Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Anubias - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Anubias - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2019 21:50 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pavel1234
Rostliny s listy nad hladinou rostou lépe protože mají neomezený přísun CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2019 21:26 pavel1234 – Listy nad vodou
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,
dopoledne jsem zkusil přesunout Anubias gigantea z 50 cm vysoké nádrže (tuto kytku mi žraly závojnatky) a dal jí do 30 cm vysoké. Listy mám tedy nad vodní hladinou, ale nevím, jestli vůbec bude růst. Píše se, že nad vodou roste lépe, ale žádné světlo pro ní nemám. Svítí na ní jenom to denní. Posílám fotku jednoho listí, který vypadá slibně. Krásně tvrdý a stabilní. Potom na druhé fotce je další list, který čouhá z akvária. Ten je ale měkký a je divně ohnutý a nechce se spravit. Co s tím? Je to normální?

Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 16:00 Muž Planorbella [643] Re: DH
Taky používám nejlevnější sekundové lepidlo drží na dřevě i na mokrém lepil jsem třeba microsorium a drží perfektně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 15:45 Muž ZDRI [1415] Re: DH
Já napřed koupil drahý speciál, když došel, tak obyč za dvacku, podle mě je to stejné lepidlo, jen jinak zabalené a s akvapřirážkou (jako skoro vše...). Obě lepí stejně, nic neumřelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 15:00 Muž DH [335] Re: ZDRI
Jo to jsem taky viděl. Musí na to být speciální nebo může být i klasické co jde sehnat v Hornbachu za dvacku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 14:23 Muž ZDRI [1415] Re: Gringo63
Zrovna Anubias se dá snadno, rychle a téměř neviditelně přilepit vteřinovkou. U mechů je bílé lepidlo docela vidět, tady stačí 1-2 kapky na široký oddenek, jen v místě kontaktu s kořenem/kamenem.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 12:31 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .
Fotka k příspěvku Já přichytávám anubiasy, bolbitisy a microsoria ke kořenům a kamenům těmito páskami na svazování káblíků. Jsou různé délky a dají se i prodlužovat z více kusů podle potřeby. Až kytka přiroste, odstřihnu a vytáhnu. Které zarostou a nejsou vidět, nechám.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 11:48 Muž DH [335] Re: drvi
No ono to gumičkou ne vždycky jde, u velkých rostlin je to složitější a navíc to je vidět, tenký vlasec ne. Četl jsem tady, že někteří oddenek dokonce propichují špendlíkem, takže pokud nezačne hnít od takové zásahu, tak snad vlasec vydrží taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 11:19 Žena drvi [2894] Re: Longer01
Nepoškodí, většinu rostlin připevňuju gumičkama. A když gumička zpuchří, tj. za několik měsíců, tak už většinou rostlin stejně dávno přirostla k podkladu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 11:17 Muž Longer01 [21] Re: DH
Já teď zkusil klasickou gumičku, zatím mám jen něco přes měsíc, takže nedokážu potvrdit, zda se rostlinka (ne)poškodí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 21:16 Rennise Re: DH
Taky sem kotvil, v novým kotvim nití a bylo to v poho, ve starým, dnes už neexistujícím akva sem měl vlasec kolem anubiasu snad půl roku než sem ho odstrihl a úplně v poho. Ono menší vůle v síle uvazani není na škodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 20:34 Muž DH [335] – Anubias - přichycení na kámen
Zdravím
Na uvázání rostliny jsem použil nit, ale po měsíci se rozpadla a rostlina vyplavala. Tak jsem použil vlasec a chci se zeptat, jestli to nemůže časem poškodit oddenek a nezačne hnít, jak bude vlasec zarůstat. Želva mi ty kameny s anubisy stěhuje po akváriu, tak musí být dobře přivázané a pochybuji, že obrostou tak pevně, aby se při tom jejím řádění neuvolnily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 20:22 Rennise Re: Maq
Musím se zasmát. Pomalé růstaře jako anubias, mě anubias 'nana' totálně ovládl půlku akvarka. Co týden novej list a ten mor kořenů když sem přesouval kmen ke kterýmu je natvrdo pritostlej byl taky mazec.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 00:10 Maq Re: PeCh
Jo, to jsou celkem dobré úvahy, ale je tady jedna prostá námitka: Nedostatek živin nikdy rostliny rychle nezničí, zejména ne pomalé růstaře jako anubiasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 23:25 Muž PeCh [77] Re: Maq
Vďaka za typy. Inak väčšinou nové rastliny vykúpem v hypermangáne, ale nie vždy (závisí od zdroja). Ale asi to budem musieť robiť vždy. Teraz mám už druhý týždeň jeden anubias vo flaši na knihovničke, kým ho vykúpem a dám do akvária.

Čo sa týka chýbajúcich makroprvkov, tak som premeral NO3 a P a výsledok je prakticky nula (viac posledný záznam v denníku). Takže som začal prihnojovať a z filtra som vyhodil de*Nitrate (ten ťa zaujímal). Samozrejme neznamená to, že problémy s anubiasom sú kvôli chýbajúcim makroprvkom, ale určite stoja za stagnáciou rastlín (prakticky mi prestali rásť aj ceratophylum a limnophila). Jediné, čo mi v poslednej dobe rástlo bol echinodorus, ale ten môže rásť vďaka bivoju pod koreňom. Keďže však anubias prijíma živiny iba z vody, tak nemal z čoho rásť a môže ho skoliť čokoľvek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2018 15:02 Žena tramtra [3202] Re: Guppy
Máš na mysli nějaké konkrétní rostliny, kterým by Anubias vadil? Anubiasů mám docela dost (i když pouze jeden druh) a spoustu různých kytek k nim v docela malém akváriu (60 l) a nevšimla jsem si zatím nějakého ovlivňování.
Možnou interakci nerozporuju, spíš mě zajímá, na co se zaměřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2018 14:52 Maq Re: PeCh
PeCh napsal: Tipujem chýbajúce makro prvky
Většinou to tak nebývá. Oddenky se před expedicí řízkují a často chytají hnilobu, která je za pár týdnů zničí. Dá se tomu vzdorovat koupelemi v hypermanganu a pak je mít separé v hodně čisté vodě. Třeba ve flašce na okně. Někdy to pomáhá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2018 14:47 Muž PeCh [77] Re: Guppy
Možné to je. Sám mám nejaké anubiasy cca 2 mesiace. Niektoré žijú, iné z rovnakého zdroja sa rozpadli. Netuším, čím to je. Tipujem chýbajúce makro prvky (no napríklad takému echinodoru zjavne nechýbajú, tak neviem). Alternatíva je neznášanlivosť s inou rastlinou. Pýtal som sa na to tu rybicky.net/forum/10376-anubias-problem (zatiaľ bez odpovede).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2018 14:04 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Anubias vs. ostatní rostliny
Má někdo z vás zkušenost s tím, že anubiasy v akváriu negativně ovlivňují ostatní rostliny? Už kdysi jsem to někde četl a dnes mi to připomněl jeden místní, řekl bych zkušený akvarista.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2018 21:30 R Muž ctibum [6870] Re: Pepan
Máš tam dva všeříkající obrázky. Skoro jak leporelo nebo komiks. Co chceš víc? Cut = zářez, že jsi to ty... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.03.2018 20:41 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Andej
Dělením oddenku se Anubiasy množí. Oddenek se dá nařezat na části aspoň o třech internodiích (to jsou ta kolénka). Na každém tom kolénku je tzv. spící očko, ze kterého vyraší nová rostlinka. Důležité je ten nařezaný oddenek držet v čistotě aby nezahníval a rozhodně jej nezahrabávat do substrátu. Takže buď navázat na nějaký kořen nebo kámen, nebo nechat válet na dně v nádržce bez substrátu a častěji tam měnit vodu, případně lehce přihnojovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2018 20:36 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: ctibum
A něco ve svahilštině by nebylo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2018 20:21 R Muž ctibum [6870] Re: Andej
Nedávno tu bylo toto od Zipa www.aquaticplantcentral.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2018 20:15 Andej – Anubias
Dobrý den. Chci se zeptat. Před nedávnem jsem dostal anubias v dost žalostném stavu. Listy má celkově špatné a porostlé řasou. Co by se stalo, kdybych listy ostříhal a rozdělil oddenek na víc kousků? Promintě mi za tento hloupý dotaz ,ale případné kritice se nebráním.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 15:03 Muž Kubaa [718] Re: Pepan
Pokud vím tak je to jen jedna z více složek toho jedu, používá se směs více rostlin. Šťavelan je sice ve velkých dávkách jedovatý i chemicky, ale to musí být vyšší dávky než z nějakého škrábnutí. Je obsažen třeba ve špenátu nebo sťaveli, které se normálně jí.

Někdo tvrdí, že má Dieffenbachia i další jedy, ale myslím, že se to zatím neprokázalo.

Každopádně je kontaktní otrava dieffenbachií, alespoň tak, jak jsem ji zažil, když jsem bez rukavic uklízel rozlamanou přerostlou dieffenbachii, která spadla v kanclu ze skříně, prkotina. Jen svědění a vyrážka. Oproti tomu, když jsem utrhnul oměj a nesl jsem ho pár kilometrů v ruce, občas se mi otřel i o nohu, měl jsem solidní systémovou otravu a chvílemi i strach o život. To je jedovatá kytka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 14:41 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Kubaa
Kterýsi druh Dieffenbachie se v jižní Americe používána výrobu šípových jedů, tak to asi nebude jenom o mechanickém dráždění. Nebo tomu mám rozumět tak, že zasažený se udrbe k smrti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 12:21 - Re: Kubaa
Problém môže nastať pri nadmernom strihaní a hlavne u maličkých živočíchov.Napríklad u krevetiek sa môžu napichať do žiabier a tak spôsobiť udusenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.02.2018 12:12 Muž Kubaa [718] Re: prasan
Však o tom mluvím, to jsou ty rafidy ze šťavelanu, jako má dieffenbachie. Zajímavé na tom je, že o dieffenbachii kolují zvěsti, jak je hrozně jedovatá, a přitom jde v podstatě o mechanické dráždění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 12:11 - Re: Kubaa
Anubias má vo svojich šťavách kryštáliky,ktoré vo veľkom množstve môžu uškodiť pri prestrihávaní(nadmernom) rybám i napr.krevetkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 12:03 Muž Kubaa [718] Re: Bella
Tak až je budeš prostřihávat, dodej listí a já to strčím pod mikroskop.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 12:01 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: Kubaa
Jooo difenbachie - tam jsem si to kdysi pekne pohnojila. Nejdriv jsem presadila bilbergie. Maji na okrajich listu takovy pilko-bodlinky, takze jsem mela na rukou malinky ranky, ani videt nebyly. Pak jsem se pustila do dieffenbachie... Mno, fakt lumen. Tam to bylo jasny - cerveny ruce, ty piko ranky napuchly, a byly videt...

Kaira - ad mechanicky podrazdeni - clovece ja ti nevim, na tech anubiasech neni co by me poskrabalo...

No, proste by me to zajimalo, no... Protoze az ty anubiasy zas narostou, a budu to vetsi mnozstvi zas tak brutalne protrhavat, tak si to zapamatuju, ze to mam radsi prendat mimo akvarko - jestli fakt neco drazdivyho vylucujou, tak by ryby a spol. nebyly stastny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 10:36 Muž Kubaa [718] Re: Bella
Některé aronovité, např. dieffenbachie, obsahují šťavelan vápenatý ve formě takových mikroskopických jehliček, které umí velmi snadno podráždit kůži. Rafidy se to jmenuje. Je možné, že to má i anubias. Mělo by to být dobře vidět pod mikroskopem, ale zrovna nemám žádný anubias po ruce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 10:29 Muž Zip [277] Re: Bella
Toxicitu jsem sice při hledání nenašel,ale zaujalo mě toto jak anubias pěkně rozvětvit: www.aquaticplantcentral.com/…
To musím zkusit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 10:16 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Bella
Nemohlo to být jen mechanické podráždění? Podobně reaguju na kontakt třeba s čemeřicí, pokaždé jsem od ní poškrábaná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 09:48 Žena Bella [1047] - Rostliny
Tuhle jsem protrhavala anubiasove housti, protoze jsem chtela odstranit stary listy s prisedlou zelenou rasou, a drzel se mi v tom ruznej bordel (kousky lomariopsisu, caloglossa beccarii, zelena chomackova rasa...). Rostliny byly huste na sobe, misty to rostlo ve 2, dokonce 3 patrech, objemove to byla takova kostka cca 20x15x15cm. Celou houstinu jsem prendala do velky misy, a nipala se v tom. Tezko rict kolik casu jsem se v tom rachala (tipla bych klidne 1h), nez jsem to rozpletla, ocistila od caloglossy, vystrihala stary listy... Dost me z toho palila kuze (ale zadny otok ani cervenani). Je mozny, ze se z anubiasu cosi uvolnuje co drazdi pokozku? Kor kdyz se pracuje s vetsim mnozstvim delsi dobu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 18:09 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Pepan
Anubias je starý přes 3-4 roky. je cca 20 cm od předního skla, ale spíš za polovinou. Neonka černá. byla cca 13 cm před ním;)
Délka největších listů je cca 7-8 cm na délku a cca 5 cm na šířku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 17:10 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Tudy
To určitě ne a navíc - klasický A. barteri má v submerzu trochu jiný tvar listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 12:41 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Pepan
Jo tam je funebrák!
Už som slepý, nebude dnes piatok? ne

Staršia nana, s tým som ochotný súhlasiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 12:34 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Magic
Podle té černé neonky to bude nana. Klasický barterák by byl větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 12:28 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Pepan
Jo aha, ten prvý rozstrel bol káva/barteri, trošku mi to ušlo.
Na nanu mi to príde dosť veľké, ale zas je to presťahovaná rastlinka a asi už bude nejaký ten piatok rásť...

Aký je ten oplégr starý, @rybnikari?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 12:21 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Magic
Podle mě je to nana. Vzhledem k tomu že jí mám doma už asi půl čtverečního metru, myslím si že mám pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 12:16 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Pepan
Tiež si myslím, že to coffeefolia nebude; tvarom je to síce také na polceste, reliéf je na kávu slabý a hlavne mi nesedí farba. To žltohnedé bude predpokladám riasa, ale i tak sú tie listy na môj vkus na kávu príliš svetlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 11:57 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tudy
:-D právě mezi těma dvěma váhám;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 06:29 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: rybickar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 05:57 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2017 00:47 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Pepan
Fotka k příspěvku stačí takto?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 15:55 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: rybickar
Chce to detailnější foto s nějakým měřítkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 14:27 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Anthrax
on "darebák" vyplavával, když neměl oddenek pod pískem...

A ten druh? určí někdo? Děkuji moc;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.11.2017 11:39 R Muž Anthrax [4739] Re: rybickar
V písku zasazený být může, ale neměl by být v substrátu "utopený" ten oddenek. V písku by měly být pouze ty kořínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 11:26 Muž rybickar [16] - Společenské nádrže – Anbubias pouze a jedině na kořeny?
Zdravím.

1/ Prosím mrkněte na moji prezentaci, potřeboval bych určit přesný druh anubiasu.
2/ mám celkem 4 rostlinky namnožené z jedné (z předchozí - nyní zrušené - nádrže). Tam jsem je míval v hrubším křemič. písku (cca 2-4mm) bez uhnívání kořínků. Prosperovaly! Teď mám 2 na kořeni, a dva zahrabané pod křemič. pískem (0,8-1,2mm). Nerad bych aby mi uhnily, kořeny jednoho jsou lechce nahnědlé, ale může to být i nasáknutím barvy dna předchozí nádrže (byl tam substr. pro pokojovky - neptejte se proč:-D, odpovědí je nově založená nádrž;))... Nechci si celý kořen zakrýt anubiasy. stejně by se na nějčasem nevešly;)

myslíte, že může fungovat i pod pískem? Díky

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13224x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5275?od=101