Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mečovky - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Mečovky - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2007 09:36 Sidonius
Jak píše Micus - s největší pravděpodobností nejde o přeměněné samice, ale o mladé samce, kde teprve nyní dochází k pohlavnímu dozrávání a zvýraznění pohlavních rozdílů (dimorfismu).
Aby bylo možné hovořit o změně pohlaví, muselo by být prokazatelné, že dnešní samci jsou bývalé samice. Nejlépe tím, že tyto ryby už rodily. ano :)
Za mých mladých let se samcům, kteří potřebovali k dosažení pohlavní dospělosti delší dobu, v jejímž průběhu dorostli velkých proporcí, říkalo "sekundární". A těm, co byli pohlavně dospělí ještě před dosažením tělesné dospělosti - "primární". A oba typy existovaly v širokém rozpětí od extrému do extrému - od pohlavně zralých samců s délkou těla i méně než 3 cm - po pohlavně nezralé s délkou těla i více než 10 cm...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2007 09:35 ►MICUS◄
Přesně jak říká petrys. Pokud samici, která už třeba i několikrát rodila, naroste mečík, tak už je obvykle neplodná. Pokud ale samec neměl ani náznak skvrny březosti a naroste mu "vercajk" později, tak je vše v nejlepším pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2007 09:15 Žena petrys [107]
podle knih jsou přeměněné samice neplodné/í, tím že jsou lepší samci, kterým doroste mečík dýl, se nejspíš myslí samci mladí, ale ne už dospělé ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2007 09:01 ►MICUS◄ – co člověk, to názor
Já si naopak myslím, že pokud to byly mladé ryby, tak samci plodní budou. V Zukalovi dokonce píšou, že se tvrdí, že čím později mečík doroste, tím bude samec plodnější. O gonopodiu v této souvislosti nepsali nic. Mladé mečovky vypadají všechny jako samice ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2007 07:16 Niky
Ak si mala samičky a zmenili pohlavie na samčekov tak budú neplodné. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2007 19:10 jirka – mečovka
Nedávno jsem si koupil mečovku , byly samé samičky nebo to byly mladé ryby (5cm) .ani ne za měsíc tomu začal růst mečík a gonopodium jako samečkovi , zajímalo by mě jetli bude plodný ! coze Předem děkuji za odpověď :) ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2007 21:50 neo
Tibi, jestli s hje krmil običejným pracháčem, tak se nediv že ti pořádně nerostou, ja je krmím grindalem, ale to když už maj tak 1cm, je to velmi tučné živé krmivo a musí se dávkovat mírně, kvaristika je daleko rozvinutější než před 5 lety, mimikry, gryndal, octomilky atd se dají sehnat snadno hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2007 14:30 Paja22
Je mi jasny,ze to chce cas,nez nak vyrostou,jenom sem chtel vedet,jak tak priblizne dlouho to trva ;-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2007 22:49 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – to neo
to ti sežere jen začátečnik ,co viděl rybky z vlaku:-)smich X-) já rozhodně ne:) X-) a asi ani nikdo jinej:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2007 21:39 Tibi
Neo,prestaň vymýšľať a neraď blbosti začínajúcim akvaristom.Mečovky aj tým najskúsenejším akvaristom veľmi ťažko dorastú za 4 týždne do veľkosti 3 cm,nieto ešte bežným akvaristom.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2007 17:56 paja22
Diky moc,uvidim jak s ejim bude darit :-) ;-) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2007 16:27 neo
4-5 mesíců je hodne, z 0,5 cm pávčat a mečovek mám po důkladnem krmení 3 cm rybky za 4 tejdny :) tepla voda, artemky patentky, vymena 30 % vody každej den :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2007 07:03 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy
týdnů?mě osobně nikdy za 4-5týdnů po narozeni nedospěli mečovky :-O smich smich X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2007 05:57 neo
snad týdnů ne sokolove? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 22:26 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy
záleži na velikosti akva a na krmeni:-)pokud se maji dobře tak cca 4-5 měsiců X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 22:06 Paja22 – Mecovky
jak dlouho trva,nez vyrostou mladat mecovky???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 18:15 Žena Alena.sv [89]
Díky,a nebude vadit ,že jsou tam teda jen dva samečci mečovky a slečna žádná? hmm :-) Rybiček už mám asi dost. hmm :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2007 20:01 Muž Onďa [32]
Sid má pravdu. U mečovek existují tzv. raní a pozdní samci.Raní samci vypadají od začátku jako samci, ale pozdní nejprve dlouho vypadají jako samice a až za nějakou dobu jim naroste mečík, gonopodoum atd. ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2007 19:26 Sidonius – To Alena sv.
Ta vaše "samička" nejspíš nikdy samičkou nebyla. Jen tento sameček později pohlavně dospěl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2007 18:48 Žena Alena.sv [89]
Hm,tak dík za reakci.Tak teda jen na parádu. :-O ;-) :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2007 18:44 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy
někdy se tzv sparchanti,jsou neplodni pak,takže jen na ozdobu :-) X-) ale k čemu jinému že?:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2007 18:41 Žena Alena.sv [89] – Samička mečovky
Fotka k příspěvku Mám dotaz.Vypadá to,že se mi samička mečovky mění na samečka.Je to tak? Mám v akvu jen 1pár mečovek.Poslední dobou se mi zdálo,že sameček samičku obtěžuje-utíkala před ním.Nyní se situace zmněnila,zdá se mi, že se jí prodlužuje ocasní ploutev jako u samečka a spíš je to naopak.Když se k ní sameček přiblíží, je na něj až agresívní.Proč? A opravdu z ní bude samec,když tam jiná samička není? (Jen 2 blackmolly samičky a 1 sameček blackmolly-ze živorodek,ale to s tím asi nesouvisí,že?) :-|
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2007 19:14 Žena Lucíšek [2]
díky za rady, bohužel se začíná projevovat že v porodničce jsou mečovky i paví očka, protože včera jsem odlovila několik nových malých a ty větší (asi mečovky) se do nich ihned pustily, tak jsem ty hnusný mečovky pustila hezky do hlavní nádrže ať si přežívaj tam - jako za trest, zatím se drží obě dvě, asi jim to jako trest nepřislo :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2007 15:34 Žena yama [25] – mečovky
Ja jsem vetsinou zjistila ze se mi narodily mecovky, az kdyz byli velke cca 7mm a to jsem je uz mela dost oranzove a s cernym ocaskem - takze je problem fakt nebyl poznat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2007 10:09 Žena Marfi [10]
souhlasím s Hajnou, paví očka když se narodí, tak vypadají spíš jak jen dvě plovoucí oči, kdežto mečovka má i po narození vidět je že rybka :) A bývá barevější - paví očko je průsvitné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2007 12:05 Žena Lucíšek [2]
mě se ještě nijak nezabarvily, jen mečovky (pokud jsou to tedy mečovky(trochu více povyrostly)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2007 12:02 Hajná
Měla jsem také zároveň malé od pavích oček a mečovky. Paví očka byly skoro průsvitné a menší, mečovky byly větší a trochu do žluta. Ve chvíli, kdy není srovnání si myslím, že bych nevěděla co se narodilo. poznává se to těžko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2007 11:32 Page
Jo dá se to poznat, mečovky se začnou pomalu vybarvovat do oranžova X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2007 10:39 lukasek – odpověd
No to se nedá poznat hned ale časem tak za měsíc poznáš jestli de o mečovku nebo o paví očko poznáš to uvidíš samec pavích oček se začne tvrovat vějíř
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2007 10:02 Žena Lucíšek [2] – paví očko nebo mečovka??
Nevíte někdo, jak rozpoznám u čerstvě narozeného tvorečka, zda jde o paví očko nebo o mečovku?
Nám se zdálo, že všechny rybičky, které jsem pochytali do síťky, aby nám je ostatní ryby nesežraly, byly paví očka, ale postupem času (cca 4 týdny) jsem zjistili, že ne všechno jsou paví očka, protože některé z nich se začínají odlišovat. Dá se to poznat hned nebo až po tom měsíci, co jsem to poznali my?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 23:54 Koudy – To SID
Dekuji za dosavadni obsahle odpovedi.
Preju dobrou noc spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 23:44 Sidonius – To Koudy
Zářivky, které hodláte používat, mají dostatečný světelný tok. :-) Tak si tu hlavu opravdu nelamte.
(Pokračování příště... spim )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 23:29 Koudy – To SID
Pisete nelamte si hlavu,ale nekde ve foru jsem cetl ze cim vetsi svetelny tok[svitivost],tim lepe zarivkz sviti,nebo to tak neni.Jeste osobni otazka.Kolik je vam let :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 23:24 Sidonius – To Koudy
Skutečně nemáte zač! :)
Držím palce, ať vám "experimenty" vyjdou! ;-)
Posuzovat kvalitu různých značek mi nepřísluší - používám Philipsky, (vedou je u nás v Elektrocentru) a tak je ani nemám s čím srovnávat. (Na zkušenosti s předraženými GLOGLOGLO vzpomínat nechci.)
Chcete experimentovat... Tak zkuste ty Narvy! :)
A na závěr - při vašich záměrech si se světelným tokem (lumeny) nelamte hlavu. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 22:52 Koudy – To SID
Mate dobrou filizofii,ale presto to chci vyzkouset,kryt uz delam na 5 zarivek,takze budu moci trosku experimentovat.Jeste otazka co si myslite o kvalite f.NARVA,mam v akva osram,ale ceny Narvy jsou priznivejsi.Co byste radil z hlediska kvality,uspory energie pri provozu Osram,Philips nebo jiz zminovanou Narvu.A na zaver,je treba sledovat nejen teplotu chromaticnosti,ale i svitivost{lumeny} neni-li jiz pravda.Teprve po precteni vasich rad nejake dame jsem si to uvedomil,doposud jsem se hnal jen za teplotou.Takze opetovne DIKY SIDE palec palec love love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 22:43 Sidonius – To Koudy
Koudy, denní bílá (860, 865) a studená bílá (840) jsou z těch, které mi vyhovují jak barevným podáním, tak i tím, že pod nimi vidím rostliny růst. :-)
(Navíc mají příjemnou cenu. Nekupuji je sice nijak často, protože vydrží hodně dlouho, ale přesto... ;-) )
Jestliže máte s denními bílými třípásmovými zářivkami dobré zkušenosti, nemusíte experimentovat.
Jediné, co byste měl řešit, je - kolik trubic do krytu dáte. Já doporučuji - raději více, nemusíte používat všechny, ale máte rezervu.
Co by se mohlo stát, kdybyste zaměnil některou ze stávajících zářivek u "250" za studenou bílou, to si netroufám odhadovat... (Resp. nějaké hypotézy se nabízejí, ale nemám teď chuť se do nich pouštět...)
Snad jen, že barevné podání by mohlo být poněkud "měkčí". Záleželo by na tom, kolik trubic máte a kolik byste měnil.
Musím ale zopakovat - co funguje, do toho nešťourám... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 22:06 Koudy – To SID
Musim se priznat,ze jsem mel na mysli trispektrove 8xx,nevim kde jsem vzal ty 9xx takze sorry,mam akva na 250l a tam mam prave osram ale jen denni bile trispektrove,vy preferujete studene a ja mam denni,zajimal by me rozdil pri jejich pouzivani.Akva mam holandske hodne zarostle coz je krasne.Ale me zajima co by se zmenilo.kdybych nejakou zarivku denni vymenil za studenou.Jak jsem se jiz zminil,mam akva nove,zatim prazdne 160x50x60 a to se chci promyslet do detailu abych se vyvaroval dalsimu predelavani,tak proto ty me otazky. :-) :-) :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 21:30 Sidonius – To Koudy
Koudy, myslím to upřímně, ale jinak upřímně, než to myslel mašinfíra Standa! :-)
Jinak - aby nedošlo k omylu - já "mám návyk" na třípásmové zářivky a z nich ty studenější, tedy 840, 860, 865... Ty, které uvádíte, (Philips 950, 960, 965), jsou zářivky s plným spektrem...

"...Znamená to, že přihlížíte na teplotu chromatičnosti?..."
Ano, důvody uvádím zde:
http://rybicky.net/forum/show.php?f=0&topic=20061010172018&u=41&t=poradite-s-osvetlenim-pliis

Jinak proti plnospektrálním zářivkám, (na rozdíl od předražených speciálek GLOGLOGLO...), kromě vyšší ceny nic nemám! Už proto, že je nepoužívám, takže nemohu srovnávat.
Mimochodem - Vait má dobré zkušenosti se speciálkami Narva (v kombinaci Oceanic Nature + Oceanic Light + Oceanic Colour). Ty první dvě jsou vlastně taktéž plnospektrální, třetí se mi nepodařilo identifikovat...
Mrkněte sem:
http://rybicky.net/forum/show.php?f=0&topic=20061010172018&u=41&t=poradite-s-osvetlenim-pliis

Zkuste se podívat na tyto stránky:
Třípásmová "860", 82,- Kč: narva.netdirect.cz/…
Plnospektrální "960" Bio Light, 224,- Kč: narva.netdirect.cz/…
Plnospektrální Speciální Oceanic Nature, 360,-Kč: narva.netdirect.cz/…
(U této zářivky mi připadá poněkud podezřelé, že výrobce o ní tvrdí, že "zabraňuje tvorbě řas"!?! V této souvislosti bych chtěl podotknout, že se nějak nemohu zbavit dojmu, že celá doporučovaná kolekce "Oceanic", /podobně jako kolekce GLOGLOGLO/, má naivnímu zákazníkovi vytáhnout lóve z kapsy...)
Plnospektrální Speciální Oceanic Light, 360,-: narva.netdirect.cz/…
Speciální Oceanic Colour, 360,-: narva.netdirect.cz/…

Nějak si to zkuste přebrat. Já mám zvoleno: zůstávám u třípásmových studených ... :-)
(Počítám, že se ještě někdo přidá s názorem... ;-))

To Micus: Nevím, jestli mne naši pustí... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 21:25 To rowdy – Matěj
Díky ti moc za informace. Určitě se jimi budu inspirovat při dalších pokusech.
Čau Matěj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 19:29 rowdy – matěji
Mečovky odchovat je strašně jednoduché, problémy jsou jen s lyrovitými mutacemi. Aloe asi je dobré v akvárku dodržovat nějaké zásady - voda ph 7.0 - 8.4 (ideální 7.3), 10 - 30 dH (15), teplota 20-28*C (mám cca 25), filtrovat, vzduchovat, častěji čistit. Akvárko by mělo být aspoň 80 cm dlouhé, rády plavou Pro chov vybírat samečky s krátkým, rovným gonopodiem. Jinak mladé rybky držet odděleně od rodičů, nebo z nich moc nezbyde.
Pro lyrovité mutace je vhodné používat umělou inseminaci, spousta samečků je neplodných.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 19:16 Koudy – To Sid
Pokud je to uprimne,tak to mne tesi,nemam rad zabomysi valky.Preferujete,nebo respaktive mate v oblibe zarivky Philips 950,960,965, znamena to.ze prihliyite na teplotu chromaticnosti?Ty barevne druhy,ktere mate to znamena 5000k,6000k,6500k?Jeste stale promyslim osvetleni,tak me to velice zajima. :-O :-O :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 19:11 ►MICUS◄ – kdepak
Kdepak ironie, se Sidoniem je legrace. Zajděte někdy na chatík, Sidonie..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 19:06 Sidonius – To Koudy
Koudy, Koudy...
Vy o mně tak pěkně, já vám za to poděkuji a vy v tom cítíte ironii...:-(
Žádná ironie v tom není! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 18:57 Kudy – To Sid
Kazdopadne nevim za co,zda se mi,ze vtom citim ironii ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 17:25 Matěj – X
Ahoj.
Mohl by mi někdo poradit, jak chovat Mečovky. Už je amatérsky chovám 1 rok a mám 3. generaci. Rád bych to však dělal lépe.
Včera jsem si porpvé koupil porodničku a dnes mi Alfa porodila 28 mladých. Bohužel všichni jsou mrtvi. Vzhledem k tomu, že můj chov se skládá z 18 jedinců, tak je to poměrně velká ztráta. V akvaristice mi řekli, že to musí být kvalitou vody, takže se na to chci zaměřit.
Mohl by mi tedy někdo říct jaké parametry by měla voda pro Mečovky dosahovat?
Může být problém ještě někde jinde než v kvalitě vody?
Díky moc.
Matěj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 15:51 Sidonius – To Killer
Možná už je Katka ani nemá... Přeci jen - skoro dva roky je dost dlouhá doba... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 14:25 Muž Killer [133] - Sumci – malé akvárko
každopádně bych dal pryč skaláry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 08:15 Sidonius – To Koudy
Já také každopádně děkuji! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 01:05 Koudy – To SID
KAZDOPADNE DEKUJI ZA ODPOVEDI NA ME DOTAZY. JSEM RAD,ZE JSTE MOU PRIPOMINKU O POSLEDNIM SLOVE NEBRAL VE ZLEM,TAK TO OPRAVDU NEBYLO MYSLENO.JEN JSEM DO VAS TROSKU REJPAL ZA COZ SE ZE SRDCE OMLOUVAM.JE TOTIZ PRAVDOU,ZE JSTE UZ I ME V MNOHEM POMOHL,COZ ASI ANI NEVITE.TAK TO JE ASI K VASI OSOBE VSE.OCEKAVAM SAMOZREJME REAKCI,DOUFAM,ZE JI USTOJIM. ahoj ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 00:57 Koudy – To Sid
Nezklamal jste,stacilo jen nahodit. :) :) potlesk potlesk

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [12] 13 14

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 10107x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5320?od=551