Filtr do malého akvária (21 - 50 l)
Bublifuk je ideální. Proč si myslíš, že nedokáže filtrovat? Celé generace akvaristů se museli na tento systém dlouhá léta spoléhat a fungovalo to.
Edit: pozdě
Ten bublifuk bude velmi dobré řešení. Nemusíš mít strach, že by to nefungovalo, je to léty prověřený způsob filtrace.
Edit: Vidím Honzo, že moje spojení z ciziny je opravdu dlouhé.
Edit2: Tak teď už je to v pořádku, jenom mám pomalejší načítání.
Dobrý den, mám 25l aq se 6 krevetkami (viz. profil aq) a chci se zeptat, jaký byste mi poradili filtr (pokud možno co nejlevnější). Já jsem myslel bublifuk, molitan s tou trubkou prodávají, ale moc se mi nezdá že by dokázal filtrovat, a motorek Tetratec APS50 nebo Air light 1000 od Sicce (ten je asi jen o 30Kč levnější).
Starší reakce
tak to jsem z toho nepochopila.
Jestli máš filtr poháněný vzduchovacím motorkem (do filtru vede jen hadička, nezapojuje se do elektřiny), tak ta hadička musí vést až na dno té trubky a bublinky které stoupají způsobují proudění vody. Provzdušnování je jako vedlejší funkce.
Ale aď máš jakýkoli filtr tak by měl jet neustále, ale vzduchování (bublinky) nemusí. Kyslík produkují rostliny a taky se dostává do akvária ze vzduchu nad hladinou.
Bez hadičky jenom filtruje a zároveň provzdušňuje, pokud se tou vytékající vodou dostečně čeří hladina a s hadičkou i přivzdušňuje. Pokud jsou rybky u hladiny, tak to je špatně a nemusí Ti pomoci ani to přivzdušňování. Je třeba se zaměřit na hygienu akvária a pravidelně měnit vodu, což ostatně udělej hned a vyměň polovinu vody v akváriu. Rybky nepřekrmuj a filtr nech běžet neustále a čisti ho až se jeho výkon viditelně sníží.
OK
Tak to som chcel počut. Velmi pekne dakujem. Ved mam hadičku zapojenu v filtri. Len som chcel vedieť ci to moôže isť neustale a tzv robi tie bublinky -bublifuk.
Když pominu, že to akvárko je pro mečovky a neonky dost malé tak gupky se vcelku přirozeně pohybují v blízkosti hladiny.
No a filtr pochopitelně, zvláště ve tvé nádrži, MUSÍ jít nonstop.
no mam, gupky paru , mečúne, neonky, , 40 lit akvarko,, mne len ide o to či môže robiť ten tzv kyslik neustale vzdy pomocou tej zapojenej hadičky , lebo bez hadičky len prevzdušnuje, a to len tri gupky su vecsinou hore
Místo do vzduchovacího kamínku je lepší vzduchovací hadičku zavést do jednoduchého vnitřního filtru, tzv. bublifuku
shop.miga.cz/…, který ti vyřeší jak provzdušňování tak i filtraci.
A co máš za rybky? To přivzdušňování funguje tak,že ten proud vody co vychází z filtru vytváří v tý hadičce podtlak a tim se nasává vzduch. Já nepoužívám klasickej vzduchovací motůrek,ale vzduchuju pomocí filtru(hlavy).Jinak provzdušňovat vodu můžeš i dostatečnym čeřenim hladiny.Ale když ti rybky lapaj podechu u hladiny tak je asi něco špatně,teda pokud nemáš labyrintky.
někdy je přivzdušnění potřeba, někdy ne, záleží kolik máš ryb v jak velkém akvárku a jestli tam jsou živé fungující rostliny a jestli je jich hodně
0 09.01.2012 17:38 ivan – poradit s filtrom
Zdravím. Chcel bi som poradiť ohľadom filtra vnútorného ,, ja používam len klasické vzuchovanie, ale poradte mi prosím načo to je ta hadička co sa zapája na vrch filtra hlavičky robí to tzv kyslík alebo tak nejak ,, ci to môže isť aj cely deň tak ten tzv kyslík ,, lebo rybky sa nadýchavajú na hladine tak si myslim žeby trebalo zapojiť asi tu hadičku , vopred dakujem .
Starší reakce
Přečti si mé příspěvky z 13.10.2011 15:04 a 20:52 na tomto fóru. At-F300 Ti bude sloužit jen jako mechanická filtrace, ale jde šikovně upravit. Řešení je více. Na této stránce to bylo zrovna probíráno.
Zakládám si nové krevetárium původně jsem ho vybavil bublifukem ale v tom bordelu se prostě nedá spát takže teď váhám mezi: Atman At-F300 nebo Hagen elite mini. Máte někdo osobní zkušenosti?? díky
ps: akvárium má 25l
Starší reakce
Není zač. Jsem rád, že nemusíš nic kupovat a trochu ušetříš. Mohla bys napsat jaký ten filtr máš. Aquael ... jaký typ? Jen pro zajímavost a pro další zájemce.
Díky.
Supeeer, pude to předělat
Tak díky za konzultaci
Pokud ten filtr co tam máš, jde rozebrat tak, že Ti tam zůstane čerpací hlava, která má nasávání uzpůsobené tak, že tam jde nasadit trubka, která se zasune do molitanu, tak máš vyhráno.
Pokud by tam trubka nasadit nešla, tak můžeš vrchní část molitanu upravit tak, aby tam šla ta čerpací hlava jakoby částečně zasunout. Upravený musí být tak, aby nedocházelo k nasávání jinak, než přes tuto filtrační hmotu.
V jednom akva mám taktéž čerpací hlavu od Atmanu, ale pouze 200 a nedám na ni dopustit.
Já tam mám právě v tý 30cítce- sakryš jak se to jmenuje... Aqaua něco
A to je právě malinký filtřík a má úplně malilinkou filtrační hmotu... Furt musím čistit, jelikož se to ucpává, proto jsem uvažovala nad něčím jiným. Ale teoreticky i tohle by se dalo předělat na kostku, mám pravdu? Ve velkém akva mám Atman 202, je tam velký kus bimolitanu.
Předělávat teoreticky nemusíš nic, ale vzhledem k tomu, že je tam opravdu, ale opravdu minimum filtrační hmoty, tak by Ti tenhle filtřík sloužil pouze jako mechanický čistič. O biologické filtraci v originálním stavu nemůže býti ani řeči. Proto jsem níže uvedl, jak jsem tento filtřík předělal, abych doplnil objem filtračního média. Hlava od tohoto filtru je hodně malá, ale přitom docela výkonná. Takže nezabere mnoho místa. U mně je takto řešený filtr prakticky nehlučný. Já jsem tento filtřík měl hlavně do karanténího akva, jako mechanický čistič k bublifuku, takže jsem jej využil pro můj dálší pokus, a ten se docela zdařil. Ve větším akva máš asi trochu jinou výrobní řadu od Atmanu, ne?
Tak to, když koupím ten Atman cos mi na něj poslal odkaz, tak ten je kompletní, ne? A už nemusím nic přirábět nebo dokupovat, nebo jo? Teda jen tu kostku asi dokoupit
Atman mám i v 200l a zatím jsem spokojena, obyčejnej a docela dobrý. Akorát vadí chlapovi hlučnost, ale já teda spokojena jsem a že by to bylo nějak moc hlučné, to jsem nezaznamenala...
tohle se tykalo klasickeho vterinaku (v nazvu ty slouceniny je kianid), ten tvuj bude si lepsi, kdyz je i na potrevinarsky a decky vjeci
Jasně, pochopil jsem svůj přehmat.
O víkendu dojde k přelepení. Jestli to tedy půjde odtrhnout. Po dobu schnutí nasunu do media bublifuk. Mohu tedy použít klasické akvaristické lepidlo? Tam problém asi nebude žádný ...
on ve vodě dost tvrdne a spoj je pak křehký, to je ta nevýhoda, proto co jde lepím silikonem nebo jsem viděl i výtoky u chovných akva lepené chemoprenem, ale tam netuším, jestli je po zaschnutí netoxický.
Hmm, tak to asi přelepím. To jsem nevěděl. U výrobku je napsáno, že lze použít i v potravinářském průmyslu a na dětské hračky. Že je nestabilní ve vodědě jsem netušil. Asi ještě chvíli počkám a uvidím. Zatím vše funguje. Díky za upozornění.
pred nejakou dobou se tu resila nebezpecnost vterinoveho lepidla a uz pomerne dost lidi zjistilo ze vterinak ve vodnim prostredi moc dlouho nevydrzi, za 25kc mam napr. celou tubu L20 (80g), ktere sice schne nekolik dni, ale pak je naprosto inertni a odolne i agresivnim latkam a dokaze drzet i na PET....
Vím, že se ptáš na kompletní výrobek, ale zkus zapřemýšlet nad řešením, které jsem provedl já. Použil jsem čerpací hlavu z vnitřního ponorného čerpadla Atman At-F300 (2,5 W, 100 l/h, do 30 l, 4 x 3 x 9,5 cm)...(odkaz např.:
www.pet-food.cz/… ). Na tu jsem pomocí sekundového lepidla nalepil elektrikářskou instalační trubku průměru 16 mm (šedá barva)...(např.:
www.kopp-czech.cz/… , ale mají je v každém hobby marketu), kterou jsem opatřil co nejvíce otvory. Takto zhotovené čerpadlo jsem zasunul do bioakvacitové kostky, příslušných rozměrů (použil jsem kostku od malého bublifuku, do které trubka přesně pasovala). Samozřejmě že jde upravit jakákoliv bioakvacitová kostka. Pro snížení průtoku jsem na vývod z filtru nasadil opět kousek el. trubky pr. 16 mm, tu vycpal kouskem biomolitanu a zapříčil špejlí.
Kvalitní, levná a výkonná filtrace hotova. Cena cca 129 Kč za AT-F300, 12 Kč za el. trubku, 25 Kč za lepidlo, 45 Kč za molitanovou kostku. Suma sumárum 211 Kč za vše.
Pokud je tam jen beťák tak by bohatě stačil klasický bublifuk.
Jaký filtr do 30cítky? Je v něm pouze beťák. Uvažovala jsem od Dennerle, ale nechci rohový filtr, páč na zadní stěně akvária mám nalepenou břidlici
Spíše nějáký jiný výkonnější za dobrou cenu. Díky za rady.
Starší reakce
Ja by som uvažoval o čerpacej hlave a nasadením molitanu, tam krevetky jednoducho je nemožné nasať.
"Sid", neviem čím to je, ale mám taký filter, kde čerpacia hlava je niejaký typ Haileyi a skutočne ide skoro bez akéhokoľvek zvuku. (NIE JE TO REKLAMA)
pripradne existuji i male cerpaci hlavy... jen se blbe schanej
ver mi na hluk se da zvyknout....
a co tyce odhlucneni vzduchovaciho motorku tak je na to zvlastni vlakno.... nejvic hluku / vibraci zpusobuje rameno jenz stridave macka membranu a tim pumpuje vzduch... pokud ho ulozis do napr. molitanoveho loze, nebo odhlucnene krabicky, bude klid (jen to musi byt puchodne vzduchu... precejenom moturek do sebe nasava okolni vzduch)
...existuje nějakej hrozně tichej vzduchovaci motor...?
Hrozně tichej vzduchovací motor je příliš vágní pojem, ale příjemně mne v tomto smyslu překvapil vzduchovací strojek HAILEA ACO 6600.
(Předpokládám, že i ostatní strojky této řady se budou vyznačovat stejnou vlastností.)
Tichý vzduchovací motorek zřejmě není, nebo ho neznám, pomáhá ale jeho umístění do skříňky, nebo mimo místnost s nádrží.
OK a nebo existuje nějakej hrozně tichej vzduchovaci motor nevíš??
Ty nejmenší krevetky si občas zalezou za plastovou mřížku, aby se napapaly, ale dál se přes vatu již nedostanou.
to by ani žádnou krevetu nemělo vysát co ??
Jak jsem psal, na Dennerle je spolehnutí
.
No právě vadí my hluk tak bych radši nějakej menší filtřik protože ten hluk mě zabije..
Vyhoví klasický bublifuk, pokud by ale vadil hluk, tak třeba Dennerle Nano Eckfilter (je ale dražší).
Dobrý den chtel bych si pořídit nějaky filtr ke krevetám a rakum akvárko 30 l čístého objemu ale chci nějaký filtr aby my nenasál malé ráčky a krevetky...
Starší reakce
- ja s tim honim jen cistych 10L vody, takze to staci, podobne se urcite daji "upravit" i vyssi rady zavesnych Atman filtru
- je to system z Hagen Aqua Clear rady, tak proc to nevyuzit u filtru za 1/3ceny ne?
já mám stejný filtr, trochu podobně řešený
rybicky.net/nadrz/10703/16.jpg (biomolitan se časem zašpiní a už není tolik vidět).
Dřív mi to nasálo občas nějakou krevetku, ale žádná fašírka se nekonala. Normálně žily ve filtru. S tímhle molitanem už tam nejsou.
Na 37 litrovém akvárku jsem měla větší HF-0300. Sice se doporučuje pro větší nádrže, ale naprosto bez problému, dá se dobře regulovat
- "vylepseny" Atman HF-0100
- pudni filtry se hodne, opravdu hodne vyuzivaji v Asii prave pro krevetky
- do Aq jsou tim padem ale vhodne jen mechy nebo rostliny, co prijimaji ziviny primo z vody
- ja po zkusenostech s zadnym filtrem/s Elite Mini skoncil u Atman HF-0100
- perfektni ciliva regulace prutoku
- mam ho dodatecne nacpany molitanem a dalsimi substraty
- molitan pro filtrovani krevetek nemam NA nasavani, ale primo v nem(v tom vstupnim mini kosi), je sice potreba castejsi cisteni, ale do filtru se nic nedostane
to je v tom, ne akvacit, ale molitan, tim urcite neprojde...
No, otázkou je, jaký kytky v tom akváriu rostou. Třeba mechy, játrovky, microsorium, anubiasy apod. by v takovym prostředí prospívat mohly. Echinodory, cryptocoryny apod. mají obrovský kořenový systémy, a tak je možný, že by nedostatkem živin mohly trpět.
Ano, sou skvělá, ale za jakých podmínek tam ty kytky rostou. Jsou hnojeny vším možným. Při použití půdního filtru se prostřední dna stává stejné jako voda ve vodním sloupci a tak rostliny nemají možnost doplňovat živiny, které je ve vodě chybí, ze dna.
A tak by to do akvária určeným na krevetky asi nebyl dobrý krok.
Nevím, osobně bych to moc neriskoval. Co jsem četl, tak ho p. Pelikán vůbec nedoporučoval, Horác to samé, ale třeba Pet jej používá (ikdyž na obrácený chod), a akvária jsou skvělá.
Mám u krevet Dennerle nano external skimfilter, puštěný na plný pecky a jen na nasávání ten originál malej molitanek. Ve filtru nic, ani žádné puzzle. Ale je pravda že ho mám nacpaný trošku jinak než originál tak ten výkon bude utlumen. Viz prezentace.
Přidat reakci
1 ...... ...... [9] 10 11
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 10189x