Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hodnotíme fotoaparáty

 

NápovědaFórum » Focení a úprava fotek  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Hodnotíme fotoaparáty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2022 17:55 Muž GeXeS [67] Re: Jája
Mám zkušenosti s Lumixáckými ultrazoomy - postupně FZ7, FZ28 a FZ200. Všechno jsou to foťáky zaměřené hlavně na dlouhá ohniska, tedy když je potřeba fotit ptáky na větvích nebo hmyz na kytce s rozmazaným pozadím. Nemyslím to vůbec špatně (FZ28 i FZ200 mají skvělé objektivy na makro i na tele), ale vůbec by mě s nimi nenapadlo fotit akvárium. Respektive napadlo, ale výsledky byly vždy nevalné.
Spíš bych se díval po něčem s menším zoomem a kvalitním objektivem. A vyjde to i levněji. Tak třeba Lumix LX-15 digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/…
nebo
Sony RX100 digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/…
Ale samozřejmě pokud to nemá být foťák jen pro akvárium, tak klidně ultrazoom.
No a pak ty smartphony.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2022 14:03 Muž 4Sima [1897] Re: Jája
www.megapixel.cz zde můžeš u konkrétních fotoaparátů najít informace nebo i jejich recenze ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2022 13:34 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jája
Tak ono jde spíš o objektiv, aby měl dobrou světlost než o tělo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2022 13:33 Muž Lada50 [165] - RostlinyRe: Jája
Ahoj,pokud zrovna nemáš požadavek na ultrazoom,jaký má Tebou vyhlídnutý panasonic,podíval bych se ještě na kompakty canon nebo sony.Při stejném jednopalcovém čipu mají jejich objektivy daleko lepší světelnost,ale zase menší rozsah.Jsou hlavně menší a cenově taky výhodnější.Já bych osobně volil ten panasonic lumix 100II,má světelný objektiv a hlavně větší
4/3 snímač,což se taky hodí při focení na vyšší ISO.Já osobně fotím olympusem nebo fujinou.Jak vypadají fotky,můžeš vidět v mojí prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2022 13:09 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe:
Děkuji za reakce. :-) :-)
Roky jsem fotila s Panasonic Lumix DMC-FZ150. Dosluhuje.

Hloubkou ostrosti jsem myslela to, aby dobře ostřil na detaily (dle potřeby), ale i na vše (aby na fotce bylo, pokud možno, vše ostré). A co je důležité, aby ve sloupci vody uměl dobře fotit i větší vzdálenost od skla, což ten starý foťák moc nezvládal.

Zatím jsem si předvybrala www.fotolab.cz/… , neboť má i výklopný + otočný displej, na to jsem zvyklá - je to takové pohodlné focení - nemusím se při focení různě kroutit nebo plazit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2022 12:51 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: MARTIN HORÁK
Mobil jsem si nedávno koupila nový. Ale hlavně potřebuju klasický foťák. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2022 23:56 Muž vojtak [312] - CichlidyRe: Jája
Vaše požadavky pravděpodobně splňuje Panasonic Lumix DMC-LX100, který je na heurece za 21.990 Kč. Pravidelně s úspěchem používám menší LX15 a LX100 vychází po všech stránkách lépe. Pokud byste si mohla připlatit, za 23.790 Kč můžete mít o 4 roky novější LX100 II.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2022 22:14 Muž Papik [617] Re: DH
Určitě ano, záleží hodně na světelných podmínkách, velikosti živočichů, zda má fotoaparát sloužit primárně k focení nebo i natáčení, na požadovaném rozlišení snímků či videa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2022 21:00 Muž DH [335] Re: Jája
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku I zrcadlovkou nebo bezrcadlovkou za 15k se dají fotit pěkné fotky. Pokud se tím člověk zabývá jen amatérsky tak je taková technika dostačující. Fotím občas i mobile Redmi note8 Pro a to se nedá srovnávat, velikost čipu se obzvlášť při focení špatně osvěleného akvária nedá ničím nahradit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2022 19:00 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Papik
Gratuluji. Mně se slohovka psát nechtěla :-D
Ale je to přesně tak. Já osobně dělám hodně fotek, ale pokud bych je nedělal zrovna pro National G. a neměl za to chechtáky, tak bych ani zrcadlovku nepořizoval.
Dnešní kvalitní mobily umí opravdu hodně, jen to chce dobře pročíst odborné recenze. pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2022 18:10 Muž Papik [617] Re: Jája
Požadavky jsou v rozporu. Jestli slušná hloubka ostrosti znamená malá hloubka ostrosti = rozostřené pozadí, pak jedině zavrhované zrcadlovky či bezzrcadlovky. Nebál bych se fotoaparátu z druhé ruky, ovšem cenový limit na novější bezzrcadlovky stačit nebude. Focení zrcadlovkou či bezzrcadlovkou předpokládá dále alespoň základní úpravy fotografie, tj. srovnání jasů, bílé barvy, ořez, zmenšení, doostření. Je s tím zkrátka další práce.

Fotit život v akváriu není legrace, hlavně menší zivočichy nebo makro. I když se to nezdá, v akvárku je málo světla, rybky nepostojí a vysoké ISO přináší nepěkný šum v obrazu. Toho schopná technika, no řekněme nad sto tisíc u nového zboží. Kromě samotného těla a základního objektivu je nutný stativ plus videohlava nebo kulová hlava, fotobrašna, druhý akumulátor, nejlépe druhá paměťová karta, makroobjektiv, čtečka paměťových karet atd. Plus výše uvedené co jsem napsal. A i s tím vším je často třeba desítek fotek, aby se vybrala jedna povedená. Na druhou stranu výjimečně se podaří i na první pokus. :-)

Přikláním se tedy k radě Martina ohledně koupě špičkového fotografického mobilu + stativu s hlavou pro mobil. Finanční limit bude stačit na většinu top modelů, jablko vyjímaje. A pozadí již dnes dokáží slušně rozostřit softwareově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2022 16:10 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Jája
Tak pokud nechcete zrcadlovku ani bezzrcadlovku, tak si pořiďte mobil s nejlepšími foťákem. Už fotím i natáčím pouze mobilem. Ke všemu lze hned vše upravit, ostříhat, doplnit popisky a sdílet. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2022 12:39 R Žena Jája [1426] - Živorodky – Koupě nového foťáku
Potřebovala bych poradit. Po letech budu kupovat nový foťák. Kromě slušného vybavení jeho funkcí, můžete mi někdo z vlastní zkušenosti nasměrovat, který dobře fotí akvárium a má slušnou hloubku ostrosti? Cena by měla být kolem 20 000 Kč, nechci zrcadlovku a ani bezzrcadlovku. Děkuji :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2020 10:26 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostliny – APEXEL Macro Lens HD 18X
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Po delší době dnes přišla z Číny MAKRO čočka.

APEXEL Professional photography Macro Lens HD 18X macro mobile phone
www.aliexpress.com/…

Zkoušel jsem narychlo vyfotit detail kostičky:
• bez čočky → nejbližší vzdálenost co dokázal mobil zaostřit
• s čočkou (18x macro) → vzdálenost cca 1,5cm od předmětu, při přiblížení/oddálení už nešlo zaostřit

Konstrukci, materiál a uchycení hodnotím velmi dobře. Vcelku robustní a pevně drží na mobilu. palec

Během pár dní se pokusím čočkou vyfotit několik fotek v mé prezentaci - rybicky.net/nadrze/31009-fluval-chi-v-obyvaku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2020 07:42 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostlinyRe: Passenger77
Teď to řeším s Passenger77 pomocí SZ. Dávám odkaz na MAKRO čočku, která se zamlouvá mě. Prodejce jich má hodně prodaných, dobré reference, hodnocení 4,8 tedy OK, vcelku dobrá konstrukce. Cenovka cca 140Kč.

APEXEL Professional photography Macro Lens HD 18X macro mobile phone
www.aliexpress.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2019 12:38 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: PetrO
Ahoj Petře, díky za doplnění. Já si myslím, že na tom bude nejdůležitější asi ta kvalita optických čoček a konstrukce držáku taková, aby to stabilně na objektivu drželo. No a proto se ptám tady na zkušenosti :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2019 11:05 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
No, já to vlastně pořídil až po zhlédnutí tohohle videa, které právě mělo (podle popisu pod videem) pořízené mobilem LF v10 s tím klipsem.

youtu.be/…

No a v tom popisu je i odkaz na tenhle objektiv
www.amazon.com/…

Je fakt, že jsem pořídil něco podobného, ale na Aliexpresu.
Na to jsi tady už Davide odkaz dával ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2019 09:46 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Smetany
Spíš naopak...mám objektiv posazený hodně u horního kraje v rohu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2019 09:14 Muž Smetany [1226] Re: Passenger77
Jo to by nemělo ničemu vadit on má tuším Xiaomi. Jediné co by nemuselo sedět je ten klips pokud by si měl třeba foťák hodně uprostřed telefonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2019 09:08 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Smetany
Díky. Předpokládám správně, že je jedno, jestli je to primárně určeno pro iPhone nebo Android? Samozřejmě ne kvůli OS, ale kvůli konstrukčním rozdílům v oblasti kamery...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2019 23:34 Muž Smetany [1226] Re: Passenger77
m.aliexpress.com/…
Nemám to osobně vyzkoušené ale kamarád s tím fotí velmi zajímavé fotky. Jen u mobilu a makra budeš zvlášť v akváriu neustále bojovat s nedostatkem světla. A většinou to hůř ostří takže to chce nechat mobil zaostřit a pak doostřit přiblížením případně oddálením od předmětu. A co je další fajn věc je stativ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2019 22:16 R Muž ctibum [6926] Re: Passenger77
Mám. Fisheye ok, makro fotí mobil stejně s i bez. Ale těžko hodnotit, těch výrobků bude sto druhů, třeba mám jen smůlu na kus...
Panikaaa má taky a dobrý, viz makro vlákno...
Ale za ty prachy to neřeš a zkus ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 21:53 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – Makro předsádka
Ahoj,
mám velkou chuť zkusit fotit z mobilu makro a dělat taky tak pěkné fotky, které sleduji ve vláknu Fotky makro,... ale netuším, která typově/konstrukčně makro předsádka je vhodná pro můj HUAWEI P8.
Kamarád mi poslal tento link:
m.aliexpress.com/…
ale s tím, že s ní není spokojen, nedaří se mu vytvořit ostré detaily.
Děkuji za fundované rady ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 16:45 Muž erwinek [40] - Skaláry,Corydoras ,Thoracata,Echinodory – Samsung WB 350F
Fotka k příspěvku Na staré kolena jsem si pořídil tento foťák,jedno provozuschopné oko,navíc se šedým zákalem,tak jsem odkázaný ponejvíc na fotoaparáty.Tenhle jsem dostal před šesti lety,tenkrát jsem ještě viděl,a hned mě upoutala kamera,která tenkrát ledabyle strčila do kapsy i kameru Panasonic.Většinou fotím a natáčím z ruky - bez stativu a celkem bez problémů.Akvária fotím bez blesku.U digi aparátů oceňuji možnost hodně snímků,nemusí se hledět na film.I když vyvolávaní filmů v tanku a kopírování fotek v rámečku mělo taky hodně do sebe.A k tomu zrcadlovku REX 6x6 za 120,-kč - r. 1960.Takhle dnes fotí moje vnučka.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 11:35 Muž Jarry [1437] Re: lemming46
No toho jsem se právě trochu bál, proto jsem už kdysi od kroužků nakonec upustil. Asi to bude spíše na focení statických objektů, což ryby moc nejsou:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2017 23:14 Muž Lada50 [165] - Rostliny
Do 10000 se dá pořídit panasonic lumix DMC-GF7 i se setovým objektivem 12-32mm f 3,5-5,6.
Vlastním sice panasonic DMC-GM1,ale ten je téměř shodný.Tento setový objektiv je velice dobrý,recenze na něj je na digimanii,hlavně má široké ohnisko,což je na focení akva jak dělané.A pokud Tě to focení chytne,tak se dají časem pořídit i další světelnější skla.Hlavně je ten panasonic téměř kapesní.Co se týká fotek,podívej se na mojí prezentaci,všechno je focené olympusem PL-7,což je v podstatě parametrově stejný přístroj a něco panasonicem GM1.
Jinak na video je určitě lepší panasonic.Fotky co mám v prezentaci jsou foceny do jpegu a trochu upraveny v programu viever co dodává olympus k fotoaparátům.Pokud budeš chtít ještě něco vědět,pošli vzkaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 23:12 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Amatértom
musíš fotit v co největším rozlišení a potom se s tím dá něco dělat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 22:48 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: vaaclav
No, ale program tu fotku nepořídí. Fotím to mobilem a s tím si ani zoner neporadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 22:12 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Amatértom
Pořiď si nějaký program na úpravu fotek, ten je kolikrát důležitější než foťák. Já jsem si koupil zoner. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 21:33 Muž lemming46 [327] Re: Jarry
Používám mezikroužky s pevnou 40kou, problémem je jednak hrozně malá hloubka ostrosti (ale to asi u makra obecně), a pak dost malý dosah zaostření - je nutno se přiblížit k objektu na malou vzdálenost, takže nějaký plašší ryby s tím moc nevyfotíš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 21:23 Muž lemming46 [327] Re: Amatértom
Jestli můžu poradit, vykašli se zatím na kupování foťáku a něco si přečti o focení obecně, různých stránek je na netu plno. Koupě lepšího foťáku z nikoho fotografa neudělala, a už vůbec neplatí lepší (dražší) foťák = lepší fotky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 12:36 Muž Jarry [1437] Re: JirkaŠčobák
Já mám zrcadlovku a 90% fotek dělám pevnou 35mm, jenom výjimečně použiju ZOOM objektiv. Přemýšlel jsem nad mezikroužky jako náhradu makra, ale ty pro ten 35mm objektiv už nejsou moc vhodné - i když možná to zkusím, manuální mezikroužek stojí pár korun a 13mm by měl fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 11:35 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: JirkaŠčobák
Já zas profi kvalitu přímo nehledám :) chci prostě pořídit slušnou fotku a ne mázlé fleky jak tomu je v mých prezentacích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 11:34 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarry
Takový starý Canon PowerShot S3 IS má supermakro, se kterým fotím detaily a určitě se nékde dá z druhé ruky sehnat. Nicméně celkový pohled, jak píšeš, je jiná a tady mám Canon G1X, který stojí ale asi zhruba dvojnásobek toho, co Amatértom chce. Plus vidím limity, protože ani s tímhle fotoaparátem nedokážu profi kvalitu (hlavně u snímků ryb), kterou u některých lidí vidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 10:20 Muž LeRi [315] Re: Amatértom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 10:07 Muž Jarry [1437] Re: Amatértom
To se dá těžko poradit. Já doporučuju zrcadlovku (nebo tu CSC bezzrcadlovku), klidně se setovým zoom objektivem, na kterém si vyzkoušíš, co ti vyhovuje. Potom si můžeš dokoupit lepší objektivy, až budeš mít představu, jaké potřebuješ (s tím zoomem brzy zjistíš, jaké délky používáš). Obecně je ale focení akvária dost specifický obor a třeba mě to moc nejde:-) Ještě detail ryby se mi občas jedna z 300 fotek povede (i když na detaily by to chtělo vhodnější objektiv), ale u celkového pohledu nejsem schopen zachytit "atmosféru", ani porádně barvy a to ani když to nafotím do RAWu a upravuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 08:24 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: zervan
já tomu moc nerozumím :-D ani hlavně neumím moc fotit, čekal jsem jen odkaz s napisem toto je pro tebe dobrý. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 07:43 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: NHKG
NHKG napsal: Zrcadlovka je sice na akvárko super, ale na běžné focení je moc velká a těžká. Takže zbývá nějaký slušný kompakt
Alebo "bezrkadlovka" CSC (rovnaký čip ako na zrkadlovke, ale iný spôsob snímania bez zrkadla): www.fotoskoda.cz/…
Lenže kvôli cene by musel pre začiatok stačiť základný objektív. Ak ide o začiatočníka, tak pri tom základnom objektíve zistí, čo vlastne potrebuje a po našetrení kúpi nejaký poriadny svetlý, až potom naplno využije výhody takéhoto foťáku. Odporúčam neinvestovať zbytočne veľa do foťáku (rýchlo stráca hodnotu, novinky sú predražené, výpredaje sa oplatia), ale radšej do poriadneho objektívu.

Keby som ja mal cenový limit a chcel by som to najlepšie, kúpim takýto malý foťák a k nemu nejaký svetlý objektív okolo 30-50 mm (EQ35). Napr. bežne na výlety (mesto, hory, hrady a zámky) nosím takýto foťák (Panasonic GF-1 alebo Olympus E-PL5) s objektívom 20 mm (40 mm EQ35) F/1,7, nič iné. Keby som si mal vybrať len jeden jediný objektív, bol by to asi tento. Ale mám ich viac, napr. do ZOO brávam 75 mm (150 mm EQ35) F/1,8 - obvykle len tento jeden. Tým chcem povedať, že človek musí najskôr vedieť, čo potrebuje. Tiež som nekupoval všetko naraz, ale postupne v priebehu rokov. Už som roky nič nedokupoval, lebo mám všetko, čo som chcel. Objektívy prežijú aj niekoľko generácií foťákov.

Mám aj veľkú zrkadlovku, no ako vidno v mojom fotoalbume (foto.zervan.info), používam ju len zriedka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2017 23:40 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Amatértom
Ono hrozně záleží co od toho čekáš. Možností jsou mraky. Do desítky nekoupíš slušný malý foťák s výměnným objektivem. Zrcadlovka je sice na akvárko super, ale na běžné focení je moc velká a těžká. Takže zbývá nějaký slušný kompakt. V poslední době to moc nesleduju, takže třeba už je něco nové lepší, ale ještě tak před rokem byl v poměru cena/výkon nejlepší tento: digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2017 23:18 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: NHKG
Tak nemusí být striktně na akvárium. No řekněme do 10.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2017 23:08 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Amatértom
Jaký je rozpočet? A jak velký může být. Pokud to je jen na akvárium, bude nejlepší koupit starší zrcadlovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2017 22:32 Muž Amatértom [514] - Cichlidy – Nový fotoaparát
Dobrý den, chtěl bych poradit s výběrem fotoaparátu nejlépe nějaký zlatý střed. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 16:08 Muž Loosos [6] - AsieRe: djkoli
Tak vidím že ta naše "čínská komunita" je rozlezlá i mezi akvaristy :) . Výborně, já mám Mi2A a úplně dostačuje.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 12:37 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Langpy
Je to pěkné, mrkni na moje aq. Já ho fotil mým xiaomi (čínský tel). Fotí lépe než náš digitál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2014 12:35 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Raviolka
Moc Vám všem děkuji za rady. Pokusím se půjčit si zrcadlovku od kámoše a pak se uvidí. Je pravda, že bych nejprve měl vše zkusit a pak teprve kupovat. Oni se daji opravdu udělat hezké fotky čímkoliv, když jsou dobré světelné podmínky. TO ovšem u kavárií často není. Je fakt, že nemá smysl kupovat zrcadlovku, když se pak fotí na auto. TO já ale nechci :) :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 21:01 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lhajek
Ono veľmi záleží aj na rukách. Raz som do práce zobral foťáky a čosi sme skúšali so stabilizáciou, mal som tam aj extra dlhý zrkadlový objektív (1000 mm eq35 + telekonvertor). Jeden kolega dokázal v ruke udržať to, čo ja ani náhodou, aj keď som sa ako snažil. Z praxe však viem, že mne stabilizácia dosť výrazne pomáha, súdiac podľa výsledkov - preto ma celkom prekvapujú zistenia pána Neffa. Pravda, nie vždy, nedá sa na to 100% spoľahnúť. Najviac mi stabilizácia pomáha pri fotení "panning" fotiek, napr. foto.zervan.info/… (pri zapnutí príslušného režimu len pre 1 smer)

Ale keď sa vrátime späť do témy fotenia akvária, tak tam je stabilizácia naozaj zbytočná, pretože rybky sa hýbu a dlhší čas ako 1/100 s nie je vhodný, navyše máme statív.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2014 20:21 Muž lhajek [1870] - Rostliny
To že by objektiv neměl stabilizaci by mě osobně vůbec nevadilo. Stabilizace neznamená že na kratší časy budu mít vždy ostré fotky, ale že je pouze vyšší šance že udělám přiměřeně ostrou fotku.
Pokud chci opravdu ostré fotky tak buď ze stativu a nebo velmi rychlým časem závěrky.
Takhle třeba stabilizaci zkouma pan Neff:
www.digineff.cz/…
www.digineff.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2014 17:30 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: NHKG
NHKG napsal: Jsem zapomněl napsat, že mám tělo Pentax K-r. Takže taky stabilizace v těle, ale původní dotaz byl na Cannon, a ten ji má v objektivu. Olympus ještě dělá APS-C zrcadlovky? Pentax je ako brat Olympusu, oba mimo "main-stream" Canikon :-) Žiaľ Olympus už nerobí Four Thirds (FT) zrkadlovky - úplne prešli na menší závit micro Four Thirds (mFT), ale majú aj adaptéry, aby na malých telách mFT bolo možné používať veľké objektívy FT, vraj je ten najnovší model adaptéru úplne bezproblémový. Zatiaľ mi slúži stará dobrá E-620, s ktorou som veľmi spokojný, ale predsa len má už svoje roky a na vysokom ISO veľmi zaostáva za súčasnými čipmi (to však platí u foťákov všetkých značiek). Na druhej strane, najskôr som bol síce z toho nešťastný a nadával som, ale akonáhle som si skúsil tie malé foťáčiky a kúpil zopár z veľmi bohatej ponuky objektívov (www.four-thirds.org/…), hnev ma prešiel a vystriedalo ho nadšenie :) Zatiaľ som redukciu nekupoval a napr. veľký 50-200 mm používam na starej E-620 a na mFT som si kúpil to, v čom sú najlepšie - malé svetlé pevné ohniská.

Čo sa bazáru týka - je možné naozaj výhodne kúpiť, ale vždy je lepšie osobne si objektív pozrieť a vyskúšať. I ja som takto uskutočnil niekoľko nákupov i predajov. Niekto sa o objektív stará ako v bavlnke (ja napr. nikdy nefotím bez filtra a slnečnej slony, stále čistím) a niekto to berie ako spotrebný tovar, ktorý po "opotrebovaní" zahodí. Neodporúčam investovať do najmodernejšieho tela, pretože to veľmi rýchlo morálne zastaráva a o rok stojí niekedy vo výpredaji už len polovicu. Preto sa oplatí využívať práve výpredaje pri uvedení nového modelu. Zato objektív nestráca na hodnote a oplatí sa priplatiť si.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 17:12 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zervan
Jsem zapomněl napsat, že mám tělo Pentax K-r. Takže taky stabilizace v těle, ale původní dotaz byl na Cannon, a ten ji má v objektivu. Olympus ještě dělá APS-C zrcadlovky?

A co se týče nákupu staršího objektivu, doporučuju tento bazar: www.paladix.cz/…
Je tam hodně nabídek, proti aukru i za lepší ceny. Ale pozor. Vše na vlastní riziko, nikdo to tam nehlídá!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2014 16:44 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: NHKG
Čo sa týka stabilizácie - niektoré systémy majú stabilizáciu v tele, potom funguje hoci aj na staré manuálne objektívy. Aj kvôli tomu mám primárne Olympus.

K tej Nokii - odkazovaná "recenzia" na Youtube je vskutku pôsobivá a určite i presvedčivá pre laikov, ale keď sa na to pozriem kriticky, tak je to desne prevedené porovnávanie. Raz sa fotí s bleskom, inokedy bez. No a ako som postrehol, fotí vyslovene na automatike. Uf, no ok, laik možno bude fotiť na automatike, ale načo mu je potom zrkadlovka? V najvýznamnejšom teste v šere zabudol recenzent vypnúť blesk na zrkadlovke. Mňa zaujíma, čo vytiahnem z foťáku ako maximum, teda nastavím si parametre manuálne, odfotím do RAW a vytiahnem si, čo treba. Tamten test je vyslovene robený pre tých čo len stláčajú spúšť.

Pozeral som však tie fotky (www.flickr.com/…) - neviem, či tie "full size" sú naozaj v plnom rozlíšení, majú 33 Mpx. Keď pozerám 1:1, tak je jasne vidno, že pixely sú tam len pre parádu, nie sú naplno využité, limituje ich objektív. Po downsampling na 5 Mpx je to výborné, to hej, ale potom sa bavíme o foťáku 5 Mpx, čo je pre daný rozmer adekvátne. Áno, ten "zoom" je vymyslený rozumne, vlastne pri plnom "priblížení" sa berie len stredových 5 Mpx, ale potom platí to, čo som uviedol - objektív nedáva také rozlíšenie.

Hlavne som porovnával fotku kníh, tam by malo byť detaily vidno, ale je to spackané: mobil fotil na ISO 100 pri dlhom čase 1/17 s, zrkadlovka pri ISO 800 a čase 1/60 s. To akože čo porovnávame? Keď už, tak pri rovnakom čase. Takto je na fotke z mobilu vidno aj pohybové rozostrenie a výsledok zo zrkadlovky je tiež dosť zlý, nie ostrý - Canon nemám, neviem čo je to za objektív, ale toto sa mi zdá naozaj zlé a nereprezentatívne. Zrejme to bude aj kvôli vysokej hodnote ISO, ale asi ani ten objektív nie je zrovna výhra. Ono väčšinou kitové zoom objektívy neposkytujú dostatočné rozlíšenie. Druhá vec je, že mobil dosť výrazne softvérovo doostruje výslednú fotku pri downsamplingu a zrkadlovka nie, pretože sa očakáva, že si to fotograf podľa seba nastaví pri vyvolávaní RAW.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 17605x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8102