Bakteriální rozpad ploutví
Na tohle dost často stačí ob den až tři dny výměna 1/3 vody. Lepší než chemie
0 25.01.2023 21:03 Sedyvlk6 Poradí nebo pomůže někdo se sehnáním Bactopuru nebo poradí čim ho nahradit při léčbě BRP? Něco co je dostupné?Předem moc děkuji za pomoc
Váš problém je evidentně bordel voda. Osobně doporučuji nekrmit, denní výměna min. 1/3 vody a dosázet rostliny. Ovšem ty jednoduché, rychlerostoucí (např. Limnophila sessiliflora, růžkatec apod. Také plovoucí kytky). Vynechal bych veškerou chemii a hlavně zbytečné léčivo. V tomto případě máte původce ve špatné vodě (chybějící zeleň, nedostatečně zajeté akvárium, nešťastné složení a počet ryb do začátku). Vzduchování neuškodí naopak prospěje.
Čauky, ve svém měním při pravidelné týdenní údržbě polovinu vody. Mám sice cca 80 rybiček, stovky Krevetek a spoustu šnečků, ale zase mám dost rostlinek, takže zatím žádné problémy. Nehnojím, nechemizuji, když se mi po výměně zdá, že tomu něco ,,chemického,, chybí, tak kapánek překrmím. Ono to tak nějak funguje. Přidej brutálně rostlinek - můžeš je přece později po zaběhnutí dát pryč - a bude po problému...
Děkuji za odpověď a chtěla bych se ještě zeptat jak často momentálně měnit vodu a jestli stačí 1/3 nebo víc?
Pokud šla celá osádka najednou a akvo nebylo po dobu záběhu nějak krmeno na podporu nitrifikace, myslím že to je ten zdroj problémů. Složení ryb je postaveno na velkých bordelářích s méně dokonalým systémem trávení, tedy jejich odpadní látky jsou velmi agresivní a došlo tak k otravě vysokou hodnotou N látek. Podávání přípravků typu Preventan nemá smysl, daleko účinnější je výměna vody, tedy činnost vedoucí k naředění onoho škodlivého koktejlu. Samozřejmě to nicotné množství prosperujících rostlin se taktéž spolupodílelo.
Osobně si myslím, že ty nemoci jsou jen důsledek otravy NO3. Velký množství ryb, které produkují spoustu odpadu a k tomu naprosto minimální množství neodrostlých rostlin a nevyhovující dno, kam veškerý odpad včetně zbytků krmení zapadá a rozkládá se. Navíc ani není jasný, kolik NO3 je ve zdrojové vodě, která to všechno může ještě zhoršovat.
Ahoj mám přes měsíc založené nové akvárium, rybičky jsem přidala po 3 týdnech od založení akvária (18 ryb na 120l akvarium) . Cca po týdnu mi začali postupně hynout (1 rybicka denně až obden). Všimla jsem si, že často plavou k hladine a težce dychaj a 1 mrtva rybička měla na hřbetě u ocasu bílí chomáč. Usoudila jsem, že jde o otravu dusíkem z nedostatku rostlin (cca 5 kusů) a plíseň= výměna 1/3 vody, přidány rostliny na 20 ks a před 3 dny přidanej Prevent Dajana. Včéra úhyn další rybičky a dneska ráno jsem našla ještě živou rybičku, ale malátnou s celou bílou a rozpadající se tlamičkou a na těle měla malý červený flíčky (utracena). Což světší o bakteriálním rozpadu. Přišla jsem o 5 Pavích oček z 6, 1 Mečovku, 1 Silver mollu a 1 ancistrus= jediné black molly přežili všechny (zatim). Teď má otázka: mám pokračovat s dočištěním společného akvaria Preventem, nebo začít podávat léky ve společným akvariu na Bakteriální onemocnění (momentálně žádná rybička nejeví příznaky) a nebo mužu použít oboje?
Magneta napsala: Léčila jsem Anti-mykotinem..
- založení prezentace
- BRP to určitě nebylo, chované druhy ryb, na tento typ nemoci zas tak často netrpí
- u Vašeho akvária byl zřejmě problém s hromaděním organické hmoty, nedostatečné provzdušnění akvária, aplikace nevhodného léčiva
- teď už je to víceméně jedno,
- akvárium ošetřit přípravkem Acriflavin, následně znovuzaložit, hodně kytek, žádné ryby zatím nekupovat
- vymenil bych to dno za písek, případně písek dolů kamínky nahoru a bude třeba akvárium i odkalovat
- zatím asi vše, případně se ptejte,
Antimykotin je na léčbu mykóz=převážně plísní. Upozornění bylo v pořádku, ale řekl bych zbytečná práce. Má zkušenost s tímto přípravkem je pozitivní. Maximálně na chvíli zastaví buněčný růst a způsobí pár deformací na rostlinách. U mě jsem si toho všiml např. u Vallisnerií a Echinodorusů, ale nebylo to nic, aby byl důvod je vyndávat.
Na bakterku musíte nejlépe užít tabletky na bakterie. Jeden výrobce dělá verzi klasik a direct.
www.sera.de/…
Nevím jak je to teď dostupné. Berte cokoliv na bakterie.
Ve vašem případě bych léčil celé akvárim. Ty tabletky myslím akorát restartují filtr-pozor na to.
Jen taky myslete na to, že bakteriální rozpad ploutví může být až podružná infekce. Primární může být jiného druhu.
A také to může být celkovými podmínkami v akváriu.(voda, procesy, krmení, stres...)
Kolegové mě kdyžtak upřesní. Na tomto fóru jsou skuteční odborníci. Jen jim musíte podsunout informace.
Má zkušenost je taková, že na FB máte třeba 80% informací aušus. Nebo záměrně zavádějících, protože je tam spousta prodejců včetně správců skupin. Zde je to naopak(až na světlé vyjímky).
Držím Vám palce.
PS: Možná bych ze slušnosti ještě zkusil odpovědět přímo na otázky kolegů.
Léčila jsem Anti-mykotinem. Rostlinu neznám jménem. Vybrala jsem podle vzhledu a nároků. Ryby jsem dala ancíky (výměna malých za velké, které jsem měla). Ano, neprošly karanténou. Jsem důvěřivá a nevěděla jsem, jak na to. Rostliny jsem vyndala kvůli léku. Na příbalovém letáku je upozornění, že během léčby musí být rostliny odstraněny.
Nevím, co víc dodat. Klidně se ještě ptejte. Zřejmě je to tedy na nové založení akvária.
Mohla byste dodat dodatečně prosím informace? Takto ty rybky zemřely zbytečně, pokud nejsou informace čím se léčilo, co to bylo za rostlinu, ryby přidané, proč se vyndaly rostliny atd atd atd. Slouží to pro osvětu a poučení nám všem. Souvisí to i s tím, "co dělat po nemoci". Děkuji.
- založit profil akvária, tím nejspíše začít
- vypsat co nejvíce informací
- podle čeho jste určila BRP?
-
Ahoj, jsem tu nová a hledám info, co si počít s akváriem po nemoci. Rybky dostaly asi BRP. Ach jo.
Za 3 dny vymřela většina rybek. Bylo to neuvěřitelně rychlé. Ale pár to po nasazení léčby zvládlo a přežily. Jsou to statečné hrdinky. A teď k otázce. Co s akváriem po nemoci, když tam pár rybek zbylo. Kdyby bylo prázdné, založila bych úplně nově. Ale takhle nevím, jestli rybky někam přesunout a udělat nějakou rychlou dezinfekci nebo prostě jen postupně pomalu čistit a čistit. Květiny úplně nové? Děkorace? Filtr? A kdy přidat nějaké rybí kamarádky? Zvlášť pruhovaná tetra, která zůstala sama se mi zdá "bez nálady" bez kamarádů.
Díky moc za radu od zkušenějších.
- nejde o BRP
- příčina je ancistrus (darovat dále)
- vodu lze ošetřit přípravkem Acriflavin v této fázi vývoje
0 03.10.2022 20:01 Blituska – Je to BRP?
Spolu mohou být, ale ne v 60 litrech. Zkus si něco přečíst např. o mřence nádherné...
Chybí tam jakákoliv historie v prezentaci. Za mě bych to akva celé předělal, pokud ty rostlinky hynou.
Musíš brát v potaz i to, že ty ryby v takto udělané nádrži jsou více stresované. Tak je větší šance, že se něco semele.
Díky za odpověď. Které ryby jsou teda nevhodné? V atlasu ryb psali, že živorodky, čichavci, mřenky se k sobě hodí. Ptala jsem se i zkušeného akvaristy a ten mi řekl, že žádný problém v tom nevidí, že tyhle ryby můžou spolu být.
Ahoj, za mě ten zásah do akvária uspíšil to co se už stejně blížilo. Máš tam celkem nevhodně zvolené rybky a málo rostlin. Za mě bych přidal rychlerostoucí rostliny a přitlačil teď na častější výměně části vody.
Dobrý den, včera mi zemřela živorodka ostrotlamá - nejspíše na bakteriální rozpad ploutví- měla šedobělavé bříško a okousané ploutve na těle. Dlouho se netrápila, protože ještě předchozí den plavala normálně. Chtěla jsem se zeptat na názor zkušenějšího akvaristy, zda by nějakým způsobem léčil ostatní ryby nebo to nějak řešil, když se pohybují aktivně a nic na nich viditelného není. Mám v zásobě Baktopur, stejně tak nemám problém se sehnáním Entizolu - ATB. Poznámka na okraj. Před necelými třemi týdny jsem vyčistila kompletně celé akvárko od řasy, přysypala staré dno, vyměnila vodu a přisadila nové rostliny. Dokoupila jsem 6 nových ryb, které se mají k světu. V akváriu z chemikálií jsou nyní: Sera Aquatan na změkčení body, Sera Nitrivec - užitečné bakterie, trochu soli jako prevence bakterií a kuličky bivoj na rostliny. pH je 7-7,2.
Flek vypadá jako poranění o nějaký předmět v akva.
U třepení ploutví záleží na složení vody, pokud se nejedná o BRP. Domnívám se, že teplota vody je zbytečně vysoká - jen se zkracuje doba života rybek.
- založit prezentaci, vypsat co nejvíce informací
- nejde o BRP
0 10.06.2022 21:13 blackgray – problém s bettou - roztřepené ploutve
Zdravím,
jsme nováčci v chovu rybiček. Akvárko 38l máme založené od března (topné tělísko nastaveno na 25°C, filtr cca na 1/3 výkonu). Od dubna je tam betta a 18 malých neonek modrých (10, po týdnu dalších 10 a 2 betta zabila). K tomu ampulárka, spousta pidi šnečků patrně od souseda z jávského mechu a několik krevetek a otíků. Vrak lodi je keramika, kameny byly spařené v horké vodě.
Beťák začal mít dírečku v ocasní ploutvi a postupně se mu během několika dní začaly dost třepit (viz foto ze dne pořízení a dnes). Do toho má tmavý flek na hřbetě. Působí unaveně, už tolik neplave. Dnes hodně odpočíval na filtru.
Teplota v akvárku 26-27°C, rostlinám se zdá se daří, šneci, otíci i neonky vypadají v pohodě. Voda jako by začala trochu zatouchat. Měníme co týden cca 1/2 nádrže. Naposledy čištěno v sobotu, ale týden předtím ne, takže to teď bylo poprvé po 14 dnech. Před měsícem jsme kvůli namnožené zelené řase omezili světlo (svítí od 9 - 18hod.) a přidáváme Easy-life Algexit.
Betta dostává 1x denně 5-7 granulí Betta Bio Gold. Akvárko doplňujeme proti řase vždy kolem 2ml Easy-life Algexit (zatím po čtvrté vždy po týdnu, naposledy vlastně po 14 dnech), dále Easy-life Easystart vždy poměrově k vyměněnému množství vody (10ml / 50l --> měníme cca 18 litrů, tak dávám kolem 3-3,5ml). Rostliny nehnojíme, daří se jim i tak. Některé krevetky uhynuly, příčinu nevíme. Betta má mírumilovnou povahu, nikoho nelovila. Jen 2x jí 2 neonky oďubávaly ocasní ploutev, tak ty dvě zabila. Jinak nic.
Co byste nám prosím poradili, co by s bettou mohlo být a jak to napravit?
Díky
Možná nejde o rozpad ploutví. Neonky, Dánia i Tetry dokážou být ,,dravé,,...
0 20.12.2021 13:46 Žloutek – Jde o BRP?
Ahoj, dnes jsem v akvárku zaregistroval asi 4 paví očka s "rozpadající se" ocasní ploutví. Mám podezření na BRP. Jde opravdu o BRP? Pokud jo, jak postupovat? Četl jsem, že vhodný je přípravek Sera Baktopur, opravdu funguje? Popřípadě je i jiná možnost?. V akvárku mám krom pavích oček ještě neonky, dánia pruhovaný, tetry červený a ancistruse. Omlouvám se za kvalitu fotek, ale lépe to nešlo
Edit: Ještě jsem zapomněl dodat, že se jedná o 160 l akvárko, které je založené 9 měsíců. Doteď se žádný větší problém nevyskytl. Všechny rybky jsou čilý a s radostí přijímají krmivo. Jak mám tedy postupovat? Nerad bych o všechny rybky přišel, když už jsem je odchoval.
Tak kupovanou mraženou nitěnkou bych nekrmil. Bývá to akorát pěkná břečka, navíc riziková. To už raději koretru nebo artemii.
Je mrazena. Koupena od velkododavatele. Z rybnika neni, ale z nejake pestirny. Presne info a specifikace neznam bohuzel.
Ta nitěnka je v jaké podobě a z jakého zdroje? Živá, mražená, lyofilizovaná?
Rymovnik jsem dnes vyndal. Dracenu pripadne tez odstranim. V cem by mohly ty kytky vadit prosim?
Platinum soil je tam, jelikoz jsem to s tim uz koupil. Ano hnojim 1x tydne.
Filtr cistim klasicky. Vyndam veci ve filtru a vyplachnu v AQ vode.
Mam v tom filtru vatu, molitan a porezni material v puncose. Je to zavesny filtr.
Mam ho zapnuty na minimalni filtrovani kvuli prutoku, aby byl maly.
Dal jsem tam sklo na vrch akvaria. Teplota zvysena na 27 stupnu a dnes delana udrzba ohledne odkaleni 1/3 vody a dana nova. Ta odlezela 2 dny a jeste jsem do ni pridal chemii na odstraneni tezkych kovu atd.
Krmim nitenkou a patentkou z 50%, zbytek susene krmivo pro Betty.
Z AQ bych určitě vytáhla i tu dracénu a rýmovník. To také může dost vadit.
A filtr? Čistíš jak?
Platinum Soil máš proč? Ještě hnojíš do vody. Na těch pár kytek co tam máš v tak malém objemu... Nebo dej lepšï fotku, třeba jen blbě vidím...
Jednou tydne, max 1x za 10 dni, menim pul nadrze vody. Odkalim dno od necistot. Houbickou se snazim sundat rasu ze skel. Odstatou vodu minimalne 24 hodin plus do ni pridam pripravek na upravu vody naliji do AQ.
Svitim od 13-22 hodin. Svetlo Chihiros 18 w na 60%.
Nadrz 33x33x40 cm.
Pavi ocka jsou mlade, tak i Ancistrus. Jeste tam je cca 5 krevetek Cherry a 4 sneci.
Substrat je platinum soil.
Fotil jsem to ted v noci. Tak to neni moc videt. Ale alespon pro predstsvu.
Háček je podle mě v bordel vodě od ostatních ryb, v neodpovídající údržbě (jak konkrétně probíhá?) a v nevhodné osádce...
Ancistrus i Paví očka tam nepatří, je to na ně malé. Navíc jsou to čuňata a jejich výkaly znečišťují vodu. Betta by tam měla být sama. Teplotu bych postupně (!) vrátil na 27. Na akvárku by měl být kryt! Betta se chodí nadechovat na hladinu a nachladit by se bez krytu mohla
Bylo by dobré zaregistrovat se a založit prezentaci...
No predtim jsem tam mel tak rok 27 stupnu a pred mesicem to zaclo s temi ploutvemi. Tak jsem to snizil, aby teplota byla adekvatnejsi teplote venku, ale opet to tedy zvednu a zakryju sklem vrsek, aby dychal pripadne z hladiny teplejsi vzduch.
V cem jinem, tedy muze byt hacek? Ph 7 z vodovodni site. Jsou tam kytky, svetlo mozna o trochu uberu, filtr jede na minimum.
Bylo 27 stupnů v akvaristice řekli, že nastydl a vy jste snižil na 24...proč? Četl jste někdy něco o chovu bett?
- nejedná se o BRP
- nevhodné podmínky pro chov
Ahoj. Mam taky problem s Bettakem. Viz foto.
AQ 40 litru. Vodu menim co tyden. Hnojim kytky 1x tydne.
Krmim mrazenou i suchou potravou.
Teplota byla 27 stupnu. Poslednich 14 dni 24 C.
Nevite prosim, co s tim?
Esha 2000 kura na 3 dny nepomohla.
V nadrzi je jeste jeden Ancistrus a 3 Pavi ocka a ti to nemaji. Alepson od pohledu.
Betta uz tim trpi mesic.
V akvaristice mi rekli, ze se asi nachladil, jelikoz v nadrzi bylo vice stupnu, nez v byte ( 22 c ).
Chtělo by to fotku. Takhle není poznat, co máš přesně na mysli.
Nicméně podle videa, tam máš moc ryb. 4 betty se řežou navzájem. Nemají se pořádně kam schovat. 3 ancistrusi, apatický čichavec... Takže bych začal řešit redukci osádky, protože tohle složení dříve či později někdo odnese.
Edit: Nikde nepíšeš teplotu vody a objem nádrže.
0 11.05.2020 23:25 Dark – je to brp?
dobrý den, můžete prosím ukistit jestli má moje ryba BRP? Má potrhané ploutve ale zase se často se pere a proplouvá rychle kytkami tak si to mohl potrhat takto...
dark52.webnode.cz - tam ta bakterka musí být včetně mykózy, nemusí se jednat přímo o BRP, u těchto druhů ryb jde většinou o souběh více onemocnění vlivem podmínek chovu v nevhodném akváriu, na tyto druhy ryb je potřeba používat spíše komerční léčiva pro studenovodní druhy ryb
Zkus ji vyfotit a i akvarium můžeš taky vyblejsknout...Taky by jsi se mohla zaregistrovat,každej nějak začinal...Léky bych tam nedávala,a nechala to zatím jen na častější vyměně vody...
I kdyby jí okousali....je to prostě malý.
Chápu že se vám zavojnatky líbí, ale je to jako nacpat pět lidí do unimobuňky.
Přežívat se dá,ale šťastně žít ne!!!
To samé platí i pro ryby
Edit: Budete s nemocemi válčit neustále....
Ehmmmm - karantena je sklenena koule - vetsinou tu rybka byla den, max. dva.
Vim, ze to neni znacka ideal, ale nebyla moznost ji jinam dat.
Edit: Akvarko mame jen maly - tech 60 litru.
Je tam 1 ancitrak a 3 rybky zavojnatky. Ted uz dve, jedna je od obeda v kouli.
Jak je velký to akvárium kde je chováš? Ta karanténa má těch zmiňovanych 60 litrů? Chtělo by to upřesnit
Obávám se, že tady pomůže jen větší akvárium s dostatkem rostlin.
Takze dat rybku z karanteny zpatky a pockat jak to dopadne? Ted je aktivni... rikam si, jestli ji ty dve neokousaly...
Většinou nikdy neonemocní všechny najednou, ale věřte že zavojnatky jsou do tak malé nádrže nevhodné..... musela byste měnit tak minimálně 10 litrů co dva dny.
Menim cca 1x do mesice. Posledni dobou to bylo kvuli lecivum casteji...
Nechapu, ze jen ta jedna je takova divna...
A má pravdu..,je v tom zakopaný pes
To Lenka: Malé akvárium na takové ryby, musela byste dost často měnit vodu.....
I tak to ale nebude ono.....
Doplň jak velké je to akvárium, něco mi říká, že tam bude zakopaný pes.
0 08.04.2020 15:45 Lenka – Rozpad ploutvi?
Dobry den, rada bych se zeptala, jestli muze mit problem s rozpadem ploutvi jen jedna rybicka. Mam tri zavojnatky a jedna ma jakoby otrhanej ocasek.
Puvodni stav bylo pet rybek, ale po tom, co mi dite nasypalo pul krmeni do akvarka, tak jedna posla (mohlo to byt i vekem, dostala jsem ji z duvodu ruseni akvarka).
Dalsi rybku jsem po cca dvou tydnech musela utratit, pze vypadala, ze to uz moc dlouho neda...
Nasdledne jsem pouzila na zalecen Fungistop plus, nebot jedna mela divne prilepenou hrbetni ploutev. Toto lecivo mi bylo doporuceno. Leceni jsem provedla jiz 2x. Rybka nejdrive vypadala spatne, dala jsem ji do karanteny, ze ji pak utratim, ale vzdy se vzpamatovala.
Premyslim, jestli muze byt nemocna nebo mohlo dojit k tomu, ze ji dalsi dve rybky napadly a ona se jen strani...
Dekuji za info. Snad je to napsano srozumitelne...
Děkuji za uklidnění
. Jestli to není BRP, ale "jenom" nějaká obyčejná reakce na špatnou vodu, budu jen ráda. Předpokládám, že jsem to celé způsobila tím, že jsem řádila s odkalovačem a pak ztlumila filtr. Akvárko sice běží už nějaký ten pátek, ale ryba tam v tu chvíli byla teprve dva týdny a po prvním týdnu jsem jenom měnila vodu bez odkalení (odkaleno bylo před vypuštěním beťáka). Poučení pro příště - nevrtat se v tom, co funguje
. Vodu jsem před včerejší výměnou testovala na NO2 a NO3 a žádné mi tam nevyšly, možná to ale mezitím vychytaly kytky, akorát škoda už byla nadělaná. Topítko mám bohužel s pevně nastavenou teplotou (mělo by být 26, teploměr ukazuje 27°C), takže momentálně víc nepřitopím. Jedině objednat někde z e-shopu a to kdoví kdy by dorazilo
. Ještě jsem si říkala, jestli tam nepřihodit list z mandlovníku na okyselení, ale asi teď bude lepší už v tom nevrtat a počkat jak si s tím poradí léčiva.
Tohle není BRP, tak s klidem použít tu eSHa 2000, dle přibalového letáku, 3 dny, pokud by nebylo zlepšení, napište provedeme koupel,teplotu na 27-29,
- zlepšit údržbu, tohle je z "bordel vody", filtrace, dna, nebo čerstvé založeného akvária
V pondělí mi poprvé přišlo, že beťák nerozevírá ocasní ploutev do takové šířky jako předtím. Den potom začaly špičky paprsků hřbetní ploutve vypadat jakoby byly slepené k sobě. To jsem si ještě říkala, jestli si to nenamlouvám - on má okraje ploutví černé, tak je to blběji vidět. No a pak se mu ohrnul do strany rožek horního okraje ocasní ploutve a seznala jsem, že to bude BRP. V pátek před tím jsem po týdnu měnila vodu (4 l) a stáhla trochu průtok filtru, protože se mi zdálo, že mu tím moc točím. Po zjištění jsem vyměnila 8 l vody, vrátila filtr jak byl a kápla eShu 2000. Teď večer jsem zjistila, že má na jedné břišní ploutvi žlutooranžovou kuličku (včera ji neměl) a přikápla ještě Exit. Doufám, že to na léčbu bude stačit, jelikož doba nepřeje výpravě za sháněním dalších léčiv
. Jinak žere a je aktivní, až akční - to co přikládám jsou jediné dvě jakž takž ostré fotky, na ostatních je červenomodrá šmouha, nebo kus ryby mizící v kytkách
.
- na skutečné BRP vám eSHa 2000 nestačí,
- je tedy otázka, zda vůbec máte BRP,
Ahoj lidi, kdo jste (úspěšně) řešili bakteriální rozpad ploutví, za jak dlouho od zahájení léčby bylo vidět na rybě zlepšení? Léčím první den eShou 2000 a podle návodu je kůra jen na tři dny. Mělo by být po těch třech dnech už vidět zlepšení, nebo je to brzo? Jde mi o to, jestli se už dá v tu chvíli usoudit, zda léčba zabrala nebo ne a bude potřeba léčit déle / něčím jiným.
Ne že nejdou k sobě. Je to přímo nevhodné. Zde se projevila totální neznalost ve všech směrech
No, asi to bude nejšetrnější řešení. Jinak ta nádrž je podle popisu hrozný rybí guláš. Skaláry a závojnatky, to jde k sobě asi jako bulharština k rockenrollu.
Bakteriální rozpad ploutví se projevuje tak,že se doslova rozpadají ploutve. Respektive výplň mezi paprsky. Rybu bych utratil. Ten ocas znovu nedoroste.
Prezentace nádrže by nebyla od věci...
Přijde mi to na mechanické poškození nebo okousání.
0 16.01.2020 20:51 Figolas – Rozpad ploutve u modrého čichavce
Zdravím, chtěl bych vědět co způsobilo tomuto čichavci na fotce. Mám ho v 160l akváriu společně s dalšími čichavci, mečovkami, skaláry, dvěma krunyrovcema a dvě závojnatky, jedna závojnatka je asi dva týdny nová. Ostatní ryby vypadají zdravě.
V akváriu mám živé rostliny a vzduchuji přes den CO2. Filtraci mám Eheim professionel 4+ na nižší průtok.
Čichavce bez zadní ploutve jsem přesunul do 20l karantény.
V hlavním akváriu jsem vyměnil 1/3 vody a přidal preventin a bakterie, to samé u karantény. Zítra se stavím v potřebách, jaký přípravek doporučujete koupit a nasadit proti bakteriálnímu rozpadu, pokud se opravdu jedna o toto onemocnění? Vypadá to jako by o ni někde přišla, někdo ji odkousl.
Předem moc děkuji za pomoc, ještě se mi tento problém za posledních 6 let nestal.
-z mého hlediska je další léčba zbytečná, pokud po aplikaci Baktupuru nedošlo ke zlepšení, bude vhodnější humální utracení,
-nákup nových ryb bude řešením, ale pokud proběhne řádná karantena
-doporučuji sledovat zdravotní stav u zbývající osádky
Zkusil bych esha 2000 širokospektrální léčivo. Je proti 18 druhům nemocí. Ryby nedávat do společného akva. Pokud se neuzdraví raději utratit. Bohužel.
Ahoj. Máme více než měsíc 6 parmiček mechových ze zverimexu. Tři z nich mají rozpad ploutví a bílý chomáček na bradě (nejde o okousání ploutví, s rozpadem už mám zkušenosti) Asi jsme si je takto již přinesli ze zverimexu. Jsou veselé a jedí. Pro tyto nemocné kusy jsme založili karanténu - 30 l akvárium s veškerou technikou. Dle návodu je léčíme BAKTOPUREM (normálním - nikoliv DIRECT). Po třech dnech ale není zlepšení. Prosím, poraďte mi: mám opakovat léčbu stejným DIRECTEM a nechat je v "nemocnici", nebo mám použít jiné léčivo (např. BAKTOPUR DIRECT)? Nebo je mám vrátit do domovského akvária mezi zdravé ryby a dát vodoléčbu? Děkuji
0 11.05.2019 08:21 pavel1234 – Bakteriální rozpad ploutví
Dobrý den,
potřeboval bych pomoc. Toto se mi ještě nikdy nestalo a proto nevím jak dále pokračovat. U pavích oček se mi dost objevuje rozpad ploutví. Jde to vidět jen u samců. Když koukám na internet, tak ostatní mají samce, kteří mají krásné ploutve. Moji mají jakoby okousané, prostě se jim rozpadají. Chci se zeptat. Na internetu jsem četl, že by se měla živorodkám přidávat pravidelně sůl do akvária. Je na tom něco pravdy? Též jsem četl, že na bakteriální rozpad ploutví potřebuji léčivo například Acriflavin, které mám. A může pomoci i sůl. Takže bych se chtěl zeptat, jakou sůl bych měl dávat, kolik lžiček do 150 litrů a pomůže mi ten Acriflavin? Testy mi říkají, že voda tam je dobrá. Vím, že pH, teplota a NO3 a NO2 jsou dobré. NO3 bych dokonce i zvýšil, protože tam mám jen 10mg/l.
0 10.02.2019 20:05 McAmatérka – Bojovnice a rozpad?
Hezký den,
samečka bojovnice máme přesně týden. Ve středu jsem si všimla „potrhané“ ocasní ploutvičky, začala jsem tedy zjišťovat zda se nejedná o všemi tolik obávaný rozpad ploutví. Při bližším zkoumání a zoufalých snahách ploutvičku vyfotografovat jsem si však všimla i bílých teček posetých hlavně po ploutvích, několik solitérů se usídlilo i na těle a hlavičce. Zatímco stav potrhané ploutve byl následující den více méně stejný, teček přibylo. Úsudkem absolutního amatéra jsem došla k závěru, že se jedná o krupičku. Původně jsem chtěla zahájit vodoléčbu (nebyla jsem si jistá, kdy se dostanu k potřebným léčivům), ale protože jsem hned v pátek večer měla k dispozici Eshu Exit, provedla jsem jedno pečlivé odkalení dna a výměnu části vody a začala s aplikací. Ať už byl můj odhad s krupičkou správný nebo ne, teček za dva dny znatelně ubylo, oproti tomu stav ploutvičky se zhoršil. A má otázka zní: jedná se skutečně o rozpad ploutví? Co teď s tím? Doléčit jedno a doufat, že bude čas zachraňovat druhé? Najít vhodnou kombinaci léčiv?
Edgar je ryba stále aktivní. Lépe řečeno první dva dny opravdu pořád rejdil po akváriu, nyní poměrně často odpočívá schovaný v rostlinkách, není však apatický, zvědavost ho neopouští. Jediný problém je snad jen s krmením. Patentky přijímá s potěšením, vločkové krmivo a granulky (hned několik druhů) ovšem vždy se znechucením vyplivne, takže snahy o to poskytnout mu pestrou stravu zatím nevycházejí.
Akvárium (30l) se zabíhalo necelý měsíc, Edgara v jeho plaveckém snažení podporuje ještě deset (plus jedna v akci zdarma) krevetek . Zpočátku jsem se potýkala s nezvykle vysokými hodnotami NO3, poté co jsem zjistila, že na svědomí to má kohoutková voda, se problém vyřešil během dvou výměn přidáním vody z jiného zdroje. PH je 6,5, teplotu jsem udržovala na 25 stupňů, po zjištění že je něco špatně, jsem jí postupně zvedla na 27. Jelikož se mělo původně jednat pouze o krevetkárium, použila jsem jako substrát Ebi gold schrimp soil. Potýkám se s echinodorem, kterému se dvakrát nedaří, ostatní rostlinky jsou ovšem v kondici alespoň ucházející. Krevety jsou živé a prosperují na jedničku.
Mimo jiné jsem pořídila ještě listy mandlovníku, pro případ, že by to mohlo být k něčemu, zatím jsem je ovšem do akvária nedala, dočetla jsem se, že by mohlo dojít ke snížení účinku Eshy.
Snad k něčemu bude i detail nebohé ploutvičky.
No já bych si tipnul na takovou tu klasiku. Jelikož Ježíšek přinesl akvárko i rybu najednou, tak šla hned od nové nezaběhlé nádrže. Navíc jen 10 litrů, nejspíš hrubého objemu, takže tak osm litrů vody... Na to mi přijde výměna části vody jednou týdne dost málo, k tomu odkalování, takž narušování záběhu. Do většího šla ryba prakticky za stejných podmínek řekl bych... Jestli se pletu a šedesátka se cca měsíc zabíhala bez ryb, oprav mě...
Měnil bych častěji vodu, neodkaloval a jak píše veroni, ověř tu teplotu. Teploměrem. Termostat topítka jen orientační...
Ale počkej si ještě na další názory
Beťák se má v takovém prostoru určitě fajn
ale není možné, že by ho někdo okusoval, když se to začalo zhoršovat po přestěhování do nové nádrže (jsou to parmičky?)? Případně ještě nestabilní podmínky v nově založeném akváriu? Určitě bych hladinu přistínila plovoucími rostlinami: limnobium, pistia, salvinia nebo nechat povalovat ceratophyllum; beťáci mají rádi přistínění a hodně zarostlý prostor. Ještě mě napadá, jestli máš v akváriu i zvlášť teploměr- jestli opravdu topítko topí na těch 26 stupňů minimálně a není mu zima
0 08.02.2019 10:25 gjallarhorn – Rozpad ploutví
Zdravím.
Ježíšek mi donesl Beťáka s 10l akvárkem. Byla pravidelná údržba - 1x týdně jsem odkaloval a měnil část vody. Mezitím jsem sledoval, že se na zadní ploutvi začalo objevovat mezi blánama bílé zbarvení. Topítko měl. Pak jsem mu založil 60l akvárko. Měl jsem pocit, že se to rozšiřuje a ty blány stále blednou. Byla tu známá ze zverimexu, která mě ujistila, že to nic není. Do akvárka jsem mu nedávno před pár dny pořídil společnost. Všechny rybky jsou čilé jen Beťák se schovává - je pravda, že se od začátku schovával za topítko už v prvním akvárku, když byl sám. Dneska při krmení jsem si ale všiml, že má ty ploutve roztrháné a od sebe. Občas žere, někdy méně, někdy více, jindy vůbec. Semtam proletí akvárium, jinak většinou leží v kytkách, nebo opěrný o topítko. V akvárku jsou přírodní kytky, lávové kameny, podloží písek a na něm říční kamínky. Teplota konstantní 26 stupňů. Filtr do 60 l eheim. Poradíte mi někdo prosím? Je to rozpad ploutví? Mám ho dát do karantény a léčit? Děkuji moc za rady.
Mezitím sem dej fotku celé nádrže. To umělohmotné zelené vlevo napovídá víc než dost...
Ahoj, zaregistruj se zde a založ si prezentaci akvária.
rybicky.net/nadrze/
Tam vyplň co nejvíc informací (stáři nádrže, teplota vody, jak dlouho máš rybu, rostliny, filtr, údržba). Bez informací ti totiž poradí málokdo.
0 04.01.2019 08:13 Nanare Dobrý den, moc prosím o radu. Rybička je pravidelně krmená, akvárium se také čistí. Je v něm pouze s malým Ancistrusem. Nepolehává, je to vcelku aktivní rybička, ale nejdřív se jí ploutve třepily, pak je začala ztrácet a toto je současná verze. Má i zrcátko na protažení, které jí tam občasně dávám. Prosím poraďte, jak ji mohu pomoci. Předem všem děkuji za reakce.
Seženeš
V Unidu u kostela ho mají
Jenom se přecpal
Tak Torben i mražené artemie a cyklopy jsem sehnal. Začal jsem krmením - nechal jsem rozmrazit a důkladně jsem propláchnul kousek artemií v sítku na čaj (nesmrděly). Ubbemu to chutnalo, ale docela mě vyděsilo, co se dělo za půl hodiny. Beťák ležel na dně a kroutil se, jako by měl křeče. Teď už vypadá lépe, plave a chvilku i ladil pěnové hnízdo. Možná jsem mu jich dal moc a není zvyklý. Nechávám ho odpočinout a další ladění (výměna vody, Torben, vzduchování) nechávám na zítra. Snad bude v pořádku.
Nie je problém to vyskúšať, len som chcel mať predstavu. Podľa toho, čo píšeš, to vyzerá naozaj dobre. Vďaka.
Bohužel ne. Jak už jsem napsal, kolega to dal do filtru, takový závěsný filtřík na stěně akvária (akva cca 100l) aniž bych o tom věděl. Já si všiml až později hnědé vody a řekl mi, že tam hodil hrst té rašeliny a už to tam je pár dní. Vždycky po výměně vody to časem zase tu vodu dobarví. Tak to vydrželo cca měsíc, teď už nedělá nic.
Vieš prosím ťa uviesť aj približné dávkovanie a výdrž? Napr. v porovnaní s klasickou bielou/červenou rašelinou...Dík.
Jj, já vím, že se to tam děje. Ale obyčejná rašelina něco vezme a něco tam dá navíc, takže tu vodivost celkově nesníží o moc, pokud vůbec. Tahle granulovaná ale snížila vodivost rapidně.
DavFM napsal: a co jsem vůbec nechápal, srazilo to vodivost
Funguje to tak, že rašelina naváže některé kovy (vápník) a namísto nich pustí do vody protony. Z části hydrogenuhličitanů tak vznikne kompletní kyselina uhličitá, tedy vlastně CO2. Rozpustnost CO2 ve vodě je konstantní, takže část vyprchá.
Tak se současně snižuje pH, tvrdost (pokud ty navázané kovy jsou Ca+Mg), alkalita i vodivost.
Já mám taky k takovým výrobkům averzi, ale občas neprávem. Ona ta granulovaná rašelina od Sery má nevýhodu pouze v tom, že je dost drahá. Ale co se účinku týče, je super.
Kolega nám to dal do filtru tak nějak bez mého vědomí a příjemně to překvapilo. Voda krásně hnědá (ne černá), bez takového prachu, co pustí obyč rašelina, okyselilo to vodu a co jsem vůbec nechápal, srazilo to vodivost. Z cca 100mikro na nějakých 80mikro. I sem si kvůli tomu přinesl svůj konduktometr, tomu co tam máme jsem nechtěl věřit.
Takže shrnuto, dělá to co má, nešpiní vodu, ale je to dost drahé. Nedávno jsem teda viděl v NDR velké cca 20kg balení a tam už ta cena byla přijatelná, ale i tak se dál držím litevské rašeliny.
EDIT: ještě jednu nevýhodu to má, náběh je dost pomalý, takový vytrvale plynulý. Jenom přes to vodu prokapat nemá smysl.
Nemám s těmi granuláty žádné zkušenosti , podle kolegů to bude dost slabé , než seženeš torben kup Torumin -jen je dost podstatně dražší za menší balení , popřípadě pokud máš kde skladovat 5l kbelík , kup v zahradnictví obyčejnou přírodní rašelinu 5l balení - třeba AGRO - BEZ PŘÍDAVKŮ HNOJIV ! , tak kilo namoč do kbelíku s normální kohoutkovou vodou , večer dám info co s tím dál ...
Dobře, udělám to přesně jak říkáš. Děkuji za rady
A určitě si taky budeš pamatovat ,jak Ti babička nejednou říkala že všeho moc škodí
Zeolit by zpět do vody nic vypouštět neměl , nicméně při ceně nechutných 12 korun českých za kilo se ho snad ani nevyplatí regenerovat , tak pokud ho tam chceš nechat - dej tam čistý čerstvý- nikdy nepoužitý- jen propláchlý vlažnou vodou (po třech tejdnech vyhodit a nahradit opět novým) - nicméně si myslím že to opět bude brzdit záběh akva - výměnou třetiny vody obden, sníženou dávkou krmení ty dusíky myslím udržíš na uzdě bez problémů , rašelinový výluh působí protizánětlivě antibakteriálně atd. udrží to třepení a rozpadání ploutví na uzdě- pořádnej dlabanec dostane rybu do kondice. co se týká umělých krmiv - no nevím zda to ještě nějaký výrobce uvádí , nicméně naprostá většina je složena i ze 70% z obilovin, rybí moučky a jiných "dobrot" , samá sušina která je pro ryby dost těžce stravitelná ,tak to skoro všechno vykaděj a jen to prasí vodu , nic víc , když už obsahují nějaké korýše , je to max 5% z celkového obsahu- tedy nic moc
vzduchováním nic nepokazíš , mandlovníkové listy klidně nech , UV lampu k ničemu nepotřebuješ
To je těžký, jednou mi tu někdo řekne filtruj přes všechno, podruhé nefiltruj přes nic
Ale zdá se, že to dává smysl
Vyndám ten Purigen, možná bych nechal alespoň zeolit. Mám ho tam proto, že jak mám narušenou nitrifikaci, tak mi odstraňuje amoniak, proto vzniká méně NO2 a díky tomu se mi daří držet o něco lepší hodnoty. Jinak nic do vody neliju, dal jsem tam jen po léčbě jednorázově tu násadu bakterií. Pokud vím, tak obilím až tak moc nekrmím, jsou to většinou krmiva pro Betty a ty jedny vločky, co nejsou, tak dávám opravdu minimálně. To mražené jsem moc dávat nechtěl, abych si tam něco nezatáhnul, ale je pravda, že v této situaci mražené dává smysl
Zítra to půjdu koupit. Mám listy mandlovníku, ale Torben klidně také přidám. Ještě by mě zajímalo, jestli přidat to vzduchování, nebo ne (viz diskuse s Maqem). Také nevím, jestli a jak často svítit tím UV - ničí zlé bakterie, ale i hodné.
savo , hádám také chloridy stejně jako NaCl - nejsem chemik , nicméně si myslím že při každé výměně vody a následném zasolení akva (jak píšeš v prez) akorát docílíš toho že se z toho sachemu všechen ,nebo část toho co "pochytal" opětovně vyplaví do akva , takže bych osobně hned šel vyměnit půlku vody , vytáhl z toho filtru sachem a jiné absorpční materiály (jsou tam pro jednu rybu naprosto k ničemu - naopak pro záběh akva jsou dle mého kontraproduktivní - seberou všechno žrádlo užitečným bateriím a ty se pak neprosperují)
přestal bych cokoli co není voda do akva lejt a to hned , 14 dní vodoléčba -stačí obden třetina vody přidat nějaký rašelinový výluh - torben , nehrabat do dna , nehrabat do kytek- těch bych naopak přidal, ani do filtru, rybu krmit max jednou za dva dny - poohlíd bych se v krámech po něčem pořádným k snědku , permanentně krmíš masožravce obilím - z něj se mu těžko imunita postaví na nohy , tak aspon mrážo žábronožku , cyklopa a mysis - pořádně rozmrazit a propláchnout ,zkrmit jen tolik co ryba hned sežere at nic nepadá na dno,
jsem si jistej že už po prvním tejdnu bude ryba vypadat mnohem líp
Regeneruje se Savem a pak se na to chrstne něco na odstranění chlóru, ale zatím ho mám nový, čistý a musím říct, že to funguje opravdu neskutečně
Aktivní uhlí tam mám.
Vzduchování v nádrži nemám, ale jedno tu doma mám. Měl bych ho tam hodit? Moje amatérská úvaha byla taková, že když bakterie mají rády kyslík, tak se to bude líbit i těm zlým a budou víc řádit. Je to nesmysl?
Jinak vodu mám celkem průzračnou, nějaké částečky tam jsou, ale málo.
Co se týče Acriflavinu, tak nemám páru, jen na webu čtu, že je to na plísně, což můj problém asi není
www.dajanapet.cz/… to jsi udělal dobře ,nicméně , ten Purigen se regeneruje roztokem NaCl pokud si dobře pamatuji ?
Ne, Purigen, zeolit a aktivní uhlí jsem přidal až po léčbě, bál jsem se, že by to odstranilo léčiva
Protože mám zatím jen jednu rybu, tak si mohu dovolit pokusy. OK, takže pokud neexistuje nějaké účinné a zároveň šetrné léčivo, tak teď už se asi jen budu snažit zajistit co nejlepší podmínky v akváriu a měnit vodu. Beru každou radu, jak vylepšit podmínky na maximum
Ten Purigen a Zeolit byly ve filtru i po čas léčby ?
romant napsal: Skutečný BRP má velmi rychlý průběh
Nemoci ryb jsou mimo moje zaměření. Ale vím něco o bakteriích všeobecně. Zkusím dát domněnku.
Parazité jsou obligátní (vždy musí parazitovat) a fakultativní (škodí jen někdy). Když ve vodě plave hodně organického svinstva, tzn. je "bordel voda", ve vodě plavou mraky mikrobů a žerou na co přijdou. Zkoušejí si "kousnout" i do ryb.
To se děje pořád! Jenže když je jich hodně, a když přitom současně vydýchají spoustu kyslíku a zabordelí vodu, tak je ryba stresovaná a její imunitní reakce nemusejí fungovat dobře. A pak snad může dojít na to, o čem píše romant.
Já bych měnil vodu, vzduchoval, filtroval přes aktivní uhlí. Prostě snažil se vyčistit vodu.
Dál nevím, to už je opravdové léčení, ale co takhle acriflavin?
No z mého pohledu a je to možná hodně drsné, ale než začínat do akvária dávat Bactopur direct, to raději rybu utratím. Tedy píši o nádrži společenské, nikoliv separé, ale ono je to vždycky o tom "správným" rozhodnutí a kdo z nás nědělá chyby, jednou to zafunguje tak, jindy zase úplně jinak.
0 30.11.2018 16:51 Andrea Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli si myslíte, že se skutečně jedná o bakteriální rozpad ploutví. Mám společenské akvárium 200l - mečovky, black molly, panceřníčci a skaláři, založené před dvěmi měsíci, ryby přidány po 3 týdnech založení, koupené od jednoho prodejce. Nejsem zatím velmi zkušený akvarista, a když jsem je kupovala, nevěděla jsem, že by se mohlo o tento problém jednat, nicméně černí skaláři, kteří jsou na fotkách už takto potrhaní byli, zatím nejeví výrazné změny v chování, žerou a jsou poměrně aktivní, nicméně ty ploutvičky se jim vůbec nehojí, takže jsem si "vygooglila", že by to s největší pravděpodobností mohl být tento problém. Načetla jsem toho poměrně dost, ale rozhodla jsem se poradit ještě tady. Je vhodné aplikovat vodoléčbu, nebo je to v pokročilém stádiu a měla bych už aplikovat nějaké léčivo? Taky se snažím přijít na příčinu problému, jestli s tím už přišly, tak je to jasné, ale pokud to chytili až u mě, nenapadá mě, kde by byl problém, vodu pravidelně měním, filtr mám vnější, myslím, že kvalitní (TetraTec ex800). Teplota 25 stupňů. Novou vodu před výměnou ošetřím AquaSafem (nemám zatím další kýblíky, ve kterých bych mohla větší množství vody nechat odstát). Krmím vločkovým (Tetramin), granulky a prokládám taky sušenými Dafnie.
Děkuji za odpovědi a jakékoli rady.
Vodoléčbu jsem na začátku zkoušel celkem dlouho. Cca 2 týdny denně výměna 1/3 vody a žádná léčiva. Někdy to na chvíli trošku pomůže, ale nikdy se tím bohužel nic nevyřešilo.
Skutečný BRP má velmi rychlý průběh, ryby jsou do několika hodin bez ploutví, vysktuje se naštěstí ne tak často. Většinou co je zde diskutováno, popisováno je nějaké počáteční stádium, které bývá ještě vratné, tedy při vhodném způsobu léčby k čemuž někdy stačí obyčejná vodoléčba, zřejmě i tvůj případ, tedy situace kdy je toto řešeno v čerstvých nádržích. Použití léčiv bývá mnohdy kontraproduktivním postupem.
Ano, tyto základy mám nastudované, spíš jsem možná dělal špatná rozhodnutí s léčením, když se plouve rozpadaly. Prezentaci nádrže jsem založil, za každou radu budu rád
Ty se pořád motáš v začarovaném kruhu nefunkčního akvária- problému s plutvema-lečbě-a opět jsi u nefunkčního akvária atd....
chtělo by to aby sis třeba tady na servru načetl základní principy fungování akvária - informací je tady velká spousta - když založíš nové akvárium , musíš ho nechat alespon 3-4 týdny takzvaně zaběhnout - BEZ RYB, ve filtru se musí usídlit a dostatečně namnožit užitečné bakterie ,které dokáží odbourávat (chemicky rozkládat) škodlivé látky z odpadu z ryb a odumřelých částí rostlin na méně škodlivé látky. Měření akvaristickými testy nic nezjistíš - skokové výkyvy v nefunkčním prostředí nezměříš , nehledě na to že spousta akva testů je nepřesná ,někdy i úplně nefunkční ....
pokud stojíš o relevantní rady co a jak dál , znovu Tě vyzvu k založení prezentace dané nádrže a uvedení všech dostupných informací o něm , pak bude z čeho vycházet
Ano, máš z větší části pravdu. Ale ten postup byl trochu jiný. Nejdřive jsem rybu dostal v nevyhovujícím betáriu, založil jsem to 30l, kde ryba i při dobrých hodnotách vody dostala ten rozpad (respektive vrátil se vyléčený rozpad, který měla už u pěstitele, což bylo poznat podle tvaru ploutve). Když podruhé nemoc nevyřešil Baktopur Direct, tak potom jsem založil to velké a rybu se zahojenou ploutví jsem tam dal. Moje teorie byla taková, že v tom starém (kde byl substrát Platinum Soil) ty bakterie přežívaly a množily se. Vím, že takto agresivní léčiva jsou špatně ale kdybych je nepoužil, tak už by to měl dávno za sebou. Pokud znáš lepší postup, co bych teď měl udělat, tak za každou radu budu rád a kritiku vítám
Jen ještě jednou říkám, že ten rozpad se vrátil 2x v dobu, kdy ty podmínky v akváriu byly podle testů velmi dobré.
Heleď , nic ve zlým - ale...
v první informaci ve Tvé stávající prezentaci se dá dočíst ,že jsi ze (dle Tvého usouzení) nevhodně velkého 30ti litrového akva (které bylo zřejmě dostatečně zaběhlé a stabilní , dle mého názoru a zkušeností ,pro beťáka i dostatečně velkého-při dodržování určitého režimu)přendal rybu do nového (nezaběhlého) biologicky nefunkčního akva , načež jsi začal dávkovat léčiva ,které opět likvidují užitečné bakterie ve filtru,dně atd - několikrát po sobě- pak nějaké antibiotika ....
prakticky stále biologicky nefunkční prostředí - do toho nemalá zátěž na rybí organizmus ordinovanými léčivy .
po shrnutí dostupných informací a Tvém prohlášení - cituji - "potvrzeno, že špatně nic nemám ať už údržbu, vybavení, nebo krmení. Základních chyb se prosím nedržme" - nevím co na to říct -teda vím - v rybě rozhodně problém nehledej, ta jen adekvátně reaguje na prostředí v jakém ji chováš
Prezentaci si založím, ale mám tu od několika zkušených akvaristů a dokonce i od Doc. Ing. MVDr. Novotného PhD, FRCPath, MRCVS (specialista na ryby) potvrzeno, že špatně nic nemám ať už údržbu, vybavení, nebo krmení. Základních chyb se prosím nedržme
Ryba byla dlouhou dobu v akváriu s ideálními hodnotami vody (NO2 0, NH3/NH4 0, PH 7, NO3 7) a stejně se rozpad vrátil.
Já bych Ti spíše poradil zřídit prezentaci toho akva , HLAVNĚ uvést co nejpodrobnější info o všem - údržba,krmení , režim akva - atd atd , pač tohle lití antibiotik, většinou bez opodstatnění vede akorát k rezistenci případných bakterií/parazitů na použité léčiva ,a k totálnímu kolapsu imunitního systému ryby - která se pak (zjednodušeně) po léčbě v akvu ,které prakticky - biologicky nefunguje, není schopná dát dokupy - pač k tomu prostě nemá podmínky - at už prostředím- stravou atd ....
Ahoj, už se tu jednou řešil můj Beťák s bakteriálním rozpadem ploutví. V ném případě se nejedná o nevhodné podmínky, to už mám potvrzeno. Mám 100 l a jednu jedinou rybu (jiná nádrž než ta malá, kterou nám v profilu), velký filtr, dostatek rostlin, správná teplota, křemičitý písek... Zkoušel jsem 2 x Baktopur direct, kterým se mi rozpad pokaždé podařilo vyléčit, ale vždy se brzy vrátil. Udělal jsem stěr ploutve, poslal na rozbor, nechal jsem si předepsat antibiotika, ale to také nepomohlo a rozpad se zase vrátil. Beťák má už z obchodu multirezistentní bakterie, na které už nestačí žádná antibiotika (pěkně děkuji chovateli, který to tam zřejmě lije na litry a tím šlechtí odolné bakterie). Teď mám buď možnost ho nechat ještě trochu vyřádit a po dalším zhoršení utratit
a nebo pořád dokola léčit. To se ale nedá dělat Baktopurem direct ani antibiotiky (obojí zlikviduje nitrifikaci a zároveň škodí různým orgánům). Máte prosím někdo nápad, co by dobře fungovalo na bakteriální rozpad ploutví a zároveň by to bylo šetrnější pro rybu a prostředí? A může vůbec něco takového existovat?
Jak tedy na brp kdyz je v zacatkach? Nejlepsi dene menit 1/3 vody? Po dobu tydne? A nasolit vodu? A co nalevnik a casta vymena vody?
Dobře romant, zkusím tedy týden měnit 1/3 vody denně a po třech dnech zasolit.
Moc děkuju za rady, jen nevím, jestli tím vypláchnutím je myšleno pouze např. vyměnění 50% vody, či kompletní restart akvária? Vodu jsem měnil poslední týden každé 3 dny cca 40% (dle návodu, který byl u Sera baktopur direkt), ale nezdá se mi, že by se to zlepšilo.
O BRP se nejedná. Pořádně bych akvo vypláchnul, několika výměnama vody po sobě, vodu po třetí výměně lehce zasolil(polévk. lž. na 50 litrů, rozpustit a nalít roztok), teplotu ke 30st a nepanikařit. Kvalita prostředí je základ.
0 04.10.2018 17:40 jirka147
0 04.10.2018 17:03 jirka147 – Rozpad ploutví s plísněmi
Dobrý den,
léčím bakteriální rozpad ploutví u svého beťáka, ale bohužel bezúspěšně. Nejdříve jsem použil Sera Omnipur (2 x 7 dní), pak Sera Baktopur Direkt (beťáka jsem vložil do 30 minutové lázně dle návodu a pak léčba ve společenském akváriu 2 x 3 dny také dle návodu). Nyní léčím již 3. den polovičními dávkami Seachem Paraguard (v akva jsou šneci a krunýřovec, takže plné dávky nemohu), ale posun k lepšímu také nevidím. Navíc se mi zdá, že léčiva ani nezabránila rozšíření nemoci, protože na 2 čichavcích perleťových, kteří jsou s ním v akva, také pozoruji počáteční fázi nemoci.
Máte někdo nějaký nápad, jak jinak bych mohl celou osádku přeléčit? Budu vděčný za jakoukoliv pomoc.
Ok zkusím to tedy tak. Doufám, že to pomůže. Jsem z toho docela nestastny. A hlavne mam v druhe nadrzi male rybky, ktere tam chci casem pridat a nechci aby neco dostaly.
Vodoléčba je ten nejlepší lék, tedy ve tvém případě.
A ty léky nějaké? Poletujou mi tam i takové smítka, ale myslím si, že to bude z hnojiva pro rostliny.
Ne nic jen tu vodu. Týden bude lepší, zdravá ryba nemá problém 3 týdny bez krmení. Moje doporučení je směřováno ke kvalitě vody, která je momentálně tím problémem. Týden nekrmit nikoho ničím.
A dál ještě čistit i filtr a nějaké účinné léky do akvaria? Týden je bez žrádla nenechám, mám tam i pandy, kterým se daří, jen paví očka strádaji. 3dny by meli stacit, ne?
Zatím děkuji, nemocné ryby jsem dal zvlast.
Rybky jsi vpustil do akvária příliš brzo a problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Začni teďka měnit každý den třetinu vody a potom hned vytvoř prezentaci akvária s co nejvíce údaji, aby šlo poradit cíleněji.
Uspěchaný začátek. Ryby tam šly moc brzy. Denně měnit 1/3 objemu vody a týden nikoho ničím nekrmit, nejsilnější jedinci přežijí.
0 02.06.2018 19:39 Smahys – Paví očka rozpad ploutví.
Děkuji. Já si nevymýšlím, 70mg/l tam půjde. No2 v akva na nule. A radši tam leju vodu, než "vodičky"
Měnit, bez řečí.
Ano, mandlovník a olše je fajn podpora.
Děkuji, takže jen měnit vodu? S tím tady musím trochu šetrně, teče mi z kohoutku víc NO3, než mám díky kytkám v akva.
Má to jen on. Mandlovník nebo olše jako podpůrný prostředek by nepomohli?
Ahoj,
prosím, je tohle BRP či něco podobného, čeho je potřeba se obávat a nějak to řešit? Je u mě týden teplota 26 stupňů, což je na badis badis už dost...
Děkuji
Díky za radu, parmička je vyléčená
foto přikládám
Ne, prozatím ne. Pokud na tu volezlou ploutev nezabere vodoléčba, potom bych aplikoval eSHu 2000.
Dobrý den, chci se zeptat, má moje parmička černopruhá bakteriální rozpad ploutví? Případně pokud ne tak co to je? Jinak vypadá vitálně a vodu měním za posledních 14 dní častěji než obvykle.
jo to chápu ptám se co kdyby...
Zatim teda nekrmim jen menim vodu v úterý dorazí pripravek tak použiju
Kdyby šlo skutečně o BRP, už ryby nemají skoro žádnou ploutev. To co pozoruješ je prozatím první stádium, tedy počínající bakterka, kterou prozatím držíš pod kontrolou.
0 28.01.2018 09:41 Malejakvarista Jeste jdu z dotazem
Pokud lecba nezabere a BRP bude pokračovat dál tak je asi nejlepší rybky usmrtit ze?
A teď me zajima jestli se musí vyměnit cela voda pisek atd
Nebo několikrát vyměnit pouze část vody a muzu vysadit rybky nové třeba po 14 dnech
Ancistrusove jsou zatím úplně v pohodě pohodě
Tak na ten acorus jsem uz taky přišla bohužel pozdě no
Jaké rostliny teda doporucujes
Vzduchovani je tam spis kvůli malému chtel aby tam mel bublinky takze zapínam jen na dvě hodky za den
Prezantaci udělám jen co bude vic času
Přitlač na rostlinkách, máš jich tam málo. Stav ryb to sice hned nezlepší ale nastavíš tak vhodné podmínky pro chod akvária do budoucna. Pistia je dobrá volba ale anubias ti moc nepomůže, protože roste pomalu a lobelia je náročná na světlo a taky roste pomalu. Acorus moc pod vodu nepatří, pokud nevyrůstá nad hladinu. Přidej tam ještě něco rychlerostoucího a nenáročného. Jak velký je proud v té nádrži? To vzduchování bych vypnul. Nebo je nějaký důvod aby jelo?. Betta i pistie mají rády klidnou hladinu. Čím krmíš? Ta hladina vypadá mastně. Ta nádrž bude mít asi pár chyb, pokud založíš prezentaci, tak půjdou odhalit snáze.
Děkuji za odpověd fakt jsem nevěděla jestli to není blbost
Záleží jak moc se jim ploutve poškodí většinou to doroste do původní velikosti.pokud není poškození velké.
Ok zatim teda pokracuju ve vodolecbe
A nekrmeni
Prosim te ty ploutve kdyz jim takhle opadaji například u tetry nevadí jim to potom nějak
Předpokládám ze asi nedorostou
No, je to prostředím, který stále není v normálu, ale na paniku to není.
Už to ma asi i betta co?
Diky diky někoho pohledam
Od akvaristy z okolí si donést bordel z filtru a nebo z odkaleného dna a tento částečně nalít do akvária, ano na férovku nalít a částečně v něm vymáchat filtrační média. Ten bordýlek by měl být z akvária kde nejsou ryby nemocný a doba od tzv. načerpání do aplikace ve tvém prostředí musí být v řádu hodin, ideálně do hodiny.
Tak snad to pomuze a rybky prezijou
Ještě nějaká rada jak případně akva lépe zaběhnout ?
Radost mě udělala ta Pistie, to je skutečná pumpa dusíkatých látek a ty jsou momentálně velkým problémem tototo čerstvýho akvária.
Moc děkuji za radu
Rostlinky v novém akvarku samozřejmě máme jeden kousek Acorus gramineus
Dvakrat lobelia cardinalis Wavy
Jeden Anubias coffeefolia a Piscia Stratiotes
Pověřim manžela ať přípravek koupí abych mohla kdyztak nasadit
Jenom měnit, to nekrmení ty 4 dny, krmení schovat, je to výchovné pro všechny zůčastněné, nejsem zastáncem těchto přípravků, výměna vody je zde tzv. všelék, kdy se řadí ona koncentrace nespotřebovaných škodlivin a nahrazuje se nevydejchanou vodou těchto látek prostou. Samozřejmě že čím více rostlin, tím lépe, tedy prosperujících, živých rostlin.
Edit: Teplota v pohodě.
Nekrmit jak dlouho 4dny nebo déle? Teplotu mam nechat máme nastaveno na 27°c
Vodu pouze odčerpat a neodkalovat? Po jak dlouhé době případně použít pripravek
Snad prckoj vysvětlím ze je nesmí krmit
Denně, měnit 1/3 objemu vody, několik dní nekrmit a nepanikařit, každá ryba má jinou imunitu a co tzv. dokáže skolit jednu, druhou jenom pošimrá.
Takze mam počítat s tim ze to napadne i ostatní osazenstvo ? Mam tam jeste bettu a dva krunyrovce
Dnes jsem je přesunula do tohohle akva protože babicce v akvaristice prodal 10l ze to bohatě stačí
Je tedy zabehle jen kratkou dobu ale naockovala jsem filtr Jbl filter start
Začíná se o tom tzv. uvažovat. Zlepšit kvalitu prostředí, vody vykazuje známky ne zcela fungující nitrifikace, tedy jestli to takto přes obrazovku mohu hodnotit. Tedy výměnu vody zintenzivnit, to určitě a pokud se do několika dní nedostaví zlepšení, aplikovat přípravek eSHa 2000 dle návodu.
0 25.01.2018 20:23 Malejakvarista Ahoj jedná se nebo nejedná o rozpad
Čím případně léčit díky za radu
0 01.01.2018 19:26 Otakar04
Sliz na němž se usazuje mikro bordel.
0 01.01.2018 19:23 Otakar04 Nevím jestli to je sliz nebo plíseň ale odpadává to.
To samý, stárne, dobarvuje se, pigmentace.
0 01.01.2018 19:21 Otakar04 A s touto?zaměřte se na břišní ploutev.
Pigmentace.
U bakteriálního rozpadu ploutví by zmizely blány mez paprsky ploutve. Na fotce blány vidím.
Má trochu nafouklé břicho, ale to bude asi focené chvíli po krmení, jinak vypadá OK. Ale prezentace akvária neuškodí.
0 01.01.2018 19:11 Otakar04
Podle mě ne, ale zkus ještě jinou fotku.
0 01.01.2018 19:09 Otakar04 Je s touto rybkou něco?Zaměřte se na hřbetní ploutev.
-doplnte tu prezentaci akvária a řidte se uvedenou radou kolegy Romant v daném týdenním rozmezí bez krmení a aplikace léčby
-nechte je ten týden "dáchnout" a potom se uvidí
-vyhodit ty umělé kytky , kolegové vám tady na foru poradí ,jaké druhy kytek jsou vhodné
-v případě potíží konzultace zde ,okamžitě
-
aktuální pH je 7.0, dlouhodobě se pohybuje v rozmezí 7.0-8.0.
Z příbalových letáků léčiv jsem se bohužel nedozvěděl jak postupovat při dlouhodobějším léčení. Pokud by jste mi poradil, jak správně léčit, byl bych Vám velmi vděčný.
vratnikp napsal: .....třídenní cyklus léčby eshou, provedl jsem standardní čištění a začal léčit léčivem s FMC. Dnes, po dalších 3 dnech obět vyčištěno a začínám léčit opět eshou..... Poškození ploutví se nerozrůstá ale ani nelepší......
-léčím správnou nemoc správným přípravkem? Baktropur je na cestě - přes svátky mi nešel sehnat.
-Jak dlouho mám léčebné cykly opakovat?
-Kdy mohu očekávat hojení poškozených ploutviček?
-doplnte si prezentaci o další data ,lépe se pak pohlíží na učení a diagnostiku jako takovou
-PH je?
-léčíte a neléčíte ,takto se léčba neprovádí v sledové části postupu aplikace léčiv jak je uvedeno v dotazu, okamžitou formou opakování už vůbec ne
-hojení při BRP je až 6 týdnů ,dle rozsahu a typu poškození ploutví
Přestaň krmit, týden nikoho ničím. Žádný čištění filtru, žádný čištění kamenů ani neodkaluj, jenom obdenní výměna 1/3 vody. Podívej se na potravní nároky svých chovanců, aby se krmilo správným složením.
Děkuji za rychlou odpověď. K akváriu je Fluval 405. Zhruba jednou měsíčně filtrační náplně a nádobu filtrace properu v kýblu s vodou z akvária. Nicméně filtrační náplně jsou minimálně rok staré, spíš ale déle.
Pokud správně rozumím akvaristickým pojmům tak pouze odkaluji - odkalovačkou odstraňuji výkaly ze dna. Písek sem Dával nový před 3 měsíci, od té doby jen vysávám nečistoty.
Dno nepropírej komplet, ale jenom odkaluj. Jaká je filtrace v tom akváriu, stráš se nějak o toto?
0 01.01.2018 17:49 vratnikp – Tlamovci BRP?
Zdravím, potřeboval bych se poradit. V podstatě přes noc se na Tlamovci štíhlém objevilo poškození ploutví (viz foto 1).
Začal jsem léčit přípravkem esha2000. Druhý den se drobné rozdělení ploutví objevilo na několika dalších rybkách ale v menším měřítku. Dokončil jsem třídenní cyklus léčby eshou, provedl jsem standardní čištění a začal léčit léčivem s FMC. Dnes, po dalších 3 dnech obět vyčištěno a začínám léčit opět eshou. Poškození ploutví se nerozrůstá ale ani nelepší.Našedlé okraje rozstřepených částí nevidím, krupičku a bičíkovce jsem vyloučil (ryby se chovají naprosto běžně, plavou, žerou, samci se dvoří). Před cca 5 týdny jednu samičku Tlamovce Saulosova kousaly do ocasu - tenkrát jsem to přikládal snaze samce se třít s jinou samicí. Tuto napadenou rybku jsem dal na zotavenou na 3 týdny do druhého akvária a následně vrátil. V druhém akváriu nepozoruji žádné výrazné poškození ploutví rybek, nicméně rybky jsou malinké (do 4 cm). I V druhém akváriu jsem preventivně zaléčil eshou.
Podmínky mají si myslím dobré - několik párů se vytírá, pár dní před propuknutím nemoci byl vypuštěn potěr. Udělal jsem chybu tím, že jsem je přes vánoce překrmoval - jednak rybky při naší přítomnosti v domácnosti loudily a nechtěl jsem, aby sežraly potěr. Další chybou asi bylo přidání umělých rostlin a skořápek kokosových ořechů, jako úkryty pro malé. Krmení je nyní omezeno na minimum.
Jedná se o 400l akvárium s cca 40 rybkami (30 z nich menších 5cm). Jednou týdně propíráme kameny a rostliny, vysáváme dno a měníme 1/3 vody. Krmíme 4 druhy krmiva + zpestřujeme mraženou stravou. Teplota nastavena na 25 C.
Akvaristice se věnuji necelé 3 měsíce - od doby kdy jsem velké akvárium podědil, takže mé zkušenosti jsou nulové.
Mým dotazem je,
léčím správnou nemoc správným přípravkem? Baktropur je na cestě - přes svátky mi nešel sehnat.
Jak dlouho mám léčebné cykly opakovat?
Kdy mohu očekávat hojení poškozených ploutviček?
Díky za rady
Je to velmi rychlé - tedy může být! Mě odešel beťák během pár dní - kvůli boji se sinicí a zatemnění jsem si stavu všimla pozdě.
Hmm, bakterie dokáží rybu sežrat i dříve než za týden.
Hmm sem si celkem jist ze pred tydnem tu ploutev mela v cajku.
Ta ryba už má "sežranou" ocasní ploutev od bakterií, což nasvědčuje pobytu v nicotných podmínkách. Snaha zachránit rovná se použít Bactopur direct v seperé nádrži(to zdůrazňuji).
Mno s tim sumcem se mlati uz tak dva mesice. Ale nejak sem tomu neprikladal dulezitost. Ale asi ho nenechal moc nazrat.
Vypadá jakoby živořila dost dlouho, celá nějaká pohublá
No ja tu rybi pred rokem zachranil od splachnuti a byl ji prorokovam tak mesic zivota ale vesele si zila az do ted kdy sem odjel na dovcu a po navratu sem zjistil tohle. V posledni dobe se dost casto mlatila s anzistrusem kterej ponekud dominuje akvarku jelikoz vyrostl jak z vody. Ramka byla zalezla nekde v rohu. Po te co sem sumca oddelal z akvarka ramka jakoby ozila a vesele se vystavuje. Tak jestli muze bejt pricina te infekce treba stres
Je to důsledek nevhodných podmínek. Buď zlepši prostředí a nebo neměj ramirézy, což se ostatně velmi brzy vyjasní, protože ta ryba poplave ke druhýmu břehu, je sužována bakteriální infekcí a tento stav již nemá cenu léčit. Ukončit trápení, to je podle mě to nejlepší co můžeš momentálně pro tu rybu udělat.
0 14.08.2017 19:52 Misak – Ramirezka
Ahoj ramirezka co mam doma cca pres tyden prisla o zadni ploutev. Tak sem se chtel optat jestli to BRP nebo je proste dorvana.
-problematika částečně řešena SZ
-nejedná se o BRP
-nasazena eSHa 2000 ,plná dávka léčiva aplikací do sníženého množství objemu s následným doplněním vody ,teplota zvýšena o dva stupně na 30,
-
Jak už jsem psala do SZ. I když mi byl porazen Torben, nakonec jsem na něj zapomněla a nepřidala ho. Teď si říkám, že ta skleróza je někdy i k prospěchu... (doufám).
Jdu se pokusit beťáka dostat do popředí a vyfotit ho.
-bez fota to půjde určit těžko
-jde o to ,zda je zasažena pouze tzv. měkká část kostěných paprsků , nebo je prostup do tzv. tvrdé části zasahující do svalové části
-ano ,přidáním rostlin je možná bakteriální nákaza ,nikoliv však BRP v tak krátké časovém úseku za stálé péče
-celou problematiku vzniku bych přisuzoval spíše zcela jinému faktoru ,který lze odvodit z Deníku ,ten kdo vám to poradil tak .........
-
0 30.06.2017 15:08 Eillen [645] Zdravím,
potřebovala bych poradit. Nedávno jsem do akvárka dosadila nové rostliny a chvíli na to jsem si všimla, že má beťák potrhané ploutve - roztrhnout až k tělu, na dvou místech. Myslela jsem, že to má od kytek, protože se mezi nimi neustále proplétal. Včera začal být polehávající a po většinu dne jen odpočíval - pořád ale jedl normálně. Dneska už si ráno ani nepřiplaval pro jídlo.
Od chvíle, kdy jsem to zpozorovala, tak denně (snad s výjimkou jediného dne) vyměňuji třetinu vody). Vždy po výměně je trošku akčnější, ale vydrží mu to tak hodinu.
Teď jsem si ale všimla, že má ploutve ale i takové jakoby vykousnuté. Bohužel fotku zatím nemám, beťák se schovává v rostlinách a ty dvě, co jsem stihla vyfotit, jsou samozřejmě máznuté...
Pokud je to opravdu rozpad ploutví, jakou léčbu byste mi doporučili? Doma mám jen esha2000, ale zatím jsem léčivo nepoužila - nechci rybce přitížit tím, že bych dala nevhodné léčivo.
Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Prezentaci, fotku toho beťáka, to by se hodilo.
Víš ale nehodláš to řešit...
Děkuju za rady.
Vím, že to není ideální.
Romant je v tomhle případě trochu moc diplomat. Narvat toho krunýřovce (10-15cm v dospělosti) do 25l a napsat, že miláček si zvyká, je jako narvat dítě nadosmrti do špajzu a psát na Facebooku, že si miláček krásně hraje s těstovinkama a k tomu 10 smajlíků...
Omlouvám se za nabručenost...
Já nestraším, jenom informuji, jak tyhle "pokusy" můžou dopadnout a to co píšeš, jsem už četl tolikrát a viděl ještě vícekrát, že mě to nechává zcela chladným, je to na tobě, aby to akvárium bylo ku radosti a né ku starosti, tak se alespoň podívej na kartu toho krunýřovce, kterou jsem ti včera dával odkaz a zjistíš že to bude trošku týráníčko, ale každý svého štěstí strůjcem.
Nestraš.
Na miminka už mám odběr. Brzy půjdou do světa a s těmi 9 dospělými to zatím pri pravidelné péči jde a snad půjde i dál. Netvrdím, že je to ideální, ale.... věnuji se jim každý den. Dno i dvakrát týdně odkaluji...
Nečti články o nemocech, ty nebudeš potřebovat, když budou ty správný podmínky, který u tebe nejsou a znovu ti musím zopakovat, ty opravdový problémy teprve příjdou, začnou úhyny. Chápu, že to nechceš číst, leč je to tak, moje a jistě nejen moje zkušenosti mě právě to co píšu říkají, že opravdu může nastat. Chce to odpovídající osádku odpovídajícímu objemu akvária a bude to v richtiku, to co vidím v prezenatci mě bohužel vede k těmto řádkům.
U mě to na rozpad asi fakt nevypadá. Krunýřovec beze změny, veselej a žravej.
Ostatní bez známek nemoci. Pročetla jsem všechny možné články o nemocech rybek a nějak mám pocit, že léčba asi čehokoli není nijak jednoduchá.
Tak si s rybkama a budeme držet palce, že se nám vše vyhne.
Děkuju za reakci.
Mám radost, že se shodujete na tom, že není nemocný.
Je to můj oblíbenec a konečně se mi zdá, že si zvyknul. Když jsem ho přinesla byl hodně plachý, ale teď už vylézá a žere i přes den.
Tak z něj mám radost.
-u BRP by byl rozpad v paprscích ploutve
-nevhodné dno
-nemusí jít přímo o okus ,ale i o mechanické poškození (viz spodní část ocasní ploutve -třepení)
-ostré hrany
Snad to tak bude.
Brp postupuje mnohem rychleji, je to okousané. Hledej v akváriu pachatele
Ahoj, mám malé akvárium v kanceláři a v něm paví očka a jednoho krunýřovce. Minulý týden měl ukousnutý kousek zadní ploutvičky. Celý týden se choval normálně a zdálo se mi, že se ploutvička nezměnila. Teď po víkendu zase kousíček ploutve chybí....
Žádné jiné rybě nic není, tak nevím jestli je nemocný nebo jestli je možné, že o víkendu (kdy nekrmím) ho někdo okusuje....
Náladu má dobrou a s chutí se dnes cpal okurkou.
Děkuji za radu
0 19.06.2017 11:39 Wichaela – Aquar Terap AB
Zdravím,
netuší někdo jak je to s dávkováním Aquar Terap AB? na krabičce je 1 kapla/litr a ve starších článcích a spol pak 1-5 kapek/l. Potřebovala bych trochu přitvrdit léčbu, neb BRP není jedniné, co se u mé rybky objevilo (zkákal oka, při plavání ho to táhne ke dnu, ale žere a občas se snaží poplavat). Narazila jsem i na informaci, že byly změny v té firmě (umřel zakladatel majitel myslím) a pak šly některé testy na vodu přesností do kopru. Tak jestli i to léčivo se nemohlo také změnit... Psala jsem do firmy, ale zatím bez odpovědi :(
Děkuji převelice.
Filtr se čistí, až když se zasene biomolitan a sníží se výrazně průtok. Jestli to děláš každý týden, tak ho nemáš pořádně zaběhnutý. Do toho jsi měnila dno, kde ty užitečné bakterie také jsou. Byly... Takže jsi totálně nabourala prostředí. Kytky skoro žádné, takže se ti hromadí škodlivé látky a proto ryba vypadá tak, jak vypadá. Podle mě.
Jestli ji chceš léčit, tak mimo akvo, jak radí romant. Já bych ji uspal...
Akvo nech pořádně zaběhnout. Prakticky od nuly, načti vlákno o zakládání. Přidej rostliny, stonkovky. Sežeň si pár šneků, okružáky, levatky. Na filtr nesahej...
A zaregistruj se, založ prezentaci a neklesej na mysli, nejsi ani první, ani poslední...
EDIT
A pokud není, tak kryt na akvárko. Stačí sklo...
0 07.06.2017 08:21 Gabriela Tak egerii mam od 15.5. Predtim jsem mela jinou rostlinu, která nerostla.Filtr bezi jak jsem rekla, jak menim vodu proplachnu filtr v akvarijni vode, pisek jsem menila prave na doporuceni akvaristky na tento.
Ach jo... Už zase...
Jak já nenávidím lidi, co mě houpají, nebo ještě hůř, točí, z toho je mi blbě!!
Ten písek, ten se leskne, že bych se nad ním oholil a to věř, že to není v mém případě práce na pět minut...
Tu egerii si koupila hádám včera, v neděli bylo zavřeno, ještě má nezastřižené kořínky...
A filtr, který běží měsíc, vypadá sakra jinak. O tom snad polemizovat nemusíme...
Jak jsem psal, utratit a začít znovu a lépe...
0 06.06.2017 22:54 Gabriela – BRP
Filtr běží už více než měsíc, jen jsem do akva dávala leky proti bakter.infekcim a nevyndala molitan, takže pokud dobře chápu vyndat rybku a přendat do jiné nádrže kde aplikovat lečivo, následně vrátit do zaběhnutého akva? Ještě jsem si všimla, že ryba vždy zbělala jak byla vypnutá lampička, když jsem rozsvítila, vrátila se jí barva.
Proto jsem doporučil tu případnou operaci provést v separé.
Sorry, já pak editoval, nečekal jsem, že to přečteš tak rychle...
Další dva důvody jsem přidal...
Protože toho mála je tam sakra málo...
Můj názor...
Ryba je hotová, konečná. Utratit, nasadit okružáky a za měsíc zkusit znovu... Toť můj názor... Nasadit direct je likvidace i toho mála, co tam je, a zbytečně...
Aktivní mokroflóra tam samozřejmě je, obával bych se.
Proč to musí bejt ausgerechnet jenom o tom molitanu.
Proč ničit i to málo?
Aktivní mikroflóra v tomto akvu není přítomna. Neobával bych se její likvidace...
Ta houba od filtru tam není déle než týden (spíš tak tři dny, ještě jsou vidět bublinky). A to je jen ta houba...
To dno, no, takhle to prostě neodkalíš...
A jedna egeria to fakt nespasí...
Kdyby to byla moje ryba, tak jí pošlu na druhej břeh. Možnost to tzv. zkusit s přípravkem Bactopur direct zde samozřejmě je, ale obecně labyrintky se velmi těžce léčí. Když používat ten direct, tak m ít na paměti jeho schopnosti při likvidaci aktivní mikroflóry akvária, tedy nitrifikace jde do háje a proto je dobrý tuto operaci dle přiloženého návodu realizovat v separé nádrži.
0 06.06.2017 21:32 Gabriela – BRP
Přikládám ještě jednu fotku, barevně je něco mezi těmi 2. Těžko se mi zachycuje realna barva.
Rybka po 3 dnech
Teplotu na min. 28st a denně měnit polovinu vody. Pokud po 3 dnech nebude viditelné zlepšení, napsat. Ten filtr znovu zprovoznit a neaplikovat žádný jiný léčivo než tu vodoléčbu.
0 03.06.2017 18:31 Gabriela – Nemocna betta
Dobry den,
chtela jsem se zeptat, jestli má rybička BRP a jak ji pomoct? Mam filtr, topitko, vodu jsem prisolila, lecivo multi-medical, vodu menim cast cca 1 tydne, akva cca 15 litru vody muze byt tak 10 litru. Filtr se na pri lecbe vyradit tak jsem sundala penovku aby zustalo vzduchovani, rybicka ma v ploutvich dirky a trepi se ji. Budu rada za kazdou radu.
Já moc nechápu proč tam dávat nějaké CO2 plus, když tam nejsou téměř žádné kytky. Je to jenom plýtvání pěnězma.
0 08.05.2017 22:37 Andrea Já vím, že je malé, ale oni se k sobě chovají fakt hezky(jsou tři). Jsou klidně v těsné blízkosti a čučí na sebe nebo se o sebe otírají(netřou) či spolu jen tak plavou a pronásledují se.
Tím dorážením myslím to, že je dna rybka do druhé šťouchne, ona uplave, takhle se to zopakuje a pak si hleděj svýho. Vážně kdyby si nějak ublížili nebo byly agresivní, rozdělím je.
Jinak dík za rady, zařídím optimální podmínky...takže to roztřepení by se mělo zpravit? a ta červená ploutev? je to v pořádku?
Jen jsem se chtela zeptat, kolik ze ryb to chovas v tech 9 litrech
??? To je malo i na jednu
, tak maximalne na par krevetek. Betta (jedna) potrebuje minimalne 15 - 20 litru vody. Pokud mas tri betty (samec udajne dorazi na holky), tak alespon 50 litru!!! Jinak to hranici s tyranim zvirat
Tak pokud budeš uvádět nepravdivý údaje, tak nemůžeš očekávat pravdivý odpovědi, ono totiž jenom málokdo zde vlastní funkční křišťálovou kouli.
Ta ryba, pokud bude chována v odpovídajícíh podmínkách, nebude mít problém, bohužel ty jí ony zaklínané optimální podmínky prozatím nevytváříš, tedy problémy se kupí.
O tom, jak má daná nádrž vypadat a co jsou to ty správný podmínky je zde popsáno opravdu hodně pojednání, ale pro rekapitulaci. Vodu ne sudenější 26st. a to trvale, je-li přítomna filtrace potom výměnu min. 1/3 objemu nádrže provádět alespoň jednou týdně, není-li přítomna filtrace měnit klidně obden, přítomnost živých a prosperujích rostlin je velmi vhodným pomocníkem při docilování stavu optimálnosti. Krmení pestré, ale střídmé, dno udržovat v čistotě, použití různých rašelinových výluhů je taktéž možné.
0 08.05.2017 20:26 Andrea Tak jo, zrovna jsem dokončila kompletní dezinfekci akvária, objevila se mi na kytkách a spodní straně rámu jakási černá plíseň. Rybky jsem vylovila, kytky, akvárko a písek vydezinfikovala a umyla, vyměnila hadičku vzduchování. Koukám, že na mě celý akvárko řve, že to dělám blbě, no myslela jsem, že vím co dělám(asi ne). Teď je zase v chodu, bez chemie a přípravků(až na Aqua Safe a CO2 plus).
S tím založením je to pravda, neměla jsem ho měsíc, ale tak 14 dní. Filtr nemám, rozměry jsou 30x15x20 (tudíž 9l).
Myslím, že ty ploutvičky mu nepocuchaly holky, čučím na ně skoro pořád a chlapec doráží spíš na ně(někdy), většinou si jen tak plavou nebo se jakoby poznávaj(nevím jak to vysvětlit)
Posílám, tentokrát kvalitnější fotky kde jsou vidět ty ploutve, vzala jsem foťák tátovy, ale stejně(moc fotit neumím). Na jedné z nich je vidět jeho spodní ploutev taková jakoby se měnila na červenou, to tam před tím nebylo, nevím jestli to něco znamená...
Poraďte prosím, jestli jste to se mnou ještě nevzdali.
Jinak díky za info o té Anubias
Nechci být hnusná, ale jestli ty nás nehoupeš. Takto nevypadá AQ po měsíci chodu. Vypadá, že je čerstvě založené. I ty rostliny na to vypadají. A kde máš filtr? A jak je to AQ velké (tím, myslím rozměry - délka, šířka, výška). Podle mě je to AQ dost malé. A pro tři betty tuplem. Ono je velmi pravděpodobné, že mu ploutve pocuchaly ty holky. Příště, než budeš určovat, co rybám je, tak se nejdříve zeptej. Ona ta skalice může být pro toho beťáka konečná, obzvlášť, jestli mu jsou tři roky - to už je stařešina.
Edit: Anubias se nesází do dna, ale váže na kořen nebo kámen. Oddenek musí mít venku.
-modrá skalice koupel , s každou výměnou sůl a MULTI-MEDICAL ,čerstvé akva ,atd
-bakteriální rozpad ploutví to není v žádném případě
-váš postup ryby neléčí ,pouze jim svým přístupem přitěžujete ,nemluvě o té modré skalicí (Síran měďnatý)
-nestabilní akva ,klasická chyba diagnostiky nemoci ,postupu léčby a použitých léčiv
-mé doporučení je nechat akva a ryby bez dávkování dalších jakýchkoliv léčiv a ob den měnit třetinu vodu "prozatím" a nadále nezatěžovat organismus ,průběžně konzultovat průběh a vývoj ,dle stavu jedinců v akváriu
-jedná se pouze o mě doporučení ,,zdůraznuji doporučení,, , protože byla aplikována modrá skalice v neznámém množství ,což mohlo ovlivnit stav zvířete v důsledku zasažení vnitřních orgánů
-k akvariu se vám vyjádří kolegové
0 30.04.2017 13:43 Andy – ploutvičky
Může být(ta fotka)?
Teplota je 28
o, založené je asi měsíc, kytky tam jsou od začátku. Jinak jsem vždy krmila granulemi, ale když se mi zdálo že jsou nemocný začla jsem dávat mražené koretry a vodu měnit obden, s každou výměnou sůl a MULTI-MEDICAL.
-registrujte se a je po problemu ,účet můžete kdykoliv zrušit
-podle fota se nedá usoudit nic ,tedy ke stavu samce betty
-viditelná je pouze čerstvost akvária ,takže tam není nejspíš vytvořena ta správná rovnováha ,v jejímž důsledku došlo ke třepení ploutví
-zkuste vyfotografovat ocasní ploutev ,hřbetní ploutev ,nebo nějak šikovně celého v přední části akvária ,stačí jedna pořádná ,
-teplota je?
-kdy jste založila to akva?
-jak dlouho jsou tam ty kytky?
-to vzduchování stáhněte ,je zbytečně moc
0 29.04.2017 17:43 Andy – pardon
promiňte, že reaguji až teď. Snažím se o to celé odpoledne ale vždy po odeslání mě to hodilo na hlavní stránku fóra nebo mě to rovnou napsalo přijďte za minutu a žádný příspěvek tam nebyl, musela jsem změnit méno
0 29.04.2017 17:38 Andy – Ahoj
Andrea napsal: dobře, díky za objasnění. Achjo ty rybičky se tvářej že vůbec nestárnou, nechci tomu věřit Rybičky jsou živočichové smrtelní a každá jednou umře, tomu je třeba uvěřit.
dobře, díky za objasnění. Achjo ty rybičky se tvářej že vůbec nestárnou, nechci tomu věřit
-to právě nelze stanovit
-není známo množství aplikované do koupele
-navíc uvádíte ,stáří tři roky u vás a dospělce jste ho již kupovala ,tak je to spíše pouze důsledek stáří ,to "třepení" ploutví
-betta se dožívá průměrně dvou let
-vzhledem k tomu ,že jste již aplikovala léčbu s poměrně dlouhým časový intervalem koupele (neznáme dávku) ponechal bych bettu již bez další procedury
-zřidte si prezentaci a vložte foto
-léčba modrou skalicí se provádí pouze na odborné doporučení s dostatečnou znalostí aplikace ,
-poměry používaných dávek a doby léčby ,jsou u jednotlivých druhů ryb a typu onemocnění různé
-infekční činitel mohou být i ty nové betty
0 28.04.2017 21:31 Andrea – modrá skalice
Z původních krásných barevných ploutví jsou teď poloviční roztřepené ploutvičky. Celý byl pokrytý jakýmsi povlakem. K léčbě modrou skalicí jsem dospěla po přečtení několika stránek. Měla sloužit jako první pomoc, jsem totiž ze zapadlé vesnice a jakýkoliv obchod(natož s akvaristikou) je těžké navštívit, než se zase po víkendu dostanu do města a koupím optimální lék. Možná si to nalhávám ale přijde mi že se mu vrátila barva
Nevím jestli s tím mám pokračovat(opakovat léčbu) během víkendu...
-jak jste dospěla k diagnostice BRP a léčby minutovou koupelí v modré skalici,
0 28.04.2017 20:13 Andrea – modrá skalice
Ahoj, mohla bych se zeptat? Jde o mýho betta samečka. Má bakteriální rozpad ploutví, dnes dostal první minutovou koupel v modrá skalici, nevím ale jestli se ta koupel má opakovat(a jak dlouho) či nikoli. Je jinak čilí, baští a nechová se nijak zvláštně.
Už ho mám poměrně dlouho(tak tři roky a při koupi byl už velký) a nikdy problémy neměl. Je ve společnosti dvou ještě malých samiček(nedávno koupených) preventivně jsem solila. Vzduchování, kytičky i topítko mám.
Hezký den všem.
Hlásím, že sameček s poškozeným ocáskem přežil noc a i dneska se na první pohled zdá být v pohodě. Ani na žádné jiné rybce nic nepozoruji. Tak snad....
Pro jistotu jsem odkalila dno, vyměnila 1/3 vody a budu dál pozorovat.
Ale je fakt krásnej
Nám se tenkrát ta očka dařila. Jen občas nějaká spáchala sebevraždu vyskokem z vody.
janickaryba napsala: Je to albín a nerada bych o něj přišla.
-všechna zvířata obsahující "ino" gen , jsou ve své podstatě náchylnější ,na všechny formy onemocnění
janickaryba napsala: asi dřív byly nějaké odolnější.
Tak to já mám z dětských let hezkou řádku rybek na svědomí... Když si vzpomenu, co všechno jsem vystřídal ve svém prvním akvárku... chcípalo to taky.
Ráda si poslechnu každou radu.
Jen v některých fórech nestačím mrkat jak někteří na druhé útočí.
Jinak přečetla jsem vše co je možné, takže teoreticky už to vsechno zvládám... praxe je trochu jiná a hlavně ty potvůrky nic neřeknou.
Snažila jsem si sehnat nějakou odbornou literaturu a musím říct, že jsem byla dost zklamaná. Výběr téměř 0
Měla jsem rybičky jako dítě, ale asi dřív byly nějaké odolnější. Měli jsme asi stejně velké akvarko jako mám teď, žádný filtr jen pár kytek, žádná chemie nic a paví očka se množila jako o život a nic jim nebylo.
Moc se mi to líbí, tak snad to vyladím a zase dosahnu stejné rovnováhy.
Nelameme, Roman ju zatial len tak cvicne ohyba.
Dolezite a pozitivne je, ze sa zamyslas nad tym co ti tu ostatni pisu.
Já nad tebou hůl nelámu, jenom tě upozorňuji na možná rizika.
Snaha je. Odkaluji při každé výměně... no chybami se člověk učí. Nelámejte nade mnou hůl, už se koukám po větším akváriu.
To chce hlavně ancáka pryč... Včera bylo pozdě!
Více jak 10 pavích ok a ancák v 25 litrech, to chce opravdu se smekat a měnit, měnit, měnit, protože jak to akvo bude stárnout, budou se i kumulovat odpadní látky a to bez ohledu na to, jak často se bude odkalovat dno, prostě bude docházet k systémovému nasycení a je jen otázkou času kdy dojde k bodu zlomu.
Nicméně dokázat si že to zvládneš, to taky stojí za pokus.
Beru to vážně. Věřím, že máte více zkušeností a rozhodně nechci, aby rybky trpěly.
Proto se ptám a snažím se co nejlépe popsat situaci v akváriu.
janickaryba napsala: Rybky jsou živé a pořád při chuti
V tomto ohledu jsou gupky trochu zrádné. Ony žerou furt i v podmínkách silného stresu. Onehdy jsem likvidoval gupky a viděl jsem jednu slupnout potěra ve chvíli, kdy jsem je ve sklenici dával do mrazáku.
Jestliže Ti romant napsal, že je to časovaná bomba, měla bys to brát velmi vážně. Zamyslet se, co všechno by se dalo zlepšit. Je toho jistě dost...
Děkuji za reakci. Kytky postupně pořád přidávám. Tak snad to dopadne. Zdálo se mi, že by to rozpad být nemusel, když je rybka jinak čilá. Tak snad to pravidelnou výměnou vody udržíme a ocásek brzy doroste.
Děkuji za odpovědi. Vodu zatím měním minimálně 2x někdy i 3x týdně - podle toho jak se mi zdá, že je potřeba. Rybky jsou živé a pořád při chuti, tak snad jim nový domov, tak hrozný nepřipadá a zvládneme to bez nemocí.
Tak co není dnes, může býti zítra, protože ta nádržka je časovaná bomba a jestli budeš chtít udržet alespoň obstojnou kvalitu vody, budeš muset měnit vícekrát týdně i polovinu vody.
Bakteriální rozpad to nejspíše nebude. Mohl se nějak zranit o dekorace, raději bych zvýšila výměny vody ať do toho něco nechytne. Přeci jenom je tam rybek hodně, kytek málo a od založení teprve měsíc, nejspíš pořád kolísá kvalita vody.
Ahoj,
po víkendu jsem zjistila, že jeden ze samečků Pavího očka má "vykousnutý" kousek ocásku. V nádrži jsou jen paví očka a jeden ancistrus, takže nepředpokládám že by mu ploutev skutečně někdo ukousnul.
Je to bakteriální rozpad ploutve nebo si to mohl udělat jinak? Všechny ostatní rybky včetně téhle (viz. foto) se zdají být čilé a všichni se cpali.
Popř. poradíte někdo co s tím? Je to albín a nerada bych o něj přišla. Děkuju
Baruš, tohle je špatně od začátku. Ty sis koupila rybky a dala je do prostředí, do kterého já bych se bál strčit nohu, abych nechytil nějaký svrab.
Takhle to nepůjde, a pokud to začneš krok za krokem vylepšovat, ty ryby to stejně nepřežijí.
Pokud to myslíš s akvaristikou vážně, fajn, chybama se člověk učí. Tak si pořiď aspoň padesátku, něco si přečti o zakládání akvárií (třeba na zdejším webu), promysli substrát na dno, rostliny (je tu atlas rostlin), techniku (rozhodně světlo, filtr, zřejmě i topítko), a až v tom budeš mít jasno, založ akvárium. A o měsíc později, pokud akvárium (hlavně rostliny v něm) pojede dobře, můžeš pomalu vpustit pár rybek.
Čili dělá se to přesně naopak, než jak jsi to zkusila napoprvé. OK?
Nic ve zlým ;) Jen mi přišlo vtipný, že se zeptáš, dostane se ti odpovědí a za 16 minut se ptáš na to samý u jiný ryby a ještě dotaz doplníš o předchozí rady...
Ale samozřejmě je dobře, že se ptáš
Pokud nemáš jinou možnost tak to udělej zásad hodne kytek dej topení zákrytuj akva.
Když budeš mit to akva takhle čerstvý tak denně 1/2vody výměna min tyden pak po 1/3 za stejně teplou!hnojiva můžeš koupit nejaky tekutý ale ted ze začátků ho nebude potřeba.ve vodě pri výměnnach tam bude živin dost.
Za mě osobně bych přemýšlel nad jinym akva 20-30l a filtr.akorát se budeš trápit udržet rovnováhu v malim akva je těžké.
Supr. A stačí koupit písek a kytky a zahrabat je do toho a tradááá? Nebo to potřebuje nějaké to hnojivo ( doufám ) nepotřebuje? A osvětlení, když mám v pokoji celý den světlo?
No počkat.. Můžu dát ryby hned po té, co z toho udělám „nové" akvárium, dovnitř? Doufám že ano, nevím, kam bych je dala
.
Sklenička by nebyla nejlepší řešení
Žádné nám zatím dlouho nevydržely. Buď se rozpadly, nebo uhnily, nebo zežloutly.
No, tak už se chytáš, vono to půjde.
Jj chce to nějaký jemnější písek, štěrk, ideál je křemičitej, žádný černobílý drtě, prostě písek. Třeba něco podobného.
www.rostlinna-akvaria.cz/… Zítra jedem nakoupit a budu se snažit
Budou se mít dobře. Jen poslední otázka : Můžu dát ty kytky které koupíme do těch kamenů? Já myslím že nee, co mám k nim přidat,aby „žily"?
nebo musím koupit nějaký písek?
Za blbce vás rozhodně nemám. Jen jsem napsala 2 otázky. A píšu vám právě proto, že chci zabránit tomu udušení a zmrznutí ryby.A kdyby mi to bylo jedno, tak vám ani nepíšu. Vím, že jste mi už jednou odpověděli, ale teď jsem se chtěla zeptat, jestli je rybička zdravá.
Hele děvucho, slunce v duši, začni makat na tom, co jsem ti napsal a bude to v richtiku, rybám je zima, jsou nucený přebývat v koktejlu škodlivin, to je ten problém, měnit vodu, odpovídající teplotu, živý rostliny, přikrytý akvo, je to jednoduchý, žádnou vědu v tom nehledej, je to na tobě, tak se snaž.
Žádná rozdvojená osobnost nejsem, jen jsem napsala 2 otázky.
Něco špatně?? Ani nevím co to je. Napsala jsem jen 2 otázky ohledně 2 různých ryb.
Táák ty máš těch palastovejch hrůz víc, no pěkně to vedeš, za blbce nás máš, no jen pokračuj, ptej se na co ti již bylo odpovězeno a ryba mezi tím zmrzne a udusí se vlastníma výkalama.
0 12.04.2017 18:53 Baruš – Je ryba nemocná?
Dobrý den, chci se zeptat, jestli je rybička úplně v pořádku a jestli nepotřebuje teplejší vodu. Je to betta samec a má 10 litrové akvárium. Nemá živé rostlinky ani topení, není na něj voda studená?? Neuhnijou živé rostlinky, když je tam dáme ?? Mám koupit topítko a rostlinky? Děkuji
Díky, zítra valíme koupit kytky a topítko, doufám, že mají i na 10 litrů
Pokud chceš, aby ryba neměla olezlý ploutve počínající bakterkou, musíš zajistit vhodné podmínky, tedy teplotu v tomto případě na 28st. nádržku kde je rozhodně přikrýt, není-li tam filtrace obden měnit min. 1/3 objemu vody(v případě filtrace tu výměnu min. 1x týdně), jako podporu prostředí to chce mít živý rostliny, velmi vhodné jsou i plovoucí rostliny. Předpokládám malý objem kde se ryba nachází a proto pokud tam jsou i další spoluobyvatelé, tak odstranit a mít jenom beťáka samotnýho.
Edit: Tak už se nám to vybarvilo. Tedy v tomto prostředí rybu úspěšně spíš zabiješ, než udržíš při životě, o pěkných ploutvích zde nebude řeči vůbec. Pokud chceš aby to bylo pro radost a ne pro starost, zařiď se jak jsem popsal.
Tady je fotka celého akvária. Když jsme kupovali, říkali nám v akvaristice, že v 10 litrech nejde mít živé rostliny. Že je to moc malé. Tak je tam umělá. Vím, že to není nic extra a tapeta je namalovaná
ale je lepší nějaká než nic. A kamínky jsou z akvaristiky ty bílé a barevné z řeky, ale tam nám taky říkali, že to vůbec nevadí. je na nich něco špatně?? Jen je jich málo, to ano. Ale když tam nejsou živé rostlinky, tak to nevadí, ne?
Vzhledem k okolnostem je dostatečným úspěchem, že "to", ať už je to cokoli, má delší dobu.
Už jenom z té fotky bych řekl,že podmínky v akva nebudou nic moc.Dno nevypadá nějak moc dobře a ani koutkem oka nevidím žádnou rostlinku.Ideální by bylo se zde zaregistrovat a zřídit prezentaci akvária,nebo dát aspoň fotku celého akva.
0 12.04.2017 17:02 Baruš – Nemoc ploutví
Dobrý den, potřebuji se zeptat. Mám bettu samce a už delší dobou má toto. Viz foto. Je sám v 10l akvárium. Co s tím
Zdravím. Dostali se ke mně dvě velmi mladé Akary hnědé. Měli trošku horší ploutvičky, myslel jsem, že se to zlepší samo, ale po měsíci je stav prakticky stejný. Vodu přisoluji, měním častěji(12l denně), častěji odsávám dno.
Děkuji za rady, vše vyzkouším. Vaši otázku se zbarvením skvrny jsem nepochopila. Skvrna je přesně taková jako na fotografii, s červeno-fialovo-žlutým nádechem.
je aktivní a žere
-pokud by byla příčinou tvrdost vody, nebyly by symptomy zcela jiné?
A v tvrdosti vody problém nebude? Předpokládám 25 ° a více...
-zkuste lehce odkalit dno, včetně částečné výměny vody vytemperované na 28, cca 3l celkem
-lehce bych zasolil, na podporu vylučování slizu ve vztahu s fyziologickým stavem,
-lze použít i přípravek Sera Ectopur, snižující stres, podporuje vylučování slizu, atd.jedná se o doplněk, v podstatě lze částečně nahradit aplikací soli
-pokud by stav ryby, byl vážný v důsledku silné otravy, nebo jakéhokoliv bakteriálního onemocnění významnějšího rozsahu, tak už se zde nedotazujete na možnosti postupu
-co ta barva zabarvení skvrny, jak se na ni dotazuji, uvádím "zásadní pro diagnostiku určení ", přesto jste tento bod přešla bez odpovědi
-
Krmím stále stejnou stravou obden, dno jsem odkalovala jen párkrát....to bude pravděpodobně chyba. teplota na teploměru ukazuje stále mezi 27-28°C. Pokud myslíte hodnoty. které jsem Vám psala, tak ty aktuální opravdu jsou. V blízkosti akva nepoužívám žádné spreje ani nic podobného? Co tedy prosím s tím?
- o založení akva jsem čerpal info jinde než v prezentaci akvária, ale ve vaší, příspěvky ve foru
- 2.12.2016 16:52:12 Téma Zaběhnutí akvária –
rybicky.net/profil/36013&akce=forum
- nechme to stranou
- Změny zbarvení ryb souvisejí s fyziologickým stavem ryby,kdy škára obsahuje nervová zakončení a je důležitá pro zbarvení ryb, protože jsou v
ní uloženy pigmentové buňky -chromatofory-,navíc je silně krvena
- ta červená skvrna, jak je na tom dnes, to je zásadní pro diagnostiku určení
- signalizuje to lehkou intoxikaci, případně stresový syndrom,
- dnes by zabarvení skvrny mělo být, dle mých poznatků, tmavší
- odkalujete dno?, nepřešla jste na jinou stravu?, není možné překrmení a pozření již infikované potravy zpětně?, ty hodnoty určitě nejsou aktuální? není možné přehřátí akva?,
-nepoužila jste v blízkosti akva, nebo v mísnosti nějakou těkavou látku ve formě plynu,deodorant, barva na vlasy, nátěr,atd.
- navíc nevím kde jste vzala bílé zbarvení jedince ,to tedy není v uvedem případě, ani náhodou
Tak NO3 mezi 10-20 mg/l a NO2 je do 0,1 mg/l, Ph cca 6,8. Datum založení je v říjnu,do prezentace jsem jej napsala špatně.To že je akva malé a nestabilní vím, ale přesto se snažím aby bylo co nejoptimálnější
Vytápím na 27-28°C.Pokud je třeba více informací, tak mi prosím napište jakých přesně a ráda to upřesním.
-,
-co si mám představit pod pojmem " v pořádku" u hodnot pH,NO2 a NO3, pokud nejsou uvedeny
-zřejmě i to datum založení není " v pořádku" viz: -02.12.2016 ..... Dobrý den, mám čerstvě založené akva a voda je zakalená,.........
-to nevypadá na říjen
-navíc 9litrů, tam se hodnoty vody změní z hodiny na hodinu
-teplota? tam už u vás byl taky problem
-,,Vodu měním pravidelně, krmím pravidelně,, je toho potřeba mnohem více
-nic víc vám asi neřeknu, než co jsem předeslal v předchozím příspěvku, nemám nic, z čeho bych mohl dále vycházet
Ph vody je v pořádku, stejně tak i NO2 a NO3. Založené bylo v říjnu. Co tedy s tím? Vodu měním pravidelně, krmím pravidelně.
-nevypadá to na bakteriální rozpad
-co ta voda ze studny, jaké jsou hodnoty?
-akvárko mi "přijde" taky čerstvě založené
- přijde mi to spíše jako částečná otrava-podráždění, v důsledku nějaké změny
Ještě by to chtělo zavést nějakou stupnici, to bychom hned věděli, jak na tom jsme. Třeba od jedné (stačí pravidelně měnit vodu) do desíti (nebezpečný odpad, nesmí přijít do kanalizace).
Tohle by mohlo být třeba
3°rBV.
Prostě bordel voda.
-odkalit
-vyměnte polovinu vody, za vytemperovanou novou, po dvou dnech vyměnte třetinu vody
-vyčistit filtr
-teplotu na těch 28
-pokud nepozorujete změny na ostatních jedincích akvária nejde o bakteriální rozpad ploutví, tam je to markantnější, hlavně je to třeba u báze ploutví,
-tady to bude pouze reakce na zhoršení podmínek v akváriu v důsledku nějaké změny, nitrifikační látky, důsledek překrmení atd.
-
Akva jede od ledna. Bettak tam prisel po 3'tydnech (je z burzy). Akva je velke 38 litru, teplota 26-27. Tydne menim 1/3 vody. V akva je jeste 10 danii perlovych a par krevet. Jak lecit? Jak casto ted menit vodu? Zvednout teplotu? Foto celeho akva prikladam.
-Teplota?
-Jak dlouho ho máte?
-jedná se nejspíše o reakci na nové prostředí ,kde nebudou splněny některé z podmínek vhodnosti, k druhu jedince
0 16.03.2017 19:34 paw – Je to rozpad?
Dobry den, muze to byt rozpad? Predevcerem na 100% zcela v poradku a myslim, ze i vcera. Dnes ploutve roztrepebe, kousek ocasu i chybi. Spatne se foti, je rychlej.
A ještě by tam nějaký ten litřík vody i více vlezl.
Když vyměníš dno za nějaký vhodnější, třeba křemičitý písek, štěrk(když tmavý, tak se podívej na flexiobklady), vyhodíš ty plastový rostliny a místo nich dáš živý, na hladinu plovoucí, zvedneš klidně o stupínek, dva teplotu, mohlo by bejt richtik.
Odkalení určitě provedené není. Tady to nejde, mrkni na to dno...
Tohle kloudně neodkalíš...
-ne, nejedná se o bakteriální rozpad ploutví
-sice tam je jistá forma necelistvosti, která mohla a může vznikat vlivem ne zrovna optimálních podmínek v akváriu
-doporučuji zřídit a vyplnit prezentaci k akváriu
-uvedte prosím prezentaci, v jak častém intervalu je prováděna výměna vody a v jakém objemu,
-zda je, případně není, prováděno odkalení.
0 19.02.2017 13:51 katulik001 – rozpad ploutví?
Začni denně měnit 1/3 objemu vody a teplotu udržuj na 28st.
0 21.01.2017 13:19 Markéta – Poraďte :(
Ahoj, mému beťákovi se za poslední dny nejspíš začaly rozpadat ploutve, nevíte, čím to může být? V nádrži 25l je sám. Nepřekrmuju. Jaký přípravek se vám na rozpad osvědčil? Nechci, ať to zajde tak daleko, že o ně přijde :(.
No, zcela upřímně, bude záležet na velikosti nádrže a i na rybách který se snažím zachránit, tedy z mého pohledu a zkušeností.
Přečetl jsem si k Sera Fishtamin: Nemocné ryby, které již nepřijímají potravu, dostanou příděl vitamínů přímým dávkováním do vody.
Máš dobré zkušenosti i s takovou aplikací?
Ano, velmi vhodný, používaný a účinný přípravek. Ideální je kapat několik kapek do krmení a posléze toto zkrmovat, dojde tak k větší efektivitě.
Teď vypadám jako tyran,že jsou v malý nádrži a v malým počtu. Abych upřesnila,dostala jsem tehdy 4 jako dárek v igelitovém pytlíku,což byl šok a neměla jsem vybavení a jelikož mám garsonku a chovám hlodavce,místa málo, tak jsem se jim snažila udělat to nejlepší prostředí jaké šlo. V počtu deseti ryb,které jsem dokoupila, byly myslím spokojené a nebylo přerybněno..
Každopádně děkuji moc za rady všem! V léčbě budu pokračovat,plus měnit vodu. Díky!
Jen 6 parmiček
rybicky.net/atlasryb/parmicka_ctyrpruha chtěla jsem dokoupit 4 další. No tak v téhle větě ve vztahu k velikosti nádrže bych hledal onoho pověstného zakopaného psa. Ty parmičky tam prostě nepatří a argument, že to do teď fungovalo, ten se nedá příjmout. Kruh se uzavírá, systém se hroutí, kvalita vody je u parmiček zásadní, takže měnit, měnit, měnit vodu, to bych v tomto momentě viděl jako nejúčinnější opatření.
-pokračujte v léčbe další dva dny
-aplikovaná dávka v množství třetího dne
-je potřeba brát v úvahu oslabenou imunitu v důsledku onemocnění,které bylo dle Vašeho popisu již plně rozvinuto,
- v uvedených souvislostech, je tedy možné takové chování
-
Dnes je třetí den,kdy jsem vyměnila 1/3 vody a nakapala eSHu 2000 dle návodu. Jedna ryba se mi pořád nezdá, břišní ploutve má víc roztřepený a když jsem přišla domu včera i dnes byla nalepená u filtru,jakoby opřená,kde nebyl proud. Nevím,zda to o něčem svědčí,každopádně,co mám dělat dál? Dnes léčba končí,ale ryby se mi stále nezdají být fit,voda je teda i na oko lepší. Díky za další rady.
Aplikace eSHa 2000 je možná, složka potřebná k léčbě je i součástí tohoto léčiva.
Děkuji moc. Před prací jsem byla v akvaristice a pán mi poradil esha 2000, že je jak na plísně tak na bakterie, takže jsem léčivo pořídila a teď nevím, zda dát esha 2000 nebo acriflavin - ale ten mohu koupit až zítra, dnes bude zavřeno po práci, a na zítřejší aplikaci může být už pozdě.. mám tedy vyměnit 1/3 vody, odkalit, vyčistit filtr a dát pak pro jistotu tu eshu 2000?
Váš problem bude v nerovnováze v akváriu,ke kteremu došlo zminovaným zásahem. Zkontrolovat funkci filtru a vyčistit,odkalit dno,nasadit léčivo acriflavin, denní výměna třetiny vody po dobu léčby.
Fotka se nepovedla. Ale právě jsem zjistila, že asi 3 cm ode dna jsou všude po skle bílé tečky a hladina je zespoda jakoby s olejovou skvrnou a to měním vodu teď pořád. Filtr běží,ale možná tak nefunguje..jsem již zoufalá,chci je zachránit,mám je tolik let.
Rybky jí úplně normálně. Oči jsem teď sledovala a v pořádku,jasné jako vždy. Jen na ploutvích se zhoršil ten sliz,je u více ryb. A to jsem včera zasolila,už nevím,co dělat
zkusím je vyfotit.
-oko je jasné, nebo zakalené?
-příjem potravy?
-
0 04.01.2017 00:00 mezzinka – plíseň,bakterie
Dobrý den,mám již dva týdny problém s parmičkama čtyřpruhýma. Začalo to tím,když na dva dny asi před měsícem a půl nešel filtr - zrovna jsem byla pryč- na skle i rostlinách se udělaly asi řasy,takový nazelenalý povlak. Hned jsem vyměnila asi 1/2 vody,vyčistila filtr,povlak na rostlinách je stále,na skle moc ne. A před dvěma týdny se mi dvě parmičky nezdály, plavou jakoby víc zmateně,trochu hlavou dolu a jedna má jakoby roztřepené postranní ploutve. Na rozpad ploutví to zatím nevypadá. Už dvakrát jsem léčila Multimedicalem - o Vánocích nic jiného nešlo koupit,včera vyměnila 1/2 vody. A dnes jsem objevila u další ploutev hřbetní jakoby trochu slepenou a na další je na ocasní ploutvičce asi povlak,vypadá to jak lehce bělavý sliz. Právě jsem lehce zasolila, prosím,co mám dělat dál? Nádrž je stará i s rybkama 3roky, 36L, jen 6 parmiček - chtěla jsem dokoupit 4 nové, rostliny živé, filtr,pH měřené včera kolem 7. Fotka se mi bohužel nepodařila. Děkuji moc za rady
Ne, nevadí a ostatně jsem ani nepředpokládal že použiješ jinou.
dekuji a vadi sul s jodem ? mam doma kuchynskou ale s jodem
Tak tohle není BRP, ale normálka načatý ploutve ze špatných podmínek, ty konce jsou zaplísněný. Osobně bych doléčil v těch 10 litrech, ještě pokračovat s tou 2000, hodně měnit vodu, klidně zasolit, předpokládám že tam nejsou rostliny, tak vrchovatou čajovou lžičku, rozpustit a nalít společně s výměnou vody, čímž bych začal a podle toho jak bude vypadat event. znovu tu eSHu a po skončení kůry s eShou výluhy a pěkně na husto, ať je voda jak silnej čaj.
0 02.01.2017 15:57 misi6 – betak
Dej fotku té postižené ryby, ono je rozdíl, když už ploutve opadávají a nebo jsou jenom roztřepený, slepený a takový jakoby oslizlý s bílejma koncema.
0 02.01.2017 14:51 misi6 – bakteriální rozpad ploutví
Ahoj, nedávno jsem dostal beťáka v betakáriu ( asi 3l nádržka). Začal jsem pozorovat pomalý rozpad ploutví a tak jsem ho přelovil do "větší" asi 9-12l nádrže. Nakapal jsem esha 2000 + nejáký preventin.
Ale k jádru věci, chtěl bych rybu přelovit do své 200l nádrže, kde jsou lepší podmínky, ale zase nechci ohrozit původní ryby v nádrži. Je to bezpečné resp. není to přenosné ta nemoc ?
Plovoucí rostliny tam mám a začnu tedy s tou vodoléčbou, snad to rybce pomůže a moc děkuji za rady.
Odkalovat nemusíš tak často, ale vodu měň vícekrát týdně. Jedna neritina je tak do 50 litrů, tak se podle toho zařiď. To akvo bylo ještě čerstváček, když tam šla ryba, která je citlivější na podmínky, který prostě stále nejsou optimální, pořiď na hladinu plovoucí rostliny. Týden jenom aplikuj tu vodoléčbu a rybu nekrm, nic se jí nestane.
Filtr jsem ještě nečistila, je to něco málo přes měsíc, co akva funguje, tak si myslím, že je na to brzy. Jinak krmení zvládáme úspěšně rovnou do tlamičky, takže nic v akva nezůstává, spíš mě ješte napadlo, jestli by nemohl být problém ty neritiny, výkalů mají teda požehnaně.
Prostě dám na tvé rady a odkalovat budu častěji než jednou týdně a snad to pomůže.
Voda, tedy pokud možno s co nejnižším obsahem akceptovatelných N látek, teplota, spíš k té horní hranici tebou uvedené. Píšeš o týdenním odkalování, předpokládám že tedy výměna vody se děje týdně. Vidím tam nějaký filtříček, který nevím jak často čistíš, ale nečinil bych toto současně s odkalováním dna. Nevím jak přijímá potravu, jestli vše co rybě nabídneš do 20 vteřin zmizí.
jasan chápu, ale ještě by mě zajímalo, co myslíš nedostatečným prostředím, co bych mohla dělat špatně. Jsem ráda za každou radu od zkušenějších chovatelů. Chci pro rybku to nejlepší prostředí, rozhodně bych ji nestrčila do nějaké malinké koule, kde by se chudák pomalu utrápila, chci pro ni jen to nejlepší, když už jsem se rozhodla, že si ji pořídím a pořád se mi nedaří vytvořit ideální prostředí, aby ji nic nechybělo
Vždyť ti to píšu, je to nedostatečným prostředím, udělej jak jsem psal a dej vědět, kam se to posunuje. To je z mojí strany momentálně vše, co mohu poradit, ale třeba se ozve někdo další s ještě jinou radou.
Jo jo to se řešilo, ale tohle už je nová ryba, dělám vše podle návodů co tu čtu a už se zase objevil nějaký problém.
Akvárium bylo založené pro novou rybu úplně nově. Po předchozí rybce jsem vše vyhodila, akva vydrhla savem koupila nové rostliny i kameny a zase je něco špatně
fakt nevím, čím to může být.
Kvalita prostředí především, už se jednou tvoje ryba řešila v betta vlákně a dokonce tam je dotaz na použití Bactopuru. Obden měnit polovinu vody, lehce zasolit(polévk. lž. na 50 litrů), nalít roztok do vody, aplikace rašelinových výluhů, listů mandlovníku mořského, olšových šišek, to jsou všechno možné prostředky k vylepšení prostředí. Pokud ta ryba ploutve vyložene neztrácí, nemuselo by jít o BRP přímo, ale nějaká obdobná nezdoba se již nacházet může. Když nezabere ta vodoléčba se solí a výluhy je možné aplikovat eSHu 2000 dle návodu.
0 26.12.2016 20:41 Nadus prosím o radu, mé rybce se takhle rozpadly ploutve, jak mám postupovat v léčbě? Chemie se mi do akvárka lít nechce. Akva je dvacet litru, je tam jen jeden sameček a 2x neritina. Teplota 26-28 stupňů. Odkaluji jednou týdně.
Moc díky za rady, foto přikládám.
Teplotu ještě zvýšit na 28. Vodu měnit obden 1/3 objemu, krmit taktéž obden, akvárium přikrýt, pořídit živý rostliny, pravidelně jednou týdně odkalovat dno. Vodu těď při výměně lehce zasolit, čajovou lžičku soli rozpustit a roztok společně s měněnou vodou nalít do akvária.
0 22.12.2016 14:48 Zuz Takže nekrmit a vodu měnit 1/3 denně?
0 22.12.2016 14:28 Zuz Zdravím, včera ráno jsem se probudila, podívala jsem se do akvaria své bojovnice, abych jí dala krmení a úplně jsem se vyděsila. Zadní ploutvičku má jakoby ozobanou. Vůbec nevím, z čeho by to mohlo být, tak se chci zeptat vás. Akvárko má 12,5l hrubého objemu a je v něm sama. Topítko mám nastaveno na 24-25°C, vodu vyměňuji 1x týdně asi polovinu. Mám ho měsíc a jediné, co je v nerovnováze je krmení. Krmila jsem 2x denně, ráno a večer po 3-4 granulkách, potom mi bratranec říkal, že je to moc a ať uberu, tak jsem dala 4 granulky hned ráno. Je to tak 3 dny zpět. Rybička je jinak aktivní, nemá na sobě žádné tečky ani pupínky a normálně mi jí. Přidávám fotku a omlouvám se za kvalitu. Za každou radu budu ráda.
0 22.12.2016 02:44 Dape – Flek na bříšku ancíka
Zdravím poradí mi někdo co by mohlo být toto za flek na ancíkovi na bříšku u ploutve mám ho doma 3 týdny a před několika dny jsem si všiml že má na bříšku flek. Přinesl jsem ho s neonkami rajeji jsem přidal na 4 dny EXIT a SHA Optima neonky už jsem ve společném akva ancíka mám zatím bokem. Nevypadá to vyloženě na plíseň... teda si myslím na omak se to zdá v kůži.
Teplotu ještě zvedni někam k 28 st. Ono to jsou teplomilové a když přihlédmene k lokalitám odkud většinou pocházejí, není se čemu divit. Výměnu rozhodně schvaluji, možná ne tak velkej výplach, ale pod 1/3 objemu bych nešel a vodu při jedný z výměn bych lehounce zasolil, klasickou kuch. solí, tedy ve tvém případě na špičku příborovýho nože.
Raduzzza napsal: Prosim prosim, myslite že je to bakterialni rozpad ploutvi? Pokud ano,mam si poridit nejake lecivo??
Ano myslím ty chomacky. Takže to může byt plíseň..co s tím? Asi před 3 týdny jsme ji koupili toto 6l miniakvarko a minuly tyden jsme ji tam dali filtr na vodu a minitopeni,udrzujici 25 stupnu a světlo.
Máme měnit polovinu vody obden a koupit lecivo? Pokud ano,doporucite mi nějaké?
Jak dlouho a v jak starým akváriu ta betta je?
0 12.10.2016 17:46 Deepinpeat –
Re: NHKG to je podle mě jen nalepený nějaký detrit. Ale je pravda, že to nalepení může souviset se zvýšenou tvorbou slizu. Ale to může být třeba jen změnou prostředí.
Rozpad ploutví to není, ale pokud nejsem slepý, tak na koncích některých paprsků vidím nějaké hnědé chomáčky. Vypadá to na plíseň.
Ne to je zcela zdravá betta, tzv. crowntail. Prodloužené paprsky ploutví prostě.
0 12.10.2016 17:07 Raduzzza Prosim prosim, myslite že je to bakterialni rozpad ploutvi? Pokud ano,mam si poridit nejake lecivo??
Ty testy jsou na dvě věci, kdyby jsi tam měl 14mg/l NO2 tak už tam není nic živý. Jak psala kolegyně, měnit, měnit, měnit, jinak budou následovat(oni asi i budou) úhyny, ty ryby jsou pobytem ve vyšších koncentracích škodilých N látek prostě načatý.
vodu vyměním je třeba přidat nějaké léčivo nebo něco dalšího
odělal jsem test vody chlor 0; kh uhličitanová tvrdost 6; ph 7,2; no2 14; no3 10
intenzivně měň vodu - obden klidně půlku, ty ryby teď plavou ve stoce
jo to opravdu založení akvaria mám podezření že jsem si to zanesl s dvěma samičkama bety jedna uhynula za 2 druhá za 3 dny na té první se na ploutvi objevila jakoby bílá pliseň akvarko jsem musel co nejdřív rozchodit kvuli autisticke dceři která ho používá pro uklidnění akutních záchvátů
vodu jsem zatím mněnil jednou s odkalením dna
v prezentaci nejsou důležité údaje, ale i tak bych to svedla na špatnou hygienu, jakpak probíhá např. údržba? a datum založení je opravdu založení akva nebo založení prezentace? pokud akva, tak to je trochu šlápnutí vedle, ty ryby tam měly přijít až tak za měsíc...
tak to vypadá že je nemocná i beta ale tu se mi nedaří vyfotit
0 26.07.2016 08:20 hobithobit – asi ropad ploutvi
můžete mi prosím poradit jsem začátečník a včera jsem si všiml že jedna rybička jen polehává u dna tak jsem ji hned dal do druhé nádrže a všiml jsem si že má jakoby rozpadlé ploutve ve velkém akvárku zatím na jiných rybičkách jsem nic podobného nepozoroval
Bakterka to není, spíš to tipuju, že si hoši čechrají ofinu a jsou prostě voškubaný. Dobrý podmínky, častěji měnit vodu, lehce zasolit(pol. lž. na 50 litrů) a mělo by se to zlepšit.
0 02.03.2016 16:25 Renda Prosím o radu. Mám v akváriu dva ancistrusy. Dnes jsem si všimla, že jim chybí kousky ploutví, hlavně ocasních. Hřbetní ploutev je jediná v pořádku. U ostatních rybiček jsem si ničeho nevšimla a vypadají v pohodě.
Ahoj, v cem tu rybu mas? Udelej si prezentaci nebo aspon napis kde je ...
Nicotný podmínky, to je ten problém. Denně, či obden měnit min. 1/3 objemu vody.
0 15.02.2016 21:46 Max – Nemoc
Ahoj poraďte prosím co je s mojí betonu tenhle rozpad trvá už asi 5 dní a nepomohlo ani sera omnipur poraďte co to může být za nemoc popřípadě léčbu děkuju předem
Hlavne budes mit problem s tou teplotou, pokud nemas doma klimatizaci nastavenou na aspon 25°C, protoze do tak maleho objemu nejake rozumne topitko tezko dostanes.
EDIT: Za 350Kc jsem koupil nadrz 33l, vcetne plastu na bocich s posuvnym krycim sklem (je rozdeleno napul). Da se i za mene (za 200Kc muzes mit s jistotou slusne sklo pro sveho betacka), pak se Ti tam uz ledacos vejde ohledne vybaveni, a zbavis se i nutnosti vecne menit vodu (tedy vecne ji menit budes, ale ne tak casto, abych byl presnejsi).
EDIT2: Kdyz to akvarium budes mit s krycim sklem, a das ho nekam pod policku ci do nejakeho nabytku, muzes nad to prisroubovat svetlo na 8W zarivku z Hornbachu, stoji myslim 220Kc i se zarivkou (je puvodne urceno nad kuchynskou linku) a mas razem moznost pestovat i nejake rostliny, coz je zase o necem jinem.
Určitě, musí být dobrý podmínky, jak jsem popsal v předchozím příspěvku, tak se na to vrhni, ať nasbíráš zkušenosti.
a je šance ,že ploutve ještě dorostou?
Takže, než tě odsoudí za tu kouli a malou velikost akva, nedělej to stylem totální očisty, ale jenom měň polovinu vody, na dno dej nějaký písek, štěrk a pořiď živý rostliny, nějaký rychleji rostoucí plevel, plovoucí rostliny a zajisti, aby ta teplota po celý den neklesala pod těch 25 st. a tu kouli přikryj nějakým sklem, nech tam malou mezírku na proudění vzduchu. Tu půlku měň klidně denně a používej vodu z druhýho dne odstátou, natočenou v nějaký pet lahvi. Kdyby se skutečně jednalo o bakterku, byla by ryba za den bez ploutví. Netvrdím, že tam nějaký bakteriální problém nemůže být, ale až zas tak tragicky bych to prozatím neviděl. Když se ta péče bude odehrávat správně, zotavení se může dostavit. No a časem dojdeš k názoru, že bude lepší si pořídit nějaký 20 litrový akvo s technikou a bude větší komfort, jak pro tebe, tak pro beťáka.
do akvárka se vleze zhruba 1,5 l vody (je to menší kulaté akvárko) :/ vodu mněním co druhý den (rybu předělam do nádobky akvárko vymiju a dá z kohoutku teplejší vody ,následně rypu dám spět) filtr ani rostlina není :/ teplota vody je kolem 24-25 stup.
Akvárko(jak je velký), čistíš, tedy předpokládám měníš vodu a nebo to pígluješ dočista dočista? Filtr tam předokládám nemáš. Jaká tam je teplota? Určitě to nechce nižší než 25 st. Jsou tam živý rostliny?
0 25.03.2015 19:01 hel. – pomoc
Pochybuju, že byly nakažené všechny, na první pohled je vidět, že mají konce ploutví bílé, spíš to vidím jako reakci na přidání do nového prostředí, které asi nebylo podle jejich představ a byli náchylnější ze stresu a podobně, to jsem už párkrát viděl. Za druhé esha exit Vám na to vážně nepomůže, jelikož je jen na krupičku, takže používat jen tu 2000. A za třetí tu nevidím žádné fotky, tak vlastně ani nevím s čím chcete poradit
0 14.02.2015 14:37 Iveta – Gavůci jezerní tmavé skvrny na zadní ocasní ploutvy
Velmi Rychle bych potřebovala poradit V prosinci jsem si koupila 30 neonek a všechny byli nakažené rozpad ploutvý Byla chyba že jsem je dala hned do akva bez karantény zbyl jeden samec a ten je ve sklenici Přeléčovala jsem Baktopurem ten nezabral asi 2 krát a pak Eša 2000 + Eša Exit Když jsem dávala Ešu vyměnila jsem polovinu nádrže Prosím poradte jestli je to ten rozpad ploutvý Moc děkuji Iveta Muj meil therama@seznam.cz budu ráda za každou éčení ešou bylo20.ledna moc dík Iveta ps .. přikládám fotky tmavé místa na ocasní ploutvy
Jenom cvičně, kolik a v jakým obejmu je máš?
Především perfektní kvalita vody, mírné zasolení a pokud se to nezačne lepšit, nebo je to hodně rozjeté zkusit nasadit antibakteriální léčbu (sera baktopur direkt).
0 20.01.2015 14:52 majkoparajko – môj prisavnik
stav sa mojmu prisavnikovi zleposil a zistili sme ze to nebude tou bakteriou ale mrenkami machovimy barbus tetrazona green
Všechno se to točí kolem těch podmínek a o hlavně kvality vody u bet je důležitá i ta vyšší teplota. Zamakej na kvalitě prostředí, pomalu to zvyšuj na těch 28 st. pořiď živý rostliny a ploutve se spraví.
Ještě jeden dotaz, jak dlouho mám nechat tu teplotu na 28°C? A je normální, že má beťák takové roztřepené konce ploutviček, ze začátku to neměl... Díky
Problém bude myslím v těch ancácích , je to na ně malé , jsou to bordeláři , kazí více vodu a to se beťákovi nebude líbit nikdy ,tu teplotu zvedej opatrně , 1° denně at nemaj teplotní šok
Akva založeno v říjnu. Pancéřníčci skvrnití a krunýřovec sp. a gold. Čím může být způsobeno to slepení ploutvičky?
Rostliny... no já vím, začínám, tak sbírám info...zatím nevím co by bylo pro mé aqua nejlepší... vím že umělé kytky to určitě nebudou...
Nevím o jaký jde konkrétně, ale obecně by to problém býti neměl a jestli platí to dnešní datum založení akva(měnit vodu denně), tak se k tomu BRP možná i propracuješ, ale nepředbíhejme.
Edit: Ty umělohmotný zázraky pryč a nahradit živejma rostlinama.
Díky.
Mám tam ještě 6 pancéřníčků a 2 krunýřovec, nebude jim vadit teplota 28°C?
Ne, ješte ne, přitlač na výměny vody, teplotu na 28 st. přidej rašelinový výluh a mělo by se to zlepšit.
V dobrých podmínkách ano, takže se stále motáme v kruhu, podmínky, podmínky, podmínky, vodoléčbu.
0 12.11.2014 18:04 majkoparajko – môj prisavnik
a este sa chcem spytat ze ci mu ta plutva dorastie alebo nie
ano a mam tam fluval 405
V tom případě zlepšit hygienu nádrže... A zrovna pardál to stejně jednou přeroste, jestli už se tak nestalo...
Co tam je za filtr?
0 12.11.2014 14:47 majkoparajko – môj prisavnik
tu je foto
0 12.11.2014 14:32 majkoparajko – môj prisavnik
ja mam 330litrove akva a 5korenou v nom
Jak jsem napsal, kvalita prostředí, to je základ a až přiznáš velikost akva, bude zase jasněji, to je ryba do 300 a více litrovýho akva.
0 11.11.2014 20:49 majkoparajko – môj prisavnik
prikladam foto
Co takhle fotku, ještě lépe zařídit prezentaci ať nemusíme věštit z křišťálové koule. Nic nezkazíš tím, že budeš denně měnit 1/3 vody, tím zlepšíš podmínky v nádrži a rybu pozoruj - bez bližších informací ze mě nic lepšího nevypadne
Edit: Pozdě, ale přece
Nasaď vodoléčbu, kvalita prostředí je základ.
0 11.11.2014 20:35 majkoparajko – môj prisavnik
ahoj chcel by som sa spyttat na jednu vec vzera som si vsimol ze mojmu prisavnikovi chyba kusok plutvy neviem co to je preto pisem
dufam ze mu pmozem
Nitrivec je fajn, ale ne moc na podporu nitrifikace, ale spíš na stahování vyšších hodnot škodlivých N látek, což budeš zároveň dělat tou výměnou vody. Lehce zasolit(pol. lžíci na 50 litrů vody), nic jinýho bych nedělal, s Bactopurem bych si nezačínal a když tak v separé nádrži, ale u pavích ok bych na to zapomněl úplně, hodnota jedný ryby je zanedbatelná oproti tomu jaké zvěrstvo by se dalo dále napáchat jeho použitím. Bohužel ty problémy budou časem pokračovat, sice ne hned, ale příjdou a na vině bude to nevhodný dno, který je hrubozrnný a bordýlek, kterýho živorodky vyprodukují opravdu velký množství, bude velmi dobře do toho dna zapadávat, ale už o poznání hůře se ten bordýlek bude z toho dna dostávat při odkalování, takže se to nakumuluje. Vím, že je to co píšu je nepříjemný, ale beru to jako že jsi stále na začátku a tak předělat to dno teď, dokud je akvo tzv. nefunkční mě příjde jako vhodná příležitost.
Edit: Pokud jsi nečetl, tak se začti, podle toho co píšeš, je to potřeba, aby jsi začal lépe chápat souvislosti, o kterých je akvaristika především.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… Prevencí snad všech nemocí je dostatečná péče o nádrž, udržování a hýčkání si kvalitní nitrifikace a celkově zajistit rybám stabilní podmínky v odpovídající nádrži. Sůl dlouhodobě bude vadit rostlinám, kterých máš ale velmi poskromnu.
Osobně bych do tvé nádrže otíky v současném stavu vůbec nedávala. Parta bordelářů nebude dělat čistotné ryby tu nejlepší společnost, navíc chtějí vodu hodně prokysličenou, akvárium hodně zarostlé a přistíněné - tyhle podmínky dle mě tvá nádrž (zatím) nesplňuje. Jestli chceš opravdu tvorečka na řasu doporučuji plže clithon sp.
ok díky, zkusím do neděle měnit 40 litrů odstáté vody (větší hrnec už nemám
), což jsou asi 4 výměny a budu do nich přidávat Nitrivec dle návodu. Potom výměna dle stanoveného harmonogramu, tedy 1x týdně 40 litrů (1/2 vody) a standard při odkalování. S některými se nejspíš nakonec rozloučím, ale začali se mi trochu množit (narodilo se plno malých a spousta jich nebylo sežráno ostatními). Snad se to začne s novým filtrem stabilizovat, protože tam chci kvůli řasám nasadit krunýřovce jednopruhý (ale až se mi řádně zaběhne akva, kvůli kvalitě vody).
Poradíte nějakou prevenci proti těm flekům na ploutvy a vlastně i jiným nemocím? Sůl nebo něco jiného?
Leceni v zabihajicim se akvariu je s mnoha lecivy restart, zacnes znovu. Bohuzel prvni co vyhubis jsou nitrifikacni bakterie, malokdy tomu byva jinak. Nakonec ty miliardy mrtvol (at uz jde o jakekoli mikroorganismy) Ti dost dobre ukaze dropchecker, produkce CO2 (bez pridavani) v akvariu vyrazne klesne. To neco nalijes do akvaria, ryby jsou za tyden hur nemocne nez byly, ale dropchecker je modry, ackoli aspon tmave zeleny byl i bez pridavani CO2. A pac nitrifikace nefunguje, ryby onemocni jeste hur, takze mas jedinou sanci, cabrat mraky vody, at maji rozumne podminky.
BTW, i jestli CO2 nepridavas, dropchecker se Ti muze dost hodit. Ono v nezabehlem akvariu je mnohem mene mikroorganismu, ktere potrebuji kyslik, v zabehlem je vetsi produkce CO2. Kdyz se rano vzbudis, a dropchecker je totalne modry, mel bys poradne menit vodu, a nebo tam jeste nemit ryby...
EDIT: A ne ze to nekdo vyresi stylem "sardinky", ze narve do akvaria mraky ryb, jen aby nemel modry dropchecker
. Co pisu plati pro rozumne zarybnena akvaria, coz je z meho pohledu spis mene nez obvykle.
Proč výměny vody denně? Protože tím ředíš ty škodliviny, produkty odpadního metabolismu ryb, které jsou pro ně ve vyšších koncentracích jedovaté. Tím, jak už bylo řešeno, supluješ tu fungující nitrifikaci, která by dusíky normálně odbourávala. Jsou-li ryby nějak nemocné ve většině případů za to může prostředí, ve kterém žijí, proto ta pořád dokola opakovaná vodoléčba.
Já před 15 lety taky měla akvárko - brutálně přerybněné, filtr honič vody praný pod horkou vodou z kohoutku spolu s odkalováním, výměny vody stylem když se rodičům chtělo a taky jsem si říkala, jak byly rybky zdravé. Jenže ona paměť si pamatuje jen to co chce, našla jsem mámy záznamy o tom kdy se co dokupovalo a kdy co umřelo a věř, že rybky tak zdravé a neumírající, jak jsem si myslela, nebyly
Díky za rady. Už po pár dnech, kdy jsem s akvaristikou začínal mi bylo jasné, veškeré procesy potrvají dlouho (ve Fauně i Floře musí mít člověk trpělivost) a můžu tomu jen pomoci a předcházet případným problémům starostlivostí.
Myslím si ale, že každý týden výměna asi 1/2 vody by mělo být dostačující spolu s odkalováním dna (v rámci možností pro rostliny) a občasným odkalováním i dříve (když moc nadělají).
Když jsme měli akva před 20 leti, tak probíhalo čištění a výměna vody 1x za měsíc a stačilo to a rybky byly zdravé. Přitom akva bylo doslova přerybněno živorodkami ostrotlamými (Gold Molly). Jak je možné, že v dnešní době ty ryby nic nevydrží, když jim člověk dává tu nejlepší péči, jak to jen jde (viz pravidelné výměny vody, sůl, různá chemie ...).
Chápu, že u mě je to nefungujícím procesem nitrifikace, ale nechápu, že všichni píšou výměny vody třeba denně.
Proces kvalitní nitrifikace nenastartuješ z čista jasna, můžeš ho akorát podpořit třeba tím Nitrivecem, ale výrazně neurychlíš jej ani kdyby ses rozkrájel na úhledné kostičky. Trpělivost jest akvaristovou cností
Nefungující nitrifikaci můžeš těmi výměnami vody akorát suplovat a když to dělat nebudeš bude se s rybama dít to co se děje.
Jak léčit Entizolem tenhle případ a lze-li to vůbec ti neporadím, tyhle případy řeším výměnami vody, zasolením nebo Torbenem a když už to do pár dnů nepomůže tak eSHou.
Filtr se zabíhal cca týden v jiném akva s čerpadlem Resun, což je málo, ale jak už jsem psal s podporou Nitrivecu. Potřebuju co nejdříve nastartovat proces nitrifikace, aby rybky získali nějakou odolnost a podporu.
Investovat do léčebné chémie další a další stovky korun kvůli gupkám fakt nehodlám, zvášť, když výsledek není jasný.
Na tu ploutev by mohl (když je to bakteriální) i Entizol že?
Popravdě řečeno,chvíli mi trvalo,než jsem vůbec nalezl tu rybu a ještě z té fotky určit přesnou diagnózu,je střelba do tmy.V akvaristice toho moc neurychlíš,chce to čas.A to opakování pořád dokola je namístě.Očividně by to chtělo opakovat,ještě častěji.
Plastový kytky jsou tam jenom 2, aby zakryly filtr. Ostatní porost tam je živý a celkem rychlerostoucí (hydrophila polysperma).
Ale není mi zodpovězeno, co to je na té ploutvi.
Ohledně nitrifikace vím, že se to zabíhá 3 - 4 týdny a můžu trochu urychlit nitrivecem od Sery (což také dělám). Nepotřebuju pořád to samé poučování co mám rychle udělat, když to dávno dělám. Nebo snad máte někdo nějaký nápad, jak ještě rychleji všechno urychlit???
Nechávals ten nový filtr v nádrži současně alespoň měsíc s tím starým s podporami výměny vody? Jestli ne tak máme odpověď na otázku proč se to děje - rozlítané dusíky a nefungující nitrifikace.
Diagnózu BRP si netroufám střelit takhle z nekvalitní fotky, ta ploutev je pěkně čatá bakteriemi. Nádrž bych podpořila intenzivní denní vodoléčbou s přidáním třeba rašelinového výluhu. Postiženou rybu bych raději léčila v separé (pokud mám pravdu s tím filtrem) nádrži pomocí nějakého antibakteriálního přípravku př. eSHa 2000, pokud do pár dnů nebude viditelné zlepšení zkusit třeba Bactopur Direct.
Vlastně jsi si odpověděl sám.A ty plastové rostliny,tomu taky nepřidají.Jednoduše řečeno,podmínky zcela nevhodné.A podle mě,jestli to tak necháš,je to jen začátek problémů,které se určitě ještě objeví.Vyhoď ty plasty,zasaď nenáročné,rychlerostocí kytky,měň vodu podle Romanových rad,je jich tady spousta,než se Ti filtr zaběhne.
Zdravím. V akva mám jenom gupky a teď řeším problém, že u jedné z nich je pozorovatelný problém na ocasní ploutvi.
Nevíte co to je?
Teď tam mám nový bioakvacit, kterým jsem nahradil původní originál filtr. Nefunguje tam proces nitrifikace.
MonterMonty napsal: koukám i na ten pidi molitan - pokud je tam jen ten , je to absolutně nedostačující na 200L akvárko , zvlášt pro takové čuníky jako živorodky jsou , tam musí dusíky haprovat o sto šest , to bude i příčinou špatného stavu ryb , chce to nastudovat témata jak zakládat , zabíhat , vybavit akvárium aby fugovalo , bez toho budou jen neúspěchy a zklamání
Vy si asi těžko umíte představit, že před nějakými šedesáti lety naši předchůdci nafoukli duši z pragovky, a ráno a večer provzdušnili akvária, že? A nejchovanějšími rybkami byly živorodky...
A o bakteriálním rozpadu ploutví toho většinou moc nevěděli...Nechte čuníky v chlívku...
Je to o kumštu a ten děvčeti zjevně chybí, na ten apelujte!
Jen dvě poznámky k předchozím radám:
- pořádně prostudovat odkazy v modrém rámečku v tomto vlákně:
rybicky.net/forum/15 - nejlépe i pozpátku a není na škodu pročíst i vlákno samotné
- v seznamu krmení máš i ovoce. Co konkrétně rybkám dáváš?
Taky bych se přidal k ostatním. Tohle není poprvé, co se v poslední době potýkáš s nemocí v akváriu. Tak si myslím, že stojíš před volbou:
Na webu jsi si našla asi něco "dostatečně jednoduchého," aby se to "snadno vyřešilo." Ale už sama z předchozí zkušenosti víš, že takhle se jedno onemocnění přeléčí, druhé se za pár dní objeví. Není zbytí. Takhle bude akvárium pořád mikrobiologickým experimentem.
Nebo se můžeš vykašlat na hledání nepodložených, útržkovitých a rozporuplných informací tu a tam. Místo toho si pořádně přečíst tady na webu, co a jak zajistit a udělat, aby se to dalo do cajku a aby se už nemoci nevracely. Vhodně dimenzovaný filtr (kritériem není, co největšího mají ve zveráku, ale co ta nádrž opravdu potřebuje - to tady už zaznělo), vhodná rybí osádka, vhodné rostliny, vhodná údržba. Přes to prostě nejede vlak. Ty rybky (kterých se taky nikdo neptal, ke komu chtějí), mají taky jen jedno zdraví.
Moncicak napsala: Ted sem neodkalla dno 5 dni a ryby mi chytli plisen!
To ale zcela určitě není důvodem, proč tu plíseň chytly. Je to tvoje akvárko, dělej si s ním, co chceš. Ale připadá mi, že prostě nechceš slyšet, že příčinou jsou nevhodné podmínky v akváriu a o žádnou radu nestojíš. Pokud je nezlepšíš, akvárium ti stejně nikdy fungovat dlouhodobě nebude. My ti to tady nepíšeme proto, abychom ti vynadali nebo aby ses naštvala, ale abychom ti poradili, co je potřeba udělat, aby ti akvárko prosperovalo. Je na tobě, co si z toho vezmeš.
A můžeš nám sdělit jaký léčebný postup si našla? Docela by mě to zajímalo.
A pokud stále stojíš o názor ostatních uživatelů - ten můj je podobný jako Marka s Montym. Nekvalitní nitrifikace akvária, málo rostlin, parta bordelářů, nestabilní rovnováha prostředí, ale tím jen opakuji co kluci řekli.
Opravdu bys toho potřebovala hodně přečíst , pokud neodstraníš příčinu nemoci , vrátí se ti jak bumerang za pár dní zpět a pravděpodobně ve větším rozsahu , pak už ani léčiva nebudou účinné , ale komu není rady , tomu není pomoci , snaha poradit byla , ted je to na tobě , hodně štěstí přeji
Ted sem neodkalla dno 5 dni a ryby mi chytli plisen! No nic ptala sem se jak vylecit nemoc ale nasla sem si to uz na internetu.
I tak si troufám říct že ten molitan je tak nax do 30ti litrového , chce to akvacit aspon 10X10X20
www.akvaristikafm.cz/…
tím neustálým odkalováním tomu taky moc nepomáháš , spíš naopak , ve dně jsou bakterie zabydlené taky , ty je odsaješ a poddimenzovaný filtřík pak nestíhá odbourávat N látky ,takže bych poradil pořídit ten větší akvacit , starej vymačkat v kyblíku s trochou akvarijní vody a ten novej pak v tom kyblíku pořádně vymáchat (naočkovat) denně pak aspon tejden měnit třetinu vody , druhej tejden obden , pak už normální režim jednou týdně odkalení a výměna třetiny vody , prvních 14 dní neodkalovat dno , krmit velice střídmě
Je to 100 l akvarko a molitan je pres 1/3 vysky, je to ten nejvetsi co meli ve zverimexu. Zivorodky so rasata proto odkaluju dno obden.
koukám i na ten pidi molitan - pokud je tam jen ten , je to absolutně nedostačující na 200L akvárko , zvlášt pro takové čuníky jako živorodky jsou , tam musí dusíky haprovat o sto šest , to bude i příčinou špatného stavu ryb , chce to nastudovat témata jak zakládat , zabíhat , vybavit akvárium aby fugovalo , bez toho budou jen neúspěchy a zklamání
Jak ryba plave na hladině na boku, tak to bývá konečná. Utratil bych ji.
Dej sem fotku těch ryb, jak vypadají.
Navíc v tvé prezentaci není fotka, kde by bylo vidět celé akva, ale máš tam hrozně málo rostlin a šílenej maglajz ryb. A Dánia pruhovaný, který tam máš, klidně okousat ploutve pomalým rybám, které tam máš, můžou. Obzvlášť, když je tam máš jenom tři (ta Dánia - dle prezentace). Ale u tebe to budou prostě nevhodné podmínky, které způsobují problémy.
Zdravim potrebuju rychle poradit. Uz asi tyden mam samici ktera ma bilej oblicj a oko, radila sem se tu a pry je to plisen. Po lecbe soli se ji to presunulo na druhou stranu. Dnes rano byly vsechny ryby ok ale ted sem prisla z prace mrkla do akva a samec paviho ocka plave na hladine na boku a bocni ploutve ma jakoby sezrane a spolu s tou napadenou rybou ma taky bile oko a plavou v rohu spolu. V akva mam same mirumilovne ryby takze ploutve nemuzou byt okousane. Je to bakterialni rozpad ploutvi? Jak to lecit? Vodu menim odkakuju......... to vsechno vim, ptam se na nemoc
Opravdu ukončit a naučit se o akvo správně pečovat. Tedy vodu měnit jednou za týden min. 1/3 objemu, filtr neměnit, ale šetrně čistit, stejně tak jako dno odkalovat, pořídit živý rostliny a mít teplotu min. 25 st.
0 12.05.2014 21:34 ivinka 02 – betta - nemoc??
dobrý den,
chci se zeptat, mám bettu už 1,5 roku a cca před 4mi týdny začala být divná, taková nafouklá, šupinky na těle mi přišly odchlíplé, chuť k jídlu má, ale je taková těžkopádná - má problém vyplavat na hladinu, když vyplave, aby se najedla, jde hned ke dnu jako kámen.
Když jsem se byla zeptat ve zverimexu, jestli nemůže být nějaká nemocná - řekli mi, že je to stářím ať si koupím jinou.
Jelikož mi jí je líto - nevyhodila jsem ji do wc a řekla si, že ji nechám dožít, ale dnes jsem si všimla, že ji chybí na ploutvičkách a ocásku ´´blány mezi kůstkama´´ - podle toho co jsem našla všude na internetu, to je, jako když má rozpad ploutví - koukala jsem i diskuzní fórum, kde se mluví pořád o nějakých ntibiotikách, ale nenašla jsem nikde - jaké a kde se dají sehnat ,nebo co by jste mi poradili? co použít?
rybka je v akváriu sama, má filtraci, voda se mění 1x za měsíc, když měníme filtr, má osvětlení, jídlo ji dáváne 3x-4x denně a do vody dáváme látku na úpravu vody pro bojovnice, na spodu akvária má kamínky a úmělou květinu.
Vždy bylo vše o.k., ale právě před těmi cca 4mi týdny jsme ji koupily novou kytku s bambusem a tak do týdne to začalo.
jak jsme si toho všimli -kytku jsme vyhodily, obden ji přidáváme teplou vodu.....
prosím o radu, nechci rybku vyhodit do WC.
děkuji
Aquasafe třeba není a ovlivňovat se solí se nebude a jak psal kolega, ten filtr nečistit tak často a rozhodně ne v okamžiku odkalování dna, po týdnu po sobě a volil bych interval měsíční, jako nejkratší.
Chtělo by to rampu po celé zadní stěně není potom tak silný proud v jednom místě v kterém se potom obvykle daří řasám. Ten filtr bych tak často nečistil.
Rampu? V příslušenství mám jen tuhle... V čem je ta rampa lepší ve srovnání se standardní tryskou?
Je pravdou, že filtr čistím pravidelně při každém druhém odkalování dna...molitanové vložky vypláchnu ve vypuštěné vodě. Zkusím přidávat tu sůl. Jen teď nevím, "novou" vodou ošetřuji pomocí Tetra Aquasafe, nebude se to s tou solí navzájem nějak ovlivňovat?
Při výměně vody, ne pokaždý, lehounce vodu přisol, bude postačovat rozpuštěná pol. lžíce. Ten filtr je nějakým způsobem čištěn a pokud ano, jak často, neprobíhá toto i společně s odkalováním dna?
Filtr máš slušný jen bych k němu přidal rampu a k zadní stěně přesunul všechny stonkovky. Každá nově zakoupená ryba může mít takovýhle důsledek.
Hmm...odkaluji jedenkrát týdně společně s výměnou 1/3 vody. Nepřekrmuji a odumřelé listy rostlin pravidelně odstraňuji. Tak že by špatná filtrace...
Voda a to jmenovitě její nicotnější kvalita.
Tak celkem tři razbory bohužel padly za oběť. Nicméně, zdá se tím být infekce zažehnána, protože na dalších rybách jsem již příznaky nezjistil. Možná hloupý dotaz, ale čím mohlo k takovémuto zaplísnění dojít? Jaké jsou nejčastější zdroje takovéto nákazy? Ptám se proto, abych věděl, čeho se popřípadě do budoucna vyvarovat.
Lepšie by bol preliečiť sera bactopurom v tablete a v karanténe
Ano, tak se věci mají. To co jsi se dočetl, je bezpečná koncentrace hlavně pro rostliny při použití soli ve společenským akváriu. Pokud vodoléčba kombinovaná se solí nebude slavit valného úspěchu aplikoval bych šetrné léčivo a tím je eSHa 2000. O BRP se prozatím nejedná, ale přítomnost nějaké bakteriální nezdoby již teď vyloučit nelze. Pokud by se to mělo směrem k tomu rozběhnutí bakterií posunout, tak postižený jedince odlovovat a léčit v separé nádrži při použití Bactopur directu od Sery, čímž bude docházet k narušování biologické rovnováhy a proto tu léčbu v tom separé(flaška vod vokurek se vzduchováním, taky možnost).
Úplně normální to pochopitelně není, pokud se nejedná o zranění. Vedle tebou zmiňovaného BRP to ještě pravděpodobněji může být nadbytek N látek a ploutvičky jsou "upálené". To pak může velmi úzce souviset s hygienou nádrže a pomáhají opakované výměny 1/3 vody. Hojí se pak velmi rychle, menší postižení do týdne.
Ahoj, dneska jsem na zadní ploutvi u mého ancistruse objevil, že na obou rozích mu jakoby chybí ploutev a jsou vidět ty "kostičky". Vypadá to jako na těchto fotkách
www.akvarko.cz/… ,
www.akvarko.cz/… , fotku toho mého bohužel nemám. Může to být nějaká nemoc nebo je to u ancistrusů běžné? Ryba je normálně čilá a potravu přijímá více než dobře...
A sem tam mě chcípne nějaká ta ryba,ale jen samice až na jednu vyjímku. Tak co by to mohlo být? Plíseň? Prostě je konec ploutve decentně roztřepen a je do běla.
Velmi, do druhýho dne máš ryby bez ploutví a večer je po nich, bakterie je v podstatě sežerou.
Edit: Doplnil jsi a vypadá to na nějaký zaplísnění, tedy bez fotky je to tip. Lehce zasolit(pol. lžíci na 50 litrů) a měnit vodu.
V malém akvárku se my opakovaně objevují na ocasních ploutvích rozpadání ploutví nebo plíseň? Ale nijak se to rychle nešíří trvá to opakovaně několik týdnů.
Neví jak rychle se šíří bak.rozpad ploutví?
Nově založený akvo, jenž je brzy osazeno rybí osádkou, bez podpory v podobě těch častých výměn vody, je velmi nestabilní prostředí a výskyt nejen plísňových onemocnění je daleko pravděpodobnější než v akváriu zaběhnutém. To, že si člověk přinese rybku již nemocnou to vyloučit nelze, ale zase je to o podmínkách kam ryby jdou. Je docela praktické používat karanténu.
Budu to takto praktikovat. Ještě jednou mnohokrát děkuji za cenné rady!
Ještě si ověřím svoji domněnku......plíseň se objevila z důvodu nově založeného akva? Tedy, že při nasazení rybek ještě nebyl dostatečně osídlen filtr bakteriemi? Odkalovala i měnila 1/3 vody 1x/týden, přerybněno nemám, krmím velmi opatrně v malém množství, filtr doposud nečištěn. Rybky byly v akvárku 14 dní před vypuknutím plísně. Mohla jsem si nakaženou rybku donést z prodejny?
Měnil bych 2x do týdne a lehounce zasolil(pol. lžíci na 50 litrů vody), teplotu bych dal do normálu na 25 stupňů. Když budou vhodný podmínky v akváriu, tak se to zacelí tak do měsíce, možná dřív, možná později, je to o těch podmínkách.
Je to již pátý den vodoléčby. Zaplísnění se trochu zlepšilo již druhý den po zahájení léčby, tečky na ocasní ploutvi jsou pryč. Konec prsní ploutve se však stálé bílý. Rybka se již začíná zajímat o žrádlo i o samičku. Jak dlouho může trvat navrácení ploutví do původního stavu? Mám již teplotu v akvárku snížit? Bude již stačit výměna 1/3 vody 1x za týden, jako před napadením plísní? Díky!
Praktikuj těch několik dní vodoléčbu a budeme vidět, kam se to pohne.
Je založený čerstvě - přes měsíc a půl. Rybky i krevetky nasazeny před 14-ti dny. Na fotce to moc není vidět, ale na tý břišní ploutvi má mečovky na konci bílý chomáček. Konec prsní ploutve má bílý, lehce roztřepený. Na ocase jak kdyby krupičku
Možné to je, ale bude postačovat několik dní po sobě výměna 1/3, ten trend se bude po těch několika dnech jistě dát vysledovat. Prostě vylepšit prostředí a sledovat vývoj a určitě by pomohla prezentace předmětný nádrže s uvedením co nejvíce údajů o akváriu, aby bylo pro případný další postup tzv. z čeho vařit. Není to akvo čerstvě založený?
Moc děkuju za radu. Voda vyměněna, osolena, teplota zvednuta. Mám nadále měnit 1/2 vody každý den? Bez solení?
Vyměnil bych polovinu vody a lehounce zasolil(rovnou pol. lžíci na 50l vody), dělá to na mě dojem, že to bude jenom zaplísnění, ale to se velmi záhy potvrdí, či vyvrátí, do dvou dnů bude jasněji. Teď bych měnil tu vodu s tím zasolením(po první výměně). Teplotu, pokud není možno zvednout na 27-8 stupňů.
Dnes jsem objevila na ploutvích mečovky plíseň - viz foto (pěkně je to vidět na konci prsní a břišní ploutvi. Na ocasní ploutvi má také tečky jako krupičku). Rybka je apatická, včera byla v pořádku, žrala. Dnes už ne. Mírně postiženy jsou také dvě červené tetry, možná i další rybky. Je to krupička, či nějaká plíseň, či BRP?
V akvárku mám také krevetky Neocaridina davidi var. Red cherry. Poradíte vhodnou léčbu, aby ji přežily i krevetky? Vím, že by nejlepší bylo léčit rybky v karanténě. Nejraději bych ale přeléčila všechny rybky (cca 20 kousků), nemám je kam do karantény dát a veškeré krevetky nejsem schopna přes hustě zarostlou nádrž odlovit
Je řešení? Děkuji moc za radu začátečníkovi!
Pokazde lecis, pozabijis nitrifikacni bakterie, akvarium nema sanci se zabehnout a pak se po case zase nahromadi nicim neodpouravane latky, ktere prispeji k navratu techto problemu. Poctive odkaluj, men vodu, nelij do akvaria leciva, sul taky vynech, a vsechno bude za cas dobre. Misto soli prilij Torben a nebo podobny vyluh.
Klidne ted men vodu obden a na filtr nalij den po vymene vody Nitrivec. Ryby, kdyz jim das sanci vhodnym prostredim, se mnoha vecem (a k tem tyhle bakterialni rozpady ploutvi patri) dokazi bezvadne ubranit uplne samy.
Už jsem Ti to psal v jiným vlákně, správně pečovat o akvárium a bude to jak má.
0 25.08.2013 14:00 DANMAZUR00 – POMOC!!!!!!!!!!!
Co mam delat uz pul roku bojuju z bakterialnim rozpadem ploutvi.Uz po 5 se vratil ja uz nevim co mam delat pokazde lecim i davam sul.Ten samec paviho ocka uz ma polovinu ocasku pryc a vypada to ze jeste 2x me to postihne a bude vypadat jako velka samice.Co mam delat
Ta zelená barva je od malachitové zeleni, kterou ten omnipur obsahuje. zítra by to mělo bejt už čistý a pokud jsi dodržel návod, tak by se nikomu nemělo nic stát.
No, tak jsem včera vyměnil zhruba 1/3 vody, přisolil. Dneska znovu 1/3, dosypnul ještě sůl.
Preventivně pročistil filtr a nasadil 15 ml omniput na tech cca 250 litrů s tím že tam nechávám jet externí filtr.
Takhle zelené akvárium jsem ještě neměl a sekavci jsou možná z té látky trošku nervózní.
Omnipur, nebo eSHu 2000. Prozatím vodoléčbu a lehounce zasolit(pol. lžíci na 50l vody).
0 17.07.2013 21:30 O.Tom [439] Ahoj, včera jsem se díval, jeden panceřníček panda měl podivně zkrácenou ocasní ploutev.
Ostatní vypadali normálně, tak jsem to ještě nechal být.
Dnes už jsem viděl druhého a to ještě v horším stavu než ten první.
Zkusím přidat foto a co nejlépe na ně pořídit ? omnipur nebo baktopur ?
Zavojnatky a Skalary v 60l akvarku... tak to je ten duvod, ty ryby tam nepatri. To bys musel menit vodu den co den, aby Ti ryby aspon prezivaly, ale stejne tam ty ryby nikdy nebudou spokojene, je to na tyto druhy moc male. Zaroven Zavojnatky jsou neohrabana cunatka, v tomhle nemaji kde plavat a svini Skalaram, ktere uz z principu potrebuji hodne cistou vodu.
Mas ryby v akvariu, kam nepatri. Vodu muzes zkusit menit den co den, to nejspis pomuze nejvic, ale i tak bys s tim mel neco udelat = poridit vetsi akvarium, nebo jine ryby.
Tak jak se říká, všechno špatně a to hned od začátku, ale to je nepřenositelná zkušenost, ovšem zaplatí za to ryby životem, což se taky někdy stává. Momentálně máš z akvária v podstatě mrtvou zónu, protože to léčivo ti vymlátilo nitrifikační bakterie, kterých tam v tom čerstváčku ani tak nebyl moc. Začal bych tím, že si něco přečteš. Chce to pozorně číst návody, zvláště tu poznámku o filtraci.
www.horacovoakvarium.cz/…
www.akvarijni.cz/…
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
Edit: Až se tím prokoušeš a začneš si uvědomovat souvislosti, tak jednu radu budu mít a tou je pravidelná týdenní výměna min. 1/3 vody, čímž se dá předejít velké většině problémů s kvalitou prostředí. To že se rybám objeví plíseň, či přímo rozpad ploutví, to má právě nasvědomí to nekvalitní prostředí, hromadící se N látky a už to jede a aplikace léčiva, byť v dobré víře, situaci paradoxně ještě zhoršuje. To čím si procházíš o tom by mohlo psát bezpočet zdejších uživatelů tak hodně zdaru a můžeš si založit prezentaci, ať je z čeho vycházet a podle čeho radit.
0 17.07.2013 17:59 MaYo – bakterialny rozpad plutiev
zdravím, odchádzajú mi rybky jedna po druhej, chytajú čierny povlak na plutvy, ktoré sa následne behom pár dní rozpadnú, až ryba nemá čím plávať a uhynie. v akvaristike mi predali Ektol Fluid plus 125 na rozpad, lenže ten vôbec nezaberá, liečim ním už týždeň a zdá sa bez výsledku. prvé už počas liečby odišli 2 závojnatky, no a rozpad sa objavil u skalára. 2 zvyšné delfínky a prísavníky vyzerajú zatiaľ zdravo. vzduchujem, filtrovať sa cez liečbu nemá. teraz vodu mením asi každý štvrtý deň - asi polovicu, vždy pridám spomínaný prípravok, no ani ten im podľa správania nerobí moc dobre. liečim druhý týždeň, občas pridám trocha soli, mám 60l akva, no iba mesiac, teplota približne 27 stupňov. ako ďalej? mám skúsiť savo, prípadne som počul o medenom drôte, alebo niečo?
Potrhaný ploutve jsou buď následkem nějakýho souboje a nebo přímo špatných podmínek a na obojí je velmi účinné opatření tzv. vodoléčba(intenzivní výměny vody), to radím taktéž s přihlédnutím k tomu, že o daný nádrži kde předmětný ryby jsou nevíme zhola nic a pokazit se tím taktéž nic nedá.
0 17.06.2013 13:56 Kamča – nemoc závojnatek
Ahoj, mám v několik závojnatek a těm zlatým se začaly jakoby trhat ploutve a následně černat... Co by mohlo být příčinou? A jak je toho zbavit?
Děkuji za rady
Když bude mít odpovídající podmínky, tak to problém nebude.
díky, snad bude ryba v pořádku
Topítko o příkonu 25W s termostatem.
Když tam není ona odpovídající teplota, tak to se o když ne špatný, tak zhoršený podmínky jednat bude, to mě neošálíš.
Nevím jak je to akvo velký. Položil bych dotaz, nebo si přečetl daný vlákno jenž se topeníma zabývá.
Edit:
rybicky.net/forum/17057
rybicky.net/forum/3861 Děkuju, spatne podminky podle mě v akva nemá, má tak rostlinky, úkryt, vzduchování,každý týden měnim 2/3 vody, akorát to topítko chybí, mohl by jste mi nějaké podadit. děkuji moc
Začal bych s vodoléčbou(denní výměna 1/3 vody), bez krmení, správnou teplotu, tedy min. 25 stupňů a za několik dní by mělo být pozorovatelné zlepšení. Pokud se to lepšit nebude, nebo snad i horšit, tak bude nutná medikamtózní léčba a to konkrétně bych volil Bactopur, ale pozor, bude to likvidovat nitrifikační bakterie, takže po léčbě opět vodoléčbu, nebo léčit v jiné nádrži. Ovšem je nutný si uvědomit že podobný nezdoby se vyskytují v momentě špatých podmínek v nádrži, takže to je na Tobě.
0 01.05.2013 19:23 Jana – co to??
Beťáka mám doma měsic, a po celou dobu byl v pohode, ale když jsem se dnes vrátila domu a koukala ne nej, jakoby měl ohryzanou ocasni ploutev (v akvariu je sám. Ráno když jsem ho krmila tak jsem si jista že byl v pořádku... Co stím mam dělat???? Moc dekuju za rady
To co se objevuje na těch koncích "zatím" BRP není, ale je to zaplísnění. Pokud nepořešíš tu teplotu, tak se v tom budeš takhle plácat a k té bakterce se třeba i propracuješ. Nebude třeba nijak jinak léčit, než mít ty správný podmínky a bez odpovídající teploty, ideál je aby neklesala pod 25 stupňů, to bude neustálá houpačka.
0 31.01.2013 00:26 Karin00 – Bakteriální rozpad ploutví
Dobrý den,jsem začátečník,tohle je moje první rybka.Moje bojovnice pestrá má nejspíš bakteriální rozpad ploutví.Přikládám fotku.Objevují se jí na konci ploutviček bílé kousky,nebo vlákýnka(na fotce).Už to trvá asi měsíc,to bílé se objeví,a pak třeba zase zmizí.Léčím zatím pouze přidáním čtvrt lžičky soli do 5L akva a denně vyměňuji třetinu až polovinu vody za odstátou(se stejnou teplotou).Teplota je kolem 24st,v noci bohužel klesá asi kolem 20.Nemám topení ani vzduchování.Má šanci s tímto postupem na zotavení?Jak dlouho mohou rybky přežívat než zemřou na BRP?Prosím o radu,moc bych jí chtěla pomoci.Dneska jsem přidala do vody Dajana Aloe gel.Mám doma také Dajana FMC-může to zabrat na BRP,i když nezvýším teplotu(nemám topení)? Moc děkuji za rady.
Deni napsal: Díky moc za reakce! ;) Závojnatka sice do rána nepřežila, ale ostatní se naštěstí začínají zlepšovat. Co se týče měnění vody a nějaké prevence, tak to dělám nebo se o to alespoň snažím, jak je vidno, asi ne nejlépe.. jinak akva se snažím udržovat v rovnováze a čisté, bohužel jsem si zavlekla s posledními rybkami nějaké infekce a od té doby se toho ne a ne zbavit. Jinak jsem si nebrala rovnou k závojnatce léky , to až potom, to spíš mě nedošlo, že je nějaká divná, ač mi to dojít mělo :/ Nakonec jsem tedy pořídila Bactopur direct, musela jsem ale odlovit ancíky a sumečky, ti by to s bactopurem jistě nedali (Omnipur jim ale nevadí) a vypadá to, že začíná být všem v akva lépe. Ale vzhledem k tomu, jaká poslední dva týdny byla spoušť, budu to určitě teď hlídat daleko víc. Jediné, co mne ještě trápí na jedné rybce - samice pavího očka, že najednou začala jakoby hodně světlat, až skoro zbělávat u hřbetní ploutve (je to ohraničené, jak kdyby spolkla nějakou kapsličku a umístila se jí pod ploutev - nevím, jak to lépe popsat bez fotky) a zdá se mi nepatrně ohlá, je tedy těhotná,ale to zbarvení s tím přece nemá nic společného....toho jsem si všimla dnes a lovím zase info po netu, protože fakt nevím, co to je, rybičky jsme chovali hodně dlouhá léta, já na pár let přestala a jsem opět na úrovni začátečníka, jak tak koukám..
A co se týče toho Omnipuru, tak že je to prý ATB mi řekla slečna z akvaristiky, která je tam dle všech expertka na akvaristiku. Tak to mne teď pobavilo Tak dle toho, co jsem tu zjistila, tak já jsem ostřílený akvarista
Širokospektrální léčiva jsou většinou pouze reklamním výkřikem. Protože moc neléčím, tak moc konkrétní nebudu. Ale u toho Omnipuru to platí obzvlášť. Buď zabere a nebo ne. On je tak trochu výhodný jen proto, že akvarista neumí určit diagnozu. A tím, že je to již zmíněná kombinace léčiv (malachitka a acriflavin), tak se zvyšuje procento úspěšnosti vyléčených ryb. A pak se jásá
Tak doufám, že jsem svým výlevem přesvědčil všechny, co mne mají za nasazeného prodavačskou lobby
Po léčbě bactopurem bych vodu vyměnil určitě, oststně je to doporučeno i v letáčku s návodem.
Osobně bych použil i ten biofiltr, nebo třeba nitrivec k obnově kultury nitrifikačních bakterií, který použitím toho bactopuru dostaly nafrak. Vodu bych měnil týden denně tu 1/3 akva.
0 05.08.2012 23:22 Deni Díky moc za reakce! ;) Závojnatka sice do rána nepřežila, ale ostatní se naštěstí začínají zlepšovat. Co se týče měnění vody a nějaké prevence, tak to dělám nebo se o to alespoň snažím, jak je vidno, asi ne nejlépe.. jinak akva se snažím udržovat v rovnováze a čisté, bohužel jsem si zavlekla s posledními rybkami nějaké infekce a od té doby se toho ne a ne zbavit. Jinak jsem si nebrala rovnou k závojnatce léky
, to až potom, to spíš mě nedošlo, že je nějaká divná, ač mi to dojít mělo :/ Nakonec jsem tedy pořídila Bactopur direct, musela jsem ale odlovit ancíky a sumečky, ti by to s bactopurem jistě nedali (Omnipur jim ale nevadí) a vypadá to, že začíná být všem v akva lépe.
Ale vzhledem k tomu, jaká poslední dva týdny byla spoušť, budu to určitě teď hlídat daleko víc. Jediné, co mne ještě trápí na jedné rybce - samice pavího očka, že najednou začala jakoby hodně světlat, až skoro zbělávat u hřbetní ploutve (je to ohraničené, jak kdyby spolkla nějakou kapsličku a umístila se jí pod ploutev - nevím, jak to lépe popsat bez fotky) a zdá se mi nepatrně ohlá, je tedy těhotná,ale to zbarvení s tím přece nemá nic společného....toho jsem si všimla dnes a lovím zase info po netu, protože fakt nevím, co to je, rybičky jsme chovali hodně dlouhá léta, já na pár let přestala a jsem opět na úrovni začátečníka, jak tak koukám..
A co se týče toho Omnipuru, tak že je to prý ATB mi řekla slečna z akvaristiky, která je tam dle všech expertka na akvaristiku.
Tak to mne teď pobavilo
Tak dle toho, co jsem tu zjistila, tak já jsem ostřílený akvarista
A jinak potom bych se řídila tím co radí tady kolegové. Opravdu ta prevence je důležitá, jen nám začátečníkům to ze začátku trošku trvá, než to "nastartujem" žejo
Já jsem na bakteriální infekce (rozpad ploutví i vnitřní) použila na dospělé ryby vždycky omnipur. Týden jsem je léčila a poté (nebo i během toho) vyměňovala co druhý den vodu. Pokud během toho tak jsem průbežně do kýble vody před dolitím do akvária nakapala trošku toho omnipuru. (dle dávkování jsem si to spočítala na objem vody v kýbli a dala jsem asi polovinu výsledné hodnoty
) a zabralo
Ne každou rybu, i přes největší snahu o uzdravení, zachráníš. Léky pomohou, ale většinou "rozhodí" rovnováhu v akváriu. Jak psal romant, pravidelná výměna vody společně s vhodnou filtrací, odkalování a nepřekrmování, je asi to nejdůležitější. A ryby si vybírat a klidně jim říct v akvaristice, tuhle rybu mi tam nedávejte, ta se mi nějak nezdá, protože ty platíš, ty si vybíráš
.
Buď zkusit ten bactopur, nebo jestliže se stav ještě více zhoršil, tak silně perlivou vodu a ukončit to. Jinak jestliže je rybka už nemocná v prodejně, tak bych se nenechával ukecávat a kupovat společně s načatou rybou i léčiva, to bych si raději zašel někam jinam, kde mají rybky zdravé a neutácel bych za léky a místo toho bych raději pořídil nějaký huminy, třísloviny, rašelinový výluh, olšové šištičky, listy mandlovníku atd. To je vždycky lepší, společně s dobrou péči o akvárium v podobě pravidelný týdenní výměny 1/3 vody, nepřekrmováním rybek a udržováním dna v čistotě. když jsou v akváriu závojnatky, tak je důležité aby nádrž byla odpovádající litráže a měla účinnou filtraci a to společně s výše popsaným bude sloužit jako dobrá prevence a nebude nutné používat léky, což je pro nádrž ať už se použije sebešetrnější přípravek, zátěž a prostředí se tak zbytečně narušuje.
Omnipur nejsou antibiotika, nýbrž kombinace různých derivátů malachitky a acriflavinu. To znamená, že to je léčivo "na náhodu". Buď zabere a nebo ne.
A ta ryba je opravdu tak zdevastovaná, že se obávám toho, abyste něco nakonec nechytla sama
0 03.08.2012 22:42 Deni – první pomoc - savo?
Vím, že je to 100x omýlané téma, ale jsem fakt zoufalá...dnes jsem našla závojnatku v tomhle stavu, nechápu, jak to mohlo jít tak rychle a že jsem si nevšimla dříve...mám ji doma asi 5 dní, v akvaristice plavala u dna a mne pitomé nedošlo, že už to je podezřelé...ale chci ji zachránit, každou z mých rybek mám ráda a to už mám karanténu ve společném větším akva kvůli oodinioze a některé rybky měly také rozpad - v Pet centru mi paní rovnou dala Omnipur, prý je širokospektré antibiotikum a mělo by to zabrat. Od včerejška se některé z rybek začaly zlepšovat, ale ráno jsem našla tuhle v tomto stavu a je jí čím dál hůř...odlovila jsem ji, nemůže takřka plavat, je slabá a apatická... bojím se, aby do rána vydržela... okamžitě jsem přečetla na internetu, co se dalo, ale bactopur doma nemám, takže nejdříve ráno... mám doma akorát Costapur, Omnipur, sůl, Savo...filtr mám bez uhlí, teplota zvýšená, dnes raději odlovena od ostatních, svítím jen lampičkou... co teď nejrychleji jako první pomoc, prosím? Ráno bych jela pro ten Bactopur, ale by se rána vůbec dožila, už skoro neplave a zvýšené vzduchování ji vlastně "pohazuje" po akváriu :(
Rozumím, ale komu by se chtělo vodu "zahnědit", když přeci ta křišťálově čistá je ta pro rybičky nejlepší, říkala paní ve zverimexu.
romant napsal: Jasně, například, když dovezu novou várku do obchodu a je tam zbytek předchozích...
Takže by se dalo uvažovat o tom, když je dokupuji postupně, že se tak mohou chovat i samy k sobě. Je pravdou, že jsem nikdy nedokupoval.
A ony to někdy opravdu dělají...
trochu to také záleží na vodě...Kdž se jim "zahnědí" voda, "necítí se" a zklidní se.
Jasně, například, když dovezu novou várku do obchodu a je tam zbytek předchozích...
Takže by se dalo uvažovat o tom, když je dokupuji postupně, že se tak mohou chovat i samy k sobě. Je pravdou, že jsem nikdy nedokupoval.
romant napsal: Libore, setkal jsi se s tím, že se krvavky okusovaly mezi sebou? Já jsem je měl vždycky jenom jako škodnou na jinejch rybkách, ale mezi s sebou ani ťuk.
Jasně, například, když dovezu novou várku do obchodu a je tam zbytek předchozích...
Ještě bych doporučil ten novej biomolitan po rozbalení pořádně propláchnout vlažnou vodou a zbytek dle Romanta
Ano, proto jsem se na to ptal. Jestli je to nutný takto po 14 dnech čistit, tak je to jasný. Tu objednávku schvaluji, uvidíš, že na tu kostku biomolitanu nebudeš muset sahat vícekrát než 2x do roka. Až to bude mít doma, tak jeden z těch stávajících filtrů propláchni ve vodě z akva a v té špíně vymáchej ten novej biomolitan a uveď do provozu, naočkuješ si tím nitrifikačníma bakteriema tu kostku. Společně nech všechny filtry běhat cca měsíc a potom ty stávající mlžeš odstranit a filtraci přebere už ta kostka. Když čistíš ty filtry, tak současně neodkaluj, ale čiň tak až další týden.
Edit: To čerpadlo klidně může být i 202, je to regulovatelný a větší výkon se vždycky může hodit.
Dobře, tak já jdu objednat čerpadlo Atman (At 201) a molitan 10 x 14 x 24 cm, souhlasí? Akvárko mám 240 l. Děkuju moc za rady, doufám, že to mým rybkým pomůže
. Mytí filtrů je nezbytný, ten biomolitan je vždy tak ucpaný, že skoro nebublinkuje. A ten druhý filtr taky, asi vážně nebude moc kvalitní.
Ano, filtry. Tam bych se přikláněl k té výměně. To čištění jak je uváděný v prezentaci, je takto nutný? Jsou ty filtry ucpaný? Krmení klidně na několik dní omezit, popř.vysadit úplně, nic se nestane. Ty doporučení mají za účel vylepšit prostředí v akváriu, tak ať se zbytečně voda nezatěžuje případným neskonzumovaným zbytkem.
Děkuju. Takže filtry jsou v pořádku? Zítra vyměním zase vodu a budu doufat, že se to zlepší. A co krmení? Mám normálně krmit? Nebo radši ne?
Nechal bych to tak a jenom měnil tu vodu, co den, dva nim. 1/3 akva.
Děkuju za názory ;). Filtr mám jak vnitřní (aquael) tak bublifuk, voda je krásně čistá, ale pokud by to nějak mělo vadit rybkám, klidně koupím něco jiného. Vodu jsem vyměnila, tak doufám, že se to brzy zlepší. Přidat nějaké léčivo nebo sůl, nebo zvýšit teplotu by nepomohlo?
Libore, setkal jsi se s tím, že se krvavky okusovaly mezi sebou? Já jsem je měl vždycky jenom jako škodnou na jinejch rybkách, ale mezi s sebou ani ťuk.
Měňte vodu (tím určo nic nezkazíte), ale asi nejspíš za to fakt mohou krvavky...Je to docela ukázkové okousávání, narozdíl od poměrně nestandardního "rozpadu" ploutví.
Přesně jak radí kolega, akváriu naordinovat vodoléčbu a mělo by být za 2-3 dny vidět zlepšení. Díval jsem se do prezentace a pokud je ten filtr bublifuk, jak to chápu, tak bych se nad tím lehce zamyslel. Naprosto nic proti bublifukům, jsou to nepřekonatelný filtry, ale ve tvém případě a vzhledem k litráži akvária bych, pokud by se mělo jednat o filtr vnitřní, šel do klasiky v podobě čerpací hlavy s patřičnou kostkou biomolitanu a zajistil si tak relativně levnou a účinnou filtraci. Kombinace poddimenzované filtrace a nepravidelný výměny vody, mohou být tou příčinou, proč je voda lehce rozhoupaná a rybky vypadají tak jak vypadají. To časté čištění filtru taktéž jeho účinnost snižuje.
vypadáto tak že jo každý den měn alespon třetinu vody minimálně týden a mělo by to pomoct
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli se v mém případě u mých rybiček jedná o bakterální rozpad ploutví. Když jsem viděla, že mejí moje rybičky "roztrhané" ploutve, myslela jsem si, že to mají od toho, jak se mezi s sebou perou (mám tetry krvavé, černé, neonky, čtyři čichavce a ancistrusy), ale nerada bych to podcenila, co kdyby to náhodou vážně byl bakteriální rozpad ploutví... Děkuji za vaše názory.
jamajcan napsal: Toto je divoká forma Guppky.Nevypadá to na ocasní ploutev,jak ji popisuje Tereza. Foto zdroj: Wikipedia.Two spot wild, ale bakterka jako prase!
Jak píše romant, častější výměna vody a odkalovat.
No, bez fotky tazatelky(těch rybek) budeme mít všichni pravdu, nebo se mýlit.
1 11.06.2012 08:14 jamajcan – Divoká forma.
Toto je divoká forma Guppky.Nevypadá to na ocasní ploutev,jak ji popisuje Tereza. Foto zdroj: Wikipedia.
ahoj tak těm pavím okum nic neni akorát je to vlastně divoká forma je to dané geneticky ocas u pavích oček je vyšlechtěný a puvodní tvar ocasu je jen bičík jak píšeš a je to naprosto běžné že část samcu se narodí takto
Docela bych si tipnul na to, že ty ocásky jsou tzv. upálený od zvýšenejch koncentrací N látek, ale jak píšu, je to jenom tip, musím stejně jako kolega konstatovat "zase málo informací". No a co dělat, pokud je to těma dusíkama? Měnit, měnit, a zase měnit vodu, to je nejlepší prevence.
0 10.06.2012 22:42 Tereza – mladé pavích oček "bez" ocasu
Dobrý den, mám doma cca. 2 měsíce staré rybky pavích oček a ze 30 mladých nemá většina z nich(až na 3 rybky)skoro žádnou ocasní ploutev, mají jen takový bičík do špičky (a podle toho se taky pohybují).Žerou normálně, akorát jsou menší než ty 3 zbylé, s úplnou ocasní ploutví. Ostatní jejich plotve vypadají v pořádku. Mohli byste mi poradit, zdali se jedná o nějakou nemoc nebo snad genetickou vadu?
Jen bych dodala, že takhle mají ten ocas už měsíc, možná i déle.
Díky za rady.
Opět málo informací.Chtělo by to vědět,v jak velkém akva.závojnatka žije,jak je velká,jakou má teplotu vody,s kým je v akváriu,čím je krmená,jaká je tam filtrace,a alespon zhruba znát parametry vody.Většinou se dobereme k tomu,že ryby žije v naprosto nevhodných podmínkách a z toho pramení většina Vámi popsaných problémů.Ale nebudu předbíhat a počkám na více informací od Vás.
0 01.06.2012 20:07 Petra – bakteriální rozpad ploutví
Prosím o radu,mám jednu závojnatku,tmavě modrou.Nevím co se s ní děje ,ale často my polehává na dně akvárka a všimla jsem si,že na prsních ploutvích má takové chomáčky rosolu a normálně odpadávaj kousky ploutví.Dnes už i na zadní plouty má dvě díry.Jsem začátečník,mám dvě akvárka,větší mám v poho,tam jsou neonky,cucáci a žijou dobře.Ale závojnatka je v menším,protože je špindíra a teda nic moc.Vodu měním cca 1/3 za týden.Poradíte co dělat?děkuji
Je to možné, není vidět ty ryby
K té toleranci...No jistě, toleranci si ty ryby samozřejmě dalšími a dalšími odchovy v zajetí bezpochyby vytvoří...ale "pamatují" si z čeho přišly a když jim to člověk poskytne, je to poznat...
Můj názor je ten,že tím ph to nebude.
Ale já tam neměla 6,5, nejníž to mohlo spadnout fakt jen na takových 6,7 - 6,8 - ty barvy jsou děs. Ale bylo to jen o trošku světlejší, než ten porovnávací roztok pH 7. Navíc jsem takové pH měla dřív vždycky, protože jsem přidávala CO2 už od začátku. Pak jsem jen na čas přestala a pH stouplo na nějakých 7,5, ale jen dočasně - tak měsíc, možná dva. Nikdy dřív jsem s nimi neměla vůbec žádný problém, takže se mi nezdá, že když měli i dřív stejný podmínky a byli v pohodě, tak teď by jim to způsobilo takovou paseku během pár dní. To bych spíš viděla fakt na toho čichavce, je teď fakt ostrej, útočí i na mě, mrcha.
V jejich domovině,řece Mamberamo ,je ph mezi 7.0 až 7.5.Takže vzhledem k tomu,že se zřejmě stoprocentně nejedná o importované kusy,se u nich vytvořila určitá tolerance.
Také jsem je choval ve trojkové vodě...ale výměna vody byla denně. Sodu jsem sypal lopatou...
Edit - jen zkusmo u některých druhů jsem projel místní atlas...jen u těch praecoxů je to pH pod 7....
6,5 není lehce, ale dost. Vycházej z toho, že vyžadují stálý přísun čerstvé vody. Aby nedocházelo k okyselování. Pocházejí z vod, které jsou sice měkké, ale vlivem podloží je jejich pH téměž vždy nad 7. Takže informace rádoby tvůrců internetových atlasů vychází z informací, které nejsou správné.
Nevím kolik je těch ryb a kolik je spolubydlících, ale stovka skutečně může být málo na to,aby stačila týdenní čtvrtinová obměna vody.
Přiznávám se bez mučení, že na duhovky jsem měl hodně dobrého učitele...
Já jsem choval G.diamant. při ph okolo 6.7,6.8 a neměl jsem žádný problém.
A odkdy nemůžou mít gavúnci pH pod 7??? Ještě jsem o nich nenašla jedinou takovou informaci, všude, kam jsem se dívala (včetně atlasu tady), je pH 6,5 - 8, Akvarko.cz uvádí dokonce 5,5 - 6,5 (ale tomu nevěřím). To mi neříkej, že by všude byly takovéhle údaje, kdyby jim pokles pH na 6.7-6.8 způsobil, že se jim do dvou dnů rozpadnou ploutve. Kdybych to měla jen z jednoho zdroje, tak neřeknu, ale fakt jsem nikde informaci, že by gavúnci nemohli mít pH pod 7 (obzvlášť takhle lehce pod 7), nenašla.
Fidorka napsala: Zatím jsem změřila jen pH a dusitany - dusitany téměř neměřitelné (lehounce růžové), pH je teď zpátky na 7,5, burčák už mi dobublal. Když byl rozjetej, tak pH kleslo nejvíc tak na 6,7, níž ne, nebublala jsem nijak intenzivně, reakce byla dost pomalá. Dusičnany zatím nevím, změřím je večer, ale ještě nedávno (než jsem začala s burčákem) byly dost nízko, tak na 20 max. Tak by snad nemohly nějak extrémně vylítnout, obzvlášť když měly kytky CO2. Jedině mě napadlo, že by se ty procesy "kazení vody" zrychlily kvůli té vyšší teplotě.
Jinak gavúnci se chovají úplně normálně, dokonce ráno jako obvykle proháněli baby. Ploutve mají nejhorší chlapi, holky míň, a všichni to mají nejvíc na ocasu, pak míň na horních ploutvích, a někteří i vzadu na spodních ploutvích. Žádné změny ve zbarvení ploutví nebo těla nepozoruji. Nepovedlo se mi to zatím vyfotit (chvilku nepostojí, a když ano, tak mají ploutve stažené k tělu). Jiné známky poškození jsou jen dvě trochu bělavé tlamky (ale to mají gavúnci často a vždycky to rychle samo zmizí) a jeden kluk má na boku ještě nějaké malé zranění, vypadá to jako lehce odřené šupiny. A když jsem ráno pozorovala akvárko, tak si říkám, jestli jim prostě nedal tentokrát víc zabrat ten čichavec - už týden hlídá mladý a tentokrát je obzvlášť protivnej, fakt agresivní. A gavúnky nesnáší nejvíc - jsou v tom akvárku hned po něm největší, a navíc i nejvýraznější a nejdrzejší. Tak si říkám, jestli je přece jen nezrasil takhle on. Nebo se něco nastartovalo ze stresu z něj.
Ne že bych si myslel, že musí dojít na moje slova...
Duhovky a pH pod 7???
No to nee. Takže držet nad 7 a osolit vodu.
Zatím jsem změřila jen pH a dusitany - dusitany téměř neměřitelné (lehounce růžové), pH je teď zpátky na 7,5, burčák už mi dobublal. Když byl rozjetej, tak pH kleslo nejvíc tak na 6,7, níž ne, nebublala jsem nijak intenzivně, reakce byla dost pomalá. Dusičnany zatím nevím, změřím je večer, ale ještě nedávno (než jsem začala s burčákem) byly dost nízko, tak na 20 max. Tak by snad nemohly nějak extrémně vylítnout, obzvlášť když měly kytky CO2. Jedině mě napadlo, že by se ty procesy "kazení vody" zrychlily kvůli té vyšší teplotě.
Jinak gavúnci se chovají úplně normálně, dokonce ráno jako obvykle proháněli baby. Ploutve mají nejhorší chlapi, holky míň, a všichni to mají nejvíc na ocasu, pak míň na horních ploutvích, a někteří i vzadu na spodních ploutvích. Žádné změny ve zbarvení ploutví nebo těla nepozoruji. Nepovedlo se mi to zatím vyfotit (chvilku nepostojí, a když ano, tak mají ploutve stažené k tělu). Jiné známky poškození jsou jen dvě trochu bělavé tlamky (ale to mají gavúnci často a vždycky to rychle samo zmizí) a jeden kluk má na boku ještě nějaké malé zranění, vypadá to jako lehce odřené šupiny. A když jsem ráno pozorovala akvárko, tak si říkám, jestli jim prostě nedal tentokrát víc zabrat ten čichavec - už týden hlídá mladý a tentokrát je obzvlášť protivnej, fakt agresivní. A gavúnky nesnáší nejvíc - jsou v tom akvárku hned po něm největší, a navíc i nejvýraznější a nejdrzejší. Tak si říkám, jestli je přece jen nezrasil takhle on. Nebo se něco nastartovalo ze stresu z něj.
Taky nenašel, jsou tam jenom fotky z 5.5.12, nicméně jak píšeš, parametry vody, tam bude ten pes zakopán.
romant napsal: Pokud by to byla opravdu bakterka, tak bude za pár dní po rybách a to bych řekl, že není Tvůj případ. Osobně si myslím, stejně jako kolega, že bude rozhoupaná voda, takže ta intenzivní výměna vody je velmi dobrý postup. Když budeš v tom měření, tak bych si ověřil hodnotu Ph, protože je možné, že ten burčák zafungoval a hodnota Ph šla dolů a reakce ryb v podobě potrhanejch ploutví, jak popisuješ by tomu mohla nasvědčovat.
Osobně si myslím, že příčina bude někde úplně jinde, pokud tento jev nebude doprovázený dalším poškozením kůže...Praecoxy jsou totiž prototypem toho jak ryba reaguje na nekvalitní vodu. Prakticky hned v prvním okamžiku, kdy to začíná být neúnosné jí naskáčou vředy na povrchu těla a teprve pak to jde do do dalších částí...Tu rybu jsem na avizovaných fotkách nenašel, ty jo?
Pokud by to byla opravdu bakterka, tak bude za pár dní po rybách a to bych řekl, že není Tvůj případ. Osobně si myslím, stejně jako kolega, že bude rozhoupaná voda, takže ta intenzivní výměna vody je velmi dobrý postup. Když budeš v tom měření, tak bych si ověřil hodnotu Ph, protože je možné, že ten burčák zafungoval a hodnota Ph šla dolů a reakce ryb v podobě potrhanejch ploutví, jak popisuješ by tomu mohla nasvědčovat.
Ahoj.Podle mých zkušeností,je G.diamantový a Gavůnci obecně,ryba velice citlivá na kvalitu vody v akváriu.A setkal jsem se právě s tímto problémem v akváriích,kde byla z nějakého důvodu zanedbána ůdržba,a z toho pramenící zvýšená hladina dusičnanů ve vodě.To by mohl být důvod toho rozpadu ploutví.Proto moje rada je:zkontrolovat funkci filtru,změřit hladinu NO3 ve vodě a určitě měnit alespon 30 procent vody za odstátou klidně každy 2 nebo 3 den,než se hladina dusičnanů sníží.Pozor bych si dával na plísně,které by mohly napadnout poškozené ploutve.Jako podpůrný prostředek pro jejich regeneraci by mohl pomoci Aloe gel od firmy Dajana,který mám také vyzkoušený.
Mám problém, s mýma rybkama to vypadá zle... Vypadá to na bakteriální rozpad ploutví, schytali to hlavně všichni gavúnci diamantoví, ty mají dost potrhané všechny ploutve, a některé z ostatních ryb mají trochu vykouslý ocas. Je to prezentace Kvakvárko, nic jsem poslední dobou neměnila kromě toho, že jsem začala bublat burčákem - dřív jsem ale CO2 taky dávala. Vodu měním týdně 20-25 l ze 100 litrů, odstátou pár hodin. A kvůli počasí se mi občas zvedla teplota z 26 na 28-29. Čím to může být a co mám dělat? Vypadají v pohodě, plavou, žerou, ale ty ploutve vypadají strašně...
no taky si myslím že čersvá voda bude nej byla jsem si koupit testy na vodu No3 a ph ale neměli dnes mi v menším akva uhynula jedna molla samice ta co se mi vždycky první začala krupici po léčbě už byla fajn a bez příznaků vypadala ok a dnes příjdu z práce a byla tvrdá samec odolává ale připadá mi to na ten rozpad protože ma prsní ploutve neuplé proto mu i plavání dělá problém jen podle toho co jsem četla už by měl dávno uhynout a stále se drží konečně jsem ho chytila a uvažuju že ho asi šetrně utratím a budu sledovat a vyměnovat vodu uvidíme co se vyvrbí dál až seženu ty testy změřím vodu
Doporučení ode mě je možná fádní, ale pokrčoval bych v té vodoléčbě. Pokud je akvárko v období pokrupičkovém a byť bylo použito šetrné léčivo, tak i přesto bych ty popisovaný stavy přisuzoval rozhoupaný vodě.
no tak dnes jsem si všimla na betě a jedné platě že mají na ocasu rozdělené članky od sebě nechybí žádná čast jen je ten ocas rozdělený po žebrování tak teda nevím co s nima molyna zatím žije ale pohybuje se jen u dna
Nasaď vodoléčbu a uvidíš, je klidně možný, že ho ta krupice tzv. načala.
chci se zeptat mám samce molly širokoploutvý už týden je divný má strnulé pohyby divně plave chtěla jsem jej odlovit do menšího akva kvůli pozorování co se s ním děje ve větším se mi pořád schovává ale je tak rychlý že jej nemůžu chytit jen jsem ho chudáka doplašila ležel u dna tak jsem myslela že pojde a on funguje pořád a stále polehává u dna jen jakmile jej chci ulovit je jak střela a teď se mi zdálo že má nějaké jak okousané prsní ploutve pohybuje se divně u dna ostatní ryby jsou ok nicjim neschází jen dodám že jsem přelečovala krupici která se mi u jedné rybky rozjela ale všichni jsou už ok jen tenhle chlapec mi dělá potíže a nevím co s ním a taky nechci aby se mi nakazili všichni ostatní léčila jsem eSHA exit a 2000 tak nevím co se s ním děje
Hodně živorodek znamená kolik?
JEŠTĚ JSEM ZAMNĚLA NAPSAT AKVA JE KRYTÉ POKLOPEM(KOUPILA JSEM AKVARIJNÍ SET).TAKŽE ŽÁDNÁ ŠPÍNA TAM NEMŮŽE PADAT.
DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚD.ČIŠTĚNÍM AKVA TO ASI NEBUDE.AKVA ČISTÍM TÝDNĚ 1/3 VODY,NEJDŘÍV POŘÁDNĚ ODKALÍM(MÁME HODNĚ ŽIVORODEK),ŽIVÉ ROSTLINKY MÁM 3. FILTR MÁME RESUN 2002(40-230 LITRŮ) V AKVARISTICE NÁM ŘEKLI ČISTIT TAK ZA PŮL ROKU,TAKŽE NA TEN JSEM ANI NEŠÁHLA.VODA JE 25 STUPNŮ."BETÁKA" JSEM PŘESTĚHOVALA DO SAMOTKY A POUŽILA MULTI-MEDIKAL.TAK UVIDÍME PŘIPADÁ MI ŽIVĚJŠÍ A NEMÁ TAK RUDOU HLAVU A ŽÁBRY.VÍM,ŽE JE RYCHLEJŠÍ A SNAD I LEVNĚJŠÍ KOUPIT JINÉHO,ALE TOHLE JE NÁŠ "SLÁVISTA" A DCERKA HO MÁ NEJRADĚJI ZE VŠECH RYBIČEK.DÍKY JANA
Rybu bych odlovil do separé nádrže se vzduchováním a aplikoval bactopur od sery, to doporučení odlovení je z důvodu ochrany akvária před likvidací nitrifikačních bakterií, k čemuž použitím toho léčiva dojde. O akvárium kde ty ryby jsou je třeba správně pečovat a to pravidelnou týdenní výměnou 1/3 vody, odkalením dna(dle potřeby). Je dobrý tam mít živý rostliny, teplotu ne nižší 25 stupňů, nádrž přikrytou krycím sklem, nepřekrmovat, filtr čistit až v momentě, kdy se ohlásí výrazně sníženým tokem vody. Než bude k dispozici příslušné léčivo, tak denně měnit 1/3 vody. Je docela dobrý si zvážit, zdali cena léčení je úměrná ceně té rybky, možná drsné, leč pravdivé. Osobně si myslím, že ty problémy jsou vyvolaný nedostatečnou, či nesprávně prováděnou péčí o akvárium. Něco málo ke studiu
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky 0 17.03.2012 09:46 JANA – SAMEC BETA -PLOUTVE
PROSÍM O RADU. MÁME SAMCE BETY CCA 4 MĚSÍCE.CELOU DOBU OK,ALE TED POSLEDNÍ 4 DNY JE SPÍŠ ZALEZLÝ V JESKYNI MÁLO PLAVE(PŘEDTÍM AKVÁRKEM REJDIL).NYNÍ ZAČAL VÍC PLAVAT,ALE NEZDAJÍ SE MI JEHO PLOUTVE. JSOU JAKOBY SLEPENÉ A KONCE ROZTŘEPENÉ(NEJDE MI TO MOC VYFOTIT).PLÍSNĚ JSEM SI NEVŠIMLA(JE BÍLÝ PERLETOVÝ + VÍNOVÁ-TĚŽKO JE TO VIDĚT).NORMÁLNĚ ŽERE.AKVA ČISTÍME KAŽDÝ TÝDEN(54 L).VODA ČISTÁ,PRŮZRAČNÁ.MÁ NĚJAKOU NEMOC NEBO JE TO V POŘÁDKU? DÍK ZA ODPOVĚD JANA
Určitě je lepší poslechnout romanta, než tam zbytečně dávat nějakou chemii...
Ta je až pro případ nouze...a to tohle není
Já za sebe určitě tu vodoléčbu, protože je-li tzv. rozhoupaná voda, tak ty výměny jsou dobrým opatřením ke stabilizaci.
Stalo se tak při včerejšímu proprání filtračních hmot (vymačkání ve vodě z akva). Dusitany mám na nule, dusičnany však 25-30. V případě, že by se stav nezlepšoval, jakou léčbu doporučuješ vzhledem k přítomnosti pancerníčků?
Pokud bude ryba v dobrých podmínkách, tak se to zacelí samo, proto doporučuji ty výměny vody. Nesolil bych, jenom měnil vodu.
Snad tomu tak bude, děkuji. Starosti mi dělají ty tvě drobné dírky. Dokáží se samy zacelit i bez použití léčiva? V akva mám také panceřníčky panda a skvrnité, jaké množství soli v tomto případě snesou?
Na bakterku to nevypadá. Tu ploutev má možná trochu pocuchanou. Naordinoval bych lehkou vodoléčbu v podobě častějších výměn vody, to by mělo stačit.
0 26.02.2012 21:03 Vrtule – Bakteriální rozpad ploutví - Betta
Ahoj, prosím o radu ohledně podezření na BRP u samce Betty. Dnes se u něj zhruba v polovině ocasní ploutve objevily dvě drobné cca 3 mm dírky. Na obrázku není moc patrné. Do akva jsem přidala sůl a aquatan. Nevím však co dál, díky za rady.
Na těch koncích paprsků těch ploutví je vidět, že jsou "užírány", takže léčení se nevyhneš.
Především zlepšit kvalitu vody
Pravidelná údržba a výměna vody + kvalitní krmivo je nejlepší prevence
Tohle je foto ještě před nemocí jen pro lepší představu, aktuální foto musím pořídit odpoledne. Vodu měním pravidelně a rybku se snažím nepřekrmovat, akvárko je zakryté, součástí nového akvária bylo právě i krycí sklo, takže teď by snad měly být podmínky v pohodě. Díky za radu ohledně léčiv, tyhle věci Vám většinou při koupi ve zverimexu nikdy neřeknou ... Jinak odpo pošlu foto aktuálního stavu, ploutvičky nám trochu prořídly no
Edit: Tak přikládám foto aktuálního stavu rybky, když se podíváte je vidět že dolní ploutvičky nejsou stejně dlouhé a je vidět že kousek u pár odpadl !
Ta teplota samozřejmě souvisí s tím prostředím, pro bety je dobrý aby to nebylo méně než 25 stupňů, akvárko s živejma rostlinama, plouvoucí mají bety rádi. Pravidelná týdenní výměna 1/3 vody, udržba dna, ryby moc nepřekrmovat, nádrž je dobrý mít přikrytou krycím sklem, může se stát že se nachladí když se nadýchají studenějšího vzduchu. Jnak při tom případným léčení je dobrý dodržovat návody. V případě použití toho Bactopuru bych tu rybku léčil v separé nádrži, protože dojde k narušení biologický rovnováhy a použití ve společenským akvárku by zbytečně vymlátilo nitrifikační bakterie. eSHa 2000 je v pohodě, ta je vůči okolnímu prostředí šetrnější. To jestli je tu rybku nutný skutečně léčit to napoví její aktuální fotka.
Edit: Tak podle té fotky bych léčivo nepoužíval, pouze zajistil ty správný podmínky v nádrži a častěji měnil vodu, to bych viděl jako dostatečný, ale třeba se vyjádří ještě někdo další.
Te mi došlo, že jsem vlastně nepřiložila to foto při koupi, takže přikládám a odpo vyfotím teď ... Já jsem se právě dočetla, že by to mohlo být způsobeno i příliš nízkou teplotou vody, takže jsem pořídila nové i s topítkem, ovšem bohužel díky dodavateli jsem te musela topítko vrátit takže zase jen čekáme. Dříve sem pozorovala i kousky ploutviček (těch červených roztřepených) na dně akvárka, ale teď jsem zatím nepostřehla ani bílou plíseň na ploutvičkách a ani odpad ploutviček. Jinak díky za radu, podívám se po těch léčivech. jinak jako "hodně rozjetý" bych to nenazývala, nemyslim si, že by se nějak trápil, žere normálně aktivní je taky a problém při pohybu sem nepozorovala ...
Ta hlavní příčina, kdy se problémy s bakteriálním onemocněním objeví je ve špatným prostředí v němž je nucena ryba přebývat, takže pokud pomohlo už ono přemístění do nového akva, tak to o něčem svědčí. Pokud je ryba napadena bakteriální nákazou, tak na spolehlivé se zbavení této je nutné tu rybu léčit správným léčivem(třeba eSHa 2000, nebo Bactopur). Jako další možnost, pokud je to již hodně rozjetý, je lepší jí utratit.
0 30.01.2012 09:53 Kat. Prosím o radu,mám už pár měsícu samečka Betty a po cca dvou měsících jsem začala pozorovat malé chomáčky plísně na ploutvičce a poté mu ploutvička od části kde začala plesnivět odpadla. Předpokládám, že se jedná o BRP, ale jak mám BRP předejít ? Vyšší teplota, špatná voda nebo snad krmivo ?
0 18.12.2011 21:18 drkatka Ahoj!
Chci se zeptat, jestli je tohle BPR? samečci už to mají celkem dlouho, ocasní ploutve vybledly i samičkám. Vše v normě, krom toho
Mrkni se třeba sem, kde se o bojovnicích dočteš docela hodně
www.splendenspower.cz
Jinak souhlas k kolegyní s tím, že je to taková var. bojovnice a nic jí není.
No dle mého názoru je to sameček, to zabarvení ploutví je genetické, takže to tak má být, možná to trochu vybledlo proto to vypadá jako krev. A pokud to je sameček, tak může mít ploutve trošku potrhané. Já na fotce alespoň nic závadného nevidím. Pokud žere atd. tak bych to nechala být.
0 05.12.2011 10:14 Calliente – Bakteriální rozpad ploutvý?
Ahoj, chci se na něco zeptat. Moje samička betty (aspoň sem jí koupila jako samičku) má na konci roztřepenou ploutev i na hřbetní. Ale jak sem četla níže, tak rozpad má prý rychlý průběh cca 2 dny. A ona už to má dobrý 3 týdny určitě. Nejdříve jsme dělali vodoléčbu asi 14 dní, nic. Tak jsme koupili baktopur od Sery a včera jsme jí kápli 3 den poslední dávku dle návodu. Ale má to pořád stejné. Nevím co by to už mohlo být a jak se toho zbavit =o(
Nenapadá vás něco? Prosím pomocte mi s tím nějak....Děkuju všem za radu.
PS: A to jak má červení zbarvení lehce v ploutvy, má u úplně rudé jako krev. Foto nic moc, ale líp to nešlo. Jsou tam vidět ty bílé žíly v ploutvy a trochu roztřepené ty konce.
0 22.10.2011 14:48 Theresa – Karantena
15l
TetraPlant Complete Substrate
Hagen Glomat Controller
Glossostigma elatinoides
malokvětka 'Cuba'
kryptokoryna Wendtova "Brown"
obyvatel: Betta
0 22.10.2011 14:47 Theresa – Nadrz
Spolocense akva v ktorom bola betta
50l akva
5x Egeria densa
Riccia fluitans
Glossostigma elatinoides
malokvětka 'Cuba'
kryptokoryna Wendtova "Brown"
TetraPlant Complete Substrate
Hagen Glomat Controller 1 x 20 W
rybky- Bola tam BETTA , ľx mecun mexicky , 10x tetra neonova
Tak vzhledem k tomu, že nevíme nic o Tvojí nádrži, kde jsou předmětný rybky chovaný, tak by tio rozhodně chtělo více informací a nejlepší je mít nějakou prezentaci nádrže, aby bylo z čeho vycházet. Velmi obecně lze říci, že to chce udržovat akvárko v čistotě a pravidelně měnit vodu, nepřekrmovat a u Bet se rozhodně hodí plovoucí rostliny.
EDIT: Tohle vlákno je bakterce přímo věnovaný
rybicky.net/forum/413 0 22.10.2011 14:22 Theresa – diky
dakujem, skusim to...
A dnes mi skapal mecun mexicky , vcera som ho videla pri filtry ako sa nechava "nabublinkovat
" a rano uz bolo po nom a bola to samicka a asi pred dvoma mesiacmi sa zmenila na samceka
moze to mat nieco spolocne s tou bettou ???
Zkusil bych Bactopur od Sery. Léčbu provádět v karanténní nádrži a postupovat dle návodu. Použitím tohoto prostředku se naruší činnost nitrifikačních bakterií, tak proto je lepší postiženou rybku léčit mimo společenského akva.
0 22.10.2011 14:16 Theresa – hm
Ach,ja som zacala s chovom tejto rybky len pred dvoma mesiacmi,doteraz som akva nemala....
:( a da sa to liecit??? On totiz bol vystavnou ryybkou, mam ho od kamosky, ktora s nym chodila na vystvu
Spravny chovatel musi byt schopen svoje ryby utratit pokud je treba... Melo to byt uz v utery vecer.
0 22.10.2011 14:07 Theresa – Bakterialny rozpad ....
Ahojte, mam samceka betty sp.
Pondelok- nasla som ho lezat na dne 30l akva.
Utorok- Viditelny rozpad plutiev
Streda- velke hrce na hlave a pod hlavou :(
Stvrtok- dala som ho do karanteny (15l
Piatok- nechcel jest
Sobota- je v karantene voda 26°C-27°C , betta je na hladine akva. , ma akoby dohryzane usta a hlavu... :(
Neviem co robit
Co s tym???
ono se to projevilo až pá dní po nákupu a hlavně vzhledem k ceně ryb se mi tam nevyplatí jezdit..
Já bych ti poradil, že když ti řekli že vědí že mají nemocné rybky a prodávají je, abys je vrátil (včetně mrtvého samečka) a vzal si zpět peníze. Vědomě prodávat nemocné rybky je zločin.
Ahoj,chtěl bych se zeptat na několik věcí ohledně BRP. Jak dlouho trvá léčba? Nebo jak se pozná že můžu léčbu ukončit? Doroste postižená ploutev(u endlerky)? Koupil jsem samečka a dvě samičky. Samečkovi během půldne zmizela půlka ocasní ploutve a jedna samička se začala schovávat.Druhý den jsem šel do tohoobchodu kde jsem je koupil a tam mi potvrdily že je to BRP a že u nich to mají všecny endlerky z poslední dodávky,takže jsem si to dones od nich.Poradili mi zvýšit teplotu na 30° a posolit vodu.Když jsem přišel domu tak sameček už to měl za sebou.Udělal jsem to co mi poradily a za dva dny se samička začala zase ukazovat. takže předpokládám že to zabralo,ale chybí jí hřbetní ploutev. A nevim jestli je vyléčená nebo mam pokračovat.
Oká
Ty patentky jsem myslel mražený. Tím živým jsem měl na mysli třeba dafnie, komáří larvy, buchanky apod.
Patentky mám, ale mražený.. Zkusím,třeba něco zobne.nechám jí v té karanténě co nejdýl..a aby se tam necítila špatně, hodím jí tam kamínky a kytky a dokud pořádně nevyroste, nechám jí tam.. ještě jednou moc díky
Na dostatek úkrytů bych nesázel. Ta pravděpodobnost, že se tak ten pár k té utlačované rybce bude chovat stejně je velmi vysoká. Jinak té rybce v rekonvalescenci dej nějakou dobrotu, třeba patentky, ideál by bylo něco živýho z přírody.
No toho se taky bojím. I když musím říct, že takle hnusní na ní jsou až poslední dobou a to především když samec začne tvořit hnízdo a chce se třít. Nevím, jestli to je normální, nebo je tak aktivní, ale oni se s tou samičkou třou pomalu každý týden. Vím, že bych je měla přendat do jinýho akva, ale to bohužel nemám, tak spolíhám na dostatek úkrytů a kytek, co mají v tomhle akva. Jinak s ostatníma rybičkama jsou v pohodě a vůbec si jich nevšímají. Naštěstí cca max. za 3 dny se samcovi hnízdo rozpadne (asi to ještě pořád neumí) a pak jsou na sebe všichni tři hodní. dokonce samičky pak spí společně na jednom lupeni
Teď to ale malá odnesla dost no. Tak doufám, že aspoň začne žrát. Snad to dopadne dobře. Teprve se v tomhle oboru zabíhám, tak jsem ráda za každou radu
Je otázkou, jak se k ní zachovají její utlačovatelé. Je velká pravděpodobnost, že až se zmátoří a Ty jí vrátíš nazpět, tak se situace bude opakovat, bohužel.
Děkuju moc.. je mi jí chudinky líto. Snad se brzo zotaví a víc vyroste, abych jí mohla vrátit zpátky do akva. V tý vaničce mi přijde, se tváří, že je tam za trest
Podle toho jak to popisuješ, tak to BRP nebude, ale ta samička je prostě utlačovaná a ostatní jí takhle zřídili. Velmi často bych jí v té karanténně měnil vodu a použij třeba Acriflavin, což je protiplísňový přípravek, tak aby se podpořilo hojení těch ploutví.
EDIT: Pokud nebude po několika dnech viditelný zlepšení, tak lze použít eSHa 2000, nebo ještě těžší kalibr v podobě Baktopuru od Sery, tím bych určitě léčil v té karanténně, dojde k likvidaci nitrifikačních bakterií.
0 23.09.2011 10:14 Vendy – betta bojovnice
ještě přidávám jedno foto.
omlouvám se za kvalitu. snad je na nich něco poznat.
0 23.09.2011 10:12 Vendy – betta bojovnice
Ahoj, ráda bych vás poprosila o radu, i když možná trochu mimo téma. Mám samce bojovnice a k němu dvě samičky v 54 l akva. Samec a větší samička neustále okusujou a útočí na menší samičku. Břišní ploutev má celou roztřepenou, ze zadní jí zbyly jenom okraje a včera jí dokonce ukously i tu malou ploutvičku u žaber. Hned jsem jí odlovila do plastový vaničky. Prý existuje nějaký přípravek na podporu růstu ploutví. Ta zadní už jí snad trochu dorůstá, ale bez té malé u žaber se nemůže moc dobře pohybovat, včera po odlovení se dokonce pořád převalovala na bok, až jsem si myslela, že už to má za sebou. Za chvíli se ale zberchala, akorát žrát vůbec nechce. Můžete mi prosím někdo poradit buď ten přípravek, nebo co dělat, aby ti dva jí nechali být? Samičky by přitom měly být stejně staré, jsou koupené společně z jednoho akva na začátku července. Zatímco ale druhá samička vyrostla rychle a už se se samcem pravidelně tře, takle malá roste hodně pomalinku. Kdyžtak dávám i fotky, pro případ, že by to třeba nebylo tim okusování, ale právě tou nemoci BRP. Děkuju moc.
Nasadil bych vodoléčbu v podobě častý, klidně denní výměny klidně polovinu vody v akváriu. Vypadá to, že to akvárko je ještě nedoststečně tzv. zaběhnutý a tou výměnou vody se bude suplovat činnost filtru, jenž je prozatím nedoststečně osídlen nitrifikačníma bakteriema, který ostatně žijí i jinde v akváriu. Do akvária bych nepřidával žádný nový rybky a krmil bych velmi zlehka.
0 05.09.2011 21:04 kacka – brp - pavi ocka?
Ahoj,
potřebuju poradit jestli jsou má paví očka postižená touto nemocí.. Mám jich celkem 5.
Samičky vypadají v pohodě, ale samečci... Ocasní ploutvička ztrácí od kraje barvu - je průsvitná, je to asi 1-2mm.. Ze začátku to bylo ještě méně a zdá se mi, že se to pomalinku rozšiřuje dál. Rybky mám týden (akva předtím jelo týden a půl bez rybek). Filtr mám, vzduchování ne. Ph, jsem měřila a je OK. Rybky žerou normálně, reagují na mne. Může to být BRP? Jak léčit paví očka?
0 14.08.2011 12:27 Olivela ...toto BRP asi nebude
BRP ma rychly priebeh...
za 2 dni sa plutvy rozpadnu uplne a to je uz aj po rybe...
na toto co popisujes urcite Esha 2000 staci
0 19.07.2011 08:33 ludva10 – BRP
Ahoj. Tak bohužel u mých bet se také objevil bakteriální rozpad ploutví. Asi před 2 dny jsem si všiml, že má moje beta samec konečky ploutví jakoby býlé až průsvitné. Dnes ráno jsem si všiml, že na jednom konci je dokonce i chomáček plísně. Tak jsem hned aplikoval Eshu 2000. Ted večer jsem zase viděl, jak samice vyjíždí po samečkovi a dokonce mu i ukousla kousek ploutve. Tak jsem ji odlovil do 5l zavařovačky a přitom si všiml, že i ona má asi BRP - má okraje jakoby malinko průsvitné.
Proto bych se chtěl zeptat na rady jednak na účinnost Eshy 2000 ( kdy je pozorovatelné zlepšení, zatím po 24 hod. spíše větší zaplísnění konečků ), tak jestli mám do vody přidat např. sůl ( 1 lžičku ? ) nebo raději použít jiné léčivo. A přidat třeba Sera Fishtamin? Akva 25l, týdně měněna třetina vody, osazenstvo betta samec a samice, malý ancistrus. Moc dík
Pokud těm rybkám není nic jinýho, než jenom to rozřepení plouví a normálně žerou a chovají se normálka, jak píšeš, tak si myslím, že při vhodný péči o akva budeš za pár dní vidět, že se jim to spravuje. Pokud jsou v akvárku živorodky a trošku více se krmí a méně mění voda, tak se vody tzv. velmi rychle kazí a podmínky pro chovance jsou zhoršený a to roztřepení ploutví může být právě reakcí na tu vodu, která je v důsledku agresívnějších výkalů těch živorodek více kyselá a rybky mohou zareagovat takto.
takze si muzu v klidu pancernicky a ancika nechat?
Možná, že Ti to příjde divný, ale řekl bych, že jeda z možných příčin Tvých problémů je přehnaná hygiena a to jmenovirě to Tvoje týdenní čištění filtru. Filtr čisti až kdy jeho výkon viditelně klesne a to si myslím, že nebude po tom týdnu, to se ani kloudně nestačí trochu solidně namnožit nitrifikační bakterie, který tou neustálou očistou likviduješ. Ta výměna vody je naprosto v pořádku, ale s tím filtrem bych tzv. zachovával klid a nechal ho řádně zašpinit, tak aby mohl plnit svoji funkci. Rybky dej do toho nově založenýho akva až tak po 14 dnech, ale ne všechny a postupně je přidávej a v tom akvárku můžeš vodu měnit častěji než jednou týdně.
Ahoj kolegové akvaristé, mám problém s pavíma očkama. Už delší dobu je trápí rozpad ploutví a umírá jedna za druhou, i když je léčím baktopurem. Teď je mám rozdělené v karanténních nádržích a nevím co s nimi, pravděpodobně je vyhodím a založím nový chov. Problém mám ale při představě, že bych měla vyhodit páreček pancéřníčků a vyrostlého ancíka, tyto tři ryby jsou s nimi celou dobu a roztřepené ploutve mají vvšichni tři už dlouho, ale jediní jsou aktivní a žerou. Nejsem si ani jistá jestli jsou nemocní a ani nepoznám, jestli se nějaká ryba uzdravila, ale nežerou, mají špatné ploutve a obtížně plavou. Bojím se aby mi pancéřníčci a ancík nenakazili nově koupené rybičky. Původní akvárium jsem řádně vyčistila a už týden je zaběhlé. Doufám že rostlinky a šnek nic npřenášejí a nové rybky můžu koupit bez rizika nakažení. Děkuji za rady.
0 02.05.2011 22:34 jamap [11] - Živorodky a poslední
Vertikální čára na těle je na skle akvaria.
0 02.05.2011 22:30 jamap [11] - Živorodky ještě bych doplnila že ryby jsou krmeny vločkovým krmivem Tetra menu mix, LON plant, LON mix a občas (1x týdně) mraženým krmivem v kostkách nitěnky/dafnie/Artemie
Následně přikládám i předešlé fotky, kde je vidět špatný stav ploutví a na druhé fotce počínající změna zabarvení pod tlamkou...asi dvakrát tento nádech přešel do zbarvení úplně bílého.
Jětě jednou díky za rady a tipy.
0 02.05.2011 22:21 jamap [11] - Živorodky Zdravím všechny ve spolek.
Obracím se u vás zkušenějších o radu. Mám už třetí měsíc samečka Betty a od začátku po přemístění do akvária se mi nějak nepozdává. Začalo to tím, že po přinesení domů asi po týdnu začal přicházet o pigment a přišlo mi, že se třepí konečky. To byl v akvárku 20l sám. Po přeléčení Bactopujem a jakési stabilizaci stavu, byl přidán do 100l akvaria k mečovkám a ancitrusům do zaběhnutého akvárka...cca měsíc vypadalo, že je vše v pohodě, ale pak se u všech ryb objevili bílé výkaly a akvarium bylo kompletně přeléčeno na vnitřní parazity - léčeno Entizolem a flagemolem. Betťák za tu dobu sice nezískal zpět barvu, ale byl čilý, žral chování v normě, společnost ostatních ryb jen uvítal - u něj jsem bílé výkaly nepozorovala.
Cca před 5 dny jsem zjistila že mu chyběla část ploutve, ale začala dorůstat a teď je v původním stavu, pravděpodobně mechanické poškození.
Dnes jsem u beťáka začala pozorovat bílé konečky na ploutvích (nepodařilo se mi odfotit, ale v tomto tématu se jedná o bílý koneček jenž je na fotce v příspěvku od aja007 ze dne 02.06.2010 17:14. Následně už delší dobu pozoruji u beťáka i v oblasti před ocasní ploutví po obou stranách zduřelé oblasti (jako by měl pod kůži nafouknuté balónky) navíc prsní ploutve má jakoby slepené a výrazněji červené než předtím. Občas u něj pozoruji i bílý flek v oblasti mezi tlamkou a prsními ploutvemy, ale ta skvrna je pouze zabarvení a průběžně mizí a objevuje se, nejsou zde žádné chomáčky či odstávající šupiny.
Parametry akvaria: 100L, osazení 1 samec Tuxedo + 2 samice, samec a samice mečovky obyčejné červené (přesný název se mi teď nechce hledat), 1 samice Guppky, 2x ancitrus - samci, 2x trnovec (umístěni jen dočasné). V akvariu jsou živé rostliny, které rostou bez problému, řasy se nevyskytují, šneci nejsou. PH 7, KH 5, GH 12, teplota 25-26°C - hodnoty jsou stabilní. Odkalování v posledních 14 dnech co 3dny s částečnou výměnou vody (pokaždé 20-30l), předtím 1x týdně s výměnou 30l vody za odstátou z kohoutku (Ostrava-Poruba) a s přidáním složky na úpravu čerstvé vody.
Zvláštní projevy pozoruji pouze u samce betty a jsou dlouhodobějšího charakteru a to jen pouze, změna zabarvení - poslední dobou je jeho modrá barva jako u hodně sepraného trika jenž ztratilo barvu a ne zcela 100% stav ploutví, bulky v oblasti před ocasní ploutví, jinak je ok, žere, plave, prohání ostatní rybky a nebo se nechá prohánět.
Je to tedy BRP, jiné onemocnění nebo stresuji zbytečně?
Děkuji za konzultaci případně návrhy co a jak zlepšit, aby byl rybičkám zajištěn dobrý domov.
Také přikládám aktuální fotku Betty s vyznačením problémových partií i když vzhledem k světelným podmínkám nebylo možno učinit lepší fotku.
Ahoj,ja mám podobný problém,mám ho v spoločenskom,60l s inými rybami,dosť sa naháňa,hlavne za samicami,aktívny je stále,potravu prijíma,len tie plutvy..Neviem totiž rozoznať mechanické poškodenie a bakteriálne.
Určitě chytřejší budeš, když projedeš tohle vlákno a jistě se i dočteš o možnostech eventuelní léčby, pokud to nějaká choroba je.
Tak to si ma potešil,ani nevieš,ako
.....Fotka je nekvalitná,preto sa to dá ťažko spoznať.Možno doňho skočila Botia,ona je pán akvárka
..Má na plutvách modré bodky,je to súčasť sfarbenia?Takže mám ešte počkať?Ked´ sa to nezlepší al.zhorší,mám ho začať liečiť,lebo nevšimla som si,že by sa s niekým bil.
Spíš než BRP bych si myslel, že utpěl pár šrámů v nějakým souboji.
Čaute,môj Beťák má pravdepodobne BRP,ako mám postupovať pri liečbe?Oddeliť ho?Aké liečivo by mu pomohlo?Mám nové závojové dániá a nechcem,aby to chytili.Ako dlho ho mám nechať oddeleného a ako spoznám,že ho môžem dať späť?Lebo viem,že tie plutvy ťažko dorastajú,a už vôbec nie hned´ po skončení liečby..
Ďakujem.
Ty roztrepene ploutve nejsou krupicka urcite, pujde o bakterie a u te Betty uz v pokrocilejsim stadiu. A co se tyce toho, ze ma ryba na ocase naznak napadeni bakteriemi, pak to zase zmizi (klidne i uplne samo), stava se to, pozoroval jsem to na Platach. Kdyz to napadeni neni velke, ryba si s tim muze poradit sama, pokud ji to voda ve ktere zije dovoli - takze zase, menit vodu jak to jen jde.
Kdyz se ta ryba da zpet tam, kde to napadeni vzniklo, a znovu se to objevi, je dobre lecit cele akvarko. A ze to neni legrace, ze se tim akvarium cele rozhasi, ano, je to boj, a nekdy hodne kruty, kbeliky s vodou pak litaji sem a tam, clovek se u vetsiho akvarka muze i dost nadrit. Svadel jsem boj s takovym bakterialnim napadenim nekolik tydnu (a to zadna ryba nemela jeste ocas v tom stavu, co ta Betta z fotky), byl jsem nestastny, delal jsem co jsem mohl a nakonec vyhral. Snadne to ale nebylo a jen mi to pri pohledu na akvarko prijde na mysl, beru kbelik do ruky a sup dva ven, sup dva zpet, jen pro muj vetsi klid, kdykoli, klidne i co den. Tohle cloveka nauci si vazit zdravi ryb a letet radeji s par malo kbeliky casteji, nez pak s nimi litat jak sileny furt
.
tak toto je silver molly, vypadá, že je v pořádku - asi to nic nebylo.
Mám ho dát zpět do hl. akva?
Dívala jsem se, ale ne, podle fotografií to není krupička. Dívala jsem se ještě na popis u BRP a plísně, ty fotky jsou tam v pokročilém stadiu. Prošla jsem všechny nemoci a nevím, nic na ty mé rybky neodpovídá.(krom Betty, ten pošel - a myslím že na otravu, která mu způsobila brp a následně plíseň).
Myslela jsem, že gupky mají krupičku, ale asi je to jen pigmentové zabarvení šupin na hřbetě jinde ne, je to spíše pravidelné a lesknou se perleťově, takže krupička díkybohu asi ne. Snad to nic nebude. Chovají se normálně.
Ovšem Betta mohl někoho něčím nakazit. Tak jsem do karantény dala jednu bettu samičku, která má na konečcích ploutví trošku slepené a samce silver molly, který měl na ocásku takový mlhavý flek, ale žádné chomáčky, netuším vůbec co by to mohlo být, dnes se zdá, že už to tam skoro nemá. Pro jistotu jsem je obě dala do toho solného roztoku (lžička soli na 5 l vody), už jsou tam druhý den, nezdá se, že by jim to ubližovalo. Ale nevím, jak dlouho tam můžou být. Posílám foto a prosím, mrkněte na to.
Pokud jde skutecne o krupicku, popis je zde:
rybicky.net/nemoc/ichtyophthirius-multifiliis
A z toho co se tam pise, je jasne, ze rozdil mezi teplotou 28C a 30C tam je, je to jakasi hranice. Zvyseni na 28C bych tedy povazoval spise za nedostatecne pro ucely zahubeni krupicky, sel bych pri takove lecbe nad 30C, jenze je jasne, ze to uz se mnoha rybam libit nemusi.
Obecne, zvyseni teploty v mezich kdy parazit preziva se pouziva proto, aby se urcyhlil jeho vyvoj a co nejrychleji se pozabijelo co lze, protoze kombinace nekterych parazitu a leciv znamena, ze se zabiji jen nektere stadium a parazit se znici tak, ze se hubi postupne vsechno, co prochazi tim hubenym stadiem (neco nelze zahubit na rybe, neco zase nelze zahubit ve fazi vajicek atp.) Proto take nektere lecby trvaji mnoho dni.
Co se tyce soli, pro dlouhodobe koupele ryb se bezne pouziva 2g NaCl na 1l vody (dosti casto uvadeny udaj). Nekde se pise max. 2 dny, jenze ono to hodne zalezi na tom, o jake ryby jde. Nektere dokazi zit a prospivat i trvale v mnohem vyssich koncentracich soli. Da se pouzit i kratkodoba koupel, nema se prekrocit 1h, spise se pise okolo 30min a pak se pouziva az 30g NaCl na 1l vody. Bakteriim se pry takova koupel nelibi, ale nezkousel jsem to, protoze to je tak o tom ryby vykoupat, ale pak je dat do cisteho (jineho) akvaria, aby se znovu nenakazily, ne do puvodniho, a stejne je pak potreba si poradit s akvariem, kde se ty ryby zily. BTW, kuchynska sul neni jen NaCl, je v ni jod, coz nevim jak moc rybam vadi, takze bych povazoval za rozumne si koupit krystalky soli pro sypani peciva (prodavaji to i v TESCO, staci projit regal se soli), ktere jod alespon podle etikety neobsahuji.
Co se tyce primo krupicky, pokud se o ni jedna, neexperimentoval bych a pouzil eSHa EXIT, jak pise Sid. Krupicka je velice bezny parazit a leciva na nej existuji od vice vyrobcu. Rozhodne bych pak doporucil nepodcenit dobu lecby a lecit dal i kdyz uz neni na rybach nic (nakonec to je u leciv v navodech, jak dlouho lecit), protoze neni vyjimkou, ze nekdo oznami, ze se krupicky zbavil, jak to slo dobre a za 14 dni pise, ze uz ji ma zase.
Jsem koukal že to jsou živorodky, už jsem viděl od super chovatelů vodu která byla nasolená na 1300 mikrosiemens, to je podle mne tak 3x tolik co teče v Praze z kohoutku.
Nemáte někdo zkušenosti kam až se dá jít u těchto rybek ?
...Co mám dělat?...
Vygúglujte si pojem "krupička", "kožovec", "Ichthyophthirius"..., mrkněte na fotografie a pokud dojdete k závěru, že vaše rybky touto nemocí skutečně trpí, sežeňte eSHa EXIT a začněte co nejdříve léčit. (Více info na toto téma někde ve zdejších článcích.)
I když to trochu zkomplikuje situaci, i nadále denně měňte 1/3 vody (20 l - to není málo!) za odstátou, vytemperovanou, a to provádějte tak dlouho, až budou NO2 neměřitelné.(NO3 neřešte.)
Denním výměnám vody přizpůsobte i dávkování léčiva - zvyšte je o 1/3.
Teplotu držte někde kolem 26 st.C.
Ještě dotaz k léčení solí. Četla jsem tady na fóru, že se dává zarovnaná lžička na 5 l vody a teplota se má zvýšit na 30C. Z těch 30C jsem měla trochu obavy, ryby jsou zvyklé na 24, tak jsem zvýšila na 28C.
Nemocné rybky jsou v karanténě v 9 l akvárku, potřebuju vědět, jak dlouho v té vodě mají být (jak dlouho přežijí v tom solném roztoku) a zda mám měnit 1/3 vody denně, to se ta koncentrace bude snižovat, takže kdy přidat případně další sůl.
Díky předem za rady.
BTW, jaka je voda ktera tece z kohoutku? A druha vec, pokud naskakuje nitrifikace, deji se silene veci, protoze ona probiha ve dvou krocich, kdy se nejprve meni NH4 na NO2 a pak NO2 na NO3. Pokud bylo ve vode hodne NH4, nitrifikace zadna, mohlo to klidne zabijet ryby. Pokud bych nejakou takovou katastrofu pozoroval, menil bych vodu jak jen to jde (to ctu ze se deje) a kdyz to nepomuze, pouzil bych neco jako
www.akvarista.cz/… . Kdyz mam vodu zbavenou leciva, tedy dostatecnekrate vymenenou po leceni, ktere vyhubilo i nitrifikcni bakterie, den po posledni vymene dam do vody
www.akvarista.cz/… . Moznou bakterialni nakazu bych videl jako druhotne projeveni se tech prusvihu s vodou.
Poraďte mi prosím, co se s tím dá dělat. Po pořádku - jsem začátečník. Na vánoce jsem koupila akva 60l. Založila jsem akvárko dle postupu, asi nebyla zajetá nitrifikace, i když jsem na filtr dala živou kulturu bakterií a tím se to zajetí mělo urychlit - dala jsem tam ryby po týdnu - řekli v akvaristice, že můžu. Testy byly OK, voda jen trochu zabarvená od kořene. Bohužel jsem neuváženě koupila po cca 2 týdnech další ryby (6 razborek) a celé hejno odešlo do 4 dní na plíseň (mám podezření, že už nakažené přišly z obchodu). Nicméně jsem použila Preventin, což asi těžce odnesly ostatní ryby. Po týdnu se sice začaly vzpamatovávat, ale pak se nečekaně ze dne na den zvýšily hodnoty dusitanů a dusičn. a to po nedělním čištění, kdy se nic zásadního nestalo, klasicky jsem odkalila a vyměnila 1/3 vody. Přestože tam není moc rybek (9), v úterý už byly hodnoty NO2 a NO3 kritické a zdechla gupka největší samička, která byla nejodolnější. Tak jsem v úterý měnila 1/3 znovu a od té doby denně. Dnes jsem zkusmo udělala testy (lakmus.papírek) a byly zvýšené NO3 - nechápu, voda musí být čistá po 3-denním měnění 1/3 NEBO NE??
Rybky se chovají celkem bez potíží(mají hlad, protože jsem teď vynechala krmení), ale všimla jsem si, že na silver molly samečkovi se obj. bílé fleky na ploutvích, gupka sameček má na zádech pár bílých teček. a Betta chudák - nevím, asi umře, sice se snaží plavat, ale je mu špatně, to je vidět, je takto od zač.týdne. Má slepené ploutve a asi se dost přiotrávil buď NO2, NO3 nebo je to reakce na Preventin. Jedna betta samička začíná mít špatné ploutve až dnes.
Co mám dělat?
0 08.01.2011 15:18 micmes – Pomoc nevím si rady
Dobrý den nevím si už rady. V mém akvárku kde pravidelně vyměňuji vodu a dbám na čistotu - voda je krácná. Se nejprve objevila krupička. Tu jsem uspešně léčil EXITEM, a potom mi začly umírat neonky. Tak jsem koupil eSHA 200. Nemoc se zastavila ale i když stále dávkuji, tak RAZBORKAM se rozpadávájí ploutve den odedne víc. eSHA 2000 je dle návodu učinná i na rozpad ploutví. Ale moje rybky jsou asi imunní.
Mám koupit něco jiného nebo pořád kapat eSHa, popřípadě eSHA + exit nebo koupit nejaké vitamíny. Je to pouze u dvou Razborek.
V pondělí budu mít nový filtr tak je dám do karantény. Ale co jim tam mám kapat??
Prosím jaké koliv rady postřehy cokoli co pomůže. Teplota v akvarku je 26° a je zasolené. 1/3 vody odleta před 2 dny.... Děkuij
Ty tři samičky pavího oka budou do takového plivátka tak akorát, pokud se budete průběžně zbavovat mláďat, které budou přicházet...
0 31.12.2010 14:58 Mirek – Re: Yirka
Pro ty, kteří by hledali odpověd na původní otázky a narazili na toto forum:
1. V jiném vlákně na tomto forum byl Dezin AB na bakteriální onemocnění u pavích oček doporučen. Někde se o něm píše spíše jako o prevenci, někde spíše jako o léku. Tak uvidíme.
2. Podrobný návod s dávkováním FMC je uveden např. zde:
www.dajanapet.cz/… Co jsem jako začátečník pochopil, je ale třeba dávat pozor na nevhodnost obsažených látek pro některé rybičky. Stejně tak můžete nevhodným dávkováním rybičkám způsobit hodně ošklivou smrt.
Yirka: S použitím rozumu mám bohužel dlouhodobé problémy. Je to trochu mimo původní téma, ale o kolik by jste navrhoval zredukovat počet ryb?
Já bych použil rozum, prohlédl si atlas a v něm popsané nároky rybek a výrazně bych zredukoval počty a změnil druhy rybek v nádrži.
0 31.12.2010 13:14 Mirek – Paví očka - rozpad ploutví
Dobrý den, prosím zkušené felčary o radu s léčbou
Máme nové mini-akvárko (26l), po pár dnech úhyn dvou (=všech) samečků pavích oček na rozpad ploutví. Dvě samičky ze tří mají ploutvičky taktéž okousané. Hodili jsme je do sólo nádržek, přidali vzduchování měníme každý den vodu a přikapáváme dezin proti bakteriím. Jaké máte zkušenosti s tímhle přípravkem?
A co se týče zbytku akvárka, vyměnili jsme ihned 2/3 vody, propláchli filtr a přemýšlím ještě nad nějakou podpůrnou chemií. Zbyly tam pancéřníčci, ancistrus, čichavec, platy a blackmolla. Všechny rybky se chovají velice čile (akorát molly má trochu světlé proužky na zadní ploutvičce - ale co jsem pochopil, tak je to asi normální a rozhodně se plotev zatím netrhá). Co by jste použili? Koupil jsem Dajana FMC, ale v popisce nechápu po jak dlouhé době se má vyměnit polovička vody a připadně jak často prevenci opakovat. Navíc jsou prý některé rybky na tento přípravek alergické. Ale nepovedlo se mi vyhledat, které :(
Poradíte prosím? Díky Mirek
takové problémy jsou většinou způsobeny špatnou údržbou nádrže, špatnou kvalitou vody. Měl by ses zamyslet jestli dost často měníš vodu, jestli tam máš dostatek rostlin a funkční filtr a jestli nemáš přerybněno. A jestli je akvárko dobře zaběhlé a správně funguje.
0 11.12.2010 12:51 bob – Bakteriálí rozpad? nebo něco jiného?
Dobrý den, v tátově akva po nakoupení nových ryb začaly hynout paví oka, mám podezdření na bakteriální rozpad ploutví nebo nějakou plíseň. Občas mají na ploutvích jakoby bílé chomáčky. Paví oka jsem přelovil do 17l akva. Můžete mi poradit, co by to mohlo být jak to léčit? Zničí léčba rostliny? Je nutné nějakým způsobem ještě sanovat i původní nádrž? (je tam ještě pár neonek a ancistusů).
a co s nimi máte za ryby?
Bohužel tohle nevznikalo týden, ale takhle vypadala už za dva dny... Pak se ji to začalo lepšit, takže jsem spíše myslela, že ji někdo okusuje. A teďkom zase se to objevilo a já nejsem zastáncem lití chemie do akva, proto jsem to takhle nechávala, nevěděla jsem co to je, takže tak nějak...
0 22.11.2010 21:02 Nelly – Re: stetinka
V pátek byla ryba v pořádku. Odjelo se na víkend pryč a při návratu z ní bylo tohle :( V nedostatečný péči bych to zrovna v tomhle případě neviděla
problém Bett vidím spíš v nedostatečné péči. A většinou není třeba sahat hned k chemii, jen měnit čato vodu. Teda pokud už není pozdě.
Orlynka: Ty fotky, co tu vidím, to bych brečela. Proč jste to nechali zajít tak daleko?
Vyměň část vody za čerstvou a změř si NO2 a NO3
Jak se to veme, já neměla s bojovnicema problémy, až teďkom poslední dobou
Záleží kde je člověk kupuje, většinou se tedy snažím u chovatele, ale jinak máme u nás akvaristiku, která opravdu dbá na zdraví rybiček, takže tam kupuju, když zrovna není možnost u chovatele.
Ty jooo, já jsem jelito! Rozhodla jsem se, že ji budu léčit normálně ve společenském akva, protože poslední dny se mi i ta dánia zdají divná, jakože jsou takové pomalé, nelítají jako obvykle a dva maj taky takové roztřepené ploutve. Začala jsem tam lít léčivo a zjistila jsem, že nejede filtr
Proto byli takoví. Zapla jsem filtr a už tam lítají jako ďáblíci a lituju, že jsem to dala do celého akvára, ale snad přežijí v pohodě všichni... Když už jsem začala léčit, tak doléčím. Kdoví, jak ten filtr dlouho nejel
Tady tlamka, hůře vidět, neměla jsem zrovna vyčištěné akva
Podotýkám, že už je zcela bez ocasu, momentálně furt někde schovaná před samcem. Ještě nedávno, když byla v tomhle stavu se spolu dokonce vytřeli, ale nejspíše ji odlovím, ať ji dá samec pokoj a hodím ji tam Eshu, snad přežije...
Také přidám trochu do mlýna... Měla jsem samečka bojovnice, ten uhynul, bohužel asi taky na bakteriální rozpad ploutví... Hned po něm, malá samička, také uhynula, ale spíše to vypadalo, jakoby ji někdo okusoval, měla normálně i po těle takové odřeniny, jakoby ji někdo kousal. Nyní zbyla poslední samice. Ta zrpvu vypadala takto- zas mi to spíše příjde, jakoby ji někdo okusoval, měla poraněnou i tlamku, po tělé drobné odřeniny. Zatím ji neléčím, ale uvažuju, že ji odchytím a zkusím léčit, jen si nejsem jistá, že je to ta nemoc... Teďkom, už je skoro bez hřbetní ploutve a nemá žáden ocas. Jinak se chová zcela normálně, žere, plave. Nádrž sdílí s jedním samcem bojovnice, dániemi, ancistrusi a neonkami. Ty vypadaj normálně. Nádrž je 90l, údržba jednou za tři týdny, někdy jednou za měsíc důkladné odkalení a výměna poloviny vody. Dělala jsem to takhle od začátku a nikdy nebyl problém, až teď... Tak nevím, zda je opravdu jen okousaná, či nemocná
0 22.11.2010 17:54 Ingič – Nelly:
Já bych se řídil asi podle prsních ploutví, které moc vidět nejsou, ale vzhledem ke stupni poškození ploutví ostatních, by měly být při BRP poškozené i prsní..já bych ho oddělil a sledoval další změny - zlepšení/zhoršení
0 22.11.2010 17:34 Nelly – BRP nebo okusování?
Ahoj rybka byla přes víkend sama (od pátku do dneška) a teď vypadá takhle. Myslíte že je to BRP nebo že má okousané ploitve? AQ sdílí se dvěma samičkami.
Fotku bys neměl? Pokud měly jen trochu ploutve tak bez léčby každý den výměna části vody a za týden je OK
já mámtu rybičku teprve druhý den.
ploutvyčky mněli divné dvě samičky. ta jedna už je natom o mnoho lépe i bez léčení
ale ta druhá je natom pořád stejně.
Vodu mám dobrou. tak myslíte že se vyléčí
i bez baktopuru.
nebo ji mám dát alespon koupel v Methylen Blue od Dajany
teda včera už jsem tamdal kávovou lžičku soli do 43l aq
Baktopur direkt je na velmi silné bakteriální nákazy na BRP stačí kapky Baktopur nebo jen častější výměna vody
BRP se může běžně vyskytnout po převozu ale většinou opravdu stačí jen častější výměna vody za čerstvou, až pokud je napadení většího rozsahu tak bych nasadil Baktopur
a tento lék neničí hodný bakterie ve filtru.
protože pak muže být pohodlnější než Baktopur
Je to normální antibiotikum od lékaře.
A tento lék prodávají ve Zverimexu (u nás ho asi nemaj)
a nebo jen v lékarně
Já jsem bakterialní rozpad ploutví léčil antibiotiky Duomox 1000. Dával jsem jednu tabletu na 200l, po třech dnech jsem vyměnil půlku vody a vložil jsem další tabletu. Takto jsem opakoval 3x a bylo po bakterialním rozpadu ploutví.
Tak když mi nikdo neporadí v tolika věcech tak alespon.
jaký je rozdíl v Baktopur direct a Baktopur.
krom toho že jeden je v tabletách a druhej tekutej.
mám u paneláku dva zverimexi a všude maj jen Baktopur.
potřeboval bych informace o lečivu Baktopur direct.
1. zajímá mně jestli tento lék neublíží rybičce ve vysokém stupni
těhotenství (a budoucím prckum,živorodek)
2. dá se u rybičky ,které se evidentně zmenšuje ocásek
a asi ji ho nikdo nekouše.
lečit ,tak že se rybička nechá v rostoku z lékem těch 30min.
a pak vráti zpět do AQ ale už bez leku ,kvuli dalšímu osazenstvu.
docílit uzdravení
3. jak moc rychle postupuje nemoc bakteriální rozpad ploutvý
4. muže tato nemoc vypuknout při transportu rybek ze stresu
ještě nikdy jsem se z touto nemocí nesetkal tak mně zajímaji
postřehy ostatních
0 18.07.2010 17:59 EJAX Děkuji za rady, nemocné ryby jsou v karanténě, zítra nasadím léčbu...
Já BRP měla ... ploutve jsou pryč a rybám se na bocích těla dělají černé fleky ... to co popisujete Vy je spíše ta plíseň
0 18.07.2010 16:41 EJAX – Re: karelpavel
Když nevím, jestli se jedná o tuto nemoc... Rybky jsou čilé, nemoc na nich není nijak poznat, plavou a potravu normálně přijímají... Ale zítra zkusím nasadit malachitovou zeleň
0 18.07.2010 15:41 EJAX Ahoj, včera jsem si všiml dvou nemocných pav. oček, sameček má rozpadlou ocasní ploutev, takhle jí už má dva týdny, teď se konec zabarvil do bíla a také se objevilo několik vředů, samička má zase takovou bouli na hlavě, která je obalená jakoby vatou. Myslíte si, že je to BRP nebo co by to mohlo být? A jaké léčivo na to použít, je nějaké učiné od dajany?
0 14.06.2010 20:03 showt – Re: Bob66
Díky,ale asi už je pozdě,snad ještě vydží do zítřka hned ráno to koupím...
Na BRP se používá Sera Baktopur a jde použít i eSHa 2000
0 14.06.2010 15:15 showt Fotka,lepší zatím nemám
0 14.06.2010 14:59 showt Chci se zeptat pomuže na bakteriální rozpad ploutví Acriflavin nebo Malachite green?Ten je spíš na krupičku ne?Poraďte
0 14.06.2010 10:19 showt – Re: AmorFati
Mám uplně ten samý problém,ale brouzdám tady na foru a každý má jinačí nazor.Chce to někoho,kdo už se s tím setkal a poradí,co opravdu pomůže...
0 02.06.2010 17:14 aja007 přidávám ještě ty břišní.
0 02.06.2010 17:12 aja007 Tak vodu ma čistou. Prsní ploutvičky jsou asi stejné jako včera(konečně se mi povedlo lepší foto), ale na břišních ploutvích se jí udělaly takové dva chomáčky. Jeden hnědý a jeden bílý.
Jinak ostatní části jsou stejné jako předtím. Na zrcátko reaguje.
jj, jen část, taky ji můžeš přendat do větší nadoby, kde nebudou takové výkyvy ve změně kvality vody i mezi čištěním
0 01.06.2010 12:59 aja007 Tak nemoci jsem pročetla a vypadá to na ten rozklad ploutví
Fotka se mi lepší nepodařila, tak jsem to aspon trosku přitmavila, aby to šlo líp vidět. A te vody mám měnit asi jen část, ne? Aby neměl ještě zbytečně každý den šoky z nové vody...
Dobrý by bylo kdybys teď měnila vodu aspoň jednou denně, a ještě zjisti jestli je opravdu nemocná, dej sem nějakou lepší fotku, nebo se podívej tady do seznamu nemocí, tam i píšou jak se to léčí, určitě ti tu někdo poradí, já se v tom léčení moc nevyznám
Ale měla bys zjistit co jí opravdu je, abys ju neléčila špatně nebo zbytečně
0 01.06.2010 11:58 aja007 Zakládání akvárka mám přečtené
Takže teď mám jen častěji měnit vodu? Nebo mám koupit nějaké kapky?
řasa je ten nejmenší problém co může nastat
v tak malým množství vody je to špatný, je potřeba měnit část vody za odstátou aspoň jednou za tři dny, možná i častěji, jinak se onemocnení nevyhneš a přečist si něco o zakládání akvária
Pokud už je nemocný tak to bude těžký
0 01.06.2010 11:44 aja007 Teď ho mám přechodně v 5l zavařovačce
Co nejdřív koupím pořádné akva. Vodu jsem měnila cca před 12 dny. Na skle se mi začala dělat řasa. Už odstávám vodu na výměnu.
zkus semka jeste dat fotku cele nadrze a neco o ni napsat, kolik ma litru, jak casto menis normalne vodu a kdy naposled si ji menila ted?
0 01.06.2010 11:36 aja007 – Emilek
Dneska jsem u svého bojovníčka EMilka vykoukala jakési roztřepené ploutvičky
. Teď jsem bohužel na něj neměla moc času(mam na noze sádru), tak jsem mu nemohla měnit vodu. Myslíte, že by to mohl být rozpad ploutví??? Foto přikládám. Za kvalitu se omlouvám, v plném "plavu" nejde fotit moc dobře
0 09.05.2010 08:22 Stene Cením si vašich rad! Nebojte, ještě se vám ozvu : )
HLAVNĚ NA NIC NESPĚCHEJ AŤ TO NEMÁŠ ŠKAREDÉ POMALU A JISTĚ
Mám zkušenosti s tím že Bojovnice kouše ryby které mají "závoje" ,takže se nejspíš rvou,...
Kup nové akvaio.Tak 60l.Klidně větš:bude to lepší, ale musíš si s tím pohrát
Tak to nevím ale spíše ne třeba ji někomu daruj nebo dej do jezírka (jestli ymslíš tu závojnatku)
0 08.05.2010 21:12 Stene rozměry - 35*20*20
Myslíte, že rybku v takovémto stavu by si vzali zpět do zverimexu?
POlde fotografií si myslím, že se mezi sebou rvou.Posuzuji to tak, protože zavojnatka má poškozené pouze zadní ploutve.Ale moc bych na mě nedala, protože se mi nezdá, že by zrovna bojovnice se pustila do závojnatky, ale možná to dělaj kvůli malému akvariu.Být tebou tak bych závojnatku a antistruse dala do zverimexu.Bojovnice se do 12l akvaria nehodí,ale mnozí lajci jí tam mají.Já osobně si myslím, že do takto velkého akvaria patří maximálně krevetky.
TIPY:Nasadila bych více rostlinek.Dej si pozadí(dala bych černé je nejhezčí).
Ještě jaké jsou rozměry akvaria.Vypadá to na víc než na 12lAQ.
JINAK ta bojovnice je úžasná
0 08.05.2010 20:46 Stene Přečetl jsem si o nich. Ale až poté, co jsem je dostal k narozeninám a tvorbu akva jsem nijak neovlivnil. Jak by jste postupovali vy, kdyby jste byli na mém místě. Jak poupravit osazenstvo, koupily nové akvárko? Pište, každou radu přivítám, děkuji.
0 08.05.2010 20:33 Stene Jojo, myslel jsem si, že to bude tím akvárkem.. Pouze tyto 2 tam mám + malýho ancitrusáka.. Takže mi nic nepomůže, pouze nové akvárko?
Do 12 litrů závojnatky?To nepůjde,kup větší akvarium,nebo je dej do jezírka.
Co tam máš za rybičky ve 12l?
0 08.05.2010 20:18 Stene – Nejspíš rozpad ploutví -> rady pro začátečníka
Ahoj, tak mám asi 2měsíce akvárko (12litrů) a rybičky jsou nemocné. Všimnul jsem si bakteriálního rozpadu ploutví u mé závojnatky tak jsem ji dal týden stranou a léčil ji baktopurem. Nyní je zpět v akváriu a zjistil jsem, že je nakažená i bojovnice pestrá. Nevím co teď mám dělat. Poradil by mi někdo?
fotky jsem dal sem ->
www.wowporadna.over.cz Ahoj
Nemáte třeba v aqa nějakého ráčka? Já měl ten samej problém a po odstranění té obludy s klepety, tak je klid
0 01.03.2010 17:13 Mates12 Ale už je dole, ale stejně.
0 01.03.2010 17:05 Mates12 Pomoc, jeden můj pancéřníček už hodně dlouho leží na přísavce od topítka a chybí mu kus ploutve.
Poraďte, je to brp
Je to normální, BRP má rychlý průběch
Tak dorazil jsem domu... Bohuzel 2 neonky vypadaji docela bidne...
Jinak se ty ploutve u kazde zhorsili... Jen me prekvapuje, ze razbory jsou maximalne v pohode...
Pouzil jsem Baktopur od Sery... Je normalne, ze se voda intenzivne zabarvila do zelena???
No ja to mam bohuzel u vsech...
Uz jsem taky premyslel, ze je dam do izolacky... Ale to AQ ma jenom 6l... no a 8 neonek v 6l neni moc skvely napad...
A jeste k tomu bez filtrace...
Jsem zvedavej, jak budou vypadat vecer, az prijdu domu...
Kedysi som mal presne to iste u tetry neonovej a neonky čiernej, ale liečil som ich v izolačke 5 l. nádržke baktopurom - podla navodu asi 3/4 davky a za tyždeň boli s pravidelnou výmenou časti vody a v znižovaní dávky liečiva úplne v pohode, plutvy zahojene. ( pravda u mna sa to vyskytlo len u dvoch ks. rsp. 1ks rybky takže sa ich dalo dať do izolačky.)
Pokud máš karanténu nebo něco prázdného tak je přelov a přeléčíš je mimo akva
Jinak ten návod je na Baktopur direkt to jsou tablety ten je těžší onemocnění, Návod na Baktopur je asi jen u výrobku
Diky, jinak ted jsem na navodu na pouziti (stranky Sera) cetl, ze baktopur zabiji nitrifikacni bakterie...
Tak ted vaham, co pouzit...
Je pravda, ze Nitrivec a Toxivec doma mam... Tak snad by to mohlo byt v klidu... U Nitrivce mam skusenost, ze opravdu pomaha s vytvorenim nitrifikacnich bakterii... Pouzil jsem ho pred 2-3mesici, kdyz jsem "restartoval" akvarium a menil dno... A nebyl problem s NO2 (3platy + 9neonek + 2anciky v 57l)... Ale ted je toho v AQ pomerne vic...
eSHa 2000 ne a Baktopur jsem u krevetek nezkoušel
diky alespon za nejakou reakci...
- nastesti mam vsechny hodnoty vody naprosto v poradku... zanedbana udrzba ani nahodou... stres taky ne... proste se maji jak v bavlnce...
- ale bohuzel se pridam ke skupine lidi, ktery maji spatnou skusenost s Horbachem...
Razbory jsou z Hornbachu, kupoval jsem je v utery... a ja blbec vahal, jestli je mam vzit nebo ne...
Ale vypadali naprosto v poradku, v nadrzi byli jenom razborky, nebyla jedina ktera by byla mrtva, nebo zjevne nemocna... proto jsem je taky koupil...
Nemuzou pripravky uskodit krevetam???
Vyměň větší část vody a přidej buď eSHa 2000 pokud máš alespoň tu, nebo již zmiňovaný Baktopur
Pokud to nemáš z nových ryb tak příčina je zanedbaná údržba akva, případně stres a špatné hodnoty vody
Nic, zadny nazor? Nebo rada?
Ted uz te ploutve vypadaji docela dost blbe...
Vydrzej do vecera, jelikoz az vecer se dostanu domu s medicinou...
Jo zapomel jsem napsat, ze posledni tyden pozoruji ze mi v akvariu plavou nejake drobne castecky bile barvy... Nikdy pred tim jsem to v AQ nepozoroval... Ve filtru mam jemnou vatu, takze drobne necistoty by mela zadrzet...
Nemuze to mit vliv prave na bakterialni rozpad ploutev???
Chci se zeptat, jako mate skusenost s aplikaci Baktorupu od Sery a jeho vlivem na krevetky (Red Cherry + Japonica)?
Ptam se, jelikoz jsem zjistil ze vsechny neonky maji rozpadle ploutve (vid. foto). Odpoledne (15hod) jsem delal nejake fotecky a bylo to naprosto O.K. Ted tomu takhle bohuzel neni...
Snad to z te fotky uvidite, tahle je asi tak nejlepsi co se mi povedla... A taky tahle neonka vypada nejlepe ze vsech...
Neonky se chovaji normalne, zatim... Vsechny hodnoty vody jsou v norme... U razborek zatim nic nepozoruji, ani u ancika...
Muzu krevetky prenaset tuhle nemoc? Mohl bych ji dat docasne do nano akvaria (i kdyz to bude pro ne male, ale na chvily to snad zvladnou), ale bojim se ze bych tu nemoc nak prenesl na krevetky (mam tam 10ks Crystal Red a za ne jsem dal docela dost penez, tak bych o ne nerad prisel). Je to vubec mozne, aby ta nemoc dapadla nejakym spusobem i krevety?
Jaky pripravek by jste mi doporucili? Co ctu, tak vsichni chvalej Baktopur od Sery...
Diky vsem za rady...
0 17.02.2010 21:22 cerww – Re: bushmanka
Ahoj stala se mi podobná věc u betta samce začal bělat jelikož sem ho měl samostatného tak mi to přišlo divné. Tedy sem ho dal k samičce a nestačil sem zírat. do hodiny samec se sytě zbarvil a proháněl se se samicí ale to byl můj případ nevím jestli zabere u tebe ale u mne se to povedlo.
0 17.02.2010 13:26 pegy42 – Re: kortezhugo
Nebo taky nedorostou. U mých osmi neonek dorůstají, u dvou ne, má to všechny příznaky BRP z hlediska vizuálního, z hlediska chování ryb je to OK. Už přes týden. Možná jsem to zbrzdil eSHou, kterou jsem dával proti krupičce a z hlediska prevence... No, zkusil jsem teď nasadit Bactopur. Tak uvidíme, co to udělá. BTW, ten Bactopur jsem nasadil i kvůli tomu, že jedna z dalších neonek má nějaký "vřídek pod tlamkou" a teď má rozšířené skřele. Otázkou je, jestli to je vůbec bakteriální...
...neboj dorastu...
Švejk by řekl "To chce klid". Jsou-li rybky v přerybněných prodejních nádržkách je to opravdu častý jev, který se v dobrých podmínkách zavedené nádrže sám během několika dní upraví. Teprve když za 4-5 dní neuvidíš zlepšení či když se v jejich průběhu stav bude zhoršovat uvažuj o nějaké chemii. Dříve bych je netrápil.
Ale ten Tetra General Tonic mam doma stale - clovek nikdy "nevie"...
...ako zlozenie to ma dobre...
9-Aminoacridin *HCl* H2O 94,6 mg, Acriflavin 567,6 mg, Ethacridin-Lactat 2498, mg, Methylenblau 214,4 mg
Já zůstanu u toho nejlepšího na BRP, Sera Baktopur
Je to vyzkoušené, účinné a nejlepší co je momentálně na trhu
nieco som nasiel
Kromě běžných onemocnění plísně, bakterie , krupičku uhnívání ploutví působí i na modré řasy / slizký povlak na dekoraci, písku a pod./ a perfektně likviduje i mléčné zákaly způsobené bakteriemi. Tento přípravek byl vyráběn v licenci tetra a byl v mých mladých létech velmi dobrou náhradou generál toniku. Osobně používám a doporučuji tento přípravek pro jeho šíroké použití.
...viem ze to stalo asi 15-20 Kčs
Tak na BRP bych raději použil přímo určený Sera Baktopur než tohle
BRP je bakteriální onemocnění a to léčivo jak jsi psal je desinfekční přípravek na kožní parazity
...ak je to BRP tak to ma dost rychli priebeh to sa plutvy rozpadaju za par hodin...a "kaput"...
ci sa to este vyraba - neviem - uz som to davno navidel...
www.akvaristika-lube.cz/…
...asi najlepsia vec na BRP - uz si presne nepametam ale za 5-6 hodin - bolo po BRP a rybi isli spet do akva a plutvi dorastli...
To se stává že po nákupu mají poškozené ploutve, podle návodu nadávkuj tu eSHu 2000 a mělo by to být v pořádku, většinou stačí častěji vyměňovat vodu, stává se to když se zanedbává údržba akva a bohužel je to v akvaristikách běžný jev
Případně sem dej foto, aby bylo vidět jak moc jsou poškozené
0 11.02.2010 08:14 Lea Potřebovala bych poradit. Včera jsem zakoupila deset červených neonek. Byly v akváriu vysoko, velké hejno, prodavač jednou zalovil, měl je naráz, předal, zaplatila jsem a až na cestě domů zjistila, že 8 z 10 má poškozené ploutve. Teď mám dilema, zda by to mohl být bakteriální rozpad ploutví a nebo zda je to spojeno jenom s tím xtým přelovováním. Silně pochybuju, že si to udělaly navzájem za posledních pár dní ve zverimexu. Na 8 kusech, které jsou od sebe k nerozeznání je těžké pozorovat, zda se to bude horšit. Netuším, zda je někdo před prodejem do zverimexu neožral, či je to opravdu nemoc. Mám doma Eshu 2000. Ale před pár dny jsem úspěšně bez ztrát doléčila deset zlatých neonek, co se u nich po týdnu u mě rozjela krupička. Takže teď se bojím riskovat léčivo nedát, že by mohla nějaká červená na to doplatit ale zároveň dát, kdyby to nic nebylo, aby to na ty zlaté nebylo moc, když teď prošly léčbou Exitem a 2000. Jinak ty červené nevypadají nemocně vůbec, žádný bílý povlak po těle jsem nenašla, jen ploutvičky na "maděru". Jak byste postupovali na mém místě?
Ahoj dneska sem nasel black mollu ve strasnem stavu... vcera vecer byla jeste v pohode.. muze tgo byt rozpad ploutvy? projevuje se to takhle rychle? nebo si ji podali ostatni rybky? prikladam foto
0 02.02.2010 19:17 anulina – nevim co je to za nemoc x(
Dobrý den chtěla bych se zeptat asi před 3-4 dněmi jsem zjistila u své rybičky paví očko nějakou nemoc páč druhou polovinu těla zadní jen visí a moc neplave, kroutí se, rozpadají se ploutve, a má naběhnuté žábry.. vidím že se trápí a chci ji pomoct x( ale nevím co to je za nemoc prosím poradte :-/
Njn to je pravda no. Akorát, že mám v tom menším potěr Pestřenců červených, tak proto jsem chtěl, aby krmila. Jinak bych se na to vykašlal. Sice má už cca půl centimetru až k tomu centimetru, ale stejně no.
Než nechat akvárium na starost neakvaristovi je lepší nechat ryby o hladu. V zaběhlé nádrži bez obtíží vydrží 14 dní bez přísunu krmiva. V nejhorším případě jsou k dostání tzv. víkendová nebo prázdninová krmení. Ty vydrží v nádrži, podle typu, tři dni až 14 dní aniž by kazili vodu.
Ok. No ty ploutve má takové červené-hnědé na koncích. Očividně to je špatnou hygienou způsobenou překrmenim. Přitom ji to člověk ještě ukázal. Ach jo někdy fakt lepší si přát k vánocum automatické krmítko...
Ta eSHa 2000 by mohla na rozpad ploutví zabrat. Jde o to jakou bakterií je způsoben. Pokud se to stalo v důsledku horší hygieny v nádrži mohlo by to fungovat. Rozhodně bych ji zkusil až pokud by nezabrala koupil bych ten baktopur.
A jeje. Tak to si rybky užijou. Mno Exit už jsem nakapal kvuli té krupici co na sobě má. Ale to s těma dalšíma léčivama mě nepotěšilo. Hmm já měl za to, že Esha200 je na všechno i na bakterku. Njn tak koupim i ten Bactopur. :X To zase bude peněz.
Exit na bakteriální rozpad ploutví ani na plíseň nezabere, maximálně plíseň trochu zkoriguje ale navyléčí. Na plíseň zabere eSHa 2000 a na bakterku nějaký antibakteriální přípravek třeba Sera Baktopur direkt.
Obávám se, že EXIT je úzce zaměřené léčivo zaměřené nakrupičku. Přikládám manuál.
Tak lidi chci se zeptat jestli někdo neví jesti zabere EshaExit - tedy ty látky v ní i na bakteriální rozpad ploutví, či nějakou plíseň. Byl jsem totiž teď z domu a moje milá sestra měla za úkol krmit, podle toho jak jsem ji to vysvětlil. Ale nevim jestli je tak blbá, nebo neschopná, protože to samozřejmě překrmila a zhoršila se kvalita vody. V menšim akvárku má sameček oček z jeho krásné azurově modré ploutve velké tak cca tři čtvrtiny původní velikosti. Je to jako když to spálí. A ve velkém akvišku jsem si všiml na jednom dorostu gupek, že má na sobě takové bílé flíčky na ploutvích. Těžko říct, jestli to je plíseň či co a asi dvě tečky - asi krupice. Na tu krupici bude Esha Exit akorát. Ale na ten zbytek právě nevim. Jestli ty látky co to má bodou stačit či ne. Nechce se mi totiž kvuli tomu běžet pro Eshu 200 a dát dalších 130-150,-- Přece jenom do vejplaty daleko.
Přerybněno nemáš, to jsem psal jako jedna z možných příčin
A mám přerybněno nebo ne?
Málo kyslíku snad asi nemám, kytek je tam docela dost. Zaměřím se na to krmení.
Ano čistota vody a akva je jednou z příčin, dále to může být přerybněním, stresem nebo i jednotvárnou stravou, a třeba málo kyslíku
Vodu mám pH 7, NO3 <25, NO2 nic, GH 6, KH 4.
Nedalo mi to a vyčistil sem filtr. Vevnitř nebylo v podstatě nic, akorát hodně kalu jakoby usazeného úplně vespod pod poslední komorou. Náplně v podstatě čisté. Vyráchal sem je v předem odpuštěné vodě z akva a vrznul zpět, průtok je opět na původní hodnotě (téměř přiškrceno). Vyluxoval sem, tentokráte sem zajel i dost ke kytkám (tam to nějaký kal tahalo), snad sem moc neporval kořínky.
Chápu správně že hlavním zdrojem těch bakterii je "špinavá" voda, tedy organický (hovínka) bordel ve vodě? Zkusíme méně krmit... Ale už teď když nasypu trochu vloček tak se zavlní hladina jako kdybychom měli piraně a do 10sec je komplet vyluxováno.
V tom že fitr není 5 měsíců čištěný problém určitě nebude. Změř hodnoty NO2 a NO3 a častěji prováděj výměnu vody, cca 30% týdně nebo i více
A můžeš zkusit přeléčit akva baktopurem
Nebo při každé výměně vody přidej pár kapek acriflavinu.
edit: koukám že tu výměnu vody už provádíš, to jsem přehlédl
0 03.08.2009 14:25 hf [54] Ahoj,
Potřeboval bych opět poradit. Poslední měsíc nám sem tam uhynula nějaká gupka, zjevně vždy na rozpad ploutví. Jeden den je vždy ok a druhý den má místo předních ploutviček bíle lemované pahýlky, pak i zadní ploutev. Když koupíme nové gupky, tak po pár dnech to opět mají všechny ty nově donesené. Nasazením Esha 2000 jě většinou zachráníme ale za čas opět nějaká tohle chytne.
Nevíte kde může být problém? Akva máme poslední skoro 2 měsíce bez jakýchkoliv zásahů a se stálou osádkou ryb (nic nového nepřibývá). Poslední přírůstek je 20 neonek z konce června. Týdně měníme polovinu vody (luxováním dna až voda dosáhne ke vstupu do filtru)). Odkalujeme všue kde to jde, nicméně mezi hustými kytkami neodkalujeme vůbec. Filtr je externí s filtrační vatou, zeolitem a siporaxem. Jediné co se poslední dobou mění je, že postupně přidáváme na průtoku filtrace (otevíráme škrcení) protože se zmenšuje průtok. (Ze začátku byl filtr zaškrcen zhruba z poloviny rozsahu, teď už jsme téměř v poloze zcela otevřeno). Filtr je v provozu bez čištění od konce února, tzn. řekněme 5 měsíců.
Může problém ležet tady? Myslel jsem, že filtr je potřeba čistit když už má malý průtok, ale tohle by naznačovalo že průtok je sice stále ještě dostatečný ale že filtr už pravděpodobně mechanicky nefiltruje?
Další co mě napadá je, že buď máme přerybněno nebo překrmujeme. Co myslíte?
Jedná se o akvárko
rybicky.net/nadrze/6311
osádka:
3x black molly
4x krunýřovec
8x pancéřníček panda
20x neonka
6x paví očka + cca 5 mimin
5x bojovnice (2 samečci)
10x japonica
15x +- red cherry
diky
Pokud je v nádrži dobré prostředí a rybky jsou v kondici, je dorůstání mechanicky poškozených ploutví otázkou dní.
Do vody můžeš přidat ALOE gel od Dajanapet. Mě to vždycky zabralo a stojí to pár kaček 30-40.
www.dajanapet.cz/…
Já to do akva přidám i při přelovování, manipulací s rybkama a dobrý.
0 21.07.2009 17:14 kladivoun s nad to bude dobre
já pokud to měl u gupek tak jim dorůstaj
Zdravim,chcel by som sa opytat ci sa rybam okusane alebo inak poskodene plutvy inou rybou zahoja a dorastu naspät.Dakujem
0 20.07.2009 20:03 kladivoun nevim ale opravdu to nejde
A nebude problém v rozměru a ve formátu?
0 20.07.2009 16:35 kladivoun Bohuzel mi nejde prilozit fotka ale skousim to porat.
no chtělo by to fotku
, popř. prezentaci nádrže.
0 20.07.2009 13:24 kladivoun Ja sem si rikal ze to asi lecit nabudu no ale aby se jim nerosadly cele a oni nebudou mit ploutve.
Také jsem o tom četla v souvislosti se stresem.Že jsou pak náchylnější k plísnění.Ten můj je samec a nesnese se se samicí(zatím vypadá jako samice)Stále ji (ho) odhání..Ale ta ploutev?Jde o to ,aby Kadivoun neléčil rybičku zbytečně..Dají se vyhledat obrázky jedinců postiženými bakterkou-takhle můj ancík nevypadá,tak jsem v klidu..Jen ho víc hlídám
ty ploutvičky nevím, ale ty "mapky" bych neřešil, moji to mají občas také, ale jak se nabaští vždy zmizí, někde jsem četl, že se takto zbarví když se mu něco nelíbí
Možná roztřepené ploutvičky ještě nutně nemusí znamenat bakteriální rozpad.Já tohle řeším u ancíka.Před měsícem a něco jsem objevila roztřepené konečky a udělaly se mu mapky na hřebě.Přeléčila jsem pro jistotu Esha 2000 a reakce žádná.Má to stále,baští a zdá se být v dobré kondici.Také by mě zajímalo,jak to vlastně je,protože když jsem měla Bety,vzpomínám,že jsem se s tímto jevem také potýkala.Namám možnost vložit foto,našla jsem odkaz-plotve a foto-mapky hodně podobného
"úkazu",můžete prosím na to nědo mrknout?
www.akvaportal.cz/…
0 19.07.2009 20:39 radous tak to asi vypada na bakterialni rozpad ploutvi doporucuji co nejdriv nasadit baktopur od sera ale lepsi kdybis dal foto muzeto byt take jen okousane
0 19.07.2009 12:56 kladivoun – ploutvicky
Dobryden predevcerem sem si vsim ze jedna ryba ma rostrepenou ploutvicku.A vcera sem to nasel i u druhy ryby.Je prenosne?Jak to mam lecit?Co to je?Predem diky za rady
Diky, dobry postřeh. Je vidět že ještě nabírám zkušenosti.
NO2 = 0,1. Kýbel vody je už připraven.
No, vzhledem k datu založení nádrže si zkontrolujte NO2 a rovnou dojděte natočit kýbl vody.
zrovna koukám že už nejak i ty samice ztracej aktivitu. jedna leží u dna a druhá je v rohu u hladiny. snad je taky neco nechytne
Tak to asi budou spíš dvě samice... Některé samice umí být pěkně zlé!
2 měsíce jsem je měl v společenském akva spolu s pandamy a neonkami. žadné divné chování jsem celou dobu nepozoroval. až ted tahle udalost po dokoupení samce. občas sice jedna druhou prohnala ale k ublížení nedochazelo.
Jedna z těch dvou samic se mi nezdá. Víc si netroufám.
Nechte je nějakou dobu samy a uvidí se.
betty jsem tam umistnil ve čtvrtek. Rostlinky dorazi až v úterý. Proto tak málo zarostlé.
Sid: myslíte že jedna je přeci samec?
Jedna z těch samic se mi nějak nezdá...
Správná připomínka!
Vašich cca 30 litrů, takto nezarostlých, nebude úplně to pravé pro trio bojovnic...
Tak potom jsou ty samice asi lesbičky když zmasakrovali už druhého samce
Sid má pravdu
BRP během pár hodin to asi ne, to by trvalo déle
Nic chytřejšího mě nenapadá... (Pancéřníčci mu to neudělali.
)
Obě samice jsou samice. Pokud ho zmasakrovali tak jim to trvalo 3 dni než s tím začali. Celou dobu honil spíš on je než oni jeho. Tohle cele se událo v průběhu noci. Večer když jsem šel na noční všechno bylo OK. Přišel jsem dnes v 10:30 domu a pohroma.
Samice ho zmasakrovaly.
Nebo některá z těch samic není samice.
tak máš tu fotku s fotáku tam tam byla z mobilu
Pokud je to bakteriálního původu tak eSHa Exit nebude nic platný. Ten je skvělý na parazity, ale s BRP si neporadí. To spíše zabere ta eSHa 2000. Ta je širokospektrální. Pokud je to zranění nebo počínající plísňové onemocnění pomůže taky eSHa 2000. Pokud je to bakteriální volil bych třeba Sera Baktopur direct.
a má nekdo skušenosti s eHSa exit? sice nevím kdy se dostanu do svitav abych to koupol ale koupim si prostože mám doma eHSa 2000
Foto je dost rozmazané, chtělo by to ostřejší. Řekl bych, že je to to, co jsem měl já (můj Cichliďák Ramirézův). Ploutvičky měl bíle olemované cca 1 mm. Léčil jsem to ve společenské nádrži Baktopurem Direct (Sera). Jako ostatní tam byly Krunýřovci jednopruzí, Neonky obecné, Okružáci a rostlinky. Za tři dny jsem měl pokoj!!! Poradili mi to ve Sklorexu. Oproti návodu, na základě rady jsem neodstavoval filtr do jiné nádrže, vše proběhlo bez problémů, bez nějakých zákalů, či snad úmrtí nebo pozastavení růstu rostlin! Neumřel ani jeden šneček!
Bylo by vhodné, zjistit důvod propuknutí onemocnění: Přelovování? Špatné podmínky? Stres? NO2? NO3? a tento odstranit, jinak se obávám toho, že léčba nebude účiná.
Můj názor, moje zkušenosti...
Pokud se rybka neprojevuje apaticky a zmateně, pak se může jednat pouze o zranění. BRP je docela rychlé ...
hele mám na vás otázečku je to Bakteriální rozpad ploutví nebo co?? proradí mi nekdo ?
0 09.04.2009 15:13 Piky – co s ním?
Ahoj prosím o radu. Mám nemocnýho samečka betty, ze dne na den chytil bak. rozp. ploutví asi (má jakoby nafouklé a oteklé oko s půlkou tlamky) čím mám léčit vím, už to jednou měla jedna samice, jenže to bylo dokud nebylo velké akva. Ale to odbočuju. Baktopur sem mu dávala podle návodu a po 3 dnech nic, i když má být teoreticky zdravej. Mám to zkusit znovu, nebo radši utratit ať se netrápí? Nechce jíst a skoro neplave, jen se tak vznáší a občas pohne ploutvema a jde se nadechnout. Zabíjet ho zbytečně nechci pokud má šanci
0 09.04.2009 09:36 Kisssi – .
zkus sera baktopur. Já jsem se to dozvěděla pozdě a chcíplo mi 8 neonek kvůli tomu takže hlavně co nejdřív
0 09.04.2009 08:56 Kristýna [72] - Raci, krabi, krevetky Imii. Protože se při léčení FMC musí vypnout filtr a nezkrmené krmivo by ti rychle za těch asi 14 dní co se to léčí zkazilo vodu.
(Jestli to že máš vypnout filtr není napsané na lahvičce, tak to máš tady! -
dajanapet.cz/…)
Může se stát, že si ocásky potrhají o dno, dekoraci atp. todle nevypadá nijak závažně. A nebojte se, doroste mu to
do menšího akvária bych ho nedávala
0 26.03.2009 08:37 bojovnice – Roztřepené ploutve
Já mám taky samečka bojovnice, v akváriu je sám, jenom s jedním šnekem a ty plutve má o trošku horší než pavliina.
Napadlo mě, jestli to nemůže být moc velkým proudem vody z filtru.
Filtr jsem vypla. Dřív byl bojovník jenom ve dvou litrech bez filtru a vodu jsem měnila dost často. Teď je v 12ti litrech. Nemám ho vrátit zpátky? Taky jsem mu už dala zrcátko, ale bojoval tak moc, že jsem mu ho raději sebrala. Předem děkuji za každou radu
PS: Na té fotce to moc nejde vidět, ale lepší se mi nepovedla...
Ano dávám do celého akvária ... v prezentaci nádrže to mám napsané i nafocené ... nevím bohužel které ryby to mají a které ne ... vytáhla jsem rostliny a vydesinfikovala a léčím celou osádku. Ryby na kterých to je vidět mám zvlášť v 16l akváriu.
Já toho ancíka mám v kastrólu
... teď právě řeším že jedu v neděli pryč ... tak ho asi vezmu sebou na výlet ... doma v kastrólu bejt nemůže ... u přítele to 2 týdny v čistém 15l akva vydrží =), ale právě váhám ... brát ho/nechat ho od neděle v akva ...
to máš pravdu,ale ty nemocný rybky má v karanténě,ne?nedává léčiva do celého akvárka..
Teda alespon myslím
0 25.03.2009 21:11 Pepik – Re: Imii
No tak se rozluc s ancikem..:((
Skoda ze sem s to precetl az ted a ostatni ti nerelki ze L sumci NESNASEJ FMC...
Melas pouzit ten Bactopur Direct jak ti radili...
ahoj,taky jsem si zažila bakteriální rozpad ploutví,bylo to u samečka betty a i když jsem ho léčila v karanténě baktopurem od sery,tak nevydržel,dost jsem ho obrečela,ale musím říct,že ostatní rybky (mečovky,ancistrusi)se mi nenakazily. Tak ti přeju,at napadené rybky zachráníš a zbytek osazenstva at se nenakazí.
NO2 měřím cca 1x za týden a je na 0mg/l ...
Coz by napovidalo tomu, ze jsme s nekolika dalsimi poukazovali na to, ze rybky v nadrzi Imii narazily i na vyssi obsah NO2 a ty stresovanejsi z prevozu to "chytly" v prvni linii.
Hmm
Není nakažené celé akva (zatím) ...
13.3. dovezeny 4 mečovky ze Sklorexu -> karanténa jen tak na 1 - 2 hodiny abych se ujistila,že rybám nic není, jelikož se Sklorexem jsem měla dobré zkušenosti
16.3. všimla jsem si, že mečovky se houpavě pohybují, ale žraly normálně
24.3. umřel jeden samec - jakoby okousané ploutve měl
25.3. další samec umřel, měl 2 tmavé fleky a zase okousané ploutve, jenže byly samotné takže jim je neměl kdo okousat.
Jediná další ryba na které pozoruji BRP je samice pancéřníčka ... ostatní ryby v akváriu vypadají v pořádku
co vím, tak bakterku si rozhodně odnikud dotáhnout nemůžeš. způsobují ji totiž bakterie, volně "dostupné" v každé nádrži a napadají
výhradně jedince s oslabenou imunitou. tzn. jestli ti to chytla celá nádrž, patrně nebude chyba v akvaristice, ale v obranyschopnosti tvých ryb. u nových jedinců je to celkem snadno vysvětlitelné - stres z převozu, strava asi taky ne moc kvalitní. jenže běžnou bakterkou nenakazí ostatní ryby, pokud jsou ony zdravé. takže buď je to infekce, která se BRP jen podobá nebo by jí tvoje ryby chytly tak či tak stejně a tohle byl jenom spouštěč. by the way, co karanténka? byla?
Budu zkoušet tu modř asi ... uvidím ... dyžtak budu muset zítra pro něco ještě zajet
0 25.03.2009 13:38 NNNTomas – Re: Imii
Přesně to se mi stalo taky, dotáhl jsem si plíseň z OBI.... Baktopur, nebo aspoň acciflavin pomůže... Preventin asi oc ne, jedině zkusit ho dát více..podle návodu.
Děkuji ... s tou solí to zkouším nyní a jak přijede máma z města doveze mi tu modř a ty další 2 věci ... snad zachráním zbytek akvária.
Toto je teda rada ... já píšu že jsem nakažené ryby měla ve společenské nádrži cca tejden a může to být nalezlé všude a ty mi radíš nechat to takto ... víš ... já v akváriu nemám jen gupky nebo mečovky, ale 4 roky starého ancistruse a ten kdyby mi chcíp tak si sama hodím mašli !
Kdybych měla jen nejaké živorodky, neřeším to tolik, ale na těchto rybách (hlavně ancíci) mi hodně záleží ...
0 25.03.2009 13:27 R Silent [5949] Nejhorší je, že sem si to dotáhla z akvaristiky (ryby špatně plavali hned druhý den) a je to už přez týden, tudíž to může bejt všude ... filtr, rostliny ... vážně mi asi nezbyde než přeléčit celé akvárium. Bohužel budu mít pouze tuto chemii protože na akva-exo.cz moc výběr není. Ale četla jsem, že se to tou methylenovou modří dá léčit také
Nikdy jsem žádnou nemoc v akváriu neměla a teď budu mít dost práce asi s tímto ...
Pokud to je bakteriální rozpad tak sůl a zvýšení teploty nepomůže. Bohužel z Tebou uvedených léčiv na to patrně nezabere taky nic ( ale jako první pomoc při parazitech a plísních dobrý). Tady by asi pomohl nějaký antibakteriální lék třeba Sera Baktopur direkt. Mám ho vyzkoušený a na bakteriální nákazy zabírá. Jeho nevýhoda je, že zlikviduje i nitrifikační bakterie proto je lepší ho používat v karanténní nádrži.
Vím, že asi zakládám další téma, ale musím ... ono je totiž někde napsané, že se má přeléčit celé akvárium, jinde, že to není nakažlivé a mají se přeléčit pouze napadení jedinci ... tak chci vědět jak to tedy je.
Zatím mi chcípli nové mečovky (měla jsem je týden a celou dobru se chovaly divně - stažené ploutve, kolíbavé plavání) a vypadá to, že to nalezlo na jednu samici pancéřníčka. Mečovky co ještě žijí jsem přelovila do 16l a pancéřníčka také, vodu jsem osolila a zvýšila teplotu. Ve velkém akváriu jsem také raději zvýšila teplotu. Chci vědět co dál. Chemie kterou jsem si objednala (Dajana Methylen Blue, Malachitová zeleň dezinfekce, Preventin prevence) budu mít kolem 16:30 - 17:00 ... do té doby mohu maximálně osolit a vyměnit vodu
.
0 04.03.2009 23:32 Pepik – Re: Vyprodej
Hele Peto,takhle asi neprijdes na to co to je....
Pokud je to bakterka,budes hadat jaky antibiotika pouzit a stejne mas solidni sanci se netrefit a jestli to je nejakej previt tak by moje rada mohla pomoct.....
Promin ,ale nemuzu tady vsechno rozebirat,pac nemam cas,takze strucne...
ale ja bych si dal do sudu odstat vodu do druhyho dne...druhej den,vymenil aspon pulku vody,vyndal filtr,radne vycistil(klidne vodou z vodovodu a savem) a dal stranou vyschnout(neni nutny)...
Nadavkoval bych FMC 1 ml na 100 l vody a pokud mas doma Bactopur DIRECT,tak polovicni davku..efektni je taky misto Bactopuru Direct, Terap AB od Aquaru,a tam bych daval 3 ml na litr ... silne vzduchovat a teplotu na 30 - 31 stupnu( to zalezi co tam mas za jiny ryby)...a pokud tam mas sumce a Anciky,zapomen i na to FMC a budes to muset resit jinak...
Ten vypranej filtr(nevim co mas) dej do nejake vetsi nadoby,zapoj ho a vhod trosku granuli....(tim si ten filtr zajedes a po lecbe ho budes mit pripravenej....
Za tri dni vymen pulku vody,a dopln davku FMC i bactopuru...to pak zopakusj v tridennim intervalu jeste dvakrat a verim ze ti to pomuze...nakonec vymen zase pulku vody a vloz ten zabehlej filtr...
a hlavne skoro nekrm,mozna jednou denne co snedi okamzite...
pokud se to zhorsi,bude to kmen bakterky co je odolnej a to pak mas vetsinou smulu,protoze musis mit zasoby kanamicinu,stretomicinu,Chloramfenikolu a spoustu znalosti a trpelivosti..
)
Ahoj
0 04.03.2009 21:42 Vyprodej – specifika
Supr, nečekal jsem tolik odpovědí a tak rychle. Pokusim se odpovědět na co nejvíc dotazů a popsat můj problém podrobněji.
Sera baktopur opravdu nezabrala, rybičkám se projevy spíš zhoršují, i když jen pomalu. Ploutve se od konce rozpadají, jsou roztřepené a to v celé šířce ploutve, tedy včetně těch žilek. Dělá se jim to jenom na postraních ploutvích (nevím jak se jmenují
). Navíc se některým rybičkám mléčně zbarvují oči a některým se navíc tvoří na boku bílý povlak, který je ovšem jen slabý a těžko viditelný. Jestli jsou nervózní je pro mě těžko poznatelné, nevím (mám jich v akváriu 15), ale myslím si, že jsou docela v klidu. Fotku dnes poslat nemůžu, nejsem doma možná bych ale mohl zítra, bude-li to nutné.
Děkuji tedy za již napsané odpovědi a zároveň prosím o další.
PS: Výprodej jsem do NIcku napsal jen tak, jsek Petr
0 04.03.2009 00:46 Pepik – Re: Romy
Mas pravdu,moje chyba prehlidl jsem to...
Bile okraje ale stejne muze byt Ichtyobodo i Chidonela....
Jaky to jsou vlastne ploutve??Ocasni??Hrbetni??
a co ty zakaly uprostred ploutvi??
a jak Romy spravne rika,je dulezity sledovat dychani a to on cemu rika tvorba slizu,ja rikam loupani "kuze"....
Tak sleduj a pis..
Právě proto,že se Vyprodej zmiňuje jen o ploutvích,zvolil jsem bakteriální rozpad ploutví.Nehledě na to,po 14 dnech od koupě a vpuštění ryb do akviška je to více než pravděpodobné.Pokud by to byly Chidonela,Ichtiobodo necatrix,Tetrahymena,nastaly by potíže s dýcháním,otíráním se o předměty,ale hlavně zvýšená tvorba slizu.Myslím,že by to napsal,kdyby tomu tak bylo.
Jinak,Vyprodej píše,že ploutve jsou bíle ohraničené a zkracují a rozpadají se.
0 03.03.2009 23:30 Pepik – Re: Vyprodej
To nemusi byt bakterialni rozpad ploutvi...
Muze to byt Chidonela,Ichtiobodo necatrix,Tetrahymena atd...
Dulezity je podivat se jestli je zakal i uprostred ploutvi,jestli se loupe "kuze",jestli je okraj co se trepi bile ohranicenej atd...
popste co vidite,nebo nejlepsi je fotka....
jak menite vodu?? davate odstatou??
To je bakteriální rozpad ploutví,divím se,že baktopur nezabral.Mělo by se léčit v počátku.Použít se dá Acriflavin a metylénová modř(V pokročilejším stadiu dvojnásobné množství),nebo třeba FungiStop od Tetry.Je nemoc doléčena podle přibaleného letáku?
0 03.03.2009 23:05 Vyprodej – skaláry-rozpad ploutví
Dobrý den,
mám problém se svým akváriem a doufám, že mi pomůžete. Koupil jsem několik skalár a zhruba po 14 dnech majíbíle ohraničené ploutve, které se zkracují a rozpadají. Ryby jsou nervózní, evidentně jim to vadí.Sera baktopur ovšem vůbec nepomohla.
Vím, že se zde již podobý problém řešil, ale léčení daného problému nepomohlo.
0 15.02.2009 11:18 masielko určite to není bakteriálny rozpad
Vocko88 napsal: právě jsem přistihl jednu ze samiček jak vytrhla beťákovi kousek ploutve...Myslíte, že tohle vše je opravdu jen její práce? ...
Jo jo,bude to její práce.Jsou to bojovnice.
Edit:i když,když se na tu fotku dívám podruhé...má nějaké nafouklé bříško.Může být nemocný a proto si holky víc dovolujou.
0 14.02.2009 17:51 Vocko88 právě jsem přistihl jednu ze samiček jak vytrhla beťákovi kousek ploutve...Myslíte, že tohle vše je opravdu jen její práce? To mi zas příjde moc...
0 14.02.2009 17:40 Vocko88 – BRP?
Myslím, že mám podobný problém jako bushmanka. Takhle vypadá můj betták. Teď za poslední týden. Už se mu to dřív objevilo, ale ne v takové míře a hned to bylo v pohodě. Ostatní ryby bez příznaku. Další osazenstvo pouze betty a gold ancistrusi...Jde o BRP?
0 05.02.2009 18:58 picnic Pro pleksíka : Podle mě to BRP není. Podle těch fotek bych to tipoval na krupičku. Já na ní docela úspěšně používám EXIT a Eshu 2000. (dohromady asi 250 Kč)
Tak mnoho úspěchů
0 07.01.2009 18:13 Vocko88 léky na to jsou, no...betty nemají ani náznak. Našel jsem příčinu-odspoda mi hnil koberec z riccie
asi pozdě...ale chci zachránit bettky, takže jdu léčit...
foto 3
foto 2
Ahoj, všiml jsem si na svých rybách malých bílých chomáčků na těle po okraji šupin a na hřbetní ploutvi. Pročítal jsem si fórum i rady v léčení, ale protože jsem začátečník, chtěl bych se ujistit, zda jde o bakteriální rozklad ploutví, nebo je to něco jiného? A jestli můžu svoje tlamovce léčit v roztoku síranu měďnatého, jak je to psáno v popisu léčení, nebo mám raději sáhnout po nějakém přípravku?
Potrhání ploutví je celkem běžná záležitost, je však dobré vědět příčinu natržení. V dobře zavedené nádrži je i větší poškození ploutví zahojeno do týdne.
0 25.12.2008 12:48 Romiš – Re: andrej
O.K. Ale k léčbě bakterióz jsou určeny léčiva, která jsou v porovnání se SAVEM "neškodná".
Bakteriózy naštěstí řešit nemusím, třeba vám poradí někdo se zkušenostmi s tímto problémem.
0 25.12.2008 12:45 andrej stimi fotkami je problem dokim to fotak cvakne tak ryba je dano prec.skusim ini fotak..
0 25.12.2008 12:43 Romiš – Re: andrej
Zkuste sem dát nějaké fotky, ať vám mohou zkušenější poradit, co s tím.
SAVO je jen pro lidi, kteří vědí, co dělají. Můžete s ním napáchat hodně zla!
0 25.12.2008 12:17 Gi-Gi-Gi-Gigolo savo?do vody v akva?
radši jím aqa jen vydrhni
1 25.12.2008 11:57 andrej – Rozpat plutvy
Zdravim mam na 2 skalaroch na chrbtovich plutvach potrhane konce neni to sposobene bakteriami?? maju to len skalare ostatne rybi maju plutvi v poriadku..cital som ze by som mal nato použit SAVO???
Ono je "pozorovat" a "pozorovat"...
Musíte zůstat nějakou dobu v klidu, aby na vás rybky "zapomněly". Když se jim budete šmrdlat před akviškem, budou čekat, "co z toho kápne". Dělejte, že nejste a mějte oči na šťopkách!
0 20.06.2008 14:22 groal Pokud to ale dela nejaká ryby tak fakt nevím která a akva pozoruju dost casto. Nikdy jsem nejaky utoky nevidel :( tak netusim kdo by to mohl delat a beta je spis bojacna porad se drzi v jednom koute .....
Četl jste reakce na Radovanův dotaz v tématu, na který odkazujete?
Napsal jsem tam, že o bakteriální rozpad nejde.
Ve vašem případě bych vsadil také na mechanické poškození - nějaký "lotrando" ta paví oka okusuje... Máte tam m.j. betu. Na ni by to sedělo...
Nelijte do vody žádnou chemii a raději své rybky pozorujte.
EDIT: Teď jsem si vaši prezentaci líp prohlédl - máte v akvišku parádní "rybí guláš". Těch pachatelů může být vícero.
0 20.06.2008 13:40 kolcun2 S akými rybami ich chováč?
0 20.06.2008 13:24 groal Potřeboval bych poradit, během dvou dnů mi uhynuly dvě paví očka, Mám podezření na rozpad ploutví, ale fakt nevím. Původně jsem si myslel, že by to mohlo být okousané.... ale když se stejné vykousnutí teďka objevilo u třetího pavýho očka během dvou dnů tak fakt nevím. Jeden den má ploutev jakoby nakousnutou a druhý den už tam prakticky není a kdybych teďka nahodou nebyl doma a neviděl jak je od večera zubožená tak věřím tomu že večer už by byla sežraná ( tak jsem ji ač nerad klepnul - vypadala hodně podobně jako tato:
rybicky.net/forum/5143 viz foto a to za jeden den ). Preventivně jsem tam nalil ESHA 2000 a uvidím v neděli co bude. ( Volal jsem si pro radu i do obchodu a tam mi řekli, že by to mohlo teď být i tím horkem, že se pak množí bakterie ) Zaroveň vyměním vodu v akva. Myslíte, že se rozpad může šířit pouze na jednom druhu rybek? ostatní ryby se zdají v pořádku nic jim nechybí, žerou, plavou si...... Díky za pomoc. P.S. Taky mi minulý týden uhynuly 2 kapitální 12 cm kousky ancitrusů během 1 dne ( ale to mám podezření na otravu CO2, zapoměl jsem vytahnout přes noc kamínek )ostatní to přežili.
dekuji to bylo trefne
Píšeš, jako kdybys ty příčiny dokázal identifikovat, tak raději kolegyni poraď.
to se snadno rekne...
ostatne rybky su v uplnem poradku takze ako zacatecnik netusim co by mohlo byt spatne...
Delala sem i testy vody a vypada to v poradku....
Dalsi cichlavci tam su, ale vykousnute to urcite neni, lebo nejdriv mal v strede ploutvi taku malu dirku akoby od jehly ktera se rychle zvetsovala az se takhle protrhla az ke kraji ploutve
Uz sem nasadila Esha tak uvidim a snad to zabere.
0 03.06.2008 20:37 Joecz nejsou tam ještě další čichavci? mě se to zdá jen vykousnuté
Jj,eSHa 2000 pomáhá dobře,ale pomáhá taky sůl.Já jsem použila podle rady 1 lžičku soli na 5l vody a zvýšila teplotu.
Ale použij buď sůl,nebo léčivo.Nekombinovat!
diky za rady... potrebovala sem se ujistit, ze je to ono. Myslite ze mozem na liecbu pouzit i esha 2000?
0 02.06.2008 22:18 miro03 – Re: cenega
Kupit baktopur v akvaristike a držat sa návodu.
tohle se mi u ryb stavalo kdyz sem mel spatnou kvalitu vody (jestli ty trhliny nebo diry v ploutvich nejsou bile lemovane, pak je to asi bakterialni rozpad ploutvi),stacilo mi vodu vymenit vic dbat na kvalitu a ploutve se sami zacelily
0 02.06.2008 21:52 miro03 – Re: zora
Netreba zakladat nové téma treba sa viac posnažit.Je tu o bakteriálnom rozpade napísané,stačí si to dat do vyhledávača alebo nájst v sekcii nemocí.
Ahoj. Asi pred týždňom som objavila na samčekovi čichlavca akoby malú dierku na chvostovej plutve ktora sa za tyzden hodne zvetsila tak ze mu uz chyba kusok plutvy
prikladam foto prosim poradte co s tym... a ako to vyliecit. Dakujem za pomoc.
0 31.05.2008 17:28 Verka Lidi, už jste se někdy setkali s tím, aby se sumeček přisával na rybky? (P.S. Začínající akvarista ...)
0 13.04.2008 17:00 Tereza – Re: pavliina
Koretry jsou výborný krmivo. jsou to bílé komáří larvy. Ale zjisti si, jakou skladbu stravy vyžadují betty, jestli bys neměla přidávat taky nějakou rostlinnou.
Tak to jsi mě uklidnil, už jsem si myslela, že je nějak nemocnej. A ty patentky mu moc nedávám, myslela jsem si, abych ho nezmlsala a pak nebyl překrmenej
Takže myslíš, že mu patentky můžu dávat každý den? Ale to přeci nemůže být jeho jediné krmivo, poraďte, co bych mu mohla ještě dávat, aby mu to šmakovalo, když teda vločkama za kilčo pohrdá?
Patentky jsou to nejlepší co mu můžeš dávat. Ploutve se mu třepí, to je normální, pokud by jsi ho chtěla mít v dokonalé kondici, tak by musel plavat v malém akvárku bez rostlin, obden mu měnit všechnu vodu a umožnit mu aby viděl jiné samce a neustále byl nucen s nima bojovat. Bety jsou krátkověké a v běžném akva se takovém třepení ploutví neubráníš, ale rybě to absolutně nevadí.
Mému beťákovi se začaly třepit ploutve, spíš bych řekla, že jen ta ocasní - zatím
Poraďte, prosím, co to může být a jak a čím to léčit? Koupila jsem mu speciální krmivo pro Bety ale nežere ho, je to spíše vločkové a to mu nešmakuje, ještě nesežral ani jednu vločku, jí jen mražené patentky a sušené dafnie. Může to být třeba z nedostatku vitamínů? Nebo to může být ze špatné vody? Ale dělám pravidelně testy a voda je podle nich OK
Děkuji za rady.
0 19.03.2008 10:54 bushmanka Zdravím
prosím poraďte..mám samičku betty odlovila jsem ji raději do karanteny protože ji mizí ploutve a nežere ale to jsou jediné příznaky žádné vředy nebo blednutí...dokonce má pořád teritoriální chování včera se pěkně vztekala na zrcátko...čím jsem si vyzuelně zkontrolovala že i žábra má pořád zdravou barvu...co s tím???
0 17.03.2008 21:16 Andynka Nejspíš jsem objevila u svých rybek bakteriální rozpad ploutví. V sekci nemocích jsen našla příznaky, ale nic takového jsem u rybek neshledala. U betty se mi objevilo na konci ploutviček něco jako vymyzení barvy a zůstalo jen bílé místo. U čichavců jsem zase spatřila roztřepení ploutví. Je to BRP?
0 18.02.2008 13:20 Kublaj – Re: filipsi
myslis ze by ty problemy s bakterkou mohlo zpusobit to,ze jsou ty betaci liny a casto lezej na zemi nebo na kytce?? mel bych davat casteji zrcatko aby s ploutvema vic hejbali???preci jenom ty z dovozu jsou zvykli se porad prsit a jestli jim to pak nechybi a ty ploutve nestradaj...to je jen takova moje uvaha o ktery sem nikde necet...
0 18.02.2008 13:17 Kublaj – Re: Danila
Eshu 2000 sem nechtel pouzivat protoze mi nepomohla uz dvakrat....( na neonky to pouze nefungovalo a maly Gupky mi to dokonce zabilo + sneky i kdyz to nepisou)....to uz mam lepsi zkusenosti s obycejnym Multimedicalem...
Jinak tu bakterku sem mel na dvou betakach a ani u jednoho nefungoval Neomicin kterej mi pred rokem na to fungoval,tak sem vyzkousel savo.... na toho jednoho to po peti dnech pomohlo a na toho modryho ne,takze sem mu vymenil predevcirem vodu a zkusim neco jinyho dneska...
kazdopadne je mam v petilitrovejch nadrzich abych je mohl lepe lecit,ale premejslim jestli nepotrebujou vic plavat aby se jim pohybovali ploutve,treba hnijou z toho....
na Splendens sem se dival ale tam radej klasiky a nebo rikaj ze jim ryba umrela...nic moc...
0 18.02.2008 11:38 Danila [4490] - Amerika Kublaj: měla jsem stejný problém u beťáka a řešila jsem to s lidmi od bett na
www.splendenspower.cz/…, tam se optej.
Z fotky to není vidět, ale pokud se ploutve beťáka slepují dohromady, je to problém, který je prý jen těžce řešitelný a ze tří ryb to přežije jedna (údajně). Zkusila jsem Esha 2000 ale bez úspěchu a můj beťák bohužel uhynul.
Tak držím palce, ať je Tvůj beťák ten, který to zvládne.
0 18.02.2008 11:33 katka 0 18.02.2008 11:32 katka Ale to barveni casem prejde, pravda, ten cas byva i v radech mesicu. Navic to neni nic spatneho.
Ale spis me zajima ten betak, s cim dohromady je/byl v akvarku? Nejake samicky? At ho nelecis zbytecne, navic u bakterialniho rozpadu byva pricina jinde a nejaky lek ji neodstrani ...
(jo aha, teprve ted to vidim, ten puvodni dotaz je starsi a nebyl od tebe, ty jsi jen "plynule" navazala s korenem
0 18.02.2008 11:23 Katka – filipsy
0 18.02.2008 11:21 katka Nevím co chceš vědět extra o léčení Bett. O ničem takovém jsem nikdy neslyšel. Musíš použít léky na bakterku. A jak jsem psal léčení je stejné u všech ryb.
0 18.02.2008 11:13 katka Kořen. (tohle myslis?)
Jiank na prvni fotce bakterialni rozpad ploutvi nevidim, spis potrhaneho betaka. S cim dohromady je v akva? Ale jisty si nejsem, to by chtelo vic fotek a vedet vic o jeho prostredi.
0 18.02.2008 11:04 Katka – otazka
Noo
takkk teda maaaam co citat, a este jedna otazockaa xixixi
ako sa to u vas povie, normalne drevo???
0 18.02.2008 10:50 Katka – Otazka
Ahojte vsetci, Mam na Vas jednu otazocku, kedze som taky maly zaciatocnik.
Kupila som take drevo do akvarka, a stale mi toto drevo farby vodu, neviete mi pomoct co s tym??
Uz som to skusala aj vyvarat, nechala som to dlho namocene a stale nic
. Pokazde mi uplne zhnedne voda. DAkujeem vsetkym za radu
Léčení Bett je stejné jako u ostatních ryb. Nebo myslíš že potřebují zvláštní léky? Pokud máš diagnózu tak kup léčivo jako pro kteroukoli jinou rybu.
0 18.02.2008 10:01 Kublaj – bakterka u Betaka...
Muj betak ma bakterku....co byste doporucovali a co se vam na Bety osvedcilo...prosim nepiste sem navod na jine ryby,ale pouze na leceni Bet...diky...
prosím, vážně nevíte?
nojo, mě by ale zajímalo, jestli je to vůbec nemoc, a jestli jo, tak jaká ;)
Prosím o radu. Mám 80l akvárko a v něm zatím cca 50l vody (ještě nemám dodělané konečné úpravy týkající se dna a rostlinek). Mám 2 mečovky (samci), 2 pancéřníčky zelené (asi samec a samice) a 3 endlerky, kterým se včera narodilo mimčo. U jedné mečovky se mi zdá už několik dní, že se jí jakoby třepí ploutve - nejvíc je to poznat na hřbetní ploutvi. Za ty cca 3 dny, co to pozoruji, se to nijak nehorší, ani nelepší. Druhá mečovka je OK. Nekrmím živým, jen sušenýma breberkama a vločkama. Nevíte, co by to mohlo být? Jestli třeba si něco udělala a spraví se to samo, nebo to bude nějaká nemoc a je potřeba ji dát do zvláštního akvárka...? Děkuju předem za rady.
+ EDIT: Chová se normálně a žádné boule, tečky, zašedlou nebo jinak zbarvenou kůži nebo odstáté šupiny nemá...
Vapel napsal: mno a nijak jim to nevadi az na tohle
Praveze
tohle znamena, ze jim to vadi. Asi bude hur. takova "nadrzka" vyzaduje denni vymenu vody, a jak nekdy vynechas, bude zle.
Me stacilo jen zvednout teplotu o 2 - 3 stupne
0 07.02.2008 18:57 suchysvatonovice – Re: Vapel
Problém bude v přebytku odpadních látek ve vodě,to čemu říkáš akva je tak pro 5 -10 kousků čerstvého potěru.Obecně takhle maličká nádržka bude problematická na udržení kvality vody.Živorodky a paví očka zvlášť jsou na kvalitu vody náročná.Vyměňovat denně 20-30% vody za odstátou.Jestli jsou tam jen živorodky tak přidat špetku soli.
0 07.02.2008 17:36 Vapel Proc??
wow ty máš molinu a paví očko v 7,5litrech?
0 07.02.2008 17:28 Vapel mam este jeden dotaz . muzu nechat molly a tehotnou
samici p.o. ve spolecnem 7,5 litrovem aq kdys nemam porodnicku???
Přidej fotku a trochu si tady taky pohledej, tohle se tu řeší každej den, je to bakteriální rozpad ploutví nejspíš
0 07.02.2008 17:01 Vapel dik
protože ho ani mít nemusí, je to individuální nemoc, která postihuje většinou oslabené jedince. jinak fotku tady na foru určitě najdeš, nebo zagoogluj
0 07.02.2008 16:52 Vapel 0 28.01.2008 13:26 Beddy – Re: Tereza
Síran měďnatej je obyčejná modrá skalice, která se dá sehnat ehm... v drogerii?
0 28.01.2008 11:45 rolandmynar Četl jsem tady, že na to úspěšně použili eSHa 2000 a fungovalo to i u citlivých druhů rybek.
Sám jsem ji použil i u potěru a bez úhynu. Možná by toto pomohlo.
0 28.01.2008 11:39 Tereza Protože vážně nevím, kde bych měla shánět síran měďnatý
A nemysli, že jsem tu nehledala informace, ohledně téhle nemoci jsem tu nic jiného nenašla.
0 28.01.2008 11:33 rolandmynar – Re: Tereza
Proč zkoušíš zase nějaký nový přípravek a ptáš se na zkušenosti ostatních s ním a radši nepoužiješ něco, co už tady ostatní popsali jako úspěšný způsob léčby?
0 28.01.2008 11:27 Tereza Díky. Já jsem to četla, ale stejně nevidím žádný rozdíl mezi tímhle a rozpadem ploutví. Živým nekrmím, jen mraženým (patentky, koretry, dafnie). Přečetla jsem si i něco na stránkách Sery a rozhodla jsem se pro Sera Costapur, snad pomůže. Nemáte někdo zkušenost, jak tento lék snáší pancéřníčci? Nemám je radši přelovit do jiného akva?
Vše nasvědcuje bičíkovci, proto doporučuji přečíst si tohle
rybicky.net/nemoc/ichtyobodo-necator a případně to zkusit léčit. Tuto nemoc si zavlečete s živým krmením, proto je na místě otázka krmil jste živým krmením?
0 27.01.2008 19:20 Tereza – rozpad ploutví vs. bičíkovec zhoubný
Prosím poraďte, o co se spíš jedná, mně přijde, že příznaky jsou stejné, tak nevím, čím léčit. Mám black molly, některé mají na těle šedavý povlak, některým se už začínají třepit ploutve, jinak chování normální. Tady je fotka mladé, nejhůř postižené.
Zkus Eshu 2000, použila jsem ji u citlivých ryb(sumci všeho druhu) a bez úhynu.
0 16.01.2008 22:07 marsz V návodu k baktopuru jsou popsané jen tři dny léčby.
To má slušným akvaristům a rybkám stačit? Jestli né, tak ,jak pak dál?
0 16.01.2008 21:20 Chaotic – Re: Dexter
Tak toho sem se bál..holt si zítra dojdu koupit ještě druhé akva na léčení..Mám několik druhů ryb, ale problémy mají jen gupky.
Nebo někdo zná léčivo, které živočichům citlivým na měď neuškodí?
0 16.01.2008 21:15 Dexter – baktopur
Já jsem použil baktopur,ale nepřežili mi to 2 ancíci
0 16.01.2008 17:50 Chaotic – Re: maxipes
Jaká je reakce ancíků a ampulárek na léčbu rozpadu ploutví Baktopurem?
0 02.01.2008 19:16 pepik – bakteriální rozpad ploutví
asi mam v akva bakterialní rozpad ploutví
-jak se to léčí?Dík za rady
Ahoj. Asi pred týždňom som objavil na samčekovi gupky natrhnutú plutvu ale nezhoršovalo sa to. Dnes prídem domov ačo nevidím-celá plutva dotrhaná. Správanie normálne, žere.
Neviem či je to bakteriálny rozpad alebo na ňnu zaútočila niektorá cichlidka( 2 samce kakadu+ 1 samica, a 3 akarky zelené)?
ďakujem za pomoc.
Tak já zkušenosti se savem mám
Použil jsem je při léčení obrněnky u nothobranchií. Mysllím ,že jsem taky dávkoval 1ml/50l a obrněnku jsem tedy zahubil perfektně (škoda že i všechny ryby). Dnes léčím úplně jinak ,ale pokud bych se měl vrátit k savu (myslím, že by takto léčit šlo) tak bych jej nejprve naředil a až pak pomalu přikapával do nádrže. Určitě záleží který druh ryb budeme léčit. Raději 2x naředit a zkusit na jedné rybě než přímo použít do akva.
Beru savo jako záložní plán. Po prolezení netu si nejsem jist je-li to opravdu bakter. rozpad - chybi sedivy lem na konci ploutvi, presto se to pomalu zhorsuje, jsou napadeny hjlavně paví očka. Vymenil sem znacnou cast vody a pokusim se odkalit. Pridal sem diskutovaný vodicky TETRA aquasafe a easybalance-tahle by mela odbourávat dusičnany. Jedu na par dni pryč, takze se jeste uvidi
... "mít savo v akváriu není nic super, obzvláště po dlouhou dobu" ...
SAVO je směs chlornanu a hydroxidu sodného. Chlornan je silné oxidační (=dezinfekční) činidlo, sám se při oxidaci redukuje na neškodný chlorid sodný. V kyselé vodě se z něho navíc uvolňuje chlor, který následně vyprchá. Hydroxid se přirozeně neutralizuje za vzniku soli. Jak vidno, žádné dlouhodobé poflakování SAVA v akváriu nehrozí ...
P.S. 4 JT: V té koncentraci (zmiňované v článku) bych se toho nebál.
V podobném množství se SAVO používá k dezinfekci studní a ta voda se potom normálně pije ... POZOR! Nutno použít pouze čisté (základní) SAVO !!! - bez přídavku tenzidů a vůní!
0 15.07.2007 23:07 solem – nemám
Zkušenosti nemám, ale savem bych léčil jen smrtelně nemocné kusy, takže určitě odlovit, už z důvodu že mít savo v akváriu není nic super, obzvláště po dlouhou dobu.. teda nevím jestli 1ml/50l není úplně nepoznatelná koncentrace, ale zase víc by už mohla být spíš španě provedená eutanázie, takže nezapomeň napsat jak to dopadlo...;)
www.akvarista.cz/…
Podle tohoto článku lze rozpad u gupek léčit sacvem v koncentraci 1 ml/50 l. Dají se tak vyyléčit i xiphy? V akva mam jeste ancistruse, předpokládám, že je potřeba je odlovit? Máte s tím někdo zkušenosti?
0 23.06.2007 16:06 isamik [180] Rebbie, to je v poho co chvili mi nekdo zkomoli jmeno tak jsem zvyklej
.
Co se tyka zavojnatek, ted sem koukal do brozurky sera o nemocech a nejak to nemuzu priradit, pod pojmem rozpadajici se ploutve si predstavuju ze kus ploutve chybi uplne, ale to zavojnatky nemaji, jim se rozpada ta kuze mezi ploutvema, bile tecky nepozoruji, ikdyz neco na konci te rozpadajici se casti (myslim blanku mezi kostmi) je bileho. Ale jako krupicka mi to neprijde.
Koukam že sem ti zprzila nick, promiň
Já totiž pořád nevim na co umřely moje závojnatky, měla ty ploutve roztřepený ale esli to byl rozpad nebo ne nevim... Krupičku sem neviděla, přestože sestřenka tvrdila že jí maj.. Kdo ví.... dodnes mě to mrzí.... Přeju ať dopadneš o sto procent líp
Vypadá to asi nějak tak jako na mej bohužel né moc povedenej fotce?
0 23.06.2007 10:27 isamik [180] Zdravim vas vsechny, rad bych se zeptal na par dotazu. Dneska jsem u zavojnatek zacal pozorovat "rozpad ploutvi", tedy nejsem si jist zda je to ono, jelikoz ploutve se jim rozpadavaji jen mezi kustkami, a kustky maji v poradku. Nejvice se to projevuje na ocasni ploutvi a u jedne zavojnatky na hrbetni ploutvi. Zavojnatky jsou jinak cile, o potravu jevi zajem (jako normalne), i jejich pohyb je normalni, nejsou apaticke ci strnule. Mam tam jeste jednoho ancika a u nej toto nepozoruji. Rad bych se ujistil zda to je rozpad ploutvi? Takto se jim totiz trepily kdyz meli krupicku, ale zadne bile tecky nepozoruji
. Poradite mi nekdo prosim?
P.S. jedna se o nadrz "30", abych nemusel rozepisovat jak nadrz vypada.
rybicky.net/nadrz.php… 0 09.02.2007 10:32 David Řekl bych spíš rybky než osmóza, tedy přesněji osmotický šok a ten nastává jen při přechodu z prostředí o jiné osmolalitě než má nové prostředí (tedy vyšším x nižším obsahem solí)
1 09.02.2007 08:28 Jirka – 10/45
Tento problém jsem mě taky .Jeto osmózou a toje velká el.vodivost musíš ji změřit a má mít hodnotu 200 mikro símens/L.Játo řeším že dolivám destilovanou vodu kterou kupuji ve spec .akva obchodě.
0 08.02.2007 21:39 Pox – Roztřepené ploutve
Moje rybky jsou na tom podobně,hlavně paví očka a trochu i Black Molly. Postupně jim ploutvičky dorůstají a najednou to mají zas...
0 08.02.2007 20:16 Zdenek Souhlasím, pokud máš rybičky jako je parmička čtyřpruhá, mechová, nádherná; tetra krvává, mechová; někdy i bojovnice a rájovci apod...
0 08.02.2007 19:49 el_Barto – ryby
predne co tam mas za rbicky, neokusuji si to navzajem? pokud pak das bokem rybicku ktera je ten zaskodnik, mely by dorust ...
0 08.02.2007 18:49 Ondra – Roztřepené ploutve
Ahoj.Nevíte čím muze byt ze nektere rybicky maji roztrepene, jakoby potrhane ploutve?Samozrejme me napadl bekterialni rozpad ploutvi ale ono se to nezhorsuje.Nekterym se to vyleci nektere to maji trvale.Nastesti na to neumiraji ale nevite co bych mel treba pridat do vody pro jejich zdravi??Nechce se mi tam lit zadne lecivo.Tak nestaci treba sul??mate s tim nekdo zkusenosti?Dekuju za jakoukoliv radu
0 23.11.2006 13:11 Pox – Bakteriální rozpad ploutví
Ahoj tohle pondělí jsme taky zjistili rozpad ploutví a večer jsme ještě nasadili Tetra General Tonic. Voda se nám zbarvila do zelena. Máme to nechat tak 5 dní. Na rybičkách sice zatím nepozorujeme zlepšení, ale co je hlavní, nehorší se to. Asi v sobutu jim vyměníme tedy vodu a pak uvidíme. Rozhodně bych jim nechala jseště nějakou dobu na zotavení než tam začneš dávat savo.
0 23.11.2006 09:21 Gerrik – Bakteriální rozpad ploutví
Ahoj, některé z ryb - neonky, gupky, sumečci mají náznaky BRP. Použíl jsem Multimedical, den vynechal, a protože se to nezlepšilo aplikoval jsem Multimedical opět. Myslím že to nemá valný účinek, fakt je že se to nezhoršuje. Mám zvýšenou teplotu a nesvítím. Obsah filtru je venku.
Tak mám dotaz, chci zkusit nasadit Savo. Mám rybkám vyměnit vodu anebo to savo aplikovat do vody s obsahem Multimedicalu? Abych to s tou chemii nepřehnal. Díky za reakce, prosím o konkrétnost.
0 29.12.2005 12:56 Volda – Léčení
Pokud budeš používat jakékoli léčivo musíš z filtru vyndat náplň
s aktivním uhlím, jelikož uhlí všechny přípravky a léčiva pohlcuje.
Aktivní uhlí se dává do filtru jen po léčení, protože některá léčiva obsahují těžké kovy jako měď ,ale lepší je pak vyměnit vodu a aplikovat přípravky které těžké kovy odbourá.Rozhodně
nedávej uhlí do filtru a dej tam radši filtrační vatu.
0 29.12.2005 12:24 Ferda – Rozpad ploutví
Diky
0 29.12.2005 02:38 Volda – Rozpad ploutví
Omyl, nitrifikační bakterie ve filtru to neničí, sám to používám
při výměně vody jako prevenci. Osobně jsem se u Aquaru ptal
a na webu je o tom napsáno :"Přípravek neničí anaerobní mikroflóru, takže nezpůsobuje totální dysmikrobii v zažívacím traktu ryb (neničí "hodné" bakterie. Přípravek je vhodný pro všechny skupiny ryb ve všech stádiích jejich vývoje. Balení 250ml,550, 2l, 3l, 5l. Dávkování: inj.stříkačkou od 1 ml/20l vody až po odměrku 20 ml na 400 l vody.
0 28.12.2005 23:48 Ferda – Rozpad ploutví
Jenze ja nemam karantenni nadrz a nechci, aby mi to znicilo i bakterie ve filtru!!!
0 28.12.2005 23:41 Volda – Rozpad ploutví
Na bakteriální rozpad ploutví je výborně fungující léčivo od Aquaru - Terap AB viz.http://www.aquar.cz/Bakterialni%20rozpad%20ploutvi.html
1 28.12.2005 16:31 Ferda – Rozpad ploutví
Ahoj, je methylenova modr vhodna proti bakterialnimu rozpadu ploutvi? Tehle nemoc u me napadla nekolik razbor (viz foto:
rybicky.net/k/forum/3.jpg), ostatni ryby jsou zdrave. Cim to je? Test na NO2 ukazuje 0! Musi byt pri leceni meth. modri odstranena z filtru houba z aktivniho uhli? Diky za rady...
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 34741x