Krycí sklo
Napadá mě, zavěsit košíčky k jedné kratší straně a krycí sklo pak položit na ten zbytek - ale mě by se to takto nelíbilo. Případně !ale nevím jestli by to fungovalo!, pancernickovi stačí nízký sloupec vody píšou tady v atlasu, tak vybrat akvárko vyšší, nechat větší okraj nad vodou a hladinu proti úniku tepla z větší části pokrýt plovoucími rostlinkami - nechat jen menší část aby se mohl u hladiny napít vzduchu. Ale pokud jseš ještě ve fázi plánování nádrže, asi bych se rozmýšlela BUĎ košíčky s kytkama, bez krycího skla a ryby kterým to nevadí, NEBO ryby co musí mít krycí sklo a akvárko bez kytek v košíčkách...
Ja to mám vo veľkom akvárium rozdelené na dve rovnaké sklá, s tým že mi ostala medzera na ventilátor a filtráciu. Je prichytené nerezovými úchytmi. Akvárium som robil na mieru aj z krycím sklom.
Ještě vlastně akva nemám objednané, ale už musím začít řešit jak to udělám se sklem. V plánu je bez rostlin pískové 80x35x35 primárně pro pancéřníčky štěrbovy, kteří sice aktivně nevyskakují, ale v zimě by byl problém se studeným vzduchem nad akva. Zároveň ale do akva chci dát košíčky s pokojovými rostlinami nahoru, tak přemýšlím, jak sklo nahoru pořešit. Má to někdo podobně? na pruhy nebo třeba od půlky na jednu stranu a zbytek jen poskládaný? Můžu prosit foto? Děkuji
Starší reakce
Pokud mohu věštit, tak je to černý druh plísně.
(Té co se tvoří na zarosených oknech,zdech apod )
Toto oni píší:
Černé plísně
Tyto plísně jsou nejběžnější a také nejobávanější. Nejčastěji je jejich výskyt spojen s vlhkými zdmi. Najdete je na omítnutých stěnách, tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi. Navíc to jsou učinění siláci mezi plísněmi, jsou totiž velice odolné. Přežijí ozáření zhruba 200krát větší, než jaké zabije člověka, a ani venkovní teploty pro ně nepředstavují problém – daří se jim při teplotách cca od 6° do 45 °C. Dokonce se objevily i na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Podle konkrétního druhu může být jejich povrch suchý a práškový nebo slizký a šedý.
Zdravím a omlouvám se za pozdní reakci. Teď jsem zrovna čistil akva a sklo opět zanechalo ony "grafitové" nečistoty.
NOSNÍ TEST: Bez zjevných podezřelých pachů.
VELIKOST AKVA: 109 l dle rozměrů, cca 80 l čistého objemu.
VYSYCHÁNÍ KONDENZÁTU: Nevysychá. Přestože sklo je kratší než akva, takže na obou stranách akva je pásek volné hladiny (na krmení, na kabely) a ani podél sklo těsně nepřiléhá, tvoří se a zůstávají velké kapky.
OTÍRÁNÍ: Sejmu sklo, nechám stéct kapky do kýblu a potom setřu toaletním papírem.
HLADINA OS SKEL: Cca 3 cm.
ZAKRYTÍ HLADINY: Hermeticky určitě ne, naopak umožňuje se volné proudění vzduchu.
Michal Kos
Starší reakce
Co říká "nosní test" ? O jak velké akva se jedná?
Kondenzát sám nevysychá při světle ?
Nebo vysychá a utíráte jej před tím?
Jak vysoko je hladina od skel?
Je hladina zakrytá úplně ( skoro hermeticky..)?
Jen pár otázek k upřesnění
Já bych taky asi nejvíc věřil na řasy
Řasy? Bakterie, které se tvoří na vlhkém povrchu?
0 29.06.2022 14:01 Michal Kos – Sraženiny na krycím skle
1 x týdně otírám krycí sklo toaletním papírem. Když otřu stranu skla, na níž jsou kapky odpařené z hladiny, je toaletní papír šedočerně špinavý. Není to kritické, ale rozhodně znatelné. Vyřadil jsem první dvě domněnky: 1. Je to špína ještě ze sklenářství (už to ale trvá dlouho), 2. je to plíseň nebo houba (...ale vypadá to na krystalky). 3. domněnka: Jde o vysrážení sloučenin vzniklých z přípravků přidávaných do akvária: Přidávám CO2 vital (denně), Flourish (týdně), Flourish Potassium (týdně) a Flourish Iron (týdně). Vše na nižší hranici dávkování. Setřená nečistota se na papíru vizuálně jeví podobně, jako by šlo třeba o grafit z měkké tužky. Máte někdo teorii, co takovouto nečistotu na skle způsobuje? Předem děkuji za Vaše názory.
Starší reakce
Krycí sklo s 2mm vůlí vnitřního rozměru z důvodu kondenzace vody. Na krmítko (jaké) se dělají otvory na míru.
Ahoj. Pokud nemá tvá nádrž žádné výztuhy, tak zajdi ke sklenáři, řekni mu, že máš nádrž 60*30, řekni mu tloušťku skla (budeš mít 5 nebo 6mm) a řekni mu, že chceš dvě posuvná skla do lišt.
Vyber sklo 60 x 30 a na krmítko si nech vyvrtat otvor, pokud Ti dánia vyskakují.
Starší reakce
No já ještě nad ním mám pětikomůrkový polykarbonát kvůli tepelné izolaci a světlo až nad ním, takže přímé opalování mu nehrozí (byť aktivně chlazené LED panely by ho asi moc neopálily), ale je právě ta odkazovaná akrylová gutta.
Já měl plexi 3mm na něm ve vzdálenosti asi 2cm třípásmovky a za 2 roky to bylo spíš hnědé ani ne žluté. Možná máš kvalitnější
Možná.
Nicméně ho mám (v 5 mm verzi) na nádrži asi tak dva roky a známky žloutnutí nepozoruji.
No možná by ses divil
Tohle zrovna zase tak moc nežloutne.
Jaký je důvod k zakrytí akvárka?
Hlavně to pleštisklo časem zežloutne
Starší reakce
Čauky, plexi lehce čímkoli poškrábeš...
Není plexi jako plexi. Můžou tam být celkem velké ztráty na osvětlení. Já bych volil sklo.
Potrebujem zakrit akvárko a svetlo bude nad sklom.Čo je lepšie sklo alebo plexisklo,či je to jedno?
Starší reakce
Ano, nevyjádřil jsem se přesně. Při čistě čelním pohledu to vidět není, je to vidět při pohledu "čelně horním".
- Minky
Máš pravdu, pokud dáváš LED Sinkor na držáky na boční hrany akvárka. Já jsem toto světlo také měl, dávat jsem ho přímo naplocho na krycí sklo, bez držáků. To světlo je nízké, pokud jsem ho položil na zadní půlku krycího skla (které u mě bylo níže než přední), bylo téměř neviditelné. S přehříváním problém nebyl, i výrobce mi do takto odsouhlasil.
Ale ideální řešení je zde opravdu individuální, každému vyhovuje jiný přístup do nádrže. Pro zajímavost, na webu jsou k dohledání i fotky velkých nádrží, kde jsou celá plocha dělené na víc částí a lišty instalovány kombinovaně (příčně/podélně). Ale to je výrobně složitější, lišty se v rozích musí na sebe nějak napojit.
ZDRI napsal: Mě se víc líbí lišty na krátkých stranách, díky tomu není při čelním pohledu viditelný žádný "schod" na krycích sklech (každé sklo je totiž v liště umístěné jinak vysoko).
Jen věcná. Při umístění lišty na delší stranu žádný schod z čelní strany neuvidíš. Vždyť obě skla jsou schovaná právě v té liště. Ale jinak máš samozřejmě pravdu. Každému vyhovuje něco jiného.
ja musim dat na dlhu stranu listu. na kratkych stranach mam sinkor LED.. takze viac menej nemam na vyber... ale obe riesenia su dobre..
Tisíc lidí, tisíc chutí
Mě se víc líbí lišty na krátkých stranách, díky tomu není při čelním pohledu viditelný žádný "schod" na krycích sklech (každé sklo je totiž v liště umístěné jinak vysoko). Výhodou to je i při položení osvětlení na krycím skle - je v celé délce nádrže podložené a ve stejné délce, nekývá se, nesvítí v nepodložené délce do očí. Ale funkční budou obě varianty, každý si to může udělat podle svých preferencí.
PS: Shodou okolností teď budu řezat/instalovat lišty/skla na jednu nádrž - téměř kostku. Pro představu mohu vyfotit, jak výsledek vypadá při instalaci lišt napříč a podél čelního skla.
toto presne riesim aj ja.. mam tiez rozmer 60x30 a sklo o hrubke 6mm cize vnutro je 58,8 x 28,8
nechcem ta prehovarat ale podla mna je lepsie dat listy na 60 cm stranu, nakolko aj z predu na pohlad to bude lepsie vypadat, a manipulacia cize posuv a demontaz a umyvanie je lahsie s ,,takmer" so stvorcovymi sklami..
moj postup:
- listy dam na dlhsiu stranu cize na 60cm, lista bude dlha 58,8 cm, ale tie listy skratim len zo ,,zubov" na 58,8cm tu vrchnu plochu cast necham na 60cm aby to bolo zaprete aj z vrchu na skle
- dam vyrobit dve skla 28,8cm - (strata listy cca 2mm ) = 28,5 zaokruhlene x (58,8/2 plus 2,5cm na prekrytie) cize skla dva kusy 28,5cm x 32cm ... skla sa budu prekryvat (64-58,8) cize 5,2 cm.. a mozno aj o kusok viac koli LED svetlu sinkor...
- trojuholnikove rohove skosenie na oboch sklach
- skosenie sa da lahko odskusat.. do listy zasun karton a ako ti to bude vyhovovat tak si skosenie oznac a podla toho sa vyrobi sklo
Ano, díky, přesně tak. Přehodnotil jsem rozměry a skla budou mít totožné rozměry. U zadního uřízlé oba rohy. Přemýšlel jsem o 4 cm, možná tedy ještě přidám, protože centimetr si vezme samotná lišta.
Na délce 60 cm se skla prohýbat nebudou, mám takto dělená skla pří délce nádrže 70 cm a vše OK.
K těm rozměrům skel
- délka skel - já beru čistou vnitřní "délku" akvárka a odečtu 5 mm
- šířka skel - beru vnitřní "šířku" skel a přičtu 1-2 cm (je to přesah skel uprostřed), pak tento rozměr dělím na 2 poloviny
- osobně bych ta skla dělil přesně 1/2 + 1/2, v případě potřeby máš plnohodnotný přístup (cca 1/2 hladiny) i do zadní půlky nádrže (bez toho, abys musel skla sundat)
- zkosení zadního rohu doporučuji min 4-5 cm, jinak hrozí, že se kabel čerpadla/filtru bude dotýkat hrany krycího skla a pak to může rezonovat (zkus si "nasucho" instalovat techniku a koukni na křivky kabelů...)
- pokud tam máš více techniky (topítko, vzduchování, atd.), zvaž i možnost zkosení obou zadních rohů, někdy je praktičtější mít např. topítko na jiné straně než filtr
Měřil jsem a počítal a nakonec bych nechal uříznout spíše dva stejné pruhy 58 x 15 cm a na jednom pruhu nechal udělat výřezy ve vzdálenějších rozích, 4 cm na každou stranu rohu.
Pro posouvání si nechám na 3D tiskárně vytisknout plastový nasouvací bazmek s otvorem pro prst.
Snad jsem to napsal srozumitelně.
Skla se budou překrývat po delší straně (délka nádrže), lišty budou na kratších stranách nádrže, ale pochopil jsem, díky.
Chtěl jsem zasouvat jen přední pruh, který bude mít menší hloubku, protože krmím podél poloviny délky předního skla.
Snad se na skoro 60 cm nebudou pruhy 4 mm skla prohýbat.
Po kratší straně nádrže nevidím pro mezeru důvod. Naopak skla musí být o něco delší, aby se trochu překrývala. Nebo tě špatně chápu.
Mezeru mezi sklem a delší stranou nádrže mám 2 mm, na každé straně.
2 cm na kabely mi přijde málo. Minimálně 1 cm ti ubere lišta. Já to mám seřízlé o 4,5 cm. O 1,5 cm to mám seřízlé v rozích, kde nemám kabely.
Ještě bych se zeptal, jaká se obvykle dělá mezera po kratší i delší straně mezi sklem nádrže a krycím sklem, když jsou skla zapuštěná dovnitř?
A seřízlý roh(y) pro kabely topítka, vzduchování, čerpací hlavy, kolik ubrat z každé strany, 2 cm? Děkuju.
Použil bych plastové krycí lišty, do nich dvě různě široká skla, abych přední mohl posouvat.
Akvárium 60 x 30 cm, vnitřní rozměr jsem naměřil 28,8 x 58,8 cm.
Nevzlíná voda při použití plastových lišt na krycí skla a nestéká po venkovních stranách akvária?
Starší reakce
Jakože sklo v tomto rozměru tě to vyjde na pár korun, jak už tu zaznělo
asi moc topíš
pokud je teplota v bytě stejná jako v akva, je odpar minimální.
Jestli potřebuješ akva zakrýt k vůli odparu ,nech si uříznout krycí sklo, plexi je drahší.
Nevím jak to bylo myšlené ale naliju tam vodu a za týden tam je půlka akvária.
Takové krycí sklo ti uřízne sklenář za 50Kč, drahej sklenář za 100Kč
Na to tvé akvárium 60*30 bych to vůbec neřešil, to krycí sklo je zanedbatelná položka.
No ano přemýšlím nad plexisklem a nevím jestli mě vyjde levněji než normální sklo.
Máš na mysli ještě něco levnějšího, než si u sklenáře nechat nařezat rozměr, který potřebuješ?
To bude vodní kámen, zkus na vyčištění přípravek proti kameni např. Cif, nebo soda bicarbona s trochou citronové šťávy a pár kapek vody, potři vzniklou pastou, nech působit a potom oplach, taky je dobrá tabletka do myčky.
Pro inspiraci, jak a čím čistíte krycí skla? Po očištění jednoho použitého akva mi na krycích sklech zůstaly lehce mléčné mapy, je možné, že by se jednalo o povrchovou "korozi" skla?
Starší reakce
Ta drážka se nenasazuje na hranu akvárka, do té patří krycí sklo...
Vygoogli si "lišta na krycí sklo" a koukni na obrázky
Přidat reakci
[1] ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 13509x