Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dlouhé bílé výkaly

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Dlouhé bílé výkaly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2020 18:37 Žena silviebaris [1233] Re: Filip
Čim jsi krmil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2020 18:23 Filip – Zavojnatka
Dobrý den mám zavojnatku a z ní leze červená a dlouhá jakoby nit co toje?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2019 17:16 Marek
Fotka k příspěvku Ahoj,

mám problém s čichavci. Před pár týdny se mi v akvu dle názoru zkušenějších vyskytla vodnatelnost. Čichavce jsem se pokoušel léčit bezúspěšně seachem paraguard - 1 sameček uhynul, u ostatních vše OK.

Před pár dny jsem si ale všiml, že jedna ze samiček nepřijímá potravu a dneska jsem i zpozoroval dlouhý bílý výkal.

Máte někdo nápad, co udělat? Údržba akva je pravidelná, dneska měněno 30% vody. Zkoušel jsem dávat před týdnem do akva baktopur direkt, ale nepomohlo jí to, vše při starém. Břicho nafouklé nemá, ale pořad nic nejí.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2019 01:16 Muž _ucx_ [504] - Symphysodon + CorydorasRe: Omanos
To vypadá na přemnožené bičíkovce nebo jiné střevní parazity. Odlovit do léčebné nádrže a nasadit Nematol, Flagellol, Entizol apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 16:09 Muž Omanos [1] – Utratit nebo zkusit léčit?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Rybka už plave asi 3dny hlavou k hladině. Poraďte prosím co dělat ať se nenakazi zbytek aqva děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 15:57 Muž Kubaa [715] Re: KLeo
Většina takovýchto u nás žijících pijavic útočí na bezobratlé, nikoliv na ryby (výjimka je napriklad chobotnatka rybí, ale ta vypadá jinak). Ovšem zda nemohou potěr považovat za bezobratlé nevím, ale skoro bych věřil tomu že ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 15:47 Žena KLeo [13] - Živorodky – Červi
A pokud je ten červ opravdu pijavice, může ublížit nejmenšímu potěru?
Mám je právě v akváriu s malými...napadá mě, jestli ty nalezené mrtvolky potěru místo střevních parazitů nezabilo tohle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 17:21 Žena elilith [1]
Nene, uz je jednou dostali...Akvarko mam zalozene tri mesice, takze vickrat ani nemohly :-D
Ale uvidim tedy, pockam :) Dekuji!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 17:14 Muž Tudy [320] - ryby AmazonieRe: elilith
Jestli předtím žili jen z umělého krmiva a teď dostali živé patentky, tak bych to přirovnal (s nadsázkou) k tomu, jako by vegetarián po letech na zelenině zbaštil steaka. Takže můžou mít určitě střevní problémy, zatím nepanikař.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 17:03 Žena elilith [1] – Prusvitne vykaly
Zdravim!
Chci se zeptat: koupila jsem v nedeli na burze patentky. Trosku jsem je proplachla a nakrmila svoje tri betty a neco sezrali i pancernicci. V pondeli nejak rano jsem pristihla jednoho pancerniccka s prusvitnym hovinkem, asi 1,5 cm dlouhym, ale byly v nem i kousicky normalniho, hnedeho. Mam pocit, ze to bylo misty roztrepene na vic vlaken, ale ruku do ohne za to nedam.
Vecer to stejne mela jedna betta, takze jsem si procetla tuhle diskuzi a zacina me jimat lehka panika...
Nafocene to nemam, protoze uz to pochopitelne zadna rybka nema. Rano jsem je radsi nakrmila klasickym krmenim. Pancernicky bohuzel od sebe nepoznam, ale vsech sest vypada v cajku a rejdi vsude po akvariu. Inkriminovana betta jevi znamky stresoveho chovani (plave tam a zpatky podel zadni steny, ale nazrat se priplave vzdycky) (mam ji dva mesice a delala to prvni dva dny, co jsem ji koupila, pak uz byla normalni).
Ma tu nekdo zkusenost s tim, ze by takovehle narazově podivne vykaly mohly zpusobit ty patentky? Muzou mit ryby rozhozenou strevni mikrofloru?
Krome bettyn a panciku mam v akva jeste krunyrovce, kterej patentky nezere a ten produkuje krasna hneda miniaturni hovinka jedna basen...Premyslela jsem o nejake Eshe aspon preventivne...
Predem diky za rady!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2017 21:49 Muž Kubaa [715] Re: KLeo
To není žádný vlasovec ale pijavice, neparazitická (alespoň co se ryb týče).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 20:32 Žena KLeo [13] - Živorodky – Červi
Zase já.
Potřebuji zkonzultování další léčby...

Před pár dny jsem po odkalení malého akvária našla na dně belíku od vylité vody červa, připomínajícího výkal-2cm dlouhého v červenohnědé barvě.
Pak jsem červů našla v malém akváriu ještě několik zahrabaných v písku-4 najednou na jednom namátkou vybraném místě u kamene. Červi jsem pozorovala-mají 2 přísavky- na předním a zadním konci těla. Tady jsem jednoho natočila při pohybu m.youtube.com/… a taky dobře plave (jen na videu vypadá tmavší než je).
Je to vlasovec střevní?

První zmíněný živý červ byl nalezen, když v akváriu byla ještě plná dávka léku (!)- 2 dny po nakapání léku při výměně vody. A to to bylo už 3.(dvoudenní) kolo druhé léčby (první léčbu jsem podle návodu udělala ze 2 jednodenních kol), chtěla jsem udělat 4 kola ale kvůli neúspěšnosti léčby jsem lék přestala dávat.

Také jsem našla další kus mrtvého potěru(už celkem pátý,napůl rozložený,takže tam ale mohl být zapomenutý už od předtím), dospělé ryby jsou stále všechny živé. Ryby ve velkém akváriu mají pořád stejné dlouhé bělavé výkaly (na potěru se to špatně pozoruje),ale červy jsem při odkalování z velkého akvária žádné nevysála.

Dokonce jsem udělala i pokus- zkoušela jsem na samotném červovi odendaném do krabičky účinnost léku Esha ndx a v ní obsažené látky Levamisolu,případnou možnost rezistence a také jestli červ schovaný pod kamenem kvůli tomu nebyl účinu léku třeba ušetřen. Našla jsem totiž na webu uživatele Horáce informace o jeho léčbě hlístic přípravkem s Levamisolem,kdy bylo použito několikanásobné množství (v miligramech,přepočítané na stejné množství vody v mých akváriích) Levamisolu po dobu 6 dnů a to opakováno 5x (a ne jen 1 den jako píší na obalu Ndx a opakovat 2x).
Zkoušela jsem nejdřív k červovi do krabičky nakapat desetinásobné množství léku-1kapku na zhruba 100ml vody (místo 1 kapky na litr vody). Po týdnu sledování pořád žije.Tak jsem vzala čerstvě nalezené červy a množství (dobře protřepaného) léku jsem zdvojnásobila na 2kapky na stejné množství vody-a po 3 dnech pořád žijí (vlastně i bez potravy pořád žijí-a ten nejstarší už 18 dní). Takže to vypadá, že jsou na levamisol rezistentní, ovšem pokud to je vlasovec střevní?Ale od začátku tohoto problému (v srpnu!) jsem žádného červa vysunujícího se rybě z řitního otvoru neviděla.
Nebo je tento nalezený červ nějaký další druh (třeba neparazitického) červa, který se náhodou objevil ve stejnou dobu?
A fungují vůbec léčiva i na jedince zahrabané v písku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 06:57 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KLeo
-u každého druhu ryb je jiné uspořádání střev v důsledku příjmu potravy ,tyto okolnosti vám již byly vysvětleny při dotazu "ryba vegetarián" , tím se bude lišit i vzhled a šíře výkalů (odlišnost může způsobit i fáze stádia napadení)
-platy jsou zdravé po léčbě ,následně jste si všimla jste si ,že ancík má příznaky ,v tomto okamžiku měla být z vaší strany konzultace zde na foru ,měla být provedena samostatná koupel ,aby nedocházelo k rozvinutí nemoci a doplnění případného dalšího postupu (účinky léčiv a jejich reakce nemusí být u všech ryb stejná ,to i v případech stejného druhu ryb)
-k celé této diskusi ,KLeo-s vámi je to těžké(již uváděno) ,postupně zde uvádíte problematiku léčby nedodržením stanoveného postupu a jisté formy vašeho úsudku správné formy léčby
-celý problem vidím v postupu léčby a v jisté formě osobního přístupu ,ktery měl být zde na foru aktivnější v průběhu léčby ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 14:16 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: lacewings
Na léčbu hexamitou už jsem se tu na fóru více neptala, protože jsem myslela, že jsem udělala chybu s rozsvíceným světlem-které jsem 1 ze 3 dnů léčby, po nakapání léku zapomněla zhasnout. Myslela jsem, že se tím snížila účinnost a že opakované doléčení pomůže.

A proč měl krunýřovec projít samostatnou léčebnou koupelí ndx, když je to včetně léčby akvária? Nemusel být nakažený jako první, na něm jsem si při první léčbě neobvyklých výkalů nevšimla.

Děkuji za odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   12.10.2017 13:53 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KLeo
KLeo napsala:Hexamitu jsem už po úplně první léčbě s ndx ani dávat nechtěla, protože platy už vypadaly v pořádku, ale u krunýřovce jsem si všimla dlouhého bílého dutého širokého výkalu (tamty původní byly tenké),tak jsem tedy přeléčila i hexamitou.
Proto zase dávám ndx v obou akváriích.

-proč tyto okolnosti neuvádíte během léčby a nekonzultujete to zde na foru?
-krunýřovec měl tedy projít samostatnou léčebnou koupelí ndx , včetně té léčby akvária
- hexa je na doléčení ,nikoliv jako přímé léčivo , tady si stále vedete tu svou notu ,na kterou jsem vás už v prvopočátku upozornil
-ne vždy stihnu reagovat na veškeré podněty okamžitě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 13:14 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: lacewings
Eshu hexamitu jsem též dávala do obou akvárií podle návodu, více informací jsem o tom psala v mém prvním příspěvku z minulého týdne (z 6.10.),kdy jsem zaznamenala v malém akváriu první úhyn-potěru-a jeden z nich s vyčuhujícím bílým červíkem z řitního otvoru.
Svůj příspěvek jsem po dvou dnech bez žádné reakce ještě doplnila dalším (8.10.).

Ve velkém mám také hlístice, protože po přeléčení E.hexamitou se platám výkaly zhoršily a i pořád je mají často bělavé, tak jsem na konci září opakovala léčbu hexamitou znovu,protože po úplně první léčbě-ndx se platám tenké nitkové výkaly,kvůli kterým jsem je původně začala léčit, vytratily a daly do normálu, a až po hexamitě se jim rozjely znovu a mnohem silněji-více bílé a taky široké, a zůstaly jim jen o něco málo mírnější i tři týdny po léčbě, tak jsem si myslela, že tu hexamitu potřebují ještě pár dní.

Hexamitu jsem už po úplně první léčbě s ndx ani dávat nechtěla, protože platy už vypadaly v pořádku, ale u krunýřovce jsem si všimla dlouhého bílého dutého širokého výkalu (tamty původní byly tenké),tak jsem tedy přeléčila i hexamitou.

Ve velkém akváriu úhyn žádný nebyl, ale jedna plata se tak poslední týden většinu času skrývá odděleně v rostlinách, a vypadá hubenější a taky že se jí hůře plave (možná zesláblostí), ale potravu zatím přijímá s chutí, i když si pro jídlo připlave opožděně třeba až po pár minutách. Snažím se dohlídnout na to aby jedla, tak vždycky na ní počkám než vyplave, někdy i pár minut, a přisypu jí krmení navíc, aby měla aspoň šanci.

Proto zase dávám ndx v obou akváriích.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 12:40 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KLeo
KLeo napsala: -Taky se mi stalo, že při parazitologickém vyšetření trusu na veterině ho neodesílali do laboratoře, ale jen se na něj podívali v ordinaci pod mikroskopem.
-O léčbě Esha ndx a pak doléčení s Esha hexamita jste mi v tomto vlákně nedávno doporučoval přímo Vy.

-samozřejmě ,ale k jakému druhu ryb ,zcela odlišnému ( viz můj dnešní příspěvek 11.35hod)
-tazatelka Jane ,to jen v domnění totožné aplikace ,si tak pouze přiřadila
-vývoj je dle druhu odlišný 12-26(28) dní
-závislost formy napadení -krev ,plíce ,střeva atd.
-nikde v textu nevidím zmínku o tom přeléčení tou hexou ,která tedy zřejmě aplikována nebyla přestože se se detailně zminujete o aplikaci NDX ,o Hexe ani slovo. ;-)
-

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 12:03 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: lacewings
-Taky se mi stalo, že při parazitologickém vyšetření trusu na veterině ho neodesílali do laboratoře, ale jen se na něj podívali v ordinaci pod mikroskopem.
-O léčbě Esha ndx a pak doléčení s Esha hexamita jste mi v tomto vlákně nedávno doporučoval přímo Vy.


A ještě mám dotaz: Lék Esha ndx jsem dávkovala podle návodu do dvou akvárií.V jednom jsem vše dodržela přesně, v druhém jsem mezi oběma dávkami léku měla o něco delší pauzu, ale parazitické hlístice zůstali v obou akváriích-a to používám na každé jiné akvarijní pomůcky, a s jejich dezinfekcí a také důkladným odkalováním jsem se pořádně snažila,tudíž lék nezabral. Proto mě zajímá: Jak dlouho trvá obecně líhnutí vajíček hlístic u ryb a jak dlouho pak vývoj larvy než je schopná rozmnožování?
O rybích hlísticích jsem ani přes dlouhé vyhledávání nenašla dostatek informací, které potřebuji vědět.
Podle těchto informací bych přizpůsobila den dalšího přeléčení, protože každé akvárko je jedinečné a nemyslím si že by Eshy návod 2 dávkování s rozmezím 14 dnů nutně musel platit pro všechna akvária. Zvláště pak i s ohledem na teplotu vody různých akvárií, ve které se parazit vyvíjí různě rychle-a tudíž by se třeba mohlo i stát to,že by se vajíčka vylíhla až po skončení léčby nebo by nově vylíhlé hlístice v pauze mezi jednotlivými dávkami mohly stihnout naklást vajíčka nová (?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 11:35 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jane
-forma vyjádření prostě jak jste ho podala ,neodpovídá veterinární praxi
-to ,že je něco v diskusi popsáno nemusí vždy znamenat pro laika směrodatnou informaci ve vztahu k výkladu ,nebo i důvodu neznalosti problematiky diagnostiky určení a použití léčiv ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 11:22 Jane - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: lacewings
Jeste na tvuj dotaz: jak jste přišla na aplikaci léčiva eSHa Hexamita ,po léčbě léčivem eSHa NDX ?

Cetla jsem mnoho diskuzi k tomuto tematu a nekde se to hodne doporucovalo - opakovane vice akvaristy, zacit s eSha ndx a po teto lecbe dolecit eSha hexamite.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 11:18 Jane - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: lacewings
Ahoj lacewings, vazne nevim, proc bych info z veteriny prekrucovala, napsala jsem presne, jak mi rekli. Faktem je, ze jsem myslela, ze mi reknou i druh, nikam vzorky vykalu neposilali, maji pry mikroskop. Zkoumani provedli do druheho dne. Nasli pry ve vykalech velkem mnozstvi vajec. Tak to asi nejsou uplne hodne hlistice, kdyz parazituji v rybe, ne?
Jinak mas pravdu, prezentace akva bude lepsi, jinak je to spise hadani.
Dekuju za dosavadni odezvy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.10.2017 11:04 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jane
Jane napsal: Ahoj, tak druh hlistic mi neprozradili, ale je pry nutne vse vymenit, cili zacit odznova.
-pochybuji ,že vám to bylo takto prezentováno ,pokud vůbec bylo
-hlístice jsou zcela běžnou součástí každého akvária ,proto je třeba je správně diagnostikovat , nebot jsou známy i prospěšné druhy hlístic v akváriích
-léčit něco a aplikovat léčiva by mělo být v zásadě ,,BENE DIGNOSCITUR, BENE CURATUR,, (Jen dobře rozpoznanou chorobu lze správně léčit)
-jak jste přišla na aplikaci léčiva eSHa Hexamita ,po léčbě léčivem eSHa NDX ?
-již jsem uváděl-jednodušší je zde si založit prezentaci předmětného akvária a zadat co nejvíce pravdivých údajů
-mnohdy je problematika řešitelná konzultací zde na foru ,
-to že veterinární klinika nerozpoznala druh hlístic není nic neobvyklého ,neobvyklé je to ,že to neodeslala k vyšetření referenční spec. laboratoři ,protože to tak dělá v celé řadě případů atd.
-vytvářet závěry pouze na základě písemného ,ne zrovna moc důvěřivé formě vyjádření ,je zavádějící ,proto doporučuji tu prezentaci k určení postupu ;-)
-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 09:28 Jane - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Driv3r
Ahoj, tak druh hlistic mi neprozradili, ale je pry nutne vse vymenit, cili zacit odznova. Je opravdu nutne, kdyz se kapou leciva vymenovat substrat, soucasti filtru atd..?Nazory tu jsek cetla ruzne. Kazdopadne rybky prelecim vsechny, v noci jsem vse objednala. Dekuji moc za vase rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 19:37 Muž Driv3r [236] Re: Jane
Jaký druh hlístic? použij esha ndx v předepsanem davkovanmí a postupu.nekrmit živou potravou.! pomatuj že většina sumcovytych ryb spatně reaguje mna lečbu.i když escha je nejšetrnější. přelečit cele akva!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 18:11 Jane – Potvrzeni z veteriny
Vazeni pratele, tak mi dnes volali z veteriny, kde mi delali mikrorozbor hovinek ancistrusu, ze nasli hodne vajicek hlistic, nutno pry vycistit celou nadrz. A protoze nejsou zamereni na akvaristiku,jen na psi a kocky, prosim vas, zkusene akvaristy, jak nejlepe postupovat. Na veterine doporucovali toto: Ihned odebrat nakazene ancistrusy 2ks, vydezinfikovat akvarko,chapu kompletni vymena substratu,desinf. kytek...pak odebrat trus zbylych ryb a pokud se u nich potvrdi,lecit i je. Ale to zase budu kupovat nove vse,co nejde vydezinfikovata, tj. zacit s akva od zacatku?Muzete mi prosim tedy potvrdit, zda bude dostacovat eSha ndx v predepsanych intervalech a doleceni eSha hexamite,ci jak se to pise. A desinfekce akvarka toho,co jde. Mam tam uplne na dne vyzivny substrat pro kytka a na tom drobny zdobny. Mam i to vyhodit?Moc dekuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.10.2017 10:39 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy
-trochu se to zde zamotalo ,přesto ,že postupy druhů léčby jsou ve vztahu k mottolicím v obecném výkladu
-Příklad vhodné a účinné léčby je kombinace Praziquantelum 50 mg a Fenbendazolum 500 mg
-Kdy Praziquantel je anthelmintikum ze skupiny CHINOLINOVÝCH derivátů ,kdy jsou narušeny stěny cyst trematod ,cestod a porušuje permeabilitu jejich stěn /likvidovány tzv. macerací/
-naopak Fenbendazol patří do skupiny BEZIMIDAZOLU u něhož dochází dochází k likvidaci jeho energetického metabolismu a k navození neurotoxického efektu
-ve skupině IMIDAZOTHIAZOLU je Levamisol
-Imidazothiazoly je dlouhodobě nejčastěji užívaná skupina anthelmintik v akvaristice, která má výhradně antinematodní účinky ,kdy Levamisol je levotočivá forma původně užívaného racemátu tetramisolu a je účinný proti dospělým stádiím nematod, nemá však ovocidní účinek

-na uvedeném je vidět ,že postupu léčby motolic a užití léčiv ,je několik v závislosti na druhu motolic (respektivě formy "napadení")
-jejich použití by však mělo být vždy na základě laboratorního vyšetření ,nebo v určení na základě dostatečných zkušeností z chovu a léčby předmětných jedinců

-dále je nutno přihlédnou k metabolismus ryb ,kdy jde komplikovaný proces ovlivňovaný řadou vnějších i vnitřních ,biotických i abiotických faktorů (tolik má poznámka k uvedené léčebné kůře patentek loužených v čistém Praziquantelu a jejich střídavé krmné aplikaci po dobu měsíce a půl)
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.10.2017 09:08 Muž strappy [21]
A nebo lecebna procedura patentek louzenych v cistem praziquantelu. Tyden patentky a tyden normal krmivo na stridacku po dobu jednoho a pul mesice tak jak mi to radil pan ing. Filip z Dajany. Jinak nejmenuji ale toto ano,nebot je tomu tak. Pan filip ma nekolika lete velmi bohate zkusenosti s chovem a leceni ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 09:03 Muž strappy [21]
Ano ja vim ze zadna leciva na vajicka nejsou ucinna ale pouze na vylihnute jedince. Ja jen rikam ze si myslim, ze zbaveni akvaria prolezleho parazitickyma hlisticema a jejich hromadou vajicek v akvariu s rostlinami sterkem a pod je podle me takrka nemozne....i autorka webu catfish se k tomu priklani....myslim si ze je vhodne udelat lecbu a nadrz pote a vse v ni dukladne provarit a vydesinfikovat !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 08:33 Muž Petan26 [57] - Jezírkové rybyRe: strappy
Vajíčka dostupnými léčivy nezlikvidujes nikdy, proto se léčba opakuje, třeba u Esha NDX ( antihelmintikum) po 14 dnech, kdy se čeká na vylihnuti nové generace parazitů právě z onych vajíček, které opět NDX vyplatí, tohle je princip této léčby. Dále viz příspěvek lacewings a dodržování postupů výrobce!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.10.2017 11:49 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jane
--jednodušší je zde si založit prezentaci předmětného akvária a zadat co nejvíce pravdivých údajů
-mnohdy je problematika řešitelná konzultací zde na foru
- ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 11:21 Muž strappy [21]
Ja si myslim,ze vylecit akvarium s rostlinami sterkem a tim samym filtrem jen lecivem bez precizni desinfekce vseho v akvariu vcetne techniky a vsech mist kde se voda dotyka je takrka nemozne. Vzdy budou nejake vajicka hlistic ve filtru,ve dne a pod. Myslim si ze zamorene akvarium od hlistic je takrka nemozne. Jedine pak treba prokrmovacka patentkami louhovanymi v praziquantelu. Ten je na zabrohlisty a podobnou havet ale je to pokud spravne tusim i anthelmintikum,a pro ryby velmi setrne a ucinne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 10:14 Jane – diky
Ahoj KLeo, lacewings, dekuji za nazory, zkusim to dat nekam na rozbor, neznate veterinu v Praze, kde to daji pod mikroskop? dekuji, jane
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.10.2017 01:19 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jane KLeo
-to Jane-podle obecně psaného textu nelze stanovit požadovanou diagnostiku

-to KLeo-když mám některé léčivo a máte tam zadán postup léčby ,je třeba ho dodržet ,pokud postup případně nekonzultujete na základě dalšího odborného vyjádření k vývoji o jiném užití léčiva
-postupy aplikací jsou vždy výrobcem udávány v určitém souladu výzkumu a studia vhodnosti použití léčiva a jeho optimalizací tak ,aby bylo v co největší míře efektivnosti léčby
-nelze se tedy domnívat ,že vám přijde dávkování Eshy 1 den a po 14 dnech jednou opakovat,málo
-nedodržením stanovených postupů má samozřejmě sníženou efektivitu užití , kterou nelze z tohoto postu ovlivnit a pouze stěžuje následný postup léčby ,případně jeho formu určení ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 00:44 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: Jane
Ancistrusové jsou ryby,které bývají často zaparazitovány právě parazitickými hlísticemi,ale jiné výkaly nemusí znamenat jen to. Také záleží na potravě,kterou krmíš.
A ancíci jsou zároveň také velmi citliví na různé látky a jen některá léčiva jsou pro ně bezpečná a některá je naopak můžou otrávit.
Diagnózu nechám více zkušeným.
To co jsi viděla na skle ale mohou být i neparazitické hlístice (je víc druhů), které jsou časté hlavně v nových nádržích a rybám neublíží,naopak si na nich můžou i zpestřit jídelníček a sami časem zmizí.
A 30l je na ancistruse opravdu málo,tak až budou zdraví,tak je určitě někomu dej do většího.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 23:59 Jane - Živorodky – Bilohnede vykaly
Ahoj, bohuzel i ja asi ve svem akva nasla hlistice, dostala jsem jako darek 2 ancistrusy, po 14 dnech jim neodpadavaji vykaly, az po nejake dobe, jako prvni tyden, to byly kratsi a hnede. Ted jsou uz asi tyden bilohnede. Dnes jsem u hladiny objevila bile tenke zizalky asi pul cm dlouhe. Jedna se o hlistice? Ryby zatim nevykazuji zadne abnormality, zerou a chovaji se normalne. Jsou pry z Hornbachu.
Jeste mam dotaz, mam totiz jen 30l akva, mam tak betaka, na rasy tam mam otika a dale 4 razbory. S tema ancistrusama je to asi prerybnene, byl to holt nevyzadany darek.Ted jestli maji problem je ani nemohu dat dale :-( Vim, ze v tak malym akva byt nemohou, asi jsem je mela vratit hned. Diky za kazdou dobre minenou radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 20:37 Žena KLeo [13] - Živorodky
Ptám se, protože mě zajímá počet dnů dávkování Esha Ndx a kolikrát je opravdu nutné opakovat přeléčení,tak aby léčba byla úspěšná.
Protože když logicky srovnám dávkování jiných zde na stránkách zmíněných léků většinou s obsahem účinné látky levamisol,kdy je lék dávkován několik po sobě jdoucích dní a léčebná kúra se opakuje více než dvakrát,tak mi přijde dávkování Eshy 1 den a po 14 dnech jednou opakovat,málo.
Nehledě na to,že se během 14ti denní pauzy můžou vylíhnout nové hlístice,které třeba i stihnou naklást další vajíčka,na které lék nezabírá,a ty se vylíhnou po druhém přeléčení,a když se další přeléčení podle návodu Eshy nedělá,hlístice zůstanou.
Proto mi logicky připadá nutnost přeléčení vícekrát,otázka je kolikrát.

Také se potřebuji poradit, protože po prvním kole druhé léčby Eshou Ndx,rybičky i ty předtím zdravě vypadající a čilé,byly pasivní a některé jako by měly problémy s dýcháním a zdržují se většinou u hladiny.
Asi už je těch léků na je ně moc a proto se ptám,nechci jim jich dávat víc než je nutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2017 09:42 Žena KLeo [13] - Živorodky – Hlístice
Zjistila jsem, že mám v akváriu pořád hlístice. Tento týden jsem našla první úhyn 2ks potěru mečovek(předtím nebyly žádné úhyny), z nichž jeden měl vyčuhujícího bílého červíka z konečníku. Hlavní akvárium i to menší odchovné jsem kvůli vnitřním parazitům předtím přeléčila léčivy Eshou ndx a po pauze i Eshou hexamita podle návodu. Malé jsem myslela, že přeléčuji jen preventivně, a tak jsem nedodržela zopakování přesně za 14 dní ale o trochu později. V návodu ndx psali, že se má léčba zopakovat znovu za 14 dní, ale chci mít jistotu, že teď už se jich opravdu zbavím, tak nebylo by lepší léčbu opakovat víc než dvakrát a třeba s kratším časovým odstupem?
Samozřejmě jsem léčivem otřela i vnitřní stěny akvária nad hladinou i vnitřek krytu a také jsem několikrát důkladně odkalovala a pak vydezinfikovala všechny použité nástroje. Je vhodné ještě nějaké opatření-např. vyčištění filtru nebo odkalení i pod kameny?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2017 18:15 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: lacewings
Dobře,počkám než se dočistí a jiný lék dám až pokud to nebude dobré ani po přeléčení za pár dní.
Jinak výkaly mají pořád někdy bílé nebo vláknité.Budu ještě pozorovat,jestli neuvidím ty článkovité částice.
Jinak děkuji zase za odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   12.08.2017 13:08 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KLeo
KLeo napsala: Tak i po léčení s eSha-ndx mají ryby pořád vláknité výkaly....
-vláknité ,ale jaké barvy , to vám může tvořit i nevhodné krmivo
-jsou v tom hlenové částice ? článkovité?
-ryba se "čistí" v závislosti rozsahu onemocnění až 8 dní
-přípravky léčiv eSHa lze kombinovat nezávisle na sobě v kombinaci ,nebo jednotlivě po sobě jdoucí aplikací , odeznění zbytkových částic léčiv je zhruba v rozmezí 14-21 dnů samovolné ,není třeba užití aktivního uhlí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2017 11:39 Žena KLeo [13] - Živorodky
Tak i po léčení s eSha-ndx mají ryby pořád vláknité výkaly.Asi mají tedy i bičíkovce.Kdy po zopakování léčby kvůli případným vylíhnutým vajíčkům je můžu doléčit tou esha hexamita?Na obale nepíšou nic o použití aktivního uhlí po léčbě,tak aby pak zbytkové množství prvního léku třeba ve vodě nějak nevadilo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2017 19:44 Muž strappy [21]
Jak dlouho takove cappilarie nebo cisty bicikovci mohou vydrzet v akvariu bez hostitele pri prumerne teplote cca 27 stupnu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2017 21:37 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KLeo
-vadí i nevadí,
-jistější je uvedený postup a zakrmit ryby po těch dvou hodinách ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2017 21:30 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: lacewings
Asi před hodinou jsem ryby krmila,jen vločkovým.Bude to vadit?
Jinak děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.08.2017 21:22 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KLeo
-teplotu na 24 hod stabilizujte v rozmezí 26-27
-výměna vody "ob" den v objemu těch 20-30l ten týden tomu vadit nebude
- ;-)
-Anotace- po těch dvou hodinách můžete ryby lehce přikrmit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2017 21:15 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe: lacewings
Děkuji.Teplotu mám 26-27°C při svícení ve dne,a zchladlé akva po noci má min 23°C a v posledních dnech spíš 24-25°C. Topítko nezapínám.
A doporučujeme tedy po léčbě denní výměny části vody aspoň tak týden?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.08.2017 21:05 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KLeo
-ze 110l uberte cca 20-30l vody
-aplikujte dávku na 110l ,5ml = 112,5l
-cca dvě hodiny nechte působit pod dozorem v akva ,následně doplnte na 110l ,pokud by bylo chování ryb nestandartní v průběhu těch dvou hodin doplnit vodu okamžitě
-vypnout světlo ,ryby nalačno,
-potěru živorodek ,ve stáří 2 týdnů by to vadit nemělo (závislé na narušené imunitě ryb a stupni rozvinutí),pouze je rozdíl v aplikaci bez snížení objemu vody ,aplikujte přímo podle objemu
-bakterie u každého druhu léčiva vykazují úbytek ,v závislosti na dosavadní biologické rovnováze nastolené ,v době podání léčiva
-opakovat obdobně po 14 -16 dnech
-pouze mi napište teplotu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2017 20:17 Žena KLeo [13] - Živorodky – Jaké dávkování esha-ndx?
Tak dnes už konečně budu dávat esha-ndx,ale potřebuji se poradit ohledně dávkování,protože když jsem někdy potřebovala dávat nějaké léky,na obalech bylo napsáno většinou velice rozdílné(nižší) dávkování,než bylo doporučováno zde na foru,tak chci aby to aspoň fungovalo.

Dávkování od výrobce:
1.den:1 kapka na 1 litr vody,další den výměna 50% vody a za 14 dní zopakovat.
Obsahuje 54mg Levamisol hydrochlorid na 1ml aktivní látky.A 100 kapek léku=4,4 ml.
A ještě "Ve zvláštních případech může být léčba opakována po další dva týdny."

V akváriu nechávám napuštěno zatím jen 105-110 l vody.Akvárium není hustě zarostlé,rostliny se zatím pomalu rozrůstají,ale teď spíš vůbec kvůli hodně řasám,takže ty myslím na vstřebávání léčiva nebudou mít příliš vliv.
Opravdu stačí když nadávkuji jen jeden den 110 kapek,a za 14 dní znovu?

A ještě jsem se chtěla zeptat,jestli levamisol v léků ničí nitrifikační bakterie ve filtru a jestli tedy nebudou po léčbě nutné nějakou dobu denní výměny vody?To na obale nepíšou.

A můžu lék použít i pro potěr?Potřebovala bych přeléčit i menší akva s malými, protože jsem do něj krátce před tím,než jsem zpozorovala příznaky přidávala z postiženého akva troch rostlin.Stáří potěru 2 měsíce a pár kusů 2 týdny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2017 13:53 Muž strappy [21] Re: lacewings
Ale já moc dobře vím,že učinná látka ndx je levamisole ;-) jen jsem to napsal. Ten je také totiž dostupný u veterináře hydrochloride levamisol 80% tusim 100g za 500 kc orientacnie,aby me zas nekdo nebral za slovo na koruny a gramy. Vyjde to na dyl a levneji jak esha ndx jehoz ucinna latka je to same. Presne davkovani se da zjistit na internetu. Web catfish je kvalitni. Pani chovatelka ma mnoho PRAKTICKYCH, ne vyctenych zkusenosti hezky den palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2017 09:23 Žena KLeo [13] - Živorodky
Kvůli těm dalším příznakům ,co jsem psala už si jsem těmi hlísticemi jistá. Esha ndx už je objednaná ;-) ,z pročítání různých článků o levamisolu z veteriny a jiných lécích jsem stejně byla akorát zmatená. Děkuji za vaší trpělivost a rady. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   03.08.2017 08:40 R Muž lacewings [4193] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KLeo- strappy
-KLeo-s vámi je to těžké ,motáte se v tom spolu s bičíkovcema ,na které jste přišla někde cestou po netu ,přitom celou dobu vám píši o léčbě na hlístice , stejně se té eSHa ndx nevyhnete ,protože ta jediná je dostupná a odpovídá vašim požadavkům
-strappy- a co myslíte ,že obsahuje mnou doporučené léčivo eSHa ndx -Levamisol hydrochlorid 54 mg ,Methylis parahydroxybenzoas 0,85 mg ,Natrii metabisulfis 1,4 mg
;-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Nemoci Přidat příspěvek • Zobrazeno 15490x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/5089-dlouhe-bile-vykaly