Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Žábrohlísti

 

NápovědaFórum » Nemoci » Léčení a léčiva 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Žábrohlísti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 17:01 Muž rriki [818] - CichlidyRe: smidakkuba
žábráci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 16:44 Muž smidakkuba [111] - Cichlidy
Chci se zeptat.Moji checkerboardi dýchají zrychleně a je tu jeden který se začal stranit dnes se k němu přidal druhý jsou oba pod filtrem a občas se o něj otírají.Váhám jestli jde o žárohlísty nebo vnitřní parazity.Co myslíte?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 16:27 Žena Muffy [55] – Re: sportsmen
Dík za optání, léčba do druhého dne zabrala. Rašelinu jsem vyndala i když mi nikdo neodpověděl. Jeden mrňousek sice další den zas dýchal trošku rychleji a jakoby na jednu žábru, ale protože ostatní byli v pohodě, tak jsem ho chtěla odlovit. On se ale nedal, tak jsem ho nechala a kupodivu se sám srovnal a teď už dýchají všichni normálně. Ale pořád se ti dva schovávají a nechodí s ostatními na žřádlo. Jejich bojovný sourozenec si z velkých terčovců nic nedělá a klidně by jim ukradl jídlo přímo z huby. Jen doufám, že se ještě stále aklimatizují, nemocně nevypadají. Ale tohle sem už asi nepatří, omlouvám se hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 14:32 Muž sportsmen [62] – Re: Muffy
Tak co léčba? Do teď ti nikdo neodpověděl na poslední otázku. Fitr bych nechal zapnutý, ale hlídal bych NO2 (mě je dost rozhodila léčba Tremazolem). Rašelinu bych raději vyndal, stoprocentně pokud budeš léčit Chloraminem-T.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 08:10 Žena Muffy [55] – Re: sportsmen
Děkuji, tak já tedy přeléčím celé akva. Jen se chci zeptat, zda mám nechat běžet filtr a pokud ano, tak zda z něj mám vyndat rašelinu (Sera Super Peat - mám ji tam nově cca týden)? Vodu znovu přeměřím, ale pod 7,4 PH jsem se zatím nikdy nedostala, spíš máme víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 23:36 Muž Dahak [425] - Cichlidy
A kdo ne se žábrákama bojuju více méně dodnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 23:32 Muž Romy [1822] - Cichlidy
sportsmen napsal: Nojo zkušenosti s žábrohlísty, bohužel mám ;-)

A bohužel,nejen s nimi,viď Vendo? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 23:22 Muž sportsmen [62] – Re: Dahak
Nojo zkušenosti s žábrohlísty, bohužel mám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 23:07 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Muffy
Veř Sportsmenovi más s tím zkušenosti ;-) a hlavně nezapomeň zvednout PHčko X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 22:08 Muž sportsmen [62] – Re: Muffy
Ahoj Muffy, pokud se ti prokáží žábrohlísti, tak určitě přeléči celou nádrž a nikam ty dva postižené neodlovuj. V případě žábrohlístů se vždy léčí ve společenské nádrži, protože pokud to mají dva, budou je mít dříve či později i ostatní ryby. Návodů na léčbu zde na rybičkách najdeš dost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 21:30 Žena Muffy [55] – přeléčit celé akva?
V neděli jsem si přivezla 3 malé (cca 5cm) terčovce. Dva se trošku straní, nejedí a dýchají rychleji a jen na jednu žábru, takže to vypadá na žábrohlísty. Ještě počkám do zítra, ale pak to asi budu muset začít řešit. K dispozici mám Chloramin T a nevím, jestli přeléčit celou 450l společenskou nádrž, i když ostatní ryby dýchají normálně, nebo jen ty dva nemocné odlovit do malé nádrže a nechat je tam nějakých 6 hodin. Pokud je přelovím, tak budu mít asi problém odvážit tak malou dávku Chloraminu (pro 10-20 litrů vody). Poradíte někdo, jak odhadnout správné množství? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 17:05 Muž rriki [818] - Cichlidy – Re: zdenik
Já bych dal přednost sera costapur eshu jsem nepoužívall zato costapur mám odskoušený a funguje.Jinak se dají použít preparáty typu FMC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 14:34 Žena Miluška [9]
S krupičkou jsem bojovala jen jednou a to už dost dávno. Tenkrát byl malej ancistrus úplně obsypanej a black moly měly také pár teček. Použila jsem Anti-Ichtin a na dva dny jsem zvýšila teplotu na 28°C. A bylo po krupičce, pak jsem vyměnila část vody. Ancík přežil mám ho dodnes, black moly taky bez úhony, ale ty jsem později rozdala ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.12.2010 13:18 Muž Yirka [9126] – Re: zdenik
Přestaň solit a přehřívat a kup léky eSHa EXIT a eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 12:07 zdenik – kozovec neboli krupicka
Ahoj bojuji s krupickou u rybicek,bohuzel jsem si zakoupila nove ryby a dotahla jsem si nakazu do akvaria.Lecim soli a zvysenim teploty jen nevim jestli mam svitit nebo nechat zhasnute kvario.pak mam doma kapky jmenuji se Malachite green ale bojim se aby mi nepomreli ryby poradte prosim dekuju mam sve rybky rada sad fakt li

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2010 11:44 Muž Tudy [330] - Krevetky
Tak jsem o žábrohlístech a jejich likvidaci přečetl kdeco. Ovšem stále nevím, zda léčit nebo ne. Pořídil jsem si 12 l akvárko na léčení, ještě jsem ho tam nešoupnul, páč nevím, zda je to nutné. hmm

Čichavec na fotce už 2. den dýchá zcela normálně, jen má malinko potrhané a trochu našedlé (mléčně zabarvené) prsní ploutve. Před 2 dny se také občas otíral o dekorace, což teď vůbec nedělá. Může se jednat o opakované invaze a on s nemocí může žít už dlouho, aniž by nějak vážněji strádal - vím že ryba v dobré kondici se umí těchto parazitů zbavit, respektive umí jejich počet udržet pod kontrolou...

PS: ostatní ryby jsou OK

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2010 00:10 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Tudy
Jestli seš si jistý,tak některé způsoby léčby(s vlastním dohledáním ;-) ),jsem napsal ve vedlejším vlákně,jinak také platí,hledat,hledat,hledat a číst...
rybicky.net/forum/7109…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2010 13:48 Muž Tudy [330] - Krevetky – Čichavec - žábrohlísti?
Fotka k příspěvku Zdravím,

mám cca 14 dní Čichacce zlatého, už od začátku má zrychlené dýchání a jemně zarudlé obě skřele. Jinak se chová naprosto normálně, žere s chutí, prohání obě samice, je pěkně zbarvený a má dlouhé neporušené ploutve. Nemám karanténní nádrž, musel bych přeléčit celé akvárko (a možná přiotrávit jinak zdravé ryby), mám se do toho dávat? A pokud ano, jaké léčivo je nejvhodnější ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 11:58 R Muž Silent [5949] – Re: Janio
Česky se tomu říká skřele a žábry jsou takové prokrvené plátky pod tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 11:56 Janio
Veď to je v tom že vyzerajú výborne, len to biele majú na spodu...
No tak neviem či u to žiabre, alebo čo, ale tam to maju, a neviem čo to je :(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 11:20 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Janio
To bílé nejsou žábra a rybka vypadá náramně dobře! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 08:34 Janio
Fotka k příspěvku Čavte, včera som kúpil 3 mečúnov... lenže doma som si všimol, že žiabre majú biele. Sú dosť farebne, veľke a aj veľa žerú. Som začiatočnik, a neviem či to tak má byť, alebo to je nejaká choroba, vidím to prvý krát... Prosím poraďte či to je choroba a ako ju liečiť.

Nie je to konkretne moja rybka, ale zie žiabre má rovnaké:
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 22:14 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: runner
Není zač, když můžu rád pomůžu :) Ať se daří ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 22:08 runner – Re: Bob66
díky Bobe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 22:06 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: runner
U každé ryby se může doba adaptace na nové prostředí lišit X-) Může to trvat i několik týdnů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 22:02 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: runner
Tohle se občas stává a většinou to značí že je na čase výměna vody X-) Může to značit zhoršenou kvalitu vody nebo stres může také spustit žábrohlísty ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 22:02 runner
Ještě jeden dotaz. Před týdnem jsem si dovezl nové ryby. Jedna z nich je strašně plachá a vyléza jen když je slabší osvětlení, navíc jsem ještě nezaregistroval, že by žrala. Vzhled ryby v poho, krásný tvar těla a výkaly jsem za celý týden u ní neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 21:58 runner
Řeším to stále dokola, občas nějáká ryba dýchá jen jednou žábrou a zrychleně a naíc se otírají o rostlinu, ale jen o jeden druh a velmi zřídka. Navíc ty příznaky trvají třeba jen 2 hodiny a další den vypadá ryba v pohodě, ale příznaky se objeví u jiné. Co radíte? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 21:55 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy
invalida- Díky stydim

runner- v počátku onemocnění šance je, ale při silném napadení určitě ne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 21:44 S Muž invalida [3881] – Re: Bob66
Poopravil sem Ti y na i :-D Sorry nevydržel sem to :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 21:41 runner – Re: Bob66
A bez použití léčiv sami žabrohlísti nezahynou? Třeba jen dobrou kvalitou vody a častou výměnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 21:37 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: runner
Při silnější invazi jednoznačně ano X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 21:31 runner
Ahoj chtěl jsem se zeptat, jestli ryby napadené žabrohlísti bez lečby uhynou?
Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 20:40 Tomas
dobry chcel som sa spytat ci niekto nevie stadia vyvoja zabrohlisti zaujima ma hlavne ked ma ryba priklepnutu ziabru ci tam ma uz vajicka alebo vyliahnute zabrohlisty, Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 19:10 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: leontin
Podle vývoje parazita(vnitřní parazité,krupička,atd) v dané teplotě vody,(účinnost léčiva,a doba léčení,je dle mého standartně nastavená na nejspíš 26-27°C)v teplejší se vyvíjí rychleji,ve studené pomaleji. Pak samozřejmě i podle druhu léčby-bakteriální rozpad ploutví,plísně,atd.
Trichlorfon je myslím účinná látka v Masotenu,Soldepu,nebo Neguvonu,kdežto v Tremazolu je účinná látka Praziquantel.Jak srovnávat účinnost těchto dvou látek nevím,tak daleko moje zkušenosti nedosahují,pokud je někdo má,sem s nimi.Rozdíl v aplikaci bude nejspíš v délce doby likvidace parazita,tzv. agresivita účinné látky.Nevím,jak jinak bych to popsal.
Tremazolem,narozdíl třeba od Flagellolu,léčím dle návodu a bez nejmenších problémů. Nejjistější jsou ovšem koupele v Chloraminu T.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 18:39 Muž leontin [46] - Cichlidy – Re: Romy
Setkal jsem se s jinými doporučenými rozestupy mezi opakovanými aplikacemi,ale jiných léčebných postupů(např. trichlorfon - 6 dní a 4x).Dávkuje se podle vývoje parazita nebo podle druhu léčby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 18:06 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Petr
V návodu píší po 7 dnech,je ale běžnou praxí o jednu léčbu prodloužit,je to proti vejcorodým žabrohlístům.Tady by měla být už jistota.
Uvažuj,v návodu je stejné množství pro 20 min,tak pro 6 hodin,co bude účinnější,já nechávám těch 6 hodun,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 18:03 Petr – Doba
A podstatný dotaz když je budu přeléčovat v tý nádrží mám je tam nechat těch 20min nebo 6 hod.Podle mě těch 20 min ,ale rád budu mít jistotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 17:31 Petr – Re: Romy
Bohužel je otravujou i když nekrmim.Prisávaj se jim na těla.Jinak mam půjčenou přeléčovací nadrž od tomchamika a timto mu dekuji a chtel sem se te ještě zeptat když sem lečil na žábrohlísty 27.6 znovu 3.7 mám je přeléčit tedy ještě 7.7?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 16:32 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Petr
Nic si z toho nedělej,učený z nebe nespadl...(ale blbce jako by shazovali...) :-D ,neber to osobně,každý jsme nějak začínali. To,že se ryby lekají,nebo prudce vystřelují,je jeden z průvodních jevů napadení žabrohlísty,ideální by byla ta karanténa,ale...
Jestli se ryby začnou ,,klepat" a čistit třecí podklad,spolu s připravenými urogenitálními papilami,můžeš se těšit na výtěr.Změna barvy je také na místě.Krunýřovci dokáží být někdy pěkně otravní,hlavně při krmení,zkus dávat krmení na vícero míst v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 16:28 tomchamik
ok,písni mi na mailto:tomchamik@seznam.cz telefon,dohodneme se,jsi ode mě tak 5km,můžeš si přijet ještě dnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 16:23 Petr – Re: tomchamik
Sem z Osnice to mam k tobe kousek to by bylo supr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 16:22 Petr – leknutí
Romy ještě jeden dotaz mám asi dva dny se něčeho leknou a vyletnou na dtruhou stranu nádrže a občas je to rána jako by se prastili.A otravuje je krunyřovec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 16:18 Petr – Re: Romy
Zaregistruju se určitě.To jsem už udělal když sem se to tady dozvěděl tak sem skaláry daroval kamarádovi.No jak je vidět tak moc zkušený nejsem těch chyb co se mě podařilo nasekat mluví snad za vše.Filtruju dvěma filtry Tetra EX 1200 a 700.
Mám dojem že jeden z párů by se chtěl třít.Jsou i jinak barevný než dřív.Maj nažloutlou hlavu a u ocasu.Jsou to marlbora.A maj vystrčený kladelka.Aspoň myslim.Proto ty druhý zaháněj pod ten filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 16:17 tomchamik
petře odkud jsi??Nemáš ryby kam oddělit...,jestli nemáš kam a jsi v okolí Prahy,můžu Ti půjčit karanténku 50x50x50 i s zaběhlím filtrem.T
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 15:52 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Petr
Časem by se to mělo zlepšit a každý pár si vytvoří svoje teritorium,pak by měl být klid.Nádrž je dost velká,mám stejnou.Občas se ale stává,že si ryby nesednou a musí se vyměnit,ale na tyto závěry je ještě příliš brzy.
Další co bych nedoporučoval,pokud nerozeznáš nemoci,hlavně napadení vnitřními parazity,chovat terčovce spolu se obyčejnými skalárami,jen Pterophyllum altum,ta má stejné nároky a i se tak chová.Fungovat to může,ale tato kombinace je lepší pro zkušené akvaristy.Omlouvám se,ale nevím,jak zkušený jsi.
Ještě bych měl otázku na filtraci,čím filtruješ?
A nakonec,nechce se ti tady registrovat se,a podělit se o vývoj nádrže?Pak je mnohem snažší diskutovat o možných problémech,nehledě na to,že je možnost i osobních vzkazů,kdybys nechtěl něco dát do vlákna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 15:20 Petr – Re: Romy
Diky moc za rady.Udělám jak píšeš.Bohužel je nemám kam odlovit tak zatím uvidím jak jim bude.Léčba vlastně proběhla podle návodu.Tak uvidím jak se jim bude dařit.I když tady píšete že léčíte víckrát.Lečiva bylo dáno taky víc než píšou.Tak uvidím.
Ještě mám jeden doaz.Jeden pár utlačuje ten druhý.Je to normální nebo je budu muset nejak odělit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 13:55 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Petr
Co a hlavně proč se stalo už víš,nezaběhlá nádrž,umocněná rychlým přerybněním,léčivy a dle mého i zbytečnými vodičkami.Parametry vody neřeš,ty jsou v pořádku,a pH časem klesne samo.Co se týče NO2,jeho zvýšení je důsledek výměny dna a hlavně odpojení filtru,jak jsem pochopil,filtr byl odpojen,ale bez cirkulace.Ta je potřeba,jinak,jak sám správně píšeš,odumřou užitečné bakterie,výsledek znáš.
Co teď? V první řadě už žádné ryby,je potřeba nastartovat nitrifikační procesy,to bude trvat další dva měsíce,měnit alespoň 100 l denně,tím se budou dusitany částečně odstraňovat,než bude filtr fungovat tak,jak má.Je potřeba obden měřit obsah dusitanů ve vodě,jejich hodnoty by měly pomalu klesat.Osobně bych přidal další rostliny,s tím může souviset nedostatek kyslíku ve vodě.
Jestli se ti podaří ryby zachránit,nevím,ideální by bylo je odlovit a dát do karanténní nádrže a přeléčit,hlavní nádrž by si tím také odpočala,protože by se snížil podíl výkalů.

Přeji mnoho štěstí,kdyby něco,jsem tady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 10:47 Petr – ps
Ještě jsem zapoměl dodat že při léčbě vnitřních par. sem nechal vypnutý filtry a zřejmě opět odumřely bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 10:42 Petr – Re: Romy
Fotka k příspěvku Ahoj díky za nabídku s pomocí. Budu rád za každou radu. Nyní vím, že jsem to podělal již od samého začátku, ale s tím teď ni nenadělám. Takže od začátku:
Akva jsem založil cca před 2 měsíci. Ještě než bylo zaběhlé žena dovezla 16 terčů 4- 5 cm od chovatele včetně 8 skalárů a 4 krunýřovců / skaláry jsem už věnoval před 14 dny kamarádovi/. Vodu jsem v tu dobu neměřil. Po týdnu jsem dostal cca 70 neonek. Začal jsem měřit vodu, ta vykazovala zvýšené NO2, stoupající tvrdost a stoupající PH. Z toho důvodu jsem otestoval písek, ten šuměl v octu, tak jsem vyměnil celé dno. Tím jsem si asi v tu dobu také nepomohl, jelikož akva začalo vlastně od začátku.
Ryby začaly špatně dýchat, neonky měly problém s plísní. Proběhla léčba nejdřív na žábrohlísty / tremazol/, poté na střevní parazity / falgellol/ a mezitím eSHOu léčba na plíseň / EXIT a 2000/ . Zhruba před 10 dny žena donesla 2 velké páry terčů. Radost i starost. No vynadej jí hmm
Včera po úhynu malého terče jsem vyměnil 300 l vody a vyndal 1 ze 2 kořenů. Držela se v něm voda, po vyndání silně zapáchal.Byl tam krunýřovec s mladým...
Akva: 180x50x60výška
Parametry vody: Ph 7,5-8, KH 4, GH 6-7, NO2 0,01-0,2 , NO3- 30-40 ,tepl. 30-31. Vše testy Aquar
PH jsem se snažil snížit. S Acidem bych nepochodil, jelikož mě spadlo i KH. CO 2 jsem udělal a v akva ze začátku vyzkoušel, ale když začaly mít ryby problémy, tak jsem ho po 2 dnech vyndal. V tu dobu mi Ph kleslo mírně pod 7.
K úhynu ryb - cca 6 neonek, z malých terčů mám dnes již jen 5. Z toho jeden neroste, nežere, občas vyjede, ale je stále špatný. Dnes ráno dýchá špatně i velký terč. Všichni se schovávají pod vyústěním filtru /viz foto /, dýchají rychle a některý jen jednou žábrou. No tak do mě... Budu rád za každou radu, která povede k záchraně ryb a konečně k potěšení z akva.
Ještě dodám, že vodu odkaluji ob den, s výměnou cca 150l vody.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 7

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 10202x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7832-zabrohlisti?od=51