Hodnotíme fotoaparáty

Nejsem zaujat firmou, každá nabízí něco odlišného, ať je to stabilizace čipu nebo objektivu atd. Já se rozhodl prostě pro Canon, a to jsem měl v ruce jako první Nikon D70 ale ta stala v té době 27tis. Canon 350D + zaklaďák + karta 2G 23tis, cena rozhodla a i velký výběr objektivů.
Nemáš ale pravdu, ISO 1600 teď opravdu vypadá daleko lépe, kdybych to tak srovnal, tak jako na mé 350D ISO 400, mrknul jsem i na 40D a fakt paráda.
Makro objektiv jsem zmínil proto, že kreslí perfektně a je nejvhodnější na focení ryb. Vím že lidi si obyčejně myslí, že se sním leze někde po zemi a fotí se jen hmyz, a na nic jiného se nedá použít omyl! Cituji
"makroobjektiv s vynikající kresbou i geometrií obrazu je vhodný nejen pro makro, ale rádi jej využijete i pro portrétní fotografii a pro fotografii architektury či krajiny. Má velmi slušnou světelnost a díky velmi rychlému a tichému zaostřování USM jej využijete i pro focení sportu."
Seteový objektiv, nevím co máš ty za problémy, asi špatný kus nebo fotoaparát, já mám Canon 18-55mm f3,5-5,6 IS (nová clona 6 lamel bokeh viz. ilustrační foto). Když dám stařičkou 350D se set k oku namířím co chci vyfotit, zapnu palcem foťák a zároveň spoušť tak není problém, do pul sekundy to stihne. Navíc tu mám objektiv z let cca 1990 EF 35-105mm f3.5-4.5 AFD koupený z e-bay. Tomu to trvá déle ale max 1,5s (když jede od začátku do konce!).
"to nejsou foťáky, ale dětské hračky."
Umí téměř vše co vyšší typ, (když uvedu např. 450D a 40D) ano konstrukce není kdovíjaká, ale kolikrát ti spadnul foťák na zem? mě za cca 2 roky ani jednou! Navíc znám člověka, co se mu na stativu převrátilo 20D, vytržená objímka na objektiv a popraskaný plast, (výměna celého pláště).
P.S. foto neřešit je to košovka!
Končím, už to zašlo příliš daleko
Edit: Můj text měl být před Štěpánem, leč z rodinných důvodů a úpravy fotky se to nějak protáhlo.
Odkaz na originál foto, tady mají nastavenou děsnou kompresi.
photografie.kvalitne.cz/…
0 11.09.2008 23:43 Štěpán Člověče, co to (s odpuštěním) meleš za blbosti?
Jsme tady normální lidi a nemáme profesionální požadavky - přirozeně že na ISO 1600 šum vidět bude, ale běžnému člověku na běžné obrázky to bude stačit, nemluvě o tom že v dobře osvětleném akváriu se ani na tak vysoké iso nedostane. S řečmi o D3 (nějak jsi pozapomněl na d700 mimochodem) jsi tady úplně mimo.
Nevím jak fotí "většina třítisícikorunových seťáků", objektiv o kterém jsem mluvil ostří na 55mm od asi 13 cm (vzdálenost od okraje objektivu), šířka obrazu je asi 6,5 cm.
"dá se vejít pod deset litrů, jenže to nejsou foťáky, ale dětské hračky"
Další pitomost. Dětské hračky to nejsou, mají oproti profesionálním fotoaparátům jenom určitá omezení. Hlavně pomalejší sériové snímání, horší AF systém (takže se nehodí na profesionální focení sportu) a přístup k nastavování hlavně přes menu, ne přímo tlačítky. To z nich ještě nedělá hračky.
"Jejich autofokus je ale tak zoufalý, že mnohem víc než focení si užiješ focushuntingu. A vím, o čem mluvím, zrovna včera jsem to zkoušel se svojí Alphou A-100 ... rozhodně nefotí hned"
A100 není moc dobrý foťák, seznam nevýhod je na dpreview skoro stejně dlouhý jako seznam pozitiv. Ze svého průměrného foťáku nesuď na ostatní. Mimochodem - první zrcadlovku od Sony si mohl koupit opravdu jenom ... odvážný člověk.
0 11.09.2008 15:54
AmorFati [37] - Amerika fotky i na ISO 1600 vypadají velice dobře. Velice bych protestoval proti řečem o desítkách tisíc. Setový objektiv 18-55mm ostří tak blízko, že žádný makro objektiv není potřeba. K foťáku si přikoupíte brašnu, kartu případně baterku navíc, maximálně 2500 navíc.
Štěpáne, jak jsi teoretik v akvaristice, tak i ve focení?

Znam jen jediny fotak, kde fotky na ISO1600 vypadaji velice dobre - Nikon D3. Pravděpodobně to bude příklad všech profi strojů této cenové kategorie (sto tyček plus za tělo, to tady má asi málokdo). Levnější stroje generují na ISO1600 fraktálový obrazec z barevného šumu
Na rybičky opravdu není makroobjektiv potřeba, ale seťáku bych tak nefandil. Většina třítisícikorunových seťáků 18-XY ostří běžně od půl metru, což někdy postačuje, jindy ale ne. Jejich autofokus je ale tak zoufalý, že mnohem víc než focení si užiješ focushuntingu. A vím, o čem mluvím, zrovna včera jsem to zkoušel se svojí Alphou A-100 a seťákem 18-75 f/3,5-5,6. Zrcadlovka se sice zapne, ale rozhodně nefotí hned

Manuální ostření je naprostá nezbytnost - i tak ale fotím s o fousek lepším univerzálem Sigma 18-280 čistě proto, že má lepší bokeh a větší a plynulejší ostřící prstenec, nebo častěji s pevnou padesátkou f/1,7 od Minolty, i když na to musím být trochu dál od akva, takže to netojí za moc. Na pohybující se, málo kontrastní a malou rybu potřebuješ vážně slušnější sklo, tipuju tak od 12 000 nahoru.
Co se cen zrcadlovek dneska týče - ano, dá se vejít pod deset litrů, jenže to nejsou foťáky, ale dětské hračky. I když samozřejmě pořád lepší než stříbrný kompaktík. Možnost plného manuálního nastavení je pro fotografování akva naprostý základ. Kromě toho to ale chce mít samozřejmě v ruce. V žádném případě ale netvrdím, že já to v ruce mám - pohyb ryb zkrátka věštit neumím a i s uspokojivou technikou mi obstojně vychází 1/5 fotek. Celkem použitelná strategie je bezdrátový blesk namířený na akva shora, ale to mě zase nebaví montovat

0 10.09.2008 19:54
DrBolíto [254] - Rostliny Filipsi:
Možná máte pravdu s Eliškou, já sám si nejsem jist. Jó ten geniální fotoaparát,

není to tím, že po tomhle je celkem hlad v přeplněných galeriích na webu? Tím myslím i opravdová filmová ČB fota. Řekl bych že jsme už přežráni tisíců barevných fotek. Navíc emoce máme každý jiný, co se líbí tobě, nemusí se líbit mě a naopak. Zato nostalgie xtých let se nás dotknou myslím stejně.
Štěpán:
Jo ty fotky vypadají dobře, ale takhle zmenšené se to těžko posuzuje, ale pokrok v tom určitě bude.
Fotoaparáty, liší se to hodně zpracováním, jinak procesor je stejný možná i čip CMOS v dané řadě, 400D je plech a plast, 30D tělo z hořčíkové slitiny a vlhko/pracho těsný, ale myslím si že bude i zpracování fotek probíhat v lepší kvalitě, (říká se, že jsou rozdíly i v čipech, horší do 400D, a lepší do 30D)kdo ví jak to vlastně je. No a profi je jasný fullframe, rychlost a zpracování. Nicméně se vším se dá fotit obstojně. Samozřejmě těch rozdílů je více ale nemá cenu to tu rozepisovat.
Jen cituji co se obvykle všude píše a říká. Mě už jako polo-profi celkem přijde, ale tak pro někoho kdo se hodně vyzná, to může být amatérský. Většinou se udává polo-profi, mno..
0 10.09.2008 17:45 Štěpán Poloprofesionální je třeba 40D, 400D je amatérský model.
DrBolíto napsal:.... Navíc si myslím že i cit se dá časem (pokud tedy jedinec má zájem) naučit.....
Ja take myslim, ze ne, jak pise eliska. Da se naucit teorie, zaklady kompozice, technika fotografovani, ale ten cit, co dela dobreho fotografa fotografem, ne. Snazil jsem se, cetl toho spoustu, znacne se zvysilo procento pouzitelnych fotek do rodinneho alba, u spousty veci umim rict, co je spatne a proc, ale opravdu dobrou fotku neudelam. Mozna se najde jedna slusna z tisicu, ale to je absolutni nahoda, ne cit.
Stejne jako "cit" pro spoustu dalsich lidskych cinnosti, ti co slysi hned, ze neco hraje falesne, take neveri ze je mozne, ze to nekdo absolutne nepozna a misto C klidne zpiva E.
Ale urcite by si kazdy, pred vymenou fotaku a uvahach o jinem, novem, lepsim, mel precist hodne o teori fotografovani a veci popsane v clancich si zkusit, pomuze mu to nejen pri foceni akva.
(kamarad fotil "dirkonem" /krabicka s filmem s dirkou udelanou spendlikem/ tak hezke veci, ze i ty moje nej s pomoci supertechniky vypadaji , ech, darmo mluvit)
0 10.09.2008 15:52 Štěpán U ISA auto u Nikonu si nastavíš čas, od kterého začne zvyšovat, a hranici, do které zvyšuje, max. 1600. U D40 bohužel je nejkratší nastavitelný čas 1/125, takže se člověk nevyhne přepínání do priority času, když potřebuje fotit rychleji.
Následující jsou obě na ISO 1600, z mořského světa, mají tam i sladkovoní akvárium. Fotky jsem jenom zmenšil.
rybicky.net/k/osobni/5324.jpg
rybicky.net/k/osobni/5323.jpg
No nevím jak je to u nových typů, já mám stařičkou 350D a na funkci auto, se řídí ISO samo, ale je omezeno do ISO400.
To bezesporu, ale budou mnohem hežčí než například od lidí co tomu vůbec nerozumí. Navíc si myslím že i cit se dá časem (pokud tedy jedinec má zájem) naučit.
0 10.09.2008 15:27 Dušan2 Mám Kompakt a Panasonic DMC-LZ5.
0 10.09.2008 15:26 Štěpán Cit pro okamžik je potřeba ale bohužel je k němu potřeba patřičná technika. Než se kompaktní foťák probudí k životu nebo než zaostří a exponuje, může být okamžik pryč. Zrcadlovka se zapne hned a fotí hned. S kompaktním foťákem se hlavně čeká a pak někdy i fotí.
Pro běžné focení, aby fotky trochu vypadaly k světu se jistě stačí našprtat teorii a pořídit slušnou techniku, ale praxi a cit pro kompozici to nenahradí. Dobrý fotograf musí mít také cit pro okamžik a pro atmosféru snímku, a pokud talent chybí, budou foky vždycky jenom hezké, ale nebude to nic, z čeho by si člověk takzvaně "sedl na zadek".
0 10.09.2008 15:20 Štěpán Pro Nikon mluví velice praktická funkce Iso auto, Canon to bohužel vyřešené nemá.
0 10.09.2008 15:17
DrBolíto [254] - Rostliny Právě že člověk nevidí výsledek hned a pokud tápeš, nerozumíš problematice, tak těch zkažených filmu je hromada. Což často také lidi odradí.
Teď jdou zrcadlovky s cenou hodně dolů, většině lidí bude stačit třeba tento:
Canon EOS 1000D + 18-55mm IS + Sandisk SDHC 4GB 11 990,00 Kč
Automatika a Programy tam jsou také, navíc máš možnost si pak hrát s časem, clonou, a plně manuálním režimem.
"Ja bohuzel fotit neumim" A kdo umí? "chybi mi cit a to se jakoukoli technikou nahradi blbe"
Dobrá Technika právě naopak hodne pomůže, a cit hm toť otázka co chceš fotit, většinou stačí našprtat teorii, zlatý řez, kompoziční pravidla, význam clony a expozice. No a pak jde hodně o štěstí a trpělivosti (foto volných zvířat, macro, krajina atd.
EDIT.
Štěpán má také pravdu a dokonce ještě levnější zrcadlovku, Nicméně trochu nesouhlasím s kvalitou na ISO 1600 ale pořád lepší než z kompaktu. Canon 18-55mm IS ostří už taky myslím od 20cm
0 10.09.2008 14:48 Štěpán – Nikon D40
Dneska je tahle velice sympatická a malá zrcadlovka včetně kvalitního objektivu 18-55mm k dostání za neuvěřitelných 9500. Baterka vydrží 1000-1500 fotek. Kdo chce fotit, myslím "OPRAVDU FOTIT", má příležitost. Kompaktní fotoaparáty si na focení jenom hrají. Pro focení akvária je velká výhoda, že fotky i na ISO 1600 vypadají velice dobře.
Velice bych protestoval proti řečem o desítkách tisíc. Setový objektiv 18-55mm ostří tak blízko, že žádný makro objektiv není potřeba. K foťáku si přikoupíte brašnu, kartu případně baterku navíc, maximálně 2500 navíc.
No, ono to bude cenou mozna srovnatelne, pri cene odpovidajici filmove a digi zrcadlovky + zakl. prislusenstvi 5, resp 30 tisic, za ten rozdil je uz hezkych par filmu a vyvolani. Ale clovek nevidi vysledky hned, malokdo si bude psat hodnoty u snimku a analyzovat chyby. Osobne bych to taky nedoporucil jako variantu setreni, spis seznameni, pro rozhodnuti, zda digi zrcadlovku ano ci ne.
Ja bohuzel fotit neumim, i kdyz bych moc chtel, chybi mi cit a to se jakoukoli technikou nahradi blbe. Takze zustanu u automatiky a kompaktu, pripadne hrani s ruznym nastavenim, kterym ale fotce vetsinou spis ublizim.
No filmovou zrcadlovku bych nedoporučoval, sice jsou za hubičku ale 36 políček stojí já nevím 80kč?
pak taky něco vyvolání, skenování do počítače také ubere na kvalitě. Nehledě na to že odpadu bude ze začátku mnoho, to se vyplatí spíše profesionálům pro tisk velké zvětšeniny a podobně.
Digitál je na odpad velké plus, nic to nestojí. Jinak s tebou souhlasím kompaktem se dá udělat celkem dobrá fotka pro web a tisk 10x15.
Tak, tak. Z h...a bic neupletes, a bez svetla nic nevyfotis.
Nicmene pro tyhle fotky na web staci cokoli, na celkovy pohled na akva, a nejake ty vice ci mene rozmazle zivocichy.
Kdo to umi, dosahne trochu lepsich vysledku i s kompaktem, kdo to s focenim mysli vazne, zrcadlovku, poradne objektivy a svetla poridit musi, kdo ne, je zbytecne vybirat levny fotak podle parametru a vhodnosti k foceni akva.
(mimochodem, klasicke filmove zrcadlovky, velmi kvalitni, se daji poridit "za hubicku")
0 10.09.2008 13:53
DrBolíto [254] - Rostliny Když kvalitní foto, tak kvalitní techniku.
To znamená, zrcadlovka Canon Nikon, externí Blesk se směrným číslem 58, nebo externí výkonná světla.
Kvalitní objektivy, nejlépe asi 100-180mm f/2.8 Macro a jeden širší (28mm) na celkové foto.
Kdo vlastní zrcadlovku mi dá jistě za pravdu.
Nicméně je to hodně drahý koníček na pořízení. Nevím jak jsou na tom aktuální kompakty, ale doba ostření je pro mne neuvěřitelně dlouhá. Celkově však mohu říci že je to lumpárna ty reklamní triky s megapixeli, i kdyby měl čip 60Mpix. tak ze stejného kompaktu polezou stejné fotky jako při 8Mpix.
Dost totiž záleží také na optice a i ta má své rozlišovací hranice.
Kdo chce vědět více mrkněte tř. na
fotoroman.cz/…
Podobné fórum:
Fórum » Focení a úprava fotek » Tipy na focení » Jak správně fotit ryby
Já používám také metodu pokus omyl, spousta fotek a pár použitelných.
Přiložená fotka je focená s bleskem, díky tomu vynikne zelená (mechová) u parmičky čtyřpruhé,
kterou bych bez blesku rozhodně nenafotil.(netvrdím že to nejde ale mě fakt ne)
Nemyslím si že blesk musí být vždy na škodu, záleží na osvícení nádrže, úhlu, vzdálenosti čistotě skla apod.
Když jsem zkoušel fotit tak že jsem v noci u zhaslého akva použil blesk, tak měly ryby bílý oči od blesku a fotky nic moc. Jelikož foťák který jsem použil nemá nastavitelný čas , tak bez blesku
jsou fotky buť rozmazané nebo moc tmavé, reflektor pro osvícení nádrže nemám
Olympus FE-100 4MP Pro akvárka není nejlepší, ale dá se s ním fotit. Neumí manuální ostření, při makru občas zaostřuje na něco jiného, než na to, co zrovna chci a mám zaměřené. Fotky dělá celkem hezké. Bez blesku bávají rozmazané, chtělo by to stativ.
Včera jsem objednal FinePix 8000 fd, ultrazoom se stabilizací, manuální ostření. Myslím že pro akva je manuální ostření jednou z nejdůležitějších fcí - až moc často se mi stává (hlavně při makru) že foťák ostří na něco jiného než chci... Už se těším jak malej Jarda ;)
Doteď jsem fotil kompaktem Sony - DSC S60 na stativu...na akva nic moc...
pripájam sa, tiež ho mám. Je dobrý, len mne trvá dlho kým sa s ním naučím fotiť

nuž staručká Praktika to nie je

Opticka stabilizace, schopnost plne manualniho rezimu. Clona ale az od 2,8. 12x opticky zoom (ten ale u akvarek moc nevyuzijete

)Fotim na malem stativu, vecer, aby nebyly odrazy, fotim na clonu 3,2 nebo 3,6 s odpovidajicim casem, vetsinou 1/5, 1/4s. Na samospoust 2s, abych s tim pri stisku spouste necukl. s fotakem jsem spokojeny, jedina nevyhoda je v trochu horsim postprocessingu obrazu, panasonickej cip ho trosku rozmazne. Ale muzu fotit i na RAW, kdybych nebyl linej se s tim pak babrat.
8 Mpix. Oceňuji režim za sklem, velký optický zoom, možnost manuálního ostření - to pro akvárka. Stabilizátor funguje dobře, ale stativ je lepší. Co hodně oceňuju je blesk, který se nezapíná automaticky (nemusím ho před každou fotkou vypínat. Nicméně se stále učím, mám ho teprve chvilku
EDIT - vybírala jsem ho tak, aby měl co nejvíce možností manuálního nastavení.
Nechci tímto nahrazovat foto servery zabývající se fototechnikou. To vůbec ne! Proto zkusme hodnotit s rozumem.
Digitální kompakt 5,1 Mpix, stáří 3-4 roky. Bez stabilizátoru a bez možnosti volit si ISO. Zkušenost je taková, že komu se třepe ruka, udělá tak 1 z 8 fotek dobrou. Byl to jeden z 5 Mpix v té době a za přijatelnou cenu, ale na focení akvárií moc není. Při focení v místnosti má někdy tendenci barvit do oranžova. Uvažuji o koupi nového.
Zkusme v této rubrice popsat zkušenosti se svými fotoaparáty a podělit se tak o své dojmy s ostatními. Ano-koupil, ne-nekoupil bych si ho, zkušenosti s focením akvárií, ale i přírody. Od spousty lidí už jsem zde slyšel mám ten a ten, ale už bych si ho znova nekoupil...
Přidat reakci
1 ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 17609x