Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krycí sklo

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Krycí sklo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2022 17:06 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Michal Kos
Pokud mohu věštit, tak je to černý druh plísně.
(Té co se tvoří na zarosených oknech,zdech apod )
Toto oni píší:
Černé plísně
Tyto plísně jsou nejběžnější a také nejobávanější. Nejčastěji je jejich výskyt spojen s vlhkými zdmi. Najdete je na omítnutých stěnách, tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi. Navíc to jsou učinění siláci mezi plísněmi, jsou totiž velice odolné. Přežijí ozáření zhruba 200krát větší, než jaké zabije člověka, a ani venkovní teploty pro ně nepředstavují problém – daří se jim při teplotách cca od 6° do 45 °C. Dokonce se objevily i na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Podle konkrétního druhu může být jejich povrch suchý a práškový nebo slizký a šedý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2022 16:28 Michal Kos Re: zervajs
Zdravím a omlouvám se za pozdní reakci. Teď jsem zrovna čistil akva a sklo opět zanechalo ony "grafitové" nečistoty.

NOSNÍ TEST: Bez zjevných podezřelých pachů.
VELIKOST AKVA: 109 l dle rozměrů, cca 80 l čistého objemu.
VYSYCHÁNÍ KONDENZÁTU: Nevysychá. Přestože sklo je kratší než akva, takže na obou stranách akva je pásek volné hladiny (na krmení, na kabely) a ani podél sklo těsně nepřiléhá, tvoří se a zůstávají velké kapky.
OTÍRÁNÍ: Sejmu sklo, nechám stéct kapky do kýblu a potom setřu toaletním papírem.
HLADINA OS SKEL: Cca 3 cm.
ZAKRYTÍ HLADINY: Hermeticky určitě ne, naopak umožňuje se volné proudění vzduchu.

Michal Kos

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2022 16:38 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Michal Kos
Co říká "nosní test" ? O jak velké akva se jedná?
Kondenzát sám nevysychá při světle ?
Nebo vysychá a utíráte jej před tím?
Jak vysoko je hladina od skel?
Je hladina zakrytá úplně ( skoro hermeticky..)?
Jen pár otázek k upřesnění ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2022 15:00 Muž Jarry [1437] Re: Papik
Já bych taky asi nejvíc věřil na řasy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.06.2022 14:33 Muž Papik [617] Re: Michal Kos
Řasy? Bakterie, které se tvoří na vlhkém povrchu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2022 14:01 Michal Kos – Sraženiny na krycím skle
Fotka k příspěvku 1 x týdně otírám krycí sklo toaletním papírem. Když otřu stranu skla, na níž jsou kapky odpařené z hladiny, je toaletní papír šedočerně špinavý. Není to kritické, ale rozhodně znatelné. Vyřadil jsem první dvě domněnky: 1. Je to špína ještě ze sklenářství (už to ale trvá dlouho), 2. je to plíseň nebo houba (...ale vypadá to na krystalky). 3. domněnka: Jde o vysrážení sloučenin vzniklých z přípravků přidávaných do akvária: Přidávám CO2 vital (denně), Flourish (týdně), Flourish Potassium (týdně) a Flourish Iron (týdně). Vše na nižší hranici dávkování. Setřená nečistota se na papíru vizuálně jeví podobně, jako by šlo třeba o grafit z měkké tužky. Máte někdo teorii, co takovouto nečistotu na skle způsobuje? Předem děkuji za Vaše názory.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2022 15:09 Muž ajajak [228] Re: VLAZA
Krycí sklo s 2mm vůlí vnitřního rozměru z důvodu kondenzace vody. Na krmítko (jaké) se dělají otvory na míru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2022 15:09 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: VLAZA
Fotka k příspěvku Ahoj. Pokud nemá tvá nádrž žádné výztuhy, tak zajdi ke sklenáři, řekni mu, že máš nádrž 60*30, řekni mu tloušťku skla (budeš mít 5 nebo 6mm) a řekni mu, že chceš dvě posuvná skla do lišt. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.05.2022 13:55 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Nobody
Krycí sklo se obvykle vkládá do vnitřního rozměru akvária ;-) .
www.google.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2022 23:22 Muž Nobody [-14] Re: VLAZA
Vyber sklo 60 x 30 a na krmítko si nech vyvrtat otvor, pokud Ti dánia vyskakují.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2022 16:48 Muž VLAZA [2]
chci se zeptat jak velké bych měl vybrat sklo pro akvárium 60x30 abych měl místo pro krmítko a aby mi dánia nevyskakovali ven?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 16:57 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: fido16
No já ještě nad ním mám pětikomůrkový polykarbonát kvůli tepelné izolaci a světlo až nad ním, takže přímé opalování mu nehrozí (byť aktivně chlazené LED panely by ho asi moc neopálily), ale je právě ta odkazovaná akrylová gutta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 16:13 Muž fido16 [631] Re: _ucx_
Já měl plexi 3mm na něm ve vzdálenosti asi 2cm třípásmovky a za 2 roky to bylo spíš hnědé ani ne žluté. Možná máš kvalitnější ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2020 17:58 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: fido16
Možná. :-) Nicméně ho mám (v 5 mm verzi) na nádrži asi tak dva roky a známky žloutnutí nepozoruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2020 17:49 Muž fido16 [631] Re: _ucx_
No možná by ses divil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2020 15:02 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: fido16
Tohle zrovna zase tak moc nežloutne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2020 13:34 Muž Jifi [675] Re: teakmon55
Jaký je důvod k zakrytí akvárka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2020 13:31 Muž fido16 [631] Re: teakmon55
Hlavně to pleštisklo časem zežloutne ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2020 21:59 Muž vlka [3456] Re: teakmon55
Čauky, plexi lehce čímkoli poškrábeš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2020 21:05 Muž teakmon55 [6] Re: Anthrax
Toto som myslel,ale dam asi sklo.
www.hornbach.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.07.2020 20:54 R Muž Anthrax [4788] Re: teakmon55
Není plexi jako plexi. Můžou tam být celkem velké ztráty na osvětlení. Já bych volil sklo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2020 20:47 Muž teakmon55 [6]
Potrebujem zakrit akvárko a svetlo bude nad sklom.Čo je lepšie sklo alebo plexisklo,či je to jedno?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2020 10:11 Muž ZDRI [1415] Re: Anthrax
Ano, nevyjádřil jsem se přesně. Při čistě čelním pohledu to vidět není, je to vidět při pohledu "čelně horním".

- Minky
Máš pravdu, pokud dáváš LED Sinkor na držáky na boční hrany akvárka. Já jsem toto světlo také měl, dávat jsem ho přímo naplocho na krycí sklo, bez držáků. To světlo je nízké, pokud jsem ho položil na zadní půlku krycího skla (které u mě bylo níže než přední), bylo téměř neviditelné. S přehříváním problém nebyl, i výrobce mi do takto odsouhlasil.

Ale ideální řešení je zde opravdu individuální, každému vyhovuje jiný přístup do nádrže. Pro zajímavost, na webu jsou k dohledání i fotky velkých nádrží, kde jsou celá plocha dělené na víc částí a lišty instalovány kombinovaně (příčně/podélně). Ale to je výrobně složitější, lišty se v rozích musí na sebe nějak napojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 22:42 R Muž Anthrax [4788] Re: ZDRI
ZDRI napsal: Mě se víc líbí lišty na krátkých stranách, díky tomu není při čelním pohledu viditelný žádný "schod" na krycích sklech (každé sklo je totiž v liště umístěné jinak vysoko).
Jen věcná. Při umístění lišty na delší stranu žádný schod z čelní strany neuvidíš. Vždyť obě skla jsou schovaná právě v té liště. Ale jinak máš samozřejmě pravdu. Každému vyhovuje něco jiného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 21:13 Muž Minky [3] Re: ZDRI
ja musim dat na dlhu stranu listu. na kratkych stranach mam sinkor LED.. takze viac menej nemam na vyber... ale obe riesenia su dobre..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 20:09 Muž Papik [617] Re: ZDRI
Jasně, vyfoť, děkujeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.05.2020 16:51 Muž ZDRI [1415] Re: Minky
Tisíc lidí, tisíc chutí :-)
Mě se víc líbí lišty na krátkých stranách, díky tomu není při čelním pohledu viditelný žádný "schod" na krycích sklech (každé sklo je totiž v liště umístěné jinak vysoko). Výhodou to je i při položení osvětlení na krycím skle - je v celé délce nádrže podložené a ve stejné délce, nekývá se, nesvítí v nepodložené délce do očí. Ale funkční budou obě varianty, každý si to může udělat podle svých preferencí.

PS: Shodou okolností teď budu řezat/instalovat lišty/skla na jednu nádrž - téměř kostku. Pro představu mohu vyfotit, jak výsledek vypadá při instalaci lišt napříč a podél čelního skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 14:38 Muž Minky [3] Re: Papik
toto presne riesim aj ja.. mam tiez rozmer 60x30 a sklo o hrubke 6mm cize vnutro je 58,8 x 28,8
nechcem ta prehovarat ale podla mna je lepsie dat listy na 60 cm stranu, nakolko aj z predu na pohlad to bude lepsie vypadat, a manipulacia cize posuv a demontaz a umyvanie je lahsie s ,,takmer" so stvorcovymi sklami..
moj postup:
- listy dam na dlhsiu stranu cize na 60cm, lista bude dlha 58,8 cm, ale tie listy skratim len zo ,,zubov" na 58,8cm tu vrchnu plochu cast necham na 60cm aby to bolo zaprete aj z vrchu na skle

- dam vyrobit dve skla 28,8cm - (strata listy cca 2mm ) = 28,5 zaokruhlene x (58,8/2 plus 2,5cm na prekrytie) cize skla dva kusy 28,5cm x 32cm ... skla sa budu prekryvat (64-58,8) cize 5,2 cm.. a mozno aj o kusok viac koli LED svetlu sinkor...
- trojuholnikove rohove skosenie na oboch sklach
- skosenie sa da lahko odskusat.. do listy zasun karton a ako ti to bude vyhovovat tak si skosenie oznac a podla toho sa vyrobi sklo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2020 09:49 Muž Papik [617] Re: ZDRI
Ano, díky, přesně tak. Přehodnotil jsem rozměry a skla budou mít totožné rozměry. U zadního uřízlé oba rohy. Přemýšlel jsem o 4 cm, možná tedy ještě přidám, protože centimetr si vezme samotná lišta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.05.2020 08:09 Muž ZDRI [1415] Re: Papik
Na délce 60 cm se skla prohýbat nebudou, mám takto dělená skla pří délce nádrže 70 cm a vše OK.
K těm rozměrům skel
- délka skel - já beru čistou vnitřní "délku" akvárka a odečtu 5 mm
- šířka skel - beru vnitřní "šířku" skel a přičtu 1-2 cm (je to přesah skel uprostřed), pak tento rozměr dělím na 2 poloviny
- osobně bych ta skla dělil přesně 1/2 + 1/2, v případě potřeby máš plnohodnotný přístup (cca 1/2 hladiny) i do zadní půlky nádrže (bez toho, abys musel skla sundat)
- zkosení zadního rohu doporučuji min 4-5 cm, jinak hrozí, že se kabel čerpadla/filtru bude dotýkat hrany krycího skla a pak to může rezonovat (zkus si "nasucho" instalovat techniku a koukni na křivky kabelů...)
- pokud tam máš více techniky (topítko, vzduchování, atd.), zvaž i možnost zkosení obou zadních rohů, někdy je praktičtější mít např. topítko na jiné straně než filtr
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2020 21:38 Muž Papik [617] Re: Papik
Měřil jsem a počítal a nakonec bych nechal uříznout spíše dva stejné pruhy 58 x 15 cm a na jednom pruhu nechal udělat výřezy ve vzdálenějších rozích, 4 cm na každou stranu rohu.

Pro posouvání si nechám na 3D tiskárně vytisknout plastový nasouvací bazmek s otvorem pro prst.

Snad jsem to napsal srozumitelně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2020 21:16 Muž Papik [617] Re: Anthrax
Skla se budou překrývat po delší straně (délka nádrže), lišty budou na kratších stranách nádrže, ale pochopil jsem, díky. :-)

Chtěl jsem zasouvat jen přední pruh, který bude mít menší hloubku, protože krmím podél poloviny délky předního skla.

Snad se na skoro 60 cm nebudou pruhy 4 mm skla prohýbat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.05.2020 20:48 R Muž Anthrax [4788] Re: Papik
Po kratší straně nádrže nevidím pro mezeru důvod. Naopak skla musí být o něco delší, aby se trochu překrývala. Nebo tě špatně chápu. :-)
Mezeru mezi sklem a delší stranou nádrže mám 2 mm, na každé straně.
2 cm na kabely mi přijde málo. Minimálně 1 cm ti ubere lišta. Já to mám seřízlé o 4,5 cm. O 1,5 cm to mám seřízlé v rozích, kde nemám kabely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2020 19:55 Muž Papik [617] – Mezera
Ještě bych se zeptal, jaká se obvykle dělá mezera po kratší i delší straně mezi sklem nádrže a krycím sklem, když jsou skla zapuštěná dovnitř?

A seřízlý roh(y) pro kabely topítka, vzduchování, čerpací hlavy, kolik ubrat z každé strany, 2 cm? Děkuju.

Použil bych plastové krycí lišty, do nich dvě různě široká skla, abych přední mohl posouvat.

Akvárium 60 x 30 cm, vnitřní rozměr jsem naměřil 28,8 x 58,8 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2020 09:56 Muž ZDRI [1415] Re: Papik
Ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2020 09:49 Muž Papik [617] – Nestéká voda?
Nevzlíná voda při použití plastových lišt na krycí skla a nestéká po venkovních stranách akvária?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 21:22 R Muž ctibum [6926] Re: KuBvA
Jakože sklo v tomto rozměru tě to vyjde na pár korun, jak už tu zaznělo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 21:22 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: KuBvA
asi moc topíš ;-)
pokud je teplota v bytě stejná jako v akva, je odpar minimální.
Jestli potřebuješ akva zakrýt k vůli odparu ,nech si uříznout krycí sklo, plexi je drahší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 18:55 Muž KuBvA [40] Re: afc1886
Nevím jak to bylo myšlené ale naliju tam vodu a za týden tam je půlka akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 17:02 Muž Jarry [1437] Re: KuBvA
Takové krycí sklo ti uřízne sklenář za 50Kč, drahej sklenář za 100Kč:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.09.2019 16:55 R Muž afc1886 [14707] Re: KuBvA
Na to tvé akvárium 60*30 bych to vůbec neřešil, to krycí sklo je zanedbatelná položka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 15:46 Muž KuBvA [40] Re: mikig
No ano přemýšlím nad plexisklem a nevím jestli mě vyjde levněji než normální sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 15:44 Muž mikig [512] - ŽivorodkyRe: KuBvA
Máš na mysli ještě něco levnějšího, než si u sklenáře nechat nařezat rozměr, který potřebuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 15:35 Muž KuBvA [40]
Dobrý den nemáte někdo nápad jak za co nejlevněji vyrobit krycí sklo ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 14:41 Muž Skoro důchodce [21] Re: prog
To bude vodní kámen, zkus na vyčištění přípravek proti kameni např. Cif, nebo soda bicarbona s trochou citronové šťávy a pár kapek vody, potři vzniklou pastou, nech působit a potom oplach, taky je dobrá tabletka do myčky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 13:28 Muž prog [45] – čištění krycích skel
Pro inspiraci, jak a čím čistíte krycí skla? Po očištění jednoho použitého akva mi na krycích sklech zůstaly lehce mléčné mapy, je možné, že by se jednalo o povrchovou "korozi" skla?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2019 11:57 R Muž ctibum [6926] Re: Maya
Ta drážka se nenasazuje na hranu akvárka, do té patří krycí sklo...
Vygoogli si "lišta na krycí sklo" a koukni na obrázky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2019 11:53 Žena Maya [30]
Fotka k příspěvku Moje hlava na to nestaci.
Potrebuji nasadit listu na akvarko.
Ale ta lista je mensi nez sklo.... delam neco spatne nebo musim pouzit vetsi silu?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2018 14:39 Maq Re: Fid0
Fid0 napsal: ked do skla navrtam dajme tomu 50 dierok odkial sa voda bude odparovat bude sa mi tiez drzat na skle ??
Abys nebyl zklamaný - pravděpodobně ano. Zejména pokud je v akváriu tepleji než v okolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2018 12:30 R Muž ctibum [6926] Re: Fid0
To netuším, já ho jednou za týden při údržbě otřu. Předejít tomu podle mě můžeš jen otevřenou hladinou bez skel...

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 13338x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4282-kryci-sklo?od=1