Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dlouhé bílé výkaly

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Dlouhé bílé výkaly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 16:53 R Muž romant [27983] Re: TomasK
Mrkni se na tenhle článek, jsou tam uvedeny jak léčiva, tak způsoby aplikace. Jinak u Sery bych předpokládal, že příbalový leták bude obsahovat všechny potřebný informace, možno dohledat na netu. rybicky.net/clanky/525-vnitrni-paraziti-u-tercovcu
Edit: Určitě by to chtělo co nejvíce informací o daným akváriu a i o jaké druhy postižených ryb se jedná. Jako nicnekazící prevenci doporučuji vodoléčbu, ty napuchlý oči by mohly ukazovat na zvýšený N látky. Léčba sumcovitých ryb je popsána třeba zde www.catfish.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 14:24 TomasK
Ahoj, na těchto stránkách jsem nový tak snad jsem se trefil do tématu.

Momentálně jsem u svých ryb zjistitl střevní parazity. Nejsem si zatím jist zda se jedná o hlístice či bičíkoce, ale po přečtení celé diskuze jsem se rozhodl pro léčbu bičíkovců Sera Flagelollem.
Nejsem si ale jist, zda je vhodné dávkovat 1x na tři dny a pak vyměnit 80% vody jak píšou v návodu. ?? Také nevím jestli u tohoto poduktu léčbu opakovat kvůli cystám a pžípadně za jak dlouho? Jsou přeléčené, ale nyní nezachranitelné ryby nakažlivé nebo už ne?

Jinak zde jsou příznaky: dlouhé průhledné a tenké výkaly. U některýh půl na půl. Někdy vředy. Tak týden před smrtí nechutenství a schovávání se stranou do šera. Ovšem ryby plavou dobře pokud je vyruším.
Problém je, že už to tam mám tak 4 měsíce, možná déle. Jen sem vždy pozoroval jen některéý příznak a spojil si to dohromady až teď. Navíc mi pošla třeba jedna ryba na měsíc. ale pak bylo období horší. Třeba 5 na 14 dní + 3 raci, ale u těh nevím co se stalo.

Také nekteré rybky mají vypouklé oči. Zrovna teď to má jeden sumeček ale jinak žere a je aktivní jako vždy. jen ty oči. Je to další pžíznak parazitů nebo to je ještě jiná nemoc? Jednou jsem měl nafouklou rybu s naježenýma očima ale zatím jen jednu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 15:59 Muž fido16 [631] Re: romant
Ano to bude tím, ty ryby co krupici neměli jsou v pohodě, teda aspoň zatím, ty co ji měli mají právě ty vnitřní parazity. Takže to bude opravdu tou imunitou. Zkusím nějaké ty vitamíny od sery.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.07.2012 15:04 R Muž romant [27983] Re: fido16
Ono to moje konstatování ani tak moc nepatřilo Tobě, to že to neflákáš vím. To je spíš takový upozornění tomu, kdo si tuto diskusi bude chtít přečíst a třeba řeší podobný problém. To že se musí v akváriu léčit, to je vždycky zátěž, byť je použitý šetrný léčivo, takže se ty problémy který třeba teď máš můžou trošku řetězit. Prostě jedno vyléčíš, lehce oslabíš imunitu ostatních chovanců a u nich se může projevit jiná choroba, která jenom čeká na vhodnou příležitost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 14:58 Muž fido16 [631] Re: romant
Problém je v tom že o svá akvária se starám pravidelně měním vodu odkaluji a když přetáhnu výměnu tak je to max o 2 dny z důvodu toho že jsem odjetý nebo v práci. Jinak nezanedbávám. Po vitamínech se podívám ať se jim lépe daří. Budu psát jak to vypadá díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.07.2012 14:55 R Muž romant [27983] Re: fido16
Tak nejlepší prevencí je samozřejmě zdravý akvárium jako celek, dobrá hygiena, protože jak známo nemoci se objevují při zhoršenejch podmínkách. Dobrou zkušenost s vitamínama jsem udělal s Fishtaminem od Sery, je to kapkový a kápne se to přímo na krmení a zkrmí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 14:41 Muž fido16 [631] Re: romant
Večer jim je namočím sám mám tablety pro krunýřovce od sery od dajany a ještě mám garnule pro tlamovce rostlinné a ty jim taky jeli když to tlamovci nestihly sežrat. Večer je namočím a než půjdu spát tak jim to hodím. Jsem zvědav zda budou vidět vysledky třeba zítra nebo pozítří. Ale je to děs vyléčím krupici a dostanou tohle možná by to chtělo nějaké vitaminy pro rybky ale nevím které jsou vhodné teda jestli něco takového učiného je. Jinak teď když byl ancák na skle tak jsem si všimnul že se mu v břichu jakoby něco hýbe takže střevní paraziti to asi jsou(parchanti).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 14:31 R Muž romant [27983] Re: fido16
Naprosto bez mučení přiznávám, že jsem máčel pouze granulovaný, neb jsem tak léčil placky, ale nemyslím si, že by se tou namočenou tabletou pro krunýřovce něco skazilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 14:11 Muž fido16 [631] Re: romant
Takže myslíš že bych mohl zkusit namočit tabletku pro krunýřovce do toho entizolu? Jinak návodu se budu držet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 14:10 R Muž romant [27983] Re: fido16
To, že se léčivo dostane do ryb třeba tou formou skrmení, to je dobrá věc. Drž ten postup jak popsal Bob66.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 13:55 Muž fido16 [631] Re: fido16
Krmit nebudu vůbec ono jim to neuškodí. Někde jsem četl že jim někdo máčí granule v entizolu je to dobré nebo spíše naopak? A tady ve vláknu jsem se dočetl že dávají dávku po 8 hodinách ale nevím. Budu se držet uvedeného návodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 13:51 Muž fido16 [631] Re: romant
Zítra odkalím přidám 3 tablety. A budu pokračovat tak jak je popsané v návodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 13:41 R Muž romant [27983] Re: fido16
O.K. Dodrž celej léčebnej postup a moc nekrm a když už tak něčím suchým.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 13:21 Muž fido16 [631] Re: fido16
Takže rozdrtil jsem 10 tablet entizolu a dobře rozmíchal ve vodě a nalil do akvária. Před tím jsem vyměnil část vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 10:45 Muž fido16 [631] Re: romant
Bohužel to nepůjde vzhledem k tomu že mám podezření na více ryb. Filtr asi nebude po léčbě zrovna v nejlepší kondici ale budu to hlídat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 10:20 R Muž romant [27983] Re: fido16
Nebylo by lepší to činit v separé nádrži?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 10:03 Muž fido16 [631] Re: fido16
Tak jsem byl u veterináře a sehnal entizol. Veterinář na mě hleděl jako kdybych spadl z jahody :-). Rozpustím to v odměrce a naliju do akva tak jsem zvědav zda se to zlepší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 20:25 Muž fido16 [631] Re: romant
Ano přečetl jsem, ale díval jsem se na jiné fórum a tam psali 1 tabletu na 60L vody. Ale dám to podle tohoto návodu. To bude na veterině hledět až jí řeknu že chci 2 balení a za 2 dny tam půjdu znova :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 20:21 R Muž romant [27983] Re: fido16
Přečti si ten odkaz na článek co jsem Ti před chvilkou dával a je to tam všechno popsaný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 20:18 Muž fido16 [631] Re: romant
Díky na catfish jsem se díval. Zítra vběhnu na veterinu a nechám si napsat recept a hned tabletky rozmáčím a šupnu do akva. Jinak jsem teď 2 dny nekrmil a dávám jen suché krmení. Spirulina tabs atd. Zatím jsem si všimnul že to mají 3 krunýřovci tak doufám že po aplikaci se to do 3 dnů zpravý
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 20:14 R Muž romant [27983] Re: fido16
Tady se o dávkování Entizolu dočteš. rybicky.net/clanky/525-vnitrni-paraziti-u-tercovcu Jinak ty světlejší výkaly mohou být způsobeny třeba i podávanou potravou, ale jak je tam to nafouklý břicho, tak to budou zřejmě ty vnitřní paraziti.
Edit: Mrkni se i na tyhle stránky www.catfish.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 19:07 Muž fido16 [631]
Čauky chci se zeptat teďka jsem si všimnul že moji ancáci maj zvětšené břicho a v akváriu sem tam plave jakoby takové bílé průhledné hovínko mám podezření na vnitřní parazity. Zítra vyrazím za veterinářem pro entizol. Poradí mi někdo jak jej správně dávkovat? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 08:21 Muž Vlastimil [26] - AfrikaRe: ivule
Pokud budu mít v akváriu mix rybek,jedny masožravé a druhé řasožravé budu je krmit tím co vyhovuje těm prvním tak ty druhé budou mít zákonitě střevní problémy a žádná chemie těm nebožákům nepomůže,,, tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 08:17 Muž Yirka [9123] Re: ivule
Je možné to brát i tak, že když přijedeš do Egypta, pravděpodobně nebude tvé zažívání normální, i když zažívací trakt máš stejný jako Egypťané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:46 ivule
Ale kdyz by to melo byt tim zradlem proc teda ty vykaly maji jen jeden druh ryb a ostani je maji barevne je mozne,ze kazda ryba na krmeni reaguje jinak.Nasla jsem i prostredek Flagelol,ze hodne pomaha proti strevnim parazitum mozna ho koupim do zasoby.Jinak vsem dekuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 11:57 Muž Ad@m [1051] Re: ivule
Moje rybky to mali tiež, ale odkedy nekŕmim sušenými dafniami výkaly sú v pohode ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.03.2012 21:43 Muž O.Tom [439] Re: ivule
Ahoj, nevim jestli ti to pomuze. Mel jsem kdysi prihodu, kdy jsem si myslel ze maji ryby parazity, ale problem byl zpusoben nevhodnym jednostranym krmivem. Vykaly byly bile a dlouhe. Po rozhovoru v akvaristice mi bylo receno ze paraziti se projevuji spis jako dlouhe pruhledne nic, nez syte bile. V mempripade tedy neslo o parazity a pomohla zmena potravy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 19:39 Žena ivule [0] – ivule
Dobry vecer chtela jsem se zeptat zpozorovala jsem bile tahnouci vykaly dlouhe zhruba 1-2cm ryby zerou normalne maji to jen parmicky mechove a zadne jine priznaky nevidim.Muzete mi poradit jestli to mam zacit lecit etizolen nebo jak se ten lek jmenuje nebo i nejake jine reseni popr.smesy cesneku?Prezentace jsou tri koreny a krmim je pouze granulemy odtetra mint.Dekuji predem za vsechny rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 21:31 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: snehulda007
Tady je pár informací o vnitřních parazitech a léčbě ;-) rybicky.net/clanky/525-vnitrni-paraziti-u-tercovcu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 21:06 Muž snehulda007 [850] Re: hawok
Takže chápu to správně tak že když výměnou dna dosáhnu toho že aq bude"čistší" tak ryby sice třeba budou mít parazity ,ale ty jim nebudou škodit a já tim pádem nemusim léčit? Někde jsem čet že ty parazity maj všechny ryby ve střevech ,ale škodí jen rybá který jsou oslabený špatnýma podmínkma..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:48 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Bob66
to je pravda, sam jak jsem odcervoval entizolem, tak dlouho jsem hledal spravne mnozstvi. Nekde rikali tabletu na 20l, jinde ze pro ramirezky jednu na 45l. zatim jsem to resil jen u krunyrovcu jako posledni moznost. Nafouklo se jim brocho, dlouhe bile výkaly, zkousel jsem tenkrat vse, nakonec to opravdu byli paraziti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:24 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: hawok
Pokud se v tom někdo moc neorientuje tak bych doporučoval spíš dražší komerční ale účinná léčiva kde je veškerý postup i přesné dávkování popsáno velmi jednoduše ;-) Vyjde to sice dráž ale léčba od oka levnějšími léčivy může způsobit ještě více škody, aby byla léčba úspěšná tak se musí dodržet celý postup a hlavně dávkování jinak celá léčba ztrácí smysl X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:14 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: snehulda007
souhlasim s predchozim, pokud neni problem, neni treba lecit, pokud je poter nachylny, tak se to da taky resit jinak nez celkovym odcervenim.
Ano odcervovat je treba cele akva, a to ne jednou, musi se pokryt vsechna stadia a je to pomerne dost prace.
tady je nejaky seznamek levnych leciv:
metrodinazol - Entizol (proti bičíkovcům Hexamita a Spironucleus, proti piscinoodinióze)
dimetridazol - (proti ichtyoftirióze, také proti bičíkovcům Hexamita a Spironucleus)
levamisol - Concurat, Bioverm (proti parazitickým hlísticím - Capillaria)
Davkovani je treba zjistit podle ryb, nekdo dava vice nekdo min, alemyslim, ze treba u ramirezek se dava mene nez u krunyrovcu sp.
Lze preventivne podavat s potravou trochu nadrceneho cesneku, nebo nektere krmiva maji primes cesneku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:03 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: snehulda007
Na co odčervovat pokud ryby nemají problém? Pokud se u ryb vyskytnou vnitřní paraziti musí se stejně přeléčit celé akva např. Sera Flagellolem a desinfekce rostlin ani dekorací tím pádem není třeba X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 14:37 Muž snehulda007 [850] Re: hawok
Tak už mi asi začíná svítat...Pohroma č.1 je moje dno.Špatně se odkaluje.Takže nákazu jsem si asi zavlek patentkama a teď je pořát ve dně. A nedávno jsem dával novej biomalitan(větší) a tim jsem to asi dorazil.Drť chci v nejbližší době vyměnit za křemičitej písek. Akorá pořát se nemůžu dopracovat k tomu jak a kdy odčervit? Ptal jsem se tady už v několika sekcích,ale odpověď jsem nedostal a pojim se abych to totálně nepo...Mám to udělat před nebo až po výměně dna? Mam desinfikovat rostliny a kameny? Co s filtrem? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 14:26 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: snehulda007
no, do akva se to dostane nakazenou rybou, vesmes importy jich maji hodne, stejne tak u spousty odchovanych ryb se objevuji v male mnozstvi. DObrymi hostiteli jsou obycejni krunyrovci sp. Pokud se v akva nestane nejaka biologicka pohroma, tak si toho nikdo nemusi vsimnout. Nachylnejsi je poter. Pokud chces jistotu proti strevnim parazitum, tak odcervit akva, a kazdou pridanou rybu predem odcervit v karantene a krmit kvalitnim krmivem.
Ve vykalech nakazenych yb jsou nekdy okem patrne vajicka parazitu, tusim ze vypadaji jako male soudky nebo citronky. nakazeni ryb probiha prave temi vajicky. Ty jsou ve dne, dostnou se kdyz ryba sezere vykal do ryby atd. Takze nakazena ryba dal siri nakazu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 10:17 Muž snehulda007 [850]
Ahoj.Chci se zeptat nevíte někdo jestli se střevní paraziti přenášej z ryby na rybu nebo jen při pozření nakažené potravy? Popř. jestli zárodky můžou být i někde v aq? Dno,rostliny dekorace...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 20:44 Gladilaf Re: jakubkofi
Prednison je kortikosteroid, který se používá k léčbě některých onemocnění, protože potlačuje nežádoucí zánětlivou reakci organismu. Když ho nasypeš do akvárka, nejenže velmi pravděpodobně oslabíš imunitu těch ryb, ale taky pěkně rozhodíš jejich hormonální systém ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 21:32 jakubkofi – Re: Lukáš
na to je iba jedno riešenie :-D musíš si kúpiť ...otec bere take lieky volajú sa Predizon ,tieto lieky berie aby bol hladný potom bi zožral aj koňa no a ty bi si to mohol viskúšať tak že by si tie tabkletky rozdrtil a posipal bi si tym tie okurky (1 hodinku) a potom im to dáš :-D teoreticky by to malu fungovať ale prakticky neviem neviem ešte sa porad ale myslym si že by to išlo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 18:23 Lukáš Re: jakubkofi
Nejdřív ne ale poslední dobou ano ale téměř nikdy není prokousaná úplně celá ale vždy na ní vidím jenom samce samice se nedotknou ani tablet prostě si tam jenom ohryzávají listy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 16:32 jakubkofi – Lukáš
A davaš im okurku aj na večer aby tam bola do rána ??? ak nie viskúšaj to :-D X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 13:11 Lukáš Re: romant
Děkuju za odkazy, je to tam moc hezky popsané, v pondělí to začnu řešit... jen doufám, že už nebude moc pozdě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 13:10 Lukáš Re: jakubkofi
Jo jo, já jim taky dávám okurku ale žere jí jenom jeden sameček a ostatní se jí ani nedotknou :( ten sameček je na tom viditelně líp než ostatní ještě pořád s chutí žere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 09:17 R Muž romant [27983] Re: Lukáš
Mrkni se na tyhle stránky
www.catfish.cz
O léčení sumcovitých ryb se tam pojednává.
O léčení střevních parazitů píše Bob66 velmi dobře ve svým článku.
rybicky.net/clanky/525-vnitrni-paraziti-u-tercovcu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 09:09 jakubkofi – ...!
aj mne to robilo ,konkretne u prísavníkou.Až 20 cm take priesvitné vlákno, a potom som ho začal krmiť čerstvou úhorkou (oharkom,okurkou) a dalo sa to donormálu :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 23:49 Lukáš Re: Linduš
To je mi jasné, ale co by bylo nejvhodnější pro léčbu célého velkého akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 21:49 Žena Linduš [166] Re: Lukáš
každopádně přeléčit a to co nejdřív!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 21:17 Lukáš – Ancistrusi
Mám problém, mám 350l akvárium a v něm ancistrusi (3 samičky a 1 samec) a před nějakou dobou se mi objevili příznaky stř. bičíkovců - nejedli, měly bílé výkaly, vypouklé břicho a neaktivní.... jenže jsem na to přišel jenom u dvou ryb a to bylo moc pozdě tak jsem byl nucen je utratit :(. Nechal jsem to dál být. Jenže teď asi za 2 měsíce se mi to objevilo zase a to u zbylých 4 ryb (a trochu ještě u ostatní posádky jako jsou platy a jeden kus cichlidky papouščí... ty 3 samičky ancistruse už ani nejí... nevím co s tím mám dělat nejlepší by bylo přeléčit celé akvárko protože jsou zasaženy skoro všechny ryby... prosím poraďte mi jsem už zoufalý... když zajdu pro radu do akvaristiky tak se tak akorát smějí a říkají mi ať to nechám být a ať utratím ty nejvíc zasáhlé ryby.... je mi jasné že s těmi 3 ancistrusy už asi nic nenadělám ale chtěl bych aby se to nerozšířilo mezi dalších cca 35 ryb :(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2011 22:56 Muž xOB [83] - Cichlidy – "Zácpa"?
Fotka k příspěvku Tak je to rok a pul co mi umrel samec od akary potocni, viz foto v hist. prispevku nize. Po jeho smrti zacli rust naraz tri samci (potomci), kteri vsichni dorostli pres 20 cm a meli se cile k svetu. No a nyni uz je to zas. Jeden z nich zacal mit mirne nafoukle bricho, normalne zral a uz je v panu. Bricho nafoukle jakoby se nemohl vy..at, coz je mozna pravda, protoze zadny vykaly v z nej v posledni dobe nesly nebo jsem si aspon nevsiml.
Prikladam posmrtne foto, treba nekoho napadne, co by to mohlo byt za nemoc. Strava susena, mrazena a michana doma dle navodu od pana Novaka (z akvarista.cz)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 10:34 Žena jamap [11] - Živorodky – to xx
díky moc za uklidnění, uz se mi zas honila v hlavě děsivá představa že budu přelečovat obě akvárka...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 13

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 17607x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5089-dlouhe-bile-vykaly?od=301