Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Olšové šištičky

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Olšové šištičky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 17:42 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: romant
Polští kolegové rovněž doporučují listy magnolie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 17:42 Muž strappy [39]
A dubove listy taky zastanou praci v uvolnovani nejakych taninů,ale myslim si,ze ne az v takove mire jako ony zminene listy mandlovniku morskeho :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 17:42 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
Maq napsal:Pokud jde o huminové látky, tak filtrace přes rašelinu, resp. výluh?
-tady spíše půjde o typ akvária a používaný druh filtrace,

-taniny, tady je třeba si uvědomit, že tříslovina vzniká nezávisle, tedy není uniformní, v typové časti šištice
-pokud vezmu v názorný příklad dubové listí, tak list ,který samovolně spadne, obsahuje více tříslovin, než list který se utrhne ze stromu, byt ve stejném období
-určitá forma podstaty problemu, proč se uvádí rozdílnost užití, u některých uživatelů, v používání olšových šištic,
-používání tzv. vymrzlých šištic je nejbezpečnější
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2017 17:30 R Muž romant [27982] Re: Maq
Jako další a ne nepodstatný zdroj oněch prospěšných látek a to flavonoidů a tříslovin(taniny) je možné zařadit listy mandlovníku mořského.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 17:16 Maq Re: lacewings, kvietik
Díky, jsem osvícen, jdu študovat třísloviny/taniny.
Pokud jde o huminové látky, tak filtrace přes rašelinu, resp. výluh?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   05.04.2017 16:20 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
- je to spíše o uvolněných tříslovinách v reakci s bílkovinami
- reakci tříslovin s bílkovinami dojde ke vzniku sloučeniny odolné proteolytickým enzymům, vlastně základ účinku na živou tkán - tvorba ochranného povlaku
- obnažená tkán, která obsahuje srážející se proteiny, vytvoří antisepticky působící membránu, pod kterou může probíhat regenerace poškozených tkání - adstringentce
- protibakteriální a protivirový účinek, detoxikační účinky, snižují zánětlivé procesy v žaludku a ve střevech, působí proti hlísticím, atd.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.04.2017 16:09 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: Maq
skus skalarforum na ceskycichlidklub.eu, tam je o tom popisane vela snad len zaklad, ze nie su to huminy, ale taniny co obsahuju olsove sisky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 11:31 Maq
Olšové šišky hezky barví vodu a obecně se předpokládá, že to jsou huminové kyseliny. Víte někdo o tom, že by někdo nějak seriózně analyzoval, co to vlastně je?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 22:36 Muž Sputnik [12] - RostlinyRe: vaaclav
ále,dostaly se ke mně malí terčíci,tak jsem jim chtěl dopřát trošku domoviny.Jakoze at se citi dobre a je jim fajn. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 22:30 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sputnik
A proč jsi je začal dávat? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 22:27 Muž Sputnik [12] - RostlinyRe: vaaclav
No peru to tam pres atomizer a dokud jsem nedal sisticky tak roky to bylo v pohode.Zmeril jsem KH,koukl do tabulky,nastavil kontroler a sup,barvicka zelena. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2016 22:23 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sputnik
Ty máš na 750 litrů vypínání na Co2 to se ti nedivím že je čidlo tmavě modré. U takového objemu vody je dodávání nonstop skoro nutností. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 20:00 Muž Sputnik [12] - RostlinyRe: Marcel G
o jaj,děkuju všem za možná až moc podrobný popis.
Abych se přiznal tak moc chytrý z toho nejsem
S tim dropcheckerem si to vysvetluju tak ze se mi do nej dostalo ze dne na den trosku vody z nadrze a proto vyblednul.
Aktualne stav po mereni KH a nastaveni kontroleru a dropchecker stale tmave modry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 19:42 Muž Horác [3942] Re: Marcel G
Marcel G napsal: ... já bych to zase s tou platností Tillmansovy tabulky tak tragicky neviděl. Chtěl jsem reagovat ... ale na podrobnější diskusi momentálně nemám sílu :o) ... Právě mi přivezli (a zase odvezli) poškrábané akvárium ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.06.2016 19:15 Marcel G Re: Horác
No, vím, že je to trochu mimo téma vlákna, ale já bych to zase s tou platností Tillmansovy tabulky tak tragicky neviděl. Co by si ale měli akvaristi konečně uvědomit, je to, že ta tabulka vychází ze vztahu jednotlivých forem anorganického uhlíku (CO2-HCO3-CO3) při různém pH. O alkalitě (KH) tam není ani slovo. Pokud tedy nějaká látka ovlivní pH, automaticky se podle toho upraví i vzájemný poměr mezi CO2, HCO3 a CO3 (tabulka, který tento vztah jen převádí do laicky srozumitelnější podoby tedy bude normálně platit). Abychom vypočítali koncentraci CO2 ve vodě, potřebujeme znát koncentraci jedné ze zbývajících složek uhličitanového systému, tj. buď HCO3 nebo CO3. Jakmile zjistíme obsah HCO3, můžeme z toho dopočítat obsah CO2 i CO3. Problém ale je, že HCO3 nijak jednoduše zjistit nejde. Akvaristi to obcházejí tím, že měří celkovou alkalitu a vycházejí přitom z předpokladu, že alkalita je v běžných vodách obvykle tvořena převážně hydrogenuhličitany (HCO3). Ve skutečnosti ale alkalitu ovlivňují nejen hydrogenuhličitany (HCO3), ale i uhličitany (CO3), hydroxokomplexy, fosforečnany, acetátové ionty a vodíkové ionty. Důležité je si tedy uvědomit, že všechny výše uvedené ionty přispívají k alkalitě pozitivně (zvyšují ji), zatímco vodík negativně (ten jediný alkalitu snižuje). Jinými slovy, přidáme-li do vody kyselinu (tj. ionty H+), alkalita začne klesat. Zvýšíme-li naopak ve vodě koncentraci (hydrogen)uhličitanů, hydroxokomplexů, fosforečnanů či acetátových iontů, alkalita bude stoupat.

Jak tomu já rozumím, tak olšové šištičky ovlivňují alkalitu jednak okyselováním vody (zvyšováním koncentrace iontů H+), a jednak uvolňováním huminových látek či taninů (acetátových iontů). Díky tomu už nemusí být převažující složkou alkality obsah hydrogenuhličitanů. Když tedy pak zřeříme alkalitu a naměříme třeba 5°dKH, mohou tam hydrogenuhličitany tvořit třeba jen 3° nebo 4°dKH. Proto pak nelze Tillmansovu tabulku použít, protože ať už naměříme jakoukoli alkalitu (KH), nikdy si nebudeme moci být jistí tím, kolik z toho jsou hydrogenuhličitany, které jediné potřebujeme při odečítání hodnot z Tillmansovy tabulky znát.

Uznávám ale zároveň Horácovo postřeh, že CO2, které do akvária přidáváme, má neustále tendenci z něj vyprchávat. Když ale to CO2 přidáváme do akvária kontinuálně, podle mého názoru se tam může ustavit určitá rovnováha mezi přidáváním (rozpuštěním) a unikáním (odplyňováním). Je ale podle mě vhodné měřit kontinuálně i pH, abych zjistili, jak koncentrace CO2 během dne kolísá a mohli si tak udělat lepší představu o jeho poměrech v našem akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 18:43 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sputnik
Já dávám šištice také a i když jsem to párkrát přehnal zákal stejně vydrží tak 3 dny a s dropschekerem to ani nehnulo a to šištice měním týdně při výměně vody. Je to podobné jak z rašelinou. maniakva.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 18:08 Muž Horác [3942] Re: Sputnik
Ona Tillmansova tabulka ve skutečnosti pro akvárium neplatí - ať už bez šišek nebo se šiškama :o) ...
Ale dobrá ... přivřeme obě oči, zapomeňme, co vše je známo o pufrech (a speciálně o uhličitanovém pufru resp. o permanentním úniku CO2 z akvária) ... a řekněme, že Tillmansova tabulka (pro akvárium) platí. A že neplatí jen v jistých specifických případech. Mezi ty patří např. přidání látek, které sice ovlivňují pH v nádrži, ale nereagují s uhličitanovým pufrem. (U rašeliny jde o slabé huminové kyseliny /u silných je situace odlišná/, u olšových šišek převážně o taniny). Takto zkreslené pH ovšem nelze dosadit do Henderson-Hasselbalchovy rovnice a tudíž nutno konstatovat, že Tillmansova tabulka (která z HHR vychází) neplatí. Blíže viz zde : www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 15:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – :)
Fotka k příspěvku Tam, kam chodím já, evidentně moc akvaristů není :).

P.S. Prošel jsem kolem dvou stromů.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2016 14:32 Muž Sputnik [12] - Rostliny – šišky vs. CO2
Zdravím,
poprosil bych o radu,jak dávkovat CO2 po přidání olšových šištiček?
Kdesi bylo psáno,že po přidání rašelinových přípravků Torben,Torumin a pod.,filtrování přes rašelinu,nebo olšových šištiček neplatí Tillmanova tabulka.
Jak tedy určím množství dávkovaného množství CO2?Snad jen podle dropcheckeru?
Stala se mi totiž taková věc:
Po přidání šištiček cca 40ks na 750l se jemně zabarvila voda a velmi mírně kleslo Ph.Dropchecker se ale po cca 14ti dnech zbarvil do žluta.Jakmile jsem ho vytáhl ven do hodiny byl modrý,ale indikátor zblednul a barva již nebyla temně modrá,ale světle modrá,skoro pruhledná.Indikátor používám od Dennerle.Po výměně náplně v dropcheckeru a pravidelných váměnnách vody je barva stále temně modrá.
Vá někdo přesně co se s vodou děje po přidání šištiček a proč neplatí Tillmanova tabulka?
Děkuji X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:50 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: lhajek
Přesně tak Ihajek.ano Sice jsem si to myslel že je lepší na podzim a asi nebudou mít takovou i účinnost po zimně ale jeto jen taková zkouška.
Domu jsem si přinesl jen několik málo kousků asi 6 větviček s 3 až 4 šiškami.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2016 11:41 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vaaclav
Tak tak, ale to že je budu používat jsem se rozhodl teprve nedávno v souvislosti s plánem na akva jižní ameriky. A tak lepší sesbírat teď než ještě později :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:35 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Xpe
Už na ně jdete trochu pozdě, to chce na podzim nebo v zimě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 10:10 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: JduSi
Já nejsem ničitel přírody jen si jen vezmu takových 500 kousků :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 09:56 Muž JduSi [16] Re: Xpe
Hlavne neoskubej cely strom :-D Ja vzal 5 sisek,to mam na dva mesice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 09:35 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: netas
:-) já taky dnes jdu na ně a vezmu i do zásoby :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2016 23:21 netas
Fotka k příspěvku Taky jsem dnes vyrazil na šištičky .... snad se to bude rybkám líbit :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2016 17:37 Muž JduSi [16]
Parada,konecne jsem u nas v Jablonci zjistil,kde roste olse a hned byl na sisky :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2015 17:19 greenfish Re: ilhanek
ilhanek napsal: zdravím potřebuji radu nasbíral jsem pár olšových šišek pár jich sundal i ze stromu, jak s nima teď dále naložit?? prosím o radu a tipy díky moc moc moc .... stydim Podívej se na Skalárfórum Českého cichlid klubu.

ceskycichlidklub.eu/…

Tam je vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2015 17:17 greenfish Re: Žoržik
Žoržik napsal: Dobrý večer, myslím, že teď nastává vhodná doba pro sběr olšových šištiček. Poraďte mi, prosím, nějakou osvědčenou lokalitu v Praze.
Předem díky za dobrý tip.
Jiří


Žoržiku, ještě vyrdž. Optimální doba je mezi Vánoci a Novým rokem. Proběhne dozrání a ještě to není ze šišek vyplavené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.11.2015 17:04 RAP Re: vaaclav
Okolo přehrady v Hostivaři jich je dost. Problém stromů v Praze jsou exhalace.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2015 16:32 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Žoržik
Olše rostou na podmáčené půdě. Existuje v Praze zastávka Mokřanská (Hostivař) tam pár stromů bylo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2015 22:46 Žoržik – Šištičky
Dobrý večer, myslím, že teď nastává vhodná doba pro sběr olšových šištiček. Poraďte mi, prosím, nějakou osvědčenou lokalitu v Praze.
Předem díky za dobrý tip.
Jiří

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2015 19:19 R Muž romant [27982] Re: MonterMonty
MonterMonty napsal: no , pokud jsi léčivo přidával do akva kde šišky byly , mohly snížit účinnost léčiva Souhlas, základní otázka je, jaké povahy jsou ony tečky a jestli se jedná o tzv. moribundus neonkový se kterým si nikdo moc neví rady, bude to jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2015 19:16 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: afc1886
no , pokud jsi léčivo přidával do akva kde šišky byly , mohly snížit účinnost toho léčiva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2015 18:40 R Muž romant [27982] Re: afc1886
Spíš pozitivně, než negativně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2015 18:37 R Muž afc1886 [14655]
Nedávno jsem psal do fora krupička,že mám problém s tetrami červenoústými.Měly bílé tečky a zježené šupiny.Bylo mi porazeno,ať se podívám na vodnatelnost,ale tetry všechny,kromě jediné přežily,ale začaly to odnášet neonky.Léčil jsem esha exit a 2000,zkoušel jsem vodoléčbu,ale nic nepomáhá. Všechny rybičky jsou v pohodě,jen ty neonky padají.Dotaz je,jestli by mohly mít vliv olšové šišky,které jsem tam měl od poloviny června.Mohly nějak zahýbat s vodou?Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.08.2015 12:15 jamajcan Re: Patrik Holman
Nehledej v tom vědu a když je řádně vysušené uzavřeš do zavařovačky s víčkem, tak moly ani jiný hmyz, se k nim nedostanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 12:10 Muž Patrik Holman [4] - AmerikaRe: jamajcan
Já by jsem se nebál že nevydrží ale spíš že se k nim dostane nějaký parazit třeba moly nebo tak něco a určitě si to do akva. zatáhnout nechci z toho důvodu se ptám zapomněl jsem to dopsat do otázky X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.08.2015 11:53 jamajcan Re: Patrik Holman
Suché olšovky není důvod mrazit.Vydrží i několik roků bez poškození.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 11:45 Muž Patrik Holman [4] - Amerika
chystám se i na ty šištičky určitě je tedy budu sbírat suché ano a kolik by jste tak tech šištiček doporučili do akva. taky cca 10 ks ?? rád by jsem si jich nasbíral víc ale nevím jak je nejlépe uskladnit myslíte že by se dali třeba dát zamrazit ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 19:13 R Muž romant [27982] Re: ilhanek
No do akvária s nima, 4 šišky na 100 litrů. Pozvolna se ti budou rozpadat, uvolňovat z nich ony látky kvůli kterým se to dělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 19:08 Muž ilhanek [0] - mít krásné akva :-D – olšové šišky
zdravím potřebuji radu nasbíral jsem pár olšových šišek pár jich sundal i ze stromu, jak s nima teď dále naložit?? prosím o radu a tipy díky moc moc moc .... stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2014 20:00 Deepinpeat Re: acik
Na to se kupuje nová!!!, hrůza mě obchází ze zbytků všech těch zhedvábňujících krémíčků a dalších přípravků včetně toho v čem se to pak vypere. Dámy snad prominou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2014 19:56 Muž sux [117] - AmerikaRe: Deepinpeat
no kdyby jen estetika...když jsem dával listí a rašelinu do punčochy, mojí blbý ancistrusáci se jako banda trotlů - do jednoho - zamotali do té punčochy ostnama na skřelích a byl to boj je vyndat...oni mají tyhle šištičky, lístečky a větvičky rádi na žužláni. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2014 19:55 Muž acik [416] Re: Deepinpeat
jen musí být vypraná ta punčocha :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2014 19:49 Muž sux [117] - AmerikaRe: Deepinpeat
obávám se, že to půjde na dno, v punčoše jsem kromě "mobility" nenašel žádná pozitiva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2014 19:48 Deepinpeat Re: sux
Jak říkám, já to používám u ryb kde je prakticky jedno, kdybych z toho udělal dno a zalil to destilkou. V závislosti na parametrech vody a na tom jak silné šištice nasbíráš může být maximální dávka různá. Dal bych prostě hrst do punčochy a prostě to sledoval, co na to ryby a jestli je ještě vidím, ryby z černých vod by s tím neměly mít problém, až to bude akorát tak se to dá vyndat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2014 19:44 Muž sux [117] - AmerikaRe: romant
díkes za rady do pléna ;-) ...člověk se tu snaží rozvířit konverzaci... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2014 19:42 Muž Priest [325] - CichlidyRe: grunda
Nejhorší byl asi v osmdesátém šestém po Černobylu.Od té doby už jen lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2014 19:42 Muž sux [117] - AmerikaRe: Priest
tak paráda...ono je to složitější. Měním dost vody vzhledem k osazenstvu a druhům krmení, takže to řádně ředím, když už se mi povede barvička... X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 15

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 33131x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7519?od=201