Vy jste se zjevných důvodů ("kamarád" nebo "známý") zaměřil na zářivky jako možný zdroj potíží s ruduchou.
I když se spekuluje i o vlivu převažujícího spektra na růst řas (studenější žářivky = větší podíl modré složky...), domnívám se, že blíž k příčině jste vy, než váš kamarád.
Neuvážené používání PMDD podle neuvážených receptur v jinak správně zařízených a provozovaných nádržích - v tom spatřuji nejčastější příčinu bujení řas!
(Záměrně neuvažuji nádrže přerybněné, zanedbané, bez údržby... Tady jsou důvody nasnadě.)
Tímto postupem dojde přehnojení vody a rostlinami nespotřebované živiny využijí řasy...
Nepíšete nic o svém akva - kolik a jakých ryb, kolik a jakých rostlin, hodnoty vody v akva a vstupní vody atd... Od těchto aspektů jsou závislé další postupy. Smyslem je co nejlépe odhadnout, jaká opatření podpoří růst rostlin. To je jediná rozumná cesta k boji s řasou.
Takže - jestli přidávat CO2, zvýšit intenzitu osvětlení ap. závisí od vašich konkrétních podmínek.
Vysazení PMDD je podle mne správný začátek. Počítejte s tím, že jak vyšší rostliny, tak řasy si ukládají živiny do zásoby. Proto bude nějakou dobu trvat, než se projeví "hlad" po živinách. Z vašeho popisu tuším, že rostliny máte (krom napadení řasami) ve slušné kondici, takže se lze domnívat, že tento "mač" s řasou vydrží. (Samozřejmě záleží na druhu rostlin! Výhodu mají kořenící rostliny /živiny v substrátu/ a rostliny tvořící velké zásobní orgány). Přidání rychle rostoucích či/a plovoucích se nevylučuje - naopak!
(Pak může být na místě přidání na světle.)
Budu vám držet palce, aby to jako první vzdaly řasy!
A kdyby se v průběhu tohoto postupu objevily na vyšších rostlinách příznaky nedostatku živin, doporučuji "po kapkách" přidávat právě tyto živiny - ne komplexní hnojiva.
Pravidelnou údržbu provádějte jako dosud. (Jen si buďte vědom, že částečnou výměnou vody - podle vlastností vstupní vody - také více či méně hnojíte...)