Filtr do malého akvária (21 - 50 l)
Ten modrý/zelený bioakvacit je dobrý, ale vypadá v akváriu příšerně!
No právě..
nakonec jsem objednala ten černý molitan pro filtry Turbo, tak jsem na to zvědavá. Děkuji všem za rady!
Ja mam kostku bioakvacitu s dirou po cele delce. Diru jsem zespod zaslepila seriznutym kusem jineho bioakvacitu, ktery jsem zrovna mela. Asi by sla pouzit i houbicka na nadobi nebo jiny porezni material. Jinak nejakou dobu jsem to zaslepeme nemela vubec, bioakvacit mi sedi temer na dne a podtekani zas tak moc nehrozilo. Ale pak jsem pořidila mensi rybky a preci jen jsem se bala, aby mi v tom tunelu neuvizly.
Vere napsala: Jen nechápu jednu věc - v nabídce mají také kostky nebo válce molitanu, ve kterých je už předvrtaný ten středový otvor, který je ale úplně po celé délce (naskrz tím molitanem).
Vyhledej si stojankové biofiltry.
Například
www.rostlinna-akvaria.cz/… AquaEl dělá i náhradní molitan pro filtry Turbo 500, a trochu větší molitan pro Turbo 1000,1500,2000 (cca 8cm průměr a cca 12cm výška). Je to hrubost PPI 30 (ideální) je černý, kulatý a otvor tam je neprůchozí v balení bývají 2 ks.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Ten modrý/zelený bioakvacit je dobrý, ale vypadá v akváriu příšerně!
Ideální je, když tím molitanem prochází perforovaná trubka skoro po celé délce. Pokud by byl molitan provrtaný v celé délce, bylo by nutné, aby na konci byla ta trubka zaslepená, jinak by docházelo k nežádoucímu obtékání toho molitanu.
Ano, opatrně nařízneš molitan nožem, potom prsty otvor lehce zvětšíš potrháním molitanu a pak zkusíš nasadit na čerpací hlavu. Hezky těsně jí obejme a bude na ní držet.
Modrý molitan nevadí, časem ztmavne do modro-zelené, později do hnědo-zelené.
Na tenhle filtr jsem se také dívala, ale nakonec asi pořídím ten Aquael a k tomu kostku bioakvacitu. Jen nechápu jednu věc - v nabídce mají také kostky nebo válce molitanu, ve kterých je už předvrtaný ten středový otvor, který je ale úplně po celé délce (naskrz tím molitanem). Ale v mém případě, pokud budu molitan nasazovat na čerpadlo, tak bych měla asi spíš pořídit kostku bez otvoru a ten tam potom sama vyvrtat, ale jen v délce sacího koše u čerpací hlavy (takže třeba jen do poloviny nebo třetiny délky toho molitanu - prostě nedělat tam díru skrz)? Omlouvám se za blbý dotaz, ale tohle mi není vůbec jasné.
Mám na akváriu plastový kryt, kterého bych se nerada vzdala, takže závěsný filtr mi tam bohužel nepůjde dát. Pořídím nakonec asi tu čerpací hlavu a bioakvacit, ten jenom musím ještě někde sehnat v černé barvě, aby líp splynul s pozadím a nebyl tolik nápadný.. Zdá se mi, že všude snad mají jen ten modrý.
A co závěsný filtr? Tam je možnost i sypkých materiálů pokud by to bylo třeba. Navíc šetří místo v akváriu.
www.rostlinna-akvaria.cz/… Mas tam regulaciu prietoku takze si nastavis silu aku potrebujes... v mensiom aqua mam tie prietok 500l/h a mam to utlmene a v pohode...
Děkuji za odpověď, asi bych zvolila druhou variantu, našla jsem čerpací hlavu Aquael Circulator 500
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Ale nevím, jestli by nebyla příliš silná na můj objem vody? Vybrala jsem tuhle čerp. hlavu, protože se k ní dá koupit i rozstřikovací rampa, která bude pasovat (sama se do její výroby raději pouštět nechci, to by nemuselo dopadnout dobře).
Sypké médium žádné výhody oproti bioakvacitu nepřináší, spíš nevýhody. Řeší se to tu celkem často.
Pokud nutně chceš Eheim s košíčky, existuje Aquaball 60, má 5W čerpadlo, silnější verze mají větší, takže se nabízí možnost použít Aquaball 60 a k němu si třeba dokoupit jeden košíček pro Aquaball a jeden pro BioPower (pasují oba, ale každý funguje trochu jinak).
A nebo jen 5W čerpací hlavu s rozstřikovací rampou a nějakou větší kostku bioakvacitu PPI 20, to je nejlevnější a té plochy k osídlení to poskytne nejvíc. Jen to nevypadá tak dobře.
Zdravím, prosím poradil by někdo, jaký filtr použít do nově založeného akvária - čistý objem vody cca 40 litrů. Pořídila jsem Eheim Pick-up 2008, ale ukázalo se to jako špatná volba. Filtr hrozně moc honí vodu, prakticky nelze regulovat průtok, molitan je docela hrubý, takže nezachytává všechny nečistoty a ani velikost filtrační hmoty není příliš velká. Přemýšlela jsem o jiném filtru, kde by byly třeba 2 komory - jedna na biomolitan a druhá na sypké médium - něco na způsob Eheim Biopower, ten je ale do větších akvárií. Celé odpoledne procházím nabídku na netu, ale absolutně se v tom ztrácím.. Po zaběhnutí akvária bych chtěla pořídit pár zakrslých čichavců, hejno trpasličích razborek a krevetky. Prosím doporučil by někdo vhodný filtr? Moc děkuji
Starší reakce
Venusa915 napsala: Rastliny,krevetky, pár endleriek. Tuhle sestavu provozuju nějaký čas ve 20 l bez filtru. To je nejtišší varianta co může být. Zároveň mě netrápí ani výpadky elektřiny.
Jinak dost tiché mi přijdou vnitřní filtry od Dennerle:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Fotky z netu sem prosím nenahrávej, nemáme právo je tu mít. Nahradím je odkazem . Díky za pochopení.
Zdravím, vedeli by ste poradiť vhodnú filtráciu do nano 30l akva? Rastliny,krevetky, pár endleriek.
Pozerala som hlavne závesné. Na externý nemám miesto. Podmienka je, že musí byť tichý,lebo akva máme v spálni a medzi akva a krycím sklom mám 2cm priestor,tak aby sa tam zmestilo sanie aj výpust. Z popisku o filtri a dostupných videí nezistím, či je tichý a či sa tam zmestí.
Idealne by ešte bolo,keby opätovne čerpal aj po výpadku elektriny, čo sa u nás stáva pomerne často (sekundové výpadky).
Zvažovala som tieto ale nebránim sa iným návrhom:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…Starší reakce
Za mě klidně bez filtru, když bude dostatečně zarostlé.
OT
Galaxky bych tam nedával. Měl jsem je v "61" a pořádně se rozplavaly až ve "200". Zkus kouknout na razborky. Ale to je už do jiného vlákna...
Starší reakce
Představoval jsem si pár razbor nebo endlerek a nějaký krevetky. Chci spíš takový malý zelený obraz, tzn. kytek tam chci, co nejvíc to půjde
Eckfiltr jsem měl a tichý byl dost. Ale jak píše kolega afc, když tam bude víc, než dost rostlin a míň než dost ryb, klidně bych to nechal bez filtru...
Mám doma dva tyhle rohové filtry, v třicetilitrovém (necelé 4 roky, bez rozstřikovací rampy) a dvacetilitrovém (1 rok, s rozstřikovací rampou) akváriu. Slyšet jdou jen když se odlepí přísavky a filtr visí na kabelu. Nestává se to často, spíš výjimečně. Mám je teda oba přiškrcené na polovinu, protože nepotřebuji velký průtok, kdyby jel naplno a výtok byl blízko hladiny, uslyšíš to, ne samotný filtr, ale tu čeřenou vodu. Výhodou je, že se dá průtok regulovat.
Prezentace akvária ba byla více než vhodná. Nepíšeš co tam budou za živočichové, nevíme jaké a kolik tam je rostlin a mnoho dalších věcí. Podle mě by akvárium o objemu 27 litrů mohlo být s tím nejtišším filtrem a to je žádný filtr.
Nejsem zadny expert (snad se ozvou další), ale tichounka je cerpaci hlava plus bioakvacit. Kazdopadne ticho je dost relativni pojem, protoze krome te cerpaci hlavy jsem mela kompresor Eheim, ktery byl deklarovany jako tichy, a pritel ho nechtěl ani v obyvacim pokoji, natoz v loznici.
0 25.12.2020 10:47 Matyas_74 – Dennerle Nano Eckfilter zkušenosti
Zdravím všechny akvaristy, sháním filtr pro akvárium o objemu 27l. Problém je, že akvárium mám celkem blízko místa kde spím cca 2,5 m, takže kladu maximální důraz na tichost. Zaujal mne filtr Dennerle Nano Eckfilter, u kterého píší, že by měl mít minimální hlučnost. Máte ho někdo doma nebo máte s ním nějaké zkušenosti? Dá se u toho spát? Předtím jsem měl nějaký filtr od JK animals a byl to očistec. Děkuju za všechny odpovědi.
Starší reakce
Za mňa čerpaciu hlavu s akvacitom
Vím, že to sem nepatří, ale máte nějaký typ na filtr? Tenhle se mi moc nezamlouvá...
Starší reakce
Při zpětném pročítání mne napadá, jestli jsem ten filtr z neznalosti nečistil zbytečně často. Jeho udávaný výkon jsem si zjistil až včera kvůli této diskuzi. Jestli těch udávaných 50-180 l/h znamená, že čistý 180 a „osídlený“ 50, což je dost velký rozdíl, tak jsem se mohl domnívat, že je zanešený a on vlastně teprve začal fungovat... jen těch cca 50 l/h na to akva bylo málo - malý proud, hromadící se drobné nečistoty, které pak pancéřníčci vířili (?)
Re: Roger - díky za nasměrování ohledně rostlin, v těch se moc neorientuju.
Re: afc1886 - větší akva, kdo by nechtěl
ale tohle mám chvíli a je na skřínce z IKEA, takže časem, s nábytkem...
Re: Papik - body 1-3 jsou přesně to, proč uvažuji o vnějším. V této kategorii to není až tak drahé.
Doporučované filtry mají téměř totožné parametry jako dvě mnou původně zmiňované variaty Fluval - tedy, teď se snažím najít obecné parametry pro vhodný filtr (škrtit výkonější na úkor hlučnosti se mi moc nechce), ale díky i za zcela konkrétní doporučení (z nich si to mohu odvodit).
Sterbův impozantní? Doufám v 6 cm, na těch 8 co je zde v atlasu se jim snad v malém akva nebude chtít růst. Původně jsem to dostal s kropenatým 7x 12-15 cm a to bylo, mírně řečeno, impozantní - měřítko akvária v čudu a... přerybněno. Ale jo, ani těch 6 cm by nebylo ideálních, jenže já je mám rád, tak přihmouřím oko.
Jak psali kolegové, levné a funkční řešení je středně porézní biomolitan cca 15 cm (výška) x 10 cm (šířka) s čerpací hlavou, obvykle atman 200. Ve stejném akváriu jsem ho provozoval přes dva roky. Má jen tři nevýhody:
1) zabere dost místa a schovají ho jen vysoké a husté stonkovky
2) je třeba ho mít dostatečně daleko od skla, jinak za něj mohou zaplout splašené ryby a uhynout, protože už nedokáží vyplout ven
3) jemný bordýlek nedokáže zachytit
Další varianta je první nebo druhý nejmenší externí filtr EHEIM classic. Vyjde samozřejmě výrazně dráž, navíc je pro pohodlné otevírání třeba dokoupit uzavírací dvojventily, které nejsou u menších a levnějších v ceně (je dobré vždy přesně zjistit, co v ceně je, abys nebyl překvapený). Dále je třeba koupit štětky pro čištění hadic, protože má hadice o dvou průměrech. Do třetice pravděpodobně dokoupíš biomolitan přímo do něj, ale zase záleží na konkrétním modelu, jestli a kolik ho obsahuje. Filtrační vatu je výhodnější koupit od jiného výrobce a nastříhat si jí.
Ovšem má samozřejmě i výhody. Můžeš si do něj poskládat libovolný filtrační materiál, typicky dole molitan pro mechanickou filtraci, pak vata pro odchycení nejmenšího bordelu, címž docílíš křišťálově čistou vodu - jen se musí častěji měnit. V případě potřeby můžeš přidat na konec řetězce např. aktivní uhlí, zeolit, mramorovou drť, rašelinu nebo cokoliv, čím chceš vodu upravovat nebo dále čistit.
Eheim classic moc nežere, má jednoduchou konstrukci a je prověřený desítkami let.
Pancéřníček Sterbův je parádní rybka, ale pozor, vyroste do celkem impozantních rozměrů. Je z něj pak taková malá ponorka kombinovaná s vystřeleným torpédem, když vystřelí k hladině pro nadechnutí nebo když se tře.
Akvárium máš opravdu moc pěkné a ta neritina tam může v pohodě zůstat, jiné velké šneky tam nevidím.
Pro ty rybky by byla lepší větší nádrž, třeba ty dánia jsou plavci a ocení delší akvárium.
Jestli tě akvaristika baví, koupil bych tu 207 a větší akva.
Dej tam místo toho co máš teď kostku molitanu a čerpací hlavu a nemusíš se starat o nic, jinak jak psal _ucx_ pryč šneky, okružáci a levatky zastanou více práce, akorát tam značně převažují pomalu rostoucí kytky nad žroutama, uvažoval bych o nějakých stonkových kytkách nebo plovoucích které ti pomohou s vodou a následným prostředím, navíc tvoje obsádka je ocení. Pokud trváš na externím filtru nejspíš kvůli místu pak poradí určitě ostatní, já se v nich nevyznám. Obsádka kterou máš, tak při troše snahy a vyvážení zeleně stonkové vs pomalu rostoucí Anubias, Cryptocoryny apod... ti to bude fungovat. Akva máš pěkný
Možná to úsměvné je, ale mně stačí čistit BioPower jednou za dva měsíce a komorový se zatím za rok a půl nezanesl ani náznakem, nicméně je fakt, že dost práce udělá "gravitační předfiltr" v přepadové nádržce, který odsávám tak 2x do týdne.
Ta Petrova nádrž vypadá relativně ok, spousta rostlin, ok, na ty ryby, co tam má, by se sneslo o něco víc vody, ale dejme tomu; takže se zdá, že problémem je skutečně jen příliš malý objem filtru a dal bych pryč ty velké šneky. Jinak se mi ta nádrž docela líbí.
Založen profil „novaca“ níže jako „Petr“ a přidána prezentace.
Už teď ho čistí co 14 dnů, to mi na rovnováhu moc nepřipadá
a ano, pokud je v akva rovnováha tak filtr se čistí jednou za uherák, pokud není (přerybnění apod..) pak to filtr nestíhá, v tomto případě je bezpředmětný se bavit jaký by to bylo bez filtru či malém objemu, on se bez něj evidentně neobejde. Mě molitany plní spolehlivě mechanickou filtraci a nejen tu a přesto je čistím 2x do roka. Kdybych měl akva postavené tak abych houby pral každé dva týdny tak je něco špatně. Pokud je nutnost čistit filtry jednou nebo dvakrát do roka tak je to pro mě známka jakési rovnováhy a toho že filtr mám jako pomocnou berličku a hlavní úlohu zastává akvárium (dno apod..), pokud ho musím čistit každých 14 dnů pak se bez něj neobejdu a dno mi nefunguje jako velká filtrace a filtr je nepostradatelný, alepsoň tak si to myslím já, Proto píšu založ prezentaci, bez ní si tu můžeme psát myšlenky jaké chceme a pořád budeme vedle. Nikdo z nás neví co mu tam plave a roste, z čeho má dno atd...
Edit: předpokladem je adekvátní a né předimenzovaný molitan a samozřejmě že vím, že někteří čistí filtry preventivně, každý to má jinak, ovšem u tazatele to není prevence nýbrž evidentně nutnost
Pokud bude mít v AQ rovnováhu, může filtr mít pro mechanické čištění vody, a proto může použít vnitřní, bez ,,hrůzostrašných,, objemů. Že filtr musí vydržet bez čištění několik měsíců a velký i roky, mi přijde docela úsměvné...
Roger má naprostou pravdu. Filtr musí vydržet bez čištění několik měsíců, opravdu velký filtr i roky. Každé čištění filtru (pokud je v nádrži jediný) zahýbe s bakteriemi a tedy s chemií vody v nádrži, zvlášť když při jeho čištění ještě zároveň měníš vodu a odsáváš kal ze dna.
Sahat na filtr co 2 až 3 týdny, to je pořád moc, já na svoje filtry sahám 2x do roka a možná by to stačilo i jednou
co dva týdny čistit filtr není zrovna recht a objem 0,2l je fakt málo.
Ale to jsme zase na začátku, nemáš prezentaci s údaji, tam by jsme se dozvěděli například jaká je obsádka akvária, jejich počty, jak je akvárko osazené atd... Takto se tu bude plácat jedna myšlenka za druhou, a pak z Tebe vyleze že na 54l akva máš objem hmoty 0,2l a to neznámé obsádku (popřípadě se omlouvám jestli byla uvedená, ale nečetl jsem ji tu nikde, snad jsem se nepřehlédl)
0 01.09.2020 21:20 Petr –
Re: Díky za připomínky.
Založit prezentaci - na tom zapracuju. Dobrý nápad, jak jinak.
Zanášení filtru - děje se tak jen s alternativním nédiem (ppi45 nebo zmíněná Sera, takový chomáč smotané vaty). S původní náplní na něj nemusím sahat tak 2-3 týdny.
Výkon filtru - řešil jsem ho s ohledem na to, aby nebyl na danou nádrž příliš velký (u obou variant mám pochybnosti). Zajímá mne hlavně objem média. Můj současný má 0,2 litru. Varianty v původním dotazu mají 2 nebo 3,1 litru, což mi přijde jako slušný posun - komorový fitr bych v tomto případě neřešil.
..Založen profil „novaca“..
Tak tak, doporučuji ať založí prezentaci s pravdivými údaji ať se nebavíme jen v domněnkách. Jinak v 54l ostatně jako v ostatních mám bioakvacit s hlavou, bordel mi nikde žádný nelítá (když to nerozejdou Garry nebo sewelie) a vodu mám čirou což údajně prý není dobře podle některých textů
Jinak to, že se ti filtr tolik zanáší, znamená, že s tou nádrží není něco celkově v pořádku, patrně je přerybněná. Bingo. Aby se filtr zanesl během 5 dnů, tak to už musí být opravdu něco špatně. A nebo molitan s PPI60
Jinak řešit vnější komorový filtr kvůli 40 litrové "zavařovačce"? Lidi neblbněte.
Podle toho, co píšeš (rychlé zanášení), nemá smysl řešit výkon filtru, ale objem filtrační hmoty (na to jsi ostatně přišel sám). Ten je malý jak u komerčně dostupných filtrů vnitřních, tak i vnějších. Takže u vnějšího to budeš stejně řešit nějakou přídavnou nádobou à la HW-603/604, u vnitřního skončíš u kostky bioakvacitu rozměrů takových, jakou si jí uřízneš a čerpací hlavy (od libovolného výrobce). A pak je tu možnost vnějšího komorového otevřeného filtru, což je řešení sice nejlepší, ale zabírá to hodně místa a musíš složitě řešit přepad a celé to vyladit, což taky není úplně triviální.
Jinak to, že se ti filtr tolik zanáší, znamená, že s tou nádrží není něco celkově v pořádku, patrně je přerybněná.
S většinou těchto otázek jsem se snažil poprat a vnější/vnitřní řešil. Uvedu některé závěry, ke kterým jsem dospěl (pokud jsou mylné, uvítám upozornění).
Jako PROTI vnějšímu beru zejména možnost vytečení, větší složitost systému. Vzhled je tak na neutrální. A nyní PRO: u současného vnitřního filtru nejsem spokojen zejména s mechanickou čistotou vody. Když jsem molitanovou náplň vyměnil za jemnější, tak byl průtok nedostatečný a rozdíl v čistotě zanedbatelný. Poté jsem zkusil Sera Crystal Clear - s výsledkem jsem byl spokojen, ale filtr se rychle zanášel (musel bych náplň čistit každých 4-5 dní). Vnitřní filry které by to mohly řešit mi přišly příliš velké (a většinou ošlkivé). U zadní stěny je vodní sloupec jen cca 22 cm a některé se tam nevejdou. A nechci ubírat místo, kterého je už tak málo. Nitrifikace + výměna vody a akvárko si poradí samo - ano, ale akvárko je malé/náchylné a já v podstatě ještě začátečník. Tady bych očekával, že větší filrační objem by pomohl zmírnit mé případné chyby (nebo nechtěné zásahy mých malých spolubydlících).
Tak se do mě pusťte
A musí to být za každou cenu vnější filtr? Přemýšlel jsi nad pro/proti (hadice - vzhled, možnost vytečení, atd.)? Navíc, kardinální otázka, kterou hodně lidí nerado slyší. Co od toho filtru konkrétně očekáváš? Čpavek, dusitany, dusičnany, atd. s tím vším si poradí samo akvárko (nitritace, nitratace) + výměny vody, na to není potřeba filtr. A pro mechanickou filtraci + pohyb vody po akva ti ve 40 litrech stačí malá čerpací hlava + nádobka s filtrační vatou (např. AquaEl Turbo 500).
PS: To, co jsem napsal, se samozřejmě týká rostlinného nepřerybněného! akva po záběhu. A ber to jenom jako názor z druhé strany barikády.
Máš akvárium 60*30*30 a já jsem měl akvárium 60*30*35 a tam filtr
m.heureka.cz/… . Na výstupu z filtru jsem měl roztřikovací rampu a filtr byl utlumenỷ na cca polovinu. Časem jsem ho měl na cca 75 procentech a vše bylo v pohodě. Po zakoupení většího akva jsem nemusel řešit nový výkonnější filtr.
rybicky.net/nadrze/23995-afc2 Já se právě bojím toho „až až“, abych rybám nedělal peřeje. Současný filtr má uvedeno 50-180 l/h a já si vlastně v reálu nedokážu těch 360 respektive 360 vs 460 l/h představit. Pouhých 100 Kč rozdílu je lákavých, ale abych nelitoval...
Oba jsou na to akvárium dostatečné až až. Do tak malého objemu stejně nenasadíš nějaké bordeláře ryby, takže i ta menší verze v pohodě stačí. Ale zase na druhou stránku, vždycky se ti to akvárium časem začne zdát nějaké malé a chce to koupit větší nádrž. A tady se zase hodí mít už filtr pořešenỷ dopředu. Takže jsem ti vlastně vůbec nepomohl
, ale já bych tu stokorunu přidal a šel do 207.
0 31.08.2020 14:06 Petr – Filtr - výkon
Ahoj,
chystám se pořídit nový externí filtr a váhám s jeho výkonem. Akvarium je 54 l, čistý objem se může pohybovat 35-40 l.
Předpokládám, že „papírově“ by seděl model s parametry:
max akvárium 40-130 l
výkon čerpadla 550 l/h
cirkulace filtru 360 l/h
Říká se, že filtrace není nikdy dost a tak pokukuji i po modelu nad
max akvárium 60-220 l
výkon čerpadla 780 l/h
cirkulace filtru 460 l/h
Rozdíl v ceně je zanedbatelný. Mohu něco pokazit s výkonějším (příliš velký proud...) Nebo už je i ta první možnost příliš?
...ano, je to Fluval 107 a 207.
Díky
Starší reakce
Ja pouzival eheim ecco pro 130, byl jsem spokojeny. Proti vnitrnim fitrum s nim byla o dost cistci prace a v akvariu nic moc neprekazelo. Ale zabiral misto pod akvariem a samo byl drazsi.
Tak já se taky přidám. Třiceti litrovou kostku filtruji SUNSUN HW-603B, jen jsem přikoupil dvojitý Eheim kohout, aby se to lépe čistilo.
Jenže, jestli jsem se dobře koukal, tak jsem naposledy tenhle filtr čistil 26.9.2018
Což znamená, že jsem čuně a zase bych se do něj měl aspoň podívat.
Jenže průtok je pořád OK a akvárium taky pořád skvěle šlape..a to je v něm spousta ryb, šneků a krevet. Navíc je tichý. Používám původní náplně, tedy molitany.
Za mě mohu tenhle filtr klidně doporučit.
Nebál bych se ani závěsného filtru. Aquaclear 20, lépe 30. Je to i jednodušší než externí filtr, rychleji se vyčistí, nezavazí apod.
Také mám u nano akvária SUNSUN HW 603b a mohu jen doporučit. Úplně dolů na dno jsem dal ještě do sáčku trochu Seachem Metrixu. Okamžitě jsem pozoroval zlepšení proti původnímu internímu filtru. Prodloužil se mi interval čištění filtru. Ještě jsem udělal jednu vychytavku, že jsem na spodní hadici pořídil od Eheimu rozpojovaci díl na hadici s uzaviracimi kohouty pro jednoduchou demontáž při čištění filtru.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 10189x