Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dlouhé bílé výkaly

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Dlouhé bílé výkaly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 15:46 Muž Miras [111]
ahoj všichni, jediné co jsem u nás sehnal je Sera Nematol, pomůže Terčákům jelikož mají bílé výkaly a málo žerou? má s tím někdo zkušenost jelikož většinou se tady probíral Flubenol a Flagellol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2009 12:11 Lin
jsem zvědavá osoba, tak by mě zajímalo, když už se nepodaří ryby zachránit, jak je to potom s akvárkem?
musí se nějak desinfikovat před vložením nových ryb, nebo ho stačí nějakou dobu nechat "odstát", aby to rybky znovu nechytli?
koukala jsem, že léčivo není zrovna levná záležitost a pro někoho, kdo má menší akva s pár rybkama se asi moc nevyplatí.
a taky, když si to člověk přitáhne z celkem velkého a "slušnějšího" (předraženého:-P) zverimexu (v jednom jsem viděla nakažené rybky) a oni tam to léčivo prostě nevedou, to nějak nemůžu pochopit. to je všude? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 21:16 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Chrostík
Já bych mu mražené nedával žádné, esha má dobré léčiva ale tohle se jim moc nepovedlo, už mě psalo víc lidí že nezabralo, daleko lepší zkušenosti mám a nejen já se Sera Flagellol ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 21:09 Chrostík
Dobrý den, já mám podobný (stejný) problém. Mý terčovci začali za sebou tahat bílé výkaly. Na radu prodejce, který je považován za odborníka na choroby jsem dostal radu, že toto mám léčit přípravkem esha hexamita. U 5 tečáků toto zabralo a v současnosti už jsou OK. Začali žrát a jsou čilý jako před onemocněním. Problém mám s mým největším samcem. Pořád se u něho vyskytují bílé výkaly a nežere vůbec suché krmení. Jediné co žere jsou mražené koretry. Chtěl bych se zeptat, jestli ho můžu tímto mraženým krmením krmit i když jsem se zde dočetl, že je lepší při tomto onemocnění krmit pouze suchým granulovaným krmením. Já osobně si myslím, že je dobré, když do sebe můj marod dostane alespoń nějaké žrádlo, než-li ho nechta hladovět.
Díky všem za radu. CH.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2009 09:26 Muž Farrael [28] - Živorodky – Re: FranzFritz
Jn souhlasim. Ty moje za sebou tahnou občas i pět, když na to přijde... Ale řekl bych, že to je akva od akva. V malém tak velké nemají no :-) Asi to je fakt o tom žrádle :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2009 08:45 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Re: chuanvaldes
1 cm? To jsou dlouhé výkaly? Nedělej si vůbec žádné obavy. 10 cm by bylo k zamyšlení :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2009 11:59 Muž chuanvaldes [77] - Blackwater
Je to normalni i u Platy skvrnite, koralove? Taky tahaji za sebou "hovinka" :-) Jsou svetle barvy, pevne konzistence... Kdyz jsou delsi nez 1cm, tak odpadnou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 22:13 Muž Farrael [28] - Živorodky
No poslední dobou krmím spíš každý den ale méně. No asi budu muset zase vynechat. Je pravda že už delší dobu neměly půst :-) Jsem si totiž zvykl krmit každý den, když tam byly ty gupky ještě prťaté :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 22:06 Muž ČUPR [204] - Tetry – Re: Farrael
Např. i ryby druhu Ancistrus za sebou také tahají dlouhé "provázky" výkalů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 22:05 Muž Yirka [9118] – Re: Farrael
Krmíš každý den, nebo jeden den v týdnu vynecháváš? Je to lepší, ryby řádně vytráví, když nemají stálý přísun.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 22:03 Muž Farrael [28] - Živorodky – Re: ČUPR
Tak fajn uff. Já že mi to vedle gupky v malém nedělají, těm to odpadne brzy. Tak snad to je jen tim, že se ve velkym maj víc možností naprat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 21:59 Muž ČUPR [204] - Tetry – Re: Farrael
U živorodých ryb je běžné, že za sebou "tahají" dlouhé výkaly. Z tohoto důvodu je nutno počítat se zvýšeným znečištěním vody a častější výměnou za čerstvou při pravidelném odkalování detritu ze dna akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2009 21:38 Muž Farrael [28] - Živorodky – Dlouhé výkaly živorodek
Tak mám problém za mladými gupkami v padesátce, kde jsou na dorost. Akorát jsem si všiml, že za nimi poslední dobou se tahnou výkaly. ne za všemi. Výkaly jsou sice konzistentní a zcela normální barvy, ale jsou dost dlouhé ve výsledku a takzvaně neodpadnou po nějaké době, trvá jim to holt a pak to za sebou tahaj jak praporečky. Jinak rybky normálně žerou a nic jim očividně nechybí. Ostatní obyvatelé tim vůbec netrpí. Myslíte, že se mám znepokojovat či ne? :/

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2009 16:25 Žena gaume [26] - Živorodky – Re:
Pridam se se svymi zkusenostmi. Totez mely moje ryby, z dvaceti jsem vylecila jednu! Davala jsem tablety do vody, krmeni - ktere stejne nezraly. bicikovci jsou mrcha, vazne. chce to lecit cele akva, ale kdyz vezmu, ze za leky jsem dala 600,-, tak ta jedna vylecena ryba vysla pekne draho :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2009 15:57 zeryk – Re: lenka
Ahoj lečil jsem Entizolem. Takto mě to poradil jeden hodně zkušený chovatel.
1, den 1 ks Entizolu(250) na 15 l vody
2, den 10% první dávky
3, den 10% první dávky
4, den klid
5, den výměna 50-80 % vody

týden normální režim

a pak to samé viz na hoře.

Krmit dietní stravou.

Jinak jsem zvedl postupně teplotu až na 32 už měsíc a vše prospívá.Teď to budu snižovat na 30. Ta vyšší teplote je pro terčáky asi lepší. Toto jsou pouze mé postřehy a jak to pomohlo mě.
Měj se Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2009 16:48 Yana
chcem sa opytat, potrebujem odcervit ryby entizolom, 250mg na 30 litrov, v akva mam ampularie, od velkej po malu 2cm, mam ich pred odcervenim vybrat? Aby mi nezdochli :-|

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 21:43 Muž Jrk [143] – Re: Bob66
Bob66 napsal:

Pokud by měl vnitřní parazity a byl pár dní před smrtí tak určitě nebude žrát...

Toto musím vyvrátit: Zrovna dnes mi umřel Cichliďák :-( na vnitřní parazity a to ještě předevčírem žral...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 21:29 lenka
Zkusím dávkovat jednu tabletu entizolu na 40litrů,tři dny po osmi hodinách,jak jsem se tu dočetla, akorát si nejsem jistá v těch pauzách a dalším pokračováním léčby.Snad tím nic nezkazím,pěkně mě to štve když přicházím o pěkné ryby,ani nevím co bych s těmi rybky mohla dělat,akva mám pro radost 15let a nikdy jsem rybky neléčila ani na krupičku,takže žádný léky-chemii a nemoci neznám,takže mi to dává pěkně zabrat,abych se do toho zasvětila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 21:04 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: lenka
Krunýřovci jsou citlivější než pancéřníčci ;-) Můžeš zkusit ten Entizol, rostlinám to neublíží u ampulárie si myslím že také nebude problém X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 21:01 lenka
A jakto že netrpí aspoň zatím ti pancéřníčci zelení,myslela jsem že jsou citlivější.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 20:58 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: lenka
Tipnul bych ty nitěnky X-) Je to pěkné svinstvo a dokáže to udělat v akva paseku ;-) Rozhodně bych je nedoporučoval, pokud bys je neměla ze spolehlivého zdroje který s nimi taky krmí a problémy nemá, ale třeba z akvaristiky určitě ne X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 20:51 lenka
vločky,tablety,občas mražená patentka,a asi před týdnem dostali živé nitěnky,které propírám.
Toho mrtvího ancíka jsem hned rozřízla a měl v břišní dutině samou tekutinu v barvě kofoly-šíleně zapáchal a to už před pitvou.Ale jestli měl parazity nevím,krom té tekutiny nebylo nic vidět,jakoby ani neměl střeva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 20:45 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: lenka
U těch ancistrusů se mě nezdá že by to byly vnitřní paraziti, na ty neumře za dva dny X-) Pokud by měl vnitřní parazity a byl pár dní před smrtí tak určitě nebude žrát, může jít i o otravu z krmiva, čím krmíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 20:43 Muž hf [54] – Re: lenka
Já mám stejný příznaky. Zkusil jsem eSHa Hexamita i Sera Flagellol, bez viditelného efektu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 20:33 lenka
Poradíte někdo,prosím,mám zkusit ten entizol :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2009 15:03 lenka – bílé výkaly-smrt
Ahoj chtěla jsem poradit:nejsem si jistá jestli moje ryby mají Hexamitu nebo Capillarii,gupky hubnou,přestávají žrát,průhledný trus občas,úhyn.Teď mi uhynul ancistrus sp.,žádné příznaky sem nezpozorovala,předevčírem normálně žral a trus byl taky o.k.včera ráno se najednou nafoukl a držel se u filtru,přelovila jsem ho do čisté vody,myslela jsem,že by to mohla být otrava a vzduchovala,dnes umřel.Dnes se mi nafoukl i druhý ancík,dnes nešel žrát,drží se taky u filtru,ale má tenký průhledný trus cca 3cm dlouhý,je možné aby na parazity ancistrus do dvou dní umřel,když žádné pžíznaky nebyly vidět.Mám v akva ještě dva pancéřníčky,u samečka se mi zdá,že má propadlé bříško,zatím je aktivní a žere.Tak nevím čím léčit,protože si nejsem jistá nemocí,počítám s tím,že budu muset přeléčit celé akva,tak jsem chtěla doporučit lék,aby neublížil ampuláriím a rostlinkám,přemýšlela jsem o entizolu,ale nevím jestli je to správná volba,díky :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2009 22:51 Muž pepis [15] - Cichlidy – Re: metal
Nikdo ti nedá přesnej návod na směs, chovatel co si ji nechal patentovat zkoušel poměr 8 měsíců než přišel na to jak to má být aby to mělo správnej efekt. Zkus to a uvidíš, tímhle poměrem bys jim neměl ublížit. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2009 20:37 Muž metal [96] - Cichlidy
ja som nasiel 100mg flubenolu do 100g potravy.mate niekto ine skusenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2009 07:54 Muž metal [96] - Cichlidy
chovatelia tercovcou napiste kolko dni liecite flubenolom.kazdy nim lieci,ale nik nepovie postup.vsetci cusia ako by to bolo statne tajomstvo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2009 07:35 Muž metal [96] - Cichlidy – re.pepis
nechapem preco si rovno neliecil flubenolom,je najsetrnejsi rastlinam nevadi nemusi sa sypat do akvaria pretoze sa da dat priamo do zradla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2009 00:28 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: pepis
Bohužel do výrobní ceny se promítá mnoho dalších aspektů jako je třeba výzkum,testování,které je dlouhodobé,rozbory tkání ryb a dopad léčiva na parazity,a jejich možná rezistence na léčivo...Těch aspektů je hodně a bohužel se musí zaplatit.Sera patří mezi drahá léčiva,ale jako jedni z mála se snaží jít dál a myslím,že jsou nejkvalitnější a hlavně nejšetrnější na soudobém trhu.Tady bych psal o dopadu na eLkové sumce,kteří jsou hákliví na většinu léčiv.
Otázka zní spíše na to,zda daná léčba neproběhla příliš pozdě...
Pokud jsou ryby už příliš napadené vnitřními parazity tzn.jsou napadené už vnitřní orgány,tak ani dávka Flagellolu jim už moc nepomůže.Není to samospásná věc.
Když neodhalíme a hlavně neurčíme nemoc v počátku,a nezačneme ji správně léčit,můžem se pak jen dohadovat co to bylo a jak se to mělo léčit.
Ono velkou roli hraje i to,zda léčíme v nádrži karanténní,nebo společenské.Bohužel rostliny si danné léčivo také nějakým způsobem spotřebují.
Mě se osvědčilo,pokud léčím ve společenské nádrži dát až 50% léčiva navíc,podle množství rostlin,ale jak jsem psal už výše,je to jen o tom kdy nemoc odhalíme,jakou,a kdy ji a jak začnem léčit.
Takže si myslím,že ani tak nejde o nekvalitní léčivo,ale spíše o naší neznalost,nebo lépe řečeno o nedostatečně včasné odhalení problému.
Jednoduše řečeno,když má ryba napadrť vnitřní orgány,není už co léčit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 22:28 Muž pepis [15] - Cichlidy – Re: hf
Nezdá se mi že by měli nějakou jinou nemoc. Znám terčovce docela dobře. Prostě se někde vloudila chyba, rozhodně ten lék nechci shazovat, ale že je tak drahej se mi nelíbí. Zajímala by mě výrobní cena :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 21:04 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Michal
Myslíš Metronidazol? 5 gramů Metronidazolu nahrazuje balení Entizolu 20 tablet X-) Pokud víš jak dávkovat Entizol tak si to jistě spočítáš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 19:21 Muž hf [54] – Re: pepis
Podle mě není chyba ve Flagellolu ale v tom, že moje (a asi i Tvoje) rybičky mají jinou havěť v trávicím traktu. Však jsou taky bílé výkaly psány jako příznak skoro u každé druhé nemoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 15:40 Michal
Nevíte náhodou postup a dávkování Metrozolem(etnizolem) v prášku???Díky za každou radu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 14:41 Muž pepis [15] - Cichlidy – Re: hf
Jen se připojím s nespokojeností s flagellolem. Jinak vidim že nejsem sám komu nezabral, budu se snažit to z ryb dostat flubenolem přidávaným do směsi z larev ( propláchnuté )bez masa teplokrevných zvířat. Cca čtvrt gramu na půl hrnku směsi a nechat promíchaný 12 hodin, pak zkrmovat. Recept mám od Romyho a jsem rád že mi poradil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 14:26 Muž hf [54]
Tak léčbu Flagellolem sice všechno přežilo, bohužel ale bílé výkaly přetrvávají dál. Pokud vyloučím, že jsem léčil špatně (snad mohu, 3 dny to bylo, množství dle návodu také), tak je asi příčina výkalů jiná.

V akvaristice mi doporučili Nematol, jenže dle návodu Nematol nesnáší bezobratlí. (Tím se myslí krevety a šneci?) Takže nevím co dál. Nemáte někdo nápady?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2009 17:13 Žena darka [520] – Re: hf
Já mám akva jen 100l a uvnitř čerpací hlavu s biomolitanem, takže můj postup se omezil pouze na body 1.a 3.Dala jsem to přesně podle návodu, jen jednou. První 2 dny se mi zdálo, že se nic nedějě, potom už bylo účinky znát, hovínka už byly jiné ;-) Jelikož jsem tehdy aplikovala Flagellol až cca kolem 22h, vodu jsem měnila de facto až za 3 a půl dne, tzn. čtvrtý den odpoledne, možná i víc než 80%. Během léčby a po ní jsem přidávala Sera Fishtamin, od té doby za cca 4 měsíce je akva bez problémů, tak doufám, že už to tak zůstane. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2009 16:23 Muž hf [54] – Re: darka
Darko jen jestli jsem dobře pochopil aplikaci toho Flagellolu.:

1. dává se jen jedna dávka první den
2. z filtru musím vyndat v podstatě všechna média?
3. třetí den se vymění téměř všechna voda (80%)
4. a vrznou se zpět média

P.S. Kam mam ty filtrační náplně dát aby mě nevychcípali? Vydrží 3 dny v kýblu s vodou z akva?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2009 13:17 Žena darka [520] – Re: hf
To netuším, nejsem odborník na nemoci ryb, zatím jsem léčila jen krupičku a ty bílé výkaly, tam jsem taky dlouho váhala s použitím specifického léčiva, protože jistotu by přineslo jen parazitologické vyšetření. Zkuste ještě tyto odkazy, pokud je ještě neznáte, snad Vám pomohou blíže určit diagnózu nemoci i léčbu. O Flagellolu se tam tuším nepíše, je to novější lék, ale připadal mi ze všech nejbezpečnější a opravdu pomohl, aniž by někomu v akva ublížil. www.profizoo.cz/… www.akvarijni.cz/…
spathodus.sweb.cz/…
www.catfish.cz/…
www.jbl.de/…
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.09.2009 10:20 Muž hf [54] – Re: darka
Nevíte jaký jiný původ můžou ty bílé hovna mít, pokud Flagellol taky nezabere znamená to že bičíkovci Spironucleus a Hexamita to asi nejsou?

P.S. (krmíme v podstatě jen vločkama)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2009 20:10 Žena darka [520] – Re: hf
Zkus ten Flagellol, mně opravdu pomohl a na rozdíl od jiných mi nic nechcíplo, ani Neritiny, ani otíci, ani okružáci a japonicy ;-) Je to už víc jak 2 měsíce a všichni jsou o.k, předtím se to vždy cca co 3 týdny vracelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.09.2009 19:23 Muž hf [54]
Tak nám nic nechcíplo nicméně black mollyny serou bílé průjmy i nadále. A jedna viditelně hubnoucí gupka taky. Takže paraziti likvidovatelní Hexamitem to buď nejsou nebo to nezabralo.

Co mám zkusti dalšího Flagellol? Entizol?

H.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2009 17:42 Muž hf [54] – Re: hf
Tak eSHa Hexamita v nádrži, estli nám všechno vychcípe tak to děti obrečí...

Jestli to nepomůže tak už opravdu nevím. Jedině zlikvidovat ty Black Molly a nějaký čas počat a nasadit novou várku gupek.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2009 01:10 Muž hf [54]
- gupky jsem měl z 4 nebo 5ti různých akvaristik

- bílé výkaly mají občas jen black mollyny, a to už několik měsíců (4), už i asi 3x rodila od té
doby co jsem si všiml že to mají občas takový divný.

- gupky bílé výkaly nemají, jen prostě začnou hubnout (a neserou a nežerou, resp. snaží se ale všechno vyplivují).

- krmím vločky sera/tetra, nějaký zelený tabletky na dno, všechno většinou sera. Nedávno jsem koupil nějaký červený sušený červy a ty jim občas taky hodím (sera), a občas (1x týdně) nějaký sušený (lyzofilovaný?) bílý červy (nitěnky) v takovejch slisovanejch kostičkách, půlku rozlomím, rozmočím a vrznu do akva. Žádný vlastní živý nebo mražený krmení.

Asi tam zkusím nalejt ten Hexamit, uvidím jestli to na black molly bude mít nějakej vliv nebo ne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2009 00:13 Žena Irwiny [0] – Re: hf
Moje black molla to měla taky, měla s tím "problém" jako jediná z akva, nic se nepřenášelo a žila poměrně dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 23:19 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: hf
Ale je to divný protože to bílý co leze z ryb pokud jsou napadený střevními parazity je střevní výstelka a to už bejvá většinou na záchranu ryb pozdě.Nekrmíš třeba grindalem ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.08.2009 23:18 Muž Yirka [9118] – Re: hf
Máš stále stejný zdroj rybek? Pokud ano, zkus změnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 23:16 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: hf
Těžko takhle poradit, ale co jsem četl tak paví oka v dnešní době se používají jako indikátor že v akva není vše v pořádku, jak jsou citlivé X-) V mém mládí to byly ryby co by přežily i atomovku :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 23:15 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: hf
3 tejdny to je akorát taková ta inkubační doba pro parazity.Doporučuju ti přeléčit tím nic nezkazíš a mollyny ti poděkujou určitě to není nic příjemnýho mít v sobe parazity.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] 13

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 17607x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5089?od=501