Clea helena
Kdyby jsi měl příjem šneku, tak bych klidně šel do 2, ale bez nich je to fakt na tu 1... i když bych se nebál tam hodit piskořky
ty ničemu neuškodí
i ten jeden je myslim si na hraně, ale pokud mu tam občas přihodíš nějaké plevelné šnečky tak by neměl být problém
Nasadil by som iba 1, 2 by mali o chvíľku hladovku.
0 11.05.2013 16:05 oleksakk [4] - Miniakvária Ahojte,
chcem sa opýtať či môžem v mojom akváriu viď. prezentácia akvária chovať 2x Clea Helena.
Ďakujem.
Starší reakce
Neboj se vlka nic. Myslím na tebe..
Tak na mne nezapomeň
Já to tež hazim rovnou do akvarka no..
Tak doufám, že u mě k tomu nedojde. Pač už bych je i neměl mít dlouho. Už konečně musím překopat akvárko a helenky půjdou do světa..
Abych se přiznal, já šneky nikdy do karantény nedával. Ale zase jsem krom té Tylomelanie snad žádného nekupoval. Jen rybky a kytky řádně propláchnout a hotovo..
Ja bych si Helenku taky poridil, jenze mam trosku strach z toho, co si muzu donest ohledne nemoci. A preventivne ji prelecit? Abych ji necim nezahubil...
Jak to prosim delate, kdyz si donesete noveho sneka? Jen klasicka karantena? Nebo nejaka leciva? Mohu poznat v karantene, ze prenasi neco, co se na tom snekovi nepozna?
Nepamatuji si, ze bych si v poslednich letech do akvaria daval nejakeho sneka chte, vzdycky se nejspis podarilo prezit jejich snusce na desinfikovanych rostlinach, proto mam tak male zkusenosti.
No, já si všiml, že mám v Džungli heleny, až jedna lezla z ulity Tilomelanie. Netušil jsem, jak se tam dostala, a hned jsem ji odlovil do Osmatřicítky, kde chovám heleny. Že nebyla v Džungli jediná usuzuji z toho, že už ze všech Tilomelanií jsou jen ulity a přibývá tam stále prázdných ulit okružáků a piskořek, žádnou další helenu jsem tam ale neviděl
Já mám s helenkama v akvišu Tylomelania sp., nádhernou, žluté barvy a nikdy jsem si nevšiml, že by po ní heleny šly.. Zato okružáky mi tam zbaští naprosto všechny..
Tak já hlavně nemohl pochopit jak by Helča chytla nějakou krevetku... ale pak jsem pravě viděl co jsem viděl
a tím by se ledacos vysvětlilo
Polomrtvou nebo umírající svlečenou krevetku zvládne, ale ulovit zravou krevetku se jí nepodaří. Pokud má krevetka krunýř v pořádku, nedostane se svým chobotem k jejím měkkým částem.
když vzládne ampulárii, tak proč ne mrtvoludělající krevetku
Tak to potom jo, pokud máš takovouto zkušenost... určitě se to takto stát mohlo, protože heleny pojídají všelijaké zbytky, i mrtvolky. Tak jak to píšeš by to mohlo být.
Já jsem to pozoroval
už jsem to tu asi někdy zminoval, ale normálně jsem viděl jak helena drží krevetku která se hýbala. Vysvětlení jsem si domyslel, jelikož jsem už taky viděl že se moje krevetky pouštěly do jedné co už vypadala mrtvě, chvilku ji ojídaly a ona se pak jakoby probrala a začala utíkat (moc jí to nešlo a ony za ní...takže jsem ji musel utratit)... čili si dovedu představit že ji ta helena chytla ve chvíli kdy jen ležela jako mrtvá a pak se na chvilku ještě probrala a snažila se uniknout.
tolik k mému pozorování
Také jsem viděl na youtube, jak helena žere krevetu, ale přišlo mi to hodně naaranžované. Já v akvárku nic takového nepozoroval. Což ovšem neznamená, že se to v jiném akvárku nemůže stát.
Dokážu sa napadnúť(som to pozoroval),no nič také si nespravia a jednoducho sa odplazia.Príroda to zariadila tak aby si oni navzájom neublížili.Na youtube som videl video,kedy dokáže helenka napadnúť i krevetku počas zvleku ak na seba práve natrafia.Krevetky sa v dobrej kondícii zvliekajú rýchlo,takže je to fakt len náhodné percento prípadov.
Myslím, že kanibalismus nikdo nezaznamenal. Já tedy určitě ne, a mám jich v akvárku dost. Když nemají šneky, tak se shání po zbytcích po rybkách. Nepozoroval jsem ani, že by napadaly krevetky.
Těžko říct, ale za sebe můžu říct, že jsem nikdy nepostřehl, že by se papali navzájem..
ona sa dokrmi sama,vždy si niečo nájde.ale môžeš jej sem tam dopriať slimáčika
Nebude treba ju dokrmovať ?
Môžem si do akvaria dať Clea Helena aj keď nemám žiadných slimákov ?
Starší reakce
Neboj, jakmile se nažerou, vydrží i několik týdnů nežrat.
Starší reakce
tak helenky se chovají racionálně jako většina živočichů, zabíjejí jenom pro uspokojení hladu a ne pro zábavu
já tu moji neviděl asi měsíc
Jen nacházím prázdné ulity od jejího řádění
Já jsem od toho taky moc nečekala a oni jsou to pěkní žrouti
si vzpomínám jak jsem si koupil 2 helenky na burze, přišel jsem domu, dal jim tam levatku a čekal...
a nic
Koupila jsem je v Hornbachu, kde nic tu nic, jen plné dno Clea Helena, takže velká konkurence při krmení.
Ten jeden šnek je o poznání aktivnější i se rychleji pohybuje, ten druhej tomu pohybu moc nedá, ale i tak si okružáka našel. Civěla jsem do toho akvárka snad dvacet minut
. Myslím, že je to přejde až se nasytí.
No sám jsem pozoroval že piskořku stejně velkou jako je sama, dokáže helena stáhnout za asi 15 minut, ale nikdy jsem neviděl že by se hned pustila do další, natožpak do 4...
ale jak říkám moje se tedka asi daly na vegetariany
Docela bych té rychlosti žraní aj věřil. Např. je zajímavá podívaná, jak rychle dokážou heleny žrát patetntky. Tahají to do sebe jak špagety
5 šneku? ty jo tak ti museli mít pořádný půst
Dnes jsem si dva donesla domů, aby mi pomohli zredukovat přemnožené okružáky, které jsem si dotáhla s rostlinkami. Asi po pěti minutách se rozhýbali a hned se pustili do šneků a to cíleně! Za 15 minut ten jeden zvládnul pět šneků a ten druhý tři. Byla to zajímavá podívaná! Až se dost nasytí tak počítám s tím, že tempo jim klesne. Počáteční aktivitu přičítám tomu, že v obchodě prostě vyhládli, neměli totiž k dispozici šneky k snědku a ted se objevili v ráji
To je přesně to, co jsem měl na mysli
S tou Piskořkou mám tedy teď zmatek, původně jsem si myslel že je to Hermafrodit, pak jsem někde četl že má oddělená pohlaví (ale to si pamatuji jen mlžně) a teď jsem zase četl na miniAkva od Raviolky že je hermafrodit .... Jistotu mám jen v tom že umí množení partenogeneticky.
Krásně to tady popsal kdysi rudolf, dovolím si pro oživení ještě jednou zkopírovat:
"Okružáci (čeleď Planorbidae), levatky (Physidae) a plovatky (Lymnaeidae) jsou všichni hermafroditi, kteří jsou schopni i samooplození. „Schopni i“ znamená, že když se rozhodnou, učiní tak, když se nerozhodnou, neučiní tak a počkají si na výměnu spermií s kolegou/kolegyní. Jak je k aktu samooplození donutit, není známo. Co je známo, ale pouze u okružáků, je skutečnost, že oplozená vajíčka vzniklá samooplozením mají velmi nízkou líhnivost, jen asi 5–6 %.
Piskořky (Thiaridae) jsou odděleného pohlaví, ale téměř výlučně se rozmnožují partenogeneticky, tj. z neoplozených vajíček, jinými slovy, samice se vlastně klonují. To je, prosím pěkně, biologicky setsakra jiný způsob rozmnožování než samooplození.
Rody Brotia a Tylomelania (Pachychilidae) jsou odděleného pohlaví.
No a ještě zbývají z běžně chovaných akvarijních plžů ampulárky (Ampullaridae), o kterých snad už je dnes dostatečně známo, že jsou také odděleného pohlaví, byť se o nich dlouhá desetiletí tvrdilo, že jsou to hermafroditi.
Jaroslav Hofmann"
a ještě od téhož autora k těm piskořkovým samcům:
"Tvrdí se, že samci se vyskytují pravděpodobně jen v přírodě, k jejich vzniku je asi potřeba "cosi", co chov v akváriu nenabízí. Ale nejsem si jist, zda se tím někdy někdo seriózně zabýval."
- 2-3 mesice trvalo, nez se maly snek zacal promendovat po AQ a ty jsi si ho vsiml
- maly snek si hned po narozeni zaleze do substratu a lovi vhodnou korist..
- smice mela v sobe oplodneni vajicka uz z obchodu, samec tim padem nebyl treba..
Myslím že v dřívějších diskuzích se přišlo na to, že pohlaví má oddělené ale v akváriích se vyskytují jen samice...
ale už je to nějaký patek co se to řešilo tak nevím jistě
0 09.04.2013 09:09 petrl No toto si může skutečně najít a přečíst každý, jenom hledat, mně se zatím ale nepodařilo
zjistit, jakým způsobem zapůsobí Clea helena na napadené plže i někalinásobné velikosti
po zasunutí tzv. "vysávacího" chobotu, pravděpodobně zde působí nějaký jed spolu s trávicímí enzymy, který znehybní kořist a způsobí rozložení těla na tekutinu, je to ale
pouze můj odhad, víte někdo něco bližšího ?
A nebo mnou zmíněné množení partenogeneticky.
OT: S tou Piskořkou mám tedy teď zmatek, původně jsem si myslel že je to Hermafrodit, pak jsem někde četl že má oddělená pohlaví (ale to si pamatuji jen mlžně) a teď jsem zase četl na miniAkva od Raviolky že je hermafrodit .... Jistotu mám jen v tom že umí množení partenogeneticky.
asi mají schopnost si v sobě podržet oplodněná vajíčka,nebo spermie po nějakou dobu
tak ale tohle nám to tu moc neobjasnilo, zde se píše, že pohlaví je oddělené, ale proč se mi teda ten šnek namnožil, když byl v akva 2, 3 měsíce sám? a Nejsem si vědom, že bych odněkud kupoval rostliny, kde by mohly být šnečci.
7 08.04.2013 21:49 NIKO [528] Bližší popis:
Je velmi atraktivní druh plže s protáhlou kuželovitou ulitou s podélným vroukováním. Barvu má hnědou se žlutými pruhy. Do akvárií se často pořizuje kvůli skutečnosti, že se živí jinými plži, takže dokáže zabránit přemnožení často obávaných okružáků.
Pohlaví je oddělené, k rozmnožování tedy potřebujeme samce a samičku. Množení je pomalejší a dá se dobře regulovat sběrem případné snůšky. Mladí šneci se začnou líhnout asi po měsíci a nemají žádné zvláštní požadavky na kvalitu vody.
Jedinou z podmínek pro zařizování akvária je jemné dnou (písek nebo jemný štěrk).
Pokud již v akváriu nejsou žádní šneci, kteří by jim posloužili jako potrava, nepohrdnou žádnou náhradní potravou, kterou vhodíte do akvária rybám a ta se dostane až na dno. Pokud narazí na uhynulou rybku, i tu dokáží zkonzumovat. Pozor, jsou schopni napadnout například i ampulárie.
Stačí hledat na netu
sakriš Piskořka je hermafrodit
piskořka není hermafrodit
sme se do toho zamotali.. no myslel jsem to tak že jsou třeba 2...aspon teda pokud vím...já osobně mam v akvarku 2...už asi 8 mesicu nebo tak nějak a žadné mladé.. s toho usuzuji stejné pohlaví
To piskořky také, ale to že je oddělené pohlaví ještě neznamená že na rozmnožení je potřeba obou pohlaví.
EDIT: sakriš Piskořka je hermafrodit, ale i tak jí stačí na množení partenogeneticky jen jedno pohlaví, ale jak je to u Helen nevím ....
Pokud vím tak pohlaví mají oddělené
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 27 28
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 45253x