Zářivky
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
takže výměna za nějakou 8xx ? záleží jaká to budou čísla (myslim 830, 840, 865)
Aha, ty neznám, nikde se moc nevyskytují. V tom případě je jejich asi výměna na místě a hnědá řasa by mohla začít mizet.
7xx jsou širokopásmové, stejně jako 6xx nebo 5xx...
736 je divný, myslel jsem buď 640 nebo 8xx(830,840,865...). To jsou taky nějaký speciálky, nebo setovky, nebo co to je?
no troj-místný 736 no jaký by mělo být ?
jelikož v tomhle se moc nevyznam
já mam asi to samý, řasy se nedělají. Záleží co to je za trubice, jaký mají označení. Koukni radši na ně, aby to nebyly ty nejlevnější širokopásmové. Hledej trojmístný číslo. Ale hnědá řasa samozřejmě nemusí být jenom světlem. Záleží na skladbě a množství rostlin a ryb, chemismu vody, hnojení...
no necham to tak .. mam 350tku a tam 4x 36 w a pak jedině sem přemýšlel nějakou výbojku .. jelikož se mi dělá hnědá řasa ale to asi nebude světlem tedy ?
No právě, proč tam chceš dávat GLO, když úplně stejnou službu zastanou ty "obyčejné", avšak levněji, s větší svítivostí a životností?
K původní otázce: Nedělal bych to, ale dočasné řešení může být, vzhledem k ceně zářivek, nákup těchto třípásmovek. Další výhodou tohoto řešení může být to, že zjistíš, že speciálky vlastně nepotřebuješ a zůstaneš u těchto trubic
to je právě ono
klasický zářivky seženu jak si psal sou nejběžnější ale přímo do Aq GLO sem scháněl no .. hold budu muset vymyslet něco jinýho :d
To mi neříkej, že nikde neseženeš nejběžnější typ zářivky, tedy pokud se jedná o standardní 120cm 36w T8 nějakou třípásmovou 8xx. Jestli myslíš to, že nemůžeš sehnat speciálky typu glo... tak se ani nesnaž
0 28.09.2011 13:21 Fogy – Zářivky
zdarec lidičky mam takovou blbou otázku
udělal sem si osvětlení z klasického předřadníku 2x36 W ale problém je že nemůžu nikde sehnat akvarijní zářivku 120 cm 36W zatim tam mam normální .. je možný tam vložit zářivku s 30 W bo naopak se 40 ? díky
Starší reakce
Ještě přívodní šňůru k předřadníku a pokud možno reflektory. Zapojení je jednoduchý, jen měkké vodiče se blbě zastrkávají. I když se pocínují. Řešením je buď tahat tvrdé vodiče, ty se ale můžou polámat pokud se při otvírání krytu ohýbají, nebo jak kdysi psal Matlala - na konce měkkých vodičů připájet kousky tvrdých. Průřez drátů je tuším 0,75 - 1,5 mm2 (je to napsané na předřadníku).
Jo a ještě trubice
jojo tak jsem to taky myslel. vyznáš se v tom? je to vše ( mimo kabeláž a atd. ) ?
Já osobně bych pořídil raději dva předřadníky. Když pořídíš jeden 4x24W připravíš se o možnost světlo dávkovat a hlavně ráno napereš do akvárka naráz celý světelný výkon, což se rybám moc líbit nebude
Je toto vše co potřebuji k sestrojení svítidla? V elektru se moc nevyznám, ale něco jsem si tu prošel. Jestli že je to vše, tak to lze pořídot celé za cca 1000 - 1200Kč.
www.bbelektro.cz/…
www.bbelektro.cz/…
www.bbelektro.cz/…
Myslím že nejlepší bude varianta 4 x 24 T5 - to by mělo vejít do 120cm.
HO = Hygh Output. Při délce 850 mm má příkon 39W a 3500 lm. Klasická T5 má při této délce 21W a 2100 lm. Mrkni tady:
osram.cz/… Buď jak píše kubasan a nebo použít 4x39W T5 HO, délka 85 cm a dát je cik-cak a budeš mít vždy 2 trubice úplně do krajů ....
Kubasan - ty mi tady hatíš plány
!
Ale to jsem chtěl slyšet - díky. Budu muset najít jine řešení. Ano - bude z lamina, resp. z překližky.
to svetlo 2krat 39W ta mozem ubezpecit ze ti kraje akvaria neosvetlia ,Ja mam 2krat 54W a kraje su nedostacujuco osvetlene ,Kraj trubice asi tak 6 az 7cm svieti strasne slabo a po case je to len a len horsie.kryt budes mat z lamina?ked ano tak tam kludne daj 2krat54 ,a zrobis ho na kazdu stranu o 1cm dlhsi.a mas pokoj.
Pak bys měl asi nejlepší nakoupit jednotlivé díly a poskládat si světlo sám. Výjde to levně a hlavně si to uděláš vše podle svých představ ...
Díky za reakce.
Akvarium bude společenské - zaměřeno ale na neonky a skaláry. S tím souvisí i rostliny k nim vhodné.
Já mám právě obavu že těch 2 x 39 bude málo a chtělo by to asi 3 x 39. S těmi 54w to nepůjde, jelikož jsou jen v délkách, které se mi do 120cm nevejdou. Trubice maji 114,9 cm + patice.
To světlo z těch PL stránek vychází cenově dobře, ale..... takové si nepředstavuji. Nechci rampu - potřebuji jej nainstalovat do krytu ( vlastní výroba ).
Kdybych dal teda 3 x 39 - co ta délka trubic těch 85cm - myslíte že to osvětlí až do těch 120cm délky akvaria?
pozeram ten RUWAL....ono to nie je 2x lacne
nebude lepsie toto?
www.akwarystyczny24.pl/…
a pouzit 2x54 alebo 4x54
alebo tu -to je rovno v Kč
www.aquario.pl/…
ked zoberes ze ten RUWAL je "polotovar"? v PL mas za tu cenu "komplet" osvetlenie...
A co v tom akváriu bude? 2x39W stačí na nenáročné kytky, ale pro spoustu druhů to bude málo. A pokud budeš mít třeba Malwi bez kytek, tak stačí i 1x39W.
Určitě bude vhodnější 2 x 54w T5, ale na délku to bude knap.
0 08.09.2011 18:27 muťa – délka trubic
Zařizuji akvarium 120 x 40 x 50 - cca 240 litrů(hrubého). Hodlám použít osvětlení RUWAL 2 x 39W T5 - délka trubic je ale jen 89 cm. Myslíte že to stačí?
Starší reakce
Štartér nie je problém, obyčajne je jeden typ pre 4-65W. Problém je v tlmivke ktorá je určená len na JEDEN výkon. Toto platí pre všetky klasické magnetické predradníky.
JEDEN výkon ale znamená, že na 36W tlmivku je možné zapojiť aj 2x18W a podobne.
Ak by si potreboval schémy zapojenia, daj vedieť.
Když upravím starý dílenský osvětlení (ještě se startérem) na kratší trubici je potřeba jinej startér nebo to bude fungovat
je tu dráteník co poradí? Dík Venca
prumer trubice T5 jsou tenci
Nějak jsem zaspal dobu, ale jak to tady pročítám tak zjišťuji, že vůbec nevím jaký je zásadní rozdíl mezi trubicema T5 a T8
Může mi to někdo osvětlit
Starší reakce
Na barevné teplotě (barva světla zářivky) opravdu nezáleží. Význam však má světelné spektrum- v něm však chybu neuděláte, pokud si koupíte zářivky 8xx nebo 9xx.
Doporučuji vám tento článek:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Zbytečně řešíte detaily, na kterých úspěch/neúspěch s pěstováním rostlin vůbec neleží.
Fotosyntézu ovlivňuje spektrum a intenzita světelného záření.
Světelná křivka fotosyntézy – závislost rychlosti fotosyntézy na intenzitě světla.
Spektrum vhodné pro fotosyntézu (FAR) je v rozmezí 380–760 nm. Přechodem od červených k fialovým paprskům se kvantový zisk snižuje, i když se snižující se absorpce chlorofylů částečně kompenzuje doprovodnými pigmenty. Jejich efektivnost je však menší než u chlorofylů. Minimální intenzita světla pro začátek fotosyntézy je u různých rostlin různá. Některým stačí již intenzita petrolejové lampy, řasy (Algae) fotosyntetizují v hloubce vody, kde má záření intenzitu měsíčního světla.
S přibývající intenzitou světla se rychlost fotosyntézy zvyšuje. V okamžiku, kdy se příjem a výdej CO2 vyrovná, nastává tzv. kompenzační světelný bod. Rychlost fotosyntézy pak dále roste až do bodu světelného nasycení, kdy se ustálí. Při vysokých intenzitách světla vzniká velké množství kyslíkových radikálů, které by mohly porušit fotosystém II, a tak zastavit fotosyntézu. Rostliny proto obětují bílkovinu D1 (OEC – bílkovinný komplex s manganem, který vyvíjí kyslík), aby zamezily vzniku nebezpečných radikálů. Tuto bílkovinu mohou rostliny při zlepšení podmínek velmi rychle opět nasyntetizovat, protože gen pro její vznik je uložen v DNA chloroplastu. Rostliny se proti vysoké intenzitě světla brání tím, že na čas přeruší svůj fotosyntetický aparát.
Rostliny se podle požadavků dělí na světlomilné a stínomilné.
Stínomilné (sciofyty) vyžadují nižší intenzitu světla. Obsahují více zelených a žlutých pigmentů (chlorofyly, xanthofyly), intenzivněji využívají modrofialové světlo. Odpovídá
Světlomilné (heliofyty) mají vysoké požadavky na intenzitu světla. Obsahují méně karotenoidů a intenzivněji využívají červené světlo. Jejich světelná křivka fotosyntézy má menší úhel a delší podíl „lineární části“. Kompenzační bod a bod světelného nasycení leží při vyšších intenzitách záření. cs.wikipedia.org/…
záleží nejen na intenzitě světla a i na světelném spektru jaké zářivky vyzařují, proto volíme vhodnou kombinaci pro daný druh námi pěstovaných rostlin.
huz se to tu probiralo ze vsech stran... staci si najit, ktere vlnove delky jsou treba pro ruzna barviva podilejici se na fotosynteze a pak porovnat se spektralnim diagramem jednotlivych zarivek (treba osram je ma v katalogu).... (omlouvam se za zjednoduseni)
ale prakticky plati, ze svetlo je jen jeden z faktoru ovlivnujici rust fotosyntetyzujicich organismu
znam akvaria, kde rostou i velmi narocne rostliny s minimem svetla
proste prakticky, empiricky, kdyz pouzijes tripasmovky (rada 8xx) ci lepsi neudelas chybu...
a kdyz budes mit dostatek prosperujicich rostlin zvitezis i nad treba cladophorou (vlaknita rasa majici stejne naroky jako rostliny, napr. rasokoule, ale existují i neprijemnejsi a agresivnejsi druhy)
Toto je podla mna silne tvrdenie a nechce sa mi mu velmi verit. Viete sa k tomu niekto odborne vyjadrit?
Barva osvětlení nemá na rostliny žádný vliv. Řasám i rostlinám je jedno, jestli je to zářivka 830 nebo 865. Jde jim jen o množství světla a o dobu osvětlení.
830 + 865
Růstu řas nezabráníš určitou kombinací zářivek, pokud budou mít řasy vhodné podmínky, porostou pod čímkoliv. Jde spíš o to, co se ti víc líbí za světlo. Osobně mám kombinaci 2x18W 840 a 1x18W 865 a jsem spokojená. 830 je dost do žluta a mě osobně se to nelíbí, ale to spíš záleží na vkusu každého z nás.
0 10.06.2011 09:51 Afinko – 830 + 840, alebo 840 + 865
Mam akvarijny set 112L s krytom v ktorom su 2x20W T8 zarivky, nejake sity noname.
Chcem si kupit OSRAM LUMILUX 2x18W, ale neviem ci dat prednost 830 + 840, alebo 840 + 865.
Niekto radi tak, niekto tak.
Co je lepsia kombinacia pre bezne rastlinky?
Viem ze s 865 to bude viac do biela a s 830 viac do zlta, to mi je jedno, ide mi oto aby sa menej darilo riasam.
Starší reakce
Tak jsem to našel. Kdybyste to náhodou někdo potřeboval, tak je to na 4tý stránce
www.osram.cz/… a na 4tý
www.osram.cz/… . U toho druhýho odkazu je ještě graf za jak dlouhou dobu budou mít pravděpodobně učinnost.
Zdravím, někde jsem viděl graf s porovnáním účinnosti zářivek v závislosti na teplotě a teď ho nemůžu najít. Vlastně tam bylo naznačeno jak hodně svítí při určitých teplotách. Nemáte ho náhodou někdo, nebo nevíte kde se dá najít?
Starší reakce
Predovsetkym to nemusi zvladnut predradnik, preto ma kazda wataz inu dlzku. Nahradit trubku slabsou by slo, ale namahaju sa zhaviace vlakna v trubici.
u t8 je k dane delce dana wataz, alespon podle toho, co jsem videl...
0 21.02.2011 09:33 ra100 – Nahradne trubice do osvetlenia Aquanova NDL-600
Dobry den.
Kupil som si osvetlenie Aquanova NDL-600. Zhanam nahradne silnejsie trubice, ako su tam standardne dodavane - 2x10W.
Nasiel som Sylvaniu Osram ziarivku GRO - LUX 360mm/14W. Neviem, ci by v skutocnosti pasovala do toho osvetlenia, kedze na nete pisu, ze to osvetlenie je pre 35cm ziarivky. A takisto neviem, ci by to zvladol starter.
Nemate nahodou niekto skusenost s tym svetlom?
Dakujem.
Starší reakce
I pan Rataj ví, že třípásmovými zářivkami nic nezkazí.
Jen ta cena je v elektroobchodě poněkud jinší, než u něj...
áno. Prebalený osram. Ale za dobrú cenu. Dokonca v pripade profilux aj výborne spektrum. 865 day light.
Nevim jestli přebalený Osram, ale když koupíš přímo Osramky, tak to asi vyjde kvalitou nastejno co sem tak slyšel
Tuším přebalený Osram ale ať to raději někdo potvrdí
Starší reakce
Jasně, přeci tu co máš nevyhodíš.
Ty čísla jsou spektrální označení, více do žluta(830), do bíla(840). Až budeš ty zářivky přidávat, tak postupně, tak po týdnu, ať to není pro akvárko takovej světelnej šok.
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 19 20
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 30505x