Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zářivky

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Zářivky
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:49 luk Re: romant
takze kdyz koupim obyc zarivku k te co mam tu flora glo tak je to jedno???moc se v tom nevyznam takze ty cisla me nic nerikaj jsem laik palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2011 18:44 Muž kortezhugo [983] Re: luk
no ak chces nieco dobre? co aj dost vydrzi a ma aj pekne spektrum tak skus radu 9xx trebars 940
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:37 R Muž romant [27987] Re: luk
Já bych tam dal dvě obyčejný třípásmovky. Třeba v kombinaci 830 a 840. Udělají určitě stejnou a možná i lepší službu v podobě delší životnosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:34 luk – rada
Zdravim potrebuji trochu rady mam akvario 140li.70x50x40.delam svetlo na 2 zarivky 60cmdlouhe mam1 zarivku flora glo 2.800k t8 20w 9000h.650 lumenu.a nevim co k tomu koupit jako dalsi tarivku diky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2011 15:39 R Muž Silent [5949] Re: Linduš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2011 15:31 Žena Linduš [166] – zlatíčka
loni jsem se ptala na barvy zářivek a někdo hodil odkaz na jedno akvárko osvětlené různými spektry (nebo jak to říct)
zaboha to nemůžu najít, nemáte to někdo, prosím pěkně?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2011 17:51 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: honzales
O kompaktech už se tu rovněž vedlo více diskuzí, budeš muset využít hledání. Obecně nejsou tak vhodné jako zářivky a to z mnoha důvodů, pokud se však nejedná o světlo nad např. nano, či nějaké 10L akva, zde je to celkem fuk... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2011 17:00 Muž honzales [8] - Živorodky – male zarivky 5-14watu
Ahoj vsem.jaky mate zkusenosti s kompaktnima malyma nastrcnymi zarivkami.pouzivam ho kratce.a chtel bych vedet vas nazor.zda jsou vhodne.barva svetla atd.dik za reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2011 21:56 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: hf
Nejspíš se nejedná o vodu odpařenou, ale "naprskanou". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2011 21:16 Muž hf [54] Re: seic
Dotaz, jak se může usazovat vodní kámen na zářivkách a krycím skle když se jedná o odpařenou vodu (kondenzát), který je logicky velice měkký a soli asi obsahovat nebude?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2011 20:24 Muž Jurasek [137] Re: seic
Díky. Zatím na akvárkách krycí skla mám. V jednom svítím podlinkama, na jednom mám obyč. patice. Takže u tohohle řešení zůstanu i nadále.
Nedávno jsem někde viděl cenu za 24W něco málo přes 200, teď se do toho e-shopu dívám a je tam cena kolem 110 korun. Asi jsem se díval na 940, moje chyba, omlouvám se.
Za odkaz děkuju, sice tohle značení jsem nenašel, ale aspoň jsem o něco moudřejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2011 19:49 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: Jurasek
Fotka k příspěvku 1. pocitej s tim, ze pokud budes mit zarivku s voduvzd. patici primo na volno nad hladinou, kamen se ti bude usazovat nejen na zarivce, ale i na zbytku krytu, zkusil jsem vyfotit cca 2roky jetou zarivku na svem malem aqua, trochu jsem ten kamen odskrabal :-) vodu mam ale z verejneho vodovodu, takze tvrdost neni extremni...
spise bych sel do krycich skel a pak muzes osvetleni udelat z cehokoliv za rozumnou cenu, napr. www.e-light.cz/…
2. dnes bych sel do T5, zivotnost bez problemu a ta cena urcite neni 4x vetsi.. napr.
www.e-light.cz/…
www.e-light.cz/…
3. jakesi pojednani o barvach od Osram
www.e-light.cz/…
4. uplna hovadina to neni, zkousel jsem to s LED osvetlenim v trubici, svetla opravdu bylo vice
;-)

at se dari...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2011 19:27 Muž Jurasek [137] – 4 dotazy :-)
1) Mám na akvárku krycí sklo, na kterém se mi usazuje vodní kámen, takže čas od času ho sundám, lehce naoctím, a pak umyju. Když bych pořídil voděodolné patice a měl akvárko bez krycího skla, nebudou se mi pak hodně zakameňovat trubice? Ty bych asi tak snadno neočistil. Přes den se toho nebojím, to budou zářivky teplé, takže by na nich nic kondenzovat nemělo, ale jak to bude v noci? Máte někdo zkušenosti s hodně tvrdou vodou a usazováním na zářivkch?
2) Chci dát do provozu akvárko 160l (80x50x40). Uvažuju o osvětlení 4x18W (klasika T8). Na těchto zářivkách se mi líbí dobrá sehnatelnost, životnost a cena (cca 50,-Kč za trubici, 20000 hodin). Ale trošku mi v hlavě vrtají i T5, třeba 3x24W. Výkon bude stejný, cena trubice 4x větší. V tom akvárku bych se chtěl konečně vyblbnout s rostlinkama, stvořit nějaký kulturní vzhled, tak bych Vás prosil o názor, do čeho spíš jít, nebo jestli to zkombinovat, napadá mě 2x18 a 2x24 (ty dvě 18W doma mám). Rostlinky až tak náročné nechci, ale rád bych něco drobného do popředí. Kryt chci vylepit alobalem, nebo nějakou stříbrnou, nebo lesklou bílou tapetou, či fólií.
3) Je někde přehled staršího značení zářivek? Mám jednu 18W/29 - 530. Někde jsem viděl tabulku, kde bylo to starší značení, ale nebyl jsem ji schopný najít. Nebo tomu mám rozumnět tak, že je to 530? Ra 50?
4) Hypotetický dotaz: Kdybychom měli osvětlení IPX8, nebylo by nejlepší to tělšso ponořit třeba do půlky trubic? Odpadl by tak problém odrazu světla na vodní hladině, ne? Nebo tohle jsem napsal úplnou hovadinu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 16:53 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: maxo
S předřadníky klesá účinnost rovněž pomalu je to jen pár procent ročně, jak jsem řek i po těch 3 letech je účinnost na tolik dostačující, že to kytky v akva které máš hezky zaběhlé příliš nepoznají, někde se to tu řešilo i podrobněji stačí si zadat hledání a ti toho vyskočí spousty. Osobně jsem zkoušel i aqua speciálky, které vydří míň a běžné Osramy, a musím uznat že Osramky jsou o dost lepší avšak účinnost i těch speciálek po dvou letech klesla na tolik málo, že kytky rostou spíše spokojenějí než že by si stěžovaly ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 16:50 Muž maxo [9] Re: beowulfx
Nejedna sa o cenu, to naozaj nie je problem. Len ma zaujimala ta kvalita svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 16:48 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: maxo
Bez problému několik let, ten úbytek není tak enormní abys to musel často měnit, běžné kvalitní Osramky se zapojením na předřadník, ti bez problému budou svíti 3-5 let, pak si je můžeš pro klid v duši jen tak vyměnit, těch 100 - 150 Kč za ks není zas až tak za ty roku hodně ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 16:41 Muž maxo [9]
Aqva mam zalozene nieco vyse roka. Chcem sa spytat aka je optimalna zivotnost ziariviek? Viem ze dokedy nezhasnu, ale co sa tyka kvality svetla. Predpokladam ze casom sa straca ucinnost alebo ako to nazvat. Pouzivam standartne 840 a 865 s predradnikom, svietia cca 7hod denne s prestavkou cez den.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 22:26 Muž Urgy [3] Re: Sid
Hm, aj som si to myslel, tak to vymením. Díki ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 22:20 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Urgy
Coral Blue není určena pro sladkovodní kytky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 22:01 Muž Urgy [3] Re: Sid
A prečo? To modré spektrum im nesvedčí? Alebo radeji znamená len pre istotu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 20:36 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Urgy
Raději ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 20:26 Muž Urgy [3]
Chcem sa spýtať, kúpil som si nové osvetlenie na akva, neonky 60cm 20w, T8, jedna z nich je modrá, číslo tam nie je, odtieň coral blue, vyzerá to celkom pekne ale bude to robiť dobrotu s rastlinkami? Nemám ju vymeniť za klasický biely odtieň?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 10:50 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Designer
...Poresili jsme to na primo ...bude to prima, ja si to myslim. ...pac ma s 2x80W a 1x39W dokonalou sanci nastaveni - vychazi mozne kombinace sviceni...

Když píšu: "...2x 80W (nedej Bože! :)) s reflektory, bude na 330 l akva standardních rozměrů až moc..., vycházím z těchto výroků Jaley: "...Zářivky budou 80W...", "...ok já tedy zkusím ty 80W v chladné bílé i denní bílé..." a "...hodně ho snad bude-2x 80W...". :-)
O 39W tedy ani slovo, vše jen a pouze kolem záměru použít 2x 80W...
A samozřejmě vycházím i z pohledu na akva v její prezentaci... :-O
Tím netvrdím, že ve zkušených rukách je (nejen) světlo prostředkem, jak se dopracovat v rostlinné nádrži (téměř) k dokonalosti. :) (Viz třeba Pet... :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 10:18 Muž j0hny [86] Re: Designer
Nuz, ked to ma byt na pevne nastavenie jasu tak napr. tu:
www.e-light.cz/…
S pomocou zrucneho elektrikara sa da spravit plynuly regulator 1-10V viacerymi sposobmi, alebo pripojit najlacnejsi sietovy adapter s prepinanim vystupu.
Edit: cena stmievatelnych predradnikov uz nieje jak niekedy niekolkonasobna, ale sotva dvojnasobna ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 09:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: j0hny
Ten je taky super, ale dost lidi odradi cena ;). Edit: I kdyz je fakt, ze pri tech castkach co v akvaristice litaj... nejaky konkretni navrh - to by se treba hodilo vice lidem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 09:39 Muž j0hny [86] Re: Designer
Designer napsal: ... 39, 80, 119, 160, 199W - kdo z Vas tohle muze, je to proste super ;)...
Stmievatelny predradnik :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 09:32 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Sid
Poresili jsme to na primo (mimo forum, at tady furt neblbnu s tim samym), bude to prima, ja si to myslim. Uvidi stejne cervene kytky jako ja (vychazi to velmi blizko toho, jak to ted mam nove ja), a ubrat se da snadno vzdycky (treba jen vyhozenim reflektoru, naterem ci folii na reflektor, plovoucimi rostlinami), navic takhle muze pestovat fakt cokoli. Pridava se ohledne svetla blbe, vzdyt vsichni vime jak se tady lidi krouti kvuli pridani par W i v pripade, ze je to potreba. Uz se tesim na prezenatci. A ze bude mozna na pocatku zeleny i pisek? I to se vi, ze zpocatku kdyz tak ubrat (i kdyz neni akvarko jako akvarko, ani na zacatku - deji se obcas ruzne veci), pac ma s 2x80W a 1x39W dokonalou sanci nastaveni - vychazi mozne kombinace sviceni 39, 80, 119, 160, 199W - kdo z Vas tohle muze, je to proste super ;).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 09:26 Muž j0hny [86] Re: Moucha
podla dlzky trubic ma stlpec max 50cm minus dno a vrch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 09:00 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: jalea
2x 80W (nedej Bože! :)) s reflektory, bude na 330 l akva standardních rozměrů až moc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 08:45 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: jalea
a jaky rozmery? dost zalezi na hloubce....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 21:03 Žena jalea [3] Re: Designer
pardon :) mám nové 330l čistý objem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 21:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jalea
Kdyz ja uz si nejak nepamatuji, a hledam v textu zde a nevidim, jak to akvarko ma byt velke, a 2x80W mi na tech 60l z prezentace urcite nepasuje :) . No nic, to uz bychom asi neco resili zase dokola a zustanme u toho, ze jsem dedek zapometliva ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 20:50 Žena jalea [3] Re: Designer
ok já tedy zkusím ty 80W v chladné bílé i denní bílé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 20:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jalea
Pise tady vice lidi, ze pouzivaji kombinaci zarivek 830 a 840, tedy 3000K a 4000K. Dulezitejsi je ale resit prikon tech zarivek, kolik svetla tam ma byt, protoze zarivka samotna (trubice) zase tak moc nestoji, aby si clovek nemohl koupit jinou, kdyz se mu to nebude libit, a vymenit ji v drzaku take neni takovy problem. Kdyz je ale svetla malo, u zarivkovych trubic to znamena i novou elektroniku (novy predradnik, ktery se dela pro konkretni prikon zarivky), nebo pridat dalsi trubici (i s elektronikou, a je o zabavu s montazi do jiz hotoveho krytu postarano). Pak se nelze divit, ze se mnohym nechce pridavat svetlo a radeji hledaji, jestli by treba nepomohlo rostlinam hnojivo, cokoli, jen ne vice svetla, a proc je jasne, neni to kvuli cene elektriny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 20:42 Žena jalea [3] Re: Designer
hodně ho snad bude-2x 80W :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 20:32 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jalea
Pro urcitou konkretni rostlinu by se dalo svetlo ohledne spektra zoptimalizovat na maximalni mozne vyuziti prikonu, pro obecne rostliny by to slo taky, ale svete div se, na pohled by to nebylo fajn, bylo by nejspis zastoupeno spektrum na okrajich viditelnosti lidskym okem, nahore a dole, nebo i kus za na obou stranach. Jenze my se vsichni chceme na rybicky a rostliny divat, co jineho take z toho mame (mimo profiky), takze je dulezite to, aby se nam to libilo na pohled. Zda studene ci teple bile svetlo, to je celkem fuk, dulezite je kolik, rostliny rostou akavristum pri obojim a tohle neni repa, abychom my neprofici resili u rostlin prirustky delene naklady jako dulezity faktor pri budovani soc... ehm, to uz vlastne neni... no proste tak nejak :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 20:23 Žena jalea [3] Re: Designer
ta fotka tvé nádrže co máš v profilu je hádám s tou teplou bílou ne? Ještě mě napadlo co takhle dát jednu a jednu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 19:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jalea
Mel jsem osvetleni 2700K, ted je 4100K, nemuzu si pomoct, ta 4100K se mi libi mnohem vic, nemuzu se vynadivat (i kdyz je fakt, ze jsem taky svetla dost pridal). Jak vidis uz jen ze 2 odpovedi, co clovek to jiny vkus ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 19:44 Žena jalea [3] Re: filipsi
porostou v teplé bílé i studené??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 19:23 filipsi Re: jalea
Je jim to vcelku sumak. Ja davam opticky prednost teple bile.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 19:09 Žena jalea [3] – odstín zářivky
Zdravím všechny :-) dneska jsem si byla sehnat předřadník atd na kryt nového akvária a už mi chybí vybrat jen odstín zářivek. Mám na výběr studenou a nebo teplou bílou-ta je nejpodobnější denímu světlu. V které porostou lépe kytky? Zářivky budou 80W. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 15:16 Muž RadekCX [219] Re: Designer
no specialy pro plazy maji maximum kolem 350nm (konci na 300nm) takze neco tam z toho UV bude spis tedy UVA

problem bude spis mnozstvi - kdyz se kouknu na zarivku co ma 4% UVB a 30% UVA www.narvabel.cz/…

tak vidite ze to je trochu rozdil - take je to videt, ze ta zarivka skoro na oko nesviti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 13:07 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: filipsi
Ja poukazoval na tu konkretni vetu ve vazbe k tomu grafu ;-) . I kdyz je u reklamy nekdy jasne, ze jen poukazuje na vlastnost, kterou muze mit i bezny vyrobek bez poukazovani na ni, mela by byt udelana alespon tak, aby se sice clovek znaly ci pouceny pousmal, ale nemohl rict, ze uz jen obsah reklamy je nekde v nesouladu do oci bijicim. Uznavam, neni to asi az tak potreba, protoze clovek alespon pouceny se (vetsinou) prilis zblbnout neda a to ze si hlavni hrdina v jedne scene filmu zapali, ackoli je jinak nekurak, take velka cast divaku vubec nepostrehne :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 11:03 Muž filipsi [1295] Re: Designer
No ona kazda zarivka urcitou, ne zcela zanedbatelnou, davku uva+b take vyzaruje. Takze bych v tom tak velky rozpor nehledal, denni svetlo tyto vlnove delky obsahuje take ...
Ale jinak je to samozrejme reklamne nafouknute vypichnuti bezne vlastnosti, kterym se kazda reklama (vzpomenme treba jogurty obsahujici "zazracne" zive mikroorganismy) hemzi a je na tom zalozena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 10:48 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Silurus
No ja zasnu nad: www.zverimex-rybarske-potreby.com/…
>>vyzařuje denní světlo - stimuluje produkci vitamínu D3<<
A ja blbec se domnival, ze to chce vlnovou delku nekde okolo 300nm, ktera v tom spektru vubec neni! No proste ze to chce UVB, a to to jeste funguje ne u vsech zivocichu...

Nebo se krute pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 10:45 xxx Re: Silurus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 03:30 Silurus – Diversa
Přeji pěkný den a ptám se.Kde seženu náhradní trubici 15W,která je součástí setu Diversa.
www.zverimex-rybarske-potreby.com/…
Lze nějak improvizovat a použít jinou zářivku,bude uchycení v krytu pasovat?Předem děkuji za odpovědi! :-)
Sorry,již jsem něco nalezl www.zverimex-rybarske-potreby.com/… ale přesto se ptám po kvalitnější trubici do mého setu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2010 10:44 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kmara
Je vidět, že mezi focením uběhla delší doba... Měl byste porovnávat fotografie nafocené v jednom "okamžiku", abyste vyloučil focení v různých podmínkách (režimech)...
BTW - Jsem rád, že ta Proserpinaca se chytla; teď by to chtělo pořešit ty řasy... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 21:58 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Sid
Tak jsem to přehodil. Rozdíl je opravdu patrný, a teď mě štve, že jsem rovnou nekoupil 2x 865. Ta 840 vzadu osvětluje divně to pozadí :)

865 vzadu rybicky.net/nadrz/10726/15.jpg
865 vepředu rybicky.net/nadrz/10726/16.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.11.2010 18:44 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kmara
...Změní se výrazně barvy rybiček, když je přehodím?...
Je moc pracné vzájemně přehodit zářivky nad vaším akva a podívat se, jak se změní barvy rybiček?
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 19 20

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 30505x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3991-zarivky?od=301