Olšové šištičky
500 - 600 vodivosť v Nemecku,nedivím sa.Výluhy zvyšujú vodivosť.V jednom akvárku som sám mal vodivosť dokonca 1200.To však neznamená,že som v ňom mal i tvrdú vodu.
A práve v tom je pes zakopaný.
Trocha sa čudujem,že si do takej vody dal gupky.Predsa len niektoré populácie gupiek sú i z brakických vôd.Bolo spomenuté,že práve preto majú račej vyššie ph a alkalickejšiu vodu.
Bacha na vývar ze šišek, výluh je bezpečný. Co se mi povedlo s vývarem sedmi šišek v 0.3l je tu ve vlákně 26.5.2013. Ale člověk si to aspoň zapamatuje.
Ano, nějak takhle si to vysvětluju i já a napsal jsem to v mém prvním postu. Jsou ryby, které si v tom lebedí a jsou ryby, které to snášejí špatně a proto je třeba s tímto opatrně a s mírou.
Taniny nejsou zcela nevinné látky, za určitých okolností můžou škodit a zabíjet. Působí adstrigentně, tzn. stahují cévy, a srážejí bílkoviny. Tím působí proti mikrobům, protože jim ničí extracelulární enzymy (to jsou taky proteiny).
Takže taková neonka si řekne "jupí, to je skvělá voda na tření", a má pravdu, protože v tom míň plesniví jikry. Apisty totéž, a ještě to do jisté míry chrání před mikrobiálními nákazami i dospělé.
Ale srážení bílkovin a stahování cév může zabít. Neonky a apisty jsou na to adaptované. Gupky asi moc ne, protože pocházejí z vod s vysokou mineralizací a pH, a tam se taniny a huminy chovají jinak, neutralizuje je to svým způsobem. A obzvlášť když ty gupky
náhle padly do takového black horroru, tak... co já vím, třeba jim to stáhlo žaberní kapiláry a udusily se... to už spekuluji, nejsem fyziolog.
Já louhuji šištičky v košíčku na kytky zavěšeném tak, aby byl okraj nad hladinou v rohu nad molitanovým filtrem. Ze začátku by se rozplavaly jinak po akvariu.
Ze 3° tvrdosti do 1°? No podle mě skoro nic. Když si vezu ryby z Plzně nebo z Německa, tak tam je běžně vodivost 500-600µS/cm a jdou do těch 120 µS/cm. Alty, terči, pancíci a naprosto v pohodě. Takže se mi nezdá, že taková změna gupku zabije. Taktéž běžně vylovím neonku ze společenského akva s těma 120µS/cm a hodím ji do vody, co má vodivost 5-10µS/cm. Nejen že ji to nic neudělá, ona se naopak přes noc ještě i vytře.To stejné apistogrammy.
Opravdu si spíš myslím, že jim vadil ten šiškovývar, u těch Wilhelmek toho mívám hodně.
OT: z vodivosti 120 do vodivosti 30? Mne to teda príde ako dosť veľký skok.
Fakt nevím, proč ty gupky padly. Ale žádná velká změna ani tvrdosti ani pH se nekonala. Už si nepamatuju odkud jsem je vylovil, ale v žádném akva nemám pH nad 6,5 a vodivost nad 120 µS/cm. U těch apistogramm mohlo být tak kolem 5,8-6 pH a vodivost 30-40µS. Ale bylo tam fakt hodně šiškového vývaru.
Gupky aspoň u mňa majú radi vyššie pH.Voda s výluhom má často ph nízke a vyššiu vodivosť.Gupky mohla položiť náhla zmena podmienok - osmotický šok - udusili sa.
No obávám se, že všechno se dá přehnat. Taniny stahují cévy, ryby rychlejí dýchají, někde bude přiměřená hranice.
V jednom akváriu s černou vodou mi chcíply gupky prakticky přes noc. Jenom jsem si je tam odložil s tím, že druhý den půjdou jinam. Přitom neonky a apistogrammy si v tomhle spokojeně vegetí. O Taeniacara candidi se taky říka, že black water jim zkracuje život.
Takže, není to pro všechny ryby a chce to dávkovat s rozumem.
PS:ani v těch černých řekách není ta voda až tak tmavá, když se to dá do sklenice či akvária na fotografování, tak ta voda je jen lehce nažloutlá.
já jsem louhoval, akva bylo hodně zarosté a odkalování bylo peklo i bez listí a šišek
Kopec rybičiek čo máme v akváriách je z menších prítokov,kde je rýchle prúdenie vody.Čiže ak neberiem vyslovene v úvahu Black Water ako je napr.Quebrada Yanayacu,tak je voda skoro všade na pohľad číra.Výluhy a niektoré látky z nich prítomné samozrejme sú.
I terče nežijú len v oblastiach kde je spomenutá silne jantárová voda.
Okrem iného luhovať rašelinu má zmysel,nakoľko tá sa všade nachádza.Voda pri dažďoch stúpa a zaplavuje brehy - pravidelne.Takže sa neluhujú len listy,konáre ale i rašelina,kvety či plody prítomnej vegetácie.Nesmieme opomenúť rôzny uhynutý hmyz a podobne.
Osobe rád hádžem do akvárií - chystaných výluhov i semienka a listy Jelše,kvety Ibišteku či Morušové listy a pod.
Má to vôbec účinok, ak máš vo filtrácii Purigen?
Výluh neleju.. louhuju radši rovnou v celým akvariu a jednou za měsíc, dva to vyměnim... dávám loihovat zatím jen zetlelý listy dubu a dolejvám torben, dávám listy mandlovniku, hážu sisky.. asi tak dvacet na 240l
počty moc nehrotim... barva jak jantar... dle mě se to úplně prehnat nedá.. v domovině mají vodu hrozně žlutou.. a to, co my si většinou přibarvujem, je slabej odvar
Ryby by na to určitě neměly nijak špatně reagovat...
Louhovat listy mi přijde přirozený možná skoro víc jak louhovat raselinu
0 22.10.2018 09:49 grunda – výluh
mě se osvědčila kombinace - šišky, rašelina, listy mandlovníku - velká nádoba, vzduchování a nahoru pistii - kvůli dusíku, nechat uležet měsíc a hurá do akva
terčovci si chrochtali
Musíš počkat až zhnědnou a hlavně až ztratí semínka jinak budeš mít v akváriu dost bordelu. Letošní počasí bez deště tomu moc nepřispívá. Takže listopad prosinec a někdo je sbírá až po novém roce.
Mam ve filtru purigen, pridal jsem i sisticky, obcas dodavam torben a ano, na dlouhotrvajici barvu muzes zapomenout. Vysledek nejaky je, ale nikterak markantni. Daval jsem 15 sisek na 400 l. Pri vymene vody jeste davam 75 ml torbenu
Zatím jsou ještě z větší části zelené, netušíš, kdy bývají obvykle zralé ke sběru?
Zkoušel jsem dát do sklenice s čistou vodou jednu loňskou a jednu letošní, nezralou. Obě jsou utržené ze stejného stromu. Loňská se za cca hodinu potopila a za další čas už bylo vidět rozdíl v barvě vody.
Letošní zatím stále plave na hladině a voda je čístě bílá.
Starší reakce
Dá se to očekávat. Ale Purigen je tak trochu velká neznámá, takže nabeton to budeme vědět, až to vyzkoušíš a ohlásíš světu.
zdravím, poslední probírané téma mě přimělo, že bych si rád bych ověřil hypotézu - pokud použiji šištičky s purigenem ve filtru, tak můžu taky na nějaké zabarvení zapomenout že?
Chtěl jsem tím říct, že olšové šišky dodají něco jiného, než rašelina.
vyndej ten nitrax a uvidíš, podle mě to dělá on
Prave ze protrepala. Nejdriv se udelal takovy zvlastni zakal, potom byla voda krasne nahnedla a dalsi den uz úplně cira.. V tom pripade ho asi zlikviduje filtrace, jinak si to nedokazu vysvetlit..
Maam tam klasicke houby, cirax a nitrax a vatu. Uhli zadne..
Tady ale přece nejde o barvu, ale o výluh. Před komercionalizací a benzínem z 2,00 Kč jezdili pražáci s kaistry pro vodu k nám (Teplice). Voda z kohoutku a kdo byl pro lepší, tak potoky v Krušných horách na rašelištích. Neonky se třely jak bláznivý.
A protřepala jsi ho? Mohla se ta dávka sama snížit, že si to sedlo..
Jinak já leju torben od oka.. naklopim flašku a když je to málo, tak druhej den přidám..
ale většinou to dám napoprvý
před výměnou vody ale mám stejně vodu o dost světlejší, za dva tejdny mi to dokázalo ze žlutý vyčistit na skoro čirou...
Ak máš vo filtrácii aktívne uhlie,tak môžeš Torbenu naliať i 2 litre a voda sa ti nezafarbí.
V kyselé vodě huminové látky barví míň.
HPetr napsal: Je podzim a budou zrát a otevírat se šištičky olší. ... Ve správný čas se dá nasbírat na roky dopředu a zadara.
Není hnědá jako hnědá. Taniny a huminy jsou dvě odlišné věci.
Nemáš ve filtru nějaké speciální náplně (pohlcovače dusikatých látek a podobně)?
Pokud se ti zbarvení zdá slabé, nalij Torbenu dvojnásobek doporučené dávky.
No.. radeji jsem to nejdriv chtela zkusit touto cestou..
Jinak, koukal jsem se na Dřísy. Samej rybník okolo. Tam bude olší "Slováci prominou" neúrekom.
Díval jsem se na ceny přípravku. Je to neúnosné. Je podzim a budou zrát a otevírat se šištičky olší. Zadarmo se dá podívat na internet jak vypadá olše a plody. Ve správný čas se dá nasbírat na roky dopředu a zadara. Jen tom chce místo do obchodu, chodit do přírody okolo vody.
Uplne si nejsem jista, jestli muj dotaz patri sem, tak se kdyztak omlouvam.. Zacala jsem pouzivat Torben, dodrzuji presne davkovani, nicmene voda je porad uplne cira bez jantaroveho nadechu, jak kdybych ho tam vubec nedala. Nevite, cim to muze byt? Dekuji
Starší reakce
Ono se to vyvařuje a tím se dělá výluh, který se pak leje do akva stejně jako torben...
Níž jsem četl i něco o vyvařování..
tak ta hodinka v kyblu snad nic neudělá. Jinak z toho kýblu jsem to stejně pro začátek dolil něco do akva, než přijde torben
To neděláš dobře Vladímire stou šiškou
Vylouhuješ si ty potřebné kyseliny a třísloviny
Měl jsi to jen proplachnout, když už jsi to chtěl máchat.
Já je všechny jen rychle hodil do kýble aby z toho vyplaval případnej bordel.. a takhle žlutý to bylo za minutu
)
Já je sbíral hlavně ze stromu.. asi tak třičtvrtě sisek.. čtvrtka je ze země..
Není šiška jako šiška, i na stromě se dají nalézt rok i dva staré šišky, které svou schopnost díky proplachování (dešťů) stracejí, časem to poznáš, které barví moc a které málo. Doporučuje se dávat jednu na 10L ale to taky není přesné. Takže pomalu s tím, ale nevím o žádných následcích, když se to přežene. Mým rybám se ještě při jejich použití nikdy nestalo nic negativniho, ba naopak..
tohle je moc, dávej postupně a uvidíš, podle mě i půlka ti to obarví tak, že přes to skoro neuvidíš. Ty šišky se mi ale moc nelíbí, nesbíral jsi to ze země? ale uvidíš, šišky ze země nebo nevysemeněné rády ve vodě plesniví. Já je dávám nejčastěji do komory filtru, aby se daly případně dobře vyndat.
0 13.08.2018 08:32 Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) Kolik jich tam mám dát?
3litry torbenu a 20g listů mandlovniku mám objednáno..
Dneska jsem nasbiral ty sisky a nevím kolik jim tam dát nebo je to fuk?
Bude tohle stačit??
Starší reakce
Já už si tam dusičnany leju ve zdrojové vodě, která má mimo jiné pH 6,2. A v akva mám dusičnanů míň než ve zdroji (podle mě i pH, potřebuju jiný test, který neměří až od pH 6,2
), takže se s nimi něco děje, dusitany žádné, zbytek nevím.
Vzhledem ke vstupní vodě to úplně drasticky (třeba na 5) okyselovat nechci. Hlavně, aby byl systém stabilní a tak nějak blbuvzdorný. To už je na jiné vlákno... stejně jako můj zájem o to, jaká hladina vyloženě NO3 (na základě podložených dat) opravdu negativně ovlivňuje ryby, zda to nejsou spíš ty látky okolo.
Clearwater by měl být nějaký anex. nevěřila bych mu, nebýt Surpan blogu a vlastního pozorování.
Black Water jsem hledala asi v 5 shopech, kde CW nabízejí, a není nikde. Časem snad seženu a vyměním, do základu koupím obyč.
už opravdu OT
Nevím co dělá a jak funguje Clearwater, ale při nízkém pH se dusičnany zřejmě ani tvořit nebudou a všechen dusík zůstane v amonné formě.
Pochybuji, že najdete buk s loňským suchým listím, buk se sbírá na podzim, ale dub má často listí až do jara. Sbírat staré listí ze země moc nedoporučuji. Jak dlouho listí ve vodě vydrží záleží hodně na pH, v hodně kyselé vodě probíhá rozklad velmi pomalu. Spaření je přelití horkou vodou, někdy i chvilku povařím, ale i když nesparujete, listí klesne během několika dnů.
Clearwater BlackWater je novinka, že je momentálně vyprodaný se není co divit. Můžete zkusit poptat na stránkách discusfood.cz , tam ještě nedávno byl.
Ahoj,
děkuji všem. Clearwater black water jsem již nenašla - možná se zas nevyrábí. Oni prý upravili tu původní receptu, takže Clearwater Klasik neodčerpá všechny dusičnany, ale zbyde pro rostlinky. Možná je to s tím zbarvením stejné. Mám ho ve velkém akva a jsem s ním spokojená. Dusičnany šly dolů a voda má trochu nádech od olšových větví, ale na pohled vypadá pěkně čistě.
RO nejspíš uděláme v blízké době, pod kuchyňský dřez.
Ale co jsem četla vyjádření jednoho pána, co odchoval Vaillanty, tak krom tření jim prý vyhovuje běžná voda. A když jsem hledala na internetu videa, jedna (tuším Švédka) je chová, měla tam tření Vaillantů a taky hora lupení.
Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Nedalo by mi to spát, kdybych se nepokusila...
Pár zajímavých videjí:
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
a čtivo:
www.practicalfishkeeping.co.uk/…
Určitě čím víc lidí se pokusí, tím větší je šance.
Otázka je, vzhledem k tomu, v čem v přírodě žijí, co je konkrétně ta "velmi čistá" voda.
Dneska půjdu na to lupení, snad najdu buk. Spařit znamená zalít horkou vodou, nebo nechat nad párou (napařovák na knedlíky)? Rašelina se překapává přes kávový filtr?
Bez osmózy nebo zdroje vzácně měkké vody bych se do těchto ryb nepouštěl.
Pokud budeš mít vodu tak měkkou, jak ji tyhle ryby vyžadují, dávkování všelijakých přírodních krámů může být obtížné.
Rašelina málo obarví, ale s pH pohne velmi výrazně. U olšových šišek je to trochu na náhodu, taky snižují pH, ale zřejmě někdy víc a jindy míň.
Listí vypadá pěkně, ale marná sláva, neuvolňuje jen taniny a huminy (to co chceš), ale je taky zdrojem organického znečištění (včetně nějakého toho dusíku).
Já jsem ty ryby nikdy neměl, ale vyžadují-li velmi čistou vodu, byl bych s tím přírodním materiálem náramně opatrný.
Listí se sbírá až uschne na stromech, šišky taky, kolikrát jdou ještě na začátku léta nasbírat loňské. Listí většinou jen omyju, někdy spařím, když potřebuju aby hned kleslo. Rašelina se dá použít granulovaná přímo do filtru, případně dělat výluh prekapanim vody přes rašelinu mimo akva. Skladovat se nějakou dobu dá, ale pokud ho chcete na okyselení vody, budete potřebovat opravdu velké množství. Pokud to chcete jen na obarvení vody, tak bez problémů. Clearwater nějaké barviva ve vodě nechává, primárně odstraňuje dusičnany, nevím proč by měl odstraňovat huminy a taniny, i když se to na různých stránkách tvrdí. Ale začal se vyrábět i Clearwater BlackWater kde už by to nemělo ubírat vůbec.
Dobré odpoledne,
chtěla bych vás poprosit o radu. Plánuji pořízení čichavců čokoládových a na videích jsem ty v pěkné kondici viděla ve vodě, kde dno tvoří haldy lupení, kolikrát v rozpadu. Na netu (seriouslyfish nebo Glaser, už nevím) jsem našla, že nejlepší je buk, pak dub. Mám v plánu i mandlovníkové. Otázka je - bude to ve větší haldě bezpečné? Který druh zvolit (jako holka z vesnice tu seženu všechno, nezamořené) a zda potřebují lupeny nějakou kůru před vložením do akva. Šištičky se taky nějak promývají? V akva budou ještě kořeny a olšové větve.
A ještě prosím, na snížení pH (lehce) se používá rašelinný výluh? Jak ho připravit a dá se udělat "do zásoby" a dávkovat?
Ještě mě napadlo - když budu mít ve filtru Clearwater, který většinou barvu vody odfiltruje, zbyde tam i tak něco pozitivního ze šišek, nebo to odejde taky?
Děkuji mnohokrát, k černým vodičkám v lahvičce nemám moc důvěru.
Starší reakce
Myslím, že jsem přivezl přesně ty co popisuješ.
Není šiška,jako šiška,ty které se před sběrem nesetkaly se stékající vodou (tající sníh ,déšť) jsou nejkvalitnější a tím je daná koncentrace výluhu.Šištice je vhodné vložit do sáčku
z organzy (při odkalování prakticky každá náhodně nasátá šiška ucpe sání do hadice!)
a umistit jej do prostoru proudění výtoku z filtrace,když začne klesat požadovaná intenzita zbarvení vody v nádrži,tak šištice vyměnit za nové.V akváriích,kde není nutné odkalovaní,nebo je odkalovač vybaven vnitřním rastr košíkem, se volně ložené šištice postupně rozpadnou a případně poslouží krevetkám k zpestření jídelníčku.
Přidat reakci
1 ...... 15
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 33171x