Řasy na rostlinách
A mám to nějak vyhubit?Je to nějak škodlivé pro rostliny nebo ryby ? Díky
0 01.03.2013 20:30 Mrlim – ŘASY ?
Zdravím ...Na kamenech v akváriu se mi začaly tvořit takové šedé chocholky blízko sebe.Teď už se mi to objevuje i na rostlinkách.Je to nějaký druh řasy ,nebo je to něco jiného ? Nevíte z čeho to mohlo vzniknout?
Starší reakce
a taky udelej neco s tim dnem. Zrnitost je moc hruba a mezi tema sutrama se ti urcite drzi hodne bordelu
Jestli myslíš to tmavě zelený tak je to Sinice. Jestli tě trápí ty černé štětky tak hledej co dělat s Roduchou. Bylo toho tady v diskuzích napsáno víc než dost tak snad najdeš řešení.
Martin Honzejk
0 22.02.2013 11:06 Askanius – Pomoc prosím
Nevím co to je a jak se toho mám zbavit?Šíří se to i na dno.Takže prosím poradtě co stím.Děkuji za rady.
Starší reakce
Mícháte jabka a hrušky.
Dle mého názoru se nejvíce uhlíku, který je přítomen ve vodě vyskytuje ve formě CaCO3 MgCO3 Když nebudu slovíčkařit, tak v tomto máte pravdu. Např. při pH 8,5 je podíl HCO3 : CO2 99:1, kdežto při pH 7 je to 80:20. Ale já reagoval na:
bulawaio napsal: změnit vlastnosti vody za měkčí, tím bude v akva víc volného CO2
To není prostě pravda. To, že bude v tvrdší vodě více volného CO2 než v měkčí vodě se dá vyvodit z upravené Henderson-Hasselbachovi rovnice: pH = 6,38 + log ([HCO3-]/[CO2]) a pH = 10,38 + log ([CO32-]/[HCO3-]), kterou když zkonstruujete dostanete graf závislosti forem uhlíku na pH. Pokud změníte alkalitu, tak procentuální zastoupení jednotlivých forem bude stejné, ale jejich množství se zvýší. Viz. např. tillmanova tabulka, která říká, že při pH 8 a alkalitě 2 °dKH je ve vodě 6,7 mg/l CO2. Kdežto při alkalitě 10 °dKH je ho tam 26 mg/l.
dle čeho soudíš? Dle mého názoru se nejvíce uhlíku, který je přítomen ve vodě vyskytuje ve formě CaCO3 MgCO3, který se navázal právě do těchto sloučenin, který jak je vidět, anubiasy odebírají a proto je na jejich listechvysrážen vápník. Proto bych řešil změnou uhličitanové tvrdosti.
změnit vlastnosti vody za měkčí, tím bude v akva víc volného CO2 vhodného pro anubiasy Za stejného pH je v tvrdší vodě více volného CO2 než v měkčí.
hlavním problémem je v tomhle případě tvrdá voda, protobych doporučil spíše změnit vlastnosti vody za měkčí, tím bude v akva víc volného CO2 vhodného pro anubiasy
Starší reakce
Musím svůj výrok poopravit.
Zvýšení koncentrace CO2 má vliv na zvýšení rychlosti fotosyntézy; rostliny lépe využívají světelnou energii, (snižuje se kompenzační bod ozářenosti), a ostatní (minerální) živiny.
Ve vašem případě bych si předem s přihnojováním starosti nedělal - rybí osádka dává tušit, že živin bude ve vodě dostatek.
Vaším problémem bude spíš příliš mnoho světla s ohledem na přirozenou koncentraci CO2.
Jako řešení se nabízí buďto omezit světlo, (např. přistíněním), nebo zvýšit koncentraci CO2.
Jestli ale bude ve druhém případě potřeba rostliny uměle přihnojovat nebo by stačilo hnojení přes ryby a pravidelná výměna části vody, to by ukázala až praxe.
Myslím, že český název nemá, já jí říkám Godzilla
Horác napsal: cervik98 napsal:
Já to nemyslel ve zlým ... 2x jsi napsal cosi o bezvýchodné situaci ... když čtu tvůj příspěvek, přijde mi to všechno takové nějaké překombinované ... napadlo mě, jestli by ti nebylo líp, kdybys všechny ty teorie neznal ...
Já vím že ne, ale když to nepopíšu, tak zase uslyším další komentáře zazse opačné. o to jde. Tak jsem si něco nastudoval. Nezdá se mi ale další odpověď že pokud přidám CO2, nemusím hnojit, vždyť bude málo živin pro rostliny ne? k živorodkám nechci strkat jiné rybky, přeci jenom živorodky se množí o sto šest. Nevím jestli třeba pomůže vypnout světlo úplně. Denní mi nejde k akva téměř žádné..
ja jsem budejovickej, tak snad tu nekdy nejaka burza zase bude a nekdo to doveze.. 300 km autem pro par rybicek nepojedu ..
Prodávají se i v Praze na burze, myslím pod jménem parmička pákistánská, nebo tak nějak.
kupoval jsem je v ZOO Bráník a taky by je mohli mít ve Viváriu na Mělníku
kde to maji ? dyk to nevidim ani tady v encyklopedii
Ještě asi tak před 3 měsíci jsem v akvári bez šneků (mám v něm krom jiných ryb i mřenky, které šneky spolehlivě vyhubí) napočítal asi tak 5-6 druhů řas, mezi nima i tu, o které patrně píšeš (je to taková velice jemná hráškově světlá řasa, a neuvěřitelně rychle se rozrůstá především na přímo osvětlených listech pod hladinou,co). Chtěl jsem ty řasy nějak zužitkovat (ne se jich zbavit, nejednalo se o žádnou extra invazi) a tak jsem se vydal do jedné nejmenované akvaristiky v Praze Bráníku pro SAE parmičky protože těm by se takové menu velice líbilo. Tam jsem pokecal a místo SAE parmiček mi byl doporučen druh Garra gotyla že to je prý rybka, která nadšeně baští i ruduchu. Zakoupil jsem 4 rybky o velikosti cca 2-3 cm a vypustil je do zmiňované nádrže.
Jako první mi zmizela právě ta řasa, která tě trápí a i ruducha je značně zredukovaná zato gotyly vyrostly na cca 5-6 cm.
Ryby jsou to nehezké a ani plavat pořádně neumějí ale každopádně jsou velice zajímavé až srandovní a pořád "makaj" na řasách.
Na tu tvou 160 by bohatě stačily 2 gotyly a do 2 měsíců máš po řasách.
Řešil jsem podobný problém tak před půl rokem velmi intenzivně, velice se mi osvědčili "řasobijci" Parmička černopruhá a Přísavka thajská. Ty řasu vyčiští mechanicky téměř dokonale, ale neodstraní příčíny vzniku řasy. Řasu k životu potřebují a je tedy pro ně nezbytná.
K tomu častěji čistit a odkalovat, ale uvedená frekvence mi přijde dostatečná. Ještě používám nitrid kiler (bakterie odbourávající Dusitany)
cervik98 napsal:
Já to nemyslel ve zlým ... 2x jsi napsal cosi o bezvýchodné situaci ... když čtu tvůj příspěvek, přijde mi to všechno takové nějaké překombinované ... napadlo mě, jestli by ti nebylo líp, kdybys všechny ty teorie neznal ...
Když přidáte CO2, není podmínkou začít hnojit. CO2 rostlinám usnadní život, ale jejich potřebu živin nezvýší.
cervik98 napsal: Už jsem se do toho zamotal
Esli nejni problém právě v tom :o) ...
Ahoj, tak už se ke mně taky dostal problém s řasama, tak jsem četl a studoval vše o řasách a přijde mi to jako bezvýchodná situace. Nám zelenou řasu - vypadá to na Oedogonium - jemná řasa tvořící chloupky na celé ploše listu.
Mám 160l akva založené cca 5měsíců, osádkou jsou živorodky, takže problém s výkalama. Momentálně je tam cca 15mečovek, 4 molly a asi 10 pavích oček plus ancíci. Akvárium je pomněrně silně osázeno.
osvětlení 0,5W/l, kvalita vody: t:25°C, ph 7,4-7,6, KH 10, NO 75-100. Svítil jsem 12 hodin, před 14 dny jsem stáhl na 10h.
1X týdně jsem měnil cca 1/3 vody, teď měním 1x týdně 50% a v týdnu cca 30l. 1 x za14dní odkaluju, 1x týdně prostřihávám špatné listy
Podle parametrů by to chtělo přidat CO2, už jsem v moc malých hodnotách, když přidám CO2 ,usím začít hnojit. Je to taká bezvýchodná situace.
Te´d co jsem se dočetl o řasách, žijou na základě 2živin světlo a čpavek. Světlo zrušit nemůžu tím pádem zbývá čpavek.. Ten tvoří uhnilé listy a výkali. Listy hnijou kvůli málo živinám, tím pádem musím CO a hnojení. Už jsem se do toho zamotal
Nemáte nějaké rady nebo nápady co vyzkoušet?
Starší reakce
ok zkusim, a zitra pomazu pro ty bojovniky s rasou...
Do 17 litrů bych ani otíky, ani neritinu necpal, pohraj si s tím světlem.
uff, tak fakt nevim, tak malo jsem v zivote nesvitila, nemuze to spis uskodit?
a co ti otici teda? osm hodin? neni to malo? neritinu zkusim, je krasna mela jsem ji nazacatku, ale umrela....:(
Nechci Tě zrazovat, ale neritiny jsem měl vždycky jenom na parádu.
Tu délku svícení bych nastavil na 8 hodin celkem. Však uvidíš jak se k tomu vyjádří někdo další.
Edit: Kolega doplnil a já ještě poznamenám, to zkrácení nedělej skokově ale postupně, aby si akvo zvykalo na nový podmínky.
svitim deset hodin denne plus hodina po obede, tak nevim, ubrat jeste, to uz mi prijde malo? jinak zitra zkusim koupit sneka neritinu, mozna ze pomuze...
Toho světla se dá ubrat třeba taky délkou osvitu.
Ovšem rozhoupaná hladina CO2, to je řekl bych dobrá stopa a právě to ubrání osvětlení je cesta jak si trošku s tím CO2 pomoci.
prezentaci mam, jenze jsem smazala fotku a uz asi dva dny muj pocitac odmita nahravat fotky z karty...takze prezentace je ale bez hlavni fotky...
typuju to na co 2, namichala jsem min nez nazacatku a asi je ho malo...
cetla jsem toto od horace....zkusim prihnojit co2 vic....svetlo ubrat nelze...mam na 17l 11watu a jine svetlo uz nemam. rasy fakt zacly po zmene co2 ted si to uvedomuji.
dekuji!
a myslite, ze ten otocynklus by pomohl na zelenou rasu? myslim, ze zere vse krome ruduchy?
Vzhledem k tomu, že předmětná nádrž zde nemá prezentaci, tak lze odpovědět lehce obecněji a to že to co může způsobovat nějaký větší výskyt Tebou popisovaných řas je kombinace trochu méně živin, trochu více světla, takže možným řešením by mohlo být buď přidáním jednoho, či ubráním druhého.
0 25.12.2012 15:12 meleri ahoj, dnes jsem cistila akva a vsimla jsem si, ze tam mam zelenou rasu, takovou tu prisedlou a pak takove zelene chloupky, maji asi pet milimetru..krasne syte zelene....vsimla jsem si, ze rostliny rostou pomaleji. nevim co s akva je, doted vse bylo v pohode. rasy rostou jen u hladiny, asi tak do ctyr cm pod hladinou, vic ne. pomuze
castejsi vymena vody? treba dvakrat tydne?
akva je velmi male, takze nevim, ktere pozirace tam dat. otocynklus affinis by pomohl? mam tam jednu ampularii ale napada mi listy rostlin a rasu moc nezere..
jinak u dna rasa zadna, jen u hladiny.....nevim, jestli je to filtrem, nebo co2 nebo svetlem..vim ze na to asi nikdo neprijde, ale myslite, ze to pujde trochu zmirnit?
nejsem proti rasam, ale rostlinky musi precejen prosperovat....
Starší reakce
Nevím co je to úplně zdravé...spíš bych řekl na starších, ale ani to není úplná pravda. Záleží na tom, jak rychle ten mladý list doroste. Mně je to teda docela fuk...já jen když tady pořád teoretizujete o tom, jak zacházet s rostlinami, že budete mít nějaké lepší vysvětlení. Já i moje ryby jsme s řasami celkem vyrovnaní a nevadí nám
No jo, ale na těch vzpřímených stoncích listy jsou řas prosté...Tak to nevím, jak to zdůvodníte....
Já myslím, že bujení různých řas podporují zbytky krmiv, které se na listy přilepí.
Všechny barvy i druhy řas? V tom vysokém akváriu jsou listy přece také blízko světla...
No možná mne kytkaři sežerou...ale tak nějak mi připadá, že za to právě může to položení listů na hladině...Mám jich po akváriích skutečně dost. Ve většině jsou ve vzpřímené poloze, v mělčích leží. Tam kde leží, mají listy také docela různé nárosty...tu zelené,vláknité, tu hnědé....Moje teorie je, že to způsobuje "přiškrcení" stonku listu...uvidíme. Docela by mne to také zajímalo. Protože pokud takové čahouny dám do vyšší nádrže, povlaky mizí. Další možností ovšem je, že je ozobou ryby, kterých se je v takových nádržích samozřejmě více.
zdravím
taky půjde se svou troškou do mlýna. mám dost nové akváárko - měsíc a půl, první osadníci jsou tam dva týdny, asi měsíc je tam cryptokoryna kalatkolistá. Leží mi na hladině, a má na sobě všechny řasy - sinicoidní zelenou, hnědé povlaky a jakýsi bílý humus, netuším co to bylo. Normálně jsem listy vydrhla a neřeším, pravdelná úrdžba, předfiltr, však ono se to srovná. Spíš mě překvapuje, proč mám hnědou řasu na listech na hladině, nejblíže světlu? a co sakra bylo to bílé, nemá mi tam co umřít, takže to vážně nechápu. Nefotila jsem to, je to ošklivé
Děkuji
Sid napsal: Momentálně provozuji "svářečcské" redukční ventily, (cena), dříve i "origo-akvarijní" od dvou různých firem (i výrobců!). Krk za to nedám, ale myslím si, že i u nich to fungovalo podobně. Jistý si ale skutečně nejsem...
Ten Dennerle-systém by byl v tomto smyslu řešením, ovšem za poněkud "nelidovou" cenu...
Hlásím se s reálnou zkušeností s kvalitou Dynamic Valve Control u Dennerle ventilu. Včera mi dobublala půlkilovka (skleněnou fajfkou) a to naprosto decentně: během posledních 24h se plyn přestal postupně uvolňovat. Žádná špička nenastala, žádná otrava rybek, ventil to udržel úplně přesně. Soudruhům v Německu to tedy funguje dobře
Starší reakce
Myslím že to není tak úplně pravda. Alespoň co se mé zkušenosti týká. Heros severum, které jsem si dovezl domů se mi pustily i do kyselých anubiasů. Ale jen z počátku. Kromě patentek jsem prakticky celý den přikrmoval i kvalitními tabletami s vysokým obsahem spirulinu pro ryby živící se řasami (ALGAE WAFERS -Hikari tropical). Nyní se rostlin ani nedotknou. Jde o to, že postrádali rostlinnou složku ve svém jídelníčku, kteroužto jsem jim doplnil a doplňuji i nadále. Kdyby byli kančíci koneckonců takoví likvidátoři rostlin, nebyl by nejspíš youtube plný videí herosů v zarostlých nádržích. Že jemnolisté rostliny, mechy a aquascaping a pod. můžem vypustit z hlavy, to je bez debat. Ale Echinodory a Kryptokoryny, ty už reálné jsou. Jinak výstižný a stručný článek o rostlinách ke kančíkům od ing.Knapa je ve fóru zde:
www.vivarium.cz/…
Vím že jsem trošku odbočil od zdejšího tématu, ale tahle ta otázka tu padla, tak jsem to ze sebe vypustil.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 21
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 37900x