Řasy na rostlinách
0 16.08.2012 09:01 vitek38 – problém s anubiasy
Zdravím akvaristy.
Za posledních pár týdnů, se mi na anubiasech var. nana začaly objevovat podivné řasy. Podobná řasa se mi objevuje i na skle v akváriuriu - ale jiné rostliny nenapadá. Anubiasům zdá se, něco nesvědčí a tak se z dříve krásných zelených rostlinek staly tyhle zažloutlé ubohé rostliny. Asi před měsícem, jsem celé akvárium předělával - může to být způsobeno přemírou světla k těmto rostlinám ? Nutno připomenout, že touto řasou trpí i anubiasy ukryté ve stínu, pravda v menší míře a nežloutnou listy. Můžete mi prosím poradit, co v akváriu chybý, nebo přebývá ?
Předem děkuji za odpovědi.
Starší reakce
chtělo by to prezentaci,pak bych ti poradil víc,bojoval jsem s velkým množstvím řas(můžeš kouknout na jednu mou fotku) až jsem přišel na to správné dávkování PMDD,dávkování CO2 atd.těžko takhle radit když nemám víc vstupních info.i fotky by pomohly.jinak já naopak měl železa ve vodě málo
Já bych asi taky PMDD úplně nezatracoval, nikdo z nás není vševěd, a jak už tu bylo nesčetněkrát psáno, každé akvárium je originál. Spíše bych podpořil rostliny a filtr. Nejlevnější, jako dočasné řešení, je asi čerpací hlava a pořádná kostka biomolitanu, ve vaší nádrži máte podle mého názoru poddimenzovaný filtr, ale z vašeho profilu to nelze vyčíst, protože neuvádíte, jaké máte ryby a kolik. Do externího filtru lze místo sériově dodaných keramických kroužků postupně a opatrně vyměnit médium za Eheim Substrat Pro, nebo Sera Siporax, které platí za jedny z nejkvalitnějších.
Hnojení PMDD bych rozhodně nevynechával. Odebráním mikroživin a draslíku jenom ublížíš rostlinám a řasa nad nimi zvítězí. Tu zmínku z článku bych bral s velkou rezervou. Je to jenom nějaká autorova domněnka.
Tak se omlouvám za vsuvku, ale v článku u uvedeného odkazu
www.horacovoakvarium.cz/… , za který tímto děkuji píšou nepřidávat železo... Takže jdu do zvýšené údržby formou častějšího odkalování, zbavím se 5 ks mřenky pakistánské, které mi donesl kamarád a které jsem prakticky nechtěl, ale bylo mi líto tak krásné ryby nechat uhynout. Ale mrch jsou strašně aktivní, víří kal a pořád někde ryjou - tedy ty co mám já.. pořeším to co2 a něco s tím filtrem.. A děj se vůle boží ... i když s mou pomocí
Díky všem za příspěvky... Už hledám a koukám na nějakou druhou filtraci, kterou bych dodatečně přidal, také proto, že v akva pořád poletují nečistoty a filtrace je asi není schopna odstranit. Ve filtru mám hrubý molitan a dva koše s keramickými kroužky, vata už byla úplně rozpadla tak jsem ji vyhodil. Nevíte zda je lepší přidat něco navíc, nebo stačí dokoupit nějakou tu jemnou vatu??? Bohužel mi dispozice akva nedovolí tahat další hadice, takže buď něco seriově s mým atmanem CF 600, ale asi to omezí průtok dvě stejné nebo silnější filtrace za sebou (myslím omezení jedné tou druhou filtrací), nebo nějakou vnitřní variantu do akva samostatně. Už jsem zvýšil objem pouštěného CO2 a zítra zase částečně odkalím, testoval jsem PH, KH test a NO3 a vše vycházelo zatím v normě (jen si nejsem dle těch barev jistý úplně přesnou hodnotou) CO2 pouštím přes skleněný difuzor pod sací koš filtrace, kdy je tato varianta asi celkem neúčinná, protože spousta bublin není nasáta do filtru a vypluje na hladinu bez rozpuštění... Taky to nějak asi pořeším. A PMMD používám základní směs bez KNO3 pro běžná akva, tam by Fe měly obsahovat mikroprvky pokud jsem dobře pochopil.. Nebo mám to FE nějak ještě přidávat? Díky moc
Zdravím, potřeboval bych poradit s řasou v krevetkáriu. Pokusím se popsat celý problém: nádrž je 30l založená v únoru, celkem 12 korýšů a 8 ryb (velmi drobné tetry). Brzy po založení se mi začaly objevovat všemožné druhy zelené i hnědé řasy včetně sinice (ta už naštěstí byla zdecimována). Momentálně se mi dost šíří ruducha a zelená chaluhovitá řasa, která silně obalila značnou část rostlinstva. Nádrž odkaluji jednou týdně, nano filtr jede na poloviční výkon, svítím od 7 do 22 hodin s tříhodinovou polední přestávkou (jednou 8W bílou zářivkou + jednou 11W zářivkou se žlutým odstínem). Nevzduchuji, hnojím přípravkem od Dennerle s obsahem železa, přidávám přípravek pro úpravu vody, který váže chlor a fosfor.
Mimo této nádrže mám ještě 80l akvárium pro ryby, 2 roky zaběhnuté, kde absolutně není žádná řasa. Voda je pochopitelně stejná, jenom nepřidávám ony výše zmíněné přípravky, svítím stejným typem osvícení (pochopitelně vícewattovým). Je mi jasné, že je potřeba dosáhnout rovnováhy mezi množstvím světla a živin, ale už nevím, co zkusit - přestal jsem / začal jsem hnojit, zvýšil / snížil intenzitu a dobu svícení, více / méně výměny vody. Vždy čekám tak 10 dní, jestli se dostaví výsledek, ale je to jenom o tom, že jedna řasa vypudí druhou. Momentálně asi zkusím na nějakou dobu vůbec nesvítit, i když to asi zastaví růst rostlin (který beztak poslední dobou stagnuje právě kvůli pokrytí řasami)
Foto případně připojím, pokud by někdo chtěl vidět, jak vypadá momentální stav - je to zkrátka špatný
Presne tak. Vymieňaj vodu a po pár mesiacoch zmizne
Proveď přesně to, co poradil payoch. Jednou měsíčně čistit filtr, měnit každý týden vodu (klidně i víc jak polovinu), pořádně odkalovat a udržovat akvárium v maximální čistotě. Zároveň jakýkoliv příznak řasy okamžitě odstraňovat. Nesmí jí tam být ani chomáček. K tomu ještě zvyš množství CO2 a můžeš použít PMFE, Easycarbo nebo Seachem Flourish Excel.
Ruducha se vyskytuje v akváriích se špatným poměrem fosforečnany/CO2. Takže zvýšit CO2, přidat tekutý uhlík výše uvedenými přípravky a čistota. Potom řasa zmizí.
Ruducha. Sám jsem si ji užil dostatečně. Mně se osvědčilo přestat překrmovat, měnit intenzivně vodu (každé 2 dny 30%), odsávat dno, přidat filtraci, hodně napadené listy odstranit. Ruducha bohužel není záležitost na 14 dní.
www.horacovoakvarium.cz/… Omlouvám se, ale opět jsem se snažil hledat a pochopit, bohužel marně.. V akva cca 5 měsíc založené se mi objevily řasy ( nic zvláštního ) žabího vlasu jsem se už skoro zbavil a asi půjde do kytek úplně, tedy snad, ale na asi echinodoru (omlouvám se nejsem si jistý) se mi objevuje myslím nějaká štětičková řasa. Nechápu proč! je jen na této rostlině a jeden chomáček jsem našel na skle u rostliny. Rostlina a hlavně list na kterém řasa je vypadá také zdravě.. Kvůli řasám a rostlinám jsem začal aplikovat PMMD a CO2 zmizel žabí vlas, ale tato mrcha ne. čím to prosím může být? foto a info akva a řasy jsem dal do profilu, pokud by jste byl někdo tak hodný a dovedl poradit jak se ji zbavit než se rozroste. Díky
Starší reakce
"
Drahoš . napsal: lidi mi psaly" - asi překlep,viď.Y a I jsou na klávesnici "daleko" od sebe!
25 bublinek CO2 za minutu do 250ti litrového akvária je opravdu hodně málo! Starší reakce
Já bych si alespoň pořídil testy na NO3 a PO4, ať víš, na čem jsi. Draslíku a mikroprvků tam bude málo určitě, pokud nepřihnojuješ. Z toho pak pramení i řasy. Řasy rostou, když nemají rostliny to, co potřebují.
Klíííd, neházej flintu do žita, ani 6 v 1 do koše. Pro orientaci jsou zcela dostačující a překvapivě až dost přesné. Měl jsem možnost je kontrolovat kapkami...
To bylo na Drahoše. V prezentaci máš ale napsáno CO2: ne, tak mi to kdyžtak vysvětli. Papírkové testy jsou celkem na nic. Jestli to myslíš s akvaristikou vážně, tak si pořiď pořádné testy minimálně na NO3 a PO4. Raději nějaké kvalitní, třeba od JBL - jsou spolehlivé a trvanlivost je dlouhá, takže je to dobrá investice si myslím.
EDIT: CO2 už chápu. Ten příspěvek patřil drahošovi. Rady pro tebe jsou pod ním. Snad ti to trochu pomůže.
Nemáš hodně světla. Hodně je relativní pojem. Máš ho prostě víc, než jsi měl, takže musíš i víc hnojit. Když budeš mít 200W a budeš adekvátně hnojit, ani těch 200W nebude moc. Jde o rovnováhu. Já bych opravdu přidal tablety do dna a začal měnit 1/2 vody obden po jeden týden - řasa by měla ustoupit. Ta řasa začala růst po přidání světla?
Ferdajz: Máš moc příjemné akvárium. To umístění rostlin a čistota
Moc se mi líbí.
Já bych přidával denně EasyCarbo nebo Flourish Excel v doporučeném množství, je to v podstatě náhrada za CO2. Seachem Excel bych s PMFE moc neporovnával. V Excelu od americké firmy Seachem je toho trochu víc, než jen glutalaldehyd. Ta kvalita je trochu jinde, ale pro tvé účely možná postačí. Třeba vyzkoušej oba přípravky a můžeš porovnat. Ale jak už tady zaznělo, ne každá rostlina ti při tvých podmínkách poroste. Buď bys jim musel zajistit 100% podmínky - včetně CO2 nebo prostě vybírej rostliny a ty co neporostou vyměníš za jiné.
Shodou okolností mám teď jednu rybičku nemocnou(odřenou) tak ji léčim, tak měním ob den 1/2 vody..
Ale možná ses přehlídl, já CO2 nepoužívám..
A testry mám 6in1 od Tetry, ale PO4 budu muset ještě sehnat..
Tak jestli můžu poradit, tak bych nejprve vyčistil filtr a zvýšil co možná nejvíce cirkulaci vody. Potom bych začal měnit vodu a to 1/2 vody obden zhruba týden.
Jako druhé bych podpořil rostliny. Píšeš, že vůbec nehnojíš. Když jsi ale začal s CO2 a máš poměrně vysoké osvětlení, bude hnojení asi nevyhnutelné. Pořídil bych si testy na NO3 a PO4. Pokud by byly tyto dvě hodnoty nízké, zvolil bych nějaké hnojivo s obsahem NPK. Každopádně bych ale použil do dna nějaké tabletky (s obsahem mikroprvků, železa, draslíku). Dej jich několik ke kořenům rostlin a uvidíš, jak najednou ožijí a chytí barvu. Kontroluj NO3 a PO4,NO3 udržuj mezi 10 - 20 mg/l, PO4 od O,2 - 0,6 mg/l.
Naprostej souhlas s tím co psal usine, jenom si dovolím to lehce doplnit a to, že to co Ti neroste teď, může růst třeba za nějakej čas. Akvárium není sterilní prostředí a neustále se vyvíjí a zvláštěpak 4 měsíční čerstváček.
gargamel napsal: Teď jsem si všiml, že tady máte prezentace. Omlovám se, neznám to tady tak dobře.
Teď jsem si všiml, že tady máte prezentace. Omlovám se, neznám to tady tak dobře.
Nepočítej s tím že ti poroste všechno co do aqua zasadíš. Chce to zkoušet a to co nejde tak vyřadit.
Jasně, plno lidnem funguje akvárium i na tomto způsobu a daří se jim skvěle. Jenom jsem připojil svou zkušenost. Obecně se ale třeba v zahraničí doporučuje postup pravidelného čištění filtrů, co nejvyšší průtok a žádné brždění. Je to ostatně napsané i v každé příručce k EHEIMU a jiným zahraničním filtrům.
Ferdajz, Drahoš: Hoši já bych vám rád poradil, ale z jedné fotky a popisu situace jednou větou opravdu netuším, v čem může být problém. Pokud napíšete přesný popis situace, CO2, světlo - kolik a jak dlouho, intervaly údržby, počet ryb, rostlin, fotky, zaktualizovaná prezentace, filtrace, proud, hnojení atd. tak potom můžu něco i poradit. Takto je to věštění z koule a nikdo vám pořádnou radu bez těchto informací ani nemůže dát.
Rozumím, já jsem myslel, že po čtyřech měsících by to už mohlo být zajetý, tak já tomu ještě dám čas a budu experimentovat, dík za odpovědi..
Tak ono v poměrně čerstvě založeném akváriu velké zázraky zatím čekat nelze. A ne všem rostlinám, narozdíl naopak od jiných, momentální stav musí vyhovovat.
Já vím taky kulový
Já jsem tušil, že s tím budou nějaký problémy, jenže jsem četl, že když se o to člověk bude dostatečně starat, tak se to dá zvládnout..
Všechny hodnoty jsou v normě, akorát mám tvrdou vodu.. Snažím se co to jde, ale i tak to je málo..:/ Ostatní rostliny rostou jak blázen a jsou bez řasy, jen tenhle liliovníček a anubis je trošku chycenej..:(
Tak v tom, jak se o filtr starat a jak intenzivně ho čistit nás bude muset rozsoudit zřejmě někdo třetí.
Nemyslím si, že tak jak jsem to napsal, bych někoho nabádal k zanedbávání údržby.
Ahoj,
chtěl bych reagovat na tento výrok:
Jako opatření, který nic nestojí bych doporučil se měsíčně nevrtat ve filtru a nechat ho pěkně v pohodě a klidu dělat svoji práci a utevřít ho až v moměntě kdy se ohlásí a to tím, že jeho výkon bude viditelně snížený. Poloviční výkon filtru značí dobře zajetej filtr a teprve až se ten výkon bude ještě více snižovat, tak teprve pouvažovat o tom otevření. Záměrně píšu o otevření, protože ne vždy po otevření venkovního filtru je nutný ho čistit a když tak ne všechny náplně najednou, ale postupně, aby zbytečně nedocházelo k úbytku nitrifikačních bakterií a jenom se přirozeně omlazovaly.
Zkoušel jsi někdy čistit pravidelně jednou měsíčně filtr? Já ano. Udržuju ho v maximální čistotě a jednou měsíčně ho čistím. Kdysi jsem to dělal způsobem, co popisuješ a od té doby, co jsem jej začal pravidelně čistit ubylo řas a akvárium je celkově čistší.
Ono to dává smysl. Proč by měla voda protékající filtrem procházet přes ten rozkládající se hnůj a znovu se kontaminovat? Vynáší tak ven jen NH látky a org. odpad. Navíc jakékoliv zpomalování průtoku je kontraproduktivní. Jednak kvůli proudu, který se potom nedostane i do zákoutí akvária a nedokáže s sebou vzít odpad, který je tam usazený. Druhá věc je špatný roznos CO2 a živin.
Píšeš, že je tam více bakterií. To je sice možná pravda (netuším), ale tím, že se sníží průtok těmi bakteriemi proteče míň vody. Není lepší, aby tam proteklo více vody i přesto, že by tam bylo o několik procent méně bakterií?
Zkus to taky vyzkoušet, možná budeš překvapen výsledkem. Čistota je základ, a to nejen v akváriu, ale i ve filtru.
Řekl bych, že to jak ta Hnědovka vypadá je její reakce na nějakou změnu, či změny, který v akváriu probíhají. Přirovnal bych to ke kryptokorynový chorobě. Docela bych si tipnul, že spoluviníci toho stavu jsou ty kančíci, alespoň mě se nikdy hnědovkám s kancema moc nedařilo, ale to je jenom můj sujbektivní názor, který může být mylný.
Určitě by to pro přesnější určení chtělo nějakou fotku. Ono třeba máme pravdu oba a Ty tam máš jak hnědou řasu, tak sinici.
A nebude to spíš než hnědá řasa, sinice, když se to dá dobře setřít a je to slizovitý?
Takhle vypadají rostliny když nerostou. Udělal jsi z akvária rybí polévku. 35 ryb na 65 litrové akváriu je trochu moc a to pak můžeš čekat problémy podobného typu. Hnojivem ten stav zřejmě ještě zhoršíš.
Jako opatření, který nic nestojí bych doporučil se měsíčně nevrtat ve filtru a nechat ho pěkně v pohodě a klidu dělat svoji práci a utevřít ho až v moměntě kdy se ohlásí a to tím, že jeho výkon bude viditelně snížený. Poloviční výkon filtru značí dobře zajetej filtr a teprve až se ten výkon bude ještě více snižovat, tak teprve pouvažovat o tom otevření. Záměrně píšu o otevření, protože ne vždy po otevření venkovního filtru je nutný ho čistit a když tak ne všechny náplně najednou, ale postupně, aby zbytečně nedocházelo k úbytku nitrifikačních bakterií a jenom se přirozeně omlazovaly. Svícení 12 hodin denně bych bez přidávání CO2 tzv. zvenku viděl jako hodně a tudíž bych šel cestou snížení té doby osvětlení na max. 10 hodin, popřípadě svítit s pauzou třeba 4 hodiny svítit, 2-3 hodiny pauza a posléze 6 hodin dosvítit. Na hladinu bych pořídil nějakou plovoucí rostlinu na rozbití toho světla, nebo třeba nechat plazit po hladině listy nějakých rostlin. Za výměnu vody chválím, to odkalování bych prováděl dle potřeby, takže ne každý týden, čímž sleduji ten trend lehkého zvýšení hladiny CO2 z přirozených zdrojů.
Tak jsem si o tom něco přečetl, objednal jsem si PMFE i PMDD, tak pak napíšu, jak to dopadlo
Chemii jsem nezkoušel ještě žádnou, chtěl jsem odtranit příčinu..
Ale tak asi se nedá nic dělat a zkusím to..
Zkoušel jsi Excel nebo easycarbo? Na ty černé řasy celkem zabírají.
Ahoj, od založení akva mám problém s hnědou/černou řasou.. Vyskytuje se na anubiasu a liliovníčku viz. foto. Zkoušel jsem si hrát s dobou osvětlení (nyní 12h) - žádná změna, přestal jsem hnojit - žádná změna. 1/3 vody měním minimálně jednou týdně a už pomalu přestávám doufat, že někdy zmizí, teď se pomalu začíná objevovat i na dekoraci.
Za jakoukoliv radu budu vděčný, info mám v prezentaci..
Děkuju
Starší reakce
Já měl podobný problém a zbavil jsem se jí tak že jsem do aq dal růžkatec. Nechal jsem ho volně plavat a on zastínil světlo a navíc odčerpal hodně živin,takže řasa asi do měsíce zmizela. Ale dal jsem ho tam opravdu hodně. Jinak jsem dvakrát týdně měnil vodu a listy jsem nestříhal.
Mas mozna v horni pulce(pro Staghorn)svetla dost,kdyz se mu tam dari,tezko poznat z prezentace kolik ho mas(z vyrazu Osvetleni: Zarivka
).Mozna stim budes muset neco delat
!
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 21
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 37900x