Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ampulárka argentinská - Pomacea bridgesi

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Ampulárka argentinská - Pomacea bridgesi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2007 11:16 Žena Gabi [11] Re: Dinamit
Tak, odjela jsem na školení a když jsem se vrátila, na světle byla vajíčka, takže dá možná na chvíli pokoj, když udělala, co chtěla... S tím sklem to zkusím, ale není pro bety lepší volný přístup k hladině?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2007 19:31 Muž Přéma [23] - Amerika
Právě přemýšlím,kam udám své tři Ampulárie,mám je skoro tři měsíce a nedávno se pustili do Cabomby a Ludwigie,přitom jim dávám spařené čínské zelí,špenát,okurku.... rozzureny
Asi je dám jednomu známému,ten má jen umělé rostliny :-D ,třeba je nesežerou......... a třeba jo...... :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.11.2007 19:21 Muž Nik [191] Re: Dinamit
hádám, že krunýř se tvoří podobným způsobem jako léta na stromě - tudíž zachycuje nějaké období strádání nebo nevhodných podmínek. Myslím že s tímto už nic nenaděláš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2007 17:12 Žena Dinamit [68]
Fotka k příspěvku Ahojte,
už delší dobu mě trápí moje ampulárky. Obě maj něco jako rozdělenej krunýř. Nevim, jestli je to z nedostatku vápníku, nebo něčeho jinýho. Snad je to vidět z tý fotky. Krmim je normálně okurkou, salátem a sami žerou kytky v akva. Tak nevim, kde jsem udělala chybu sad .
Dík za všechny rady
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2007 21:49 Žena kosiska [18] Re: Dinamit
Nám taky neustále utíkají neritiny a to máme kryt...stačí jim otvor na hadice od techniky a jeden na větrání. 1 neritinku jsem nenašla dodneška, kdo ví, kde skončila. Pořád jim nadávám, že se nedají v obchodech sehnat, jsou drahé a že mi nemůžou utíkat, když už jsem je dotáhla z Prahy až na Moravu...a stejně si dělají, co chtějí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2007 20:41 Žena Dinamit [68] Re: Gabi
Podle mě by se ti tam to krycí sklo vešlo. Mě utekla jednou, a to navíc když jsem nebyla doma a o akva se starali rodiče, ta od tý doby tam maj krycí sklo. Teď holky vylezou max. pár cm nad hladinu a je to palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2007 16:43 bulmas Re: Bunda
naše dospělá ampulárie také cestuje, jednou dokonce vylezla mezerou mezi krycím sklem a asi 10 dní jsme ji nemohli nalézt, proto byl docela šok, když po objevení byla vhozena do vody a ukázalo se, že je živá coze , jen už od té doby nenakladla žádná vajíčka, tak nevím jestli krycí sklo řeší tuhle věc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2007 15:19 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: Gabi
Důvodem bude její touha se rozmnožovat :-D. Vyhlíží a hledá místo kam naklást vajíčka. Dospělé ampulárky podléhají cestovatelským vášním ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2007 14:48 Muž bunda [28] Re: Gabi
Na tvé prezentaci není přesný detail osvětlení ale myslím, že krycí sklo by tam šlo udělat. Třeba ze dvou části Dvě skla vedle sebe. Bylo by dobré i proti odpařování vody. tone Jinak pořiď ampuli padák. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2007 13:39 Žena Rebbie [71] Re: Gabi
Tak ampule mi vylezla než jednou, nad vodu joo, ale z akva jen jednou.... Zato jedna neritina to dělala tak dlouho až sem jí našla až po dlouhej době a je po ní :-( A kdybych jí to furt neřikala... :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2007 07:53 Žena Gabi [11] – Měchýřovka pořád utíká
Moje měchýřovka (už dospělá, asi 5 cm) pořád utíká z akva, na výletě byla už čtyřikrát. Krycí sklo nemám,vzhledem k osvětlení bych už ani nemohla mít, žádná rybka mi nikdy nevyskočila, jen ta bláznivá ampulárka. Zatím všechny výlety přežila, jen tu ulitu už má pěkně opráskanou, jak skáče ze stolu. Tak bych se chtěla zeptat, jestli jí může u mě něco chybět. Teplotu mám 25, 26 stupňů, dokrmuji, tabletami pro obyvatele dna a okurkou, akva je 40L, v akva není žádná ryba, která by jí obtěžovala... Už mě moc nebaví poránu lézt po čtyřech po obýváku a hledat šneka a když ho nenajdu, tak se bát, že tentokrát uschne tone

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 18:32 Muž filipsi [1295] Re: AmorFati
Tak to fakt ne, pred genetickymi rozbory moje pokusne ambice konci :-) .
Proste tak nebo tak, treba zanedlouho uslysime o nekom, komu se rozmnozila sama samotinka od narozeni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 17:25 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: filipsi
Jasně, tohle vysvětlení mě taky napadá, ale půl roku? Spíš věřím té druhé variantě... U jednodušších organizmů je změna pohlaví v případě nouze přeci známá věc. Pomohl by genetický rozbor - určení, jestli mé současné dvě ampulárky jsou geneticky totožné :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 15:39 Muž filipsi [1295] Re: AmorFati
Oni si nekteri plzi mohou dle internetovych zdroju oplodneni schovavat "do zasoby", i nedospeli (stejne jako jini zivocichove). Takze jedine nevyvratitelne overeni by bylo chovat samotnou ampularii od vylihnuti do dospelosti osamocene.
Ale jak si sam psal, priroda je mocna, nepolemizuji s Tebou, nabizim jen dalsi vysvetleni. Treba to mozne je, jen to jeste nikdo nevypozoroval a neoveril a nepopsal. Jak jsem psal, i druhy s oddelenym pohlavim jsou nekdy schopni samooplozeni, tak to, jestli je ampularie hermafrodit nebo ne (myslim, ze ne) neni nezbytnou podminkou aby to priroda zaridit mohla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 14:42 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: filipsi
AmorFati nespekuloval, konstatoval fakt. Jediná amupulárie, kterou jsem měl, donesená ve velikosti 1,5 cm (nedospělá), začala asi po půl roce klást vajíčka, která jsem jednou ze zvědavosti nechal vylíhnout, chtěl jsem si ověřit Horácův rezoltně odsouzený do zblbnutí opakovaný nesmysl (www.horacovoakvarium.cz/…). Zbytek mladých jsem zlikvidoval, dneska mám v akva dvě už velké ampulárky z této snůšky. Velmi pravděpodobně identické genetické kopie svého jediného rodiče. Dokáže mi to vysvětlit někdo jinak, než neposkvrněným početím? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 11:12 Sidonius Re: filipsi
Filipsi: Mevim o tom, ze by nejaci akva plzi byli schopni mnozit se delenim nebo samooplozenim
Z těch, co nás akvaristy zajímají asi nejvíc - piskořka? ;-)
Ta je hermafrodit a navíc se umí množit i partenogenezí. :-)
Tedy... zajímají nejvíc... Jak koho, že? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.10.2007 10:53 Muž filipsi [1295] Re: AmorFati
Vsichni plzi (pro jistotu dodam - vetsinou ;-) ) potrebuji 2 jedince na plozeni. At uz jsou hermafroditni, nebo maji pohlavi diferenciovana. Mevim o tom, ze by nejaci akva plzi byli schopni mnozit se delenim nebo samooplozenim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 10:39 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: Page
Obecně se uvádí, že Ampulárie jsou gonochorní, tzn. mají oddělené pohlaví - jsou samci a samičky. Nicméně v mém akvárku teď lezou dvě mladé geneticky identické ampulárie od jediného rodiče. Já říkám, že příroda si cestu vždycky najde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2007 16:26 Cress Re: ja
Muze, stalo se mi to zluta+hneda. Deti jsou neco mezi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2007 12:14 ja Re: Page
Tito plži jsou gonochoristé, tzn. že k reprodukci je zapotřebí samce a samice. Tudíž asi hermafroditi, jako je většina šneků, nejsou. Nebo jsem to pochopila blbě? Myslím, že ne. a tedy může se spárovat žlutá měchýřovka a hnědý měchýřovec? Nebo naopak.. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   27.10.2007 11:45 Page Re: ja
Šneci jsou hermafroditi hmm Potřebujou být jen dva aby si mohli vajíčka mezi sebou vyměnit a následně někde naklást...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2007 11:35 ja Re: AmorFati
no, tak už je potvůrka venku. V noci asi vylezla. Ale je mi záhadou, proč tam leze. Ani si nedokážu představit, že takový šnek odhrabává kamínky, aby se mohl zavrtat hmm Asi tam vážně něco žral. Hnědá měchýřovka a žlutá měchýřovka se nemůžou oplodnit? Nebo i jo? Třeba je to zrovna samec a samice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2007 07:27 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: Mrakoplash
Mrtvá měchýřovka se pozná. Málokterá rybka v ní nevidí oběd a šnek se přitom neschovává ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2007 07:24 R Muž Mrakoplash [1776] Re: ja
zkusil bych ji vyndat do nejaky mensi nadoby jestli je vubec nazivu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2007 22:09 ja Re: meroň
Opravdu tam něco žere? Je tam furt na tom samém místě, jako by se chystala na zimní spánek. hmm Vůbec se nehýbe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2007 17:25 Muž meroň [18] - RostlinyRe: ja
no podle mě jenom rozvrtala štěrk a hledá tam potravu. u mě to dělají normálně...takže podle mě to nic není. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2007 14:49 ja – Zdravím, měchýřovka se zavrtala!!
Nevím, co mám dělat. Mám od včera žlutou měchýřovku, má sice nepevnou ulitu, ale to není primární problém. Společně s ní jsou tam rybky a jedna o polovinu větší hnědá měchýřovka, které se v akvárku daří dobře. Ta nová žlutá se včera večer začala prolézat po dně, asi jedla ano , ostatní rybičky do ní ďobaly, tak se musela schovávat do ulity. Poté jsem jim zhasla, rybky šly spát, šneci se rozlezli. Ráno měchýřovka nedělala nic, a o pár hodin později jsem ji našla zavrtanou tři čtvrtiny těla v kamínkách (zemi), že z ní leze jen vršek. Tak je tam do teď. Druhý šnek je pasivní, schovaný v ulitě, ale to je normální, asi spí..
Co s tou žlutou je? Nepříjdu o ni? A proč to dělá? Jestli mi někdo pomůže, děkuji.. Akvárko je 58 l., 24-25 stupňů celsia voda. ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 22:32 Žena Dinamit [68] Re: filipsi
jj, už jsem si taky našla odpověď, tyhle Ampulárie prostě nerozeznám. Teďkon se mi v akvárku objevilo několik malých šneků. Jako okružák to moc nevypadá a jako ampulárie taky ne. Pochybuju, že by rodiče byli žlutí a mladí hnědí. Jestli jo, tak se asi příroda zbláznila :-D . No nic, budu čekat, co se z nich vylíhne. Ještě budu hledat a uvidim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 22:23 Muž filipsi [1295] Re: Dinamit
:) tady se toho najde:
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 22:13 Žena Dinamit [68] Re: Horác
tak když jsem četla, tak jsem si tohodle fakt nevšimla - Kromě žaberního dýchání čerpá i atmosférický vzduch chobotem, který vysouvá nad hladinu. Každopádně uznávám svou chybu, měla jsem hledat poctivěji. Příště se polepším ;-)
A když je máš tak rád a znáš je, dokážeš rozeznat samičku od samečka? Maj nějaký rozdíly mezi sebou?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 21:26 Muž Horác [3942] Re: Dinamit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 21:13 Žena Dinamit [68] Re: Horác
Tak hlavně že se to vyřešilo :-) . Příště jim asi budu muset tu hladinu nějak udělat :-D . Díky za vysvětlení.
ps.: do toho atlasu jsem se opravdu dívala, dívala jsem se i na různý fóra, ale nikde o tom chobotu jsem nic nenašla (tady na rybičkách) a o akvaristice ani nemluvim. Tam pomalu ani nevědí, co to je ryba smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 19:32 Muž Horác [3942] Dinamit
Tak občas ten chobot vytáhnou ... a hladina nikde ... že by zkouška systémů? smich smich smich
horacovoakvarium.cz/…
horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 18:22 Žena Dinamit [68] Re: Horác
jo, to všechno chápu, ale proč ho teda dýchala 30 cm pod vodou? To se nenadechnu ani já s brčkem. A ta druhá má stejný podmínky a vzduchu nad hladinou si neloká. A navíc maj vzduchovadlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 17:33 Muž Horác [3942] Dinamit
No když ho má málo ve vodě, tak si vyleze loknout vzduchu ... a aby při tom nemusela vylejzat z vody (kde by ji mohl klofnout nějakej zobák), tak to dělá takhle mazaně ... se šnorchlem :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 17:11 Žena Dinamit [68] Re: Horác
atmosferický kyslík ano, ale pod vodou? A proč ho tam tedy nedýchá i ta druhá? Samozřejmně, že jsem o nich něco četla v atlase, než jsem se zeptala, ale vážně se mi nezdá, že by dýchala atmosférický kyslík pod vodou. Proto se taky ptám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 12:43 Muž Horác [3942] Dinamit
Červík? coze Někdy mě vážně děsí, co všechno se tady dočtu ... Máš doma ampulárie a nic o nich nevíš? To, že mohou dýchat i atmosférický kyslík (pomocí tzv. sifonu) se dočteš snad úplně všude (včetně zdejšího atlasu!) ... Tak nějak nechápu, na co tady ty atlasy vlastně jsou? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 11:25 Muž filipsi [1295] Re: Dinamit
hledej na netu fotky, jiste najdes. Vypada podobne tak, jaks to popisovala, jako cerv, co zalejza a vylejza :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 11:02 Dinamit Re: filipsi
Jeden vevnitř a jeden venku. Je to možný, že to bylo ono. Nikdy jsem nic takové neviděla, tak opravdu nevím. Šnek byl přicuclej na kokosu, a než jsem to stihla vyfotit, tak utek a červík nikde. Opravdu nevím. A jak má vypadat ten dýchací chobot?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 09:47 Muž filipsi [1295] Re: Dinamit
Nebyl to dychaci "chobot"? Kde by se ti takovy "cervik" jinak v akva vzal? Videla si ho jak byl cely venku (oba konce) a vlezl dovnitr, nebo jen jeden konec vevnitr a zbytek se zasouva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2007 08:51 Žena Dinamit [68]
Ahoj, poraďte mi prosím - mám v akva dvě měchýřovky a včera jsem jednu viděla, jak do ní zalejzjá takovej malej bílej červík. Byl poměrně dlouhej, cca 2 cm a lez rovnou pod ulitu. Je to nějakej parazit, kterej by jí moh zabít? Nebo je to u těhle tvorečků normální? Pro jistotu jsem jí dala stranou. Díky za rady
Něco podobného jsem viděla už na akva burse, ale nějak mě nenapadlo se zeptat, protože mě ten problém zatim netrápil. Teď mě to trápí, protože bych nerada přišla o další obyvatele mého akvárka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.05.2007 19:22 Sidonius Re: AmorFati
Už jsem se na toto téma vyjadřoval tolikrát, že jsem dost váhal, zda to udělat znovu...
Ale okružáci mi za to stojí! :)
V žádném případě je nepovažuji za havěť, ale naopak za užitečné pomocníky v akva.
Provázejí mne po celý čas, co se akvaristikou bavím. A nějak si nemohu vybavit situaci, že bych je někdy nachytal, jak si pochutnávají na zdravých rostlinách. Zato při likvidaci řas a organického odpadu všeho druhu - kdykoli se mi zachce!
Jejich přemnožení signalizuje dostatek (resp. nadbytek) potravy, vzniklý překrmováním ryb, zahníváním rostlin... Takže chyba není na jejich straně.
Pro mne je okružák symbolem akvaristiky a tím i zůstane! ano
Ať žijí okružáci! :-D
Edit: Aktuálně se na Akvarista.cz diskutovalo na stejné téma. Kdo má zájem, může se např. dovědět, že p. Vladimír Pelikán VYKUPUJE okružáky, nebo že se tito šnečci z Česka VYVÁŽEJÍ, jak uvádí Dr.Karel Zahrádka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2007 19:14 Žena Eva_R [365] - ObojživelníciRe: mch.sokolov
Co máte pořád s tím, že ampulárie žerou rostliny?? Mám tři a rostlin si ani nevšimnou!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   07.05.2007 17:15 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: ufinka
Co by za to leckterý akvarista dal, aby neměl okružáky. Je to všudypřítomná havěť a nasadit si je do akvárka dobrovolně je skoro jako vypustit si v bytě šváby :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2007 17:07 Žena ufinka [28] - AsieRe: Aleš
-na řasy jsou supr klasický šneci, ampulárie jsou žravé až moc, ale okružáci atd jsou dle mého fajn...bohužel já jich téměř nemám...
-jinak parmička SAE černopruhá mně osobně štětičku nedlabe a ožírá jen zelené přisedlé řasy na skle u dna a na štěrku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2007 15:55 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: Aleš
Ampulárie se s chutí pustí do čehokoliv se jí zamane. Pomáhá přikrmovat třeba povařenou okurkou, protože vždycky preferuje měkčí potravu před tuhou. Přendal jsem na pár dní dospělou ampulárii do velkého akvárka, aby zlikvidovala sliz a řasy apod. Zatímco dřív jí to šlo moc pěkně, teď je orientovaná spíš na kytky. Cabomba Caroliniana jí chutná výtečně, nicméně přestože na trsu Cabomb ampulárka strávila půl dne a neustále je olizovala, není viditelná žádná napáchaná škoda. Když se ampulárie nepřikrmuje, s chutí se pustí i do tuholistých rostlin. Můj mateční Echinodorus Maior v menším akvárku o tom ví svoje, podlehl skoro celý. Nedávno jsem vyhrabal štítky od rostlinek, které jsem v malém akva měl, a zděsil jsem se. Prakticky kromě těch nejodolnějších Echinodorů zvládla ampulárka i přes přikrmování zlikvidovat úplně všechno od Bacob přes Micranthema až po Sagittarie (ty speciálně). Obecně myslím, že ampulárka je dobrá proti akvarijímu slizu a humusu, co různě oblepuje stěny a dekorace. Proti řasám nepomáhá, ty jí nešmakují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2007 14:43 Žena Marfi [10] Re: mch.sokolov
to je super, že teď radíš že ampulárky ke kytkám ne, mě jsi je nacpal a pak ses mi smál že jsem přišla o kytký.. :(
A k parmičce - podle mých zkušeností dlabe jen štětičku, ostatní řasy jí nezajímají.
Hodně lidí si na řasi chválí neritiny, ale s těmi zase nemám zkušenosti já :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2007 14:39 Muž MacGyver99 [3] Re: Aleš
Nemám s tím zkušenosti, ale hodně lidí si chválí jako likvidátora řas Parmičku černopruhou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.05.2007 14:21 Muž mch.sokolov [160] - CichlidyRe: Aleš
ahoj,myslim že ti ampulárie s řasou nepomůžou :-P ale s chuti se ti pusti do kytek,takže bych zvolil jinou metodu...změna osvětleni,miň krmit,diky tomu se dělá řasa a nebo si sežeň neritiny,to jsou nezmaři na řasu jak na zelenou,hnědou,štětku i sinice X-) a nebo krevetky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2007 14:12 Aleš – Ampulárie
Chci si do akvária pořídit Ampulárie, hlavně proto, aby mi pomohly s řasou, chci se zeptat, nemůžou se mi pustit do Cabomby Carolinie a do mechové koule? To jsou snad jediné jemnolisté rostliny, které by eventuélně mohly napadnout, jinak mám tuholisté Echinodory apod.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [14] 15 16

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 10951x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5800-ampularie-australis-?od=651