Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zářivky

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Zářivky
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2007 20:59 pansuu Re: bucliik
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Taky mám set Juwel a upravoval jsem světlo. Právě tak jak popisuje Norton, jsem naprostý laik co se elektra týče a díky Arcadii to byla brnkačka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2007 19:36 Muž Norton [109] Re: bucliik
Záleží na Vaši technické (elektrotechnické) "zdatnosti". Nejjednodušším (i když trochu dražším...) a nejbezpečnějším řešením je použít toto: www.akvarista.cz/… .
Výhody: vše co potřebujete mimo zářivky a reflektoru je součásti soupravy; jednoduchá montáž, upevňovací prvky jsou přibaleny; bytelné voděodolné patice (v krytu JUWEL bez krycího skla je docela vlhko), indukční předřadník je mimo kryt v úhledné plastové "krabičce" včetně samostatného vypínače.
Nevýhody: vyšší cena; použit klasický indukční předřadník - nižší účinnost.
Kryt se nerozteče.
Do krytu "podlinkové" svítidla s krytím IP20 (pro "normální pokojové" podmínky) nedoporučuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2007 11:33 Muž matlala [798] - RostlinyRe: bucliik
nerostaví, ale záleží i na použití předřadníku či tlumivky. U tlumivky bych se bál kdyby byla v krytu to by to odneslo u elektronického předřadníku to nehrozí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2007 11:04 Žena bucliik [99] – 30W
to na co se ptala jarca by mě taky zajímalo, existujou 90cm zářivky s větší watáží než 30?jo a cci se zeptat jestli někdo z vás přidával zářivku na plastovej kryt, já mám Juwel, ale dostala sem nadáno že nemůžu vědět jestli se neroztaví, kdybych ji tam přidala...tak nevím, to by neměla ,ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2007 08:24 Muž matlala [798] - RostlinyRe: jarca
no s těma 3 pásmovýma pod 18w je fakt problém já na ně čekal 2 měsíce než došli a ještě se zmýlili a objednali 2 místo 3 (samo sebou moh jsem zprovoznit jen jeden kryt)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2007 23:10 Žena jarca [1] Re: Mrakoplash
No, já bych je tedy do metrové rampy nenacpala :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2007 23:00 R Muž Mrakoplash [1776] Re: jarca
1200 mm - 36W ty mam ja nad metrovym akva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2007 22:57 Žena jarca [1]
Nevíte náhodou někdo, jestli se vyrábí zářivky dlouhé 900 mm event. 895mm s výkonem větším než 30W? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 18:08 Muž isamik [180] Re: astr443
S tim krytem na tak male akvarko, je to opravdu tezke. Aby kryt nebyl vetsi jak akvarko :) , vim o cem mluvim. Sam sem si jeden delal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 18:04 Muž Norton [109] pro astr443
S tím krytem to bude Petře těžší, komerčně se dělají kryty ve vybraných standardních rozměrech, ma Vaše akvárko je budete asi muset vyrobit... nechci Vás "lámat", ale skutečně pouvažujte o větším, alespoň o malinko...
A propos, dobrý Nick, Vhodný k Ondřejovu! ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 15:06 astr443 Re: Norton
Nasiel som si nieco o tych trubiciach T5 (6W aj 8W) a vobec nevypadaju zle. :-) Vdaka za tip. Mozete mi este na ne poradit nejaky vhodny kryt?

Akva mam zalozene len nieco vyse mesiaca, takze tvrdit, ze som ho zvladol "paradne", je trochu predcasne... Ale vdaka za pochvalu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2007 21:48 Muž Norton [109] Re: astr443
Petře, akvárko máte fakt malinké. A to máte teď s těmi 9W nějaký problém? Rostou nadměrně zelené řasy? Pravda, ta malá 9W DZ neosvítí plochu akvária rovnoměrně... A neuvažujete o alespoň malinko větší nádrži? 12 litrů jste zvládl parádně, což takto alespoň 60*30*35? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2007 21:19 astr443 Re: Norton
9 W sa mi zda dost na tak male akva, hoci teraz tam mam docasne 11 W. Paticu G23 zhanam preto, lebo mam taku stolnu lampu, kupovanu prave na osvetlovanie akva. Casom to mozno vyriesim inac (lepsie?).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2007 20:53 Muž Norton [109] Re: astr443
Akvárium máte 31cm široké, možná by stálo za úvahu použít 8W T5, je 288mm dlouhá. Sice by patice drobet "čouhaly" po stranách, ale pokud by jste je vhodně "zamaskoval"... Mimochodem, proč ne právě 9W? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2007 20:52 Muž isamik [180] Re: astr443
hmm kdyby si netraval na patici G23, ale treba takova G5 :-D tak se vyrabi 6W 212mm dlouha T5 :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2007 20:40 astr443 Re: Isamik
Diky za snahu, ale ziarivky, ktore spominas poznam (a mam) a hlavne 5-7 W nie je 9 alebo 11 W! Problem je, ze tie s nizsim vykonom som zatial nasiel len kratke (l2=108 mm a 137 mm). Idealna svojou dlzkou je 11 W (l2=237 mm), ale v podobnej velkosti by som potreboval 5-7 W. Napisal som to uz jasne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 14:27 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Rybous
šla by tam dat 2 jen kup světlo pod kuchyňskou linku nebo EP s paticema co maj IP 67 třeba ep i s paticemna od arcadie to se tam vleze.

a jaké zářivky přesně máš myslim označení-8**???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 10:29 Muž isamik [180] Re: Rybous
hmm a druha by tam nesla nejak "nabastlit"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 10:24 Rybous Re: Isamik
ale to je jenom na jednu zářivku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 10:21 Muž isamik [180] Re: Rybous
Hmmm tak to by mozna chtelo pridat trubici? Jinak v teto delce je jen 15W.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 10:18 Rybous Re: Isamik
jj mám 45cm dlouhou a 15watovou a kryt to neni je to jenom osvetleni s reflektorem a žádná speciálka to neníahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 09:55 Muž isamik [180] Re: Rybous
A jakou tam mas momentalne? Specialku T8 dlouhou 45cm nekde kolem 15W? Koukal jsem se k tobe a to mas nejaky "setovy" kryt? Ono vetsinou kdyz jde vykon nahoru prodluzuje se i trubice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 09:46 Rybous Re: Isamik
jenomze tu zarivka jak jsi mi nasel ma 549mm a to nenarvu do krytu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 01:00 Muž isamik [180] Re: astr443
Chce to chvili hledat treba v katalozich nebo pouzit google, trvalo mi to asi 2min :-) .

Kompaktní zářivka 9W/11-860, 6000K, 565lm, G23, l2=167mm
Kompaktní zářivka 11W/41-827, 2700K, 900lm, G23, l2=237mm

l2 je delka trubice od konce patky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2007 00:49 astr443
A vie niekto poradiť, či sa vyrába 5- až 7-wattová kompaktná žiarivka s päticou G23 a dĺžkou okolo 20 cm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 22:32 Muž isamik [180] Re: Rybous
Treba 24W T5 HQ? Jinak hleda se dost tezko. narva.netdirect.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 22:28 Rybous – Zářivka
Prosím vás nevíte kde sehnat zářivku 40-50cm aby mela 20-25w? ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 07:49 Muž Norton [109] Re: Rebbie
Přesně tak Side, přemýšlím, zda je to u těch "prodavačů v elektrách" neznalost, nebo lenost... hmm
Rebbie: je pravda, že většinou mívají v krámech 18W 60cm, ale na webu se 15W sehnat. A je skutečně, ale skutečně "šumák" jestli OSARAM lumilix, NARVA colorlux či PHILIPS TLD super. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 00:17 Sidonius Re. Rebbie
O.K. není ten chlapík...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2007 22:56 Žena Rebbie [71] Re: Norton
Kde? :-D Já fakt slítala celou Plzeň a nejsou :( V ELfetexu mi je objednali, uf :-) Ale řikal ten chlapík tam, že to musí bejt jen ta Osram Lumilux, že to je třípásmový či co, že Philis nebo jiný značky nejsou ok..... tak jako nevim :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2007 07:32 Muž Norton [109] Re: arcus, Rebbie
Rebbie: 15W trubice se dají sehnat, ne sice v každé "elektře", ale dají. Určitě lépe, než 14W 36cm a 25W 75cm... ;-)

arcus: podle mne je jedna 15W trubice tak minimum. Pokud nahradíte současnou „JUWEL AQUA DAYLIGHT 15W“ zářivkou 15W/840 lhostejno zda PHILIPS, OSRAM či NARVA opatřenou reflektorem bude to stačit pro nenáročné rostliny. Vedou se tady i na "sousedních akvaservrech" diskuse ohledně typu a výkonu osvětlení, takže je co studovat… Prozíravé by bylo přidat do krytu ještě jednu trubici, ovšem to záleží na „chuti bastlit“ a, jak jinak, na penězích
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2007 23:08 Muž arcus [0] Re: Usine
Diky za reakce, ale chtel bych více k mé otázce.. tzn. zářivka kterou mam dostacuje nebo je slaba.. diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2007 21:57 Žena Rebbie [71] Re: arcus
Jooo, zářivky... jen sem zvědavá esli se ti povede v tejhle dýlce tu třípásmovku sehnat, bo já je shánim už asi tak měsíc a marně :( Maj je údajně všude, ale spíš od 60 cm, čili fakt docela problém no :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2007 20:52 Usine Re: arcus
Nejde tak o tom čím svítit ale, za kolik. Stejnou službu ti udělají i podstatně levnější zářivky(třípásmové 8xx) než ty speciální. Dej si ale pozor, náhlá změna osvětlení se může projevit na nárůstu řas. Takže opatrně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2007 20:33 Muž arcus [0] – A zase zářivky
Mám dotaz. Chci zjistit jak jsem na tom se zářivkou kterou svítim do Aqua. Byla zakoupená v akvarijním setu. Zarivka je dlouhá 43,7 tušim a její označení je JUWEL AQUA DAYLIGHT 15W. Aquarium je v pohodě akorád se mi oběvuje sem tam zelená řasa tu přičítám spíše délce svícení a nově založenýmu aquariu, Limnophila sessiliflora začíná trochu hnědnout nic závratnýho (že by světlo???)ale spíše mne zajímá, jelikož nebude svítit věčně, kterou zářivku si mám pořídit, a jestli rozdíl mezi zařivkou kterou mám a těmi které existují je tak závratný že by se vyplatilo provést výměnu raději "ihned". Nechce se mi zasahovat do setu tak že bych domontoval další zářivku, ale třeba mi řeknete že je to bude časem nutnost... Jinak zářivky dostupné v mém okolí: Sun Glo 4200K 40 lUX (179 Kč). Aqua Glo 18000K 35 LUX (229 Kč). Flora Glo 2800K 65 LUX (379 Kč). Power Glo 18000K 55 LUX (399 Kč). .Nebo nějaká jiná a lepší zářivka??? díky za info Arcus

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 19:54 Sidonius Re: Martin
"...Mam v akva zivorodky, primerene mnozstvi, tedy neprerybneno..."
Kolik a jakých ryb to je? Živorodky jsou fabrika na hnojivo. ;-)

"...Hodnoty vody jsem nemeril, musim si koupit testiky..."
V souvislosti s vaším problémem docela žádoucí. Vodovodní voda může obsahovat významné množství živin...

"...Molit. filtr + membranovy motorek, ale chci ho vymenit za akvacit s cerpadlem, lepsi pro praci bakterii a rozkladu jedu. Snad..."
Máte-li potřebu, filtr vyměňte. Ale s argumentem, jímž svůj záměr odůvodňujete, souhlasit nemohu. ne

Tohle mi příjde důležité - po jakou dobu, jak často, jaké množství, v jakém složení a v jaké koncentraci jste do akva PMDD přidával?
(Abyste netápal, odpověď by mohla vypadat nějak takto:
hnojeno po dobu 3 měsíců, denně 5 ml směsi složené z 10g KNO3 + 10g K2SO4 + 20g MgSO4 + 5 g Tenso Cocktailu, vše rozpuštěno ve 400 ml vody.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 19:06 blek Re: Martin
"....ted mam 865 nove 3 dny a uz nevim co dal...." nějaké viditelné změny se dočkáš v horizontu měsíců. chce to trpělivost mládenci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 16:32 shedlo Re: Martin
Po tom, co jsem přestala přidávat PMDD mi taky přestaly růst řasy, myslím, že to bylo opravdu hlavně tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 15:21 Usine Re: Martin
Čerpalo bych koupil silnější 200, 300 litrů/h dají se dobře regulovat , v případě že si pořídíš větší akvárium jde použít nebo i z jiných důvodů lze snadno průtok zvětšit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 13:41 Martin Re: Sidonius
Zameril jsem se na zarivky take proto,nebot jsem nevedel co jeste delat.Vymena vody, nehnojeni,sviceni atd..Mam v akva zivorodky,primerene mnozstvi,tedy neprerybneno.Rostliny-vcalisnerie vetsi mnozstvi,dale echinodorus 5 rostlin,polysperma vice rostlin vzrostle ze plavou po hladine,ludvigia repens podobne jako polysperma take az na hladine,dale velka rostlina ech.africanus,vyborne roste jsou to 2 kytky v sobe a jede jeden list za druhym a zatim je cisty.Rasa je prevazne na kytkach u hladiny[proto jsem si myslel ze ty zarivky],sagitaria subulata,krasne roste spise u dna tez cista,a nejekou tu cryptokorynu,snad je to vsechno.CO2 aplikuji z kvasnicovace.Hodnoty vody jsem nemeril,musim si koupit testiky.Jestlize jsem na neco zapomel,upozornete ja rad odpovim.Molit. filtr + membranovy motorek,ale chci ho vymenit za akvacit s cerpadlem,lepsi pro praci bakterii a rozkladu jedu.Snad :-)

Dale egeria densa,dlohe slahouny po celem akva,ale na nejakych mistech z ni vlaly chlupate vousy do vsech stran,musel jsem tato mista odstrtihnout a vyhodit.dale mam,nebo spise mel hydrofilu diformis sub.ale vousy roduchy ji tez brutalne napadly,takze jsem ji skoro vsechnu vymitil. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 13:09 Sidonius Re: Martin
Vy jste se zjevných důvodů ("kamarád" nebo "známý") zaměřil na zářivky jako možný zdroj potíží s ruduchou.
I když se spekuluje i o vlivu převažujícího spektra na růst řas (studenější žářivky = větší podíl modré složky...), domnívám se, že blíž k příčině jste vy, než váš kamarád. :-)
Neuvážené používání PMDD podle neuvážených receptur v jinak správně zařízených a provozovaných nádržích - v tom spatřuji nejčastější příčinu bujení řas!
(Záměrně neuvažuji nádrže přerybněné, zanedbané, bez údržby... Tady jsou důvody nasnadě.)
Tímto postupem dojde přehnojení vody a rostlinami nespotřebované živiny využijí řasy...
Nepíšete nic o svém akva - kolik a jakých ryb, kolik a jakých rostlin, hodnoty vody v akva a vstupní vody atd... Od těchto aspektů jsou závislé další postupy. Smyslem je co nejlépe odhadnout, jaká opatření podpoří růst rostlin. To je jediná rozumná cesta k boji s řasou.
Takže - jestli přidávat CO2, zvýšit intenzitu osvětlení ap. závisí od vašich konkrétních podmínek.
Vysazení PMDD je podle mne správný začátek. Počítejte s tím, že jak vyšší rostliny, tak řasy si ukládají živiny do zásoby. Proto bude nějakou dobu trvat, než se projeví "hlad" po živinách. Z vašeho popisu tuším, že rostliny máte (krom napadení řasami) ve slušné kondici, takže se lze domnívat, že tento "mač" s řasou vydrží. (Samozřejmě záleží na druhu rostlin! Výhodu mají kořenící rostliny /živiny v substrátu/ a rostliny tvořící velké zásobní orgány). Přidání rychle rostoucích či/a plovoucích se nevylučuje - naopak! ;-)
(Pak může být na místě přidání na světle.)
Budu vám držet palce, aby to jako první vzdaly řasy!
A kdyby se v průběhu tohoto postupu objevily na vyšších rostlinách příznaky nedostatku živin, doporučuji "po kapkách" přidávat právě tyto živiny - ne komplexní hnojiva.
Pravidelnou údržbu provádějte jako dosud. (Jen si buďte vědom, že částečnou výměnou vody - podle vlastností vstupní vody - také více či méně hnojíte...) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 11:45 Štěpán Re: Martin
3 zářivky 18W na 130 litrů vody může být málo. Klidně zkus ještě dvě přidat. Ve filtraci bych příčinu nehledal, dostatečně velký biomolitan na vzduch má pravděpodobně stejnou biologickou účinnost jako rychloprůtokový filtr. (sice pomalý průtok ale velká plocha styku o okysličenou vodou v akváriu). Naopak nízké proudění vody v akváriu by mělo rostlinám vyhovovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 11:21 Martin Re: Usine
Moc jsi me potesil,ze zarivky jsou dobre.Myslim si,ze jsem si roduchu vypestoval spatnym predchozim hnojenim s jiz zminovanym PMDD.Rostliny mi rostou dobre,ale ruku v ruce s vousatkou.Dekuji Ti za radu o filtru,mam objednany akvacit,jen vychitat tichou cerpaci hlavu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 11:08 Usine Re: Martin
Zářivkami to určitě není. Podívej se na starší příspěvky a zjistíš že všichni doporučují 8xx . Roducha roste většinou tam kde je nadbytek živin a rostliny je nestačí zkonzumovat a při větší koncentraci i hůř rostou na rozdíl od řasy. Jediná obrana je podpořit růst rostlin , mít jich co nejvíce a snížit počet ryb. Hnojením se to občas ještě zhorší. Zjisti jestli máš dusitany a dusičnany v normě Boj z roduchou není otázka týdnů ale měsíců. :-) Pořídil bych si malé čerpadlo a kostku biomolitanu. Vzduchovat v akváriích se z 99 procent nemusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 11:02 Bobo Re: Martin
Ahoj,zkus vyměnit filtr(větší molitan),za 3 týdny uvidíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 10:49 Martin Re: Usine
Menim vodu kazdy tyden,napsal jsem to zle,14 dni uz nehnojim PMDD ckem.Myslel jsem si,ze prave diky zarivkam mam tolik rasy a jeden muj znami me o tom presvedcuje.Moc hezky pisete bublifuk,on sice bubla jako o zavod,ale asi to nema nic spolecneho s filtraci vody,jako s provzdusnenim.Problem s rasou mam v teto 150 tce,ale mam jeste 80l akva a tam mam take molitan a rasa tam neni.Jsem z toho trochu zmatenej,proc v te vetsi je a v te mensi se vubec nedela? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 10:29 Usine Re: Martin
www.akvarko.cz/… Jak jsi si asi všiml ta zářivkami to asi nebude. Já používám 830 ale věřím že i z jiným typem 840, 865 by to bylo stejné. Opatři si nějaké testy . Měníš vodu jednou za 14 dní já mám 500 litrů a měním ji každý týden. Když nemáš CO2 tak by jsi měl asi přidat osvětlení. 12 hodin je minimální doba , já bych hodinu přidal. Rychle rostoucí rostliny také pomůžou . Doporučuji parmičku černopruhou. Nemít moc ryb a být trpěliví. Důležitý je také dobrý filtr. Přečerpat obsah nádrže/hodina. Nevím jestli to ten bublifuk dokáže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2007 07:33 Martin – Zarivky
Chtel bych se zeptat do jake miry zarivky ovlivnuji rust rasy.Mam namysli kerickovou vousatou.Akva pravidelne odkaluji,vodu menim,14 dni uz vubec nehnojim PMDD,rybky neprekrmuji a presto rasa nemizi.Svitim 12h denne s prestavkou 1hod v poledne.Mel jsem predtim zarivky namichane 840 a 830,rasa bujela,pak jsem dal pouze 840 rasa je stale moc hezka,ted mam 865 nove 3 dny a uz nevim co dal.Mam akva 150l,vody 130l, 3 zarivky po 18W.Kamarad mi rekl,ze neni dobre mit pouze 3. 865,ale je treba mit zarivky namichane 5300k az 6500k,jak pise p.Pelikan.Muzete mi prosim poradit.Co a jak?Jake zarivky atd... Dekuji :-(
Pouzivam molit.filtr pohaneny membranovym motorkem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2007 23:12 Honey – osvětlení
Jestli chcete vědět o zářivkach a celkovém osvětlení všechno, koukněte se sem ano planta.aquariana.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2006 16:08 Muž [] Martin021
Dal bych klasickou zářivku ozn.830, 840, 865. Jestli máš hnědou řasu, máš světla málo, jestli zelenou, tak moc. To je hrubě orientační, záleží na víc faktorech. X-)
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [19] 20

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 30505x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3991-zarivky?od=901