Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hodnotíme fotoaparáty

 

NápovědaFórum » Focení a úprava fotek  

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Hodnotíme fotoaparáty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 10:11 Žena Eliška [38]
Děkuji za vyčerpávající informace :-D
To Horác: Jsem byla líná hledat :-D tak se omlouvám. Příště se polepšim a nastuduju... Teď jdu zkoumat foťák, kde se co nastavuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 09:40 Muž Oizo [3]
Nemáte někdo zkušenost s Kodakem Z7590 rád si nechám poradit jak ho nastavit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 08:48 Štěpán
Eliška napsala:Jedná se o to, jaké ISO použít, jaký čas atd... Na tohle jsou odpovědi strašně jednoduché, ISO použijeme co nejnižší co to půjde a čas tak dlouhý, co nám pohyblivost toho co fotíme dovolí. Šneka můžeme vyfotit na 1/20, (pokud máme (pravou) stabilizaci obrazu nebo pokud použijeme stativ), na pohyblivou rybu budeme potřebovet třeba 1/250 nebo i víc.

Takže akvárium by se nejlíp fotilo na prioritu času (S - shutter priority), kdy si vybíráme s jakým časem fotíme a snažíme se vybírat časy jenom tak rychlé, jak je potřeba vzhledem k tomu co fotíme, jak pomalé můžeme volit závisí taky pokud máme stabilizaci obrazu nebo ne.

Samozřejmě pokud máme dost světla, tak si můžeme dovolit ten luxus fotit i na vyšší rychlosti než je nutně potřeba protože budeme mít menší množství zkažených pohybově neostrých fotek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 08:30 Štěpán
Rád bych upozornil na to, že zrcadlovka Nikon D40 je už k sehnání za 8000 Kč, což je cena lepších kompaktů.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 08:10 Muž Yirka [9141] – Re: Eliška
Rozhodně nejsem expert na danou tématiku, ale zdravý selský rozum mi říká,že jednotný recept a předpis tak jak si ho představuješ nemůže existovat. Ano, dá se hovořit o nějakých jednotkách ISO, kategoriích fotoaparátů, režimech focení, a jiných technických záležitostech. Je si však nutno uvědomit jednu základní věc a to že podmínky focení se mění individuálně dle podmínek a prostředí u každého akvaristy. Troufnu si tedy říci, že jednotný manuál na kvalitní foto neexistuje a je třeba si dle vlastních podmínek vypozorovat, při jakém nastavení se nám podaří nejlepší obrázky a toto nastavení pak v pokud možno stejném denním období používat. Setkal jsem se totiž s překvapivě obstojnými fotografiemi z mobilu, výbornými fotkami z kompaktů a z excelentními, ale i hluboce podprůměrnými obrázky z vynikajících aparátů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 08:10 Muž PentueR [256]
Když fotím celou nádrž, nastavuju ISO 100 nebo 200, čas 1/10-1/40 (podle toho z jaké dálky fotím) a clonu nejmenší. Nezachytím sice rychlý pohyb, ale je nejmíň šumu. Když chci i s pohybem, dávám ISO 400, čas 1/50 a fotím alespoň ze dvou metrů, aby nízká clona neovlivnila hloubku ostrosti (ona vzhledem k šířce akva moc ovlivněna není, ale občas když ostřím bodově, může to být znát). Na makro dávám ISO 400, nejmenší clonu a čas asi 1/30-1/60 podle toho, jestli fotím u skla nebo dál v akva. Zaostřování - makro bodově, u celkových obrázků ostřím zónově. Expozici většinou na automat, vyvážení bílé na teplou zářivku (občas stejně musím doupravit v PC). Většinou ze stativu, za tmy, někdy z ruky se stabilizátorem.

FujiFilm Finepix S8000fd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 08:04 Muž Horác [3942] – Re: Eliška
O tom jak fotit akvárium je tu hned několik vláken ... A na akvarko.cz jakbysmet ... sám jsem do nich několikrát přispíval ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 07:50 Žena Eliška [38]
Jak tak čtu tohle téma, tak mě napadlo, že by možná nebylo až tak od věci najít někoho, kdo by nám ve stručnosti mohl popsat, jak si nastavit foťák, aby ty fotky vypadaly k světu... Taky nejsem zrovna moudrá z foťáku, který mám (a to jsem se i snažila přečíst manuál ;-) ) a upřímně metoda pokus - omyl není zrovna vždycky nejideálnější.
Takže, pokud je tu někdo, kdo tomu rozumí, tak se prosím přidejte do diskuze. Jedná se o to, jaké ISO použít, jaký čas atd. Samozřejmě chápu, že máme každý jiný foťák, ale principy focení jsou stejné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 20:37 Muž filipsi [1296] – Re: SAA
JJ, srovnávání je u těchto obrázků nejen díky velikosti nemožné. V téhle velikosti lze vyfotit rybu stejně většinou kompaktů.
Rozdíly mezi foťáky vyšších tříd a těmi nej se projeví jen v krajních podmínkách, pořadí může i otočit výběr skla, a hlavně osoba fotografa.
(nějak podobně jsem to už před chvílí psal, ale nevložilo se)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 20:19 Muž PrincPrincessen [19] - Cichlidy – Re: PentueR
To jo jenže já na manuál fotit neumím ))) jinak bych taky tak fotil potlesk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 20:19 Muž smula [0] – volba
Jo, ještě jsem zapoměl že mám zapnuté supermakro
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 20:15 Muž smula [0] – Volba
Fotka k příspěvku Ahoj

zkoušel jsem fotit s různými fotoaparáty a nejlepší fotky vycházejí ze starého Olympusu C4000, který používám na focení přes mikroskop. Ryby fotím z ruky na ISO 400 s prioritou clony a bez blesku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 20:08 Muž PentueR [256] – Re: PrincPrincessen
Tenhle Fuji jsem nedávno koupil a po několika fotkách automat navždy zavrhnul...má tendenci silně zvyšovat ISO i v dobrých světelných podmínkách, zvlášť se zapnutým stabilizátorem. Jinak na manuál fotí velmi dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 19:35 Muž PrincPrincessen [19] - Cichlidy – FujiFilm S8000fd
Fotka k příspěvku No já s tím moc neumím a tak fotím jen na automat zatím ano
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 19:20 Muž SAA [9]
2 omu: Člověk, ketý chce hodnotit kvalitu fotoaparátu by se měl asi zaměřit na hlavně barevné podání, šum, v případě výběru objektivu atd na aberaci... Jinak foto, které považuju za podařené (F. fallax) je v mé prezentaci. Tělo jsem konzultoval právě s p. Perssonem, má s DSLR od Canona dost zkušeností a s klidem mi jej doporučil. Stejně tak vyšel v testech, co se týče kvality obrazu, 350D a 1D MkIIN téměř stejně. Nemluvím o rychlosti zpracování nebo continuous shooting.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 19:14 omu – Re: SAA
Srovnavat podarenou fotku s nepodarenou fotkou a hodnotit podle toho fotoaparat, to nevim co tim chcete rict :) Ale jinak prava ze pri foceni rybicek se zatajenym dechem u skla nema opravdu trida tela skoro zadny vliv...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 19:12 Kovboj – Re: SAA
Fotku nedělá tělo, ale sklo... takže když se dá na špatné tělo dobrý objektiv tak by měla být ta fotka stejná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2008 18:27 Muž SAA [9] – srovnání
Fotka k příspěvku Jen pro ty, kteří považují rozdíly mezi profesionálními a amatérskými modely DSLR za propastné, nabízím malé srovnání. Na následujícím odkazu je ryba vyfocena Canonem EOS 1Ds (pro neznalé nejvyšší model který canon dělá, bohužel nevím která Mark, cena nového modelu asi 170 tis. jen tělo), sklo bylo buď Lko nebo makro stovka USM. Na připojeném obrázku je moje foto stejného exempláře, vzaté mým EOSem 400D a 100 macro USM. Nehodnoťte rozostřenost hlavy, to není vina fotoaparátu, ale moje, neměl jsem tolik času jako pan persson, jenž pořídil obrázek z odkazu, je to takový dvorní fotograv Skandinavska Killi Sälskapetu, na jehož výstavě letos v Kodani jsme tyto snímky pořídili.
Odkaz: alfanita.se/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2008 17:25 V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2008 17:19 Žena Amy01 [39] – Olympus SP 560
Fotka k příspěvku Aj ja ho mám som veľmi spokojná len sa s ním musím ešte naučiť poriadne robiť :-) fotila som ním hafana v personálne galérii a žabku tak sa pozrite ak chcete :-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2008 17:12 Muž TomášB [12] – Re: pthonza
ještě mohu doporučit PhotoScape, ten je taky zdarma palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2008 14:57 pthonza – prográmek
Všem, kteří si rádi upraví fotografie mohu doporučit úplně jednoduchý freeware od www.google.cz
Program se jmenuje PICASA2 na stránkách googlu je ke stažení úplně zdarma. Tento program se vyznačuje jednoduchým ovládáním a spoustou zálkadních funkcí. S přáním dobrého světla a ať plavou.
Honza

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2008 08:13 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Eliška
To se má bratr na co těšit smich Krmená byla Purina ProPlan a Friskies, teď nevím co jí dávají, ale žere z 90% granule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 22:08 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: ustavprochore
Nevěděla co jí čeká, koumala co je to za červené světélko (ext. blesk emituje paprsek pro zaostření)
Jinak je to už babuša 8let. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 20:21 Žena ustavprochore [567] – Re: DrBolíto
Tak nevím, ale ta číča nevypadá, že by z Vašeho počínání byla dvakrát odvázaná... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 20:15 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Štěpán
To byl účel, právě kvůli těm očím. Auvajs ani ne, diť je to nějaká 1/1000 sekundy. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 20:08 Štěpán
Auvajs! Blesk do takhle roztažených očí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 19:38 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Fotka k příspěvku Štěpáne to ISO je vážně mnohem lepší než u mne.
Jo Kočičky, ty já rád, máme teď 2 měli jsme ale tři, tuhle jsem přenechal bratrovi, portože jsme se báli o novorozence.
Tahle je s bleskem, kvůli odražení pozadí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 18:45 Štěpán
Kocourek na štaflích. Nikon D40, ISO 1000. 55mm, F5.6, 1/125. Ne zcela ideální vyvážení bílé, trochu moc do žluta.

Možnost fotografovat v přirozeném světle a neobtěžovat zvířata (i lidi) bleskem je úžasná. Blesk je šílená věc...

rybicky.net/k/osobni/5337.jpg

Výřez, nezmenšený. Mírná ztráta detailu kvůli šumu na vysoké iso už je patrná, ale ještě velice dobře akceptovatelná.
rybicky.net/k/osobni/5338.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 17:28 Žena Eliška [38] – Když už jste u těch fotek :D
Fotka k příspěvku Olympus SP560 UltraZoom - bez stativu. Obrázek je v plné velikosti.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 10:45 Muž Porcupine [11] – Re: Yirka
Fotka k příspěvku Souhlas - compact Nikon
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 08:52 Muž Yirka [9141] – Re: Štěpán
Štěpáne, máš pravdu. Já jsem tím jen chtěl říci, že než investovat 10k do lepšího aparátu, radši je investuji do věcí okolo akva. Nikomu však neberu, pokud jeho hlavním hobby je focení a AQ má jen aby měl co fotit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 08:40 Štěpán
V dobrých podmínkách kompakt dokáže udělat stejně dobrou, nebo i lepší fotku než zrcadlovka... Výhoda zrcadlovek je hlavně v rychlosti a schopnosti fotit v horších světelných podmínkách - na vysoké ISO, ne vždycky tyhle výhody jsou potřeba. Spoustě lidí kompakt stačí, zrcadlovku prostě nepotřebujou. Další spoustě lidí by ale přechod na zrcadlovku umožnil dělat lepší fotky. Zrcadlovky už dneska nejsou luxus, jako byly před pár lety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 08:25 Muž Yirka [9141] – Re: AmorFati
Fotka k příspěvku Pro nás amatéry jsou i kompakty dost dobré...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 01:16 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: AmorFati
Fotka k příspěvku Nejsem zaujat firmou, každá nabízí něco odlišného, ať je to stabilizace čipu nebo objektivu atd. Já se rozhodl prostě pro Canon, a to jsem měl v ruce jako první Nikon D70 ale ta stala v té době 27tis. Canon 350D + zaklaďák + karta 2G 23tis, cena rozhodla a i velký výběr objektivů.

Nemáš ale pravdu, ISO 1600 teď opravdu vypadá daleko lépe, kdybych to tak srovnal, tak jako na mé 350D ISO 400, mrknul jsem i na 40D a fakt paráda.

Makro objektiv jsem zmínil proto, že kreslí perfektně a je nejvhodnější na focení ryb. Vím že lidi si obyčejně myslí, že se sním leze někde po zemi a fotí se jen hmyz, a na nic jiného se nedá použít omyl! Cituji
"makroobjektiv s vynikající kresbou i geometrií obrazu je vhodný nejen pro makro, ale rádi jej využijete i pro portrétní fotografii a pro fotografii architektury či krajiny. Má velmi slušnou světelnost a díky velmi rychlému a tichému zaostřování USM jej využijete i pro focení sportu."

Seteový objektiv, nevím co máš ty za problémy, asi špatný kus nebo fotoaparát, já mám Canon 18-55mm f3,5-5,6 IS (nová clona 6 lamel bokeh viz. ilustrační foto). Když dám stařičkou 350D se set k oku namířím co chci vyfotit, zapnu palcem foťák a zároveň spoušť tak není problém, do pul sekundy to stihne. Navíc tu mám objektiv z let cca 1990 EF 35-105mm f3.5-4.5 AFD koupený z e-bay. Tomu to trvá déle ale max 1,5s (když jede od začátku do konce!).

"to nejsou foťáky, ale dětské hračky."
Umí téměř vše co vyšší typ, (když uvedu např. 450D a 40D) ano konstrukce není kdovíjaká, ale kolikrát ti spadnul foťák na zem? mě za cca 2 roky ani jednou! Navíc znám člověka, co se mu na stativu převrátilo 20D, vytržená objímka na objektiv a popraskaný plast, (výměna celého pláště).

P.S. foto neřešit je to košovka!
Končím, už to zašlo příliš daleko :-|

Edit: Můj text měl být před Štěpánem, leč z rodinných důvodů a úpravy fotky se to nějak protáhlo.
Odkaz na originál foto, tady mají nastavenou děsnou kompresi.
photografie.kvalitne.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 23:43 Štěpán
Člověče, co to (s odpuštěním) meleš za blbosti?

Jsme tady normální lidi a nemáme profesionální požadavky - přirozeně že na ISO 1600 šum vidět bude, ale běžnému člověku na běžné obrázky to bude stačit, nemluvě o tom že v dobře osvětleném akváriu se ani na tak vysoké iso nedostane. S řečmi o D3 (nějak jsi pozapomněl na d700 mimochodem) jsi tady úplně mimo.

Nevím jak fotí "většina třítisícikorunových seťáků", objektiv o kterém jsem mluvil ostří na 55mm od asi 13 cm (vzdálenost od okraje objektivu), šířka obrazu je asi 6,5 cm.

"dá se vejít pod deset litrů, jenže to nejsou foťáky, ale dětské hračky"
Další pitomost. Dětské hračky to nejsou, mají oproti profesionálním fotoaparátům jenom určitá omezení. Hlavně pomalejší sériové snímání, horší AF systém (takže se nehodí na profesionální focení sportu) a přístup k nastavování hlavně přes menu, ne přímo tlačítky. To z nich ještě nedělá hračky.

"Jejich autofokus je ale tak zoufalý, že mnohem víc než focení si užiješ focushuntingu. A vím, o čem mluvím, zrovna včera jsem to zkoušel se svojí Alphou A-100 ... rozhodně nefotí hned"
A100 není moc dobrý foťák, seznam nevýhod je na dpreview skoro stejně dlouhý jako seznam pozitiv. Ze svého průměrného foťáku nesuď na ostatní. Mimochodem - první zrcadlovku od Sony si mohl koupit opravdu jenom ... odvážný člověk.




 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2008 15:54 Muž AmorFati [37] - Amerika
fotky i na ISO 1600 vypadají velice dobře. Velice bych protestoval proti řečem o desítkách tisíc. Setový objektiv 18-55mm ostří tak blízko, že žádný makro objektiv není potřeba. K foťáku si přikoupíte brašnu, kartu případně baterku navíc, maximálně 2500 navíc.

Štěpáne, jak jsi teoretik v akvaristice, tak i ve focení? smich Znam jen jediny fotak, kde fotky na ISO1600 vypadaji velice dobre - Nikon D3. Pravděpodobně to bude příklad všech profi strojů této cenové kategorie (sto tyček plus za tělo, to tady má asi málokdo). Levnější stroje generují na ISO1600 fraktálový obrazec z barevného šumu :-)

Na rybičky opravdu není makroobjektiv potřeba, ale seťáku bych tak nefandil. Většina třítisícikorunových seťáků 18-XY ostří běžně od půl metru, což někdy postačuje, jindy ale ne. Jejich autofokus je ale tak zoufalý, že mnohem víc než focení si užiješ focushuntingu. A vím, o čem mluvím, zrovna včera jsem to zkoušel se svojí Alphou A-100 a seťákem 18-75 f/3,5-5,6. Zrcadlovka se sice zapne, ale rozhodně nefotí hned :-) Manuální ostření je naprostá nezbytnost - i tak ale fotím s o fousek lepším univerzálem Sigma 18-280 čistě proto, že má lepší bokeh a větší a plynulejší ostřící prstenec, nebo častěji s pevnou padesátkou f/1,7 od Minolty, i když na to musím být trochu dál od akva, takže to netojí za moc. Na pohybující se, málo kontrastní a malou rybu potřebuješ vážně slušnější sklo, tipuju tak od 12 000 nahoru.

Co se cen zrcadlovek dneska týče - ano, dá se vejít pod deset litrů, jenže to nejsou foťáky, ale dětské hračky. I když samozřejmě pořád lepší než stříbrný kompaktík. Možnost plného manuálního nastavení je pro fotografování akva naprostý základ. Kromě toho to ale chce mít samozřejmě v ruce. V žádném případě ale netvrdím, že já to v ruce mám - pohyb ryb zkrátka věštit neumím a i s uspokojivou technikou mi obstojně vychází 1/5 fotek. Celkem použitelná strategie je bezdrátový blesk namířený na akva shora, ale to mě zase nebaví montovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 19:54 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Filipsi:
Možná máte pravdu s Eliškou, já sám si nejsem jist. Jó ten geniální fotoaparát, :-D není to tím, že po tomhle je celkem hlad v přeplněných galeriích na webu? Tím myslím i opravdová filmová ČB fota. Řekl bych že jsme už přežráni tisíců barevných fotek. Navíc emoce máme každý jiný, co se líbí tobě, nemusí se líbit mě a naopak. Zato nostalgie xtých let se nás dotknou myslím stejně.

Štěpán:
Jo ty fotky vypadají dobře, ale takhle zmenšené se to těžko posuzuje, ale pokrok v tom určitě bude.
Fotoaparáty, liší se to hodně zpracováním, jinak procesor je stejný možná i čip CMOS v dané řadě, 400D je plech a plast, 30D tělo z hořčíkové slitiny a vlhko/pracho těsný, ale myslím si že bude i zpracování fotek probíhat v lepší kvalitě, (říká se, že jsou rozdíly i v čipech, horší do 400D, a lepší do 30D)kdo ví jak to vlastně je. No a profi je jasný fullframe, rychlost a zpracování. Nicméně se vším se dá fotit obstojně. Samozřejmě těch rozdílů je více ale nemá cenu to tu rozepisovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 18:20 Muž nipac [3] – Re: Štěpán
Jen cituji co se obvykle všude píše a říká. Mě už jako polo-profi celkem přijde, ale tak pro někoho kdo se hodně vyzná, to může být amatérský. Většinou se udává polo-profi, mno..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 17:45 Štěpán
Poloprofesionální je třeba 40D, 400D je amatérský model.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 17:28 Muž nipac [3]
Canon EOS 400D. Polo-profesiální jednooká zrcadlovka, akvárium vyfotí skvěle. Nemám námitky. (Mám ho hlavně proto, protože fotografování je tak trochu i můj koníček... je zděděnej po otci, kterej je do toho zažranej ještě víc (Má Canon 5D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:58 Muž filipsi [1296]
DrBolíto napsal:.... Navíc si myslím že i cit se dá časem (pokud tedy jedinec má zájem) naučit.....

Ja take myslim, ze ne, jak pise eliska. Da se naucit teorie, zaklady kompozice, technika fotografovani, ale ten cit, co dela dobreho fotografa fotografem, ne. Snazil jsem se, cetl toho spoustu, znacne se zvysilo procento pouzitelnych fotek do rodinneho alba, u spousty veci umim rict, co je spatne a proc, ale opravdu dobrou fotku neudelam. Mozna se najde jedna slusna z tisicu, ale to je absolutni nahoda, ne cit.
Stejne jako "cit" pro spoustu dalsich lidskych cinnosti, ti co slysi hned, ze neco hraje falesne, take neveri ze je mozne, ze to nekdo absolutne nepozna a misto C klidne zpiva E.

Ale urcite by si kazdy, pred vymenou fotaku a uvahach o jinem, novem, lepsim, mel precist hodne o teori fotografovani a veci popsane v clancich si zkusit, pomuze mu to nejen pri foceni akva.

(kamarad fotil "dirkonem" /krabicka s filmem s dirkou udelanou spendlikem/ tak hezke veci, ze i ty moje nej s pomoci supertechniky vypadaji , ech, darmo mluvit)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:52 Štěpán
U ISA auto u Nikonu si nastavíš čas, od kterého začne zvyšovat, a hranici, do které zvyšuje, max. 1600. U D40 bohužel je nejkratší nastavitelný čas 1/125, takže se člověk nevyhne přepínání do priority času, když potřebuje fotit rychleji.

Následující jsou obě na ISO 1600, z mořského světa, mají tam i sladkovoní akvárium. Fotky jsem jenom zmenšil.
rybicky.net/k/osobni/5324.jpg
rybicky.net/k/osobni/5323.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:34 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Štěpán
No nevím jak je to u nových typů, já mám stařičkou 350D a na funkci auto, se řídí ISO samo, ale je omezeno do ISO400.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:31 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Eliška
To bezesporu, ale budou mnohem hežčí než například od lidí co tomu vůbec nerozumí. Navíc si myslím že i cit se dá časem (pokud tedy jedinec má zájem) naučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:27 Dušan2
Mám Kompakt a Panasonic DMC-LZ5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:26 Štěpán
Cit pro okamžik je potřeba ale bohužel je k němu potřeba patřičná technika. Než se kompaktní foťák probudí k životu nebo než zaostří a exponuje, může být okamžik pryč. Zrcadlovka se zapne hned a fotí hned. S kompaktním foťákem se hlavně čeká a pak někdy i fotí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:22 Žena Eliška [38] – Re: DrBolíto
Pro běžné focení, aby fotky trochu vypadaly k světu se jistě stačí našprtat teorii a pořídit slušnou techniku, ale praxi a cit pro kompozici to nenahradí. Dobrý fotograf musí mít také cit pro okamžik a pro atmosféru snímku, a pokud talent chybí, budou foky vždycky jenom hezké, ale nebude to nic, z čeho by si člověk takzvaně "sedl na zadek".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:20 Štěpán
Pro Nikon mluví velice praktická funkce Iso auto, Canon to bohužel vyřešené nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:17 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Právě že člověk nevidí výsledek hned a pokud tápeš, nerozumíš problematice, tak těch zkažených filmu je hromada. Což často také lidi odradí.
Teď jdou zrcadlovky s cenou hodně dolů, většině lidí bude stačit třeba tento:
Canon EOS 1000D + 18-55mm IS + Sandisk SDHC 4GB 11 990,00 Kč
Automatika a Programy tam jsou také, navíc máš možnost si pak hrát s časem, clonou, a plně manuálním režimem.
"Ja bohuzel fotit neumim" A kdo umí? "chybi mi cit a to se jakoukoli technikou nahradi blbe"
Dobrá Technika právě naopak hodne pomůže, a cit hm toť otázka co chceš fotit, většinou stačí našprtat teorii, zlatý řez, kompoziční pravidla, význam clony a expozice. No a pak jde hodně o štěstí a trpělivosti (foto volných zvířat, macro, krajina atd.

EDIT.
Štěpán má také pravdu a dokonce ještě levnější zrcadlovku, Nicméně trochu nesouhlasím s kvalitou na ISO 1600 ale pořád lepší než z kompaktu. Canon 18-55mm IS ostří už taky myslím od 20cm

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [10] 11

Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 17605x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8102?od=451