Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké topítko?

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Jaké topítko?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2017 18:33 JoKa Re: Martin
No úplně ideálně doprostřed... Jak na výšku, tak délku,ale to asi není dost dobře možné...
Dal bych ho na střed výškově a víc asi není třeba řešit. Ten rozdíl, pokud to nebude 1000l nádrž, nebude víc, jak stupeň...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2017 15:11 Martin – topítko
Tam jsem to vyřešil trošku jinak, úplně jsem se vykašlal na termostat, který je u toho topítka, pořídil jsem si externí termostat, který hlídá teplotu v akváriu a zároveň spíná i vypíná topení, při mé nastavené teplotě. Jen mi prosím poraďte, kam správně umístit ten senzor v akváriu? Rozměry akvária jsou d 60 x š 30 x v 35 cm.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 16:26 Martin Re: Martin
Tak ten modrý čudlík na tom topítku, nejde s ním dělat nic. Vysunout, zasunout, pootočit, prostě nic. :-( Nevím, proč tam ten čudlík je. Začalo mi to topit, když v akvárku bylo 21,9 stupně, nyní tam je 24,2 a stále topí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 19:40 Martin Re: afc1886
Upřímně, toho modrého čudlíku na topítku jsem si ani vůbec nevšímal nikdy. Zítra to zkusím nakalibrovat podle návodu, který jsem našel v odkaze, který jsi mi poslal. Děkuji moc za rady. Zítra odpoledne se zase ozvu. Dnes už to nedám. Fakt díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 19:33 Muž Yirka [9126] Re: Martin
Takže tak jak píše kolega. Zrovna topítka té firmy jsou na kalibraci hodně nestandartní, ale jinak byla, alespoň dříve, řazena mezi nejlepší. Použij popsaný postup a bude to určitě OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 19:25 R Muž afc1886 [14685] Re: Martin
Topítko jager jde kalibrovat.Možná ti to pomůže. www.akvaristik.eu/… a tady poslední příspěvek rybicky.net/forum/12325-topitko-jager-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 19:18 Martin Re: Yirka
Typ topítka je Jager TSRH 50
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 19:07 Muž Yirka [9126] Re: Martin
Určitě bude stačit, myslel jsem to nezávislým teploměrem a topítko seřídit podle něj. Možná by ti někdo řekl i nějaké konkrétní zkušenosti, kdybys uvedl typ topítka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 19:04 Martin Re: Yirka
Skleněný teploměr nemám, mám pouze digitální na měření teploty pokrmů od -50 do +300 °C s přesností na desetiny stupně. Myslím, že by měl stačit také. Přeměřím a dám vědět cca do týdne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2017 18:52 Muž Yirka [9126] Re: Martin
Určitě ne, prvně je třeba se přesvědčit o reálných teplotách v nádrži přeměřením skleněným teploměrem.
Jinak je do tvé nádrže při tebou udávané pokojové teplotě topítko 50W plně odpovídající. A spotřeba elektřiny bude stejná při použití 50W i 100W.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 16:52 Martin Re: MartinH
MartinH napsal: Ta teplota která se dá nastavit na topítku se bere jako orientační, může být i o několik stupňů jinak než ve skutečnosti, proto je třeba nastavovat teplotu s použitím teploměru.



To že nevypne dokud neohřeje teplotu o 3 stupně víc a pak jí zase nechá vychladnout už ale dobře není, ale rybám by to vadit nemělo. Teoreticky by jim nemělo vadit ani nárazové změny teploty až o 5°C.




Takže má smysl koupit nové topítko třeba 100w, aby voda byla ohřátá rychleji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 16:32 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: Martin
Ta teplota která se dá nastavit na topítku se bere jako orientační, může být i o několik stupňů jinak než ve skutečnosti, proto je třeba nastavovat teplotu s použitím teploměru.

To že nevypne dokud neohřeje teplotu o 3 stupně víc a pak jí zase nechá vychladnout už ale dobře není, ale rybám by to vadit nemělo. Teoreticky by jim nemělo vadit ani nárazové změny teploty až o 5°C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 16:22 Martin – topení
Ahoj lidi, prosím pomozte mi. Mám akvárium 60l s tetrami neonovými a císařskými. Mám tam 50w topení, které mám nastavené na 21 stupňů, dané pod filterm, aby se rychle roznesla teplá voda do akvárka, ale akvárko se vytápí na 24 - 25 stupňů. Vždy to běží tak 3 hodiny v kuse, než se vypne. Není to topení špatné? V místnosti mám kolem 21 stupňů. Díky za případné info

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 14:18 Frantisek Re: afc1886
OK diky hadam tam niečo najdem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 14:10 R Muž afc1886 [14685] Re: Frantisek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 12:32 Frantisek
Móžem dat do 10 l akvaria dat ohrievač su nejake v obchodoch aj do takych vytieračiek dlžka akvaria 30 vyška 22 tak aby vošlo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 19:29 R Muž ctibum [6920] Re: afc1886
Určitě to blbost není, řekl bych. Příkon (výkon) je pořád stejný, jen čas a tedy hodinová spotřeba se bude vypínáním a zapínáním termostatu měnit podle nastavení a teploty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 18:26 Muž Yirka [9126] Re: FishWoman
Jakmile dohřívá, bere samozřejmě těch 75 watů, ale jen tu krátkou dobu dohřátí těch cca 2°. Takže když bude dohřívat 20 min, vezme si těch cca 25w..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 18:21 Žena FishWoman [7] - Amerika
Možná to blbost neni, ale asi jsem dala já blbou otázku, jenom mě zajmalo jestli waty uvedené výrobcem topítko žere pořád a nebo se sníží když jenom dohřívá. Jenom mě to napadlo :-P Filtr mám, ale ještě jsem neměla příležitost ho vyzkoušet, ale doufám že bude mít průtok v normálu. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2016 18:11 R Muž afc1886 [14685] Re: FishWoman
Tak nevím,jestli neříkám blbost,ale podle mě bude pořád žrát 75 wattů,akorát bude záležet jak dlouho něž vodu ohřeje.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 18:09 Muž Yirka [9126] Re: FishWoman
Především záleží na teplotě okolí....
Je rozdíl, dohřívá-li z 18°C nebo z 21°C.
Nemálo důležitá je také velikost nádrže a proudění v ní. A každá nádrž je individuální. Z mé zkušenosti v zimě dohřívá topítko v obytné místnosti cca 20min z hodiny.
Ale nejlepší je, třeba o víkendu, si udělat čas a odpozorovat to. V noci je frekvence dohřívání častější, ve dne, když se topí zřídkavější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 17:42 Žena FishWoman [7] - Amerika – kolik watů
Dobrý večer,
chci si koupit topítko Resun RH 9000 75w a zajmá mě, jestli je tady nějaký odborník, který by mi dokázal napsat, kolik cca watů topítko potřebuje, když je voda ohřátá na 23°C topítko se vypne a když teplota klesne, nevím o kolik musí klesnout aby zase začlo ohřívat (asi cca 3°C), topení se zapne a vodu dohřeje. Těch 75w je si mylim když se voda ohřívá od nuly do těch 23°C, ale kolik teda cca % z toho potřebuje jenom na dohřátí těch pár stupňů?
Díííky palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2016 22:07 laKatos Re: martinCA
Nic nezkousej. Pokud to ma mit tepelnou pojistku tak to bude mít. Mé jen zajímalo zda při výpadku filtru/jeho cerpadla/ treba pri udrzbe (cisteni filtru) je to nějak podchycene....a odpověď se me dostala.... diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2016 21:59 Muž martinCA [33] Re: laKatos
keby sa mi chcelo hadice rozpajat, tak to skusim, ale cistil som zo 3 dni vzad. mozno nabuduce. kazdopadne si precitaj ako obcas niekomu vybuchne skleneny ohrievac, inym ludom praskne akvarko, externe filtre tecu atd. od istej urovne paranoie nebudes mat doma ani elektricke zasuvky, nie to este akvarium :) takze moc si clovek nevyberie. :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2016 20:16 laKatos Re: martinCA
pokud to nemam vyzkousene tak to bych si do akva nedal... to by chtelo TEST... hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2016 19:43 Muž TRULY [164] Re: martinCA
Bud priekopnik a sprav test potlesk :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2016 19:37 Muž martinCA [33] Re: laKatos
pokial je v nom voda tak ho vypne termostat ,pokial v nom voda nie je, tak by mal mat nejaku ochranu proti prehriatiu, mozno to je zase len ten samotny termostat (kazdopadne citam podla nejakej recenzie ze to ochranu ma). inak nasucho som ho este nezapol tak odskusane to nemam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2016 16:39 laKatos Re: martinCA
Prosim te a jaky zpusobem je poreseny ten prutokovy ohrivac (hydor) treba pri poruse filtru/cerpadla. Bude stále topit až do doby než se roztece nebo tam je nějaká pojistka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2016 09:04 Muž TRULY [164] Re: martinCA
im vyvoj netreba a vies preco? Lebo vacsina firiem su bud rychlokvasene alebo na rychlo prebrali nejake vyrobky.
Oni inovovat nebudu a predavat sa to bude tak ci tak. Niesu zavisli na predaji ohrievacov a tak len kopiruju vnutro. Je to ako rybarstvo a ine zaluby. Firiem vela nieje a ludia su ochotni dat do toho velke oeniaze pretoze nic ine na trhu aj tak nieje.
Filter? 140€ Nechcete dajte si spongiu!
Ohrievac? 20€ Nechcete? kupte si cinsky
Svetlo? 160€ Nechcete? dajte si lampu!
A tak to vlastne funguje roky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.11.2016 07:56 Muž martinCA [33]
tiez som pred casom riesil vyber ohrievaca, stacilo pozriet hodnotenia na amazone a hned clovek vidi, kolko percent ich je chybovych a ze ani eheim nezaruci kvalitu (aj ked patri k tym najlepsim)

zvazoval som titanovy ohrievac + termostat a stale si myslim, ze to je ta najlepsia kombinacia. nakoniec som skoncil s termostatom + prietokovym hydorom. Takto to mam vonku z akvaria a termostaty su dva keby nieco. Zatial fungujem okolo pol roka a uspesne, kazodpadne kvoli percentualnemu zastupeniu negativnych recenzii na tento vyrobok, by som to druhemu neodporucil.

Uz som to tu raz pisal, fascinuje ma ako v tomto odvetvi zaspal vyvoj, bud sa plati kopec penazi za uplne jednoduche vyrobky, alebo cele roky sa predavaju tie iste rarohy a nikto nevie priniest inovaciu (resp fungujucu inovaciu - tieto hydory s 40% poruchovostou, vybuchujuce cobalt aquatics, nedomyslene fluvaly E a spol tazko brat seriozne)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2016 15:28 laKatos Re: NHKG
Jj slabe je fajn na vytemperovani na určitou teplotu. Takto může sloužit klidne i topný kabel ve dne. Ja mel nejvetsi problem při výměně vody to trvalo hodně dlouho nez se teplota dostala na puvodi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2016 15:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Taky o tom uvažuju. Ale termostat a spínač něco stojí. Zatím jsem si aspoň dal display s teplotou v akváriu pod monitor, tak ji mám pořád na očích
Co se týče slabého topítka, má to výhodu, že neuvaří akvárium při poruše, ale zase nevytopí akvárium jak je potřeba zvednout teplotu (krupička).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2016 15:04 laKatos Re: TRULY
Obdobna zkusenost... veškeré moderní topitka s termostatem jsou velice forova a nespolehliva.
Nedavno jsem měl problémy s topitky a vzpomněl na jednoho strýce co mi pred dvaceti lety ukázal topitka bez termostatu které mel napojené na externí termostat. nikdy s tim nemel problem. A ja nedávno na tento system přešel. Pokud by se chtěl někdo zichrovat lze tam dat dva termostaty za sebou a jeden bude mít nastavenou teplotu o kousek vys ....tak jak popisuje davefm.......podle me nejbezpečnější a celkem levna varianta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2016 14:28 Muž TRULY [164]
Tak ja mam doma asi 4 druhy a všetky su take pološmejdy.
Mam aj jager, aj tetru aj neviem čo este takže tak.
Jeden mal rosu, jeden dole roztrapkany, jeden mal zle nastavitelnu páčku na teplotu, kratke káble a neviem čo ešte všetko. A je jedno či to je jager alebo turboextraneviem čo.
Tolko moja skusenosť

Co sa týka otázky ktoru si asi aj sam zodpoviem :-D
Ak by som použil u 250L akva napr. 50w orhievač, tak jedine čo získam bude asi to že bude ist v jednom kuse, že asi nevyhreje nádrž a že odíde skor?
Ide mi o to že rozdiel v teplote bytu a 25 stupnoch akva je len 1-1.5 stupna. Tak preto sa pýtam.
Ale asi nieje dovod špekulovať
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2016 14:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: surpan
Ja vyzkoušel spousty značek. Zkoušel jsem i dražší jako Sera a Tetratec. Všechno stejné šmejdy. Naštěstí u mě nic neuvařily, ale jen netopily nebo nešly zregulovat a teplota kolísala.
Příště koupím Jeagra, sice je nejdražší, ale snad kvalitní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2016 14:09 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: surpan
Ja se jistim timhle. Nastavena teplota o 1 stupen vyssi nez na termostatu v topitku. pokud by odesel termostat v topitku, poznam podle teplomeru ze mam o ten jeden vic a topitko nepracuje tak jak ma. Mam trosku jiny typ, ale za obdobne penize,coz mi prijde jako dobra investice vzhledem k problemum, ktere mohou nastat.
www.aliexpress.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2016 13:53 Muž surpan [223] - rostlinná akvaristika – automatické topítko Resun
Levné automatické topítko Resun nebylo zas tak automatické a uvařilo mi rybky. Máte s ním nějaké dobré nebo špatné zkušenosti: surpanblog.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2016 20:45 Muž Paul [2] - Asie – Diversa Thermo plus 25
Anoj, chci se zeptat, jestli se tohle topítko hodí do 10l akvaria :-) Budu si asi pořizovat 30l, tak by bylo fajn kdyby to šlo použít do obou..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2016 00:25 laKatos Re: Maq
Fotka k příspěvku Jsem s schego titan maximálně spokojený.
Na fotce je úplně v pravo a nahradil mi veškerý ten ostatní bordel
Už se s případnou manipulaci topitka nebojim ze mi krupné (rozbije) ba naopak musím si davat bacha abych s topitkem nedal ránu akvariu a nerozbilo se akvarium. Topitko je vyrobené z nerezove trubky. Je plně ponorne a oproti ostatním využívá zemnici vodič. Ta 600watova verze mi vyhreje cistych 550 litrů vody za hodinu z 27.5 na 29stupnu....Mivam nastaven nocni pokles a nasledne ranni zvyseni teploty.
Při větší vymene vody když ho nechám topit a dopoustim 1/3 z objemu akvaria studenou vodou tak mi ten potenciální výkyv teploty vody pobere a ryby mají stalejsi teplotu.
Jsem spokojeny vlastně teď o něm vůbec nevím. Lituji jen toho ze jsem si ho neporidil již dříve.

Topitko nemá termostat. Ja ho mám napojené na externí. Tady bych doporučil taky nesetrit a vzal osvědčenou kvalitu neboť od tohoto členu se odvíjí celá dobra teplotna a pripadne regulace.

Pokud zvazujes jit do větší vataze možná stojí za úvahu ještě investovat do časových hodin máš-li dvoutarifni sazbu. Mám v domácnosti tarif d45 což je 18hodin denně "nocni" levnější proud. Bylo by škoda tedy natopit v něm. Na těch spinacich hodinach mám nastaveno at se nezapinaji v nech zbyvajicich sesti "drahých" hodinach a topitko topí pouze za levnou elektřinu. Tady je u toho zase zapotřebí mi dobre digitalni spínací hodiny které dlouho vydrží bez přívodu proudu.
Takto se da celkem fest ušetřit za vytápění.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2016 20:14 Maq Re: laKatos
Jakpak Vám slouží tohle dražší a zřejmě luxusní topítko?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 18:30 laKatos – schego titan (akvarijní topitko)
Zvažuji koupi kvalitního topítka. Nyní používám nějaké s termostatem které občas zazlobí a proto jsem si vybral nové- typ schego titan. Prosím má s ním někdo zkušenost?
Jen nevím jakou watáž na mé akvarium.... 300 nebo 600w? Napojené to bude na termostat duomat od dennerle s nočním poklesem teploty. Proto bych volil silnější verzi z důvodu každodenní ranní zvyšování teploty o 1,5 stupňů, ale bojím se toho že když bude topitko umístěno v externím filtru s malým průtokem tak se tam teplota bude extrémně zvyšovat. Čidlo teploty je v akvariu.

UPRAVA..... už není třeba reagovat..... vyřešeno koupi schego titan 600w

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2016 19:11 Muž Yirka [9126] Re: DaveLister
Vidím to zde: akvarijni-topitka.heureka.cz/…
Ale je poněkud dražší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 18:05 Muž DaveLister [478]
Víte někdo o nějakém topítku k dostání na současném trhu, které by umělo nastavit nižší teplotu než 18 °C, nebo je jediná možnost to řešit externím termostatem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 13:09 Kitty Re: PaYoch
To já se taky obávám letních měsíců :)
Uvidím, co to udělá, s případným chlazením se počítá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2016 12:38 Muž PaYoch [134] Re: drvi
Není potíž ho do tak malého objemu poskládat? Má 23 cm (předpokládám, že nakřivo se asi vleze v pohodě) Jinak ten systém u Jägera - musel jsem ho "nakalibrovat" v kýblu s teploměrem, roztopil ho na 30 stupňů a pak nastavil červený kroužek s ryskou na hodnotu 30 a regulačním kroužkem na teplotu nastavil snesitelnější hodnotu. Pak to funguje, ale je to pořád +- autobus, hejbe se to v rozmezí 1-2 stupňů. S láskou vzpomínám na mého prvního Atmana, který topil v rozmezí 0,5 stupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.04.2016 12:20 Žena drvi [2894] Re: Kitty
Já mám dobrou zkušenost s tímhle, mám ho v 20 litrovým miníčku a pohoda, jen je potřeba si ze začátku nastavit na termostatu spínání ručně, stupně uvedené na stupnici moc neodpovídají (mám nastaveno 23 a ve skutečnosti topí na 26)
akvarijni-topitka.heureka.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.04.2016 12:09 Muž PaYoch [134] Re: Kitty
A co třeba www.akvarista.cz/…
Je napevno nastavené na 25°C, a nebo
www.aqua-obchod.cz/…
tam si to lze i odregulovat. Ale podle mého názoru výkyv teploty o 1.2°C bych asi extra neřešil. Samozřejmě, čím menší akva, tím více bude kopírovat teplotu okolního prostředí, a nějaká tepelná regulace je na místě. Spíš bych se obával letních měsíců, kdy ti teplota poleze nahoru a bude nutno chladit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 11:26 Errov Re: Kitty
Taky mam v plánu nějaký malý Koukal jsem že ve vivariu maj nano automatická regulace na 25 stupňů asi ho zkusim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 11:21 Kitty – topítko
Poradí mi někdo prosím vhodné topítko do 20 l? Teplota se pořád držela na 24 až 24,5 °C, ale dnes klesla až na 23,3 °C.
Nejchaldněji je v bytě na podzim, dokud se netopí, a na jaře, když už se netopí.
Předpokládám, že mi bude stačit nějaké s malým výkonem. Ale 10W nebo 25W jsou tu špatně k sehnání a nemají regulaci. Nevím moc, jak to funguje, abych rybce nepřetopila (v plánu je beťák).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2016 08:35 Žena Bella [1047] - Rostliny
Srandy kopec - v obchode meli pouze jednu 200W, tu samou Tetru co doslouzila. A proc sranda? Oni tomu pacholci zkratili kabel, cca o 10-15 cm, ale to stacilo, aby mi to nedosahlo do zasuvky. No nic, poradila jsem si, setri se vsude.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 28

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24570x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3861-jake-topitko?od=251