Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zářivky

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Zářivky
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 10:58 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: zvirek
Já bych volil tu poslední možnost 830 a 860. 830 pro růst rostlin a dát ji dozadu, kdežto 860 dát dopředu pro barevné zvýraznění ryb. ty poslední dvě čísla určují barevné spektrum zářivky. x30 je 3000K a její barva je žlutá, kdežto x60 je 6000K kde převažuje modrá část spektra. to první číslo určuje účinnost zářivky.... 6xx je 60-69%, 7xx pak 70-79% u 8xx je to 80-89% a 9xx je to 90-99% (nic není 100%-ní ano )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 10:48 Muž Kuca [43] - Cichlidy
co mám koupit za philipsky,aby svítily bíle.
Děkaj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 10:38 Muž vhisky [45] Re: zvirek
myslím, že u těch typů jde jen o barvu světla, takže záleží na tobě jestli chceš akva osvětlený víc do žluta nebo do "bíla".. nevím ale, jestli není rozdíl ve světelným spektru.. ještě si počkej na názor ostatních ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 09:51 Muž zvirek [1] – jaké je lepší kombinace ?
80 L akva, 40cm výška, rstliny 20 ks ve startovací sadě od Aqua DAHO ( echinodorus, valisnerie, sagitarie, anubis, a další cca méně a středně náročné).
Svítidlo Atman na 2ks 18 w zářivek.
Jaká je nejlepší ( pro růst rostlin ) kombinace DVOU zářivek z těchto ? 840+860 ,830+840, 830+860 ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 09:28 koblihcz Re: PetrH
PetrH napsal: no od řasy mne to pomohlo a rostlinky mne taky rostou Petre a muzes napsat co jsi mel za trubice pred tim a jak dlouho jsi s nimi svitil nez jsi je vymenil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2009 06:27 PetrH Re: NIKO
To Ti přeji, však jsem taky nikdy nepsal že by obyčejné zářivky nefungovali!. Vzhledem k tomu co čtu zde na foru se zdá že velká většina lidí co mají vyloženě rostlinná aqua používají tyto zářivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2009 15:07 Muž NIKO [527] Re: PetrH
Myslím,že Sid má! Mám v každé nádrži kombinaci zářivek 830,840,860 a myslím si,že jsem na tom při pořizování byl finančně lépe a že by mi rostliny rostly špatně,to nemohu říci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2009 14:39 Muž Kaplan007 [51] Re: filipsi
Před 2 týdny jsem pořídil Flora-Glo a za ty 2 týdny úplně zmizely hnědé řasy a Egeria densa se určitě zlepšila (zhoustla). Na hodnocení ostatních, pomaleji rostoucích rostlin, je ještě brzo. Dle mého názoru na speciálkách něco bude ;-) Ale fakt, že by mohli stát tak polovinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2009 12:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: PetrH
Chce to pozorněji vnímat psaný text. :) Registroval jsem, že si Philips AQUARELLE pár lidí pochvalovalo, takže (snad?!) nebudou z nejhorších. :-) (Pokud se tedy jejich vlastníci nestydí přiznat, že vyhodili kopu peněz za něco, co nefunguje...
Kde tady píšu, že to nefunguje!!! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2009 12:14 PetrH Re: Sid
Sid napsal: Tak, tak - bylo to jen takové jemné "podrejpnutí". :-)

Registroval jsem, že si Philips AQUARELLE pár lidí pochvalovalo, takže (snad?!) nebudou z nejhorších. :-)
(Pokud se tedy jejich vlastníci nestydí přiznat, že vyhodili kopu peněz za něco, co nefunguje... :-D)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2009 12:03 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: PetrH
Je nějaký problém, který vám brání zkopírovat sem ten výrok, ve kterém tvrdím, že to nefunguje. Pokud vím, tak tu tvrdím, že to může fungovat. Ale stejně dobře fungují jiné zářivky za třetinu ceny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2009 08:01 Muž filipsi [1295] Re: PetrH
PetrH napsal: ...že příště mám koupit obyčejné zářivky (tomu se nebráním a navíc ušetřím)....

Ja si to nemyslim. Proc? Protoze podle me proste "zvlastnejsi" svetlo malawi proste slusi. Evokuje vetsi hloubky, spolu se zpravidla pestrymi rybami a skalnatym prostredim treba koralove utesy ....
Ale kazdemu podle jeho vkusu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2009 07:37 PetrH Re: Sid
Tuto diskuzi vedu z důvodu aby jste mne Vy, jako věci znalí přesvědčil, že příště mám koupit obyčejné zářivky (tomu se nebráním a navíc ušetřím). Stačí když mne vysvětlíte toto VAŠE tvrzení že to nefunguje. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 17:56 koblihcz Re: vhisky
vhisky napsal: je zbytečný utrácet 170Kč za 15W Aqua Glo a raději si koupit obyč zářivku 15W někde v domácích potřebách za 30Kč..Jo taky myslim, mam osvetlovaci teleso GloT5 2x39 zrovna dneska jsem do nej koupil dve T5 HO 39W (830 a 840) za 149Kc/kus, kdybych dal na ty doporuceni vyrobce, ze toto teleso bude poradne svitit jen s jejich trubicemi Glo vyplaznu 400Kc/kus a silne pochybuju, ze evekt bude jiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 15:57 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: PetrH
Ovšem Vy tvrdíte...
Popsal jsem na toto téma hodně řádků... Chcete-li se mnou polemizovat, najděte si je v historii diskusí těchto a podobných stránek, pročtěte si je, vyberte vše, s čím nesouhlasíte, vyvraťte mé názory pomocí argumentů a já se pokusím obhájit ty své.
Reagovat na výroky typu "Vy tvrdíte, že..." a pokračující něčím, co jsem nenapsal, nebudu. :-)

Jestliže jste přesvědčen, že výměna třípásmové zářivky za Philips Aquarelle odstranila váš problém s řasami, pokuste se přesvědčit veřejnost, ať vás následuje. Když se prokáže, že máte pravdu, sláva vás nemine. Kolik lidí by dalo nevím co za rychlé a spolehlivé řešení svých trablů s řasami. ;-)
Držím palce! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 12:44 Muž mirlun [48] - Rostliny – malý přínos pro diskusi...
zde je známý odkaz na vliv složení světelného spektra různých zářivek na výsledný barevný dojem jednoho akvária.
saurama.aqua-web.org
mně to uvádí v úžas, sám jsem podle tohoto volil druh třípásmové zářivky. to jak na spektrum světla reagují rostliny jsem zatím nenašel(spektrum x intenzita...). jsou tu však kolem toho už vedeny dávné diskuse. (chlapi nehádejte se.) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 12:34 Muž filipsi [1295] Re: PetrH
Ne, tripasmova zarivka neni o principu startovani, ale o jine "naplni", jinem slozeni luminoforu.
Prave ze vyrobni cena "obyc" zarivky a "specialni" stejna neni, vyroba jiste bezi ve zcela jinych seriich. No a vysledna cena se od toho odviji, vyssi cena vyrobku, nakladnejsi distribucni kanaly .....
Ja bych si bez shlednuti podrobnych podkladu netroufl prohlasit, zda je specialka "nekrestansky predrazena", nebo je na ni primereny zisk (samozrejme opet diky objemum vyroby a prodeje vyssi, nez na obycejne).

Na druhou stranu tvrzeni, ze specialky maji nejaky vliv na rasy povazuju za reklamni kec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 12:25 PetrH Re: Sid
To že jsou aqua zářivky předražené to je jasné, výrobní cena obyčejné zářivky a aqua je stejná, to s Vámi souhlasím ano. Ovšem Vy tvrdíte že nemá VŮBEC žádný přínos CITUJI - "(Pokud se tedy jejich vlastníci nestydí přiznat, že vyhodili kopu peněz za něco, co nefunguje...)". Jsem technický typ, a tak nemám rád tvrzení typu: JEDNA PANÍ POVÍDALA, ŽE TA PANÍ POVÍDALA ... ,nezlobte se na mě, ale toto mi opravdu nestačí :-| . Oblast zářivek není moje profese, takže jí nemohu posuzovat odborně, ale to že se VIDITELNĚ ZMĚNILO OSVĚTLENÍ mého aqua po výměně zářivek je pro mne důkaz, že zářivka obsahuje jinou "náplň" něž obyčejná a tůdíž není jenom jinak popsaná (například s jiným logem)!!!.

p.s: jak jsem psal, nejsem na tuto oblast odborník, ale mám dojem že tří pásmová zářivka, co uvádíte je jen princip startování, proto si nedovedu představit spojitost s osvětlením ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2009 12:01 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: PetrH
Nějak nerozumím tomu, že ustupujete a hlavně - proč(?!)... :-O
Jestliže máte tak dobrou zkušenost s Philips Aqarelle, tak proč ji neověřit v podobných případech, kdy akva osvětlované třípásmovými zářivkami je sužováno řasami?!

Že mají různé typy zářivek různá spektra je fakt, nikoli výmysl vaší fantazie! Také tomuto výroku nerozumím, stejně jako jsem nepochopil, co hledat ve vámi připojeném odkazu. Lituji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 11:39 PetrH Re: Sid
koukám že jste super profík na elektrotechniku, takže ustupuji.
www.i-ekis.cz/…

p.s: holt jsem skočil na špek a spektrum světla různých zářivek je holý výmysl mé fantazie
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 11:13 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: PetrH
...no od řasy mne to pomohlo a rostlinky mne taky rostou...
Tak to je hezké. Třeba tuhle informaci někdo využije. :-)
Jen připomínám, že jste pořídil Philips Aquarelle místo třípásmové zářivky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 10:51 Muž kristian [80] Re: FranzFritz
Jake mate specialni zarivky nad vasi 3L sklenici?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 10:47 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: vhisky
Používám speciální - vytvářejí úplně jiné světlo než klasická zářivka (to je můj případ)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 09:48 PetrH Re: vhisky
... no od řasy mne to pomohlo palec, a rostlinky mne taky rostou ;-) i když jsem je tam dal jen tak a myslel si že je tlamovci zničí tak se jim kupodivu daří. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 13:47 Muž vhisky [45] Re: kristian
my svítíme glo i obyč zářivkama a stejně záleží na intenzitě(W/l).. například je zbytečný utrácet 170Kč za 15W Aqua Glo a raději si koupit obyč zářivku 15W někde v domácích potřebách za 30Kč..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 12:13 Muž kristian [80]
PetrH napsal: Používáte speciální akvaristické zářivky?
Dejte si to jako anketu k sobe do profilu. Urcite vam lidi zahlasuji.

Jinak ja jsem osobne za odpoved b. Stridam pres den trubice rady 830/860. Postupnym rozsvecenim a zhasinanim.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 15:43 Muž kortezhugo [983] Re: V
Tiez pouzivam 840-830 .... ale dakedy vyskusam 9xx isto su tiez velmo dobre...

A kto ma na to? tak..... Philips MASTER TL-D Xtreme....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 15:32 V Re: kortezhugo
Má o chlup větší podíl v červeném spektru. Ale vzhledem k tomu, že jsem si vůbec nevšiml že by někde poblíž Narvu prodávali, tak nebudu nic dramatizovat a vezmu osvědčené 840. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 15:28 Muž kortezhugo [983] Re: V
No je to sirokospektralne .... to mozes dat aj Philips TL-D 9xx - to je podobne nieco a ovela lacnejsie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2009 14:47 Žena Gabrielka [73] Re: Vája
Vája napsal: Osram L 18W/77 Fluora za 240 Kč. Není to zbytečné vyhazování peněz?
Je. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 13:59 Muž filipsi [1295] Re: V
Mam ji v akva. Spolu s 830. Ma velice prijemnou barvu lahodici memu oku. Rostliny - je jim to vcelku sumafuk.

PetrH - nemuzes se prece ptat, kdo pouziva jine, specialni, zarivky levnejsi, a pripadne to zaridit podle nej. Kazda specialka je jina. V prvni rade, co zajima akvaristu, je to, jak bude akva osvetlene danym svetlem lahodit jeho oku. Rasa souvisi (nejen) s intenzitou. Je ohromna spousta krasnych akva, vicemene bez ras, ktera funguji pod zarivkami normalnimi, ale take spousta tech, ktera funguji pod specialy stejne hezky. U nas se stalo zvykem na specialy nadavat jako na zdroj potizi, ktere se zazracne vyresi vymenou za 8xx. Neni o pouze tak. Ty jsi zase priklad, jak se potize vyresily vymenou za specialy. Take to neni pouze tak.

Osobne nevidim jiny zavazny duvod, proc specialy pouzit (ve sladkem akva), nez ten, ze se mi to odlisne svetlo vice libi. Jinak bych zustal u levnejsich zarivek "normalnich"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 13:57 Vája Re. PetrH
No - mně ani tak teď nejde o cenu. Všichni tady chválí Osram 830 a 840. Tak se chci zeptat - je něco zázračného na Osram Fluora a o co je lepší než ty první dvě? Případně - pokud je Fluora zázrak - jak ty zářivky kombinovat? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 13:50 V – Narva 958 BIO vital
Fotka k příspěvku Nezkoušel jste někdo co říkají rostlinky na Narva 958 BIO vital? Sice stojí skoro tolik, co speciálky, ale životnost by měly mít jako klasický, takže se to částečně vykompenzuje.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 13:38 PetrH Re: Vája
Ahoj, já jsem sehnal Philips AquaREL 36W 120cm za 240kč - asi nejlevnější na které jsem narazil. Pokud někdo používá spec. zářivky levnější rád si nechám poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 13:31 Vája – OSRAM
Přátelé,
zřejmě se mi právě podařilo sehnat Osram Lumilux 18W/T8/59cm 830 a 840, pokud by někoho zajímala adresa - obchod@osvetleniplzen.cz, cena 61 a 55 Kč s DPH. Navíc mi nabízejí Osram L 18W/77 Fluora za 240 Kč. Samozřejmě speciálka. Není to zbytečné vyhazování peněz? Díky za reakce. Vašek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 11:26 PetrH Re: filipsi
po ránu a k večeru mám puštěnou jen jednu a osvětlení je v pohodě, potom se připojuji (odpojují) ostatní. Přes den je jedna málo.

ps: s tím osvětlením se mne jednalo hlavně o tu řasu a né o intenzitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 10:57 Muž filipsi [1295] Re: PetrH
Nojo, ale ty mas malawi, takrka bez rostlin, tam bych asi nejake ty specialy volil taky, prijde mi, ze tahle akva vypadaji nasvicena vice modrymi spektry mnohem lepe. To, ze zarivky budou slabnout te prilis trapit nemusi, vymenis proste az odejdou.
Chce to vzdycky radsi dodat, protoze kdyz se zde mluvi o vhodnem osvetleni, mysli se zpravidla pro rostlinna, nebo zarostla spolecenska akva.
Mozna ano, mozna si mel na zacatek pustit jen jednu. Tri bych rekl ze jsou vubec moc, do akva musi byt slusne videt i se dvemi, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 10:49 PetrH Re: kortezhugo
O tom jsem také uvažoval, asi tam na nějaký čas k těm spec. dám 1 či 2 obyč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 10:46 Muž kortezhugo [983] Re: PetrH
Ono tie specialky mozu bit dobre....ale takto 1sp+2ks 8xx - proste skombinovat to kvoli cene...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 10:42 Muž kortezhugo [983] Re: filipsi
Tak to pohne penazenkou este skvor... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 10:40 PetrH Re: filipsi
No měl jsem většinou puštěné 2 zářivky ze tří. Myslíš že kdyby jsem pustil třeba jenom jednu tak by se řasa netvořila?. Nemám s tím zkušenost, ale až mne odejdou spec. tak jsem ochoten to třeba i znova zkusit tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 10:28 Muž filipsi [1295] Re: PetrH
Zarivky bych z toho neobvinoval. At specialni, nebo nespecialni, pokud se pouzijou rozumne, neni duvod, aby "tvorily" rasu.
A bohuzel doufas asi marne, jejich zivotnost byva nizsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 10:24 PetrH Re: V
Taky se přidám, než jsem začal, tak jsem četl že spec. zářivky jsou zbytečnost, tak jsem koupil obyč. kancelářské 840 a do 14 dnů jsem měl všude řasu :-| tak jsem byl nucen koupit spec. a během 20 dnů ustoupila a tedkom je aqua v pohodě smich . Jen doufám že ty spec. zářivky vydrží dlouho (za tu cenu). Toť moje zkušenost ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 09:52 Muž kortezhugo [983] Re: V
Este treba dodat - zivotnost trubic....je rozdiel menit "akvarijní speciálky"-a 830-840 - to pohne penazenkou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 06:48 V Re: vejvar
Protože tam patří 60cm T8 a ta má typicky 18 W. 20 W mají akvarijní "speciálky", který jsou ale špatnou investicí. Klidně mi věř: ty SA-20 mám doma 4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 21:53 Muž včelař [44] Re: vejvar
T5, T8 to je typ a velikost patice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 20:31 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: V
to je celkem zajimave, zajimalo by me kde si to zjistil,
bo na krabici i v obchode kde sem to kupoval je 20W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2009 18:06 V Re: vejvar
Do SA-20 patří T8 18 W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2009 13:52 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky
mohli byste mi prosim doporucit zarvku pro rampu sa-20 (20w 60cm)
dá se použít tato www.ravotrade.cz/… ?
co znamená T5 T8 T12 ?

dá se použít místo 20w 18w?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 14:57 V Re: olouch
Klasická T8 18 W ti udělá přinejmenší stejně dobrou službu jako "akvarijní" 20 W. Na 120 l doporučuju 3× 18 W (pokud se tam nevejde nic delšího).
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8×× (830, 840, 865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 19 20

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 30505x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3991-zarivky?od=651