Řasy na rostlinách
tak snad tady je lepší fotka
To na obrázku je nějaký echinodorus který se vám předělává z emerzní rostliny na submerzní. Staré poškozené listy je třeba otrhat.
0 08.12.2012 23:36 OndraT – Re:
jediné,kdy došlo k likvidaci rostlin bylo, když jsem mel v akvariu cca 11 kančíku, nechal jsem si jen chovný pár a rostlinek uz si ani nevšimnou. A ocelati se rostlin ani dekorace nikdy ani nevšimli.
Já myslím že ty řasy díky rybí osádce nemá cenu ani řešit protože vám rostliny stejně zlikvidují.
chtělo by to lepší fotku, já v tomhle nic nevidím, jen nějaké díry v listech...
0 08.12.2012 20:33 OndraT – copak je to za řasu? Parožnatka?
Ahoj, mám asi mesic nove založené akvárium a na všech kytkach,jak na stoncích,tak na listech se mi objevila tahle řasa. Copak s ni? Kde by mohla byt príčina? Co by jste doporučili za rostlinky do akvarka s kančîky,gibicepsi a ocelaty?Moc díky!
Starší reakce
Momentálně provozuji "svářečcské" redukční ventily, (cena), dříve i "origo-akvarijní" od dvou různých firem (i výrobců!). Krk za to nedám, ale myslím si, že i u nich to fungovalo podobně. Jistý si ale skutečně nejsem...
Ten Dennerle-systém by byl v tomto smyslu řešením, ovšem za poněkud "nelidovou" cenu...
Kontroler je určitě řešením!
Pro mě, který jsem svou "nečinností" zlikvidoval během krátké doby dvě sondy pH-metru, je zde však reálné riziko, že by kontroler dopadl podobně...
Asi zůstanu u toho, že jednou za čas bych měl kouknout na měřáky, a pokud tlak v láhvi poklesne, víc si CO2 hlídat...
Poridte si Ph controller a nebudete mit problemy z "koncici CO2 naplni" a priotravenyma rybama a navic budete mit stabilni CO2!
Díky za objasnění už jsem to hledal na netu, takže není potřeba tuto vlastnost liaporu nějak zohledňovat při měření parametru vody a hnojení, když pojme prvky a poté opět vydá zpět, je to taková malá akumulační zásobarnička.. rozumím tomu dobře ? Je to pozitivní vlastnost substrátu, tak jako pórovitost pro možnost osídlení bakteriemi.. díky
Sid jiste dovoli:CEC(Cation exchange capacity)je schopnost substratu(nejcasteji ruznych palenych jilu apod.)vstrebavat do sebe ziviny(positively charged ions of minerals) z vodniho sloupce nebo hnojiva ve dne a ty pak potom pozdeji uvolnovat zpet do vody,pro potrebu rostlin!Coz Liapor urcite je!
Vsechny tyto typy substratu jsou pro rostlinkare prinosem!
Ještě jsem si všiml Side, že na vlákně o LIAPORU hovoříš, že má dobré KVK (CEC), jen nevím co to znamená, každopádně mi dno tvoří větší vrstva cca 10-12 cm liaporu, tak to možná má také nějaký vliv na množství obsažených prvku ve vodě ( liapor na sebe váže některé prvky? ) díky
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na tu docházející láhev. Mě když docházela tak se mi přiotrávily ryby. Takže se nemá nechat do prázdna? Nějak jsem nepobral jaký to má vliv na tlak nebo o co vlastně jde.
Děkuji za odpověď.
jsem vděčný za jakýkoliv podnět... Rozbor vody máš na mysli klasickými testy, nebo něco více rozsáhlejšího??? Dělal jsem test a vyšly mi DKH, NO3 0-12,5 tam si opravdu dle těch barev nejsem jistý spíše bych se přikláněl někde k 0, ale prý je to hloupost, když hnojím EI a týdně tam dodávám vyšší hodnoty.. ( takže to dává smysl a souhlasím s tím, jen ta barva tomu opravdu odpovídá, takže je možná hodně nepřesný test, nebo jsem silně barvoslepý!), PH bylo dle testu také v normě hodnotu teď přesně nevím, ale o víkendu udělám testy znovu a uvidím. Vodu měním každý týden 1/2 nádrže cca 90-100l vodovodní Kružberk. Myslíš že mám raději udělat i testy čerstvé vody? Do filtru teď vůbec nesahám, pouze pravidelně čistím předfiltry a někdy v akva vodě propláchnu molitany. Ale do keramiky v koších vůbec nelezu, filtr jede asi od konce července. Ještě jsem zapomněl vzpomenout na skutečnost, že při výměně vody přidávám do akva bakterie
www.agrobio.cz/… od AGRO BIO Opava dle návodu. Jaký rozbor mi prosím doporučuješ ? Díky
...mohlo jít o problém s ventilem a docházejícím co2 v lahvi, četl jsem že může propouštět více plynu... to si ale nejsem jistý...
Nevím, jestli pochybujete o tom, jestli je na vině "zvednutí CO2" nebo docházející CO2 v láhvi, ale pokud pochybujete o tom, že docházející CO2 v láhvi propouští více plynu, tak už nepochybujte.
Obvykle to neuhlídám a na docházející CO2 mě upozorní až ryby v rauši...
V žádném případě nechci suplovat Gargamela, ale jedno bych vám doporučil: chtělo by to komplexní rozbor vody. Někde musíte dělat chybu, když s tím bojujete tak dlouho.
Ahoj Gargameli a všem ostatním, tak jsem tady asi po 5 měsících zase a nejen tady, čtu , hledám a řeším co se dá ať jsem moudřejší a méně otravnější, což se mi nedaří. Gargameli řešil jsem s tebou moje akva i na rostlinných akváriích a jelikož jsem problémy stále nevyřešil vracím se zpět k tvému příspěvku a doporučení s pár otázkami... Snad si na mne zase najdeš čas a ostatní se třeba také připojí se svou troškou do mlýna, budu vděčen..
Tak dle rad jsem nepřestal hnojit, jen jsem přešel na EI dle doporučeného návodu. Vodu měním 1/2 akva 1 x týdně, sytím co2 z láhve, ale řasy se stále zbavit nemohu.. Zvedl jsem co2 a vytrávil půlku osazenstva (smutná realita a důkaz mé blbosti..).. ale mohlo jít o problém s ventilem a docházejícím co2 v lahvi, četl jsem že může propouštět více plynu... to si ale nejsem jistý, každopádně řasa se drží dál... Abych se zbavil aspoň zelené tak jsem na 3 dny zastínil celé akva... výsledek... řasa je tam dál a jen se asi ze dna na povrch rozhodly v té tmě vyrazit ploštěnky, které jsou všude po sklech .. mrchy... Zapomněl jsem dodat, že v akva nebyly žádné ryby ani šneci, vše zbylé jsem přelovil a umístil do druhé nádrže.. Ted mám stabilní dodávku co2, DC je krásně zelený a také jsem koupil nový filtr JBL 1501 a pomocí čerpadla zesílil proud vody, do nádrže jsem umístil 10 ks parmičky černopruhé SAE, ale jsou tam teprve týden tak uvidím co požerou... Chtěl jsem se zeptat zda můžu při hnojení EI zkusit měnit vodu víckrát týdně po menším množství , nebo stačí tedy 1 x týdně 1/2... myslím si že by to byla škoda toho hnojiva! Tak se chci zeptat na ty přípravky na bázi tekutého uhlíku, který by jste mi doporučili.. Četl jsem že na tu zelenou řasu by to mohlo zabrat a ruduch budu muset řešit asi jinak... (PMFE, Easy carbo, nebo flourish exce ?) který z nich zvolit? nebo je to jedno a jsou složením podobné a jen cena je jiná.. některé jsem našel na Vašem shopu rostlinnáakva jen nevím který zvolit... A pak ještě dávkovat dle návodu, nebo zkoušet lokálně stříkačkou s vypnutým filtrem ? A hnojit u toho mám normálně dál nebo přerušit? Ještě jsem přemýšlel do akva nasadit pár kusů NERITINY a nebo CITHONY, ale nejsem si jistý a musel bych pro jistotu vytáhnout heleny ať mi je nesežerou... Díky všem zkušenějším a ochotným za rady a podněty... Milan
Starší reakce
Nevíme ani zbla o tom o jakou jde řasu, ale obecně platí, že CO2 je dobrým podporovatelem růstu rostlin a tudíž se tímto dá tvrdit o potlačování růstu řas. Prostě když budou vyhrávat prosperující kytky, nebude se tolik dařit řasám. Mrkni třeba na tenhle odkaz.
www.horacovoakvarium.cz/… jenom o CO2 to není, je to o celkový kondici a vyváženosti.
poradí mi někdo s řasou na rostlinách a pomůže mi CO2??? děkuji za rady
Starší reakce
Zjisti si od dodavatele vody, kolik živin obsahuje naše voda. Třeba ti to něco napoví.
0 17.09.2012 21:26 grunda [1781] - Cichlidy Vodu jsem vyměnil a k PMDD se vracet asi nebudu páč si myslím že stačí přidávat co2. Můžu se tedy ruducha vytvořit vlivem přehnojení? Myslel jsem si že následkem přehnojení jsou jen zelené řasy.
Starší reakce
Řasa to nebude. U mně to začlo podobně ale byla více průhledná. Byla to sinice, to nechci strašit.
Tak na biogenní odvápnění to nevypadá,
a co to bílé může být, mě nenapadá...
Zkuste tu věc pro klidnou duši odstraňovat.
Jak je vidět z těch fotek, rostlinám se nedaří špatně; v dokonalé kondici sice nejsou, ale rozhodně nestrádají.
O.K. Taky ho řadím do kategorie těch povedenějších.
Je-li k dispozici nějaký sofistikovanější systém CO2(což ano), tak uznávám, že je to cesta, která se nabízí.
Při pohledu na to akva (hezké!
) bych světlo nechal a trochu si pohrál s CO2.
A hele!
72cm! Nějak jsem nezaregistroval, že tohle existuje.
Ještě bych řekl že se nabízí jedno kompromisnější řešení a tím je přistínění hladiny, třeba nějakou vzrůstnější rostlinou jejíž listy se nechají ledabyle povalovat po hladině, samozřejmě za pravidelné redukce, aby z toho nebyla temná kobka.
Ne opravdu je to 3x16W. Dal jsem je z důvodu že jsou delší než 18W a navíc byli zadarmo
Buďto jak píše Romant - ubrat světla, (pak ale přichází otázka, co na to ostatní rostliny?), nebo naopak přidat CO2.
Byl jste rychlejší. Myslím že nemám moc přesvíceno 3x16W na cca 85l se mi zdá akorát ale samozřejmě si nechám rád poradit.
3x16W (asi mělo být 18W?) na tak velké akva moc světla není, ale pokud jsou špičky bolbitisu blízko zdroje, pak to možné je. Otázkou pak ale je, co na případné snížení intenzity osvětlení řekne "zbytek" akvária...
Možná by na to BO mohlo stačit jenom ubrat světla, ale bude to chtít ty fotky, bez nich je to věštírna.
Ty fotky budou potřeba.
Biogenní odvápnění spočívá v tom, že rostlina rozloží hydrouhličitany rozpuštěné ve vodě, aby z nich "vyloupla" CO2. (Nesouvisí to se dnem, ale s "uhličitanovou tvrdostí"). To, co se pak usazuje v podobě bílé "krusty", jsou uhličitany.
Ještě bych chtěl dodat, že se mi drobet na starých listech Bolbitisu udělal na koncích takovej bílej povlak, možná jde o biogenní odvápnění ale nechápu kde by se tam vzalo když mám jako dno křemičitý písek který v octovém testu nešuměl. Sand mi někdo poradíte. Předem děkuji
Zdravím v akváriu se mi začala dělat "bílá řasa" konkrétně na Liliovníčku, kořenu asi 5cm pod hladinou a Rotale. Zatím se jedná sem tam o nějaký vlásek ale nechci to podcenit. Ph mám něco kolem 6,8 UT 5 a NO3 bylo před 14ti dny 10mg/l, přidávám CO2 a svítím cca 12 hodin denně. Dnes už maj rybky zhasnuto ale zítra se to pokusím vyfotit.
Starší reakce
3 16.08.2012 16:42 vitek38 Díky za radu. Už zavádím co2 - vyzkouším klasický kvasnicový pet-systém
. Jsem na to zvědavý, tak hlavně opatrně ať neotrávím rybky. Prezentaci vytvořit chci, jen ještě vyčkávám jak se akvárium rozroste.
akvaristice zdar!
Zkus udělat prezentaci. Romant to však popsal přesně
0 16.08.2012 09:05 vitek38 foto 2
To je krusta biogenního odvápnění. To světlo je dobrá stopa, obecně se s tím dá bojovat dvěma způsoby a to buď přidáním CO2 a nebo ubráním světla. Mrkni do příslušnýho vlákna.
0 16.08.2012 09:04 vitek38 foto
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 21
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 37900x