Olšové šištičky
Pro Boha...děti moje skoro vlastní...neřešte furt počet šišek v nádrži...udělejte výluh vedle, lejte výluh...od oka ti zkušenější, ti méně si to poměří, kdyby hodnoty vody v nádrži nějak výrazně lítaly a nemůžete udělat chybu...my staří pánové používáme výluhy z kdečeho, pokud víme, že je to rybám ku prospěchu, akorát množství neřešíme...
Nechci sem vnášet nějaké kacířské myšlenky, uznávám, že opatrnost je na místě... ale není to vše trošku jinak? Není to spíše tak, že tak "trošku" záleží na tom, jaká je vstupní voda a také na tom, čeho chceme přidáváním olšových šištic dosáhnout? Co když někdo potřebuje snížit výrazně pH a naopak výrazně zvýšit třísloviny? Co když pak dá do 4 litrové elementky 6 šištiček? Upozorňuji, že tím nechci říct, že by se to tak mělo dělat obecně. Spíše chci upozornit na to, že v akvaristice nic neplatí zcela univerzálně a že i u olšových šištic je třeba řídit se rozumem a ne nějakýma tabulkama či předpisama.
6 30.03.2013 15:24 - Fakt to netreba preháňať.Ja dávam 3-4ks na 200L.
0 30.03.2013 12:39 riba – šišky
Už sem to našel 2-3 týdny
0 30.03.2013 12:32 riba Prosím tě pokud tam to množství nechám a problémy nebudou na jak dlouho to vystačí než dát nové?dík.PS.dobrá rada vždy vítána.
Předávkovat je tak snadné, odroluj si dolů na příspěvky od Ammi. Dávám 5-8 šišek na 190l čistého objemu. Po cca měsíci obnovuji dávku.
Já bych dala na Romanovy rady. Už se tady pár lidí našlo co to přehnali a potom se divili že jim ryby umřely.
Vyjádřil jsem jenom svůj názor.
Už jsem nějaký ty případy předávkování v dobrým úmyslu šiškama viděl, oni dokáží docela zdatně ovlivnit Ph, je to o vodě do který jdou. To moje doporučení ber jako takovej kompromis.
0 30.03.2013 12:24 riba – šišky
Poku by jsi si je koupil tak to tam je napsané.
Osobně bych těch šišek dal polovinu, všeho moc škodí.
0 30.03.2013 11:59 riba – šišky
Dobrý den všem,dnes jsem si přinesl olšové šištičky s přírody,doporučuji pomačkat,některé se rozdrolí,ty dobré jsem prosprchoval teplou vodou a dal do akva.Jedna na deset litrů,mám jich tam 11.Budu sledovat,poznatky v případě zájmu dodám.
Starší reakce
S čajom to byl len príklad...
Príklad to bol aj od mňa...
Nejsem velký čajový specialista, ale pokud se nepletu tak snad výluh na přípravu všech typů čajů...(a dokonce snad i káv) se připravuje z vody 70-80 stupňů teplé(nebo chcete-li horké). Nikoliv vody v bodu varu...
Spaření horkou vodou nemusí být nutně zálivka vroucí vodou, je to u nás v Čechách celkem běžně používaný termín.
(Byť je ještě hodně lidí unesených nad tím, jakou má jejich hrnek s kafem pěnu, připomínající čerstvě natočenou dvanáctku, již i já vím, že pokud vodu v konvici "nedovářím", chutná to kafe úplně jinak. Tedy hlavně lépe...)
To doufám dává mé úvodní tvrzení o spaření olšových šišek do těch správných dimenzí. Živé organizmy takovým spařením z velké většiny zabijete spolehlivě a o to mi šlo...
S čajom to bol len príklad.Niečo degraduje niečo nie.Viď.upravený prvý príspevok.Išlo mi o to,opísať kedy by bol výluh najideálnejší.Preto sparenie nepraktizujem.
Treba si uvedomiť aj rozdielnosť jelší.U nás rastú 3 druhy a nie je šištica ako šištica.Okrem iného pri teplote nad 100C sa začína i slabý rozklad dreva,čo pri výluhu nepotrebujeme.
klidně můžeš hodit rovnou do akva
mícháš jablka s hruškama - nebavíme se tady o vitamínu C, ale o tříslovinách a podobných dobrotách, které teplem nedegradují
0 26.03.2013 17:19 - Či ich budem variť,alebo len zalejem 100C vodou - nie je to jedno a to isté?
Kopec látok sa pri sparení uvolní do vody,ale....
Kedy bude čaj zdravší? Ak doň dáš citrón ešte za horúca,či až keď je vlažný?
Možno je na mieste trocha tej ,,streilizácie,,.No povedal by som,že si takto len chceme urýchliť výrobu výluhu.Ak poriadny výluh,tak treba nechať šištice normálne luhovať vo vode niekde mimo akva.Následne výluh používať.I keď je to zdĺhavejšie,než šištice uvolnia do vody potrebné látky.
Napsal jste - strasne mi vadi poletujici bordel ve vodnim sloupci
Jednoduchá rada stačí šišky vložit do silonky a potom až do filtru.
....nevšiml jsem si nikdy, že by kolem potoka běhali trpajzlíci a každou padající olšovou šišku či list by převařovali...
Převaření asi není ten neijdeálnější stav, ovšem spaření je celkem docela běžným hygienickým procesem v akvaristice používaným poměrně často...
To že se zatím nic nestalo, je sice dobře, ale že by to něco přijít mohlo je také pravda...A dá-li se nějakému průšvihu předejít, pak to určitě není špatně.
Odkazovat se na potok je celkem zlovolná blbina, protože v jeho případě se nejedná o uzavřený objem akvária a tudíž se chová zcela jinak než nádrž...Mít akvárium jako kus přírody je zcela neproveditelné pro normální lidi, to umí jen ve Šterberku...
Pak ovšem nevím drahý přírodomile, proč perete do svých nádrží céóčko...vy jste tam u vás viděl u potoka trpajzlíky, jak zakládají rýži na kvas?
Zase jeden z dost rozporuplných problivů, že? Mimochodem i třeba kvalita čajových lístků vynikne po spaření, protože se do vody uvolní ty nejluxusnější látky pro jeho skvělou chuť a vlastnosti...
No, nevím. Vzhledem k tomu, že převařením se změní vlastnosti spousty látek se přikláním k vaaclavově názoru... a tak jako tak nepřevařuju... nevšiml jsem si nikdy, že by kolem potoka běhali trpajzlíci a každou padající olšovou šišku či list by převařovali... ale je to asi o tom, jak psala sivon... Holt, někdo chce mít akvárko jako kus přírody, a někdo si chce přírodu upravit podle svého vkusu.
Moje krevetky a šneci olšové šištičky zlikvidují i se stopkama za pár týdnů. A to dávám šištičky neupravené. Zvířátkům chutnají, mně se líbí, jak vypadají.
Já je sbírám jen ze stromů za hezkého počasí a nechám "odležet", pak jdou rovnou do akvária - zatím si ryby, šneci ani krevety nestěžovaly. A zase nějak dlouho tam nevydrží.
ja nasledne prevarene sisky davam do zavesneho filtru, spolu s filtracni vatou (ciste mechanicka filtrace, strasne mi vadi poletujici bordel ve vodnim sloupci)
Je to také ale o tom co ti zbude z těch šištic po převaření o co všechno při tom přijdeš.
To je výhoda těch, co chtějí mít akvárium jako výsek přírody - tam se ve vodě válí kdeco
dle gusta každého soudruha. Já vařím, někdo jiný dává do akva. Nikomu nic nenutím. Do filtru je nedám, škoda místa
0 25.03.2013 14:31 Martin71 Dají se taky vložit do některé sekce ve filtru stejně jako se vkládá rašelina. Nemusí se povalovat po nádrži.
já jo, mám rostlinné akva a aby se mi někde povalovalo 12 šišek, díky ale ne
Ja dávam (hlavne pre raky) do 200L 3-4ks.Nasajú vodu a padnú na dno.Ani v 800L by som to až tak tragicky nevidel.
Tak to potom jo
netvrdím že ne, ale nedovedu si to představit u sebe v akva - pytel šišek v 800 litrech - hnus
v celku jsou taky fajn... krevetky a SAE se na nich rády pasou...
já raději dělám odvar, zaleju je jako čaj v hrnku, nechám je vychladnout a naleju do akva
souhlasím, šišková vývar je zákeřný, je třeba ho přidávat opatrně a sledovat ryby
Buď vyvařit výluh a ten přicmrndávat a nebo jenom prostě pohodit, doporučuji to pohození, výluh ať vaří lehce poučení jedinci, kteří to mají tzv. v oku.
a nějak předem připravit??, přelít vařící vodou nebo jenom tak těpnut do vody?
Na tvůj objem bych dal šišek 5, jako bezpečné a podpůrné množství.
ok, necham je na priste po par vymenach vody a budu stridat
jak píše kolega, rašelina obsahuje hlavně huminy - snížení ph atd., olšové šišky spíše třísloviny - lece snižuje pH, působí proti bakteriálním infekcím, obojím se dá předávkovat
Podobná účinnost, nepřehánět to, řídit se heslem, méně znamená více, předávkovat se dá i výluhem.
co říkáte na kombinaci šišky + torben? torben mi byl doporučen v jiném vlákně a o šiškách je tady napsáno hodně hezkého, ptám se jestli to má smysl kombinovat?
díky
Starší reakce
No nevím. Někteří používají ke krevetkám v Brně dešťovou vodu a krevetkám docela svědčí, tak bych se toho až tak nebál... i když je fakt, že pokud je možnost natrhat listí někde daleko od civilizace, je to vhodnější
bylo to v Lužánkách, ten park je pěkný, čistý-teda pokud přehlížím psí exkrementy, ale chápu že na les to nemá
- tak z brnenskych parku vetsinou obehnanych X-proudou silnici urcite listi ani sisky pro krevetky nesbirat
jo,jo, myslela jsem listy buku, ty co jsem měla v akvárku předtím, byly z brněnského parku, tak třeba nebyly krevetkám sympatické
to je fakt
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 15
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 33150x