Anubias - pěstování
Podle mého je to buď An.gilletii, nebo An.stripeed, chtělo by to detail listu.
Dobrý den,
to co Vám přišlo není Anubias barteri var. Nana ani omylem a je jedno, zda-li mluvíme o formě submerzní či emerzní. Zkuste mi poslat lepší a detailnější foto, mrknu na to co by to mohlo být.
Co se týče množení: anubiasy se množí dělením rhizomu, na žádnou odnož se čekat nemusí.
Invital opět dělá z lidí blbce, není to bohužel poprvé.
Co se týče pojmenování rostlin, to je kapitola sama o sobě, to ani nemá cenu řešit.
Až budete chtít kupovat submerzní anubiasy, napište mi.
Objednal jsem si i malé košíky nana mini a ty byly oproti téhle opravdu mini 3-5cm. Poslal jsem i dotaz na Invital a odpověděli mi toto:
Váš dotaz (Anubias nana):
Dobrý den, objednal jsem si tuto rostlinu ve variantě mateční. Jsem poněkud překvapen, že ač má být rostlina veliká 10-15cm, listy mateční rostliny mají přinejmenším 25cm. Je to dáno emerzní formou , nebo mohlo dojít k záměně při vyřizování objednávky? Štítek v košíčku byl správný, v druhém chyběl. Druhá část dotazu: doporučujete mateční rostliny pro získání více trsů pro osázení nového akvária. Tedy předpokládám že je nutné rozdělit odenek. Smím se zeptat jaký je doporučený postup? Děkuji
Odpověď na dotaz:
Dobrý den,
mateční rostliny mají běžně velké listy, navíc se jedná o listy emerzní formy. Již v popisu produktu jde vidět rozdíl. Rostlinu nedoporučuji dělit, k dělení by mělo dojít až bude rostlina tvořit nové odnože.
Navíc odpověď že odének nelze dělit dokud se nerozroste mi přijde v rozporu s jejich zavádějícím popisem (Mateční rostlina je větší košíček, ze kterého lze použít více trsů rostliny. Pokud, tedy zakládáte nové akvárium je výhodnější použít právě tyto mateční rostliny. ), když místo více trsů dostanu jednu velkou kytku jako kráva.
Podle fotek to odpovídá. Jen jsem původně jaksi nevyhodnotil správně měřítko na té fotce. Holt další cenná lekce. Zatím je umístěná provizorně, ale budu muset vymyslet něco stálejšího. Tímhle mi prostě úplně nabourali zamýšlený layout.
1 01.04.2022 12:18 Silviebaris –
Re: ds a nemohlo by to bejt tohle,ten tvůj má moc velký a dlouhý listy
..
www.google.com/… Podívej se do atlasu tam submerzní rostliny jsou a žádná moc nevypadá jako ta tvoje tak jsem trochu skeptický, jestli je ten název správný.
Ahoj, ze zkušenosti: emerzní varianty nana mi přišla pokaždé (od různých prodejců) ca ve velikosti 10-15cm, po přelistění je tak do 8 cm velká, ale hodně záleží jak rostlinu pěstovali, buď je to nana a tím, že měla méně světla se vytáhla se do výšky ( má i světlejší listy, než je běžné) nebo je varianta barteri.
mno uvidíš až se přelistí na submerzní verzi, pokud zůstanou dlouhé listy a stonky, tak to nana nebude.
0 01.04.2022 10:21 Brodys –
Re: ds Já mám od nich barteri var. nana a prisla malinká rostlina, která se pomalu rozrůstá, nicméně takovýhle ho.ado to není ani po roce
Zdravím. Objednal jsem si z Invitalu mateční rostlinu Anubias nana. Přišla mi přinejmenším 25cm velká kytka. Invital mi tvrdí, že je to u emerzní formy normální, že je větší než submerzní. Mě osobně to přijde jako extrém, ale třeba mě zdejší pěstitelé vyvedou z omylu.
Foto - rozměry akva 60x60
Starší reakce
Ahoj. Na to abych ti poradil mám málo informací. Nevím jaká nádrž, jaké ryby, jaké parametry vstupní vody a vody v nádrži, četnost a množství výměny vody atd. To vše ovlivňuje nejen anubiasy,vale i ostatní rostliny.
V akvárku Pokustón mi rok a půl pomalu, ale vytrvale neustále přibývá Anubias barteri var. nana 'Mini'. Je přivázaný k přísavce a přilípnutý na sklu (v levém horním rohu). Z čerpací hlavy jde obvykle jemný proud vody přímo kolem něj. Pod pískem mám hlínu takže vůbec nehnojím, pouze úmyslně překrmuji. Parametry vody najdeš v prezentaci, třeba ti to v něčem pomůže.
Bezfiltrační nádrž 360 litrů - měsíc desátý
Založeno 12/2020, bez filtrace 03/2021
ℹ️ Během roku se trochu změnil layout.
Velký Anubias barteri putoval do tisícovky a z předělané kostky sem naopak putovala velká "bonsai", která vyplnila prostor mezi kořeny.
Listy anubiasů už defacto vůbec nevykazují jakékoli změny k horšímu, ale právě naopak - nehnědnou, nekroutí se, nemají jedinou dírku a jsou prosté řas.
Živočichové:
Tedy 85x neonka červená, 25x pancéřníček zelený, 6x přísavka thajská, 3x pískořka černá a nespočet okružáků, kružníků, levatek a pískořek věžovitých.
Rostliny:
anubias barteri var. Nana a crinum calamistratum
Teplota 25°C, pH 6,2, GH 7, údržba 1x za 2 měsíce
Starší reakce
Starší reakce
Rastlina je v tomto akvariu od februára, predtym bola v 250l akva. Listy robi posledny týždeň takže je tu určite submerz
Já vím, že jo...ale bůh ví, co je to za hybrida
Pokud by to byly panašované listy tak ty jsou většinou u emerzu výraznější.
Tak to BO nebude, si myslím. To by bylo cítit jako hrubší vrstva na listu a taky by nebyla tak pěkně rozložená na listu, jako je vidět.
Jsou to první vytvořené listy pod vodou? Jestli to náhodou není rozdíl mezi emerzem a submerzem, který se teď projevil...
Listy sú hladké
Rastlina je v tieni pod plavackami(riccia a salvinia)svieti sa 2 a pol hodiny doobedu a 4 poobede. Prirodzenne svetlo tam nie je. Co2 mam test od dennerle ukazuje mi zelene, čiže akurát
Při dotyku prstů jsou ty bílé skvrny hmatatelné nebo je cítit jednolitý hladký povrch listu?
Pokud první, souhlasím s Václavem. Ale z těch né úplně MACRO fotek mi to přijde, jako kdyby se jednalo o nějakou strakatou variantu
Řekl bych že to je biogenní odvápnění neboli moc světla a tím pádem málo co2. Chce, to ubrat na intenzitě nebo době svícení. Pokud jde o test tak je to opravdu silně orientační a nejvíce tenhle test kecá o NO3.
To bude nedostatek živin, shodla bych se s tebou na tom železu, mám pinto v akva a bílé vybarvení listů je úplně jiné, pokud jsi ho koupila zelený, tak jde o chybějícíc živiny, anubias pinto se nevybarvuje později, už i nové listy už jsou vždy skoro celé bíle.
Tu je zopar fotiek. Pridala som fourish od seachem-u. Dúfam že pomôže. Spravila som testy s easylife 6in1 pruzkovymi -
pH7.5
KH priblizne 17°dH
GH 8.4°dH
Chlor 0
No2 0
No3 0 (neviem ako vyjadrit ze tam nieje ziadna no3... Je tam cca 35 moll a no3 nic
To by chtělo detailní fotku, v prezentaci nejde nic moc vidět, ale pokud si ho nekupovala jako pinto, tak si spíš myslím, že to bude nedostatkem živin.
Dočítala som sa, že to môže by nedostatkom železa... Ale ja som ho ani nikdy nepridávala... Môže to byť aj iný problém? Alebo sa mi rozhodol spravit radosť a zmeniť farbu na moju obľúbenú variaciu pinto?
Pardon, zle som sa vyjadrila je tam co2 plynna, tekutu som dala na riasu
Tekuté céóčko je spíš desinfekce, než zdroj céóčka. Opatrně s ním...
Anubias mi za týždeň vyhnal 2 listy ktoré vyzeraju ako variacia pinto. Momentálne tam nehnojim len je tekute co2. Je to možné?
Druha foto v ľavom dolnom rohu 2.anubias čo to tiez robi
Starší reakce
Furt je co dělat.
Občas musím tenhle plevel řádně probrat, aby bylo vidět na rybky.
Tohle je "odpad" z nádržky 80*35*40cm...
No tohle zrovna není můj výpěstak. To je 15 roků starý anubias, který jsem dostal
Starší reakce
No já už ho nějakou dobu (pár let) pěstuji, tak rád poradím
Máš luxusní Anubias
nakonec jsem udělal řízky a přivázal ke kořenu a rovnou zpět do akvária. Ale díky za radu. Čím víc tím líp. Nejsem ještě úplně zdatný pěstitel
Ustřihni a dej do vody. Do co nejčistší vody.
Nic neošetřuj. Maximálně můžeš do vody přidat trošku peroxid vodíku. Ať se daří.
Starší reakce
Po řízkování neni na škodu řeznou ránu ošetřit rozdrceným dřevěným uhlím a na chvilku to nechat oschnout.
Já si to myslel, ale chtěl jsem to mít i z jiných zdrojů.
Dík
Keď delím anibiasy, nikdy nič neosetrujem iba ho dám späť do vody. Nikdy sa im nič nestalo
Zdravím,
dotaz na zkušenější pěstitele. Když budu dělat řízky, je nutné něčím ošetřit tu řeznou plochu nebo můžu vrátit rozdělené rostliny rovnou zpět do akvária.
Díky za pomoc
Starší reakce
A veru ze mas asi poravdu
I když je teď ostříháš, stejně zase dorostou. Neřešil bych a vesele sázel, ono si to poradí samo
Kupila som Rotalu Pearl a Echinodorius tenellus...zaziadalo sa mi o rozmanitost
a kedze je to 10l. nadrz potrebujem trosku miesta. Vyzeraju super, isto by som vsetky neskratila, len tam kam potrebujem zasadit nove clenky akvaria
A proč je chceš ostříhat?
Ahojte, mozem ostrihat korene anubiasom, ktore ma uchytene na konari? V nadrzi mam krevety.
Vopred vdaka za info.
Starší reakce
Kořínky mohou být klidně v písku. Ale ten oddenek, ze kterého vyrůstají, má být nad ním.
A to ze se koreny dotykaji pisku to nevadi?nebo detritu?jako napr. U hnedovky ?
Plovoučka to není. Připevni ho na nějakou dekoraci (kámen, kořen) nebo zasaď tak, aby oddenek byl nad substrátem.
0 29.03.2020 17:15 Tomasom – Anubias
Dobry den .
Muzu tuhle rostlinku nechat volne plavat v akvariu nebo musi byt prichicena?
Starší reakce
Zdar, objevil jsem v jednom z listů jednoho z anubiasů díry. Nemám ancistruse, mám poměrně málo šneků a nemám pocit, že by ten list prokousali terčovci nebo pancéřníčci. PO4 kolem 1 mg/l, NO3 cca 10 mg/l, pH ~6.3, 29 °C, velmi nízká tvrdost vody. Může to být nedostatek draslíku? Železa?
Starší reakce
Měl jsem ho ve spol akva.
Celkově nevypadá zdravě, je dokonce i přidušený. Papírovou utěrkou trochu otřít, moc to nepůjde ale trochu to pomůže. To už spíš to savo ve správně koncentraci. Pak přendat někam jinam. Kde ho pěstuješ?
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 8 9
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13514x