Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Anubias - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Anubias - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   04.11.2017 14:09 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Tudy
Pokud se podmínky hodně změní, někdy to kytka udělá. Mám teď Golden, který poshazoval většinu listů. Má to ale výhodu že hodně obráží a dělá spoustu bočních odnoží. Za rok, dva bude vypadat zajímavě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2017 13:58 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Pepan
Oddenek vypadá dobře, nechám tomu čas, díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2017 13:31 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Tudy
Nahnilý oddenek se pozná že zapáchá a je měkký, případně se rozpadá. Možná to bude změnou podmínek, kdy část listů uhyne. Je oddenek v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2017 13:24 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Jifi
Ano, je čerstvý ze ZOO Braník, mám ho 14 dní. Listy nežloutnou, odpadávají, možná nahnilý oddenek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2017 12:27 Muž Jifi [675] Re: Tudy
To je čerstvě přidaný Anubias do akvárka? Pokud ano, odkud ho máš?

Já jsem teď na dvakrát vyhazoval Anubias. Ještě ho mám plnou 4litrovou zavařovačku, co jsem vyhodil při druhém sestřihu. Řeším opačný "problém" - co s ním, když se až moc rozroste :-)
Listy se mně začínají rozpadat jen ty hodně staré, které jsou pod takovým trsem, že na ně skoro vůbec nesvítí světlo. Pak po čase žloutnou a rozpadají se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2017 11:15 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Pepan
Filtry, dokonce hned 2, mrkni do prezentace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2017 11:13 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Tudy
Jakým způsobem je zajišťován pohyb vody v akvárku? Vzduchování, filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2017 11:08 Muž Tudy [330] - Krevetky – Opad listů
Zdravím, u mých rostlin začaly opadávat listy, prostě řapík u báze uhnije a list odpadne. Přitom jinak rostliny vypadají dobře, vrchol dorůstá. Napadlo mě, zda to není tím, ze jsem oddenek příliš utáhl ke kameni (pomocí nitě).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2017 11:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pepan
No jsme fakt v blbém vlákně, ale pravdu máte oba ... anubiasy rostou především v příbřeží, ale pochopitelně v období dešťů se dostávají i velmi hluboko pod vodu. Stejné je to třeba se spoustou kryptokoryn... mimochodem... (V dávnějších časech se kopaly na březích řek a exportovaly v bednách ve vlhku jako oddenky a až v Evropě se nechávaly vyrůstat.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 11:20 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Maq
Tady si dovolím nesouhlasit. Pokud jsem viděl záběry Anubiasů z přírody, rostly v potůčcích a říčkách jak poloemerzně, tak i submerzně. Dost důležitý je tam pohyb vody. Proto se jim v akvárkách daří i na kořenech a kamenech.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 11:11 Maq Re: LiborSprysl
LiborSprysl napsal: Ono záleží v jakém substrátu...
Tak to beru, to bude asi nejpřesnější.
A díky za zajímavý popis emerzního pěstování anubiasů. Že rostou líp emerzně mě nepřekvapuje. Anubiasy vlastně pod vodou nerostou rády, ani se neumějí přizpůsobit - nepřelistovávají, špatně se brání proti řasám, někdy pod vodou "omylem" vykvetou, aj. Je to bahenní rostlina, a v přírodě roste zřejmě v "pralesní hrabance".
(Dovolím si opět jednou publikovat moji zkušenost, že Spatiphyllum wallisii se chová stejně. Dá se pěstovat pod vodou, podobně jako anubiasy.)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 11:04 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pepan
Vším čím jsem byl, byl jsem rád... a protože jsem byl na hodně hnusné vodě, musel jsem dělat kytky, které v ní půjdou, a protože akvárek bylo hodně, musel jsem si kytky dělat sám, jinak bych přišel na buben... :-) ... Ale mimochodem, to pěstování anubiasů jsem okoukal u Pepíka Brádlera z Vrchlabí...abych si nepřivlastňoval zásluhy sám... :-) Na druhou stranu, je to důkaz toho, že tak lze fungovat na různých vodách. Ve Vrchlabí teče občas i 0... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2017 10:52 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: LiborSprysl
A to jdou o Tobě drby že se vyznáš akorát v rybách. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 10:44 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq, LiborSprysl, karmen1976, Lala
Fotka k příspěvku Maq: Přidávám fotku :).
Pokud jsem někoho popudil, že je anubias pomalá kytka, sorry. Ono závisí na podmínkách a jak kdo co umí. Já mám stejné pocity, když někdo řekne, že kryptokoryna je pomalá kytka.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2017 09:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: Maq
Ono záleží v jakém substrátu... mají-li kořeny dost vzduchu, nehnijou. V písku do bazénových filtrací, jak to zná hodně afrikářů, jdou blbě. Líp se jim vede prostokořenně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2017 09:42 Muž LiborSprysl [9015] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Anubias je fajn, ale udělat z něj akvárko, jako má Pepan, zabere dva, tri roky (jeho funguje 14 let). Je to pomalá rostlina a asi ti jí nikdo neprodá tolik, aby se na ní dalo okamžitě zásadně stavět.
Anubias vůbec není pomalá rostlina, pokud je rok s příznivým počasím, což v posledních letech bývá velmi často.
To se takhle vezme jedna hodně silná kytka, zasadí se do většího hrnce v němž bude v podstatě jen vyzrálý hnůj (kompost) smíchaný s trochou hrubého písku. Toho se dá tak do půlky a zbytek se zaleje vodou. Do tohoto substrátu se zachytí kořeny anubiasu. No a pak je potřeba najít ideální prostředí... kdo má skleník, má to jednoduché. Ale podobného efektu se lze dosáhnout třeba v zádveří terasy, pokud je na slunečnou stranu. Do podzimu máte z jedné kytky i třicet dalších...Nelekejte se toho, že anubias povětšinou vyrazí nad hrnec, pokud bude mít pořád pod sebou dost vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 09:38 Maq Re: Belisana
Anubiasy pěstuji už dlouho, "postaru", tj. v substrátu, a vždycky mi rostlou relativně svižně a nikdy nehnijí.
Ano, oddenek musí být nad povrchem substrátu. Když anubias roste dlouho a bez akvaristova zásahu, právě tak po povrchu substrátu se plazí a je spokojený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2017 09:32 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal:
P.S. Anubias. Traduje se vázat ho na dřevo. Někde jsem četl, jak to vzniklo, ale realita je, že nejlépe roste, když má kořeny v substrátu. Oddenek 1 cm nad substrátem, kořeny uvnitř.

To bych teda určitě netvrdila, že anubias roste nejlépe v substrátu, tam ti může tak akorát začít hnít. Navázaný na dřevo nebo kámen poroste pěkně, tak potom si případně nějaký kořínek do substsrátu sám spustí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2017 00:50 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Ono se mezitím ještě překopalo ale zhruba máš pravdu Ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 00:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Pepan
U Pravé šedesátky máš rok založení 2003.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 00:45 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Přehnal jsi to. Jenom sedm let. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 00:42 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Anubias je fajn, ale udělat z něj akvárko, jako má Pepan, zabere dva, tri roky (jeho funguje 14 let). Je to pomalá rostlina a asi ti jí nikdo neprodá tolik, aby se na ní dalo okamžitě zásadně stavět.
Není zlá kombinace ohromný trs například Najas guadelupensis a pod ním nasázené anubiasy. Obě kytky si vzájemně nepřekáží a anubiasu nevadí být ve stínu. Viděl jsem takové akvárium na videu a bylo moc pěkné.
P.S. Anubias. Traduje se vázat ho na dřevo. Někde jsem četl, jak to vzniklo, ale realita je, že nejlépe roste, když má kořeny v substrátu. Oddenek 1 cm nad substrátem, kořeny uvnitř.
P.P.S. Nedá se ti poslat zpráva, takže jedině takto: Pokud jsi z Bratislavy, mohu poradit, kde nakoupit, případně něco poskytnout. Nevnucuju se, ale permanentně mám nějaké přebytky plevele.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.11.2016 20:13 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: dvorak
Zdá se mi, že A. cofeeifolia je náročnější na světlo a neroste tak rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2016 19:55 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Pepan
ne No, vzhledem k tomu, že jsem je jednak pěstoval a taky mám internet, takže vzhledově vím, že se liší. Že kávovníkolistý má výraznější "vrásky" na listech. Mě spíš šlo o pěstování a o vaše poznatky z pěstování.

Obyčejný anubias jsem měl dlouho a tomu se u mě velmi dařilo - téměř každý druhý den vyrašil nový list. Měl jsem ho přes půlku akvárka - fakt velká rostlina to byla.¨

Kávovníkolistý jsem tak dlouho neměl, takže nemám vlastní zkušenost s tím, jak je na tom s růstem, s nároky, atd. ...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2016 19:33 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: dvorak
Než nějaké dlouhé vysvětlování, tak radši porovnání obrázků:
www.google.cz/…

www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2016 19:02 Muž dvorak [94] - Rostliny
Chtěl bych se zeptat, v čem je rozdíl v klasickém - Anubias barteri var. barteri a v Anubias barteri var. Cofeefolia.

Dlouhá léta jsem měl ve svém akváriu oba dva druhy, ovšem rozeznat jsem měl vždy velký problém a většinou jsem je rozeznal jen podle toho, že jsem zkrátka věděl, kam jsem si je zasadil. Tak můžete poradit, v čem je rozdíl?

Velké rostliny, co jsem míval už nemám, a tak plánuji zakoupit rostliny nové. A zvažuju do kterého druhu jít ... :¨)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 09:21 Muž LiborSprysl [9015] Re: Beastie
Já nevím v čem vidíte problém, když ta kytka roste furt dopředu, no tak když ji zkrátíte, zadek vyhodíte,zarazí, no a pak budete zase za rok dva řezat...To co je nad vodou se dostane pod vodu...Nebo nechápu v čem máte problém...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 09:18 Žena Beastie [318] Re: LiborSprysl
Fotka k příspěvku no prave, ale k cemu mi to pomuze, kdyz vsechny nove rostou v te horni casti :))

Brzo se v tom budu moct hrabat, vcera mi umrela predposledni razborka, je jen otazkou casu, nez to ta posledni vzda taky, babicka jedna :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 09:11 Muž LiborSprysl [9015] Re: Beastie
No logicky vždycky nechat mladší... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 08:25 Žena Beastie [318] Re: LiborSprysl
A ty nove nahore, nebo ty starsi dole?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 08:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: Beastie
Ostrým nožem, aby se co nejméně třepila tkáň rostliny :-P ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 08:16 Žena Beastie [318]
Jak resite prerostle anubiasy? Ten muj staricek uz je ctvrtinou nad hladinou, korenovy system zbaira vetsinu dna a 54litru je mu malo. Uz jsem ho rozsazovala dvakrat a ted uz bych ho nemela kam dat. Muzu dodat foto. Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 21:01 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: radim
Mrkni ke mně,já už nic stříhat nebudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 20:20 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Katchi
Někde jsem tady dokonce viděla akvárium, kde byly téměř samé anubiasy a vypadlo to úchvatně.

Tohle sice není ono, ale je tam také hodně anubiasů.
rybicky.net/nadrze/11722
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 20:14 Žena Turbínka [2558] Re: Katchi
Můžeš tam mít jednu nebo jich tam můžeš mít třeba dvacet. Záleží na tom zda je máš kam připevnit a jaký zamýšlíš celkový vzhled. Já mám třeba ve 20 l 3 kusy a v padesátce jich mám 7, ale kolik rostlin použiješ je jen na osobním vkusu, místu a prostoru pro rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 19:55 Žena Katchi [13] - betta splendens, živorodky, krevetky
Ahoj, kolik asi kytek anubiasu se da pouzit do aq 54l a do 80l? Budu mit k dispozici jak nanu, tak klasicky barteri. Aq budu teprve zakladat, tak abych vedela, kolik kytek asi vzit...diky moc za radu ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2014 17:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: radim
Jestli máš tak hnusnou vodu jako já - teda tvrdou - tak nestříhej! Lépe se jim vede s kořenama venku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2014 13:44 Muž O.Tom [439] Re: radim
No, moje zkušenosti jsou, že to většinou bez následků přežije... občas.. ty zastřižené kořínky začaly uhnívat a výjimečně se mi stalo, že ta hniloba pokračovala dál v oddenku, který se pak rozdělil na dva kusy.

Jinak nejlíp mi rostly v hrubém štěrku.
V písku měly zase zajímavé kořeny, kratší a jakoby nabobtnalé, na nich pak držela jemná vrstva písku. Něco jak hmoždinky s lepidlem do drolivého materiálu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2014 12:51 Žena 77Dasa [1] - společenské akváriumRe: radim
Já osobně moc zkušeností s rostlinkama nemám.Když jsem si ho přinesla z obchodu,zastřihla jsem mu většinu kořenů (jako u všech nových rostlin) jen jsem u něj nechala dva,tři kořeny dlouhé,neporušené.Nic se mu nestalo a jak už jsem psala,dařilo se mu lépe v písku než teď na kameni.Možná je to jen dočasně,než se opět vzpamatuje.Delší kořeny jsem zastrčila pod kámen,ke kterému je přichycený.Je pravda,že ve většině případů se stříhání kořenů nedoporučuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2014 06:34 radim
jen jsem chtěl vědět, jestli tím rostlinu třeba nezlikviduju. Ptam se, protože o tom nikde nic nepíšou a sem chodí hodně rostlinkářů. Našel jsem jen, že se to při přesazování nedoporučuje. Ostatní dva mají kořeny normální kratší a rozvětvené. Tento je pouští hodně nadivoko a nechytá se s nimi oproti ostatním k podkladu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2014 22:42 Žena 77Dasa [1] - společenské akváriumRe: radim
Ahoj.Taky jsem potřebovala radu,ale musela jsem nakonec hledat na netu,na vše jsem nenašla odpověď.Ale ohledně kořenů....prý by mělo zůstat aspoň pár kořenů neporušených,jinak se dají zakrátit.Já měla anubias "b.var. nana" celý čas ve dně,oddenek nad substrátem a dařilo se mu lépe než teď na kameni.Měl lepší barvu.Takže podle toho usuzuji,že kořeny může mít klidně v písku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2014 20:28 radim
Fotka k příspěvku ahoj
můžou se střihat kořeny anubiasu, nebo je mám nechat volně a nebo raději směrovat do písku (něčím zatížit,překrýt apod...)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 20:16 Žena 77Dasa [1] - společenské akvárium – anubias na kameni
Asi dva týdny tomu jsem připevnila anubiasy na kámen,pořád se mi šplhaly ze dna.Anubias Lanceolata měl asi 8 nových malých lístků.Teď ovšem ztrácí barvu,je světloulince zelený,jako by měl díky tomu málo živin.Přidala jsem tekuté hnojivo,které jinak nepoužívám.Pouze jílové kuličky do dna,nejsem zastáncem chemie :-(
Uvažuji,že ho ještě nějakou dobu nechám tak a pokud se to nezlepší,půjde zpět do dna.Druhý Anubias je zatím ok.(barteri var.nana)
Druhá věc je ta,že původní nit záhadně zmizela,zůstal jen ten kousek,který byl pod kamenem.Není nikde v akváriu,celé jsem to důkladně prohlédla včetně filtru.Rozložit se během tak krátké doby snad ani nemohla. Že by moje ryby byly tak hladové a pochutnávaly si i na niti??? :-D Byla nahrazena pevnější silonovou nití,vlasec bohužel nemám.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 13:16 Muž Halford [4] Re: olivis
jo, taky sem si říkal že hned u zářivky by listy moc dlouho nepochodili :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2014 12:42 Muž olivis [32] Re: Halford
Jak jsem koukal na tvou prezentaci, máš kryt, tak nad hladinou budeš mít listy spálené od zářivky. Rostlinu bych zkrátil ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2014 11:08 Muž Halford [4] – Výška - zkracovaní?
Fotka k příspěvku Zdravim. Můj Anubias v akváriu pouští list za listem což je super, ale teď ten nejnovější list je položený na hladině, a zajímalo by mne jestli vůbec může růst nad hladinu ?! Neumím si moct představit jak poroste ten další list, natož pak další :) Nevím jestli to tedy vadí, popřípadně zda_li mám anubias někde zkrátit (což se mi nechce). Nemáte někdo nějakou zkušenost či nápad co stím? Nebo to řešit nemusím :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 12:24 R Muž romant [27987] Re: pokojove
Anubias je pojmenování rodové a anubias nana je pojmenování určitého druhu toho anubiasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 10:04 petrl Re: pokojove
Asi takový, jako je rozdíl mezi živorodkou a např. živorodkou trpasličí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 09:25 pokojove – anubias
dobry den.Jaký je rozdil mezi anubiasem a anubiasem nana?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2013 15:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant - doplneni
List ne, ale toho oddenku muze stacit i hodne malo. Jeden Anubias nana mi pred casem vyhnil v oddenku (netusim proc, druhy vedle bezvadny) a tak jsem ten oddenek zkracoval a zkracoval, at se dostanu na nevyhnile misto... a zbyly mi dvakrate 3 listecky jeste ve stredu oddenku s vyskrabnutou hnilobou. Chvilku se nic nedelo, ale ted uz maji oba ty kousky nove listy. Tedy nad znesvecenym Anubiasem nelamat hul, zkusit ho nechat muze stat za to.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13228x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5275?od=151