Výroba a nátěr 3D pozadí
Jednoznačně bych použil epoxy. Vyzkoušené mnohokrát. Jen je třeba to pak zneutralizovat roztokem octa.
Mam s tim udelane pozadi v paludarku - podklad probarvene lepidlonna dlazdicky a cele je to zalakovane laksilem. Tam kde je ve vode tak je takovej lehce mlecne zabarvenej. Lepsi je asi epoxy
Z laksilu jsem dělal první 3d tapetu. Cca měsíc mi zabrala celá práce na celé tapetě. Celkem 6x jsem tapetu pretiral laksilem. Konečně jsem tuto tapetu nalepil do akvária. Silikonem jsem nešetřil. Po ani ne 14 dnech se v tapetě začaly v tapetě objevovat praskliny. Následně rostla z prasklin plíseň. Tím pádem musela celá tapeta z akvária pryč. Odstranění tapety doopravdy stalo za to. Následně jsem udělal novou tapetu s použitím epoxy. A ta už drží 2 roky. Určitě bych laxil nepoužíval. A ještě poznámka k laxilu : smrdí jak blázen . Kdyby si měl zájem, tak mohu zaslat pár fotek.
0 21.12.2019 13:49 Pavell Zdravim, taky vyrábím pozadí a někde jsem četl ohledně použití laxilu jako vrchní vrstvy. Máte někdo zkušenost? Předem děkuji za odpovědi.
Starší reakce
tak to je vyčerpávající informace

no uvidím, vezmu to nejprve tím lepidlem a uvidím co dál. Každopádně díky

To ti také neřeknu, co to udělá dlouhodobě. To cementové pozadí, co jsem viděl, bylo v nádrži s Tanganikou, takže tam se nějaké to stopové množství uvolněného vápence asi neřešilo.
►"Sika®-110 HD
Cementová malta na plošné, nepružné utěsnění vodou zatížených staveb, vodních nádrží, bazénů, vodojemů apod. Hygienický atest na přímý styk s pitnou vodou. Spotřeba: 3-8 kg,m2 podle druhu použití, viz technický list. Míchací poměr: 3,6-3,9 l vody na 25 kg. Tloušťka jedné vrstvy: 1,5-2,5 mm. Spotřeba: 1,8 kg/m2/mm."
►"SIKASEAL NT2
Modifikovaná cementová malta pro plošné utěsnění konstrukcí zatížených vodou, bazénů, nádrží apod. Obsahuje mikrosiliku. Aplikace stěrkou nebo stříkacím zařízením. Hygienický atest na přímý styk s pitnou vodou. Míchací poměr: 4,3-4,8 l vody na pytel 25 kg.Síla vrstvy: 3 mm. Spotřeba: 1,7kg/m2/mm."
►"SIKA 101HD
Cementová malta na plošné, nepružné utěsnění vodou zatížených staveb, vodních nádrží, bazénů, vodojemů apod. Hygienický atest na přímý styk s pitnou vodou. Spotřeba: 3 – 8 kg/m2 podle druhu použití, viz technický list. Míchací poměr: 4,75 - 5,25 l vody na pytel 25 kg. Tloušťka jedné vrstvy: 1,5 - 2,5mm. Spotřeba: 1,8 kg/m2/mm."
Nějaká krátká literatura:
www.wet-team.cz/…
www.asb-portal.cz/…
Nějaké barvy:
www.prodej-barev.cz/… tak to jsem rád, no samotné lepidlo nevím, uvidím, ale asi určitě by to chtělo přetřít epoxy ne, nevím co by to samo o sobě udělalo dlouhodobě ve vodě...no a ve chvíli kdy to přetřu tak to bude lesklé, takže zase posypat pískem.
To lepidlo na dlaždičky je dobrý nápad

třeba zjistíš, že to stačí samo o sobě. Viděl jsem pozadí jen čistě z cementu a vypadalo autenticky. To lepidlo na dlaždičky by bylo asi ještě lepší tím, jak je takové pórovité. Dle mého názoru to vypadá nejlépe, když se na pozadí časem uchytí nějaká přisedlá řasa nebo sinice.
dík za skvělou inspiraci

no měl jsem představu na vytvarovaný polystyren nanést lepidlo na dlaždičky jako základ - bylo by to zpevněné a šedé, pak si pohrát trochu s barvama a pak to pozadí přetáhnout 1x epoxy a při druhém nátěru epoxy posypat pískem, popř. ještě jednou.
Ahoj.
2. Drolí, proto by bylo dobré natřít to před umístěním písku podobnou barvou, jako má písek, aby pak tolik nebyly do očí světlé tečky v místech, kde odpadly zrnka písku. Dát více vrstev písku je také varianta. Epoxy má sice podobnou barvu jako křemičitý písek, ale může se odloupnout (slabá vrstva, hluché místo aj.). Pokud bys z takového pozadí někdy chtěl odstraňovat řasu nebo sinici, hrozí rozsáhlé poškození.
1. Pro trvanlivější pozadí lepší varianta. Záleží, jaký kámen chceš napodobit, některé jsou lesklé.
Být tebou bych písek neřešil a koupil 2-3 odstíny matné/polomatné šedé nebo okrové barvy od velmi tmavé/černé po světlou/bílou a pokusil se vytvořit vzor kamene. Pokud nejsi vyloženě malíř, zkusil bych to nejdřív nanečisto na nějaký odřezek. Trocha inspirace:
www.arstone.eu/…
www.umeleskaly.cz/…Starší reakce
Pozadi(extrudovany polistyren) jsem natrel jednou balakrylem ze vsech stran, pote nater epoxydovou pryskyrici s tonovanim a zasypani cernym aqua piskem.Dalsi nater epoxy pryskyrici, ale jiz jen barevne detaily to jiz bez zasypani piskem. A nakonec vse pretrel bezbarvou epoxidovou pryskyrici. Zadni stena a bocni hrany jsou jen jednou balakrylem a jednou pryskyrici. Je to dostacujici???
A druhy dotaz: je potreba po zatvrdnuti pryskyrice vse nejak neurealizovat nebo staci osprchovat vodou?
A treti dotaz: rybicky vidi a vnimaji z akvaria vse co je vne jasne a ostre a nebo se vidi castecne jako v zrcadle? Asi tak jako kdyz pres predni sklo koukame na bocni, tak vidime zrcadlove... Co tedy presne vydi rybicky?

Na tu rostlinu se zeptej tady
rybicky.net/forum/13192 to sem nepatří...
Nechceš si založit prezentaci nádrže? Jen tý fotce je pět druhů ryb. Neříkám, že je něco špatně, ale jestli jsi začátečník, mohla by se nějaká rada hodit...
Pozadí bych udělal matné. Souhlasím s kubou, přijde mi to přirozenější. Navíc bych se bál, že až na to půjde světlo, bude do házet odlesky, než (jestli) se na tom udělá nějaká patina, což by se třeba nemuselo líbit rybám...
EDIT
Tak už na rostlinu jinde ptát nemusíš

No vypadá to hrozně hezky, jako nějaká tekoucí láva. Toto je paradoxně asi první 3D pozadí, co se mi opravdu líbí

Peklo snad neee, (i kdyz k rybickam co tam mam by se peklo mozna hodilo). Cetl jsem tady, ze pred cernym pozadim vse vynikne lepe. Tohle je tmave ale i sede, fotografie trochu lze. V realu to vypada jinak. Jsem zvedav jake to bude pod vodou?

Nikdy jsem to nedělal, radši mám v akváriu co nejvíc vody, ale přijde mi, že lepší by byl mat (přirozené pozadí se málokdy leskne).
A co to bude, až to bude? Biotop Peklo?


Dobry den,
jsem zacinajici akvarista. Poridil jsem si jiz zabehnute akvarium cca 180l. Chtel bych si vyrobit 3D pozadi a zajimaji mi vase rady na finalni povrchovou upravu. Jestli zvolit matnou, lesklou, nebo pololesklou? Jak na odstiny rybicky reaguji? Mam parmicky, cichavce, neonky apod...

Popravde jsem jiz s vyrobou zacal a zatim to natiram polomatem...? Tak se chci zeptat jestli jsem nic nepokazil? Dekuji za rady.

Jan
Starší reakce
Ano, to jsem měl např. na mysli

Asi lepší použít něco takového, když to bude roky ve vodě

Další věc je cena, dostupnost a kvalita práce s tím, ale to nejsem schopen posoudit.
Cituji: Vyzkoušejte Epoxy 110BG 531. Je řidší, má ATEST na styk s pitnou vodou, je v setu s pomalejším tvrdidlem.

Přiznám se, že jsem to teď jen "prolítnul", ale stejně nevím jak je to s tou škodlivostí. V diskuzi spíš doporučují něco s atestem na styk s pitnou vodou. Víc to řešit nebudu, aktuálně to nepotřebuji, jen mě to zajímalo

Koukal jsem na bezpečnostní list Epoxy 1200 a tam je toxicita pro životní prostředí, to se bere v tekutém stavu nebo i po vytvrzení? Je to opravdu do AQ?
Asi jsi ty články moc nečetl, používá se většinou Epoxy 1200

Zdravím.Presiel som nejake clanky na vyrobu 3D pozadia z polistirénu a peny,ale nevyzerá to nejak autenticky.Tak ma napadlo ako by vyzaralo pozadie vyrobené zo suchej stromovej kory.
Skušal to už niekdo,alebo je na to nejaký článok?Koru by som nalepil na polistirén a potom niecim zalakoval aby to pod vodou nehnilo.Aký lak by sa na to hodil?
Starší reakce
0 13.11.2016 17:40 Fazol 
Zdravim chci se zeptat nedavno sem si vitvoril 3D stenu pomoci polistirenu a izolacni peny jako nater jsem pouzil cement vse podle videa na youtube chci se zeptat nebude ten cement neak vadit dik predem
Starší reakce
ahoj, já na to použil vodní sklo a různé barvy akvarijního písku,natírat vodním sklem a posypávat tím pískem.někdo to natřel silikonem a zasypal ten silikon,já to ale ani nedodělal a koupil 3D stěnu v akvaristice
Předpokládám, že 3D pozadí bylo z polystyrenu. Laksil, jenž se ředí xylenem a toluenem jej bude vždy naleptávat (poškozovat) a jeho použití je pro tento účel nevhodné...
pro inspiraci stačí i zde na rybičkách v sekci "články" zadat do vyhledávání slovo "pozadí" a vyběhne jich hned několik...
0 25.07.2016 22:51 Míša – Laksil mi rozežral pozadí
Ahoj, potřebovala bych poradit... Pustila jsem se do výroby 3D pozadí do svého akvária a dařilo se, dokud jsem ho nenatřela laksilem... Kompletně mi pozadí rozežral a nemám nic... Tak nevím, kde jsem udělala chybu... Teď přemýšlím, zda to zkusit ještě jednou, ale zabralo mi to spoustu času a mám strach, aby to nedopadlo stejně... Neměl byste někdo nějaký nápad? Laksilu už se bojím...
Starší reakce
Zdravím,
řeším otázku, který materiál je vhodnější jako podklad pro 3D pozadí, zda PVC nebo polykarbonát?
Polystyren používat nechci, kvůli jeho váze - potřebuji pozadí umístit do již napuštěného akvária.
P.S. Asi bych měl dodat, že na podklad budu akorát lepit břidlici, nemám v plánu nic modelovat ani tvarovat.
Starší reakce
0 01.07.2016 14:35 Lukas34 – Problem s 3Dpozadi zabarvuje
Nn koren starej a priklanim se ze jak je epoxy huste tak se treba posledni vrstva nedostala vsude a nekde spodni obarvena druha vrstva muze prosakovat.Jen nato, ze uz jsem menil vodu 3 nebo 4x tak se to stale zabarvuje.
barvit vodu by to nemalo ak je 3-tia vrstva dobre natretá
nemáš náhodou nejaký čerství koreň v tom akva?
0 01.07.2016 13:23 Lukas34 – Problem s 3Dpozadi zabarvuje
Ahoj prosim o radu jak to vyresit.Udelal jsem 3D pozadi z Epoxy1200+trocha potravinarskeho barviva 1 a 2 vrstve a 3 vrstva uz jen epoxy a vsechny vrstvy posipane křemičitým piskem prirodni barvy.Stale se mi,ale voda po napusteni po 2dnech zacne zabarvovat lehce do zluta a ja akvarko uzz asi 3x vypustil a stale se zbarvuje sice urcite mene jak poprve.Tak se ptam vymyje se to potravinarske barvivo nekdy nebo to barví neco jineho a mam smulu.Jeste dodavam ze pozadi bylo radne az mesis vytvzele.
Starší reakce
Jelikoz potrebuju docilit tmavejo podkladu a mam cerny tmel myslis ze by to slo smichat s tim apox?
O této možnosti vím a děkuji ale rád bych něco bez použití acetonu.Budu to dělat v bytě a tam je pak potřeba na pomůcky aceton. To strašně smrdí.
OT
epoxy 1200 a rozmazavat kartackem na zuby
0 12.05.2016 10:41 Uno – Lepidlo na pozadí
Ahoj lidi.
Prosím o radu zda nevíte o nějakém lepidle které by se dalo použít na 3d pozadí? Chci obalit vytvořené pozadí v křemičitém písku a co jsem našel tak se na to dá použít tmel na akvárka ale ten mi vzhledem k hustotě nepřijde uplně dobrý.Hlavně já mám na pozadí dost záhybů a potřebuju aby to lepidlo trochu teklo což u tmelu nemám šanci.Děkuji za Váš názor.
Starší reakce
0 29.03.2016 00:32 TriDe Ahojte ja som tiež robil s polystyrénu pozadia vymýšlal ukryty a prevysi ale teraz robím otlačok realnej skaly a to sa mi zdá to NAJ. Mam fotky v galerke.
Starší reakce
Obávám se, že akvarijní silikon není s vodou mísitelný, tím pádem jej nezředíš.
Pokud hodláš na polystyren nanést vrstvu silikonu, tak rozhodně na suchý polystyren.
Posypovou vrstvu na polystyren nejlépe přichytíš pomocí vhodné epoxidové přyskyřice.
0 02.03.2016 18:15 lubosturbak Ahoj dnes som kupil polistiren o hrubke 5 cm a chcem si z neho spravit pozadie do akvaria zobral som pajku a vipalil som rozne obrisi a teraz nater mislite ze keby som polistiren poriadne umil a zmiesal s akvarijnim silikonom trochu body aby bol trosku riedsy (aby sa dal natierat ) a potriet s tim polistiren a posipat pieskom ? Mislite ze bi to neako vadilo rybkam ? Diki za pdpovede
Starší reakce
0 18.02.2016 14:51 tonda – epoxy na pozadí
narazil jsem na akvárku.cz na tento příspěvek k epoxy na pozadí tak ho vkládám.
Doufám, že tím nikoho nenaštvu.
vloženo 9.10.2012 (11:01)
Vážení akvaristé,
s potěšením jsem si přečetla Vaši diskusi k výrobě pozadí do akvária. Protože mám také několik akvárií a k výrobě pozadí jsem zatím nenašla dost času a odvahy, tak si o tom alespoň čtu.
Zmiňujete několik okolností výroby pozadí a tak bych ráda přispěla i z pohledu výrobce, kterého zmiňujete, DCH - Sincolor, a.s. Pryskyřice Epoxy 1200 je pro zpracování skutečně poměrně hustá a její ředění nedoporučujeme (je to uvedeno i v technickém listu, který je užitečné před zahájením prací důkladně pročíst). Pokud jde o otázku toxicity, tak pro akvária je rozhodně vhodnější CHS-EPOXY 531 / Epoxy 110 BG 15, souprava 1,12 kg, která má atest pro styl s pitnou vodou, potravinami a pokrmy. Tato pryskyřice je o hodně řidší, takže pro nátěry povrchů pozadí lépe zpracovatelná. Doporučuji alespoň 2 vrstvy a rozhodně po vytvrzení provést omytí 3%ním roztokem kyseliny citronové a na závěr pitnou vodou. Bez toho se mohou do vody vylučovat škodliviny, které možná rybky hned nezabijí, ale dobře jim nedělají.
A ještě poslední připomínky: epoxidové pryskyřice vyzrávají 7 dní. Provádět tedy jejich omytí nebo ponoření do vody dříve je chybou. Dříve než po 7 dnech nejsou ukončené všechny chemické procesy a povrch není v žádoucí kondici.
Pokud byste potřebovali vědět více, tak mrkněte na naše stránky
www.sincolor.cz . Najdete tam jednak zmíněné technické listy, ale také kontakty na obchodníky, kteří rádi poradí. Materiál je pak možné objednat přes eshop přímo na stránkách.
A pokud byste se někdo chtěl pochlubit svým akváriem, jehož pozadí je vyrobené pomocí našich materiálů, tak uvítám obrázky a ráda je umístím i na našem webu.
Přeji všem hodně akvaristických úspěchů.
Ing. Monika Černá
Obchodní ředitelka
DCH – Sincolor, a.s.
Starší reakce
Jestli dobře chápu, je to natřené jen jednou? To chtělo aspoň třikrát, ne-li více, podle použitého písku a výsledné tvrdosti. Balakryl mám v akváriích už několik let (nejvíce cca 7-8?), je potřeba dávat pozor na světlo = řasy = oškubávání rybami nebo šneky. A tady bych se bála, co s tím udělá želva a její drápy.
Pokud se dá vrstev více až do perfektní tvrdosti (je potřeba sypat to jemným pískem!) a zvlášť se dbá na ostřejší hrany, tak potom vydrží pozadí bez sebemenšího poškození opravdu dlouho. Tam, kde jsem to odflákla a navíc podcenila výše zmíněná rizika, tam je pozadí místy odřené (začalo maličko prosvítat na hranách tak po 3-4 letech). Jinde je pořád jako nové.
Do epoxy bych osobně nešla, přijde mi to zbytečně komplikované a nelíbí se mi ten lesk. Balakryl drží fest i bez toho a s vodou nedělá nic.
Byla bych se ozvala dřív, že je to potřeba natřít víckrát a pořádně zasypávat, dokud to nemá tvrdou krustu. Ale nesleduju fórum tak bedlivě a navíc je tu postup už mockrát popsán. Nevím, jestli už není pozdě - ale vyplatí se s pozadím si víc pohrát, než za pár týdnů či měsíců koukat na bílé škrábance a přemýšlet, jak odlovit ryby a celé to vypustit a předělat. Jeden nátěr bez písku nevydrží nic, to stačí se otřít nešikovně síťkou nebo hadicí při výměně vody, a je tam díra.

Balakryl drží jak blázen a ani se nehnul tak že za mně dobry už je to měsíc pod vodou a ani známka nějaké nečistoty mastnoty a odlupování.V nádrži mám 8 Frontoz 5x Red drago a želvu novoquinskou tak že celkem náchylné tvorstvo na špatnou vodu.Zatím je vše ok
Starší reakce
Jak to dopadlo s tím balakrylem?
Starší reakce
0 15.01.2016 18:42 sikipavel – Nase prvni pozadi :-)
Starší reakce
No i my jsme na to zvědaví jak tohle vše dopadne

Je to naše první pozadí natřené jen balakrylem UNI a to je vše.Tyden jsme to nechali zaschnout teď už je to napuštěné a měsic to pojede na prázdno.Uvidíme co se bude dít z vodou.Jestli vše bude ok tak do akvaria bude osazenstvo 1 Karetka Novoguinejská a cca 8 Frontosek Burundi 4 Pancéřníčci kropenatý a dál se uvidí
Přidat reakci
1 ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 13241x