Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čichavec - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Čichavec - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 20:53 finnnp – Tomas4770
Já žádného Čichavce žlutého neznám.Asi myslíš Čichavce zlatého.Ono už je divné,že by se ti v akváriu vytřel pár čichavců v přítomnosti jiného samce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.04.2013 20:49 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Tomas4770
Je to jen jiná barevná varianta, ale stejný druh ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 20:23 Tomas4770 – Křížení čichavců
Má někdo zkušenosti s křížením čichavců? Mám 2 žluté samce a modrou samici a dnes se mi s jedním ze samců vytřela do pěnového hnízda. Je takové křížení vůbec možné? Vždycky jsem měl za to, že se žlutý s modrou nemůžou křížit a při čištění jsem hnízdo vždycky zničil - ted jsem poprvé viděl, že samice při jajich "tanečku" skutečně uvolnila vajíčka a samec si hnízdo hlídá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 17:09 Muž DrChila [243] Re: Celiny
On je rozkrmuje atomama ty sou prej dostatečně malý:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 17:07 JosefVavra Re: Deathbull
často čtu o vířnících ale jak o mořských tak o sladkovodních , máte někdo zkušenost s jejich chovem aby se dali dlouhodobě chovat pro potěr? A ještě k trepce dle mého názoru je jen jedna ale v Hornbachu mě říkal prodavač že jsou dvě , jedna je kousavá a druhá v pohodě a to samé i cyklop zatím jsem s tím co kouše neměl štěstí se setkat a nebo kousat nestihne:-D a živé chytám jen v rybníku a trepku dělám normálně ze sena :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 17:05 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: finnnp
ale bude, mi ji zral i 5 denni poter modrych, jen musi byt artemka cerstve vylihla... by me zajimalo cim si i ted rozkrmil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 16:36 finnnp – DrChila
Ani deset dní starý potěr čichavce ti Artemii žrát nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 14:09 JosefVavra Re: Deathbull
o tom jsem právě něco zaslech taky a taky o velké umrtnosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.04.2013 12:56 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Tohle není pravda, pro některé potěry je artemie v prvních dnech života příliš velká a rozkrmuje se vířníkem nebo trepkou. A zrovna u čichavců tohle platí dvojnásob, potěry jsou skutečně prťavé. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 12:44 Muž DrChila [243] Re: Josef Vávra
muzou se tim krmit vsechny mlady ryby co jsou narozene. Je dostatecne mala. Tak muzese i prikrmit i necim jinym ale artemie klidne staci. Prachovim sery micron krmim ja kdyz nemam artemii a to musim nalejt vodu do hrnku po dne nasypat trosku toho prachu a rozmichat a nalejt.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 12:29 JosefVavra Re: DrChila
s velkou také nemám potíže s živou mám tu pořád plné akvárium s 1,5cm velkou
s artemkou se vyhraju v pohodě :-)
takže není tedy potřeba žádná trepka a pd? a postačuje jen ta artrmie ( pro potěr před utvořením labirintu )
a je to stejné pro všechny čichavce i zakrslé? Nebo ten zakrslí má mnohem menší potěr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 11:27 Muž DrChila [243] Re: Josef Vávra
ona artemie je ruzne velikosti kdyz se narodi tak se stim krmi kazdy maly poter neni skoro ani videt artemie jak je mala, a pak muze dosahnout i velikosti pul centimetru takvelkou prodavaji treba mrazenou v kazdem zverimexu a ta se dava pak vetsim rybam ale nesmi se nic prehanet kazi se pak rychle voda kdyz se po tom krmeni neuklidi predevsim v tech malych nadrzich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 11:23 Žena Kač [131] Re: Josef Vávra
co jsem slyšela od chovatelů já, tak u čichavců plůdek často odmítá žrát cokoliv jinýho, než živou potravu. Žloutek se sice doporučuje, ale kazí vodu a otázka je, jestli ho budou žrát. Živým krmením hned od začátku se nic nezkazí - v přírodě konec konců taky nežerou žloutek. Jen to krmení musí odpovídat velikosti, což artemie bude :) Já používám takove krmeníčko tuším od sery, je to roztok, co se kápne do vody a taky ho berou..ale to jen vážně v případě, že není nalíhnutá ta artemka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 10:51 JosefVavra Re: DrChila
A v jaké době se dá s artemkou začít?Nemám potíže s artemií klidně i 16h starou ale někdo mě říkal že je dobré uvařený vaječný žloudek a až později artemie a zde zas někdo psal že se dá artemie od začátku ( trošku mě to mate )
mám obavu z toho žloudku a tím že si zkazím hned vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2013 09:32 Muž DrChila [243]
bratranek ma modry cichavce a ma je 60L akvariu kdyz jsou sami tak se porad trou, teplotu ma 26stupnu a jsou tam jen s ancistrusama 2ma a jednim sumeckem. (filtr v akvariu ma maly a hladina se skoro nehybe)Po rozplavani je odlovim jemnou sitkou jako jsou silonky pak je hodim do maly nadrze 15l zabehli taky z bublifukem teplotu mam vsude 24 tak je aklimatizuju a prachovim je krmim ze zacatku z lehka a tak po mesici prijmaj normalni vlocky ale jak rikaji dolejc artemka je artemka prirodu nic nenahradi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 21:12 Žena Kač [131] Re: Josef Vávra
No jak píše Celiny, ale já musím říct, že mě se zakrsláci třou neustále, voda má 23 stupňů, jsou hlavně na vločkách, i když jim přilepšuji živým i mraženým. Já to však nechávám na přírodě a potěr neodlovuji - a musím tedy říct, že zatím nic nepřežilo, čemuž se asi není co divit, ale jednou to vyjde. Jinak, čím víc litrů, tím líp, ale jestli je chcete vyloženě jen na odchov, tak by mělo stačit těch 100. Hodně zarostlou nádrž a co nejpestřejší stravu, tření se pak dá vyvolat změnou teploty, ale to už psal Celiny.A ještě je fajn, když je 1 samec a víc samic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 17:05 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: Josef Vávra
vychazim z praxe: mam par modrych a par perletovych ve 112l (viz ma prezentace)a oba pary se ochotne trou, ovsem musim podotknout, ze to muze byt kus od kusu predtim jsem mel par modrych a par zakrslych (taky se treli), ale samec zakrslika byl extremne agresivni. co se tyce treni, teplota vody 25°C, uhlicitanova tvrdost 6, celkova 8, pH cca 6.8-7, nutnost plovoucich rostlin (limnobium, salvinia natans), priprava na treni u me probiha nasledovne: krmim mrazenym krmivem, jeste lepe zivym a jeste lepe malymi pavimi ockami aspon tech 5 dni, pote zvysim teplotu na 28°C a sleduju chovani ryb, samec obvykle v rohu stavi penove hnizdo, akmile k nemu zacne priplouvat samice a kousat mu hrbetni ploutve (obvykle v kolem 18:00)(tohle u me delaji pouze modri), prichystam si sklenicku a odlovuji jikry (jsem vylozene ,,hobbik,, proto nemam prostor pro nejakou vetsi vytiracku, proto tru ve spolecenske nadrzi), jikry nasledne prelovim do 30l predem zabehle odchovny, ve ktere je klasicky bublifuk, plovouci rostliny a teplota vody 28°C, dulezite je KRYCI SKLO, po rozplavani krmiv vylihlou artemkou (pro moje potreby mi staci sera artemia mix, ovsem jsou i lepsi volby), da se rozkrmit i zloutkem nebo prachovym SAKem, ale artemka je artemka, po artemce roste poter az neuveritelne rychle, uvedu priklad z praxe: poter betty krmeny prachovym krmivem vyrostl za 4 mesice do velikosti cca 4cm, poter modrych za tu samou dobu dorostl do velikosti 6-7cm. Jeste jednou zduraznim ze jsem hobbik, nedelam to pro penize, za rybky jsem nikdy nic nechtel, delam to pouze pro radost, tudiz jsem presvedcen ze jsem se odchov da delat jeste efektivneji, me se podarilo odchovat cca 60 cichavcu a asi 30 bett, coz je pro me obrovsky uspech, vzhledem k tomu, ze drive se mi podarilo odchovat pouze pavi ocka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:07 Josef Vávra – Čichavci
prosím o radu jak velké akvárium pro čichavce pokud je chci mít po párech?
přečetl jsem mnoho teorie ale praxe je praxe
prostory mám dostatečné a nejsem limitován ani sklem
ani vodou tu mám jak z kolony tak z osmozy a roslin mám také velké množství
ale u labirintek se mě zatím nepovedlo ani rozmnožit betty

hodnoty vody pro betty dávám
PH 6,8
Tvrdost 100-130PPM
jinak to moc neměřím jen tyto hodnoty
a samozřejmě mnoho rostlin
a snižuji hladinu a přidávám teplotu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 16:01 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: Yirka
nene, žadny april...proste mi to hlava nebere..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 11:33 Muž LiborSprysl [9015] Re: Yirka
No nevím jestli apríl...ale samec rájovce se samicí bety...to už dokumentované bylo... smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 07:56 Muž Yirka [9126] Re: Celiny
Apríl ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 06:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: Celiny
No nejspíš mezidruhový kříženec smich ;-) né? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 00:46 Muž Celiny [293] - Rostliny – prapodivne treni
Dneska mi spadla brada a to doslova!! Mam par cichavcu modrych a par cichavcu perletovych. Modri se pred stehovanim treli co tyden, povelo se mi odchovat asi 70ks, posledni mesic se samice neustale pred samcem schovava, ocividne a zaplnena jikrama, furt na ni narazi a nic...Modry samec uz byl ocividne zoufaly, tak popadl perletacku a doslo k vyteru:O Cetly jsem o krizeni modrych a zlatych, ale ne o modrych a perletovych...Muze mi nekdo vysvetlit, jak je to biologicky mozne? Nikde jsem o tom nikdy necetl. Co z toho vyroste???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 12:57 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: mko
Dá se koupit Protogen koblasa.cz/… a nebo vajíčka artemií k líhnutí nebo odskořápkované přímo ke krmení koblasa.cz/… nebo liofilizované a další dobroty :-) Dobrou zkušenost mám i s mrazeným mořským viřníkem a později mraženou buchankou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 01:37 Muž mko [1] Re: malyLibor
dík za odpoveď, mohol by si mi teraz poradiť, čím kŕmiť, aby to zároveň moc neznečistilo vodu? Napadol mi žĺtok, ale to by zostala z akvária po čase stoka :-D
Alebo som niečo čítal o banánovýcg šupkách, že sa na nich vytvoria nálevníky...rozomleté vločky? Alebo mám ešte "Tetra pleco wafers" to keď nasiakne vodou a rozotrie v prstoch, tak je z toho doslova len hmla a špina...
Neplánoval som odchov a tak nemám kúpené žiadne špeciálne žrádlo pre poter.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 00:53 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: mko
Že by čichavec měl stres z častějšího krmení, toho se nebojím. Pokud je akvárko velmi silně zarostlé a budeš dostatečně krmit dospělé a zároveň přidávat velmi jené krmivo pro mladé, tak by některé přežít mohly - když u mne ve Třístovce přežívají malé B.albimargináta, tak už věřím všemu. Správně ale očekáváš, že parmičky duhové půjdou po malých čichavcích nejvíce... pro ně je to ta nejpřirozenější a nejvydatnější potrava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 00:00 Muž mko [1]
dobrý večer, dnes som si všimol, že sa mi po akváriu pod uz skoro rozpustenou penou hemžia malé čichavce /guramy/ perleťové. Myslel som si, že to penové hniezdo pôjde aj tak do stratena a že sa samček len zabáva....ako vidím, tak som sa mýlil.
No ale nie som pripravený na malé rybky, čo s nimi? Neplánujem odchov, ale je mi ich ľúto nechať len tak...majú šancu prežiť v spoločenskom akváriu? Treba ich dokrmovať, či si niečo nájdu? Keď kŕmiť, tak čím v spoločenskom aq.?
V akváriu mám len 5 pancierničkov /tých sa nebojím/ párik čichavcov a 5ks parmičky duhové /tu sa bojím, že ich budú kradnúť, lebo sú schopné vyzbierať vlastné ikry do jednej/ Je šanca, že tu odrastú? Akvárium má 160l a je veľmi silno zarastené.
Stačí len silnejšie kŕmiť, nech si malé nevšímajú?
Čichavec je strašne bojazlivý, neexistuje šanca, že mladé v strese požerie, keď budem častejšie kŕmiť? Ďakujem za odpovede...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2013 22:13 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: david15
Pomohla by prezentace a fotky, ale jak to popisuješ, budou to nejspíš dva mladí samci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2013 20:22 david15 – Co se to děje?
Ahoj, chovám 2 čichavce zlaté ve 126l akva - společenské akva. A furt se poštuchují a doupou do sebe, točí se okolo sebe. Je to páření nebo co to teda je? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 21:57 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: QaQ
To jsme dosud nevěděli. Pravděpodobně jsou to ještě mladé ryby, které se třou poprvé... mně se to tedy nikdy nestalo, ale četl jsem o tom, že se to občas stává. Samec se to časem naučí... a nebo z něj nic nebude. Což bych v tomto případě byl na tvé místě spíš rád. Mladé po různobarevných rodičích těchto čichavců nebývají moc pěkné rybky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 21:37 QaQ
No právě že je to samec zlatého a samice je čichavec šedý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 21:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: QaQ
Vzhledem k tomu, že nám tajíš identitu čichavců, tak já ti zatajím odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 21:18 QaQ
Čichavci se mi vytřou aniž by postavily hnízdo nevíte co stim?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.01.2013 18:21 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: Ryki
vypln si prezentaci a nahod fotky, bez tohoto budou vsechny rady zbytecne...to, ze je samec o neco malo vetsi je normalni, zalezi na stari, stavu ryb, krmeni, velikosti akvaria, filtraci atd. atd..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 18:14 Ryki – velikost
Mám pár čichavců modrých a sameček je tak o 1-2 cm větší nevadí to?Vytřou se mi? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.01.2013 18:12 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: Ryki
u me vzdycky v podvecer, vypnu hlavni svetlo, necham svitit LEDky a pak prelovuju jikry..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 18:12 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ryki
Kdy? když jsou vhodné podmínky furt... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2013 21:59 Muž p7701 [331] - LabyrintkyRe: Celiny
tak to jsi udělal dobře já množim betty a také koukám na bříška jestli to berou myslím že problém mít nebudeš protagen si můžeš obědnat na tom odkazu je to pohodlný a 100% krmení na první týden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2013 20:23 R Muž romant [27987] Re: Celiny
Projevil jsi klasickou míru improvizace a budiž Ti za ni odměnou co nejvíce odchovanýho potěru do dospělosti. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   05.01.2013 20:19 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: p7701
poter zakrsliku jsem dal k poteru cich. modrych, kteri jsou o tyden starsi, takze momentalne nevim co je co. v akvariu bylo spousta nalevniku (akva bez filtrace), rozkrmoval jsem zloutkem, filtraci jsem supluloval vymenou vody vzdy hodinu po krmeni, klidne i vicekrat denne. pred hodinou jsem premistil poter do 35l nadrze s bublifukem, poter artemku zere, maji krasne zlute briska, ve zminene nadrzi budou muset zustat do konce ledna, kdy budu presouvat dosavadni 112l spolecenske akva do 250l, pote pujde poter do teto 112l..protogen znam, ale nikde v okoli ho nemaji...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.01.2013 20:03 Muž p7701 [331] - LabyrintkyRe: Celiny
četl jsem tvé otázky na artemku na zakrslíky je docela velká krmit s ní je lepší až tak nejdříve po týdnu spousta vykuleného plůdku neni schopná ji ulovit natož spolknout skus příště toto je to bomba www.exothobby.cz/… palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.01.2013 16:46 Muž Celiny [293] - Rostliny – treni zakrsliku
pridavam video: www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 19:54 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: Celiny
Samici jsem nekrmil 2 dny a nesplaskla takže zkusim to mražene. Díky palec ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2013 23:51 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: navik
tak ja mam jeste modre a perletove a ti na hnizdo prdi, nestavi a trou se pouze do plovoucich rostlin, jeste dodam, ze modri se trou kazdy tyden priblizne dva mesice v kuse, mesic pauza a pak zase co tyden, perletaci se trou jednou mesicne, betty se mi v jinem akva trely kazdy 3 den (1 samec a 3 samice), to vse po dvoudennim krmeni mrazenyma patentkama (artemie, dafnie atd na ne jaksi nefunguji)

pro grizzlyho: samice nemusi byt zaplnena jikrama, muze byt pouze prezrana, zkus dva-tri dny nekrmit jestli nahodou nesplaskne. pokud ne, zkus krmit mrazenym (nebo jeste lepe zivym) aspon ty dva dny a pak jim zvys teplotu na 28°C...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 23:31 Muž navik [908] - SumciRe: Grizzly
Grizzly napsal: .... Sameček ale pořád nechce udělat pěnové hnízdo.
Prosím o radu co bych měl změnit nebo udělat....


Pošli ho na školení k Celinymu - má tam pilného a šikovného stavitele hnízda, cituji "...ten mamlas mi vytrhal polovinu stonkovek, totalne rozcupoval ricii a vyhrabal vsechen eleocharis...". ;-)

chudáci kluci - aby se zavděčili - mají stavět hnízdo anebo ne?!? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 23:20 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Celiny
tak snad se podari aspon neco odchovat...
K tomu je dobrý článek na akvárko.cz, jestli jsi ho nečetl, tak www.akvarko.cz/… , třetí a čtvrtá stránka.
Držím palce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2013 23:00 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: PaDa
do atlasu jsem ji jiz hodil, jinak rybkam to celkem trvalo, ten mamlas mi vytrhal polovinu stonkovek, totalne rozcupoval ricii a vyhrabal vsechen eleocharis, tak snad se podari aspon neco odchovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 23:00 R Muž romant [27987] Re: Celiny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 22:59 DREDRA
perfektní momentka...to je romantika....jak už tady zaznělo šup s ní do atlasu potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 22:52 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Celiny
Pěkné palec
Přihraj tu fotku tady do atlasu, ať nezapadne ano

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 19

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 19069x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7402-cichavec-rozmnozovani-a-odchov?od=201