nepřisáváš, nevzduchuješ. Máš tam dost ryb, momentálně málo rostlin, nezdravou barvu vody, takže zřejmě nedostatek kyslíku. To není dobré pro užitečné bakterie tedy biofiltraci.
Ve filtru máš nevhodné náplně. Určitě vyndej ten Phorax. To je potvora, která postupně úplně odstraní z vody fosfáty. To samo o sobě úplně stačí k tomu, aby rostliny vyhynuly.
Vyndal bych i ten Nitrax. Dusík zřejmě není tvůj problém.
Do filtru dej nějaká běžná porézní biofiltrační média. Nemusíš utrácet za žádnou "špičku". Obyčejný biomolitan 20 PPI se už tisíckrát osvědčil.
Na vývod filtru dej přisávání, nebo aspoň čeření hladiny.
Biofiltraci můžeš podpořit násadou bakterií. Opět "nejlepší" není nejlepší. Mně dobře funguje AgroBio EnviFish.
Pořiď si nějaké hnojivo na fosfor (např. KH2PO4) a jednorázově mírně přihnoj.
Přidej rostliny. Tentokrát žádné náročné parády, ale spolehlivé stonkovky, které hodně vydrží a udělají mnoho dobré práce pro akvárium.
Až to rozběhneš, zřejmě nebudeš muset vůbec hnojit, s možnou výjimkou draslíku.
Ahoj, Nitrax a Phorax príp. Carbax z filtra vyber a nahraď molitanom alebo Pemzou a začni meniť poriadne vodu v akváriu tzn. každý týždeň polovicu a nasledujúcu výmenu by som vymenila 3/4 vody. Kúp si test na PO4 a hnojivo Phosphorurus od Seachem a aj Nitrogen. Dávkuj okrem iných tak, aby si mal NO3 v akva cca 5-15mg/l a PO4 cca1-2mg/l. Ostatné podľa dávkovania. Musíš meniť poriadne vodu inak sa ti hromadia nielen živiny ale aj odpad.Ph je ok.Dosaď ešte rastliny ak sa dá menej náročné. So železom opatrne, je aj v Seachem Flourich.
Fú no vybral si si "vyžší" level akvaristiky - CO2, nejaký zasobný substrát.
Ja necelý rok ten "nižší" level a mám čo robiť...

Podľa mňa sa ti už vyčerpalo to dno, keďže makroprvkami nehnojíš...plus ďalšie veci, čo ti písali.
Tie základy si budeš musieť naštudovať a aj sám porozmýšlať. Inak nebude ochota ti nejako radiť od borcov čo tu sú...a nakoniec to budeš musieť aj tak vyladiť sám.
ja som prešiel x článkov a prd viem

, ale tieto som si uložil/zapamätal, niečo mi pomohli pochopiť ohľadom rastlín...aj tu nájdeš články treba hladať
www.prekrevetky.sk/…
www.akvarko.cz/…
Edit: Nemusíš si to rovno miešať

, len ťa nabádam, že si treba prečítať aj zloženie komerčného hnojiva a vybrať správne (resp. kombináciu) podľa požiadaviek.
4x Skalára vysoká (Pterophyllum altum) V prezentaci je i měření tam si výsledky testů můžeš psát.

Aké alty myslíš? Mám test na NO2, NO3, fe, Kh, Gh,
Víš proč tam ty věci máš? Na jedné straně něco ve filtru odstraňuješ, a to samé pak do vody liješ. Nějaké testy vlastníš? To s těma altama je doufám chybné zařazení.

Neviem čo sú to makro prvky. Neviem čo by som tam mal pridať
Flourish i F. Advance ti to příliš nepohnojí. Na druhou stranu nevím jak je vhodná intenzita osvětlení. Stonkovky shazují spodní listy a investují do nových listů. Zkusil bych přidat makroprvky.
Biopad-vata na nečistoty
Biocarb-odstranuje toxické látky
Carbax- aktívne uhlie
Nitrax-odstranuje dusitany
Phorax-znizuje obsah fosfatov
Cirax-vysoko porezny materiál
Bioplus fine-biologicke médium
Tohle, co máš ve filtru to platí? Odstraňuješ s tím hodně věcí, co rostliny potřebují.

Ako ti už písali, bez info neporadí nik a ja vôbec (nebudem písať svoje teórie začiatočníka)...len tu zbieram informácie - snažím sa vyladiť tie svoje rastliny, po pokusoch s komplexným hnojivom (málo draslíka, veľa železa) skúšam miešať prášky, za pár mesiacov uvidím (bez CO2).
Ale nadá mi sa nespýtať. Prečo pri silnom svetle a sýtení CO2 hnojíš iba mikroprvkami? To ich toľko obsahuje vstupná voda? Ten Seachem má draslíka, horčíka... menej ako železa. Myslím že by sa ťa spýtali aj ostatný, ale je tam veľa faktorov, ktoré si neprezradil...
Toť otázka, taky toho světla může být moc, nebo jak píše Astacus. Každopádně jak píše vaclav, nejsou informace nemůže být pomoc. Musí se najít rovnováha mezi světlem, zarybněním, krmením atd...
Každému tu radíme, aby si založil prezentaci s co nejvíce informacemi jen tak se dá lépe najít příčina problému jen fotky většinou nestačí.

Pravděpodobně ti selhává biofiltrace. Užitečných bakterií je málo / nestíhají. Nejspíš se na tom podílí přerybnění, možná taky přílišné spoléhání na CO2 (snižuje pH -> bakteriím se méně daří). Jak ti teď ubývá rostlin, situace se zhoršuje tím rychleji.
Chce to zásadní změnu režimu. Ale jaké opatření konkrétně - na to máme málo údajů.
Ano. U nás zvítězilo ceratophylum. Aktuálně však růžkatec prohrál podobný souboj s plovoucí pistií.
U mě ve dvoustovce Egeria densa zválcovala Ceratophyllum demersum do té míry, že nemělo smysl ho tam nechávat.
U mě zvítězil Ceratophyllum demersum a Egeria totálně zmizela...
Nenašla jsem patřičné téma, tak to píšu sem.
Taky ve vašem akváriu probírá boj mezi Egerií densa a Ceratophyllum demersum?
Já si toho všimla už několikrát, že právě tyto druhy si u mě výrazně konkurují. Pokud se daří jednomu, druhý je na ústupu až do míry úhynu.
Založit prezentaci, pak můžeme radit

0 25.12.2021 11:57 Denisa.. 
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. V akváriu mi asi hniji rostliny... Prostě se mi postupně rozpadavají. Nevíte, čím by to mohlo být? Dekujii
Máte pravdu, nejspíš to bude nedostatkem Mg. U některých rostlin jsem začínal mít okraje listů takové trochu rezate. Tak udělám větší výměnu vody a začnu přidávat Mg. Děkuji za radu

Draslík musíš dávkovat především tak, aby byl ve vhodném poměru k hořčíku a vápníku.
Urob vačšiu výmenu vody 3/4 s prihnojením, PO4 stačí okolo 1mg/l vo vode a neskôr vymieňaj polovicu vody/týždeň. Je dobré urobiť aspoň raz za mesiac či dva väčšiu výmenu vody. Máš nízko Kh a asi bude málo aj horčíku vo vstupnej vode.
Svítím 7h,protože se mi na listech v malé míře začala tvořit vláknitá řada. Aktuální hodnoty: NO3 10 mg/l, PO4 1,8 mg/l. Hnojení mám nastavené tak, že týdně dodávám NO3 23,87 mg + něco málo z bioflorMaster, PO4 2,1 mg/l a K cca 15,7 mg/l + dalších z bioflorMaster.
Chtělo by to napsat aktuální hodnoty NPK, jestli z těch hnojiv nepřebývá nějaký makroprvek.
Z jedné fotky si troufnu odhadnout jen to, že to je problém se staršími listy. To by ukazovalo na makroprvky. Tečky by mohly ukazovat na draslík. Hnojíš asi dost tak možná jeho příjem blokuje nadbytek prvku jiného. Překvapuje mě doba svícení.

Dobrý den, nevíte co s ní může být?
Svítím 7 h denně, plynné co2. Hnojení denně: 12 ml bioflor Master, KNO3 15 ml denně a KH2PO4 10 ml. Akva 240l. Předem děkuji za odpověď.
Sinkor i Twinstar není problém mít pod krytem, pokud člověk aspoň 1x denně vyvětrá, aby odkapala vysrážená voda. Bohužel dobrých světel pod kryt je hodně málo nebo stojí fakt hodně peněz.
Nevšiml jsem si toho krytu a proto jsem doporučil TWINSTAR.
Taky jsem preferoval Sinkor, ale jenom do chvíle, než jsem viděl srovnání s Twinstarem. Ve finále má i lepší podání barev, ta zelená to vylepší, navíc Twinstar má vyšší svítivost. Někde tady je odkaz na YouTube, kde ty dvě světla někdo srovnává.
Sinkor mám normálně pod krytem, krmím 2x denně, tak se to po otevření vyvětrá. Twinstar pod krytem nemám, protože na ten kryt pořád čekám...

Je spíš na Vás, jakou barvu světla zvolíte.
Já preferoval spíš studenou bílou a teď se mi zamlouvá právě WRB.
Něco takového:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nebude ale vhodné do krytu, který není odvětravaný nebo je bez krycích skel.
Něco takového TWINSTAR LED LIGHT 60 LINE B.
Ďakujem veľmi pekne za radu. Skúsim to týmto postupom:
1. Dlhší čas svietenia
2. Dlhšie a kvalitnejšie LED svetlo
3. Prihnojím.
Inak, aké svetlo by to malo dávať? Teplé, studené, farebné?
Možná bych se ještě, být Vámi, zkusil zamyslet nad tím přihnojením.
Tedy, kromě té již zmíněné úpravy svícení. Ta je myslím jasná.
Vámi, v minulosti přidávane hnojivo neznám, ale zkusil bych nějaké komplexní, třeba
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Zdá se sice drahé, ale když se podíváte na poměr jak se ředí, tak se opravdu vyplatí.
Recenze jsou na něj dobré a používá ho spousta akvaristů.
Ještě ohledně vody. Dá se taky popřemýšlet nad použitím dešťové, tedy aspoň z části.
Někdo ji používá a někdo z toho zase má strach, ale pokud si nejste jistý vodou z místního zdroje, tak by to taky byla možnost.
Každopádně uvidíte, jak to bude po napojení na vodovod v příštím roce.
Na to přerušované svícení není jednotný názor. Budeš to muset vyzkoušet sám. Nepřidáváš CO2 (myslím plynné, ne tu dezifekci) a tak by to mohlo mít smysl.
Ešte som sa chcel spýtať, si za svietenie v jednom dlhšom čase, alebo to rozdeliť na 2 časy napr. po 5 hodín?
Oki, skúsim to svetlo vymeniť za také, ktoré svieti aj po stranách. Problémom vody je to, že ju máme z prírodného zdroja, čiže rozbor je problematický a musel by som ho zaplatiť sám. Budúci rok sa máme pripojiť na vodovod.
A svítí ti to velmi nerovnoměrně - jen do středu, v rozích máš tmu. Parametry vody se mi také nezdají-pokud bereš vodu z vodovodního řadu, tak si sežeň rozbor vody z místní vodárny.
Ano. Intezita osvětlení je malá.
Ďakujem za správu, na prihnojenie som v minulosti skúšal Sera Florena, robil som to viac týždňov v predpísanej dávke ale výsledok sa nedostavil. Rastliny majú koreňový bal slušný, takže zakorenia sa dobre. Len smerom von je to bieda. Pokúsim sa niečo spraviť s tým svetlom a časom svietenia, mal som pocit že takýto čas bude stačiť. Je to malé akvárium, tak sa snažím robiť zmeny opatrne, lebo už sa mi to viackrát vypomstilo.
Ďakujem za správu, veľmi slabé osvetlenie z hľadiska intenzity osvetlenia? Je to setová trubica, posledné čo som z toho setu ešte nevymenil.
Ve štěrku to opravdu nebude, také ho mám v obou akváriích a docela vše roste. Kdykoli se dá taky přihnojit, což jsem se v prezentaci nedočetl, že by se alespoň někdy dělo.
Také bych to asi viděl na problém se svícením, jak píše jab63. A to jak v délce svícení, tak i intenzitě. Pokud to svítí tak jak je to na hlavní fotce prezentace, tak v takovém světle bych to asi taky nepřežil a zabalil to.
A 6 nebo 7 hodin je opravdu málo, ale jak se dá dočíst v diskusi pod nádrží, tak to někdo radil už před rokem.
První co mě napadlo je velmi slabé osvětlení a doba jen šest hodin.
Ahojte, už dlhší čas bojujem so slabým rastom rastlín v mojom akváriu. Majú zvláštnu farbu a veľmi málo sa rozrastajú. Istý čas som skúšal CO2, ale nejaký zásadný efekt to neprinieslo. Spravil som chybu, že som si nedal pozor na výber vhodného dna. Mám len prírodný štrk, má veľkosť okolo 4mm. Vyskúšal som viacero druhov rastlín, momentálne som sa ustálil na 4 druhoch, ktoré prežili (anubias, valysneria, rožkatec). Svietnik na je 6 hodín denne v kuse. Problémom by mohla byť voda, jedná sa o prírodný rezervoár. Ďakujem vopred za rady.
Ahoj Václave, Passenger 77 a Jab 63. Děkuji za odpověď a postřehy. Na antíka si v noci posvítíme, změříme dusík a kouknem na to pH.
Podle mě ti je žere ancík zespoda. Dělá to hlavně v noci, kdy je aktivní. Rostliny jinak vypadají zdravě.

Kamenů bych se nebál když nepřidáváš CO2. Já bych si dovolil odhadnout nedostatek dusíku. Plovoučky ho mají větší spotřebu. Odumírání tkání mezi žilkami může způsobovat nedostatek mikroprvků.
0 04.12.2021 15:07 Hali 

Ahoj, nevěděli byste co je příčinou rozpadu listu u plovoucí rostliny Limnobium laevigatum? Začínají se objevovat i hnědé skvrny viz foto. Jakého prvku je nadbytek nebo nedostatek? Jedná se o akvárium 37l, založeno 1.8.2021, filtr Eheim eXperience 150 - průtok stáhnutý na polovinu, topítko na 26-27 st., kryt. Je tam betta s ancistrusem, 12 krevetek a 2 otíci. Měníme 1/2 odstáté vody každý týden, dodáme poměrně dle nalité nové vody Aqua safe a bakterie Bactoexec, také jednou týdně hnojivo Profito easylife a tekuté listy mandlovníku Catappa X + každý den tekuté CO2 Easycarbo. Na dně Tropica substrát, Tropica Aquarium Soil, křemičitý písek a kameny Seiryu. Napadá mě, že můžou dělat problémy ty kameny, ale prý dohromady s tím substrátem by to neměl být problém. Dle vodáren máme: tvrdost vody 0,39, Ph 8,11, vápník 13,58, hořčík 1,15. Svítíme 8 hodin LED 10W.
Proto jak budu zakládat nový akva tak už s novým světlem a novým rostlinka a. Ideální bych chtěl mezi kameny i nějaký o anubiase (aby vytvořil kontrast tmavě a světle zelených rostlin) tak uvidíme co mi filtr ukáže

13V není moc, já jedu na 21V, ale zase mám staženo na 3. nejvyšší svítivost, jinak mě trápily řasy. Hodně světla není všechno. A paradoxně mi před světelným boomem rostlo víc kytek lépe (a jiné druhy zase vůbec)...Takže když ti to poroste teď a změníš razantně světla, půjde to do háje a začneš zase znova s hledáním ideálu. A Cryptošky moc světla nepotřebují. Ono, většina těch kytek, co jsou schopné žít v tvrdovodě, nepotřebuje moc světla...
Co si pod stromeček nadělit něco jako Twinstar 60B?
Tak já mám na výšku akva taky 30 cm ale mám tam světový světlo. Ale mám v plánu si poridit větší led trubici a s ní to snad bude lepší

Mám ho v Mazlíkáriu, je tam dost silné světlo a nízká hladina (jen 30cm). Roste "jako blbé". Je z Invitalu, normálně květináček. Přišel ho obrovský trs. V Utopencích je na něj u předního skla opravdu málo světla a tam se mu nelíbí. Zmenšuje lístky až odejde úplně.
Není náhodou Monte Carlo náročná rostlinka? Ta se mi vždycky líbila ale jelikož sem začátečník tak by mě asi štvalo ji zasadit a pak vidět jak se jí nedari

Nám dle vodáren teče tvrdá (Kárané), ale tím, že je to prastarý dům s ještě staršími trubkami, dala by se krájet. Z vodovodu mám skoro 20dkh... v akva s dragonstonem dokonce 23dkh.
Jedou mi tam opravdu výborně
cryptocoryne wendtii tropica i green,
lomariopsis lineata je výstavní,
vallisneria
sagittaria subulata,
kosokvět
Anubias barteri nana
okřehek
růžkatec
monte carlo
Bucephalandry rostou velmi pomalu, ale nechcípají
Jávský mech jde celkem také.
Ludwigia ovalifolia (ta s kulatými lístky, ne podlouhlými "repens").
Moc mi nejdou hygrophily - zkoušela jsem asi 4 druhy, nedaří se echinodorům, crypt. willisii taky nešla, obšíráky ani jiné běžné plevele se mi rozpustí. Limnophyla mi také nešla. Tak snad ti to pomůže.
zkusím se podívat na rostliny do tvrdé vody který by se mi líbily a uvidím kolik mi jich to najde

právě že sem na netu hledal a jak píšeš, hledá se to dost blbě

Edit: Tak pán z vodovodů mi na rovinu řekl že mi to pošle na mail ale že máme nejtvrdší vodu která moc do akvárka není smich není nad upřímnost potlesk uvidím co mi pošle palec
Osobně si myslím, že ty výsledky někde na webu budou, jenom se to tam většinou dost blbě hledá.
Tak zavolej nebo napiš svému dodavateli vody mají za povinnost rozbor sdělovat. Sežeň si rostliny do tvrdé vody tady většinou hnojení moc nepomáhá.

Tak já vím že mi z kohoutku teče hodně tvrdá voda ale prvky nevím. Snažil jsem se najít na netu kde zjistím hodnoty vody ale nikde sem to nenašel.
tak já mám osvětlení setový takže počítám že je hodně slabý. Teď jen čekám jesi na vánoce dostanu světlo co sem si přál nebo ne a pokud ne tak si ho koupím. To setový světlo je malý a slabý, na každé straně má od konce světla ke konci krytu tak 10 cm takže slavě jen osvětluje střed akvárka. CO2 vůbec nedodávám takže to je určitě nízká hodnota určitě. Takže říkáš při výměně vody nic nedoplňovat a sledovat co se bude dít a pak případně dodat hnojivo, železo nebo co bude potřeba?
U mně byla ruducha zapříčiněná Ancistrusy s Thoracaty a špatným prouděním.....i přes sycení CO2

Nejdříve si zjisti, co ti teče z kohoutku a podle toho bych přistoupil k hnojení. Obsah co2 v normálním akváriu bude vždycky nízký, rostliny si ho vyrábí jinak a ty co to neumí nerostou. Nic na úpravu vodovodní vody do akvária nelij jsou to vyhozené peníze.

Příčina je nerovnováha, může to být mezi prvky, nedostatek světla nebo nedostatek CO2, přidávání CO2 vůbec nemusí pomoct, pokud je nějakého prvku nadbytek (např. NO3 ve zdrojové vodě, špatně vyvážené hnojivo a podobně).
A pricinou je co sem tak cetl nizka hladina co2 je to tak? Tak asi budu muset nainstalovat co2 z kyseliny citronove a jedle sody az mi prijde zbozi

Tak přímou aplikaci ustojí tuholisté rostliny, ale také už jsem si anubias spálil.

To ano ale když neodstraníš příčinu tak se vrátí.
A ruduchy se zbavim lokalni aplikaci tekutyho uhliku na postizena mista ze? Pokud se nepletu

Je to na starších listech - chybí něco ze skupiny NPK. Možná všechno. Zelená řasa na skle - málo P. Díry v listech - K. Tradičně je většinou málo N. Nebo nadbytek některého prvku blokuje příjm jiného. Asi budeš muset něco občas změřit.
Když se podívám na ty tečky a okraje listů, tak bych to tipl na ruduchu.
Děravé listy tipuji kalium a tečky mangan? Takže nějaký tensococtail......

Pravidelne jednou tydne menim vodu, dodavam pripravek na upravu kohoutkove vody (aqua safe od tetry) a k tomu jeste zelezo, hnojivo (seachem flourish excel) a dusicnany. Presto mi listy evidentne davaji najevo ze jim neco chybi. Muze mi nekdo poradit co? Diky
Mně připadá, že se tam dostává málo hnojiva. Problém nastává přesně na opačné straně, než je výtok filtrace, osobně bych zkusil dozadu rozstřikovací rampu, jestli se to nespraví.
Připadá mi, že porost mizí tam kde je nedostatečné proudění vody. Pokud je substrát vyčerpaný, tak rostliny čerpají živiny jen z vody. Bez testů vody si víc netroufnu odhadnout.
Se speciálními substráty nemám zkušenost a nevím, jak dlouho fungují asi si budeš muset vodu trochu změřit, jestli nebude třeba přitlačit na hnojení.

0 21.11.2021 13:46 jirkafar – hnědnoucí listy rostlin




Dobrý den, chtěl bych Vás touto cestou požádat o pomoc s problém s rostlinami v mem akváriu.
Vlastním rostlinné akvárium o celkovém objemu 160 litrů. Toto založené před 7 měsíci. Rybí osádka akvária je: 15x neonka obecná, 3x parmička černopruhá. Svítím od 8:00 do 18:00 hod. Co2 přidávám cca. 2 bubliny/sec. Hnojivo jednou za týden a to: Seachem Flourish - 2,5 ml, Seachem pottasium - 5 ml, Seachem stability - 5 ml.
Co se tyče techniky tak akvárium disponuje:
- externím filtrem eheim professionel 4+ 350,
- osvětlení: Chihiros RGB A901 Plus ( nastaveno 90 procent výkonu)
- Co2 set s reaktorem napojeným na hadici externího filtru s nočním vypínáním
Substrát:
ADA Power Sand, Ada aqua Soil
Co se týče problému, akvárium prvních 5 měsíců krásně prosperovalo, avšak poslední 2 měsíce mi začínají hnědnout listy u kobercové rostliny Micranthemum Monte Carlo. Především na levé straně akvária. Místama jde vidět dokonce i podloží pod rostlinami. Chtěl bych Vás poprosit o radu, čím to může být, popřípadě jaké řešení například hnojivem a co do dávkovaní. Přikládám detailní fotky a předem děkuji za pomoc.
Já bych si dovolil odhadnout nedostatek dusíku.
Tropica Aquarium Soil je spíš pro zkušené akvaristy. Čeká tě měření, hnojení, chemie a hlavně testování...
Najdi si, co jsou rozsivky a sinice. Máš tam málo rychle rostoucích rostlin a ten substrát je spíš určený na přidávání CO2, protože snižuje alkalitu až k nule.

Dopbrý den chtěl jsem se zeptat,jak zjistit u rostlinek jaká prvek jim schází?Mám založené akvárium jeden měsíc a rostlinkám se kroutí listy a je na nich hnědý a místy modrý povlak.Jsou to nenáročné rostlinky a akvárium je Lowtech takže nepřidávám Co2 jen hnojení jednou za 14 dní BioFlor Ratai.Co2 jsem přidával ze začátku a oběvila se řasa,tak jsem ho zrušil.Řasa už není.
Děkuji za rady.
Áno fotku aktualizujem rovnako aj v prezentácii ktorej som sa už dlhšie nevenoval, akvárko vyzerá už dosť inak

testom a celkovo hnojeniu som sa chcel čo najviac vyhýbať, jedine ak niečo všeobecne prihnojiť bez testovania a podobne

To som sa dočítal aj ja na internete, no práveže jediná vec čo viem o vode čo mi doma tečie je že železa tam je viac než dosť , tak mi to nesedelo

zrejme pôjdem cestou čo radí Roger, dám jej šancu nech sa sama pozviecha, a ak nie tak pôjde kade ľahšie

vďaka za odpovede hoši
Jestli ostatní kytky prosperují jak píšeš tak bych to neřešil a dal jí pryč, jinak Ti hrozí akorát to, že se s prvky zamotáš do kolotoče a nebudou ti prosperovat žádné. Být Tebou tak volím jednodušší cestu


Zdravím. Po dlhej dobe sa obraciam opäť s otázkou. Čo prosím vás chýba tejto rastlinke? Všetky ostatné prosperujú a strihať ani nestíham, no lobelia akosi chradne, nové listy tlačí a aj rastie do výšky, no staršie listy sa postupne rozpadajú. Vyblednuté, spriesvitnejú a nakoniec odpadnú, takto opadali už takmer celé stonky rastlinky. Čo jej pravdepodobne chýba? Ďakujem za rady

U některých kytek mám tohle taky a to mají všeho dle měření dost

Neřeším, hlavně, že vršky vypadají dobře. S řasou mi dost pomohlo vypínání CO2 na noc, ze začátku jsem se bál, jelikož v Č.B. máme velmi měkkou vodu,ale když se to s citem nastaví, včetně lehkého čeření hladiny,je to v pohodě. PH pak tak nekolísá......
Pokud se ti tohle dělá jen na jednom max dvou druzích rostlin tak bych v tom nehledal nějaký nedostatek spíš těmhle typům rostlin nevyhovuje úplně složení vody. Nikdy ti neporoste všechno, co zasadíš, a to i při přidávání CO2 a hnojiva.


Zdravím všechny akvaristy, mohl bych poprosit o vaši, co chybí mé rostlině (stejný problém jako u Alternathera Reineckii Mini). V prezentaci mám veškeré info. Staré listy žloutnou a objevují se v nich dírky. Nové jsou krásné a červené. V akva mám problémy se Staghornem (je vidět na bucephalandře). Předem Dekuji za rady.
Přečti si nějaký článek o hnojení je několik způsobů jak na to. Potřebuješ dodávat makro živiny a stopové prvky s železem to ale musíš mít v akváriu několika násobně více rostlin a aspoň přibližně si něco změřit.

Teraz som prestala kvoli riase.. Tazke uz to ide mesiac bez fosforu a inych hnojiv, stale ide iba co2
Ty přidáváš jenom fosfor?


Dobrý večer, prosím poradte... Mok eleocharis parvulus je v akvariu asi 2mesiace a az teraz zacal zhnednut... Ide aj co2, bojovala som s riasou, takisto aj rotale sa nedarí... Na fotke hnedu farbu dost nevidno nazivo je to velmi viditelne
Po založení se rostliny musejí nejdříve "rozkoukat", takže kolikrát vypadají nevábně. Možná vyběhne i řasa. Ne vždy je nově založené akvárium ke koukání. Až si sednou podmínky, tak bude lépe. Je to o trpělivosti a spoustě času.
A teď co vidím. Do tak malého akvária ancistrusové nepatří. Zaslouží si alespoň 100 litrů, až povyrostou, daruj je někomu, kdo má opravdu velké AQ. Navíc jsou nasazeni příliš brzy a ke všemu to akvárium ještě nefunguje. Když už tam jsou, tak jim měň alespoň 2x týdně 1/3 vody. S rybami se vyplatí počkat na dobu, kdy to akvárko bude fungovat - viditelně dobře porostou rostliny, což je tak za 6 - 8 týdnů (nejdříve). I déle, pokud AQ nefunguje.
Nemám dobrý pocit z té bílé drti, která je součástí dna. Dělá na mě dojem vápence, což rostlinám ve dně neprospívá. Odeber trochu bílé drtě, dej do misky a zalij octem, nech působit. Jestli bude šumět, je to vápenec.
Rostliny - echinodorus je emerzní (pěstovaný na suchu), takže ty listy odejdou, pokud budou růst nové, bude to OK. Ty staré odstraňuj průběžně, až budou cca z poloviny špatné. U stonkových rostlin, když je zkrátíš, spodky nevypadají moc dobře, protože se připravují na růst nových stonků (jsou oslabené), takže se mohou zařasit, listy odcházejí...
Kryptokoryny jsou citlivé na změny - reagují rozpadem listů, případně celé rostliny. Pokud zbyde jen oddenek, nevyhazuj - obroste.
Šípatka - pokud rostou nové listy, je to OK. Ty odumřelé odstraňuj.Když se jí bude dařit, tak má cca 30 cm i víc. Nehodí se k přednímu sklu. Přesadila bych jí, až vyroste, teď jí dej čas, aby si zvykla.
Do AQ bych přidala malé šnečky (okružáky, levatky). Jsou to pomocníci - živí se odpadem a odcházejícími rostlinami. Zdravé nedokážou žrát.
A rada na závěr - jeden druh rostlin sázej vždy jen na jedno místo, vypadá to lépe.
Máš ,,mladé,, akvárium a musí si ,,sednout,,. Přidal bych rostlinek a počkal, jak se která ,,odrůda,, chytne...
0 15.05.2021 14:10 Mia1993 – Rostliny
To máš asi nějaký jiný, než já u mě trojka není.

JBL test

Zajímalo by mě jak těch 3 NO3 měříš.

Dobrá děkuji za radu, upřímně mě to ani nenapadlo, protože jsem měl za to, že když se mi konstantně drží hladina NO3 na 3 mg/l, tak Rotala nebude strádat (ostatní rostlinky jsou v pohodě)

Co to NO3 jestli máš skoro 0 tak bych se nedivil.



Dobrý den, prosím o radu. Nevíte jaká živina chybí Rotale na obrázku? Zdroj vody: Želivka.
Momentální hnojení: Invital sypké hnojiva Ferox, K, PO4. Celková tvrdost vody GH > 14˚.
Předem děkuji za odpověď.
To je taky pravda, dám jí 14 dní a když se nevzpamatuje tak je vyměnim radši za deuhy které se drží.
Protože ne vždy se daří všemu. Buď s tím můžeš bojovat a riskovat, že to rozhodíš celé, nebo se s tím smíříš, ten jeden druh dáš pryč a zkusíš jiný

I to mě napadlo, potom ale otázka. Proč ty dvě rostliny vepředu, jako jediné vypadají hrozně

Nemôžeš to mať prehnojene? Na 2 fotke na rastline sa ti tvori zelena vlaknita riasa. Ak mas aj zasobny substrat neprihnojovala by som fourishom. Mas tam priveľa živín. To biela môže byť aj z nepretrepaneho hnojiva.
Seachem fluorish - s dávkováním at odpovídá cca 100l a dávám 1x týdně. Jinak mám pod štěrkem zásobní substrát.


Krásnou sobotu všem. Prosím co se to děje s mými rostlinami viz foto. Již po druhé, kdy jsem přidal dle dávkování hnojivo se na druhý den po celém akváriu rozplave takový bílý povlak, který se i drží na kytkách. Všechny kytky až na jeden druh viz foto prosperují dle mě. Díky za rady!
Říká se tomu advetivní neboli náhodné kořeny a u stonkových rostlin normální věc. Někdo tvrdí že je lze omezit přidáním fosforu.

Je to normální a můžeš to klidně ustřihnout, když se ti to nelíbí. Ale dlouho tě to bavit nebude

.



Ahoj, lidi, mám na Vás možná zvláštní dotaz ale ještě jsem se s tím nikdy nesetkal. Všimnul jsem si že mi rostou kořeny u rostlinek i na květech nahoře a to skoro u všech stonkových. Nevíte jak je to možný a nebo zda je to normální? Popřípadě pomůže to jen ustřihnout a bude to v pohodě? Přikládám i foto.
Předem moc díky za odpovědi.
Děkuji, jen jsem nikde nedohledala jak se toho zbavit? Mám odstranit ty napadené části rostliny?

Ahojky, zhruba ano, jen některé jsou takové větší... Nejde mi to bohužel lépe vyfotit

0 16.02.2021 20:29 TerkaSob – Bílé krupky na rostlině


Ahojky, prosím co to může být?,,vyrostlo'' nám to na rostlině a vůbec teda netušíme co to je... Takové bílé jakoby krupičky... Děkuji ????
To mě nenapadlo protože CO2 přidávám a drochecker mám zelený.
Fosfor to nejspis nebude. Myslim si, ze to bude OEDOGONIUM, coz je rasa, ktera vznika nedostatkem uhliku...
Me se objevila ted po udrzbe, coz muze byt i pricina vzniku teto rasy

Ten mech byl trikrat tak vetsi v prosinci, pred svatkama sem ho protrhal, ale jeste ho klidne ostriham, nemam strach ze se nerozroste, mam ho uz pres 20 let
Jinak momentalne se mi rostliny kupovat nechce za ty penize, tak cekam az nekdo ze znamych bude delat udrzbu a neco malo mi da...
Puvodne mi rostl mech volne, ale pak se prichytil na korenu a celej pekne obrostl, tak sem to tak nechal. Pred nejakou dobou sem koren otrhal a zatim se mi nedari aby zase zarostl, tak sem tam mech zkusil uchytit...slo mi hlavne o to, jestli to neni nejaka plisen...
Zatiaľ som to nechával tak nech si rastie ako chce, aby sa poriadne uchytil a rozrástol, no určite ho ostrihám

Tvůj problém bude podobný jako má SanelOne. Ten mech bych občas ostříhal.

Samozřejmě mám všechno načtené a prostudované. Proto jsem psal, že si myslím, že je to nedostatkem fosforu. Ale s fosforem se musí opatrně tak bych to nerad pohnojil. Třeba má někdo názor at to neřeším.
Já myslím, že hodně práce udělají ty krevetky.

Ahoj, mne sa presne rovnaké biele štetinky na machu tvoria takmer úplne od založenia akvária. Nevyzerá že by mu to nejak vadilo ani že by sa to šírilo, nedogooglil som sa však ku tomu čo to môže byť

rád sa dozviem aj ja ak niekto má odpoveď


Ahoj, mam takovy podezreni, ze s mechem neni neco v poradku, na co to vypada?
Jasny???? ale cim je zpusobena.Je to spis na starsich listech.
Jestli myslíš ty zelené fleky, tak to je řasa.


Ahoj vsem.Co zacina chybet rostlinkam?Je to fosfor?
Řekl bych, hledej příčinu v tom dřevě na kterém roste.

Ahoj, čo s ním môže byť?
Prý je to vždycky nějaký nesoulad mezi živinami, světlem a CO2. Jistě, jako teorie to zní pěkně, v praxi to končí tak, že se učíme s řasami nějak žít...
Díky za odkaz. Akorát teď nevím, jestli mám moc světla a moc proudu vody, nebo málo

V tom článku pišou za špatné oboje. Ale když už teď, díky Vám, tuším co to je, můžu vic pátrat a najit řešení. Začnu odstraněním napadených listů, protože to z nich sundat nejde, zkusím nějaké to CO2 a uvidíme.
Ještě jednou děkuji

Plíseň to není, jsou to řasy a mám pocit, že víc než jen jeden druh... Porozhlédni se tady:
www.vitaplant.cz/…
0 30.12.2020 21:14 Davidaak – Díky za každou radu


Zdravím Vás. Chtěl jsem Vás požádat o radu jestli nevíte, co mi napadlo skoro všechny květiny v akváriu a ulpívá to i na kořenu a kamenech. Je to nějaký druh řasy, nebo nějaká plíseň? Jak se toho zbavit? Nerad bych všechny květiny vyhazoval, nebo zakládal akvárium úplně od začátku. Filtrace je vnější přepadová s molitanem, uhlím a keramikou ( s takouvou tou vodičkou s kulturama ). CO2 nepoužívám.
Objevilo se to asi prěd měsícem, nijak to nepřibývá ani neubívá, tak nějak to stagnuje na stejné úrovni.
Děkuji za rady
Podle tvé anamnézy je má diagnóza na 99% OK.

To mně, také napadlo. Myslíte, že to je tím? Dělaly mi to egerie a co jsem někde zjístil prý jsou na to nejcitlivější. Nyní to ale dělat přestaly, ale anubiasy zůstaly takto.
Vyhledej si pojem Biogenní odvápnění.


Dobrý den
Mám dotaz. Na anubiasech se mě v mém nano akváriu vytvořilo něco jako bíle tečky. Na pohmat je to drsné. Vytvoří se to postupně na všech listech anubiasů v mém nano akváriu.Z listů to jde velice těžko a ne všechno sundat. Ve chvíli, kdy byl anubias s tímto přesunut do akvária s rybami a měkčí vodou velká část zmizela. Může to být usazený vápenec? Pomůže tomu změkčení vody?
Všem děkuji za rady.


Ahojte prosím čo môže byť to biele na salvinii? Vyzerá to ako pleseň alebo čo, môže to ublížiť rybám?
Jasný a díky

Ať děláš co děláš nikdy se všem rostlinám nezavděčíš a je to prostě složení vody, substrátu a určitě ještě dalších věcí.

Tak ještě týden počkám. Vršky rostlin vypadají ted asi dobře ale nevím jak rychle odrostli. Ale dík. Musím být trpělivý. Jiné rostliny to nemají.
Poznat podle jedné fotky co rostlině schází je problém, taková ta doporučení co schází nebo přebývá je velké zjednodušení. Rostlina vypadá dobře a od silného světla jde do růžova. K červenému zbarvení se používá fosfor + stopové prvky a dusík skoro na nule ale to poslední ti nedoporučuji.

Jo jasný a podle tý mojí fotky si myslíš že by to měl být DRASLÍK?
Neptal jsi se na hořčík ale na draslík. Jako dusíkaté hnojivo se většinou používá KNO3 a tam je draslíku dostatek. Dostat pH pod 7 se doporučuje pro lepší příjem živin.

Dobře a jakej to bude mít vliv na můj dotaz ohledně hořčíku.
Když si mícháš vodu tak si udělej měkčí a dostaň pH pod sedm.

NO315 PH7.2 dKH6 to je všechno. Nechci dělat chemické testy ty by mě nebavilo,ale prý rostlinky si říkají svým vzhledem co potřebují.
V prezentaci máš FEROX NPK COMPLETE ten má v sobě draslíku asi dost. Chce to změřit jestli máš dost dusíku a fosforu. Všude se píše že by neměl být fosfor spolu se stopovými prvky dohromady a v tomhle hnojivu to spolu je. Asi bych přešel na jednotlivé prvky než mít všechno dohromady a nevědět kolik tam toho liji.

0 21.12.2020 11:25 11pirat11 Ahoj čo / čím všetko meriaš a aké máš hodnoty? NO3, K, Fe, P..
Ahoj všem. Pravidelně pridávám draslík a vypadá to že to moc nepomáhá. Prosím jak postupovat dál?
Pridam na NPK porad jedu min nez doporucena davkovani a budu aplikovat horcik.
Podle barvy bych testnul přidat dusík, podle teček draslík.
Nejlíp zkusit přitlačit na ten váš FEROX NPK COMPLETE?
NO3 mam stabilne kolem 15. Meril jsem kapkovym testem os sery.
Zkuste změřit NO3 a napište, čím jste měřil.

Ahoj vsem. Prosim co chybi teto rostline?
Aha.A při častějších výměnách mám naďalej riediť vodu z osmozi alebo meniť bez riedenia a potom upraviť na tú čo používam?
Ne, vaclav tím myslí udělat několik výměn vody, rozředit tím hnojiva a pozorovat kytky, změny v řádu týdne/týdnů pozorovat a pak eventuálně přidat co je třeba. Je dost možné že se ti tam kumuluje nějaký prvek v nadbytku například.
Václave, jestli se pletu tak se omlouvám
Ako to myslíš,začať znovu?Prerobiť akva?

Tak pokud se ti něco nezdá asi bych vyvětral pořádně akvárium a začal znovu. Chce to prostě několikrát vyměnit část vody a dostat pryč přebytky (nebo i nedostatky) hnojiva.




Zdravím,ešte potrebujem doladiť hnojenie ak je tam problém.Staurogine repens je dosť bledá a vidieť žilky a hlavne je krehká,dosť sa láme.A celkovo zelené rastliny sa mi zdajú byť bledé.A nové listy u ludwigii sú menšie a začali sa krútiť.Čo pridať?
Mne to príde,že tam chýba vápnik alebo málo dusíku.Test na dusík mám už po záruke

ale budem objednávať
Večer, když je v místnosti s akvárkem tma, hoď tam pár tablet pro Ancíky, jsou to nejen čuňata, ale i žrouti, tak se v klidu nabaští a možná nechají rostlinky na pokoji...
To jsi se měl dívat v noci to hlavně řádí. Špenátový protlak + nelacinější rybí maso 1:1 nasekat nadrobno a zamrazit do kostiček. Při krmení tam jednu rozmrazenou dát. Pokud krmíš hlavně suché tak zkus něco mraženého hlavně je necpi okurkou, možná dají pokoj.

Verdikt- VINEN

4x Ancistrus. Ale na rostlině jen ho ještě neviděl.
Co ancistrus by nebyl? Jinak doporučuji udělat si prezentaci akvária.

0 18.11.2020 16:51 jann.masekk – Echinodorus bleherae

Zdravím,
kde by mohla být chyba? S jakými testy začít? Co jí chybí? Akvarium bez Co2. No3 dostatek.
Ano je to pro mě testovací záležitost

vím, že to jde i jinak. Zkoušíme co vše se dá. Umístit to tam nebylo 2x jednoduché

Jako asi opravdu rostlinky strádali (dostali i živiny přes jílové kuličky), ale na druhý den už začali zaplňovat dno a přestali sklovatět, hnědnout a skomírat.
www.superzoo.cz/… A to jsi kupoval do toho 16ti litrovýho akvária?

...
Teda, že by jsi viděl rozdíl po jednom dni se mi moc nezdá. Můžeš dát odkaz na to CO2?
Děkuji za odpověď, informace byly opravdu cenné. Zjistil jsem, že chybělo CO2 to tekuté nefungovalo, koupil jsem takovou trubici s membránou a 650ml lahví CO2 ve spreji je to jednoduché. A hned po prvním dni zlepšení.

Zdravím mějte se
Tak vzhledem k tomu jak to máš zarostlé tak bych řekl že nedostatek NO3 se nabízí.


Dobry den, muzete mi prosim nekdo potvrdit, ze by rozpad listu babelky mohl byt zpusoben nedostatkem dusiku? Listy postupne zloutnou a pak se zcela jakoby rozpusti...
Ahoj.
Tato rostlina co tam zřejmě máte, Myriophyllum sp. Guyana (
www.rataj-spk.cz/…), mi takto žloutla, když měla málo světla. U Vás nebude mít ani dostatek CO2, přeci jen není to stejné dávat plynné nebo kapalnou náhražku (někdo říká jed).
Zase filtraci měnit a upravovat nemusíte, obzvlášť, když bude po dvou měsících konečně zajetá. Zkusit by šlo spíše přihnojit hnojivem - dusíkem.
Ano, podrobná prezentace vždy něco prozradí a odhalí, založit jí je dobrá cesta

Z čeho je to dno?
Jinak lze přečíst:
rybicky.net/forum/13195-zloutnuti-listu,
surpanblog.cz/…,
Dobrý den, vidíte to mě ani nenapadlo jak tedy ubrat na filtrační náplni a nebo přidat látek? Děkuji
Akvárium je staré něco okolo 2 měsíců kromě mechu a anubiasů jsme dosazovali před 14 dny popředí a pozadí ty, které chřadnou.
Jako první bych ti doporučil založit prezentaci akvária. Mě by teda i zajímalo, jak je to akvárium staré.
Ahoj, názor:
Nemají ty rostliny hlad? Potřebují i trochu toho dusíku, NO³. Myslím, že na 10 litrů vody máš poměrně výkonnou náplň filtrace pro odbourávání látek ve vodě, tedy i těch živin, takže rostlinám toho moc nezbude.

0 13.11.2020 13:41 Kolda – Rostlinky neprosperují - žluté, sklovatí, hnědé




Dobrý den, jsme začátečníci a máme Akvárium Aqua EasyTank16l. V něm Máme 1 rybku bettu a jednoho pancéřníka albína. Akvárium má 10l (pouze voda). Co týden 30%-50% vody vyměníme. Vodu vytápíme na 27,3-28°C. Používáme filtraci, sachem purigen a biofiltraci matrix. Voda je průzračná. Hnojíme přípravkem Rataj Bioflor, na řasu jsem použil 2x řasobijec antyglon od Rataje a každý den ráno půl hodiny před rozsvícením světla přidávám CO2 Vital od Rataje. Vše podle návodu. Svítíme (led 5,3W součástí setu) od 9h do 17h. Na testeru máme 0 Nitrate, 0,09 Nitrite, 8 Total hardness, 6 Carbonate hardness, 6,6 pH, Chlorine 0, 20 Carbon dioxide(jediná co je extrémní nadbytek). Rostlinky, které máme v akvárii sklovatí a blednou, hnědnou, nevíme čím to může být jsou zasazeny do Invital Japanese soil. Chtěli bychom pěkné prosperující akvárium. Kdybych něco zapomněl dejte mi, prosím, vědět. Děkuji za pomoc.
Zaregistruj se, založ a maximálně vyplň prezentaci. Světlo, voda, hnojení, údržba atd. Jinak ti nikdo nic moc neporadí...
0 05.11.2020 20:48 Kubinec23 – Hniju mi rastliny a neviem preco. Len 3 druhybsa drzia

Ak by mi vedel niekto poradit co robim zle tak by som mu bol velmi vdacny. Vzdy ked dam novu rastlinku tak vyzenie par listkov a potom uplne uhnije. Uz si neviem rady a to som skusil uz vsetko mozne.
Vopred dakujem za radu
Toto bude oriešok, to čo si napísal je nedostatočné. Aké sú parametre vstupnej vody/kde bývaš?/, aká údržba, hnojíš?, chce to viac info-práve som urobil redaktorom službičku..

Po částečné výměně vody se mi v akváriu objevil typický zákal pro nálevníky

Rybí osazenstvo, včetně potěru, se s tím vypořádalo bez ztrát na životě. Ale rostliny začaly odumírat (zesklovatění a rozpad pletiv) - nejdřív Vallisneria, pak i Cryptocoryny, Microsorium bez známek poškození. Než se mi podařilo poškozené listy odebrat, většina rostlin šla do kytek, častecně zůstalo pár mladých listů Prosím, setkali jste se s něčím takovým, že rostliny pojdou po výměně vody /vlivem nálevníků? Jinak parametry vody jsou v optimu, akvárium 85l, starý jak Metuzalém, vyměněna byla 1/6 objemu. Díky za reakce
Já o tom nepochybuji


Pozri čo dokážu stonkovky aj zo stopky listu púšťa korienky Hygrophila.
Samozrejme že nevytrhávať, odstrihni to nad zemou, vrcholky asi 10cm znovu zasaď, aj z odstrihnutej stonky ti vyženie nová rastlina to nevieš?
jen se ptám jestli to vytrháváte i s kořínky a ono to obroste nebo ne?
To si už ze mě děláš pr..l,že?

Přesně to jsem si říkal taky

A mám to ustřihnout třeba 5cm nad substrátem a vyrostou z toho nové rostlinky?
Ty si nezmar 71-ka...

. Je to deficit draslíku, ale spred 10-20dní čo si nehnojil, nové listy sú ok, takže skráť rastliny, odrezky zasaď a zbytky zostrihni dolu aby vyhnali nové zdravé listy.Malo by to už byť ok, tie staré listy sa už nespravia-môžeš odstrániť.

Ahoj. Co asi chybi této rostlince? Hnojím denně 2ml FEROX NPK COMPLET.
Je to nedostatek draslíku? Nové listy jsou OK.
S tým Profiplantom sa mýliš, keď si klikneš na stránku Profiplants a konkrétne hnojivo a na zelený "zobrazit celý popis", tak sa dočítaš podrobnosti a dávkovanie v tabulke. Jediné, čo tam nie je, že aj Plus N a Plus P obsahujú aj draslík. Takže si to poriadne prečítaj a ak máš predajňu blízko, tak sa spýtaj na jednoduchý rozbor kvapkovým testom, aspoň na NO3 a PO4 z vody ktorú si prinesieš z akva a budeš vedieť orientačne na čom si. Verím,že ti Mithofer vyjde ako zákazníkovi v ústrety a za drobný poplatok ti to otestuje.Ak budeš chcieť podrobný rozbor a viac info, tak to už bude musieť do už spomínaného laboratória.
lacewings: moc hezky akva, k podobnému stavu bez CO2 bych se taky rad dopracoval...na ten invital jsem taky koukal, ale nakonec vyhrala cesta nejměnšího odporu s tím, že se mi nic nechtělo míchat... i tak ten complet za tuším 139,-Kč vydrží rok a pak aspoň bude nádobka na experimenty
Anthrax: no byl by to optimální stav, enderlelky se už zakulacujou, tak by mohlo být o pár hnojičů víc.. živočišnou tedy seženu mraženou, nic co žije mi v lednici neprojde, zkoušel jsem nítěnky na tajnáka, dva dny jsem je nezkontroloval a byla z toho rudá kaše...jo jak vám jednou utečou v lednici červy na ryby tak máte u manželky smůlu
Jarden Sk: s fosforem raději počkám a zkusím to, když tak viz. anthrax přez krmení.... jediný co mě malinko na tom profiplans hnojivu štve, že nevím kolik čeho do vody liju, nikde neni uvedena koncetrace ani složení
INVITAL FEROX NPK COMPLETE,
přidávám pouze při údržbě, nebo nových rostlinách
- stačí číst, raději jsem to zvyraznil, tedy nikoliv v takových dávkách a levněji , než jak zde radite,


, si prečítaj po sebe čo si napísal, leješ tam to isté čo som radil akurát s iným názvom a ešte acriflavin naviac...Profiplants a ich laboratórium poznám a rozbor nie je až tak lacná záležitosť
- proč nulové, mám akvárium na stejné vodě, bez co2, svítím 12hod,ryby rozhodně citlivější,
- proč bych tam měl taky rvát vše co tu doporučujete, mě stačí Acriflavin a INVITAL FEROX NPK COMPLETE, přidávám pouze při údržbě, nebo nových rostlinách
- jednoduché, levné, efektivní, nenáročné i pro začátečníka, ověřené u několika akvaristů
- jinak ten majitel obchodu má i laboratoř, jednu z největších v ČR co se akvaristik týče, tedy značný nepoměr znalostí, asi tak
Nebudem tu stebou bojovať a tvoje dva príspevky su nulitné.OT
Jarden Sk napsal: okrem toho vy ste tu všetci velmi šetrní, .
- stačí mi na to dvě slova, reliabilita & validita

Velmi dobre vieš, že tu nejde o vstupnú vodu, vo väčšine vodovodnej vody sú fosforečnany velmi nízko,skoro nulové,takže pridanie rýb je riešenie ako píše Anthrax uvidíme či to bude stačiť pri 11hod svietení, okrem toho vy ste tu všetci velmi šetrní, lenže mať trochu fosforu a dusíku v zálohe nie je na škodu, najmä ak robíte väčšie výmeny kvôli veľa org. odpadu a riase. Takže uvidíme časom ako to bude fungovať.
Okrem toho prebytok fosforu nie je spúšťač rias-to hovorím o 1-2mg/l vo vode v akváriu, ale dobrá prevencia proti sinici.

-taky jsem na stejné vodě

No ale teď, nedávno, jsi tam ryby přidal. Já bych ti radil pravidelně krmit živočišnou stravou a nedostatek fosforu tě trápit nebude. Spíš bych s nějakým hnojením počkal. Uvidíš, co ti s akvem udělají rybičky. Podle mě se to srovná samo. Pokud ne, tak až pak bych řešil co dál.
Nesrovná se to. Odkáž panu majiteli, že ak nestačí z ryb a krmení dusík, tak nebude ani fosfor,pretože ten ním navrhnuté hnojivá ani vst. voda neobsahujú!!!, takže musíš pridať aj P Plus.Alebo to čo som písal predtým.
Dik za tip..prodejnu profiplans jsem zjistil, že mám kousek za barákem, tak jsem se tam stavil a podle foto mi pan majitel doporučil complet free 4ml týdně plus complet N 4ml denně (jsme na stejným vodovodu s vodou bez N) tak uvidíme jak se to srovná....
co mám privedené do rampy ktorá je natočená mierne k hladine ,aby sa hýbala-na noc co2 nevypínam ,ani nevzduchujem -hádam to problém nebude-ryby zatial bez problémov-dikes za rady ,uvidíme ako to pôjde

Nechaj to tak ako to je nepotrebuješ tam veľa živín, iba toho fosforu by som teda pridal, tým, že vyhodíš excel sa to upraví a ryby prežijú.Ak si nad 7 Ph vždy hrozí problém s amoniakom/preto aj tie úhyny/, preto treba čistiť,čistiť,čistiť- cez deň CO2 a v noci vzduchovať aby to vo filtri frčalo na 100 percent, ak máš v ňom aj vatu tak tu treba čistiť častejšie...S ph si starosti nerob, ak bude akva bez veľa odpadu, tak to pôjde aj s Ph vyšším ako 7.
flourish 1 ml dávam -0,5 sob.+0,5 stredu
na bledo zelenú som sa zatial ani nedostal-pripadá mi že by som tam toho co2 musel dávať na 50 l moc-teraz mám 30b/min -väčšina rastlín ako tak bublinkuje-tak neviem či to mám zvyšovať-alebo nechať radšej tak-aj kvôli rybám-alebo skusiť ešte niečo prírodné na úpravu toho ph a tvrdosti napr.na báze rašeliny?
Ak zruším to ferro a excel-to ostatné nechám 2 krát do týždňa alebo je lepšie to rozhodiť na menšie dávky každý deň
Vyhodil by som ten Excel a tak isto Ferro. Vody vymieňaj trochu viac a hnoj len to ostatné a Flourish môže postupne hore na 1ml na týždeň a zvýš aj fosfor.Ph nejde dolu lebo máš tvrdú vodu, viac ako na zelenú s CO2 nechoď. Pri malej výmene vody sa Excel hromadí-to je zle aj pre baktérie.
Aktívne uhlie nepoužívam ,purigen vo filtri áno.Tiež ma napadlo ako keby bolo niečoho moc-jeden kraj listu sa mi zdal ako keby spálený-to železo navyše je fakt -dávam 2 krát v týždni okrem flourishu aj easylife ferro-mám to rozdelené takto-
pon.-easy ferro 1ml
uto.-excel 1ml
str.flourish 0,5ml,nitrogen 0,8ml,fosfor1,5ml
štv.excel
pia.easy
sob.-výmena vody +ako streda
ned.excel
parametre presne zmerané nemám ale podla vodární aj papierového testu-je voda tvrdá a ph do 8-práve mi nejde do hlavy že to co2 mi to zatial nejak nestiahlo-začal som 5 b/min,už som na 30/min a drop je stále tmavo zelený-a to mám aj platinu ktorá že vraj trocha tieto hodnoty sťahuje
železo sa mi nejak zmerať nepodarilo -ani testom od seachemu-
dusík je stabilne okolo 10-15mg/l,fosfor sa mi namerať nepodarilo-ak tak len minimum-pri substráte
Ahoj, neviem ako si na tom s údržbou a či používaš aj akt.uhlie alebo purigen vo filtri, ale rozpadajú sa mi na nej listy staré spodné, keď je veľa org.odpadu a ak hnojíš všetko čo máš napísané v profile, tak tie biele okraje by som tipol na veľa železa a ubral by som extra železo, máš ho aj vo Flourishi.Ak môžeš a vieš napíš parametre vody v akva aj Ph.
Svetlo uber na 8 hod. Do dna dáš PROFIPLANTS SANDNOURISH CAPS, a kúpiš hnojivo PROFIPLANTS COMPLETE FREE, PROFIPLANTS COMPLETE PLUS a PROFIPLANTS P PLUS.Pridávať budeš podľa jednoducheho papirkového testu na NO3 6v1/pozor!nezameň za NO2! to by malo byť na nule/, Ak bude NO3 málo 0 mg/l pridáš Prof.compl.Plus a ak bude do 20mg/l pridáš Prof.compl.free a polovičnu dávku P plus.Pozri si údržbu pri týchto hnojivách na stránkach, tvoja je nedostatočná, filter by som riešil taký, aby obsahoval aj chemickú zložku tzn.akt.uhlie-to si rozhodni sám.


1 cryptokorina wendeti var gren, rok sítě zelená a teď začali hnědnout listy viz foto
2 hygrophila polysperma, plazí se po dně a nechce nahoru...starý výhonky světle zelený/zluty male lístky s dirkama bez prirustu, nový větší spodní sítě zelený a ty vrchní víc foto do žluto hnědá viz foto
Otázka zní je to u tyhle cryptokoryny normální nebo reakce na silnější světlo či ji něco chybí.... u hygro už to normální asi nebude, dírky počítám vyzrali okruzaci ale to že nechce nahoru navíc růst extra pomalej i anubias mi jde rychlejs...
Voda viz prezentace, cca měsíc s novým světlem jsem začal svítit víc abych popohnalo šipkatec, resp ráno zapl v noci vypl takže klidne 14 hodin, donedavna tam byly jen 3 rybky takže přírodní hnojeni nic moc, rybky jsme tedy před týdnem přidal a začal přikrmovat ať něco na.... A co dál začít přihnojovat ? Světlo už jsem zredukoval na 11 hodin se spínačem
Kup si testy kvapkové od Sera na NO3 a PO4 a kúpiš aj Easy Life Profito, Easy life Fosfo,EasyLife Nitro a do dna dáš tablety kúsok od rastlín NPK+mikro. Výmena vody každý týždeň cca 50percent. Hodnoty NO3 : PO4 by mala byť v akváriu cca 10:1 a to stále od výmeny po ďalšiu výmenu tzn. po každej výmene polovice vody zase prihnojíš Nitro a Fosfo na tento pomer a Easy life Profito dáš trochu menej ako píšu v návode-malo by to šlapať, ak by ti kleslo Kh na 0-1, tak pridaj trochu sody bicarbóny. Filter, hlavne vatu vo filtri vyper každý týždeň. Akvaristike -nazdaar....
Ahoj, díky za odpověď.
Dle eSHa Aqua test mám GH někdě mezi 7-12 a KH okolo 4.
Mám doma Bioflor Master od Rataje, ale nijak mi nepřišlo, že by to pomáhalo. Možná jsem měl zkusit dávat víc. Zkusím koupit nějaké ty tablety.
Aktivní uhlí jsem dal do filtru cca před měsícem a mám pocit, že to trošku pomohlo, ale možná přání otec myšlenky.
Co měřit, když hnojíš? Snižovat dál % svitu lampy je asi škoda? Budu teda víc čistit dno. Nevím jen, jak k tomu přistupovat, když je tam hodně kytek?
Ahoj, máš tam raz tak silné svetlo ako si mal-údaj z obchodu: Easy LED Universal 2.0 742 mm má svítivost 3128 lm při spotřebě pouhých 36W.
Tzn. že bez hnojenia to nepôjde, iba ak by si znížil dobu svietenia na pár hodín cca 4-5. Do filtra daj aj aktívne uhlie alebo Purigen a bodli by aj parametre vody vstupnej hlavne tvrdosť GH a KH. Údržba je dobrá, čistil by som ale každý týždeň.
Ak to neupravíš dobou svietenia, tak bude treba nastaviť hnojenie-to bude chcieť viac meraní vody v akva. Ale dá sa to...napíš!Niekto ti tam už radil tablety do dna, škoda že si neposlúchol...
ešte nepridávam-ale na základe výsledkov testov a prejavov rastlín ich skúsim dávať-mám ešte len objednané
Dusík vo Flourishi nie je, tak predpokladám ,že pridávaš Fosforus a Nitrogen.
Tak robil som aj ten test na fosfor-vychádza biedne (pri substráte),tak isto mi teraz vychádza málo mg/l aj dusíku-možno preto že som ešte pridal nejaké rastliny-takže idem potroške pridávať oboje od seachemu.Tie príznaky deficitu oboch mi na tie nedostatky rastlín sedia-uvidím či sa to zlepší,to svetlo som dal na 4,5/3,5pauza/4,5
Čau, máš tam viac gýčov ako rastlín, keď to bude naopak tak to bude fungovať. Po vyčistení vyhnoj dno NPK+mikro tabletami, uber svetlo na 7 hod. a čisti každý týždeň filter a vymieňaj 1/2 vody. Vôbec si si neprečítal ako sa zakladá akvárium! Ryby tam daj až keď budeš zvládať riasy, dovtedy len slimáky a kompletné hnojivo aj s dusičnanmi a fosforečnanmi. Na toto ti zaprajem max. trpezlivosti.Zdar...
0 09.08.2020 17:41 Miroslav123 – Akvarium rastliny
Vatu vždy vymením za novú pri čistení filtra-tak raz za 3 mes.-myslím že taký interval čistenia mi stačí podla toho čo som v ňom našiel prvé razy- moc bordelu tam nebolo.
Uberiem teda troška toho svetla a upravím ten čas.Znížim dávkovanie flourishu-neviem ten excel-niekde ho odporúčajú niekde nie-tiež som o tom niečo počítal-že niektoré rastliny a machy ho nemusia-či ho znížim alebo vypustím úplne,každopádne skúsim pridávať to železo-ďakujem za všetky rady a názory
Myslím že áno, ale vzhľadom na to svetlo je to tak na hranici aj podľa K a to nevieme ten fosfor.Ale to, že je málo CO2 je jasné podľa biogénneho odvápnenia na cryptoške. Ak uberieš svetlo tak bude živín ešte väčší prebytok, tým pádom je treba ubrať.15mg/l NO3 bez pridávania NO3 je tiež dosť a súvisí s malými výmenami vody a značným zarybnením príp. s menšou spotrebou, či množstvom rastlín-dôvodov môže byť viac.Vatu vo filtri čisti, určite bude poriadne zanesená.
Filter som trocha prehádzal a k originál náplni som pridal vatu a purigen
Toho Excelu tam už teraz dávam menej(1 ml 3x týždenne) ako je doporučené
Flourish 1 ml 2 x týždenne(malo by sa dávať raz týždenne,ale vraj je lepšie to rozdeliť)
Ak tomu rozumiem podla teba je tam tých živín moc?
To svietenie upravím
Ak sa ti tam robia na Cryptoške biele vápenaté škvrny, tak tam bude svetla veľa a uhlíku /CO2/málo a Excelom ho nenahradíš, takže uber svietenie o tie dve hodiny a pauzu pridáš na 4 hod.. Ten excel by som obmedzil tiež.Tým by sa mohla znížiť spotreba živín a obmedzenie flourishu by bolo na mieste. 10mg/l draslíku by ti malo stačiť.Fe na cca 0,1 a test na fosfor aspoň orientačne by som predsa len kúpil.Dúfam, že to zaberie.Tie polovičné výmeny vody týždenne by som ale robil. Vo filtri máš aké médiá? S ph sa má význam rýpať hlavne kvôli amoniaku, ten ak by sa ti objavil v akva, tak ti zlikviduje ryby pri vyššom ph ako 7.Tebe by ten burčák a Ph na 6,8 pomohlo určite, ale to už nechám na teba.
Ak teda nie som farboslepý tak test na NO3 mi vyšiel nejakých 15mg/l,test draslíka asi 10-15mg/l.PO4 som nekupoval kedže som sa dočítal,že test pri býva pri tomto substráte nepresný.Inak zisťoval som vo vodárňach aj hodnoty vodovodnej vody-je tam hodnôt na 3 strany-ak by bol nejaký údaj dôležitý ,dám to sem.(samozrejme tvrdosť a ph sú vyššie)
Pridal som ešte nejaké fotá-na tej lobelke je fakt trocha riasy-ale celkovo vyzerá podla mňa mizerne-na crypto-ani už neviem aká to je je vidieť tie akoby vápenaté škvrny-niekto to tu už spomínal
Má význam rýpať sa v PH -napr.Seachem Neutral Regulator na tých 7,alebo pridávať nejaké tie huminové látky?
Ak máš test na železo, tak budeš mať aj na NO3 a PO4. Aké sú hodnoty najmä to PO4 by ma zaujímalo zo substrátu?
Svetlo máš super, filter tiež, substrát dobrý ale trochu náročnejší, tak by to malo šlapať...9 hodín svietenia by malo stačiť, ale podľa mňa je tam toho Flourishu moc a dával by som polovicu, meniš len 1/3 vody a táká spotreba živín tam podľa mňa nebude.S tou pauzou v svietení by to chcelo viac aspoň 4 hod., dve sú podľa mňa málo ak už pauzovať.
Takže ubrať flourish, meniť 1/2 vody, pridať trochu Fe a aj PO4 /bude asi málo-počkám si na ten výsledok testu/.
dík za názor-ten puškvorec je tam už len na dorážku,uvidím kolko vydrží.S tou pauzou svietenia je to tak-preliezol som nejaké debaty o svietení-boli tam aj takéto názory-kto nedáva CO2 tomu by takáto pauza mohla vraj prospieť-preto to skúšam.Neviem možno to zruším.
V tom svietení mám dilemu-vraj ked sa svieti málo rastliny sa ťahajú za svetlom,spodky rastlín neprosperujú-druhý prípad-ked je svetla moc-zasa sa za ním rastliny ťahajú lebo ich ženie hore ale spodky rastlín zase nič moc-dokonca mi stonky odhnili a držia ich len korene čo vypustili(+riziko rias)
V podstate kvôli rastlinám som dal na dno Platinum soil,ktorý by mal byť výživný-Skúšal som robiť aj pár testov vody -nahoršie vychádza železo(seachem multi test),skúsim pridávať easy life ferro a uvidím čo z toho bude
Ten Sinkor sa aj mne nezdá-akva má šírku 30cm-svetlo 5cm-a je 4 cm od hladiny-čiže stále tam bude nepomer v množstve svetla-ale výkonovo by mal na také akva stačiť bohato
1 - Za mě té šípatce neprospívá ani to zastřihávání.
2 - Dívám se na mobilu, ale zdá se mi, že na listech vidím řasu a i podle fotek bych řekl, že tam je dost světla a není tam nic, co by bylo nějak extra náročné na světlo.
Ahoj, pokiaľ takýto stav pretrváva dlhšie potrebuje spraviť zmenu, ktorá zmení podmienky v AQ. Neviem či to bude to najlepšie - v prvom rade by som svietil v kuse - bez prestávky - napr. od 14 do 22 hod. Neviem aký máš filter a nakoľko je potrebná výmena vody každý týždeň - pokiaľ výmenu zachováš tak prihnojiť pri výmene vody a aspoň raz , dvakrát medzi výmenami. Najlepšie je rozpočítať si dávku tak aby si prihnojoval každý deň. Rastliny určite potrebujú niečo ku koreňom, hlavne nové - ja občas používam
www.rostlinna-akvaria.cz/… - stačí kúsok ku koreňom. Čo sa týka toho S.F.Excel s tým by som bol opatrný - môj názor je taký - málo uhlíka a viac látok ktoré sú skôr škodlivé pre bunky rastlín.
Všetko je to na voľbe či už rastlín ktoré dáš do jedného AQ, alebo aké podmienky im vytvoríš.
Tak nech sa darí

Rostliny nevypadají špatně. Akorát bych dala pryč ten puškvorec. U stonkovek, když mají málo světla, ty spodky nemusí prosperovat. Akorát nerozumím popisu svícení "Svietenie 5-2pauza-4,5hod". Tropický den je cca 12 hodin. Osobně nejsem příznivcem polední pauzy, není to přirozené. Slunce to taky přes poledne nezalomí. Já svítím 10 hodin a i to je dostačující. Možná by to osvětlení vyřešilo druhé osvětlovací těleso (cca na polovinu stažené) - světlo by bylo v AQ lépe rozptýlené. Té lobelce se tam nelíbí, asi by potřebovala silnější světlo. Ale jestli budeš do AQ svítit víc, tak by sis to mohl rozhodit a začaly by bujet řasy. Teď je tam nemáš. Být tebou, zaměřím se na rostliny, kterým se daří. To AQ vypadá pěkně, tak bych zůstala u současného provozu a moc bych se v tom nevrtala.
Zdravím vás-akva mám založené tak 3/4 roku ale s rastlinami to nie je to pravé orechové-niekde je problém a neviem čím začať aby sa to zlepšilo.Ja viem že je to beh na dlhú trať.nejaké to info mám v prezentácii
Nerobil by som z toho nič, je to na starších listoch a aj na okrajoch je už ruducha začínajúca, tak odstrihni.Ak budú rastliny prosperovať vyženú nové zdravé listy a tie by už mali byť ok.
Tak z těch fotek toho není moc poznat ale týden bez CO2 to už se ti nějaké řasy ze silného světla udělají.

Nechcel som sa k tomu moc vyjadrovať kým nedodá parametre vstupnej vody,ale myslím si že rastlinám pod svetlom určite svetlo až tak moc nechýba, kraje možno a to už vyriešila Jája v príspevku k nádrži,ale zameral by som sa na osvetlený list Hygrophily na prvej foto a spodné časti rastlin tiež nie sú celkom vyholené a extra vytiahnuté, čo by malo byť nedostatkom svetla a Limnophila sa zvykne poriadne natiahnuť. Už to nebudem viac komentovať, kým nebude poriadne info-nech ju aj rozdrapí...
S bleskom proti sklu? To ide ťažko, to chce externý. Alebo z uhla, ale to zas skresľuje obraz.
Řekl bych že je to focené bleskem a to hodně zkresluje pokud jde o světlo.

Sessiliflora sa bude zatvárať, aj keď necháš rozsvietené celú noc. Cirkadiánne rytmy sa síce dokážu trochu prispôsobovať prostrediu, ale rozhodne nie tak, že sa rastlina zatvorí len preto, že si zhasil už o štvrtej.
Tma tam ale rozhodne je wtz.
To je focené za plně rozsvíceného světla v akváriu? Jestli ano, tak odpověď je jednoduchá - je tam tma. Ta sessiliflora (co vypadá jako kopr, vlevo) se chystá spát a zavírá listy, protože se zešeřilo

Ale mě ty kytky přijdou OK.
Dobrý deň, na základe vašich info o nádrži/parametre vstupnej vody z vodární-internet,názov setu,filter atď./ a štúdiu ako založiť akva, môžem zodpovedne prehlásiť, že riasy a problémy s akváriom sú "zahrnuty v balení".
Klid a čekat a měnit občas vodu, hnojit do nově založeného akvária je většinou průšvih a řasy.

0 15.05.2020 00:33 zacatecnik01 – Co se děje s rostlinami?



Dobrý den, mohla bych Vás poprosit o radu? Máme akvárium teprve dva týdny, rybky zatím žádné, objevilo se pár plžů. Bojím se, že je něco s rostlinami. Jedné z nich odpadávají lístky, nejdříve jsou hodně bílé a pak hnědnou. Těm ostatním se tak nějak daří, ale moc nám nerostou. Snažila jsem se něco přečíst. Někde píšou, že je to železem, jinde kyslíkem, jinde zas, že tím, jak jsou v novém. Opravdu mi na nich záleží, tak jestli někdo ví jakna ně, budu Vám vděčná. Děkuji

Aký to je Platinum ? Powder alebo normal...?
0 12.05.2020 21:38 Kutil-s.r.o – Diery v listoch
Ahojte mám kompletne založené nové akva cca 2,5 mesiaca okrem ryb tie sú z pôvodného akvaria. Neustále mi odpadávajú listy v listoch sú stále diery. Zvýšil som aj dávku draslíka ale bez výsledku.
Nakoľko používam platinum soil substrát hodnoty draslíka neviem poriadne zmerať. Rast rastlín žiadny a začala sa tvoriť riasa. Od prvého dňa davkujem plynne co2 a aj flourisch Excel
Snáď všetko podstatne v prezentácii.
Ďakujem za každú reakciu
To je tedy alchymie

raději jsem s hnojivy opatrný, zkusím jak jsi psal, dodávat hořčík a pokud mi test nezměří fosfor tak i ten a uvidím,ty malé rybky těch dusičnanů taky moc nedají, donedávna v těch 100l bylo pouze 18 bornejek, teď to musím sledovat když jsem navýšil rybí obsádku. Mockrát díky

Ty potrebuješ dodať hlavne toho horčíku a ten v ostatných hnojivách čo som písal nieje, tak s mikroprvkami môžeš tiež velmi opatrne, ono sa to ťažko radí, kolko máš pridať na aké množstvá sa vyrátať dá, ale aká je reálna spotreba rastlín, to je už horšie-stačí že ostriháš rastliny alebo sa ti zvýši množstvo org.odpadu a spomalia rastliny a rozhodí sa všetko.Preto je to najlepšie odmerať testom, alebo podľa rastlín, ale nie vždy zase musí ísť o deficit aj priveľa napr. draslíku môže spôsobiť nedostatok Mg a pritom je ho v akva dostatok. Je to trochu komplikovanejšie a všetko so všetkým súvisí

, niekedy som z toho sám zúfalý a hľadám čo to ešte môže byť že nerastú -veď je tam už asi všetko ...

KH2PO4 mám taky namíchaný, ten jsem začal dodávat do akva Malý bazén, tam mi pupečník odešel nejspíš na fosfor, z černaly mu listy, na skle se začala dělat řasa, podle testu JBL tam není žádný. Někde jsem četl že kvalitní sušené moc fosforu nemá, nevím zda je to pravda, používám Hikari, ale sušeným krmím tak 1x týdně, jinak mražené patentky, černý komár, cycklop, dafnie, artemie prostě všechno možný. když jsem používal tenso a mgso4 vše namíchané dohromady tak se mi po tom začalo řasit, používal jsem přitom 1/3 dávky co píšou a dával každý den. Nevím jak se pozná přebytek draslíku. Asi i zde udělám test na fosfor pro jistotu. Mockrát díky za rady

Dobré si použil, ale ak dávaš KNO3 tak by som Profitom nehnojil kvôli draslíku-bude ho tam moc a radšej volil Tensococtail a MgSO4/ten máš/. V Tense máš aj vápnik tak ti trochu dvihne aj Ca. Fosfor môžeš Kh2PO4 a lebo EasyLife fosfo alebo...je tam mnoho možností ale zvyčajne krmivo sušené pre ryby na dodanie fosforu stačí.No a môžeš robiť aj častejšie výmeny vody, prihnojíš po výmene vody trochu viac a potom obdeň malé dávky, radšej nech je vo vode menej živín ako veľa-pri Lowtech rozhodne.
Aha, díky za vysvětlení, přihnojuji ještě KNO3 protože mám nízké NO3

a sem tam jednou za uherák dávám profito easy live ale to jen občas a raději jen 1/3 dávky doporučené,
Edti: Použil jsem toto
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Asi to budu muset přidávat pokaždé co?
Jinak NO3 dodávám pomocí Sanytru
Netuším co obsahuje easy live profito ale bylo mi doporučeno, ovšem z obav ho dávám opravdu sporadicky a výjimečně
Ono by to na Low tech možno aj stačilo, ale keď meníš len 1/3 vody a rastlinná hmota sa zväčšuje a inak nehnojíš, tak sa tých 6,7 mg/l zriedi a rýchlo spotrebuje. Musel by si meniť viac a častejšie vodu.Ak si už prihnojil, tak si mohol aj stopové prvky-štandardné hnojivo aj s horčíkom a draslíkom.
Myslel jsem si to, dle vodáren mám ve zdrojové vodě 27mg/l vápníku a 6,7mg/l hořčíku což je asi málo co? Netuším ideální hodnoty jaké by měli být. Včera jsem přidal hořčík tak uvidím zda to pomůže. Díky
Čau, potom čo som tu prečítal nádrží, je v Čechách veľa mäkkých vôd a obsah Mg sa pohybuje okolo 3-4mg/l čo je málo a keďže nemáš v info o nádrži uvedené hodnoty iba že je mäkká voda

, tak vychádzam z toho že bude málo Mg a aj výmena iba 1/3 vody tomu nasvedčuje, raz sa ten horčík musel vyčerpať keď nehnojíš a svetlo sa uberať donekonečna nedá, tak za mňa je to málo Mg.Vystúpená žilnatina tomu tiež nasvedčuje.
Díky za radu!
Za ty rašelinové granulky děkuji, hned objednám, co jsem četl tak by mi to mohlo trochu pomoci snížit tvrdost.
Zatím bych to chtěl řešit bez různých testů, osobně mi to přijde jako drahá záležitost.
Co se světla týče, tak jsem ho upravil na 4 hodiny dopoledne, 4 hodiny odpoledne s 4 hodinovou pauzou.
Světlo plánuji ještě přidat, připadne mi to docela málo, co tam momentálně mám. Rostlinky s vyšší náročností začínají ztrácet pěknou zelenou barvu, co jsem to propočítal, tak intenzita světla je pod 0,25W/l.
Voda je zde u nás poměrně tvrdá, což by mohl mít i důvod na BO.
Snad se s tím nějakou poperu.. i tak díky za rady !

Zdravím, chtěl bych se zeptat co to může být za černé vcelku pravidelne tečky. Na listech této rostliny, sou pouze na této kytce(bohužel netuším jak zjistit co je to za rostlinu). Děkuji za jakýkoliv nazor. (Ty tmavé listy pod filtrem)
takhle až to neovládám a neříkám že to nemůže jít ale nebudu do toho zabředávat...
nevím jestli ve všech komplexních je železo ve volný formě,nezkoumal sem to...
já myslím že si to vystihl úplně přesně !!! raději žádnej test ať se v tom pořád člověk neštourá a neladí a pozorovat a nebo už pak nějakej kvalitnější pokud z toho chcu dělat závěry !!!
zase aby to nevypadalo že haním JBL tak třeba test na K od JBL je asi to nejkvalitnější co může člověk koupit

V bežných komerčných hnojivách tekutých,by ten test JBL mal fungovať, a na orientáciu pridaného hnojiva by to malo stačiť ako je Easy Life Profito. Je možné orientovať sa aj podľa testu na K, ktorý je tiež v bežných hnojivách, ale ten je dosť drahší a väčšine sa nechce vyhadzovať peniaze za drahý test a niektorým za akýkolvek test.
přesně tak...kdyby mu to ten test od JBL změřil tak by ho to asi trklo..ale on měřil pořád nějaký minumum nebo 0,tak vydedukoval,že toho železa má málo a začal dávat Iron od Seachemu...neříkám že to byl dobrej nápad ale na tom testu není napsaný jaký železo změří a jaký ne a tohle mu nedošlo a tak se na..al a test vyhodil..proto tady už reaguju už nekolikerým příspěvkem na to že ať si někdo koupí test od JBL at ví kolik má železa je prostě blbost.Prostě jen vyhodí peníze a neví nic pokud hnojím sypkým nebo jiným kde je železo v chelátech!!! Změří s tím jedině takový hnojiva jako Seachem a možná jiný jestli ještě nějaký sou co nemají železo vázaný v chelátech ale v iontech který změří i JBL test !!! toť vše co sem chtěl říct...
No a preto zásadne nekombinujem mikroprvky s pridávaním železa navyše a už vôbec nie so Seachem Iron.Každý má svoj spôsob hnojenia, ale potom sa nie je čomu diviť, že meria 1mg/l a aj to je otázne, keby to dal na rozbor tak to bude asi ešte viac, ktovie...
tam jde o to že jemu ty rostliny do druhýho to volný železo spotřebují..naměří minimum ať to byl JBL nebo ten Seachem..prostě to vyžerou a on hnojí že tam nic nemá..ale jak dává nějaký sypký mikroprvky tak obsahují železo v chelátech a ty prostě nezměřil...myslel si že má takovou spotřebu a ono prd.. rostliny dostávaj pravidelně volný v iontech od Seachemu co jim ke spotřebě stačí a to v chelátech tam prostě jen tak v hodnotách minimálně 1mg/l leží.. Nejde ani tak o test,ale o to že když to železo nezměřím,ještě neznamená že tam není !!! jde jen o tu vazbu a test co který dokáže změřit...
Záleží aj ako bol ten test starý, niekedy ich majú na predajni dlho a potom to je ako píšeš.Ja ho používam a nemám problém, ale tie barvičky sú naozaj problém trafiť.Ten test je dobrý min. na to aby si zistil, či vo vode vôbec nejaké železo je a ak nameriam aspoň niečo tak mi to stačí, prihnojujem podľa stavu rastlín.Ak sa však po týždni a prihnojení mikrom rastlinám nedarí, tak je problém inde a nie v teste či železe.
já ten test měl půjčenej než mi přišel od Seachemu...naměřil sem s ním prd.S tím od Seachemu to bylo o něco lepší i když nevím jestli se mu dá taky věřit (volný asi 0,1 cca a cheláty stejný nebo nižší-zase ty barvičky

) .Známej lije do nádrže kvanta železa že tam žádný nemá a včera mým testem změřil volný železo 0,5 a v chelátech prej přes 1mg/l ale spíše víc,že mu ty barvičky splývaly a není si jistej… chvilku předtím hnojil (Iron od Seachemu)..každopádně hnojení na pár dní vysadil,pak sníží dávky a test od JBL šel hnedka do kontejneru..takže asi tak. Seachem udává že jako jedinej jejich test dokáže změřit jak ionty tak cheláty.JBL měří jen ionty udajně co sme vyčetli na netu...
Neviem aký typ železa presne JBL test meria, ale všimol som si, že ak dám do filtra JBL Clearmec (obdoba Seachem Matrixu na odtránenie dusíkatých látok), tak nenameriam nič. Keď som Clearmec vybral, meral som 0,2-0,4. To len tak OT.
Kludne , som za diskusiu..Fe2+nemeria, používam mikromix plus a FeMix a železo týmto testom zmeriam mávam okolo 0,2-0,3.Seachem Iron napr.používa chel. Fe2+ a ten som nevedel s ním zmerať. Na ten je lepší test od Seach MultiTest Iron.
nechci do toho kecat ale podle mýho test na Fe od JBL je úplně k prdu...nezměří železo-max nějakou trošku co není vázáná v chelátech,takže i po změření seš tam kde si byl..nevíš vůbec nic...
Ahoj, prestaň tam liať to carbo a radšej prikúp Nitro a Fosfo EasyLife a testy Sera na NO3,PO4 a Fe /jbl/. Do filtra pridaj rašelinu granul./do punčochy,sieťky/ a ph sa snaž držať na 6,8-7. Svetlo obmedziť na 6-7 hod alebo 9-10h s prestávkou v svietení aspoň 4-5h..Hodnoty udržuj vo vode okolo NO3/pridáš Nitro/:PO4/Fosfo/....10-15mg/l:1mg/l a
Fe/v E.Profito/ 0,1-0,2mg/l, to ti bude stačiť na tie rastliny čo tam sú.Hlavne po výmene vody prihnojiť čo treba!
Nejsem odborník na rostlinky, ale podíval bych se tu ve fóru na příspěvky o biogenním odvápnění.





Zdravím, poslední dobou se mi začaly dost dělat bílé tečky na rostlinách. Připadne mi že i docela rostliny přestaly růst.
Informace o vodě hnojení atd mám v prezentaci, možná je to způsobeno příliš tvrdou vodou?
I když mi ty hodnoty nepřijdou jako příliš tvrdé vody..
Vodu měním jednou týdně.
Setřít to pořádně nejde, je to celkem tvrdé, stejně tak jako například celé sklo zevnitř. Pocitově mi to připadne jako by to byl vodní kámen který se usadil takhle na skle a i postupně na rostlinách.. Jen nevím jak proti tomu moc bojovat.. ?
Teplá voda je u nás nastavena na odvápnění, ale odstátá teplá voda asi taky zrovna není to nejvhodnější pro akvárium, nebo ne?
Správne prezentáciu, to by bolo najlepšie. Kolko je Ph? Keď svietiš naplno.Drop je zelený alebo dožlta?
Mam to nastavene koli zelenej riase.Dokopy 10hodin svietim.Co2 davam 14 hodin
To dno osobně neznám ale byl sem od něj zrazovám z důvodu že dokáže absorvovat živiny a pak lechce dojde k přehnojení prozože podle testu pořad přihnojuješ a zbytečně...pokud bych se spoehl na testy šel bycb po světle...délka a intenzita..
Nevíme jakej maj ty světla přikon ve watech...6 hodin na co2 pod máš nějakou nějakou rozumnou hladinu sou myslim nic moc...
Drasliku je nad 15 tak jeho dost.Testy mam od jbl.Nove sa nekrutia tak vapnika je dost.Zeleza mam zas menej.Platinum soil dno
200l nadrz.Filter jbl1502.Neni tam moc ryb.Skor som zamerany na rastliny.3w to je skimmer.1 sincor a 2xrgb chihiros.Svietim 6 hid na 100percent a ostatne 20percent.Udrzba klasika.Raz tyzdene alebo po 10 dni.Ako kedy
Ten draslik by mě zajimal asi jako prvni..potom hořčik,pokud se kroutěj listy (nový) tak i vápník.. ale pokud píšeš "dost" může být něčeho příliš....tu značku neznám tudiž nevím co vše obsahuje...počitej s tím že doporučený dávkování je jen tak na oko pro běžný nádrže...každá voda je jiná s jinou s potřebou a buďto si něčím přehnojil nebo máš něčeho málo..jakýma testama měříš parametry vody?
Proudění vody je taky důležitý...dostanou se živiny všude? Houpe se každej list v proudu vody?(nemuselo by se dostavat co2 a dalšich živin)
Nejsou nekterý listy co odcházej moc přistínéný?
těch info je málo na radu, a já nejsem ten pravý, ale mé postřehy - vidím dost zarybněné, filtr nějaký "honič" (čtu 3w??).... spíš by bylo potřeba - velikost akva, posádka, jaká je filtrace, osvětlení, jak probíhá údržba....
JJ pridavam micro od aquarebell.Drasliku neviem ale dost.Pridavam no3,draslik,fosfor a micro.Pridal som na fosforu lebo bolo menej.Robil som test na horcik a ten je ok
A kolik toho draslíku máš ve vodě? A co mikroprvky ? Dáváš?
Sem ma mobilu,tak vidim blbě ale připadá mi že nový listy sou ok a ty starši to odnášej...
To se u nich občas stává že se do nich dá hniloba. Odřež shnilou část a pokud to jde tak vykoupat v roztoku hypermanganu. Klidně to ale může pokračovat a asi bych vyměnil část vody několikrát a odkalil.

Alespoň fotku by to chtělo. Ať víme o čem je řeč. Mně odešly anubiasy v jednom akva. Prostě jim uhníval pomalinku ale jistě oddenek. Prý bakteriální infekce. Nic nepomohlo.
0 22.04.2020 20:02 Franťáček – Hnití anubiasu
Dobrý den , nevíte proč hnijí anubiasy, i když nejsou zahrabané v písku? (jsou v 2 měsíce založeném akváriu)
Ten uhlík už tam nedávám, dávala jsem ho jen když byla řasa. Dělám vše stejně jako předtím a po přidání těch kytek jde vše do kelu.. Vyměním vodu, občas když je potřeba tak odkalím, odstraním odumřelé a špatné listy, po výměně vody tam dám podle dávkovače univerzální hnojivo pro růst rostlin. Někdy bohužel svítím docela dlouho, někdy i 10 hodin, vím je to hodně.
Také by to mohl udělat ten tekutý uhlík, jestli ho tam ještě liješ. Podle mě v tom AQ nastala nějaká změna, která to spustila. Co děláš jinak? Popiš přesně údržbu a hnojení, případně, co tam liješ za chemii a jak často. Ten rozpad rostlin je dost rozsáhlý, než že by to bylo nedostatkem živin. Něco se v tom AQ děje jinak, než dříve - na to bych se zaměřila.
To, že máš velmi málo info o nádrži čo napísal Mišo je fakt a keď chceš radu, tak by si to mala poriadne vyplniť vrátane parametrov vstupnej vody. Takto môžme len hádať, tak skúsim: chýbajú živiny a akva je proti oknu a ako písal Roger v komentároch nádrže, cez okno tam teraz na jar môže ísť viac svetla ako cez rok, takže pridaním rastlín a svetla vznikol velký dopyt po živinách a je to, čo je...
Nedíval jsem se na prezentaci, protože teď nemám čas, ale za mě bych hned vyměnil tu drť. To ale netvrdím že ta je na vině.
Neflákaš výmenu vody v poslednej dobe? Ako často robíš odkalovanie toho kameňolomu? Nejaké zmeny v množstve/kvalite krmiva? Akú máš teplotu vody? Orientačne hodnoty NO3 v akva a vo vstupnej vode? Ten popis nádrže máš dosť minimalistický...
Kosokvět, pupečník, hygrophila angustifolia, echynodorus tenellus.
Bylo by dobré napsat jaké rostlině se toto děje a jakou rostlinu sis zakoupila. Takhle je to jako věštění z koule.


Zdravím, opět se obracím pro radu. Koupila jsem si před nedávnem nové rostlinky. první tři dny v pohodě, rostou, všemu se daří. Najednou vidím že se začíná jiná rostlina totálně rozpadat doslova na kaši. myslela jsem že to bylo přesazením, že jsem jí poškodila kořeny, protože jsem s většinou kytek hýbala. Prakticky celou dobu je voda stejná, vždy se kytkám dařilo a teď přivezu nové, zdravé a vše jde najednou do háje, až na anubias, lotus a nějaké cryptocoryny, to vše zatím roste. Má někdo nějaké nápady co by mohlo rostlinkám chybět nebo co to je za svinstvo ?
Děkuji
pro srovnání foto rozdíl
jednoho! měsíce
Tak rozdíl je hlavně v ceně jestli 1 litr za 500 kč nebo 5 litrů za 70 kč ale musíš ho pořádně vyprat to je jediný rozdíl.

Václave mohu se zeptat na tu pemzu? Chápu to správně, že to jde dát do filtru? Nějaká výhoda?
ok, tak přidám na hnojení. S tím, že by se změna projevila hned nepočítám, ale test na NO3 mi pak už ukáže nějaký pohyb (doufám nahoru

). A pak uvidíme. Jinak ta Corymbosa v květináči, tak bych chtěl aby vypadaly moje
Dík všem

Já mám 140 litrů, čtyři rostliny v květináčích vyhnojene npk a dávám 10 ml pmdd..
Ale chapejte, nelze se řídit mým akvarkem, každé je originál......
U vás bych to viděl až na 15 ml......
Rozhodnutí ale musíte udělat a chtít vy.
Jak říkám pravdu mít nemusím, to už musíte vysledovat sám.
A rozhodně to nepoznáte za tři dny, je to o trpělivosti a pozorování...

EDIT- Možná i 20 ml pmdd když valite CO2, navíc rozdělil bych dobu svícení s tím, že bych svítil 4 hodiny ráno a pět večer a mezi tím čtyři hodiny zhasnute. CO2 bych v pauzách vypínal....
Je to jen můj pohled na věc....

KNO3 v PMDD bylo, asi ten denitrate funguje dobře, až moc.. zkusim ho nahradit tou pemzou a dávat budu teď jen PMDD bez KNO3 a uvidím, jak se mi NO3 pohne,a pokud by NO3 cca za týden nebylo výrazně jiné, tak KNO3 zas přidám.
Btw dle výrobce substrátu - garantují výživu na 5 let

jinak cca 7 ml denně je málo? už nevim kde jsem na tohle množství přišel (někde vyčet, vypočítal, nevim)..
Dal bych kapsle i to KNO3, ale opatrně. Živorodky u mě to třeba absolutně nesnáší, hned se začnou otírat o dno a chytají bakteriální rozpad ploutví.
A to pmdd si měl bez KNO3? Že jo?
Edit: A celkově strašně málo hnojiš..... Na tak velké akvárium, tolik světla a náročných rostlin na živiny....je to prostě málo.
A přebytek živin nezpůsobuje řasy.
Ono je to trochu složitější...
Edit 2: Tady najdeš odpovědi.
www.rostlinna-akvaria.cz/… jj, MgSO4-7H2O+K2SO4+KNO3+Tenso, vše v jednom koktejlu. Je možný, že by tam bylo něco "prošlý"?, je to nějakou dobu starší.. Dnes mi došla původně namíchaná, tak třeba by mohla čerstvá být lepší? (teď mě tak došlo jestli tam zbytečně nedávám MgSO4-7H2O když mám standardně vyšší KH a pH - nebo to mám v hlavě pomotaný?). Rozbor vody nemám..
edit: jsou v mým případě lepší kapsle NPK do dna nebo KNO3 do vody?
achyles73 napsal: ... pmdd je bez dusíku.... PMDD je přeci takové jaké si ho uděláš.
cs.m.wikipedia.org/… 
Myslím si že ti chybí dusík......apropo to pmdd máš i s KNO3? Protože pmdd je bez dusíku....
príznaky by sedeli na nedostatok síry, ale má dosť vysoké dKH (8°) a je predpoklad, že bude aj dGH. Ja mám napríklad vo vstupnej vode viac síranov ako horčíka.
Bohužel ze speciálními substráty nemám žádnou zkušenost ale podle mě (a nejsem sám) se ti za těch 7 měsíců vyčerpaly a nemáš tam dusík. Kup testy nebo si to nech změřit.

předpokládám místo denitratu? dík za tip, zkusim to..
Vim že jsi tu "ostřílený akvarista"

co se týka toho monte carla, příp. corymbosy bys pro mě měl nějakou radu?
Třeba rostliny už spotřebovaly to co si braly ze substrátu.
to ne,ale od tý doby "uběhla spousta vody" a je to horší než že by se to spravilo zpátky.. přemýšlim, co jsem tam udělal ještě za změny od tý doby, ale nic mě nenapadá..
Z vlastní zkušenosti vím, že Corymbosa má velkou spotřebu. Nehnojíš celkově málo? Třeba ten výpadek CO2 není ten hlavní důvod změny. Snížil jsi osvětlení v době výpadku?
ad 1. PH se snažím skrze CO2 držet pod 7, jinak vstupní voda má vyšší
ad 2. železo jen přes PMDD (celkově Mikro Makro)
edit: sorry v prezentaci je to špatně, aktuálně co jsem měřil, tak je cca 6,5-7,2 (podle času)
Mne to tiež pripomína dusík. Ale ešte ma napadla súvislosť. Dávaš menej CO2 a stúplo ti pH, dokonca 7,5. V akej forme dodávaš železo z PMDD???
To jsem si říkal taky, ale např. Bacopa se vybarvuje a roste bez problému (podle mého měřítka)-je teda rovnou pod světlem, stejně tak Ludwigia jde do červena (taky je ale přímo pod světlem). proto jsem z toho zmatenej
Mám ve filtru seachem denitrate, který NO3 drží na nízké úrovni (paradoxně to pak doháním PMDD), ale jiný filtrační medium, kterým bych to nahradil teď nemám (byl by prázdný 1 ze 3 košů) max akt. uhlí, který se mi moc nezdá tam dát v podstatě jen tak.
Nejsem odborník ale odhadnul bych málo dusíku.


Zdravím ve spolek, mám delší problém s těmito rostlinami a nevím čím to může být způsobeno. Monte Carlo mi na začátku po nákupu krásně rozrostlo po dně, pak mi (myslim v prosinci?) cca na 14 dní vypadlo CO2 a od té doby to s ním jde z kopce (viz fotky v prezentaci), lístky úplně ztrácí barvu, a evidentně se jim nedaří. CO2 dodávám, bojím se že při vyšších dávkách by mi chcíply ryby (jednou jsem je málem udusil a PH padlo na 6,2-jen jednorázově, pak jsem to upravil).
Corymbosa je přestěhovaná z původní 112 kde krásně rostla, ale tady je celou dobu od založení hnědá a stagnuje a i když vyhodí nové lístky, tak už jsou hnědé (vím, že je vše jinak než bylo v původním aqua, ale co s tím?)
Nějaká rada o co se jedná? teď cca 10 dní přidávám PMDD 7 střiků (cca 7ml), protože NO3 bylo na 0.
parametry vody apod. aktualizováno v prezentaci. Díky za rady


Ahoj, prosím moc o radu.
Dostala jsem poměrně dost Anubiasů porostlých řasou cca půl roku zpátky. Vypadalo, že se jim daří, nové listy už ok. Až v posledním měsíci se na starých listech objevily sem tam bílé tečky o průměru cca 4-7mm...případně se to rozrostlo na celou část listů, ale to až v posledních dnech. Zasažena je i kryptokoryna, ale na ni jen opravdu sem tam.
Na pohmat to není zřetelné, řasa okolo nejde sundat. List kromě řasy vypada ok.
Prezentaci prosím neřešit, až se stydím, jak je stará. Akvarium už má 250l, z většiny zarostlé anubiasem, dve kryptokoryny, nejaka rychle=rostouci kytka, kromě černé řasy na starých listech jsou ok, rostou docela rozumně. Svítí se 2x30W (640), starší. Filtr praný 1x měsíčně. Běžná údržba 2-3 za měsíc odkalení cca 1/4 vody + doplnění.
Ryby 3 větší panceřníčci cca 10cm, 5 parmiček cca 8cm, cca 15ks razborek. Plno červených krevetek...ryby a krevetky jsou stálá posádka...
Bohužel musím říct, že jsem nezaznamenala žádnou změnu v akvariu. Už tak přes rok se tam nic nedělalo. Teda až na vytření panceřníčků, ale o to bylo hned postaráno ostatníma rybama...
No ak máš živín dostatok, tak môžeš pridať na svetle a to by som skúsil cca o týždeň až nabehnú tie guličky a začnú uvolńovať živiny ak neprihnojíš zatial tekutým hnojivom. Potom by som skúsil svietiť doobeda na 5 s odstupom aj 4-5 hodín a večer tiež. Doplnil ešte nenáročné rastliny-ten Eleocharis čo máš na foto asi nepojde bez CO2, do Low techu vyberaj menej náročné rastliny. No a už len sledovať čo sa bude diať- zelené riasy /svetlo a živiny/, tmavé a čierne / údržba/.

Ještě mi není úplně jasné, jestli je na listech hnědá řasa, kterou jsi zmínil nebo je to projev nedostatku živin... abych věděl, co teda dělat s tím světlem...?
Tie nabehnú až za týždeň dva, pomaly sa uvolńujú, ale potom už by to malo byť v poho. Ak meriaš NO3 vo vode tak bude aj PO4, zvyčajne stačí ak kŕmiš. Takže už len ladíš svetlo.
Ty Bivoj kuličky jsem dal do dna jen v záběhu na začátku a velmi skromně... je pravda, že jsem na ně pak už nesáhl a až teď, když se tohle začalo dít, jsem je nastrkal do dna... je to pár dní zpátky
A tie Bivoj guličky si kedy dával do dna? Treba to po niekolkých mesiacoch doplniť-nevydržia večne.
Dusičnany na nule rozhodně nejsou (přesnou hodnotu změřím, ale orientačně jsem koukal a jejich hladina je přinejmenším dostatečná ... dusitany nejsou skoro vůbec. Test na fosfor si musím koupit.
V tom sete bola žiarivka a dal si tam ten Chihiros -ten svieti 3 násobne silnejšie ako tá žiarivka čo tam bola /a set býva vyladený so svetlom na Low určite/. Ak to máš ako píšeš tak nižšie už nedávaj samozrejme. Tie listy sú žlté, tak bude asi problém vo výžive a pridal by som aj rastliny v tých Bivoj guličkách je len draslík, horčík a mikro, tak si postráž NO3 a PO4 testom zmeráš a budeš vedieť hneď čo chýba.Hnedá riasa na listoch býva z mála svetla alebo vyššieho NO2, tak ak zistíš stav NO3 a PO4 a nebude na nule môžeš skúsiť pridať na intenzite aspoň doobeda.Vodu vymieňaj každý týždeň aspoň 1/3.
Ahoj, svítím od 8 do 12, pak 3 hodiny pauza a pak od 15 do 20 hod, takže 9 hodin s přestávkou. Mám LED osvětlení Chihiros a svítil jsem asi na čtvrtý stupeň (z 10 stupňů celkem), teď už několik dní na třetí nejnižší - přesvětlené to tudíž podle mě být nemůže... když snížím stupeň ještě o jeden, tak už rostliny ani ryby nepůjdou moc vidět

Mladé vychádzajúce listky hnedé až načervenalé sú v pohode, ale farba tých starších listov v pohode nie je. Podľa mňa to máš presvietené. Ako dlho svietiš a na kolko percent?
V prezentaci napsáno zasazeno 18.01...

Pokud je zasazen teďka, nech ho sedět

On ti sám řekne časem kde je problém. Neřeš všechno kolem rostlin než začnou pořádně růst
Jo, a otoč si fotku


Ještě jeden dotaz,
posílám fotku echinodoru, původní emerzně pěstované listy už jsou pryč, ale ty submerzní nějak hnědnou... je to rozsivka? Nebo normální součást přelisťování? Když raší nové listy, tak bývají na začátku hnědé, trošku do červena a až pak zezelenají... je to normální?
Chybí jí živiny, toť vše

Na té druhé fotce je podle mě kryptokoryna a rozpadají se jí listy = kryptokorynová nemoc. Tak kryptokoryny reagují např. při přesazení, nebo že je v AQ něco špatně, případně zásadní změna v AQ. Možná se jí nelíbí ten tekutý uhlík. Když ho občas dáš, tak jim to nemusí svědčit. To není hnojivo jako takové. Spíš si ho schovej na řasu, pokud ji v AQ budeš mít. Stříkačnou naneseš přímo na řasu (na kamenech nebo kořenu), ale ne na rostliny, obzvlášť mechy či jemnolisté rostliny to nemají rády.
Ty rozpadlé listy odstraň.
Rostlinu bych ponechal na svém místě a časem ty listy odstřihnul
Už nemáš prezentaci?
EDIT: Ted sem kouknul a máš.
No ale kytka na té první fotce mi takhle přišla. Dávám hnojivo a někdy i carbon, akvárka mám už nějaký pátek a začalo se to dělat až teď.
Myslím, že tady chybí vhodná výživa rostlin a né nemoc

Na druhé fotce mi přijde, že si fotila dno




Zdravím ve spolek.
Potřebuji poradit, nedavno mi přišli objednané kytky a přijde mo že je jedna "nemocná" viz první fotka.. Dále jsem si povšimla že o jiné kytky které mám déle jsou nějaké nic moc, pupečník má "skleněné", průhledné, některé lupeny, jiná kytka, nevím jméno, má zas síťované lupeny. Posledni fotka je celkové akvárko.
Děkuji za odpovědi

Urcite souhlasim. Jakozto pro zacatecnika je pro me tezke instantne overovat informace, ktere dostavam. Od kazdeho dostanu informaci jinou a vyfiltruji se az skrz me chyby a realne zkusenosti... Kazdopadne vypadala fakt sexy a byla tuha, zalistena a opticky idealni do predni casti akva. Kdyby ji nekdo uspesne aklimatizoval, urcite bych se rad dozvedel vic. Mozna, ze po zajeti akva uz by problem nebyl. Kdo vi, kolik tam mam ted ruznych svinstev.

Myslím, že ani samotný prodejce neměl kromě jejího názvu další informace co se týče nároků. Já na burze kytky kupuji výjimečně a tuhle jsem tam viděl. Byť krásná, tak velká neznámá.
Byla to posledni rostlinka, ktera nam chybela na burze koupit a nechal jsem se zlakat panem, ze to bude v cajku, ze je nenarocna, super hyper novinka uplna bomba. Navic byla fakt moc hezka. No i o tom to je, poucit se.
Podle mě chyba nově založeného akva. Jestli ji prodejce měl jako emerz, tak bylo třeba ji postupně privykat. Ne ji hned utopit. Aspoň podle mě když jsem bral emerzni kryptosky od známého. A ty jsem během měsíce předělal na submerzni. A hlavně už to bylo s pomocí zajete vody.
Navíc ta tvá rostlina je stále velká neznámá. Tam bych byl opatrný od první chvíle.

Tak poslusne hlasim, ze je po ni. Oba trsy sly ven. Pri vytahovani ze substratu z kazde odpadlo svevolne x listku a rostlina byla cela jako z želé. Už to i docela smrdelo...
Hygrophila corymbosa mi taky nejde a to mám více světla než ty 25W/84l. Svítím od 8 do 21 hod s 1 hod prestavkou v poledne. Měl jsem to s akváriem trošku podobně.
U mě pomohlo, když jsem přestal hnojit, prestal tak casto menit vodu (místo 2x za týden jen jednou). Trochu kleslo ph ( z původních hodnot na horni hranici měřitelnosti kapkovym testem 7,6 někam k 6 ). Dlouho jsem ladil proud z filtru. Osvědčila se mi rozstrikovaci rampa na utlumení. A rostliny zacaly lepe rust. Moje zivorodky ale o dost hnoji, když to porovnam s parmickami.
Co s tim? Je tam 4 den...

Ahoj, mám tu problém s akvárkem. Nádrž 120l s kvalitní externí filtrací, celkem 21W led světla, které svítí přibližně 9 hodin denně, vzduchování, jako dno je jen křemičitý písek 2 až 4 mm, je zaběhlé už asi rok a 8 měsíců v něm žije 6 parmiček mechových a dva malí ancíci. Měním 1/3 vody 2 x týdně, protože parmičky jsou velmi citlivé na kvalitu vody. V akvariu jsou samé nenáročné rostliny, prvního cca půl roku rosliny rostly i bez hnojení krásně a nestíhal jsem stříhat, ale poslední dobou to vůbec neroste, ne že by roslinky úmíraly, ale nerostou a tvoří se řasy a nejhorší je, že dnes jsem objevil kousek zelené sinice, kterou jsem ihned odsál i s pískem. Zkouším už delší dobu hnojit hnojivem Rataj Bioflor Master a ke kořenům jsem zastrkal tuhé hnojivo od Tetry, ale bez úspěchu

Poradíte mi, prosím, co vylepšit?

Jinak na listech nepozoruji žádné deformace. Co by teoreticky mohla být nějaká indicie, tak podle testu Sera mám poměrně nízkou hodnotu NO3 někde okolo 7 mg/l.


Par mnoho nerikajicich zahranicnich stranek jsem nasel, ale bida...
Zadny listek dnes nevyplaval sam od sebe, ale asi do toho nechci drbat...
Prikladam aktualni foto.
Edit: druhe foto zachycuje dost zajimavy ukaz na listu. Snek? Nebo samovolny rozpad?
Moc zkušeností s jejím pěstováním asi moc nebude, že?
I to je mozne. Kazdopadne s tim ted uz nic neudelam. Mam cerstve zalozenou nadrz a jsou tam...
Možná je chyba dávat tuto rostlinu do čerstvě založené nádrže?

Tak jsem ji chtel zkusit prenest do prace a takhle to dopadlo. Pres noc, kdy se jen vznasela pod hladinou, odpadly oba listecky, ktere vecer drzely. Korinky byly uz taky mekke... Myslim, ze az se vratim z prace, tak najdu na hladine dalsi listecky z tech zbylych dvou trsu.
Kludne ju môžeš nechať len tak volne plávať - zvládne to aj tak
P.S. mám takýchto prckov plnú 4L flašu a darí sa im.
Tu jednu, kterou jsem celou vytáhl (ta, co teď plave na hladině), jsem chtěl už vyhodit. Ale když jsem ji už měl v ruce, zkusil jsem vytrhávat lístky, které nekladly odpor a zůstaly dva... kořeny se zdají být fit. Uvidíme během pár dní. Rostlinka vypadala moc hezky, takže jsme neváhali a bude nás mrzet, když to nezvládne, ale co se dá dělat... Určitě poreferuju, až budou novinky

Ja si myslím že teraz je dôležité nehýbať koreňmi, pokiaľ to zvládnu a nezačnú uhnívať tak je to len otázka času až budú nové lístky. Padla mi takto totálne jedna cryptocoryna a po troch mesiacoch začali rásť lístky.

Trochu jí věř. Něco přežije.

Ano, košíček s vatou. Vatu jsem dokázal vymotat z kořenů jen díky tomu, že jsem velký trs rozdělil na 3 ks menší. Taky si myslím, že to nedá... Obávám se, že to nedají ani ty dva trsy, které teď vypadají "celkem dobře". Když jsme to donesli domů, bylo to tak pevné, že jsem myslel, že je plastová...

I tak bych ji nechala povytáhnutou. Kupoval jsi ji v košíčku s vatou? Může být třeba jen citlivější na změnu prostředí jako kryptošky (to mi přijde nejpravděpodobnější), nebo jsi ji mohl trochu poškodit při rozdělování a v čerstvém akvárku bere za své. Na první fotce vypadají rostliny celkem dobře, tak snad něco přežije. Ten zbytek na druhé fotce to podle mě nedá. Tak držím pěsti.


Ty listecky jsou uplne rozbredle. Teda list je v poho, ale jeho stonek je brecka. Zustaly tam dva listecky, ty zkusim zasadit zitra do Office Lowcost. Ty zbyle dva trsy jsem trochu povytahl ze substratu, abych vyloucil, ze to bylo tim, ze jsou hluboko.. pan mi rikal, ze to mam narvat do substratu, ze to nemusi byt na dekoraci. Anubiasy v akva se zdaji byt ok.
První foto je detail zasazeni a druhe je foto toho mala, co drzi na srdicku rostlinky..
edit: i v popise rostliny píšou, že může být v substrátu, ale že dokonce jsou i zmínky o úspěšném růstu na dekoraci. Tzn že primírně by měla být zasazená...
Jakým stylem ji máš zasazenou/přichycenou? Tahle kytka je něco jako Anubias nebo Bucka, jak psal Václav, lépe jí bude na kořeni nebo kameni. Je možné, že jen reaguje na změnu prostředí. Jak jsou na tom oddenky? Jestli jsou pevné a zdravé, tak se může ještě zmátožit a obrůst. Všechno, co se rozpadá, odstraň. Jestli se rozpadá i oddenek, tak půjde do kopru. Jedině zkusit ostrým nožem odříznout špatné části, možné je i udělat koupel v hypermanganu a nechat ji ve vodě v akvárku. Podařilo se mi takhle zachránit pár rozpadajících se anubiasů, co jsem dostala.
Ahoj,
tak už to umírá. Dnes se mi trochu uvolnil kořen a tak jsem musel zasahovat, trochu přesazovat a když se začala voda trochu hýbat, tak začaly vyplouvat lístečky ze dvou rostlinek. Byl to celé původně jeden trs a já jej rozdělil na 3 menší. Ten největší, který se zdá být ještě v cajku celkem drží, ale jeden trs se rozpadl komplet a druhý přišel o polovinu listů. Stonek listu je jakoby "břečka"... skoro jako sliz. Nějaký nápad, co se děje?

- špatně jste to zapsal
- Schismatoglottis prietoi | Aquasabi - Aquascaping Shop
www.aquasabi.com/… 
Tak je to něco mezi anubiasem a buckou a pod vodou tomu můžou narůst trochu jiné listy. Jestli ti to zdechne to už je jiná kapitola.

Myslis, ze to byl emerz a ted vsechny listy budou pelichat? Nebo ze to nebude mit variaci submerzni a behem urciteho casu to zdechne uplne?
Fotku bych udělal ale z kartou to bych ještě počkal až se uvidí jak bude vypadat pod vodou.

Udělej pěknou fotku svojí rostliny a kartu můžeš založit sám. V atlase ještě podle mě nebude, hledala jsem jí minulý týden.

Vypadá to, že by mohlo být. Původně je to jediný výsledek, který mi google vyhodil po napsání "P". Není to jen nějaký obchodní název pro jinou rostlinku, kterou najdu i v atlase zde? Nemohu tím pádem v prezentaci propojit

Vypadá jako Sch. prietoi, v nabídce ho má třeba Macenauer.


Ahoj! Tak jsm dnes zalozil doma akva a z burzy v Ove jsem si prinesl rostlinku, o ktere mi pan tvrdil, ze je to novinka a nenarocna... Napsal jsem si nazev, ktery mi nadiktoval a ted bych to tady chtel rozlousknout, protoze druha cast nazvu neni ani googlem nikde k nalezeni.
Cituji: "Schismatoglottis parei"
Přikládám foto... Sorry za bublinky, ale voda je tam asi hodinu

Edit: zda v atlase neni dokonce zadny schismatoglottis...
Tak síran hořečnatý potom nepotřebuješ pokud použiješ dusičnan hořečnatý. Tím jak se říká zabiješ dvě mouchy jednou ranou.

Ano vím, myslel jsem tím ale kombinaci dusičnanu hořečnatého a síranu hořečnatého

Tzv. že bych se síranu vyhnul
Já ale nemluvím o síranu ale dusičnanu hořečnatém Dusičnan hořečnatý Mg(NO3)2.6H2O draslík si pak můžeš dodávat Síran draselný. K2SO4

Mohu se zeptat, v čem byl takový rozdíl? Jakou máte zkušenost s kombinováním se Síranem hořečnatým? Nebo lze použít jako úplná náhrada? Děkuji.
Mě ani tohle nepomohlo a tak jsem přešel na dusičnan hořečnatý a rozdíl byl opravdu vidět.

Děkuji, zkusím tedy vynechat úplně. Já jsem právě asi 2 měsíce zpět dávku zvyšoval spolu s KNO3, protože cryptocoryna vykazovala nedostatek. Ten je ovšem již delší dobu pryč, dávku jsem již ale nesnižoval.
Draslík stačí v KNO3 takže bych ho úplně vynechal.

Děkuji, skoková změna tam nebude

určitě ne v PH, alkalitě a teplotě. Vše držím dlouhodobě stabilně
Mě napadlo, zda jí neděla problém teplá voda - cca 29 stupňů, nicméně roste hezky.
Draslík je možný, dávkuji sice dlouho stejně, nicméně kdo ví. Zkusím teď nějakou dobu poloviční dávky a uvidíme

Ahoj, povedal by som, že sa ti tam hromadí draslík, chcelo by to zmerať hodnoty vo vode alebo aj skoková nejaká zmena, v teplote, hnojení, Ph...

Zdravím, poradil by někdo co je s kytkou špatně? Je v akva čerstvě - cca měsíc. Roste hezky, ale nové vrchní listy se kroutí a staré velké na koncích jakoby rozpadají. Info v profilu. Díky

Po celé ploše AQ NEJSOU stejné podmínky, i když ti to připadá, že ano. Zasaď je na stejné místo, a uvidíš, že jim bude lépe a porostou. Na té fotce je patrné, že na boku je světla méně. Nejde jen o světlo ale i proudění vody a živiny.
Vždyť je i hezčí mít stejné druhy u sebe

A tyhle kytky mi rostou děsnou rychlostí

No uvidíme, kolem všechno roste dobře až na ty dvě. Na druhou stranu taková rotala má nároky na světlo asi menší (a taky dělá všechno pro to aby ty chudinky zadusila). Když se to nezlepší, přesadím je jinam
No já bych to nepodceňoval. Proměřoval jsem si akva PAR metrem a ty rozdíly jsou opravdu velké. Pohybuji se od 120 prostředek a na stranách je 40.
To bych ani neřekl, jsou kousek od sebe a podmínky mají skoro stejné. To je na tom právě to zvláštní. Asi prostě smůla a koupím ještě jeden košíček, nebo mají pomalejší rozjezd a doženou to časem.
Ale je to dobrý kontrast, jedna jak že žurnálu a zbytek takový chudinky.

Ptám se jen pro zajímavost - když se kouknete na fotku, uvidíte ta gavúnkem pěknou červenou ludwigii. A když se pořádně podíváte do pravého spodního rohu, uvidíte dvě nedomrlé rostlinky, což jsou stejné ludwigie ze stejného kelímku. Zasazené jsou cca 20 cm od sebe. Fakt netuším co jsem jim udělal, vy ano?
Ta rostlina byla již nějaký čas pod vodou, proto ty hnědší okraje nejstraších listů a ta snaha o rozmnožování, což se děje povětšinou na nejstraších listech, který postupně odcházejí a uvolňují tak místo nově rostoucím. Listy nechat na rostlině do úplného rozpadu, nově vyrůstající rostlinky z listů si berou z toho listu živiny.
Děkuji,dal jsem ji do akvária a uvidím jak se bude vyvíjet. Taky jsem čekal že bude menší

Listy takto černejú, keď púšťa dcérske rastlinky, keď sa listu zbavuje, či keď sa jej proste niečo znepáčilo. Celkovo tá rastlina vyzerá dosť dobre.
A áno, korene majú vyzerať takto.
Zdá se mi vcelku v pořádku. Šoupl bych ji do nádrže. Nevím, čím jsou způsobené ty skvrny (možná souvisí s výtrusnicemi?), ale jsou tam i nějaké zdravé listy.
Ja by som to tipol na nedostatok vápnika. V tej Tropice totiž nie je a doma mám tvrdú vodu, tak funguje a ty máš velmi mäkkú a ešte aj rašelinový substrat, tak sa domnievam, že ako ti narastie rastl. hmota do určitého množstva tak proste Ca sa spotrebuje a to čo dodávaš vo vode nestačí. Prešiel by som na Seachem florich, alebo iné, kde je aj K,Mg,Ca a mikro. Ale dusík a fosfor budeš musieť pridávať zvlášť. Cryptošky si rady stiahnu Ca a Fe, tak na Echináče moc nezostane. Stabilan obsahuje hydrogenuhličitan draselný, ten ti s nedostatkom Ca nepomôže.Ešte by si mohol hnojiť Seachem equlibrum, tam sú dosť vysoké množstvá minerálov a hlavne K, ale musel by si hnojiť zvlášť mikro, fosfo a inú formu dusičnanov ako je KNO3. /To je už trochu komplikácia./Alebo 3 možnosť, dusičnan horečnatý+dusičnan vápenatý + oranžová tropica + KH2PO4.
Tak obecně mužů říct, že ve všech akváriích máme prostě problém s těmi malými echinodory. Moc nejdou, ale já jsem prostě tvrdohlavy

Tady šly úžasně až najednou tohle. Dával jsem vše Tropica právě že by to teoreticky mohlo byt na sebe "zvyklé". Vypadalo to OK a teď tohle.
Prime jsem dával kvůli stavu té rybky a vyšším NO2. Ryba do jednoho dne úplně v poho. Možná jen aklimatizace...
S tou alkalitou už dlouho uvažuju, že bych zkusil přidat, třeba stabilan od Rataje - mohl by snad pomoct. Spotřeba na ty naše akvária by byla malá a za pokus člověk dá maximálně pár korun.
Přehnojení to IMHO nebude, to železo je tam fakt dost nízké. Obecně ta naše voda je chudá úplně na všechno, nejvíc asi na hořčík. Proto jsem tam dával ten zásobní substrát, ale je to jenom jíl a rašelina, tak kdoví, co tam vlastně je za prvky. Vyměnil jsem polovinu vody, bez hnojiva, budu pozorovat, co se stane - živiny by se rostliny měly vzít že substrátu.
Možná tomu nesedí ty velké výměny vody. Kořeny už barví méně, budu měnit po týdnu. V druhém betarium teď měním co 14 dní, ale to už je velmi dobře zajeté akvárium. Když jsem měnil častěji tak Hygrophila ztratila skoro všechny listy. Tam hnojím taky tou zelenou Tropicou na 20 litrů 3-4ml každý týden (taky mám pocit, že to hnojivo není nejvydatnější) a tam to zatím šlape - ale echinodory tam nejsou. Zvláštní je, že kryptokoryny, které mají být na rozpad náchylné, jedou u nás všude a nejvíce v platinum soilu, ale už se chytily i v nahnojenem štěrku.
Aj som mal chuť ti napísať ako to dopadlo s tým akva predtým, kde si mal identický problém, tak som rád, že máš nové info.Ja hnojím so zelenou aj oranžovou Tropicou v dcériných miníčkach, ale musím povedať, že spočiatku vôbec nestačila a chýbali živiny aj pri vyšších dávkach-hlavne fosfor a musel som to vylepšiť pridaním sypkých hnojív.Prečo si tam lial ten Prime, keď ti to fungovalo? Vrát sa k starému postupu a spočiatku stlm svetlo.Mohol si to aj prehnojiť, aj velmi nízka alkalita to môže byť.Rád by som poradil niečo fundovanejšie, ale ak nevieme čo a kolko je vo vode v akva, tak už si netrúfnem viac.Za mňa treba otestovať vodu ešte PO4,K.S koreňom v akva som si tiež užil, neustály nálevník a nestabilita -musel von.Fe 0,3 mg/l je dost, mávam okolo 0,1 a stačí, ale v pri prvom probléme asi pred dvoma mesiacmi si hnojil málo a tiež sa rozpadali, tak železom to asi nebude.





Ahoj lidi. Před cca 2 měsíci jsem tu řešil rychlý rozpad rostlin v několik měsíců starém akváriu. To akva se z toho zatím nevzpamatovalo a rostlinám se pořád úplně nedaří, ale pomalu se vzpamatovává.
Na konci listopadu jsem založil nové akvárium - 28 litrů. Jako zásobní substrát je tam Tropica jeden malý pytlik, na tom Dennerle barvený inertní štěrk. Rostliny až na anubias všechny Tropica 1-2 growth. Vzadu Hygrophila polysperma 53B a k tomu ech. quadricostatus, ve středu Cryptocoryne wendtii green, staurogyne repens, vepředu e. tenellum. Pak malé množství eleocharisu - osazené skoro celé dno.
Hnojení Tropica specialized nitrition 3-4ml při každé výměně vody (záměrně vyšší dávka než doporučuje výrobce kvůli hustému osazení - doporučená dávka je 2ml). První 4 týdny voda měněna co týden cca 50%, filtroval vnitřní filtr a k tomu kvůli silnému zákalu z kořenů jsem přidal závěsný filtr kde byl Purigen - voda pak byla úplně čistá. Pak jsem přešel na vnitřní a purigen už nepoužíval. Protože se pak voda opět barvila, tak jsem měnil 50% co 3-4 dny a vždy dával opět 3ml hnojiva.
Voda je měkká cca 5 st, kyselá, alkalita nízká - do 2 st. Bez přidávání CO2. Intenzita světla od začátku beze změn, svítím 7 hodin denně.
Před Vánoci šli do akvária okružáci a pak její hlavní obyvatel - sameček betty. Na hladinu jsem přidal malé množství salvinie z jiného akvária. Rybka po dvou dnech byla nějaká unavená, změřil jsem NO2, byly lehce zvýšené, proto jsem jednorázově přidal 4 násobnou dávku Seachem Prime (jinak ho nepoužívám a měním za odstátou vodu).
Vše rostlo výborně, poslední výměna vody před týdnem. Před 2 dny jsem si všiml, že některé listy mají drobounké defekty, přidal jsem dávku hnojiva 3 ml s tím, že jak dnes přijdu z práce udělám standardní 50% výměnu.
Včera jsem nebyl doma, dnes po návratu z práce jsem zjistil že tenellus a quadricostatus se z dobrých 50% rozpadly - tedy během necelých 48 hodin. Ostatní rostliny zatím v klidu, ale ty nerostou tak rychle. Bojím se, že to taky přijde.
Vůbec tomu nerozumím. Nevím proč u druhého akvária přibližně ve stejnou dobu došlo k identickému problému.
Jediný identický faktor je ten Prime - u prvního akvaria se rostliny taky začaly rozpadat poté, co jsem ho začal pouzivat. Ten můj docela dost smrdí, údajně je to normální, ale v mém je i trochu zákal. Nevím jestli jsem ho něčím nekontaminoval - na jeho aplikaci jsem používal stejnou stříkačku jako na Pristine, ale to už asi jen moc řeším. Navíc tady začal rozpad cca 3 týdny po jeho jednorázové aplikaci.
Může to být nějaká nemoc?
Nemůže to být tím, že rostliny rostly výborně ze zásob a došel nějaký mirkroprvek, který v mojí vodě není? A proto to nejdřív postihne nejrychleji rostoucí rostliny. Na to mi ale nesedí, že se to teď velmi rychle projevilo u všech rostlin identického typu - není tam jedna jediná růžice, která by byla OK. Ale fakt nevím, z čeho by takový šok ty rostliny mohly zažít.
Na hladině je mastná vrstva, ale ta je tam od začátku a zatím to nevadilo. Vlastně mám takovou hladinu úplně všude a jiná akvária fungují dobře. Zkoušel jsem i skimer, ale úplně to nepomáhá.
Uvažuju co teď. Jestli vyměnit vodu a riskovat další šok rostlin a větší rozpad, nebo jen pořádně nahnojit, fakt nevím.
Dusičnany jsou v akváriu vcelku nízkě - do 10, dusík dodávám v tom hnojivu, železo jsem naměřil na cca 0.3, což moc není.
Zcela upřímně jsem docela nešťastný, mám akvaristiku rád, snažím se to dělat poctivě, ale nějak se nedaří...
Sorry za dlouhý příspěvek, ale fakt mne to štve.
Stejna tableta od zalozeni, ale asi pozdeji nez obvykle(delsi interval). Jj ten prostrih dal trosicku vice svetla na wendtii, ta skloatela cela a hodne svetla na ty ostatni, ktere nezareagovaly rychle.
Dáváš stále stejnou tabletu? Kolik měsíců už?
Neudělal jsi náhodou 9. 12. větší prostřih rostlin, než předtím?
Když jsou tvoje kryptokoryny zvyklé, v pohodě.
Tak asi ta tableta, davam cca 1mesicne, to je vlastne i hrabnuti do dna, moc casto nehnojim, ale nikdy jsem nemel takovou extrem reakci, davam na stejne misto. Vim, ze crypty jsou potvory, ale toho bordela z nich...
Já ve 160 kolem nich odkalovačem hrabu jednou měsíčně a vodu měním týdně minimalně čtvtinu(většinou víc) a pohoda.
Kryptošky se můžou rozpadnout, i když se na ně křivě podíváš.

Musí se na ně s láskou a v rukavičkách.
Až napíše, že neopatrně hrabal, zařadíme neopatrné hrabání na seznam.
Tabletou samotnou to být podle mne nemusí. Stačí se jim neopatrně hrabat víc v kořenech a je to... Jednou se mi komplet rozpadly kryptokoryny jen v pravé části akvária, protože jsem zkusila trochu odkalovat kolem skla v místě, kde to často nedělám, kde koření právě trs kryptošek.
Pokud jsi nic jiné neudělal, je to reakce na tu tabletu. Ani to nemusí být solí, prostě změna podmínek, najednou víc hnojiva a rozpad.
Na kryptokoryny musíš pomalu, chlape


Cus mi se ted pred svatkama zvencly cryptocoryny, snad zas vyrostou i po komplet odlisteni, dostaly 2tydny zpet tabletu a leda jestli to nebude mikroplanktonem mrazenym. Napadlo me kousek soli obsazene v nich, nezkoumal jsem slozeni.
Mám jej též a můžu Ti potvrdil, že máš podle fotek naprosto zdravou rostlinu...

Staré uvolňuje prostor mladším. Nový listy vidím, že rostou a to co odchází jsou ty nejstarší listy.
Ne ne, nemnozi se. Jen proste ty listy zacaly cernat.
Sú to staré listy a na ich koncoch niekedy rastlina vytvára nové malé rastlinky. Ak tam nie sú a nepotrebuješ ju množiť, tak ich odstrihni a nemusíš nič riešiť, je to nenáročná rastlina a pokial si nezvyšoval príliš teplotu alebo svetlo, tak určite je tam už pár nových listov, nemalo by to byť nič nezvyčajné.
Tomu uplne nerozumim. Jak to myslite?
Nepúšťa ten list dcérsku rastlinku?
Není zahrabané v ničem, je navolno, většinou vklíněno mezi nějákou větev.
Je zahrabané v substrátu nebo ve štěrku?


Zdravím vás, Microsorum mi začalo v akvariu chřadnout. Je vidět, že listy odumírají a tvoří se na nich odumřelé tečky. Dokážete mi někdo poradit? Popřípadě, co změřit? Děkuji
Nechtěl jsem je od sebe škubat moc na sílu, kořínky byly hodně zapletené do sebe. Příště to zkusím líp rozebrat.
Ty květy bohužel hnědnou a odcházejí taky. Doufám že to podroste, ty nové listy od spodu vypadají nadějně. Pokud se chytí koupím jich ještě pár.
Jinak je to od INVITALu
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Můžu jen doporučit, všechny rostliny přišly pěkné, do dvou dnů to bylo doma a ceny taky docela jdou.
Bylo by lepší ho rozsadit po jednotlivých rostlinách.
Nejde do kopru jen mění listy a navíc ti na těch květech vyráží nové rostliny. kde si koupil echinodor v květu?


Takhle mi vypadá Echinodorus tenellus asi 14 dnů po zasazení. Listy hnědnou a odchází, zespodu se mi ale zdá že vyrážejí nové.
Myslíte že to jen odcházejí emerzní listy nebo to jde celé do kopru?
Ph se neměnilo.
Zelená kryptokoryna pouští další nové listy, takže nedostatek živin to není. Nejspíš ten "šok" z nové vody, ale ta prodleva v reakci byla velká.
To akvárko je dobře nastartovaný eko systém, který je dá se říct soběstačný.
Za pár týdnů dám report, jak to vypadá.

Blbě jsem na to viděl
Moje zkušenost ale zůstává identická

.
(na fotce C. pontederiifolia)
To nie je môj rozpad, reagujem na Oldassov príspevok.
Moje zkušenost je, že kryptokoryny, donucené brát skokově výživu pouze z vody, nereagují rozpadem listů. Proto bych jako příčinu tvého rozpadu nehledal “ubrání něčeho”, ale změnu.
Není to len Larixova teoria, aj Rejlková to popisuje v tabulke
maniakva.sweb.cz/…, a podobne aj pri nedostatku horčíku. Červenanie však spôsobuje aj presvetlenie. V high-tech akváriach je to najlepšie pozorovateľné, tam pri silnejšom svetle a min. dusíku červenajú rastliny aj ktoré nechcú.

Takže nedostatok vápniku a lebo horčíku vylučuješ?
Ne. Když mají kryptokoryny skokově méně živin, nereagují rozpadem.
Sem tam mi z burzy zůstanou kryptokoryny. Nesázím je zpátky do dna, ale jen hodím volně na hladinu. V tu chvíli nemohou brát živiny ze dna, ale jen z vody. Reagují tak, že jim začnou růst násobně menší nové listy. Rozpad se nekoná (právě proto to tak dělám). Šest druhů kryptokoryn reaguje bez výjimky takto. Zajímavá jsou Flaminga, protože ta pak mají malé listy růžovější, čímž potvrzují larixovu teorii, že růžová barva závisí na nedostatku dusičnanů.
Změna ph by teoreticky mohla být příčinou.
0 13.12.2019 07:13 Jarden Sk Ahojte, ja by som na to išiel z inej strany.To nie je prvý príspevok s rozpadom rastlinnej hmoty a mám tiež teóriu. V Low tech akváriach je zdrojom uhlíku prirodzený CO2 a s nárastom rastlinnej hmoty po 4 mesiacoch dochádza aj k vyššej jeho spotrebe hlavne ak svieti do akva 11 hod. a hodinu ešte stmieva.Domnievam sa, že mohlo dôjsť k prirodzenej regulácii rastlinnej hmoty podľa množstva dostupných živín, vzhľadom na dlhé svietenie. Po výmene časti vody sa dodali živiny a rastl.hmota ešte narástla a za 19 dní nastal problém so živinami- prirodzený rozpad niektorých rastlín ako zdroj nových živín.Čo na to poviete? Takže príčinou by mohlo byť silné alebo dlhé svietenie a pridanie vody so živinami..A ešte jedna vec prudká zmena Ph, kompost je zvyčajne kyslý a po 4 mesiacoch mohlo byť ph dosť dole a pridanim vody má 7ph -zmena.
Když jsou na to tvé rostliny zvyklé, ano. Tyhle byly 4 měsíce bez výměny vody a já jim docela rozumím.
Kdyby se mě dopředu zeptal, řeknu mu, ať to nedělá.
Jirko, neříkám, že nemáš pravdu, ale já kolikrát měním vodu po 6ti týdnech a vezmu hnedle polovinu. Na kryptoškách žádný známky rozpadu listů nevidím

Jo, když sem přesadil, tak to je jiná. Díky tomu mi odešla Cr.nurii raubensis
Moje chyba

Výměna vody v tom má prsty. Je to zajímavé, ale bude to tak (pokud jsi neudělal nic jiné, co neuvádíš). Kdyby ses zeptal dopředu, řekl bych, že měnit 30% vody po 4. měsících bez výměn, nemusí dopadnout dobře. Stabilita a porušení stability. Reakce na porušení nepřišla hned - nějakou dobu trvalo, než se to rozvinulo, nicméně bude to ono.
Když delší dobu neměním vodu, netroufnu si po oné době vyměnit víc, než 15% - častěji jen 10. Zejména, když tam jsou kryptokoryny. Měl jsi udělat jen 10% a další týden dalších 10 a bylo by dobře.
Znám podobnou dlouhou odpověď v opačném gardu - když nechám živiny příliš naakumulovat v malém objemu, začnou se pak kryptokorynám rozpadat listy. Také to trvá.
Já si myslím stejné, jen ta doba mi přišla velká. Díky. Uvidíme.
No, podívej, už jsem viděl ledacos a podle mě je to jasná reakce na výměnu vody, ale to je jenom můj názor.

Po 19ti dnech? (možná po 14ti, ale po 19ti jsem udělal první foto, všiml si té změny)
No, tak je to jasný.

Kryptokoryny ve vydejchaný vodě, jakmile se jim vymění, reagují přesně jak to vidím.
4 měsíce jsem vodu neměnil vůbec.
Ta zemina z tvého kompostéru, tohle bych si do AQ nikdy nedal. Neříkám, že je to důvod problému s rostlinama. A co jsi sledoval tím, že 4 měsíce neměníš vodu?
Ty 4 měsíce jsi vodu měnil v jakým intervalu?
Já ti zatím nevím co si o tom myslet (ostatně proto píši i sem, víc hlav víc ví).
Že by to bylo absencí výměn vody, to se mi moc nezdá, protože 4 měsíce, co jsem pokusně vodu neměnil bylo vše ok. Rostliny byly parádní. Po 4 měsících jsem vyměnil část vody a po cca 19 dnech od té výměny (možná o něco dříve) začaly kryptokoryny ztrácet listy.
Na něco reagují, otázka je na co

. No zítra ještě změřím co můžu a uvidíme.
Že by se vyčerpaly živiny ze dna se mi také nezdá, protože zas tak rychlý růst ty kytky neměly.
Dokáži si představit scénář, kdy zmizí všechny listy a vyjedou úplně nové. Ale důvod zatím nevidím. (krom té výměny vody po dlouhé době - šok, ale zde zase člověk musí vnímat tu velkou prodlevu v reakci rostlin ... divný)
Kryptokoryny se jen tak pro nic zanic nerozpadnou. Takže na něco reagovat musí.

Barvy listů moc srovnávat nejde, fotky nemají stejně vyváženou bílou.
Díky za reakce. Počkám a uvidíme jak se to vyvine.
Heleny nejsou dobré řešení.
Zkus trochu přidat hnojiva a dát tam pár helenek aby ti vyžrali pár těch šneků.
S tak velkým zpožděním určitě ne. Máš to dost zarostlé a rostliny nejsou tak sytě zelené jako před tím. Takže něco bude scházet protože neměníš vodu a tím nedodáváš živiny a v akváriu zas toho osazenstva také není.



Myslíte, že by kryptokoryny mohly reagovat na výměnu vody až po 19ti dnech? Je možný, že by ta reakce na změnu podmínek přišla s až tak velkým zpožděním?
Přikládám fotografie, jak vypadaly odumírající listy a kolik jich do teď zmizelo.
Echinodorus umí růst rychle ale za rychlerostoucí rostlinu bych ho automaticky nepovažoval. Roste ti snad? Natož rychle? Katalog je hezká věc ale komerční... Důležitá je realita v tvém akva.
Jde o to, že ty rostliny jsou pěstovány emerzně, pak nějakou dobu trvá přechod na submerz. Těmi rychlerostoucími rostlinami jsem myslel něco, co nemusí takový přechod absolvovat. třeba:
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes Rostliny jsem vybíral podle katalogu nejrychleji rostoucích rostlin, takže v tom asi chyba nebude.
Podle mě ti ty rostliny přelisťují.

A pořídil bych nějaké skutečně rychleustalovací rosliny.


Ahoj, mám akvárko (viz. prezentace), ale nějak se mi nedaří v něm pořádně nastartovat rostliny. Pořád žloutnou, hnědnou a nakonec se rozpadnou jednotlivé listy a nestačí narůstat nové. Přikládám fotku údajně rychle rostoucího echinodoru - takové listy odstraňuji každý týden a nové rostou pomalu... za chvíli mi tam nic nezbyde. Nějaké nápady? NO2 téměř nulové, NO3 asi 30 mg/l, Ph asi 7,2. Přidávám teď Planta+, složku s draslíkem a dalšími prvky od Rataje, ale nic se zřejmě nemění. Kromě toho mi prospívá řasa, ale beru to jako součást zabíhání akvária. Svítím teď pár dní 4h, 3h pauza, 5h.
Ak je to sinica, tak potom použi postup ako je v návode na sinicu-je to niekde v diskusii Sinica.S tým nič nepokazíš-treba upraviť pomer N a P príp. zatemnovanie, ale ako to bez testov nastaviť si neviem predstaviť.Ak to nie je sinica tak zlepšiť údržbu a nastaviť hnojenie makrom. Ale to ti tiež bez testovania vody neporadím.
Purigen je filtru týden. Filtr je čerstvě vyčištění. To co se mi tam tvoří (sinice) mám cca měsíc.
Mám tam 4 skaláry, to mi nepřijde, že by mohla být příčina.
Neměnil jsem způsob ani frekvenci údržby, hnojení, světlo.
Vylil se mě do akvária bioflor

No a jak ses jich nakonec zbavil Václave?
Sinicí je spousta druhů. Měl jsem něco podobného. nejdříve se udělají tečky pak se protáhnou a nakonec vlají v proudu, stačí dotek a oddělí se ale za chvíli to začne znova. Byl jsem z toho dost nešťastný a nic na to nezabíralo.

Pokud je mi známo sinice tvoří souvislý povlak na čemkoliv v akva. Ob den bych měnil třetinu vody. Měřit NO 3. Najeď na stránky Rostlinná akvária. Je tam popsáno spousta druhů řas a jak s nima bojovat.

Čau, ja by som to na sinicu netipol, asi by jej tam už bolo viac ak by to bola ona a aj na skle a substráte po mesiaci, ale pri skalároch by som zlepšil údržbu a menil aj polovicu vody za týždeň a čistil vatu.Nepíšeš hnojenie a hodnoty vody, ale povedal by som, že príčinou by mohol byť ten Purigen čo je vo filtri a bude ho treba obnoviť/do Sava/.
www.rostlinna-akvaria.cz/… Sinice nemusí být jen modrozelené.

CO2 je cca 20mg/l. Rostlinám se celkem daří, rostou. Jen starší listy jsou zařasené.
rostliny vypadají pěkně ? daří se jim? kolik je tam přes den CO2?
Všude se píše, že sinice jsou modrozelené. To co mám v akva já, je tmavě hnědé až do černa.
V akváriu se mi dělá takový "kal" (viz. můj profil).
Nevím kde je původ. ☹️
Každý týden akva čistím, měním 1/3 vody, odkaluji.
černání rostlin vypadá jinak,to bude cosi od sinic ( ne od řas), jak to vypadá z organickým znečištěním akvária?



Zdravím, začali mi černat rostliny (dělá se na nich taková černá slizská hmota). Akvárium je v provozu něco málo přes rok. Problém mám cca měsíc.
Jsem bezradný.
0 04.12.2019 19:27 MiloSlávka – Cryptocoryne
Pozor taky na dávkování soli do vody při prevenci nebo léčení ryb. Konkrétně Cryptocoryne na tu sůl reagují rozpadem.
Tak zrovna Cr.affinis je hodně náchylná na změnu a reaguje velice rychle rozpadem a uhnitím. Z darovaných mi nezbyla ani jediná

Ale zakoupím až budu předělávat malé AQ a snad se jí povede. Při umělým světle roste dobře a když už se chytne, je schopná zarůst celou nádrž

...souhlasím...všechny vyhozené rostliny jsem dostal, případně koupil z přebytků chovatelů. Jednalo se vesměs o Cryptocoryni Affinis...Echinodory jsou OK a rostliny koupené od prodejce (rostlinna-akvaria), jsou zatím taky všechny v pořádku...
Nenazýval bych to kr.nemocí. Je to jen reakce rostliny na velkou změnu podmínek
Mě nově zasazená (koupená v e-shopu) kryptoška neuhnila nikdy. Většinou se to týkalo rostlin od různých dárců (kterým tímto děkuju, i když některé nevydržely

)
Pro začátek bych osázel AQ kryptokorynama z cejlonských druhů. Jsou asi nejodolnější.
Např. Cr.becketii, Cr.wendtii, Cr.walkerii a jejich odrůdy

Stačí odstrániť padnuté listy, koreňmi nehýbať a dať tomu čas - určite sa spamätá

...jsou v koši...
U kryptokoryn to je normální, pročti si něco o kryptokorynové nemoci. Když mají nějakou větší změnu, tak uhnijou, ale po čase zase obrazí a rostou vesele dál.
...no za 2 dny mi chcipla 2x cryptocoryne affinis
...je pravda,ze to byly chcipaci,ale stejne....
Nové akvárium a rostliny to je vždycky o tom co vydrží a co chcípne.

Ahoj, je možné, že rostlinky po zasazení do nově založeného stagnujou, případně odumírají, a pak obrazí....? Nemám CO2...
Aha, no nějak to neřeším, jen mě to zajímalo. Dělá se to jen na mokřance a jen na vrchních listech.
Také se mě to občas dělá ale silným světlem to asi nebude.

Pro krevetky to je super úkryt, možná nejlepší, ale nevím, jestli to chceš v akváriu.
Ja mám CO2 nonstop a v noci do toho vzduchuji. Rozdíl pH den/noc je cca 0,5 což mi nepřijde nic hrozného ono takové změny pH budou i v přírodě. Netvrdím že je to jediná fungující metoda a že to musí dělat každý. Nicméně ve chvíli nějaké kalamity kdy se rozpadají rostliny je vzduchování věc prospěšná ať už byla kalamita způsobena nedostatkem kyslíku nebo ne.
Tak můj první filtr v pravěku v 500 litrové nádrži byl pískový a poháněný výkonným vzduchovacím motorkem. Takže kyslíku habaděj ale dno mě stejně zahnívalo. V případě že v noci bude CO2 vypnuté a já budu do toho vzduchovat bude mě stoupat pH a ten rozdíl den noc bude dost velký a rychlý a to si myslím není nic dobrého.

Jasně ty si to myslel vzhledem k filtračním náplním, ale já vzhledem k čerpadlu

Neviem, akú rampu máš na mysli, na fotkách moc nevidím, ale mne osobne sa ani tak nezanáša filter (vydrží viac než rok), ako rozstrekovacia rampa. Najmä v kolene sa zanesie tak do dvoch mesiacov (jasné, ono je to už i tým, že je filtru pomaly čas

). Keď som ju posledne vypucoval, prietok šiel rádovo hore, musel som uberať na filtri.
To je tím že se filtrační materiály ucpou, ne tím jak je starý.

Já ho kupoval uplně nový.
Tak u jetých filtrů může výkon klesnout až na 1/3.

Jako dostatečný proud je a při regulaci se mění ale zda se mě, že čerpadlu kles výkon.
A keď pridáš prietok sa zmení alebo nie? Predtým si písal že máš prúd v akva dostatočný.Mám ten jeden Eheim vyše 10 rokov a ide bez problému.Skontroluj si hadice a vyčist náplne a aj predfilter.Než nasadíš hadice do filtra, odpusti trochu vody do kýbla či tam v nich niečo nie je.
Já právě průtok mám stažený asi na polovinu ale přijde mě že z rampy teče strašně málo vody možná jeslí nezačíná podcházet čerpadlo
No je to len teória, ale nebude to tým silným prúdom v akva? Ak máš manado tak v ňom prúdi voda dosť intenzívne a môže to vadiť koreňom.A detrit to roznáša tiež poriadne po akva. Na tú tvoju stovku je to dosť silné výkon od výrobcu je VÝKON ČERPADLA: 1250 L/H a ak beriem s náplňami len polovičný výkon a môže to byť viac, tak to je cca 600 l/h a to je sila na 100 l akva.Skúsil bysom zregulovať prietok alebo tú zadnú rampu.
Klasika vstup modrý molitan dole keramické kroužky, pak Eheim ty čtverečky pak ty kuličky vata a vystup do reaktorů tam je pár keramických kroužků pro lepší rozpouštění CO2 a výstup do akvária na boční rostrikovou rampu ale měl jsem v plánu udělat rampu vzadu povely délce AQ ale to ještě nedopadalo.
Ja mám Eheimy dva Profesionel 3 2075 a 4 v 450 ke a obidva naplno a vo vnútri len pemzu a vatu a prietok je silný jeden poháňa zadnú rampu dlhú 140cm a strieka do polovice akva keď mením vodu.Druhý má na výtoku plastovú lily a naplno tiež.Kolko je to v číslach to neviem, ale polovičný výkon z udávaného výrobcom/ten je počítaný bez náplní/ to bude a aj viac.A čo máš za náplne vo filtri?
Hele špinávím filtrem to nebude ten sem čistil, tak před měsícem a hlavně mám externí kanystrový od eheimu: eheim professionel 3 2075 jak silný výtok máte z filtru? nemuže to být slabou cirkulací přes filtr? Proud v akváriu mám krásný jen otázka jaké množtví proteče filtrem za 1h.
Myslím že pridaním kyslíku v noci nič nepokazí a osobne - peroxid do vody by spravil asi podobný účinok avška NO2 je podľa testov na nule, tzn. že by mala nitrifikácia byť bezproblémová. Rastliny odhnívajú aj v dne tak to musí byť ešte niečo iné a keďže dno nieje zĺahnuté/JBL manado navrchu/ tak to musí byť vo vode to čo ničí rastliny /zhora aj zdola/.Ruducha je z org. odpadu a toxíny môžu vzniknúť aj v zanedbanom filtri/nazhromaždené železo a príp. iné ťažké kovy z hnojenia-Ph je nízko/.Preto ako dalšiu alternatívu uvádzam špinavý a dlho nečistený filter, z toho môže ísť aj org.odpad pre ruduchu aj jedy pre rastliny-faktom je ale,že ryby nechcípajú-alebo?. Máte ešte nejaké riešenie?
Hele já netvrdím že ruducha roste jen v akváriích s málo kyslíkem. Je to jen jeden faktor ovlivňující rozklad (dekompozici). Určitě se může stát že i v akváriu s dostatkem O2 tento proces nefunguje nebo je nedostatečný. Ale určitě je kyslík jedním z faktorů které to ovlivňují a v akváriu kde ani nečeří hladinu, rozpadají se rostliny mi to přijde jako reálná možnost. Co naopak tvrdím je že ruducha potřebuje organické látky. A zvýšení množství kyslíku může být ku prospěchu věci. Dále jsem taky radil výměny vody a případně aktivní uhlí to jsou další opatření které by měli množství organických ve vodě snížit.
Jak může být v akváriu nedostatek kyslíku? Většina z nás se setkala s tím že ruducha roste tam kde je silný proud tedy místo z dostatkem kyslíku a světla a ne někde v koutě kde se někomu hromadí detrit a toho světla moc není.

Dobrá zkusím to lépe. V akváriích kde je nedostatek kyslíku je nedostatek dekompozičních bakterií. Díky tomuto nedostatku se nestíhá rozkládat organická hmota která se v akváriu hromadí ve formě kalů.
Lepší?

Ruducha roste tam kde je usazené organické znečištění. A to se usazuje v akváriích s nedostatkem O2. Nezlob se na mě ale tohle je dost divně napsané.

Môže byť v akváriu dosť kyslíku pre ryby (6 mg/l) a málo pre baktérie (3 mg/l)?
Tu robili jeden experiment s kyslíkom pri čistení odpadových vôd na modeli
www.chemicke-listy.cz/…
Pri použití dosť jemného/hustého substrátu, ktorý neumožňuje zapadanie detritu si myslím že mineralizácia viazne na niečom inom.
No ja som určite posledný kto by proti kyslíku namietal, hlavne ak si spomínaš na moje príspevky o pridávaní kyslíku a peroxidu do akva,takže kľudne nech skúsi, nemám nič proti.

Já bych kyslík nepodceňoval. Ruducha roste tam kde je usazené organické znečištění. A to se usazuje v akváriích s nedostatkem O2. Takže bych pořád byl pro že to je jeden z problémů které v akváriu je. Ono před spoustou let bylo vzduchování v akváriu standard dnes už to dělá málo kdo ale já myslím že to mělo svůj smysl.
Ten hnedý granulát je JBL Manado, trochu uvolňuje myslím vápenec, ale ten je v pohode..
Ale Aqua basis mam jen 1,5cm a zbytek JBL ten nevím jak se jmenuje ten jejich hnědý substrát a toho je 7cm a v basisu ještě rostliny nekoření.
Pozri, hnojíš do vody a JBL aquabasis má hlavne mikro a železo v zložení a ak tam valíš aj mikro v PMDD tak tam tiež môže byť prehnojené.Ja by som zmenšil hrúbku dna na 7-8 cm, pravidelne odkaloval a čistil filter.Vstupnú vodu máš dobrú a s CO2 to nemusíš preháňať aby ti nekleslo moc ph.Vodu môžeš meniť polovicu každý týždeň a aj viac-bez problému. Údržba v odkalovaní dna- zvonom to pekne odsať aj trochu hlbšie a nevíriť odpad do vody.A tie mrenky to je bordelár na ntú, rozvíria všetko na dne, to ti sadá na rastliny a ruduška to má velmi rada.Ja som ich mal v akva a nikdy viac-riasy nežerú skoro vôbec a v 100 litrovke ti spravia kokteil s vo vode s odpadom.
Jenže jak sem psal to že rostliny hnily bylo už ve starém dně hnily kořeny, oddenky i listy a porustala je ruducha a protože sem už nevěděl jak dál vyměnil jsem dno ale problém pokračuje. Špatná údržba v čem když akvárium 2 roky normálně běželo?
Zase sme sa posunuli o 180 stupňov na základe nových info. S kyslíkom tam problém asi nebude, Egéria odišla lebo je tam kyslá a makká voda, Echináčom po presadení tiež odumrú staré korene a vyženú nové a ruducha môže ísť kľudne zo špinavého filtru.Na foto vyhánajú rastliny korienky nové do vody, takže to vyzerá na zlú údržbu-3 mesiace staré dno by nemalo byť problém.
No já spíš narážel na to jak vypadaly kořeny jestli si je zakracoval, a jestli si je dal směrem dolů? Ono hnijící kořeny v novém dně nejsou zrovna ideální. Další věc je jak si tam dostal ten zásobní substrát? Ale každopádně nové dno je pro akvárium větší zásah než nový filtr. Takže pokud tam bylo něco špatně tak tomu výměna dna moc nepřispěla.
Edit: tím že vypneš CO2 na noc, množství O2 nezvýšíš ale pokud budeš mít kompresor na časovači a ten zapne vzduchování po zhasnutí světel tomu pomůžeš.
Dno bylo měněno právě kvůli tomu o čem se tu celou tu dobu bavíme měl jsem původně Rataj profi soil celou dobu dobrý jediný problém je jeho lehkost no pak začalo ten problém jak sem psal víš problém s rostlinami ten kořen ruducha na substrátu tak šel ven kořen pak substrát místo toho JBL ale problém pokračuje i s tímto substrátem opět ruducha, která z něj roste atd... Přesazování šlo normálně nebyl problém rostliny v JBL lépe drží i lépe se sází díky tomu že není tak lehky, jak Rataj. jinak substrát nesmrdel když jsem jej vyměňoval se spíš když jsem odsal vrstvu s ruduchou, tak do týdne jsem měl opět celé dno černé poseté ruduchou, to byl také důvod výměny ale... Jinak jiná změna není na noc CO2 vypíná automat svitim cca 10h denně CO2 se zapíná 1h před rozsvícením světel
Proto doporučuji noční vzduchování v noci CO2 nikdo nepotřebuje. Mimochodem teď jsem si v prezentaci všiml že jsi před 3 měsíci vyměnil komplet dno. Takže bych možná hledal chybu tam. Jak proběhlo přesazování?
Navíc píšeš že si ho měnil kvůli ruduše takže tam nějaký problém byl už dřív.
Edit: když jsem se ptal na změny, tak výměna dna je dost zásadní změna kterou by bylo dobré zmínit. Měnil si ještě něco?
Hele proud tam mám jen nečeřím hladinu.
Ale to si zase budu vyhánět CO2. Proud je potřeba aby jsi zajistil přísun živin po celém akváriu a nedělala se ti slepá hladina. Trocha toho CO2 tě to stát bude ale vyplatí se to. Podívej se na you tube jak to v rostlinných akváriích chodí.

Máš tam nějaké piskořky, které by Ti to dno průběžně trochu prohrabávaly?
Než začneś robiť s dnom , tak odlov ryby, jak sa tie plyny uvolnia, tak ti padnú všetky. Odkaluj dno poriadne pravidelne a vysad rastliny čo vytvárajú silný koreňový systém, ale i tak by som hrúbku dna stenšil-jednu vrstvu odsal.
Otázkou je pokud je to tedy zahnívajícím dnem a nedostatkem kyslíku u dna nebo ve vodním sloupci obecně co by mělo pomoc? Lehké čeření hladiny? Ale to si zase budu vyhánět CO2.

No já ve většině akvárií neodkaaluji tak mám jen malý vyrobený z plastové láhve od okeny.
Není to nic neobvyklého a také se mě to několikrát stalo. Je to smradlavá černota a ta chce všechna ven.

Tak Václav to taky tak myslel. Je jasná věc. Pořádně ale opatrně. Ne to zrychtovat jako svině pytel brambor.
Sice částečně souhlasím, ale byl bych opatrný pokud se při odkalování dostanou do vody látky které jsou teď ve dně mohl by to být problém už ne jen pro rostliny ale i pro obyvatele akvária. Takže pokud hloubkově odkalovat tak velmi opatrně a bez víření dna. Všechen bordel by měl jít do zvonu.
Od začátku, co pozoruji tuto diskusi, si říkám, že se jedná o případ, kdy se něco dlouhodobě kumuluje a teď se to začalo projevovat. Což by sedělo na dno.
Tam, kde mám vyšší dno, než 3 cm, jednou za rok, dva, prohrabávám dno rukou. Echinodorus to většinou postrčí. Dělám to, jak vidím stagnaci rostlin.
Ještě jeden postřeh. V nejednom akva u starších chovatelů je vzduchování běžně. A rostliny jim rostou. Tento trend moderní doby ve společenském akva mi přijde přehnaný. Neříkám v rostlinném to je jiná kapitola.
Pokud ti hnije dno musíš to několikrát odkalit a to až na dno a pořádně. To je nejrychlejší způsob.

No ono těch plynů které se tvoří ve dně není moc. Ale ten sulfan jde cítit po zkažených vejcích. Jak psal kawa když ucítíš sulfan máš možné řešení. Pak je třeba přidat na kyslíku jako první pomoc funguje AU a časté výměny vody.
Jako je fakt, že ve vrsvě substrátu jsou pozorovatelené bubliny nějakého plynu. Je to krásně vidět, když do substrátu posvítím a kouknu na něj zboku. Ale co je to za plyn to fakt netuším.
Dobrý postřeh. Už jsem to taky zmínil.
Vyper ty náplně co to jen jde v akvarijní vodě. Jestli tam bude humus a bude to smrdět po sirovodíku máš jasno. ...jestli..
No já bych to tipoval na nedostatek kyslíku. A tím nemyslím nedostatek pro ryby ale nedostatek pro bakterie. Ve dně se může tvořit sulfan a pokud ho na povrchu substrátu nemá co rozebrat tak se rozpouští do vody. A to není jediný problém který může plynout z nedostaku O2. Zkus špejlí píchnout na pár místech do dna jestli z něj půjdou bubliny. I když se to někomu nebude líbit tak doporučuji noční vzduchování a případně aktivní uhlí.
Edit: rostliny bublají víc když se rozpadají. To že funguje fotosyntéza ještě neznamená že jsou rostliny v pořádku.
Ještě taková technická, mám možnost brát vodu z RO, ale nevím v jakém poměru bych musel obohacovat CaCO3 a MgCO3. Víte někdo poměr těchto dvou uhličitanů? Návíc nechápu to, že rosliny bublají, ale hnijí nerostou a rozpadají se nebo je pohltí ruducha.
No s filtrami to by bolo nadlho, ale mením pemzu vo filtroch po 1/2-3/4 roku /nefunguje-upchatá-ruducha/a mám iba pemzu a filtr. vatu predfilter molitan.Filter čistím každý druhý týždeň a vata je hnedá od špiny, prepláchnem media a bordel z filtra vylejem-akvárko funguje bez väčších problémov.Tak, to len moja skúsenosť s čistením a pri skalároch a mrenkách tam musíš mať riadny hnus a to všetko ti ide naspať do akva ak to pravidelne nečistíš.
Mě jedině napadá jesli se nemohlo něco navázat do substrátu a nebo do filtračních náplní, ale filtr normálně běží tvoří se tam bakteriální kal... Já fakt už nevím proto se ptám zde na fóru. Ještě mě napadá, že nám v ulici praskl vodovod tak 7 měsíců zpětně jesli tam borci něco od VaK nepoladily, ale standartníma testama sem nic nezjistil. Kdybych uplně vyčistil filtr nebo dal nové naplně? Třeba Valisneria Gigantea co tam mám tak vyroste list a od vrchloku se začně jakoby lámat na kousky vrcholky napadne řasa a pak se celý list rozpadne. U echináčů zase nové listy praskají a hnije oddenek + kořeny.
Dobře kořen tedy vylučuješ. Takže dno a nebo voda. Ve vodě může být něco co ani změřit nejde. Soustředil bych se na otázku co narušilo biologickou rovnováhu v dlouhodobě prosperujícím akva?
Aktuální parametry vody v AQ: Alkalita:5°KH, trdost:7°GH, pH:6,5, NO3:25mg/l, PO4:1,5mg/l, NO2:0mg/l, NH4:0mg/l. TESTY mám JBL předtím TETRA a za mě teda lepší TETRA testy.
Mal som koreň z lesa čo hnil aj pol roka v akva a bol problém s nálevníkom a stabilizovať akva atď. musel von, ale rastliny rástli a nemal som s nimi takýto problém.
No v tom případě ten kořen nebyl dlouhodobě pod vodou. Kdo ví z jakého zdroje se do obchodu dostal. Poněvadž takzvané ,, zkamenělé dřevo ,, by nemělo zahnívat.
No mohlo by to byť zľahnuté dno, neviem či si čítal Walstad, ale tá doporučuje akváriach hrúbku okolo 5-7cm vrátane hliny na spodku a popisuje podobné problémy ktoré môžu nastať pri väčšej hrúbke. Moderné substráty sú granulované a voda prúdi aj hlbšie do dna a nezlahnú/niektoré sa však časom rozpadnú a tiež môže byť problém/ a nemajú problém aj v 10cm hrúbke a viac,avšak Aquabasis je velmi jemný a pri väčšej hrúbke môže byť problém, ako som spomenul mám ho v akva ale len tak 3cm na spodku akva asi rok.
Kořen světe div se se nenašel vlese ani na zahradě ale byl v akvaristice koupený jako mangrov

a byl v akva 1rok a pak se to začlo kazit...
Jestli odehnivaji kořeny rostlin tak ve dně probíhá anaerobní hnití. Jednoduše se ke kořenům nedostává kyslík. Otázka je proč tento problém nastal. Smysluplná odpověď na tuto skutečnost mně dost zajímá.
To s tou Egeriou ako si písal by mohol byť dôvod. Egerii vyhovuje amoniak ako zdroj dusíku a nemá rada silné svetlo a ten vápenec mi príde dobrý dôvod, ale bude tam ešte niečo iné. Ak to nejde ani po vyjmutí koreňa, tak si myslím že to bude údržba a filter ale sú to len dohady bez ďalších info. Dno je dost hrubé a JBL Aquabasis je bahno /mám ho v akva /a v dne hnijú korene rastlín-tam by mohol byť problém.
Máš pravdu. Ale to akva dlouho fachčilo bez problémů a najednou kolaps. K něčemu došlo otázka je j čemu? Ten smrdutý zahnívající kořen může být příčinou. Tak to je když dáváte do akva věci co najdete venku, třeba i pod vodou. Nebo to někdo vykope na zahradě a dá to na nějakou dobu do studny. Jsem se tu taky dočetl na fóru. A pak oči pro pláč.
Egeria přestane růst když vyčerpá vápenaté složky z vody.
Presne tak, prezentácia je absolutne nedostatočná,polovica vecí je tam -zrušeno a chýba kopu údajov!!! Vstupná voda- hodnoty vody/na základe akých hodnôt pridávaš PMDD/, filtrácia-čo je vo filtri a aký je a kedy si čistil príp. menil médiá?/ odkalovanie je povrchové alebo aj do hĺbky? Ake a kolko rýb, ako dlho svietiš na základe čoho ti má niekto radiť keď nie sú dostupné aktuálne a dostatočné info!!!
Dej aktuální fotku akvária a doplň informace o technice, údržbě atd. Ale podle mě tam máš 4 zářivky t5 14W s reflektory, což se mi zdá dost. Na fotkách jde vidět i pěkná řasa na sklech.
Jediná změna byla právě před rokem a to přidáním onoho kořene, ten už je samozřejmě vyndaný, ale kolaps pokračuje dál.
Kořen jsem vyndal je to tak 3 měsíce zpět. Smrdel a byl uvnitř prohnilý a vmístně kde byl umístěn, tak na skle nad hladinou byl takový černý prach typoval bych to na uvolňujicí se sirovodík. Rychle rostoucí rostliny jsem zkoušel a všechny čase pohltí ruducha.
Samozřejmě další fotky rostlin ještě přidám. Nejhorší je, že i takový plevel jako je egerie densa přestal růst a pohltila ho úplně ruducha.
Takovýhle kolaps zaběhlé nádrže je většinou způsoben nějakou změnou v akváriu. Zkus se zamyslet co se během posledního měsíce mohlo změnit. (pH, teplota, průtok filtru, velká redukce rostlin, a další.)
Asi bych vyhodil ten kořen a stáhl na čas světlo. Nacpi tam víc rychle rostoucích rostlin.

Dobrý den, asi po 2 letech provozování akva 112L se zničeho nic začaly uplně rozpadat roslinky, hnijí nerostou hnijí jim kořeny vše začíná být porostlé ruduchou a ještě jemnou řasou, která se zachycuje na listech roslin a tvoří takový jemný zelený koberec ruducha roste i ze substrátu nevím co dál vodu jsem testoval několikrát na NH, NO2 , NO3 , PO4 , FE vše by mělo být vpořádku. Mohl by být ve vodě přítomý nějaký toxin nebo něco jiného? Odkaluji každý týden 1/4 až 1/3 vody vyměnuji, hnojím PMDD plus a přidávám CO2 přes reaktor. Fotky AQ viz prezentace mé nádrže nevím, jak se AQ z krásně zeleného zaroslého kde rosliny pravidelně kvetly mohlo takhle zvrhnou předem díky všem za nápady a rady.

Trochu tvrdšia od výstupu z kuchyne je podľa mńa lepšia vzhĺadom na kolísanie ph v akva.
Keď nepridávaš CO2, tak tiež nemôžeš so svetlom na velký extrém a CO2 je tiež živina s ktorou musíš v Low tech hospodáriť /vyrábajú ho ryby rastliny a baktérie v akva /.
Kuchyňský filtr je jaký?

Ahoj, myslím, že přehnojením to nebude, začala jsem hnojit až nedávno a dost zlehka;)
Ahoj, díky, zkusím zjistit ten rozbor. S tou vodou si to myslel tak, že tvrdší voda je lepší? ( Přes ten kuchyňský filtr jsem přidávala část vody, abych měla kyselejší vodu.) Dusíkaté látky doufám odbourám rostlinami, ještě se chystám další přidat i nějaké plovoučky. Určitě nechci mít přerybněno, ale chtěla bych parmičky čtyřpruhé jako hlavní.Ještě mi má přijít test na fosfor, tak to změřím.
Čau, lepšie by bolo používať tú vstupnú vodu Praha 2 má vyššiu tvrdost a prihnojil by som viac Rataja a chýba aj trochu fosforu./nerobia sa ti zelené tečky na skle?/Do budúcna nebudeš môcť mať veľa rýb, iba skôr húf malých rybiek, neonka červená, modrá alebo razborky bornejské-vstupná má dosť dusičnanov.Ak zvyšuješ svetlo musíš dodať aj živiny-ideálne keby ti nejaký akvarista čo má testy vody urobil rozbor základných živín vody pred výmenou-budeš vedieť presnejšie čo chýba.Myslím že Profiplants robia rozbor na zakázku tiež.Svetlo by som trochu ubral než to vyriešiš.
Cus mi se po zalozeni rozpadala, kdyz jsem mel prehnojeno. Vytahuje se za svetlem, ale je to nezmar a vyroste i z maleho kousicku. Obrusta mi vlaknitou rasou, tak ji delam vetsi setrih obcas.

Ahoj, Limnophila sessiliflora mi začala asi 3 týdny po založení strašně blednout a listy se jí rozpadají, v podstatě čím dál víc. Ostatní rostlinky takový problém nemají. Já vím, že většinou nikdy neprosperují všechny rostliny, ale bojím se, že odejde úplně. Jediné, co mě napadá, že je v akváriu málo živin, ještě tam nemám rybky a hnojím jen málo. Možná chybí železo? Nyní svítím kolem devíti hodin na 90% intenzity. (Začínala jsem od šesti h., postupně zvyšuji) Máte někdo nějaký tip?

Ahoj,podle mě potřebuješ víc trpělivosti..Dosaď rostlinky a dej tomu čas.
To se bojím, že nedají ty další rostliny, už se mi tam začíná roztahovat plovoučka... A drží se zrovna nad rohatcem. Tak spíš jestli ji nemám zkusit přemístit..?

Ve filtru mám ten super štěrk a modré molitany, vatu. Podle recenzí jsem usoudila, že uhlí není až tak třeba, ta zelená prý funguje tak týden, pak je z toho jen zelený molitan, takže efekt stejný, jako má ta modrá... Přemýšlím nad purigenem, kvůli té hnědé barvě z kořenů, ale odkládám to, protože rostliny prý z toho mají výživu...

Co2 nedodávám a na začátek to přehánět nebudu, nechci si zbytečně komplikovat život.

V úterý ještě dokoupit rostlinky a něco s tím provedu. Pak dám zase echo zřejmě

0 24.11.2019 10:42 Jarden Sk –
Re: Mmm Mám ho v akva bez hnojenia a svetla a práve to silné svetlo bude podľa mňa problém.Nechaj dĺžku svietenia ako máš a vypni jednu trubicu.Tvrdá voda problém nie je mám tiež tvrdú a rastie to.Neskôr keď budeš mať ostatné rastliny a začneš pomaly prihnojovať tak sa to upraví a do filtra si čo dala?
Ahoj
Máme trubice s LED osvětlením, svítím 6,5 až 7 hodin denně (když jsem doma, spínací hodiny nepoužívám, ale zapínám ráno kolem 9 a vypínám kolem 15.30 až 15.45), takže moc nevím, kde je problém. Nedaří se tam fakt hlavně tomu rohatci a to by měl být plevel, takže asi nakoupím ještě další rostlinky a uvidí se. Každopádně ta tvrdost vody mi leží v hlavě, nechápu proč... A na reverzní osmozu jsem narazit vůbec nechtěla...

Hnojit zatím nee. Jinak ty testy jsou ve srovnání s vodarnami poměrně přesně, hodnoty seděly, NO2 není 0 ale 0.002, to beru jako totoznou hodnotu. A celková tvrdost je uvedena o 2 nižší, než mi vyšla v testu. No bude to asi ještě zajímavé. Moc děkuji za Tvůj čas

0 24.11.2019 07:49 Jarden Sk –
Re: Mmm Ahoj, Juwel set má slušné osvetlenie aj pre náročné rastliny, tak by ma zaujímalo kolko svietiš a či je to novší s Led osvetlením alebo staršie s trubicami. Na začiatok by si nemala dlho svietiť stačí aj 5-6 hod a ak sa ti nedá stmievať svetlo tak 4-5 hod bude stačiť.Vo vstupnej vode máš 10mg/l NO3 a to stačí, tak môžeš robiť častejšiu výmenu polovice vody ak by stúpalo.Ostatné ti už radili predomnou.Rožkatec nechaj plávať len nech sa množí, vyhodíš neskôr keď sa to zabehne aj s novými rastlinami.
To právě netuším. Proto se snažím svést vinu na nepřesný test.

Brno je tvrdou vodou pověstné, tak uvidíš až koukneš na ten rozbor.
Tvrdost vody ti může zvyšovat i hnojení Mg. Ale to asi teď ještě nepoužíváš. A i kdyby, tak by jsi toho tam musela dodat celkem dost, aby to hnulo vodou o tolik.
Rohatec nemá dírky, ten je spíš zežloutlý a opravdu ve fázi rozkladu, to se bude i blbě otrhavat. Proto přemýšlím, že ho dám úplně pryč,aby to nekazilo vodu. Dírky má ta plovoučka, okraje listů se taky rozpadaly, nicméně ty jsem odtrhala a rostou tomu kořeny, tak s těmi čekám, co to udělá. Rozbory vody si ještě dohledám, to je dobrý tip

Edit: Proč mám tvrdší vodu v akvarku, když tam nemám žádný kámen?
Na rostlinách bych i tak přitlačil. A nemáš fotku těch dírek na listu rohatce? Ta kapradina si teprve zvyká na nové podmínky. 5 dní je fakt velmi málo na hodnocení. Jinak že se nebude dařit všem rostlinám je celkem běžné. Lepší je posílit ty kterým se daří, než se zlobit s nečím co ti nejde.
Kořen nemusí vždy osliznout. To není známka toho, jestli něco děláš blbě.

Edit: Spiš koukni na rozbor vody od vodáren. Alespoň uvidíš, jak jsou ty testy přesný.

Ahoj. Díky za tip, ale hodnoty Ti ráda pošlu... Protože z toho moc chytrá nejsem.
Akvárium
Chlor 0
pH 6.8
KH 10
GH nad 21
NO2 0
NO3 25
Vodovod
Chlor 0
pH 6.8
KH 10
GH 14
NO2 0
NO3 10
Celkem teda nechápu, proč mám tvrdší vodu v akvarku, když tam nemám žádný kámen... Mimo štěrk, ale ten by to snad zhoršit nijak neměl...

Ahoj. Valisnerie je za kořenem taky, asi 6 menších trsů, zatím stále nic. Problém mám s plovoučkou, která teda má proděravělé listy,zespodu jako by vyžrané od něčeho (
surpanblog.cz/…). Růžkatec mi roste jak blbý, ten bych mohla asi už u řízkovat, ať zhoustne... Ale rohatec je podle mě ve fázi spíš rozkladu. Takže s tím moc nevím... Ten bych ráda zlikvidovala i podle toho, co jsem se dočetla, že je to fakt plevel... Jinak nic zásadního. Anubiasy jedou, ruzkatec jede. Valisnerie nic. Kryptokoryna tam taky je, odspodu už pustila nové listy... Takze ta snad taky dobrý. A pak tam mám takovou červenou vzadu, tu jsem dostala a přesně ani nevím název, ale za porostla dost, ale už se na ni na listech udělala řasa. Nějaká zelená mrcha. Svítím teda 7 hodin denně,to mi doporučili ve sklorexu, že prý optimální start. Kořen mi vůbec neosliznul, tak nevím, jestli nedělám něco fakt úplně blbě.

Rostliny určitě přidej nějaké rychlerostoucí. A klidně hodně. Tak ať osazíš 80 % dna. Třeba taková valisnerka je celkem dobrá.
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_spiralis . Na druhou stranu chvilku ji trvá než se rozjede ale pak jede.

Bucky ti teď moc nepomůžou, bahnička tuplem ne.
Jinak neokaluj, akorát tím zpomalíš záběh. Na vyhazování rostlin je brzo. Za těch pár dní se ještě nepozná, které rostliny ti půjdou a které ne.
Pozoruješ už nyní nějaký vyložený problém s rostlinami? Za těch pár dní ti podle mě mohla vzniknout ani řasa.
Hoj. Změř NO3 ve vodě z vodovodu. Budeš chytřejší. Rostlin přidej ještě jednou tolik co tam máš.

0 23.11.2019 22:47 Mmm – Jaké je optimální množství rostlin?

Ahoj

Jdu si k Vám pro radu. Po přečtení spousty příspěvků začínám být mírně zoufalá.

v úterý jsem založila první akvárium s tím, že kamarád tvrdil, že chodil do akvaristiky. Věřila jsem mu, ale po dnešku, kdy jsem zjistila, že nepozná ani ruduchu, se jdu raději zeptat sem, ať nepodělám vše, co jde. Přidávám fotku těsně po založení, pro lepší představu (a slibuji, že pořídím lepší!)
Set je juwel rio 180. Absolutně plavu v tom, kolik rostlin tam mít. Kamarád říkal, že jich mám moc (hodně jich je za kořenem), nicméně já osobně bych přidala. Dnes jsem zaměřila hodnoty vody, NO3 mám na hodnotě 25,což je hodně. V akváriu jsem objevila šneky, kamaráda se neptám, ale dle mého úsudku jsou to levatky. Absolutně netuším, jestli je z těch pár šneků, kteří mi žerou řasu a rozpadající kousky rostlin takový binec, že mám odkalit dno po těch pár dnech, případně jaká je příčina vysoké hladiny NO3? Některé rostliny mi úplně neprospívají, dokonce ani rohatec, který prý roste rychle. Zato anubias je úplně spokojený, bez řasy, asi jediný. A to jsem na něm tu řasu čekala.

Můžu to tedy s rostlinami prehnat a mít jich tam moc? Mám už v tomto stádiu vyhodit ty rostliny, kterým se nedaří? Můžu už rozmnožit růžkatec, který už se táhne až na druhou stranu akvária? A je pro rostliny a ryby velký problém tvrdá voda? GH mám nad 21,ale upřímně po tom, na kolik mě založení akvária a jeho samotná koupě vyšlo, tak se mi nechce řešit to reverzní osmozou, ale bojím se, že rostlinám se dlouhodobě dařit nebude, natož rybám. Do popředí bych později ráda dostala bahničku nízkou, ale byla mi doporučena až po 2 měsících od nasazení ryb... V úterý budu šroubovat druhý kořen k břidlici, protože mi jeden plave, takže tam budou bucephalandry. Na dně je štěrk Flexi 1 až 2 mm. Všem děkuji za rady!

Súhlas. Ale ak je NO3 po výmene vody cca 30mg a príde k postupnému odčerpaniu počas týždńa svetlom a rastlinami, tak by nemal byť krátkodobý problém s vyšším NO3. Je to problém nastavenia rovnováhy, čo v tomto prípade je možné až na úroveň nedostatku volného CO2 vo vode.Ten je limitný prvok v Low-tech bez pridávania CO2.V preklade -môžme svietiť len tolko, kolko je akva schopné vyprodukovať prirodzeného CO2 a na tom záleží spotreba ostatných živín.Nehovorím o úplne nenáročných rastlinách čo spotrebujú uhlík aj viazaný s hydrogen uhlič. a uhličitanov.
Ale to platí jen dokud nemáš ryby, které jsou na vyšší množství dusičnanů citlivé. Pak ti naopak nezbyde, než nasadit RO.
Súhlas s testami, mám overené.Keď si ale vezmeš že vstupná voda má NO3 27mg/l a to je relevantné info/Mg Ca a Fe sú tam tiež v luxuse/ tak na dodanie dusíku mu aj pri celkovom vyčerpaní NO3 v akva, stačí meniť vodu podľa potreby a nemusí nič dodávať okrem draslíku a mikro a ten draslík je tiež otázny, lebo môže byť aj vo vstupnej vode. S touto vodou ušetrí na hnojive, takže test NO3 má zadara.

Napr. Mikromix plus obsahuje aj draslík aj ten od Vitaplant, čo som zistil testom nedávno/čo ma dosť nasrdilo/ a nie je uvedený v zložení a ten istý Mikromix plus z akvarijní-hnojivo.cz ho obsahuje tiež, ale majú ho tam uvedený v zložení.Takže to by mohlo stačiť na hnojenie.
Pokud jde o NO3 tak sera nebo jbl. Ty levnější v tomhle případě bych nekupoval.

A jaky bys doporucil koupit tester? Diky
Vysledek testu je NO3 50-100 , NO2 je 0 , ph 7.2 , chlor 0 , Kh 6 , Gh asi 10. To vypadá na nějaké papírkové testy a ty hlavně pokud jde o NO3 můžou hodně kecat. Aby jsi pak neměl problém přesně opačný.

Stačí ti hnojiť striedmo tým Profitom, ale ryby už nepridávaj, ale pridanie rastlín je nutné ako ti už poradili aj plávajúce napr. Pistia ti zrazí dusičnany dolu.Postupne môžeš zvyšovať aj svietenie a keby vystúpali dusičnany tak kludne urob aj väčšiu výmenu vody aj 3/4.
Krmim jednou denne rano..primerene do 5 minut snezeno. Vstupni voda ma parametry: dusicnany:27 , horcik:10,2 , vapnik:77 , zelezo:0.18 , ph:7.2 , je to Boskovicka voda.
Hodina pauza v svietení nemá žiadny význam a na začiatok svietiš moc. Stačí 6-7 hodín, rozdel ich na ráno a večer s prestávkou aspoň 4-5 hod. A urob väčšiu výmenu vody aby si dal dole tie dusičnany a môžeš aj 2x v týždni s hnojivom opatrne.V prezentácii máš, že hnojíš Profitom, ale nechápem kde sa ti vzali tak vysoké dusičnany-v Profite nie sú.
Já sem z Liberce. Podobnou vodu jsem měl kolejích. Mimochodem stačí na SČVK napsat maila a pošlou ti kompletní rozbor z nejbližšího odběrového místa. Nicméně i tohle jako základ stačí. Je vidět, že výměnou vody moc nepřihnojíš...
Světlo máš celkem slabé, tak si nemyslím, že bude potřeba hnojit nějak vehementně.
Doporučil bych ti přihnojovat jednotlivě MgSO
4x7H
2O a KNO
3.

Problém je,že SČVK nemá moc dobrý info na stránkách. Je tam jen: Dusičnany:<1,00 mg/l . Vápník:31,6 mg/l . Hořčík:0,55 mg/l . Tvrdost:0,81 mmol/l . Tvrdost něm. stupně:4,5 °dH .
Prvně bych snížil NO
3. Ty testy jsou pouze orientační ale ta koncentrace bude vysoká. S tím ti pomohou ty rychlerostoucí rostliny. Jak hodně krmíš? Jakou máš vstupní vodu?
Edit: O rozsivkách se více dočteš zde:
rybicky.net/forum/6594 .
Vysledek testu je NO3 50-100 , NO2 je 0 , ph 7.2 , chlor 0 , Kh 6 , Gh asi 10. Takze pokud je to teda rozsivka tak se s tim da bojovat? Rychlerostouci rostliny dokoupim v pondeli.
To je rozsivka. To občas v nových nádržích bývá. Jaké jsou výsledky toho testu? Zvolil sis na rozjezd málo rychlerostoucích rostlin podle mě.
Řekl bych, že je to hnědá řasa.
Rastliny musia šlapať od začiatku a keď budeš čakať než si to sedne, tak o polovicu prídeš alebo sa ti to zariasi.Preto je dôležité sadiť vitálne rastliny na začiatku a dodať čo potrebujú, a na to sú tie testy čo tu opakovane vypisujem-pásik je velmi orientačný/nepresný/ a netreba na testoch šetriť na NO3 je dobrá a lacna proti JBL Sera a podobne aj PO4 používam roky.Pozri tú vstupnú vodu na stránke vodární ako ti poradili podľa bydliska a budeš vedieť presne čo je vo vode a čo treba dodať.Meranie vody je najjednoduchší spôsob ako prísť na príčinu problémov a ako vidíš ani Lowtech sa tomu niekedy nevyhne-skúšaním to zaberie viac času, nervov a v konečnom dôsledku aj peňazí.
Vodovodní vodu nemusíš měřit testem. Koukni na rozbor.

Díky za radu,mám málo zarybněné akva a navíc celkem čistotný rybičky, navíc nejsou dospělý.Takže si taky myslím, že je problém v živinách z odpadu.
Zarybňoval jsem cca po dvou týdnech od založení a postupně, nakonec přišli krevetky. Před dvěma týdny jsem daroval živorodky a po pár dnech nasadil razborky.
Možná to moc řešim a chce to jen čas.Můžu zkusit to kompletní hnojivo.
to máš měřenou vodu z akvária nebo kohoutkovou....Z vodáren ti co teče...
PH-6,8.KH-6.GH-8.NO2-1.NO3 je 5-10. Měřeno Tetra Test 6v1.Nevím jak moc je to přesný.
Jaké máš parametry vstupní vody?
Ahoj, máš akva set, takže svetla by tam malo byť dosť. Guličky od rataja obsahujú len K+mikro a teda pri nedostatku rýb musíš prihnojiť N a P aby si vytvoril rovnováhu svetlo živiny. Takže kúp test SERA NO3 a komplexné hnojivo aj s dusičnanmi a fosforečnanmi napr. PROFIPLANTS COMPLETE PLUS a hnoj tak, aby si vo vode meral 5-10mg/l NO3. Ak však budeš pridávať viac rýb bude neskôr treba upraviť hnojivo podľa množstva rýb a rastl. hmoty.
Od kdy jsou tam doopravdy ryby, které máš teď?
Kolik máš malých šneků a jaké druhy?
Stále platí, že by rostlin mělo být 2x tolik a kryptokoryny rozsázené po jednotlivých rostlinách.
EDIT- Začni krmit mraženým žrádlem. Rostou po něm lépe rostliny.
Hele mám akva necelý měsíc a mám sám problém s rostlinami, ale co je to řasa ZATÍM nevím a tuším že to je díky tekutému CO2. Možná by to stálo za zkoušku, tak uvidíme, co na to řeknou zkušenější akvaristé...
Nahrál jsem aktuální foto. Osádku jsem tam nepřidal najednou. Byli tam zajížděcí rybičky 6 ks, které jsem daroval.Krevetky tam jsou cca 3 týdny.Hlavně mam zelenou řasu na skle a trošku řasa na rostlinkách.Není to nic hroznýho.Spíš mi vadí, že to neroste a listy jsou světle zelený.Rostlina uprostřed je hygrophila corymbosa.Rybičky jsou maličký,takže velká zátěž to asi nebude.
Přidej 2x tolik rostlin, než co máš. Přidej jen ty druhy, které ti rostou!!!
1) Nové kryptokoryny rozsaď po jednotlivých rostlinách.
2) Rostlina, kterou máš uprostřed, ze stran kolem kamene, mi nepřipadne být akvarijní. Víš název?
Body 1 a 2 bych ti řekl v čase založení. Dnes dodávám:
3) Dej aktuální fotografii celého akvária!
P.S. Hnojení ne. Máš tam 20 ryb, 17 krevet, má to 100l a něco přes měsíc. Všechny ryby a krevety jsi tam dal před třemi dny a nemáš šajnu, co to udělá s akváriem.
Ahoj,mám problém se stagnací rostlin. Akvarko založené cca 6 týdnů, ze začátku všechno pěkně rostlo a teď mi rostliny stagnujou a objevuje se řasa.Zdá se,že podle příznaků mi chybí fosfor a dusík.Mám to řešit přihnojováním, nebo počkat.Svítím 6 hodin denně.
Děkuji za rady.
V něčem jsem se už polepšil. Vodu měním obden nebo jednou za tři dny cca třetinu. Vzduchování půjde pryč jen co dorazí rampa s větším molitanem, mám objednáno. Tu hrůzu uprostřed si vymínila manželka, jí se to tak líbí, osobně jsem chtěl klasickej pořádnej kořen. Kytky jsem objednal z Invitalu a podle fotek se to těžko vybírá, tak třeba tam časem ještě něco přidám, ale kupovat už budu jen to co uvidím na vlastní oči. Světlo je 70 cm dlouhá led zářivka 17 W, což by mělo na tu kubaturu stačit, ty rostlinky mají být nenáročné...
S pH je to tak že mám vstupní vodu kolem 6.3 a v tom akváriu to po ránu bylo pod 6, ale ani to by úplně problém nevysvetlovalo. Nevím co se to tam dělo, ale už si to začíná sedat.
Dívám se na tvoje akva a tak nějak si říkám že potenciál dna jsi teda moc nevyužil. Chtělo by to osázet tak ex tolik, vyhodit tu hrůzu uprostřed (ale je to tvoje akva, pokud se ti to líbí...). Hnojení se asi nevyhnes. On ten substrát sice něco obsahuje, ale ne vše. Jestli je ta rybí osádka tak malá tak bych zkusil nějaké komplexní hnojivo, klidně i s dusikem a pomalinku začal dávkovat.
Filtr nech bez vzduchování to tam máš úplně zbytečně. Světlo asi nebude z nejsilnějších - ta Ludwigie se fest vytahuje za světlem.
Jo a ryby ti podle mě hynou protože měníš málo často vodu. U toho substrátů to chce první 2 měsíce aspoň 2x týdne.
Zatím nehnojím vůbec, ale třeba časem začnu, pokud to bude nutné. Jak je špatná voda, je to problém. O nízkém pH jsem
ještě nečetl. Co se s tím dělá? Pokud se nepletu tak platinum powder soil je na snížení pH? Akva mám necelý měsíc tak sbírám informace. Za tu dobu mi stonkovky vyrostly trojnásobně, a ty co se jim kazí listy se šíří šlahouny po dně taky slušně, jen kdyby hned neodcházely listy...
Buď rád že ti tam nějaký zbyl. Jak jsem řešil svuj problem níže tak můj se úplně rozpustil a přišel jako něj. Tenelus dostal taky zabrat, ale snad to dá - začal vyhazovat další výhonky.
Je pravda že jsem tekuté CO 2 taky používal, ale jen lehce a už delší dobu jsem ho nedával než se mi začali rostliny rozkládat. Teď má akvárium odpočinek, sníží jsem intenzitu světla na minimum, nehnojím, snažím se udělat reset. O víkendu bude velká výměna a zase začnu hnojit.
A jedna poznámka - při rozkládání rostlin opravdu opatrně s hnojením. Já jsem to svoje akva úplně totálně pohnojil, dával jsem dusík podle návodu a na konci týdne to odskakal jeden Panda. Nevím kolik dusíku tam bylo, ale bylo ho asi hodně, krevety to naštěstí přežily.
Takže pokud dojde k velkému rozkladu s hnojením opatrně, i když se provádí sestřih, tak se toho uvolní fakt dost.
S pH je to tak že já třeba bojuju s úplně necim jiným než většina akvaristů - mám ho hodně nízké. Zakládal jsem akva s paltinum soil a než si to sedlo tak byla voda tak měkká a nestabilní že v tom nic nerostlo a vše se rozpadalo. Až teď po 3 měsících a dvou doplnění rostlina si to sedlo a začínají se objevovat nové lišty. Stonkovky za ty 3 měsíce prakticky vůbec nevyrostly.
Ahoj, mám dno z japonského substrátu powder soil, který pH stabilizuje. Pohybuju se kolem 7, ale to měření od Dajany není moc přesné. Ale věřím tomu, že kyselá voda může dělat divy...
Jj, přesně. Co akvarista to trochu jiný názor. Každýmu holt funguje něco jiného. Aspoň že ty ostatní zatím rostou. To kvítko ve sklenici je velice originální, pěkné...

o VZV
Koukám do prezentace sklenice
rybicky.net/nadrze/25220-sklenice-i-na-severnim-okne Od srpna 2018 do ledna 2019 jsem vodu jen doléval. Zapisuju každou výměnu, podívej se do deníku, kolik jich reálně bylo. H. quadricostatus

. Je fakt, že v tom nemám ryby, nicméně i tam, kde ryby mám, měním nejčastěji 10-25% a to ještě podle potřeby toho kterého druhu.
V reálu jde o to, na co je to, které akvárium nastavené. Někteří akvaristé doopravdy týdné mění 50%, registroval jsem i 80% vody. Když to akvárium takto šlape rok, dva a vše žije, dobře. Každé jedno akvárium je specifické. Můj styl je po založení nádrže čekat klidně i 1-3 měsíce, než vložím první ryby, během té doby pozoruji a měním vodu, jen, když je to třeba. Spíš neměním.
Pokud tobě rostou ostatní rostliny, jsi na tom ještě dobře a je možné, že to H. quadricostatus je doopravdy náchylnější. Taky bych si tipnul, že jeho rozklad dodává jiným rostlinám živiny.


No vidíš, a podle jiných akvaristů je třetina málo a doporučovali mi měnit polovinu vody... Těch rostlinek rychle přibývá, ale to listí strašně odchází...
1/3 vody je podle mě moc. Menší množství stačí - můj přístup.
Světlo - podle mě důležitější, než délka svícení, je intenzita. Pokud ti ostatní rostliny rostou, je ok.
Měl jsem teď také problém s rostlinama-chřadly,rozpadaly se a začala se dělat sinice..Častější měnění vody moc nepomáhalo a nedostatkem živin počítám že to nebylo,neboť je jich ve vodovodní vodě dost..Přidal jsem ale punčochu s rašelinou a začíná se to viditelně lepšit..Myslím tedy,že byl problém jenom v pH,tudíž v tom,v jaké formě se živiny nacházely..Nevím,jestli je to k aktuálnímu tématu,je to jen poznatek.

Vzhledem k úhynu dvou pavích ok měním teď obden až jednou za tři dny 1/3 vody. Nejspíš uhynuly z důvodu nemoci ale kdoví... Světla jsem už ubral tak nevím, jestli to teda nedat zpět na 10 hod denně? CO2 bych zkusil přednostně, dává to logiku. Hodně svítím, nehnojím, rybiček mám relativně pár, ostatní kytky rostou pěkně...
Jsou to přeci spojené nádoby. Jedna věc je dávat méně CO2, druhá vyměnit několikrát 10% vody. Souvisí to. Chemii, kterou dosud vložil, by bylo dobré dostat alespoň v nějaké míře ven.
Taky nemyslím, že Klof dosud vodu neměnil. Pravděpodobne měnil, ale nepomohlo to.
Co bude vědět jestli to bylo intezivnější výměnou vody nebo nepoužíváním tekutého CO2?

Nejprve na dva týdny omez jen to CO2 a udělej pár 10% výměn vody. Následně budeme vědět, jestli je to tím nebo ne. Václav to napsal správně - nedělat víc věcí současně.
Ešte by som k tým hypotézam pridal ďalšiu a to je nedostatok živín vo vode sklovatenie je železo ale rozpad môže spôsobiť aj málo CO2/plynné-volné/ aj keď nie je rastlina náročná na CO2 pri presvetlení akva môže nastať deficit-ostatné rastliny rozrastenejšie ho rýchlo spotrebujú. A tablety než začnú v dne fungovať tiež nejakú dobu trvá aj 2 týždne.Rastie aj pri 0,5w/l a pri ledkách je to ťažko trafiť.Rastliny pri nedostatku živín-smerujú energiu do koreńov.
Mohla bys dělat častěji menší výměny vody - 10-15%. Klidně 10% obden. Pokud je nějaký problém s chemismem, tímto by se to pomalu, postupně mohlo napravit.
Malé, postupné změny. Velká změna "k lepšímu" dovede ničit.
Tak já vyčkám a uvidím, možná nějaké rostliny odejdou, některé budou přechodně vypadat blbě a pak se zlepší, některé vypadají že prosperují, přeci jen je to akvárium tepve necelý měsíc staré.

Rozpad listů může nastat z více důvodů. Hypotéza: V případě H. quadricostatus se možná jedná o rostlinu obecně citlivější na chemizmus. Nejen na tekuté CO2, ale obecně.
H. quadricostatus jsem v srpnu 2018 strčil do sklenice o objemu asi 1 litr a dal na okno. Pod substrát jsem dal hrst zeminy. Nejprve se skoro celý rozpadl, protože to nebylo zaběhnuté, pak začal růst. Mám ho dodnes. V identické sklenici jsem ho měl i v minulosti. Roky. Dokonce jsem tu sklenici jednou vzal i na výstavu nanoakvárií. Fotka z roku 2008
rybicky.net/fotogalerie.php… Péče minimální, jen dolévání vody.
S dovolením se připojím - mám řekla bych identický problém na (dle mého názoru) stejných rostlinách u čerstvě založeného akva. Na začátku jsem pouze do dna aplikovala Tablety NPK+mikroprvky. Od té doby (cca 20 dní) jsem nic nepřidávala (sice mám koupeno Seachem Flourish a Rataj CO2 Vital , ale ještě jsme neaplikovala, takže u mě to asi nebude tím tekutým CO2). Na radu jsem darovala ancistruse, kdyby za tím byl on.
Vždycky dám na vlastní zkušenost a ne na to co jedna paní povídala. Glutaraldehyde občas používám.

Dělej vždy jen jednu změnu aby jsi mohl vyhodnotit co bylo nebo nebylo příčinou. Pokud jich uděláš více než jednu nebudeš vědět nic.

Tvá akvária budou stabilnější, nejsou nově založená a víš, jak chemii používat.
Mě doopravdy připadne klofovo Helanthium quadricostatus uměle něčím "spálené". Což jsem mu napsal už dřív. Jen jsem nevěděl čím.
Člověku, který sem nesmí psát, jsem zvyklý věřit. Minimálně budu přemýšlet nad tím, co řekne. A toto mi připadne mít racio. Asi má něco vypozorováno, co ostatní nemají. Pokud Klof omezí tekuté CO2 a listy přestanou sklovatět, tak to bylo ono. Dej mu dva týdny.
Jasně, akorát to zhoršení je docela výrazný. Když omezím CO2 a světlo, tak tím určitě nic nepokazim...
Akvárium nemáš ani měsíc takže to chce klid a nedělat předčasné závěry. Ne všechny rostliny ti porostou a že by zrovna helanthium bylo nějak extra náchylné na použití tekutého CO2 jsem zatím nezaregistroval.

Díky za radu, vyzkouším a dám vědět, jak to dopadlo. Špatné listy pravidelně v neděli stříhám a přijdou z akva pryč.
Helanthium, pokud je to tekutým CO2, může být citlivé i na doporučenou dávku.
Snížil bych raději na třetinu nebo čtvrtinu. Vyměň 15% vody dnes i zítra a pozoruj následující dva týdny, jestli je Helanthium lepší.
P.S. Sklovatění a následný rozpad listů ti trochu pohnojí akvárium. Počítej s tím a víc nehnoj.
Nemyslím si, ty listy se stávají postupně průhlednými. Nevím, co vlastně ancíci žerou, páč tablety jim moc nejedou a o granulky taky moc zájem nejeví a občas se nějaký list objeví na hladině, ale to spíš z těch stonkovek. Co jim chutná tak to jsou patentky, o ty je vždycky rvačka...

Práce ancistrusů vypadá jinak, než to, co má na fotce.
CO2 dávkuju podle návodu, tj. 4 pumpičky na těch cca 100 l. Mám dávat raději méně, třeba polovinu? Ostatní stonkový rostlinky rostou pěkně, už jsem musel i stříhat, páč byly u hladiny. Na druhou stranu mám u dna ještě jedny další malé travičky a ty teda nedělají nic, jsou pořád stejné a tyhle větší je asi brzo zadusí, což nebudu řešit, pokud mi tyhle udělají požadovaný koberec.
Nemůže to být prostě práce ancistrusů? V prezentaci píšeš, že máš 4.
Napsal ti sem v noci jeden člověk, který sem nesmí psát, takže to bylo smazané. Každopádně měl poznámku, že jsou rostliny rodu Helanthium citlivé na tekuté CO2 a po větším množství jim mohou sklovatět listy.
Možná si rostliny ničíš tekutým CO2 a myslím, že to je pravděpodobné, protože píšeš, že se ti rostliny šíří, ale současně jim sklovatí listy. Podmínky pro růst rostlin jsou, jen je něco ničí.
Jj je to ale tekutý uhlík/Glut./ - na riasu zaberá ale likviduje aj bakterie a pri predávkovaní spáli aj machy tak opatrne s ním.Ale pozri si toto ak máš Platinum je to docela slušne popísané hnojenie
www.rostlinna-akvaria.cz/… Myslel jsem si, že světlo neuškodí. Navíc svítím až odpoledne až přijdu z práce dlouho do noci. Proteď zkrátím dobu svícení na 6 hod. Vzduchování chci nahradit rozstřikovací rampou plus vyměnit molitan za větší. U CO2 ale zůstanu, zatím nevím co je to řasa...
Máš podobný problém na rastlinách ako príspevok nižšie od Lister, určite chýba hnojivo, ja som zástanca testovania vody testami a hnojenia na základe nameraných hodnôt aj keď nie sú dokonale presné, ale s testami JBL a Sera som celkom spokojný.Za mňa by som zmeral najprv parametre a potom začal pridávať hnojivo.Živiny tam budú chýbať určite, ale množstvo ti nebudem strielať.To privzduchovanie by som ale zrušil, stačí len jemne čeriť hladinu a CO2 nie je tekuté /Glut./tak s ním radšej šetri ako ten silný bublifuk. 10 hod. svetla bez hnojiva je dost, tak by som bol opatrný so svietením.

Díky za odpověď. Rostlinky docela jedou, ač v poslední době se mi moc nezdají ty vepředu. Jaksi jim prosvítají listy, neustále se šíří dál po dně, ale přitom ty listy docela odchází viz foto. CO2 dávám tekutý od Invitalu, zářivku mám 17W led pro rostlinky, svítím 10 hod. denně s 2 hod. přestávkou, ale vůbec nehnojím, mám obavy o rybičky, akva jede necelý měsíc. Dno je celé platinum powder soil myslím 18 l. Nepomohlo by přihnojování?
Lister napsal:
Kvůli té alkalite zvažují že tam zkusmo budu dávat ten uhličitan draselný - trochu stabilizuje prostředí a ještě dodá K - pokud tam opravdu chybí, mohlo by to pomoct. Dnes jsem měřil vodu po ránu a pH leze k 6.
Poznámka chemika, spočítané len tak na kolene:
Pridávaním K2CO3 každý jeden °dKH je až cca 14mg/l K+.
Mám 50l akva bez CO2 a hnojim to Tropicou zelenou a oranžovou a je tam menej rastlín ako máš ty a svietim malou led lampou iba na polovicu akva a draslík je tam asi 12mg/l. V Tropice je draslík 1 percento, neviem kolko je v Profiplants Compl.free ale určite tam je a aj v N /Kno3/ tzn. že ti stačí hnojiť Profiplants aby si dodal draslík a mikroprvky. Ak tam chceš zdvihnúť Kh, tak radšej tam nalej viac Profiplants tam máš všetky prvky K,Mg aj Ca na zvýšenie tvrdosti a ešte mikroprvky. Jediné o čo tu ide je, či ho tam dávaš moc alebo málo a to nezistíš ak nezmeráš aspoň Fe ak nie K. Vymeň pol vody nahnoj aspoń 10ml a každy druhý deň aspoň 2ml. Na začiatok aj trochu N a P, neskor nič ryby dorobia a uvidíš zmenu po 3-4 dňoch ak to pôjde "pánovi" tak je to prehnojené ako písal Ščobák a vymeníš zase vodu a nahnojiš iba trochu N, ak nie tak to pojde... Ps. Do akva pridávaš iba mikro z Profiplants, tablety NPK v dne sú makro pokial si nedal tablety NPK+micro.
Ty píšeš, že jsi vyměnil 50% vody někdy teď, protože "jsi se v tom hodně hrabal".
A o něco níže jsem psal že běžné měním 50% a někdy i více. Asi zkusím udělat velký reset, vyměním co nejvíce vody a tak nějak rozumně dohnojim nebo to nechám třeba týden bez hnojení, ať vím jak se to chová v čisté vodě.
/teraz nízka Kh/ a vzninuté dierky od minulého týždňa na rastline/málo K/ +nezmenený stav E.quadricost. /málo mikro a teda železa/.To je dosť indícii na to, že by malo byť málo Profiplants compl. Predtým si ho dával 7-10ml a teraz len 5ml tento týždeň
Nízkou alkalitu máme pořád, myslím že jsem to psal níže. Vstupní vodu nedokážu ani změřit - ukazuje mi to nulu. Hnojiva tam za týden bylo 7ml - 5ml po výměně a pak 2ml uprostřed týdne - to jsem taky uvedl.
Kvůli té alkalite zvažují že tam zkusmo budu dávat ten uhličitan draselný - trochu stabilizuje prostředí a ještě dodá K - pokud tam opravdu chybí, mohlo by to pomoct. Dnes jsem měřil vodu po ránu a pH leze k 6.
Možná chybí uhlík, ale nevím jestli by výpadek toho malého množství, které jsem tam dával mohl dopadnout takhle - dával jsem max 3ml na týden - doporučené dávkování je 1-2ml na 100l a den.
Ahoj,
pokud používáš hnojivo Profiplants v doporučených dávkách N- denně 1ml na 10 l vody, P+mikro týdně, dávkování stejné 1 ml na 10 l vody je doporučeno měnit týdně 50% vody. Ty píšeš, že jsi vyměnil 50% vody někdy teď, protože "jsi se v tom hodně hrabal". Používám totožné hnojivo v dávkách momentálně větších - světlo mám silné a sytím CO2 a naprosto nemám problém. Zkus opravdu dodržovat týdenní výměnu 50%, čímž do vody dostaneš jak draslík, vápník i hořčík.
Rádoby "vědci" ti poradí změř tohle, změř tamto (nejlépe velikost molekuly páry). Nikdy to nezměříš přesně a budeš v tom mít ještě větší guláš. Pokud nemáš přehled o vstupní vodě, zkus si nechat udělat rozbor. Zaplatíš za to méně než za různé vodičky na měření.
Viem že, pochybuješ o mojej rade, ale deficit NO3 ako som sa domnieval nebol tak výrazný, ale skôr Profiplants Complete. Ten obsahuje podľa výrobcu aj horčík aj vápník/teraz nízka Kh/ a vzninuté dierky od minulého týždňa na rastline/málo K/ +nezmenený stav E.quadricost. /málo mikro a teda železa/.To je dosť indícii na to, že by malo byť málo Profiplants compl. Predtým si ho dával 7-10ml a teraz len 5ml tento týždeň-takže dávka sa ešte znížila.Svetlo som tiež radil s väčším rozostupom nie len hodina. Urob si názor sám a rozhodni sa. Kapsle do dna ti nabehnú tak po 1-2 týždňoch,to je dosť. Na 100 perc. si budeš istý len zmeraním hodnôt Fe a K. Viac ma už nič lepšie nenapadá, ale samozrejme som zvedavý na riešenia.
Napadá mě, jestli jsi to s chemií a hnojivem nepřehnal a rostliny nespálil.
Použil jsi dost rostlin, jednoduchých rostlin, chytly se, toto mě napadá jako logická věc. Kdyby rostlinám něco scházelo, budou stagnovat, ale neodejdou tak hromadně. Možná jsi je zničil tím, že se moc staráš. 50l není moc - dá se v tom docela snadno překročit kritická hranice. Vlastně to může být jako rozpad u kryptokoryn. Každá rostlina se dovede podobně rozpadnout - jen potřebuje silnější impulz.
Jestli to je, co píšu, postupuj takto: Vyměň 10% vody dnes, 10% zítra a 10% pozítří. Nic nezkazíš a může to jen prospět. Hlavně do ní nic nepřidávej. Máš tam spoustu rozpadajících se rostlin, to znamená, že živin hromadu.
Mastný povlak na hladině nepozoruješ?


Ono to rostlo bez potíží všechno - viz ten můj první příspěvek - netvrdím, že rostliny byly 100% bez poskvrny, občas nějaká dírka, občas padl nějaký list, ale jinak se akvárium drželo slušně. První velký problém nastal minulý týden, kdy se začal rozpadat ten quadricostatus, do té doby to rostlo slušně - viz fotky. První je po založení, druhá po cca 3 týdnech už s rybami. Limnophilu jsem musel stříhat každý týden do 2/3 sloupce a během týdne dorostla. Ludwigia taky celkem jede. Bleherka se taky slušně chytla - ze začátku byly listy světlé, ale po nahnojeni dna se slušně zahustil. Altenanthera jen dožívá. Ta se fakt nechytla, ale zatím ji tam nechávám, jestli se nestane zázrak.
Teď to ale tak nějak postupně odchází skoro všechno, fakt nevím, kde nastal tak velký zlom.
Uvažuju, že opět pořádně vyhnojim dno. Chtěl bych zkusit nějaké NPK kapsle. Pokud budete mít někdo s nějakými dobré zkušenosti a poradíte, budu rád. A taky už delsi dobu dimam nad tím jestli se nepokusit něco udělat s tou alkalitou - ta je fakt hodně nízká, zvažoval jsem na zkoušku pro Rataje stabilan - roztok uhličitanu draselného - trochu by to stabilizovalo pH a ještě dodá i kalium.
Ještě ke světlu, jak tu padl dotaz. Teď svítíme 2x4 hodiny s hodinovou pauzou. V každém intervalu svítíme intenzivně pomocí dvou světel 1.5 hodiny, zbytek jede jedno světlo.
Možná je tam něčeho přebytek, možná se tam nahromadil nějaký stopový prvek, který to blokuje, fakt nevím.
Naše voda má určitě dost málo vápníku a hodně málo hořčíku. Ale minimálně ten hořčík by měl v hnojivu být.
Je nějaká rostlina, která ti prosperuje?
Ahoj ak ti vyskočil dusík tak si ho tam dal moc, vymeň polovicu vody a odmeraj testom.Podobne aj draslík a uprav pridávanie hnojiva Profiplants Compl. free bude málo. Rozpadnuté časti rastlín odstráň-odstrihni. Testom na draslík JBL by si mal vedieť kolko ho tam je.Fosfor uber. Riasa bude z toho rozvíreného dna a vyšieho NO3 vo vode 10mg/l ti stačí. Bez testovania sa to nedá hnojiť odbuka dobuka. Nepíšeš ako s tým svetlom, menil si niečo? Ak meriaš NO3 len pásikom, stačí ak bude jemne ružový po výmene vody,Pridaním dusíku ti padol draslík a mikro.

Tak něčeho je moc, nebo málo - bakopa zlobí, někdo poradí v čem je problém ? Jestli tedy je ...
Díky



Tak se hlásím po týdnu a musím říct, že začínám být nešťastný a trochu se bojím, že z nějakého (pro mne nepochopitelného) důvodu jde celé akvárium do kopru.
V neděli jsem udělal údržbu, ty listy byly prakticky rozpadlé, snažil jsem se zachránit, co šlo, vše vytrhal, něco lehce přesadil. Výměna 50% protože jsem se v tom fakt hodně hrabal a proto jsem dal i poloviční dávku Pristine. Prime tentokrát ne - odstátá voda. 5ml Profiplants Complete Free, 2 ml jejich fosforu a pravidelně jsem dávkovat i 4ml dusíku - opět Profiplants. Jejich doporučení je 1ml na 10l denně. V půlce týdně 2ml hnojiva a 1ml fosforu.
Všechno je spíš horší. Quadricostatus se une rozpustil nové lišty nejsou, začal žloutnout tenellus a taky opadává. Na velkolistých už je to žloutnutí taky vidět. Na hygrophile drobné tečky jako u nedostatku K. Začíná se hodně objevovat zelená řasa.
Parametry vody jsou přibližně pořád stejné, pH různými testy mezi 6.3-6.5, ale měřeno vždy až během dne, nevím kolik je tam po ránu. Velmi nízká alkalita- tak 1-2 st, celková tvrdost max do 8. A dusíku tam mojim testem je rozhodně mnohem víc než bývalo - dokonce se bojím že jsem to trochu přehnal - nemám úplně přesný test ale je to tak kolem 30mg.
Nevím, jak dál.
Rostliny jsou v pořádku.

Jestli vám do toho pánové mužů vstoupit
Výměny vody asi budou zbytečně velké, ale myslím si, že v určitě fázi měly velký smysl. Protože měsíc po založení se fakt pořádně rozjela hnědá řasa a byla úplně všude. Filtr ani dno ještě nefungovalo, u dítěte nastalo nadšení z nového akvária a strach o rybky aby netrpěly hladem - asi víte jak pak vypadalo krmení.
Ale to už jsme teď asi ukočírovali a proto jsem menší výměny vody navrhl hned v úvodním příspěvku.
Do filtru se snažím moc nesahat. Máme tam dvě komory - co 14 dní čistím molitan z první části filtru a do biologické části se snažím nesahat cca měsíc.
Se světlem je to tak že, akva má úplně debilně konstruovaný kryt, kvůli kterému původní zářivka neosvítí skoro celou horní polovinu v zadní části vodního sloupce, proto jsme přidali druhé, abychom rostlinám vzadu trochu pomohli. Výměna krytu by asi byla lepším řešením, ale ten kryt má dvě části - samotný otvírací kryt a pak plastový rámeček, na kterém to celé drží. Ten je napevno nalepený na akvárium, tak si nejsem jistý, jestli nemá i podpůrnou funkci - odřezat ho by bylo to nejjednodušší....
Čím méně náročné na údržbu to bude, tím lépe.
Upravím nějak svícení, budeme měnit méně, hnojit co možná nejjednodušeji, budu kontrolovat, jak moc dusíku tam na konci týdne chybí a sledovat rostliny a uvidíme.
Zcela upřímně - než jsem tu vodu otestoval, tak by mne vůbec nenapadlo, že u takto malého a živočichy celkem dost zaplněného akva ten dusík může chybět. Holt mám v akvaristice cca 20 letou pauzu a kdysi ta voda z kohoutku asi fakt lezla trochu jiná, protože tenkrát jsem vlastně nikdy nehnojil a akvária měl zarostlá hodně podobně jako tohle.
PS: omlouvám se za chyby a nesmysly v příspěvcích. Většinu píšu z mobilu a ten si často píše, co chce.
Súhlasím, prečo to zbytočne komplikovať.Lister ma však zaujal svojím navrhnutým a myslím aj správnym postupom ako ďalej, perfektným popisom nádrže s údržbou a uvažovaním, preto sa nebojím, že to zvládne.A čo zvládne otec, mal by aj syn.

Však netvrdím, že něco někomu vnucuješ.
Jen mi přijde, že jestli to má být akvárko dítěte, tak by to mělo být akvárko spíše jednodušší a nenáročné než složitější a náročné. Ne, že by děti nebyly šikovný a taky záleží na věku..... Ale přeci jen, ukočírovat silný světlo a hnojení a být důsledný v údržbě a trpělivej... To každý dítě nedá.
Myslím si, že bolo a je to určite jedno z riešení a mnoho akvaristov by to tak aj riešilo. Osobne som však pri používaní umelých hnojív a chémie, za väčšie výmeny vody, dôvodom je množstvo zlúčenín prvkov z hnojív, ktoré vznikajú a usádzajú sa v dne a filtri. Dokonca aj pritvrdím a pravidelné odkalovanie dna a čistenie filtra-čo mnohí odmietajú. V akváriach bez chémie-to nepovažujem za nutné.Je to môj osobný názor na vec, nechcem to nikomu vnucovať, ja to v akvariách tak robím.
Čili tou vodou moc NO3 nedodá. Nebylo by líp v akváriu ponechat více staré vody? Z akva se pak neodebere tolik živin, které se skrze krmení a ryby vytvoří. Samozřejmě bez přidávání těch zmíněných přípravků. Navíc při menších výměnách bude akva stabilnějším prostředím.
Podľa mňa nie a myslím si že problém je práve v tom, že po výmene vody, ktorá obsahuje minimum dusičnanov, nie je do akva dodaný NO3 a ryby nestačia tento tak rýchlo vyrobiť a strádajú rastliny. A ešte je jeho množstvo obmedzené pridávaním prípravkov S. Pristine a Prime.
Nejsou to zbytečně moc velké výměny vody?

Ešte by som zmenil svietenie a rozdelil na dve časti s prerušením, je to hospodárnejšie s prirodzeným CO2 ak ho nepridávaš:4 hodiny doobeda s 1 hod.intenzívneho svietenia a 4 hodiny večer rovnako. Pri silnejšom a dlhom svietení sa ti vyčerpá všetko prirodzene vytvorené CO2 naraz a nemusí stačiť-hladinu čeriť slabšie aby zbytočne neunikal z akva. Kyslíku rastliny vytvoria dosť, tak sa netreba báť.
Tak je vidět že to asi fakt funguje
Vyřadím Prime a Pristine, budu zase dávat odstátou vodu (sobota), hnojit budu Complete Free a Fosfor jak jsme napsal a s tím dusíkem to zkusím aplikovat 3x týdně -(ne, ut, čtv), aby tam nebyly tak velké výkyvy, když bych tam nalil týdenní dávku naráz.
Filtr by toho tolik brát neměl, máme tam jen cca 1 litr náplní z toho polovina je akvacit a druhá polovina Eheim pro. Průtok odhaduju tak max 100l/hod.
Ještě jednou díky moc, oceňuju, že si někdo udělal čas na odpověď.
K těm testům - určitě něco objednám, u nás ale fakt nic není - malé město, dvě akvaristiky, z toho v jedné nebylo vůbec nic, v druhé aspoň jeden. Ale už jsem si zvykl věci objednávat.
Seachem Pristine a Prime znižujú práve množstvo org. odpadu a a teda amoniaku,NO2 a NO3, tak prirodzene potom rastlinám chýba. Ten postup čo si uviedol je podľa mňa v poriadku a malo by sa to zlepšiť.Sera test NO3 a PO4 by mal byť dobre dostupný, v najhoršom objednáš.A ten PO4 na 0,8-1mg/l ale ak je v dne, tak vo vode stačí aj menej.


Zdravím. Je normální, že jsou listy rostlin pokroucené viz foto? Jinak rostou docela pěkně.
Díky.
Vyzkouším. Mám doma od Profiplants i samotný dusík a fosfor, takže nadávkuju dle doporučení - až dojde tohle hnojivo, tak přejdeme na kompletní a to by už měl kluk zvládat sám. Nějaké kuličky do dna ještě zbyly, ale to si možná nechám na později - podle výrobce mají vydržet delší dobu a pod tu blehearku vzadu jsem dával tři a ta zatím jede hezky. Nechci měnit vše naráz, abych otestoval, co funguje a co ne.
Denní dávkování je pro mne nemožné, takže budu asi hnojit tak, že po výměně vody nadávkuju 2/3 hnojiva a v polovině týdne pak další třetinu.
Rybek tam úplně málo není, ale je pravda že nejsou moc velké. S atol jsem se to nepřerybnit - jen budeme muset vymyslet kam dáme těch 20 malých gupek, které tam plavou.
Testy nějaké seženu, ale u nás se teď fakt nedalo nic sehnat, takže mám jen papírkovým test od Easylife.
Když tak nad tím přemýšlím, tak ještě jednu věc jsem změnili - asi 3 týdny přidáváme Pristine - opět kvůli hnědé řase. Nevím, jestli je možné, aby ty bakterie v té vodě tak zamávaly s dusíkem aby tam najednou chyběl.
Velmi dobre si popísal akva a hnojenie, tak odpoveď je ľahká. Chýba ti dusík a pravdepodobne aj fosfor v akva. Tablety v dne sa už vyčerpali/akva je silne zarastené a rýb málo/ a hnojivá ktoré používaš ho neobsahujú, tak znova vyhnoj dno a prihnoj aj dusík kompletným hnojivom napr. PROFIPLANTS COMPLETE PLUS /týždennú dávku rozrátaj a hnoj denne/./Prime je zbytočný pridávať./Hodnotu NO3 stači udržovať na 10mg/l vo vode/zistíš kvapkovým testom NO3 Sera alebo JBL/Zdar...
Zajímavé, takhle vypadá quadricostatus i u mě v akva kde v podstatě nehnojím. Přesněji kde občas dám mikro a fosfor, ale nedávám draslík a hořčík. Tak mě napadá jestli není u mě problém tam.


Nazdar lidi. Potřebuji radu. 3 masové staré synovo akvárium. 50 litrů, délka 60cm. Středně zarostlé, žádné velké umění, prostě jsem tam nasadil, co šlo. Po úvodním klasickém boji s hnědou a zelenou řasou si to sedlo a měsíc vše fungovalo slušně.
Do dna (Unisoil) jsem nazacatku tak nějak nesystematicky nacpal kuličky od Profiplants a hnojil na střídačku Bioflorem od Rataje 10ml týdně a Profiplants Advance Free - ze začátku 5 ml, jak se rostliny chytly tak 7-10ml týdně podle toho, jak se mi zdály. Poslední 3 týdny používám Prime a asi jsem udělal blbost, že jsem hnojivo lil dohromady s Prime do kyblíku.
Když jsme bojovali s řasou dával jsem denně tekutý uhlík, teď už nedávám. CO2 ne. Výstup filtru je pod hladinou, posledních 14 dní jsem ho směřoval víc nahoru než předtím. Rybí osádka 12 velkých kusů a nějaký potěr živorodek. Pár Clythonu a zeber, nějaké krevety. Výměna vody týdně 50-70%.
Vstupní voda je hodně měkká, pH 6.3, kH mým testem nezměřím, GH je tak 3, max 4. V akváriu mám něco málo vápence takže tam je voda většinou 6.5, kH tak kolem 2-3 a GH tak 6-7.
Svítíme 2x 900 lumenů, celkem 8 hodin, ale obě světla dohromady svítí jen 4 hodiny.
NO2 neměřitelné. NO 3 ve vstupní vodě taky nízké - tam je skoro nezmerim, v akváriu je tak 10mg/l možná i min. Nemám moc přesný test ale nic lepšího jsem u nás nesehnal.
Železo teď nezměřím.
Myslíte že jsem si moc nepomohl tím Primem, který mi vysrážel živiny? Nebo tam železa od začátku bylo na hraně a jak přestaly působit kuličky, tak se to projevilo. Nebo to nebude železo a uvažuju úplně blbě. Třeba nedostatek dusíku (to se mi úplně nezdá), některé rostlinky sice trochu žloutnou ale spíše jsou průhledné. Nebo naopak něčeho přebytek?
Je mi jasné, že mi hodně lidí poradí, ať změřím to železo, ale to teď tak nějak nezvládnu
Nějaký nápad? Můj plán - dávkovat komplexní hnojivo v maximální dávce dle doporučení výrobce, hnojit až druhý den po výměně vody a měnit min vody, aby se tam udržel nějaký dusík. Nebo mám dusík taky přidávat?

zdravím,
mohl by mi prosím někdo říct, co je to za "bordel" na této rostlině?
- záleží jak,
- především zda jde o setrvalost, nebo momentálně vzniklý jev,
- nelze proto přímo odpovědět,
- u fytovirů je nejčastějši projev deformace rostliny a následné uvadáni

Ok, mám ještě jeden dotaz, pokud můžu - různé rostliny mají žíhané listy atd. a to je v některých případech přece virového původu, ne?
- tazatelka jasně píše ,, Lístek pevně drží, takže neodumřel,,
- u napadení vodní rostliny fytovirem by to bylo naopak, uvadáni, deformace, atd.

Uznávám, ale jak u kterých, nebo ne? Všechny virové infekce se přece neprojevují stejně.
Mimochodem, takhle u mě reagovala E. densa na udušení při kyslíkovém deficitu. Ale fialových měla více listů a jen tak žíhané.
- to určitě ne, u fytovirů je symptom. zcela jiný

Možná nějaké virové onemocnění, co víš...
neporadím...
mám poprvé a to Egeria najas, a je zelená i pod silnějším světlem, většinou se rostlina brání silnému osvětlení změnou barvy... ale myslím , že jeden lístek "jaro neudělá"
( sleduj, dej tomu čas)

Ahoj všem,
dneska otravuju na více frontách, za to se omlouvuju.
Dokázal by mi někdo objasnit jediný takto fialový lístek Egerie densa?
Lístek pevně drží, takže neodumřel, ale za celou dobu, co tenhle druh mám a kolik metrů už u mě vyrostlo, poprvé vidím takhle zbarvený lístek a už se děsím nějakého problému.


Ahoj. Poraďte prosím, co je špatně, že se mi začaly objevovat takovéto tečky na listech. Předem děkuji za radu.
Děkuji Vám oběma za radu. Nebudu do toho chvíli vrtat.
Změnil jsi jí podmínky, tak zareagovala klasicky kryptokorynovou nemocí.
Nevypadá to na práci ancíka. Tohle jsou rozpadající se listy.
0 04.11.2019 19:02 Galimed – Může to být Ancistrus?

Dobrý den,
mám v akváriu Cryptocoryne nevilli x willissi cca 2 roky. Za tu dobu se celkem rozrostla a "nalepila" se mi na přední sklo. Zkusil jsem ji i se substrátem trochu "šoupnout", což se povedlo. Před asi 2ma měsíci jsem koupil malého Ancistruse sp. jako řasožrouta. Může to být jeho práce ty cáry listů, co jsou na fotkách?
rybicky.net/fotogalerie.php… - moc ryb málo rostlin. Měla jsi štěstí, že se ti to finálně stabilizovalo bez řas - asi jsi se o to dobře starala.
Mám názor, že akvárium potřebuje ohledně množství ryb "dorůst". Na úvod jen jeden druh ryb, po x měsících možná další. Pomalu. Hodně pomalu. Nechat rostliny růst v přímé úměře k množství ryb. Možná proto jsi i měla řasy, žes dala na úvod ryb moc.
Pracuju s živorodkami. Na úvod jich dám méně a pak je nechám vyrůst a namnožit. V praxi pak mám po třech letech v akváriu trochu menším, než máš ty a bez filtru takovéto množství ryb
www.facebook.com/… Takovéto hejno se v nádrži samo vytvořilo a dlouhodobě funguje (živorodky se nepřemnoží nad kapacitu nádrže). Počet dospělých je zhruba konstantní, mláďata expeduju (ze poslední dva měsíce 30). Takto to jde. Ale po třech letech. Základ je nechtít mít plné akvárium hned. A mám jen jeden druh ryb.
Ancistruse nech v IKEA boxu. Když mohla zelenakapusta vytvorit něco jako Bažinu, ty můžeš taky. Ani tam nepotřebuje filtr.
Neboj, pracuji na tom... něco ještě seženu

už jsem rozhodila sítě

Rozhodně bych ještě přidal rostlinek. Do zadních rohů bych dal dost Vallisnerií, jen ať mají listy na hladině, pokud nechceš nějakou plovoučku co hodí stín. A nejlepší by bylo, udělat z toho na nějakou dobu doslova ,,džungli,,. Vše si sedne, uvidíš, které rostlinky ti půjdou a které ne. A pak to upravíš dle svého.
Co na to říct.. musela jsem si na to přijít... prakticky hned od začátku jsem věděla, že to dno se mi nelíbí...
Začnu od začátku... stojí mě to značné úsilí, peníze i čas ale snad to zvládnu...

proč myslíš že přerybnino? Ancistrus půjde pryč nejspíš, zničí rostliny...
Jedna rada. Pokud změníš podmínky v akva a je šance, že se ti krypty rozpadnou. Tak normálně ostříhat listy nechat jen kořeny a cca 1-2cm dlouhé řapíky a krypty v pohodě obrazí a rostou. Stejně tak Microsoria nebo Bolbitisi. Ostříhat nechat rhizom a ten přilepit, přivázat na místo.
Pro poučení ostatním: Fungovaly ti kryptokoryny, anubias a microsorum, dostala jsi se do stavu, kdy tě neotravovaly řasy, rybí osádka víceméně stabilní. Správné rozhodnutí by v té chvíli bylo nakoupit další rostliny z těch, které prosperují a ještě víc to zastabilizovat. Už i proto, protože tvé akvárium vůbec nebylo snadné. Je tam na můj vkus přerybíno, máš tam ancistruse, ne všem rostlinám se dařilo.
Chtít vyměnit v takové chvíli dno, byla největší blbost, jaká se dala udělat. Proč, proboha?
Zkoušek uč se. Pokus a omyl jsou nejlepší učitelé. Dobré to bude. Sis vyzkoušela že to nejde hned. Bez trpělivosti to zkrátka nejde. Ať se daří

Je mi

to jasný děkuji za rady

zasadim a budu vyčkávat.. ostatní rostlinky by tedy měly být ok.. dnes mi přijde kobercovka, můžu ji tedy bez obav taky zasadit? Platinum soil jsem dávala v pátek, včera jsem ještě dodala bakterie, tak by to mělo být snad ok, ne? Rybky vpustim postupně ke konci týdne...
Nic jiného ti stejně nezbývá. Zasaď a čekej.
Pozdě.. v rámci paniky a záchrany rostlin jsem je vytáhla a hodila do vody k rybám..

tak je zase zasadit a čekat zda to přežijí?

Kryptokoryny nemají rády změny.Razantní výměny vody. To jsi právě udělala. Jak říká Václav nech je v klidu zase porostou.
Nesahej na ně, ony znovu vyrostou. Pokud je znovu přesadíš bude to ještě horší.

Dobře, to chápu, změna prostředí.. je to citlivá rostlinka.. takže jsem s výměnou dna přišla o cryptocoryny tim, ze jsem jim změnila podmínky, ale ustálí se to? Když se listy rozpadly, můžu je vrátit nebo spíš to co z nich zbylo zpátky do akvárka nebo ne? A určitě se mi nerozpadnou i ostatní (anubiasy, echinodorus...)?
Na rostlinách je nějaká řasa.
0 19.10.2019 14:24 Alex – prosim o radu


Ahoj, Prosím o radu nevěděl by někdo proč tak černají ? hlavně Ludwigia repens 'Rubin'
To již mi přijde vysloveně jako plíseň. Na hladině nic není a ani pod vodou to žádné chlupy nedělá. Zkusím ještě na to mrknout makrolupou.

dopadá to takto ?
Je fakt že to zelené okolí jsem ještě neviděl ale pokud je to tvrdé a nejde to setřít tak to asi žádná plíseň nebude. BO se dělá i na anubiasech a pak na tom většinou rostou další řasy.

To bylo první, co mě napadlo, ale jednak zrovna na anubiasu bych to nečekal, protože moc rychle rostoucí fakt není. To tmavé okolí je mi podezřelé, moc netuším, jestli tam bývá nebo ne (nevybavuji si). Dělal jsem i test do roztoku kyseliny citronové, co mám v práci (ocet není) a ani náznak bublinky. Ale tak zkusím to světlo ubrat

Takhle jsem to ještě neviděl ale zřejmě se jedná o biogenní odvápění. Uber na světle mebo přidej CO2.



Ahoj,
po letech mě v akváriu překvapilo něco, s čím jsem se ještě nesetkal... Na rostlinách je nějaká nemoc, prazit, plíseň či houba... zkrátka něco. Snažil jsem se googlit dle fotek, ale nemám tušení, co to je. Bez toho je těžké zjistit, jak se toho zbavit.
Začíná to vždy jako list posetý malými bílými tečkami. Postupně se trochu zvětšují a kolem nich se tvoří tmavší okraj. Posléze pokryjí většinu listu. Je to na kryptokorynách i anubiasu. Setřít to nejde.
Nevadilo by tam dát okružáky kanadské, aby ty listy očistili. Ta řasa samozřejmě rostlinám škodí.
Hnědá řasa. Zatím neřeš. A nejspíš se na tom trochu podíli i odvápnění.
www.vitaplant.cz/…

Ahoj,na kytkách se mi objevuje tohle, nevíte co to bude? Je teda to AQ, založeno od 12.9. Hodně se to objevuje na Vallisnerii. Rybky ještě nemám, ani zatím neplánuji . díky za rady.
Takhle mi zareagovaly cryptocoryny po přidání tekutého CO2, ale u těch se to dá čekat.
Tohle vypadá podle mě i načástečné udušení. Ale co si tak matně pamatuju, tak tohle mi po dávkování toho "CO2" taky udělala.
Ještě jsem se s takovou reakcí nepotkal ale tohle tekuté CO2 je dost jedovatá záležitost a ne všechny rostliny to snášejí dobře. Záleží na tom kolik toho dávkuješ, většinou se vyplatí začít s podstatně slabším koncentrací než je ta doporučená.

0 06.09.2019 17:33 MrMovie – Egeria

Ahoj, může mi někdo poradit, co se mohlo stát s egerií?
Od neděle přidávám tekuté CO2 (seachem flourish excel) dle doporučeného dávkování, kvůli řase. Ostatní rostlinky to zdá se povzbudilo, ale dnes ráno jsem si všiml egerie (od pterka jsem nevěnoval akva moc pozornosti, tak nevím kdy nastal přesně ten zlom), která byla úplně bez barvy a už se začala rozpadat.
Díky.
no pravda je že momentálně moc řas tam nemám a dotetka jsem je ničím nepřikrmoval,začnu přikrmovat z tou spirulinou
V tom případě jsem pro otíky.

Asi je v akváriu málo řasy a potřebují přikrmit nějakou tabletou se spirulinou.
Mě to dělají s kryptokorynami, když je zanedbávám s krmením ( i když si myslím, že zrovna v tom akváriu je řasy dost).

nevím do by to mohl požírat jedině šneci,v akvárku jsou otící,neonky,tetra červenohlavá,dánie pruhovaná závojová a paví oka
Vypadá to jako požer. Ale těžko říct, když nevidíme akvárium a neznáme obyvatele.

No ta stauregia repens už je v akvariu poměrně dlouho..jen jsem pridaval kobercovku monte carlo nikdy jsemto na rostlinkach neměl..
Nejsou to emerzní rostliny?
0 02.09.2019 22:23 strejc – rostlinky

Zdravám vás...potřeboval bych poradit co se to děje z rostlinkami...posílám foto ma kterém jsem zakrouškoval rostlinky které maji divné lísty...nevím jestli ji něco chybí,nebo jestli ji něco žere,poradíte co to je.Děkuji všem zkušeným tady..
Souhlasil bych s Wendy2. Mně baští i Cryptocoryny.
0 31.08.2019 15:57 ale – ...
mam jednoho no....
Máš tam ancistrusy? Tipuji na okus...
0 31.08.2019 12:57 Alex – nedostatek co2, NO3 ??

Potřeboval bych poradit prosím ! Co schází nebo proč ty listy bělají a umírají ?? Děkuji za radu.
V sobotu jsem prodloužila dobu svícení na 7 hodin, tak snad není brzy a neublíží jim to. Ten stolístek jsem zastřihla a ty hezké konce zasadila. To, co na něm uhnívalo jsem odstranila, ale stonky jsem tam zatím nechala jestli se chytnou nebo odejdou úplně. V akváriu se zatím drží bílá i "plíseň" (nebo co to je) na eleocharu, ale snad už do 4 dnů zmizí.
Hele ta nádrž se soilem je založená 3.5.? Dnes je 13.5.? Co čekáš? Že to akva bude za týden vypadat jak od Amana? Takhle to nefunguje. Akvaristika je o trpělivosti a pravidelnosti.
Nevím co znamená to CO2 z perlivé vody. Skoro bych to teda bral jako že non CO2.
Maker tam podle všeho máš dost. Zvážil bych lehounké přihnojení komplexním hnojivem s obsahem mikroprvků a K. S tím palatinem nemám zkušenost, ale myslím, že nějaká makra si z vody natahá.
To akva je natolik čerstvé, že pořádně ještě nefunguje. Na startu se vždycky nějaké potíže objeví. Měň pravidelně vodu, (co vím tak u Palatina se nemusí měnit tak často jako u ADA)
To co tam bude hnít tak se snaž odstaňovat a spíš pozorovat (než se v tom moc hrabat).
Snažit se zasáhnout pouze při nějaké nastupující výrazné kalamitě. Tu tam teď moc nevidím.
BTW já bych čistil filtr ze startu klidně co měsíc v odstáté vodě, ale to se tady moc nenosí

Jo a nic nezakládej znovu.
Je mi jasne, ze jsem hloupa a nepoucitelna. Vzduch v nadrzi mam zapnuty a vodu v nadrzi menim - bohuzel mi vymena vody zatim nepomohla ani v jedne z nadrzi, i kdyz uz ted doplnuji destovou vodou (RO zatim nemam, musim cekat na vyplatu).

Pokud nebude zbyti a kytky odumrou, tak mi nezbude nic jineho, nez zacit od zakladu s piskem (nebo v mem pripade mozna radeji vubec)

Je to zajímavý,ale nejspíš to tím ooravdu bude. Ale štve mě to, zrovna tahle

. Příště si na to dám pozor.
Když tak nad tím přemýšlím, musím dát zapravdu. Oné výměně vody namířené na kryptošku. Dělala mi totéž. A to jsem ji nešetřil (vždy jsem měnil vodu přímo nad ní

).
Kloním se tedy k proudu vody, ať teplé či studené nebo přechlorované.

Ty jo a víš, že jsem ji tentokrát napouštěla taky směrem k té kryptošce?

Přikláním se spíš buď k moc studené vodě nebo moc chlorované vodě, než k nedostatku živin.

Mi takhle zareagovala kryptokoryna při výměně vody. Napouštím přes sprchovou hlavici a jednou jsem napouštěl trochu studenější vodu a ta mířila směrem ke kryptokoryně. Výsledek byl na druhý den velmi podobný tvému - kryptokorynová nemoc.

Díky moc, nevěděla jsem, že to může být takový fofr. Střed se zdá v pořádku, tak snad se vzpamatuje.
Najdi a nastuduj si klíčové slovo "Kryptokorynová nemoc" ...rozpad listů za několik hodin je typický příznak. Ale neboj, pokud je středová část-jádro rostlin OK, tak se Ti rostlinky obvykle rychle zotaví...

Jen až se Ti rozpadnou listy na sklovitě průhledné cosi, tak to odsaj (ať Ti to neničí vodu)

1 10.05.2019 14:05 jamajcan –
Re: Maq Platinum a jemu podobné substráty nejsou pro začátečníky. Že si to každý kupuje jak šílený, to je každého problém. Já jsem se taky učil řídit na Škoda 105. Ferrari by mi v té době taky určitě urvalo zadek a nevěděl bych co s ním. A přitom je to tak skvělý vůz.

0 10.05.2019 13:57 Anďaska –
Re: Maq Když peru filtr, tak neodkaluju

, pouze vyměním 1/3 vody. No překvapilo mě, že se to stalo během pár hodin a předtím se žádné poškození listů neprojevovalo. Pokud by byl ve vodě zvýšený chlór, mohl by to být možný důsledek nebo ne?
Podobne mi reaguje bahnatka, hned spalene vyhony nebo vybledne. Pozorovani prineslo vysledek malo svetla, tak se vytahuje a trosku jsem hrabl do dna, vyplaveni zivin(tableta ve dne). Vysledek jenom menit vodu, casteji.
Jak to tak posloucham, tak sem rad, ze mam jen sterk.
gabinka632 napsal: Mám tam substrát Platinum soil, ten by živiny měl obsahovat.
Lidé, bděte! Nemyslete pořád na živiny a začněte si taky všímat ostatních věcí.
Platinum Soil je bomba organických látek. To je dobrota pro bakterie, a ty dělají rostlinám dvě věci - přímo je napadají a vydýchají jim kyslík.
Takže nachystat kýble a běhat a běhat s vodou. Vzduchovat. Eventuálně filtrovat přes aktivní uhlí.
A příště nemyslet na pitomé živiny a nehrát si s "výživnými" substráty.
Kryptokoryny takhle rychle reagují na nejrůznější změny. Měnila jsi vodu, Ty přitom i odkaluješ (podle prezentace), a sahala jsi na filtr. To jsou akce, které mohou způsobit změn ažaž. Co konkrétně těm rostlinám vadí, to Ti nikdo nepoví, protože na spoustu situací reagují stejně (kryptokorynová nemoc).
Substrát pro vodní rostliny, a vlastně žádný substrát, není zárukou, že všech živin je dost v žádané formě.
Podle fotek bych opravdu soudil na nedostatek fosforu a nevylučoval bych i další.
Ahoj, co třeba Cryptocorynová nemoc...
Tzn. reakce na příliš prudkou změnu parametrů vody...
Mám tam substrát Platinum soil, ten by živiny měl obsahovat. Včera jsem měnila vodu, takže jsem NO3 i NO2 snížila a zvýšila KH a dGH. Počítám, že KH a dGH dnes poklesly (měřit budu večer), sustrát tyto hodnoty sráží.
No právě, je bledá s výraznějším žilkováním, nevypadá moc zdravě
Nemáš tam žádné ryby, takže ani žádné přírodní hnojení. NO3 ti spadly na polovinu (spotřebované růstem rostlin), takže asi i ostatní živiny budou nejspíš slabší. Chtělo by to trošku přihnojit, si myslím
Ale je možné, že ti tam ten stolístek prostě neporoste, v žádném akvu nejdou všechny druhy rostlin. Zkus trošku přihnojit a uvidíš.

Živin je v akvu dostatek. Takhle vypadala těch 10h předtím. Teplota vody při každé výměně v akvu klesne o 1-2°C. Jsem z toho jelen. Nikdy nic a teď tohle



Ahoj,
včera jsem při údržbě akvária zjistila, že mi v nové nádrži uhnívá stolístek a vůbec netuším proč. Před týdnem jsem nádrž založila a stolístek na straně u filtru krásně a rychle vyrostl až k hladině. Na opačné straně akva zůstal až na jednu rostlinku pořád malý. Včera jsem ale u všech rostlinek stolístku zjistila, že uhnívají a rozpadají se a to i ty velké, co tak krásně vyrostli. Od spodní části stonku jim uhnívají všechny listy a pak v některých místech odehnije i stonek. Nenapadá mně důvod, jediné co mně napadá, že na rostlinu v nádrži teplo, udržuji teplotu 24-25°C... Nevíte, čím by to mohlo být a jak to napravit? (Všechna měření vody mám v prezentaci - Rio 180.)
Anďaska napsala: ... že jsem nepouštěla vodu přímo z vodovodu a zrovna ji chlorovali...
Jestli ta voda přímo nesmrděla chlórem, tak to asi nebude ono, spíš, jestli byla v pořádku teplota vody
Asi by to chtělo taky poměřit základní živiny (NO3, PO4, K) a železo. Taky mi to přijde trošku podvyživené
No jo, ale tohle se stalo vyloženě během 10-ti hodin. To nebude nedostatkem fosforu. Předtim to byla nejkrásnější rostlina v akvu. Myslím, ze by to mohlo být, tím, že jsem nepouštěla vodu přímo z vodovodu a zrovna ji chlorovali. Ale nevím, je to můj tip.
Ty zelené fleky se dělají při nedostatku fosforu, zkus změřit PO4. Těm listům vzadu taky chybí živiny světlé listy a tmavá žilka.
0 10.05.2019 11:22 Anďaska – Ze dne na den

Ahoj, prosím o radu, čím to může být. Ze dne na den začaly odcházet listy u Cryptocoryne pontederiifolia. Večer jsem proprala filtr, vyměnila třetinu vody a ráno byly listy flekaté a s dírami.

Několik děr se objevilo takhle náhle i u echinodoru apart

Ahoj Maqu, to je naprosto luxusní barva...

Tak konečně pěkný fotky.

Zkusil jsem pár stonků dát ke skřítkovi a do substrátu tak uvidím jestli se jí bude dařit lépe. Taky teď přepočítávám hnojivo abych zakalkuloval ten hořčík.
Mohl by to být ten hořčík. Plus fototoxicita, na kterou opět pomáhá hořčík. Ale pozor, nejde o absolutní množství, ale o poměr K:Mg:Ca.
Roste moc pěkná i bez céočka, ale pěstovat ji epifyticky by mě nenapadlo.
Hnojím stejný poměr akorát ve dvojnásobné dávce než v ostatních nádržích (ty jsou bez CO2). pH je 6.6 KH 3 a gH taky 3 voda je mix RO + vodovodní. Teď když to tak píšu napadá mě že jsem z hnojení velkoryse vypustil Mg mohlo by to být tím? V ostatních nádržích to není problém protože používám sůl pro krevetky která Mg obsahuje ale tady ne. Asi pořídím nějaký test na Mg. Ta vedlejší rostlina je Mayaca fluviatilis a roste hezky (zatím) spíš to dělá ta fotka.
No jestli je to stejná. Já ji kupoval jako Ludwigia sp. Super red a roste celkem slušně.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Mám ji i v substrátu (křemičitej písek, žádnej aktiv) a před časem sem ji píchnul jen tak do mechu na kámen a vypadá, že poroste.
Hnojím velice střídmě. Co železo? Čím hnojíš? Jaké máš parametry vody? pH?
Já mám vodu z RO lehce míchám z tvrdou na nějakejch 4dKH a 6dGh pH kolem 6,6 sycené CO2
BTW ta tvoje vedlejší rostlina má taky celkem světlé vrcholky.
V tom je ta akvaristika zajímavá a každé akvárium jiné. Proč ti neroste ti nepovím, bez prezentace už je to jen o hádání.

Mám ji od známého který ji má taky na kořenech a hezky mu roste. Prý ji nestíhá stříhat. Říkal že zasazená v substrátu mu moc nešla tak sem ji dal na kořen stejně jako ji má on.
P.S nejde o akvárium v prezentaci. Tohle má 720l a je sycené CO2. Ale jinak rostliny jsou tam velmi podobné a substrát je také platinum soil.
Takže se snažíš pěstovat trávu na stromě a divíš se že to nejde? K čemu tam potom máš ten speciální substrát? Tahle rostlina pokud na ní nemáš vodu je dost těžká potvora a dá se říci že moc pod vodu nepatří, proto i v některých sycených akváriích neroste moc dobře, nebo není tak atraktivní.

Je to přesně jak píšeš.

předpokládám že to je Ludwigia sp. 'Mini Super Red' a jestli dobře vidím tak je přidělená k tomu kořenu?


Má někdo nápad proč té ludvigii šednou od středu nové listy? Nikdy dříve jsem ji neměl rostla cca měsíc bez problémů a teď začíná chřadnout. Všechny ostatní rostliny jsou v pořádku a nejeví problém.
Hnědovka se nesází do dna, ale přichycuje se na dekoraci.

To neznamená že je ve dně málo živin.
Jsou jen zasazené tak, že se některé kořeny obrátily nebo vyplavaly.
Tu hnědovku bych uvázal raději na kořen má ráda kolem kořenů proud a v substrátu se jí nemusí dařit může hnědnout.
Zdravím, nevím přesně do jakého tématu to zařadit. Ale když rostlinám “lezou” kořeny ze dna do vody. Mohlo by to znamenat, že ve dně je málo živin? Díky za rady.
Edit: Pozoruji to u hnědovka křídlaté a mokřanky vzpřímené. A lehce jsem to pozoroval u kryptokoryny.
Asi bych se lekla, kdyby to bylo po celé rostlině nebo na novém listu, ale pokud to bylo na tom nejspodnejsim, tak už ho to asi nebavilo

Tak to možná nic nebude jen už daný list dokonal...
Divný, že to bylo jen na tom jednom. Ostatní listy jsou v pořádku.
Já bych řekl, že spíš jde ten list do háje, protože rostlině chybí nějaký makro prvek, který přesně si netroufám ani tipnout, protože jsem jí nikdy nepěstoval.
Nikdo by nevěděl co by to mohlo být? Výtrusnice mi moc nesedí, je to na horní straně listů a je to jak vytetované. Děkuji za postřehy.
To jsem zapomněl napsat. Rostlina se jmenuje Hygrophila pinnatifida.
Edit: výtrusnice co jsem teď četl je jen na spodní části listu, tohle je na horní části.
Je to kapradina? Budou to výtrusnice (nebo jak se tomu nadává). Prostě něco jak semena u normálních rostlin.
Už Ti bylo odpovězeno, jakmile začnou odcházet, což poznáš, tak odsmikni a bude to v pohodě, tyhle rostliny jsou celkem pionyrky

Pokud chceš nech sneckum, já odstraňuji

, jelikož mi to nasává filtrace a musela bych čistit každou chvíli (samozřejmě u jiných rostlin, které tam mám např. Hydrocotyle japan)

Tak dobrá. Super díky moc

Nech je tam, dokud jsou zelené. Rostlina si z nich stáhne živiny.

Až začnou hnědnout, tak je odstraň nebo nechej některé na pospas šnekům.
Děkuji moc. Takže myslíš že ty staré listy mám odstranit? Někde jsem o tom četl že staré listy které odcházejí by se měli odstraňovat ale bojím se abych neudělal nějakou blbost.

Děkuji to se mi ulevilo

Ahoj, vzhledem k prezentaci máš poměrně novou nádrž a rostlinky čerstvé vložené, jak píše kolega, tak si jen privyka na Tvoji vodu, já to z většiny řeším tak, že opravdu špatne listy odstraní a ona začne hnát do nových, které už by měly být v pořádku

Ahoj, jak dlouho ji tam máš? Pokud je to nová rostilnka, tak je možné, že se jen přizpůsobuje tvé vodě.

Ahojky prosím nevím jestli jsem zde správně ale u hygrophila cherry leaf se mi začínají kroutit a hnednout listy. Včera ještě byla tak nějak normální a dneska ráno tohle.
No každopádně moc děkuji za pomoc, vážím se toho. A jenom jak jsem psal ohledně té rozstřikovací rampy, můžu ji tam dát, nebo mám počkat? Tak ještě jednou děkuji a přeji hodně zdaru s akvárii

Biglees napsal: ty mikroby, co je tak ještě hlavní kromě kyslíku ve vodě a průtoku vody? (a taky žádného chloru ve vodě)
Nevím. Fakt. Přemýšlím a čtu o tom hodně, znám z literatury ty všelijaké faktory, které hrají roli, a je jich hodně. Možná až příliš hodně. Neznám postup, jak to v akváriu zaonačit, aby se jim tam líbilo a pěkně se množili.
Děkuji, říkal jsem si, že budu víc měnit vodu, nejsem si ještě jistý přehnojením. Taky se ještě posnažím zneškodnit ty řasy. Na druhou stranu vstupní voda je tvrdá, ale celková tvrdost je asi 4 nebo 5 stupňů.. Jinak ty mikroby, co je tak ještě hlavní kromě kyslíku ve vodě a průtoku vody? (a taky žádného chloru ve vodě)
Dobrá.
Když dám dohromady neúplné údaje (hlavně mi chybí množství hořčíku) s fotkama a s předpokladem, že s tím Feroxem dáváš mikroprvků dost (až moc), vychází mi z toho, že Tvoje potíže nevyplývají primárně z nedostatečné výživy rostlin. Spíš bych se zaměřil na toto:
1) Ta voda je fakt hodně tvrdá, mnoha rostlinám a rybám to nevyhovuje. Veškeré hnojení rostlin se v tom těžko ladí, je tam mnoho látek, které "překážejí", působí jedna na druhou.
2) Máš tam všelijaké řasy. Domnívám se, že ta voda není moc čistá (organické znečištění), a že biofiltrace, čili dekompozice organických látek, Ti nefunguje dobře. Ano, vím, máš filtr, média, atd., ale ono to ne vždy stačí k tomu, aby se hodným mikrobům v akváriu opravdu líbilo.
Ty dávky CO2 Vitalu jsou dost vysoké; já jsem udělal při pětkrát nižší dávce špatnou zkušenost, kdykoli (dvakrát v životě) jsem to zkusil. Je to biocid a vraždí Ti v akvárku mikroby; což se zdá být jeden z Tvých problémů.
Není mi úplně jasné, který "Invital Ferox" používáš. Můžeš to vyjasnit?
Z prezentace není jasné, jakou vodu tam liješ, co Ti teče z vodovodu. To je důležité pro identifikaci Tvých problémů.
0 20.02.2019 17:17
Biglees [4] - Asie 




Zdravím, mám takový dotaz ohledně Hydrophil a Lilaopsis, protože jim hnědnou listy, resp. staré listy,které jsou u země hnědnou a mladé listy se zase kroutí.. Ale v akváriu jsou podmínky dobré (jedná se o RIO 125 - v prezentaci), ryby mají dost kyslíku, odpadní látky jsou filtrovány.. Je to trochu estetický problém - také některé listy šednou a děraví, jako kdyby se jim ztenčovalo pletivo. Na druhou stranu Hydrophily vyrostly dohromady asi 40cm za 5 dní a lilaopsis pořád vyhání výhonky. Jinak přidávám CO2 Vital a hnojím Invital Ferox, ale jen krátce (předtím EasyLife Profito). Ode všeho přikládám fotky. Jinak ta řasa na obrázku, je to staghorn? A poslední věc - když mám kvůli cirkulaci vody v plánu přidat rozstřikovací rampu, pomohlo by to, nebo mám počkat? Jinak svítím od 10 do 21h. Předem děkuji

Tady chybí základní informace : jaké máš dno, čím a jak dlouho svítíš, parametry vody (pH, obsah NO3, teplota, zarybnění..) udělej si prezentaci s fotkou akvárka a pak můžeš chtít rady
0 20.02.2019 11:26 Pavla – Černající rostliny


Dobrý den, prosím poraďte, akva 125l, vnější filtr, CO2 bublá a zlobí mě rostliny. Koupím (Aqua-Daho) zasadím a do pár dnů zčernají stonky a rostlina přestane prospívat. Jen stonky, je to mazlavé, černé .....co to může být??
Ahoj, děje se mi úplně to samé. Mně se na listech přichytla hněda řasa (rozsivka) a vypadá to stejně jak u tebe.
Zkus to rukou setřít, když ti to zůstane na prstech, je to řasa.

Zdravím, mám problém s kobercovkou Micranthemum 'Monte Carlo'. Cca 2 měsíce od zasazení (in vitro) postupně se začala rozrůstat, ale nyní posledních 14 dnů pozoruji černání listů viz foto (uprostřed).
Substrát platinum soil, co2, světlo 10hod, dávkuji profito + železo.
Zdravíčko. Mám jednu otázku ohľadom rastlín. Včera som ich zostrihával a všimol som si, že na niektorých sú zahnité korene. Čo je dôvodom ?? Či som ich len trochu silnejšie stlačil peanom pri sadení ?
Měnil si určitě ten kořen a pokud je ta fotka aktuální i ty ostatní kameny jsou pravděpodobně vápencové nezřídka se také stává že se změní parametry vstupní vody což bohužel neovlivníš. Mě například 12 let krásné rostl ve všech nádržích vodní mor vyhazoval sem ho kýble a posledních půl roku začal všude chřadnout a už není nikde. Ostatní rostliny prosperují.
K tomu svícení více světla ocení zdravé prosperující rostliny pokud se jim nedaří světlem to nezachráníš. Já sem zastáncem toho že nejbezpečnější je limitovat rostliny světlem a ne ostatními faktory.
Aktualizoval jsem údaje o nádrži (hl. fotka). Ten velký vápencový kámen tam už není, dal jsem tam kořen Savana (fotku zatím nemám). Určitě za to může světlo, nic jiného jsem neměnil. Předtím jsem žádné problémy s rostlinami neměl. Takže mám svítit míň? Původní zářivky těm rostlinám už nic moc nedávali.
Dekoracemi byly pravděpodobně myšleny kameny které vypadají že jsou vápencové zkus octový test kdyžtak vyměň kameny případně písek (to bude problém) vzduchování pouštěj pouze v noci a vypínej nejpozději 2 hodiny před rozsvícením světel pokud máš pocit že za to může světlo zkus ubrat nebo dodat plovoucí rostliny.
To není odpověď

Dekorace nemám žádné, ta tapeta je zvenku. Dával jsem nové osvětlení, od té doby se rostliny mění.
Chtělo by to prezentaci s co nejvíce údaji, jen podle fotky to nebude to pravé. Rostlina nevypadá moc dobře a je nízká nebo ji máš nově zasázenou. Po počátečním dobrém růstu u nově založeného akvária dojde po čase v rozmezí tak 3-6 měsíců k jeho zhoršení a je na tom zjistit co schází nebo přebývá. Jediné co ti můžu poradit je několikerá po sobě jdoucí výměna 1/4-1/3 vody a odkalení dna a zjistit si co ti teče za vodu z kohoutku pokud máš tu možnost.

0 25.01.2019 11:54 rybka999 – Řasa či nedostatek ?

Chtěla bych se zeptat, zda někdo neví, co se děje. Rostliny jsou v akváriu 4 měsíce, poslední dva týdny jim ale začínají hnědnout okraje listů a ztrácejí hezky zelenou barvu. Viz foto. Jde tedy o řasu nebo nějaký nedostatek živin?
Díky za rady.
Hlavní tvůj problém je nevhodné dno a dekorace a ta stěna z bublin.

Dle mého názoru je to ruducha. je tu na ní extra vlákno a přeji hodně zdaru



Vyměnil jsem rampu se zářivkami, původní Juwel T5 za Juwel Multilux LED. Původní už byly po své životnosti, přesto mi rostliny dobře rostly (hl. Egeria densa rostla jak divá) a neměl jsem žádnou řasu. Po výměně osvětlení se růst dost zmírnil u Egeria densa a začali trochu rezavět. U Anubiasů se mi na rostlinách začínají dělat zelené tmavší tečky viz foto. Ostatní rostliny rostou jako předtím. Řasa zlehounka na skle. Nové osvětlení mám měsíc. Aktuálně svítím po-pá 4h, so-ne 5,5h. Co mám změnit? Jinak svítit, míň, víc? Nebo? Díky!
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164174x