Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zelená voda

 

NápovědaFórum » Řasy » Zákaly vody 

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Zelená voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 21:46 Muž kristian [80] Re: olga
Jednou se mi stalo neco podobneho, to bylo jeste kdyz sem mel akva v Ostrave. Sesil jsem s dost jemne propustne latky (tuhe prosteradlo) Ponozku pres kterou jsem propoustel vodu vytekajici z filtru. Kazdy den jsem musel tento pridavny filtr obratit a vycistit. Po cca 4-5 dnech bylo akva jako kristal a uz se zakal neukazal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 21:38 Dusyk Re: olga
Nezávidim ti ten zákal, aj mi sme ho mali v malawi a zbavovalo sa ho veľmi obtiažne. Vraj je veľmi účinna UV lampa. My sme menili veľké množstva vody, ale vraj nakoniec pomohoa zavrhovaná vec a to je prípravok proti riasam. Použili sme ALGOL od JBL. Nezaručujem, že pomohol zrovna on, ale riasy sme sa zbavili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:49 R Muž Silent [5949] Re: jirQa
Pokud já vím, tak aktivní uhlí odebírá z vody jen chemické sloučeniny. Ještě dejme tomu může posloužit omezeně jako substrát pro nitrifikační bakterie, ale pochybuju, že by odchytávalo jednobuněčné organismy. Ale třeba se pletu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:24 Muž filipsi [1295] Re: jirQa
Jak to udela? coze Nauc se kniham prilis neverit, a informace v nich srovnavat z ruznych zdroju, a premyslet nad nimi. Jinak te v zivote ceka jeste hodne zklamani :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:19 jirQa Re: filipsi
Hydrafinové-aktivní uhlí odstraní jednobuněčné oganismy. Je to rada z knihy -333 JAK A PROČ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:13 Muž filipsi [1295] Re: jirQa
Aktivni? Cemu to pomuze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 18:10 jirQa Re: olga
Pokud to Váš filtr dovolí, zkusil bych do něj dát aktivní uhlí - koupíte v akvar. obchodě a filtrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 17:31 Žena olga [4] Re: jirQa
Fotka k příspěvku Dobry den, tak jsem zase zpet. Bohuzel, s tim samym problemem, zelenym zakalem vody. Nejenze neustoupil, je ho jeste vic, opravdu uz do akvaria temer neni videt... :-(
Postupovala jsem, jak mi bylo poradeno - den a pul jsem nesvitila, akvarium bylo prikryte dekou aby do nej neslo zadne svetlo. Temer tyden jsem nekrmila, jiz tyden nepridavam CO2. Po odkryti akvaria jsem vymenila 1/3 vody.
Uz je to fakt zoufale...co takhle kdybych zkusila experimentovat s pridanim hnojiva? Treba je to nevyvazenosti prvku, a horsi uz to o moc asi byt nemuze...
(btw. delsi zakryti akvaria nechci riskovat - i takhle vypadaly rostliny "presle", svesene)
Prosim, poradte, co s tim :-(
Dekuji moc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:41 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kon
Zelený zákal v akváriích nebývá tvořen sinicemi, ale zelenými planktonními řasami.

Zbavit se sinice je celkem jednoduché. Sinice jako jediná může přijímat vzdušný N2...
Informace takového typu je třeba brát s rezervou...
Zdaleka ne všechny sinice dokážou vázat vzdušný dusík. (Naopak, sinic s touto schopností je "pomálu". A docela pochybuji, že se s nimi v akváriích běžně setkáváme...)
Výhrady mám i k tomuto zjednodušení:
K odstranení sinice tedy stačí držet atomární poměr P:N cca 1:16 (Redfield Ratio), tzn. přidat dusík nebo odebrat fosfor.
Našlo by se dost lidí "postižených sinicemi", kteří v tomto duchu experimentovali, ovšem naprosto bez efektu.
Redfield Ratio řeší jen tendenci k tvorbě sinic nebo zelených řas. Neplatí, že bude-li v akva poměr živin podle RR příznivý pro sinice, že v něm sinice také budou. Totéž platí o zelených řasách. A také není zaručeno, že při "ideálním" poměru živin nebude akva nebo jiné vodní prostředí zamořeno jedněmi nebo druhými organismy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:31 jirQa Re: olga
Zastíněním jsem myslel přikrytím akva např. dekou a nesvítit 3 dny. rostliny to přežijí bez uhony.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:27 Žena olga [4] Re: kon
Dekuji za odkaz, zaver je tedy patrne opravdu vymenit co nejvice vody (a sehnat si testy na fosfor - to je snad jedine, co ve svem arzenalu testu nemam, at ziji hodiny chemie! :-D )protoze podle tabulky neni jina nez ze mam prilis fosforu...tak me napada, ze mam nekde plonkovou riccii, te by se to mohlo libit, a taky hezky stini...
Dobry podnet, vyzkousim vymenit co nejvice vody, den nesvitit, vytahnout CO2, nekrmit, a drzet si palce, schvalne jak to dopadne :-)
Predem dekuji vsem prispevatelum, pokud by jeste nekoho neco napadlo (prp. mel neco proti vyse zminenemu), uvitam kazdy komentar k veci!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:15 Muž kon [9] Re: olga
Zkusila jsem dat jednu davku (podle velikosti akvaria) PMDD s Plantexem bez KNO3 (pry proti sinici, coz toto asi bude, zabira zmena pomeru makroprvku ve vode), zadna zmena, ani k horsimu, ani k lepsimu...
zkuste si přečíst toto pmdd.mrp-cz.com/… kapitola dělá se mi sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 18:04 Muž Yirka [9118] Re: olga
On stačí jeden nezdařený pokus s hnojením. Určitě bude také třeba okamžitě začít s výměnou vody, 1/3 bych vyměnil ihned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 17:49 Muž včelař [44] Re: olga
Tak zkus třeba jeden den nesvítít vůbec, myslím že ty sinice světla na dno rapidně ubírají že ty kobercovky ho mají stejně málo jo a myslel jsem i CO nedávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 17:36 Žena olga [4] Re: Walker
Drobny doplnek: uz vim, odkud je ten bily slem...omylem jsem si do akvaria vypustila trochu kvasnic ze vzkypeneho burcaku...skoda jenom, ze i z toho zeleneho zakalu nemuzu vinit kvasnice, zelenou vodu jsem mela jeste nez jsem si predavkovala petku ;-)
A dalsi k osvetleni...protoze se celkem rozjizdeji kobercove rostliny (glossostigma a lilaeopsis, nechci je zabijet nedostatkem svetla, ktery se ovsem jinak casto radi...jde to zvladnout i pri zachovani soucasneho stavu dvou zarivek?
Diky moc!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 17:35 Muž Walker [66] - CichlidyRe: olga
Ti dva přede mnou mysleli tím nehnojením také vaše přidávání CO2. Zkuste vysadit i burčák, ten by mohl mít spojitost s přemnožením drobné zelené řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 17:17 Žena olga [4] Re: včelař
Zastinit - ve smyslu ubrat jednu zarivku, nebo nesvitit vubec, nebo ubrat reflektor?
A nehnojim, jen jsem udelala jeden pokus, pred tydnem.
Filtrovat...jeste vice, nez ted? Jiny filtr nemam, to nevim, jak bych delala...
Btw...ted jsem v rohu objevila kupicku neceho bileho, jako kdyby plisen, tak 5x5x0,5cm. Co myslite, souvisi to?
Jinak vam obema moc dekuji za rady!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:59 Muž včelař [44] Re: olga
Souhlas s jirQa žadný hnojení, krmení a zastínit. Na přehradách vápněj aby zlikvidovyli sinici ale to bych nedoporučoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:54 jirQa Re: olga
Přestat hnojit, na 3 dny zastínit akva, týden nekrmit, filtrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 16:32 Žena olga [4] – problem se zelenou vodou
Dobry den!
Rada bych Vas pozadala o pomoc se zelenym zakalem v akvariu:
akvarium: Je to 200 litru (cistych 160), s cernym piskem z flexiobkladu
osvetleni:svitim 10h denne s 2h pauzou, 2x45W (T5, jednou 840 a jednou 860, s reflektory, slunce na akva nedopada)
CO2: mam burcak, ale zatim to neni na parametrech vody moc poznat
filtr: vnejsi filtr EHEIM ECCO dimenzovany na 200l (vim, ze je to vic nez by melo byt, nicmene chtela jsem vetsi objem, a pocitam s tim, ze se stejne po case trubice a ostatni zanese a snizi se prutok), kterym lehce cerim hladinu)
topeni: Topitko je nastavene na 24°C
voda: parametry: GH 9°, KH 4°, pH 7°, CO2 - podle testu od Tetra primerene, NO2 nemeritelne, NO3 20mg/l, vymena zatim jednou za 4-5 dni tak desetina (neco pres 10 l) odstate vodovodni
hnojeni: nehnojim. Jen asi na 5 mistech pod substratem Bivoj.
rostlinstvo: osazena vetsina dna, pro rychlou spotrebu odpadnich latek hodne ceratopsis demersum, egeria najas a Najas guadelupensis, dale ruzne valisinerie, kryptokoryny, cabomba car., porost Glossostigmy (velmi se rozrusta) a Lilleaopsis NZ (tez roste), Micranthemum micranthemoides, umbrosum , callitrichoides (ten zatim stagnuje), Mayaca f., Eustralis s., Rotala Wallichii, rotundifolia...vetsina shodila emerzni listy a roste.
ryby: 3 tydny; 8x danio choprae, 8x rasbora Hengeli, 6x tetra citronova, 6x Corydoras pygmaeus, 6x pancernicek nejmensi, 4x ottocinclus affinis, 3x Girardinus metallicus
ostatni: 4 crystal red, 5 red cherry krevetek, par levatek a okruzaku
krmeni: susenym nebo lyofilizovanym jednou za den az dva, jen co stihnou ryby snist.
situace: akvarium je zalozene temer dva mesice. Od zacatku me tu trapily problemy. Nejdriv hnedy povlak (tedy ruducha), kterou ovsem "vyjedly" girardiny, pote, co jsem je jako prvni obyvatele umistila do nadrze. Nicmene pred 14 dni jsem poprve objevila sinici, ktera se pomalu zacala rozpinat po dne. Nijak rychle, jedno odsati za tyden ji omezovalo. A pred cca tydnem mi najednou zezelenala voda . Zkousela jsem vymenit vice vody, bez uspechu. Ani 3denni pauza v krmeni nepomohla. Zkusila jsem dat jednu davku (podle velikosti akvaria) PMDD s Plantexem bez KNO3 (pry proti sinici, coz toto asi bude, zabira zmena pomeru makroprvku ve vode), zadna zmena, ani k horsimu, ani k lepsimu...
Mate nekdo napad, jak z toho ven?
Predem dekuji a omlouvam se za delku dotazu :)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 17:39 petulevrtule Děkuji za rady
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak týden je za námi a myslím, že mohu snad možná pomalu jásat a tleskat všem, kteří mi radili potlesk Voda je zdá se v pořádku, vyndala jsem z ní ten štěrk, popelkovská práce se vyplatila (ještě ale při čištění stále nějaké nacházím) tone Každopádně molitan jsem nechala a vrátila původní filtr a asi to tak nechám, když je to v pořádku, nechci si to zase rozházet, když to takhle společně funguje, proč ne. Jen chci časem ten jeden schovat určitě za rostlinky, ale teď s ničím hýbat nemůžu,protože konečně mi povyrostly kytky a se zlepšením vody začala nosit vajíčka krevetka, tak aby mi je nepustila. Jediný, co sem tu nikde nesehnala, tak plovoucí rostlinky, ještě chceme zkusit Vivarium, pracujeme na 200 litrovém akváriu. Přikládám tedy fotku, pro porovnání, jak jsme na tom nyní.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 02:19 0 Re: petulevrtule
Co se osvědčilo , nebude přece zatracováno - tím myslím tu filtraci a molitan může posloužit , třeba v odchovničce , až bude. Na pěkně , účelně upravené akvárium není nutné nákladné extra zařízení , důležité je nadšení s vytrvalostí. V toku času se na profesionálku vypracuješ ano .
Kvasničák neprovozuji , zkusit ho aplikovat lze , ale pro začátek by se to obohacování nemělo přehánět a nic se nezkazí , když se s tím počká do doby zakořenění rostin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 17:12 petulevrtule Re: 0
Je to něco plastového, plánuji pískovec, který mám připravený na zahradě, ale bohužel je zima a v ledové vodě se mi nechce nic obrušovat, tak jsem tam šoupla toto, takže to také okamžitě vyndavám...

Každopádně děkuji za Vaše rady! Mohu se vrátit k filtraci? Vrátila jsem původní filtr do akvária (s tím, že ten molitan jsem tam nechala do doby, než se zpět zaběhne ten původní) a voda je nyní stejně čistá jako kdysi, vím, že se to může ještě vrátit zpět k té zelené barvě, každopádně dokud jsem tam měla původní filtr, akvárium fungovalo výborně.

Vím, že mám začátečnické zařízení a do toho malého akvária se mi v uvozovkách "tisíce" investovat nechce - plánuju časem tak 200 litrové akvárium, ale to až budu mít nějaké zkušenosti, nechci se hrnout do něčeho obr, když o tom nic nevím.

Ještě by mě zajímalo, jak bylo myšlené toto: To , že má Petra akvárium u okna a má i 'náhradní' světelný zdroj je velká výhoda nejen pro možnost pěstovat světlomilnější rostliny v mnoha druzích , když by nádrž byla jinak zařízena (současný stav je opravdu naprosto začátečnický , ovšem oproti jiným nejmenovaným mírně zkušenějším.. Jako, že na tom nejsem zas až tak hrozně? :-D Snažila jsem se něco si vyčíst, vyhledat sama a přijít na závadu sama, ale jak již je 100 krát omíláno, člověk věří lidem, kteří v akvaristikách prodávají a pak na to doplácejí - viz. můj případ...Ale to sem nepatří...Takže pak je těžké nčemu věřit a něco předělávat - jako případ štěrk, který se do akvárií přímo prodává a nakonec šumí v octě a zvyšuje mi tvrdost vody a další ... sad
A ještě další otázka, když sem tam vše teď překopala, dnes jsem pořídila další rostlinku, je vhodné zkusit teď "kvasničák"? Jinak plovoucí mi sežene taťka na Ústecké burze, až bude, tak snad časem ty rostliny úplně dohoním... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 17:10 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: 0
Petulevrtule: "...Když jsem akvárium zakládala, po dvou týdnech byla (voda) takhle zelená, pak jsem měnila vodu, nasadila rybky, zase do 4 dnů zezelenala, chvíli sem to nechala být a pak se krásně vyčistilo a voda byla krásně průhledná, to vydrželo sotva 3 týdny a už je to tu zas..."
Můj úsudek vznikl na základě délky provozu nádrže a toho, že v pouhých 54l s nedostatkem rostlin, dvaceti rybami a obyčejným molitanovým filtrem, který osobně nemám v oblibě, nemohlo bezodpadové hospodaření v malém vodním objemu vzniknout, i když se část vody po týdnu vymění.
Ta konstrukce se záchranou života mi sice připadá diskutabilní, (jak jsem napsal), ale ne zhola nemožná (jak se mi zdálo prve). Takže ačkoli prokázat, zda řasy pomohly snížit obsah N-látek natolik, že zabránily otravě rybek, nejde, pro klid duše - ten zelený zákal mohl Petulevrtuli pomoci od N-látek a tím i eliminovat riziko možné otravy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 12:20 0 Re: petulevrtule
Petro , jen k té poslední fotce připomínka - uber z té vrstvy písku u předního skla a ten "stromatolit" je z čeho , moc by mu nedůvěřoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 12:08 0 Re: Sid
Fotka k příspěvku Můj úsudek vznikl na základě délky provozu nádrže a toho , že v pouhých 54l s nedostatkem rostlin , dvaceti rybami a obyčejným molitanovým filtrem , který osobně nemám v oblibě , nemohlo bezodpadové hospodaření v malém vodním objemu vzniknout , i když se část vody po týdnu vymění.

Vycházím z vlastního provozu devíti 50l nádrží k množení a odchovu ryb (bylo jich dřív deset , než jsem neopatrností jednu poškodil) , kde i v případě několika ks ryb , musím k zachování jejich plné kondice měnit dvakrát v týdnu úplně všechnu vodu !

To , že má Petra akvárium u okna a má i 'náhradní' světelný zdroj je velká výhoda nejen pro možnost pěstovat světlomilnější rostliny v mnoha druzích , když by nádrž byla jinak zařízena ( současný stav je opravdu naprosto začátečnický , ovšem oproti jiným nejmenovaným mírně zkušenějším potlesk ) , ale hlavně v popisované situaci vlivem dostatku světla mohl nastat v akváriu samoregulační proces , kdy nedostatek rostlin byl nahrazen onou jednobuněčnou řasou - zelený zákal podílející se na odbourávání toho co se tu často zmiňuje jako nitrifikace.

Měl jsem ( dokumentační fotky žel nemám z té doby), též akvária umístěná přímo u okna s hustými porosty rostlin a na litr vody byla jedna ryba. I při přímém slunečním záření do nádrží mi voda nikdy nezezelenala , takže doporučovat omezit svícení nepovažuji za nejlepší nápad , protože se blokuje asimilace a tím i spotřeba nežádoucích 'živin' z vody.

Ještě k tomu molitanovému filtru . Nechává-li se víc zanášet , tak se začne po čase (i dlouhodobějším užíváním) sám jakoby rozkládat (můj poznatek z praxe) a stává se pro obyvatele akva nebezpečný. Nedostatečně častou kontrolní očistou se může přihodit , že voda přestane být vlivem zanešení nasávána a vzduch vývodní trubicí jen probublává , pak v takovém filtru za nedostatku kyslíku může k tvorbě rozkladných jedů docházet.

Snad těch několik mých 'v lidovém stylu ' psaných řádků Sida uspokojí , dřív jsem se k tomu nedostal , až nyní a musel si na to 'vydělit' čas.

Já mám zelenou vodu akorát teď v zahradních jezírkách vlivem odumřelých rostlinných částí po zimě , což však je výborné , protože nastává bouřlivé množení planktonu , který bude vynikající přirozenou potravou pro moje ryby a ještě to mám bez obav , že si něco nežádoucího do akvárií zavleču , když by to bylo naloveno někde z rybníků. /Snímek: Perloočky v nabraném vzorku vody z jezírka dne 1.3.09.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 19:15 petulevrtule Re: Silent
Fotka k příspěvku Tak jsem to celé překopala...vyndat ten štěrk je popelkovská práce tone Ještě mi jich tam pár zůstalo, postupně je odstraním, ale už sem na to dneska opravdu neměla...Plovoucí rostliny sem v neděli nesehnala, ale něco sme přece jen pořídili - Potamogeton gayi a Cyperus Helferi.

Vyměnila sem polovic vody, odkalila opravdu důkladně, mezi tím štěrkem je teda bordelu. Změřila sem teď večer hodnoty pH je 7,4 a NO3 mezi 10-20 mg/L. Vrátila jsem tam i původní filtr, jelikož voda se začala zelenat až po výměně toho filtru a voda vypadá mnohem lépe...Uvidíme za pár dní, děkuji všem, co jste mi psali, pokud by měl ještě někdo nějaký nápad, napiště mi, budu ráda... :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 16:27 Muž Yirka [9118] Re: petulevrtule
Najdi si v tomto odkazu odstavec filtrace a vše potřebné se dozvíš. www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:38 R Muž Silent [5949] Re: petulevrtule
Jestli šumí tak ven s ním. Zvyšuje tvrdost vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:26 petulevrtule Re: George66
Ještě jsem zkusila testovat ten štěrk, ve vzkazech mi bylo doporučeno zkusit, jestli nešumí v octě a šumí...Takže ho mám vyndat?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:24 Muž navik [908] - SumciRe: petulevrtule
Zjednodušeně řečeno - Amoniak, coby produkt látkové výměny, je do vody vylučován rybami a pomocí bakterií je oxidován na (o něco) méně nebezpečný dusitan NO2- a dále na málo nebezpečný dusičnan NO3-.
Pravidelná výměna vody a bohaté osázení rostlinami pak redukuje hromadící se dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 13:16 petulevrtule Re: Sid
Já se omlouvám, ale v akvaristice jsem opravdu začátečník a proto se ptám...
Zajímalo by mě, z čeho vzniká ve vodě amoniak a dusitany - vodu ničím nehnojím, jen jí nechám odstát a jednou za týden jí vyměňuji - takže máme odkalovat častěji včetně výměny vody? Dnes udělam test NO3, tak dám vědět.
To co jsem tu dnes četla je opravdu zajímavé, doufám, že se podaří ten zákal zmírnit, dnes se to už nedalo, bylo to takové mléčně zelené - přesně týden od výměny vody. Přišlo mi, že i jinak zapáchala, ještě se zeptám, jestli může být problém v tom molitanu - ráda bych ale u něj zůstala, mám tam dát ten původní? Než sem na něj před 2,5 týdny přešla, voda byla krásně průhledná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 12:37 George66 Re: petulevrtule
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Měl jsem podobný problém, voda byla stejně zakalená jako máte fotkách. Vyhodil jsem ten bílý lámaný štěrk, dal normální říční písek a bylo po problému,voda jako křišťál... :) potlesk
Foto.: před a po výměně písku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 11:02 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: 0
Já vám děkuji za snahu o vysvětlení, přesto nechápu, proč jste došel k závěru, že musíte omezit své rady, a "nezabírat zbytečně na fóru Rrybiček"...?!
Jen proto, že vám nerozumím, co jste myslel tím, že zelený zákal zachránil Petulevrtule rybky?!
Snažil jsem se přijít na to, jaké souvislosti byste mohl mít na mysli a cosi mě napadlo; ale jak jsem uvedl dřív, jde o "konstrukci" značně "vratkou". Proto bych se rád dověděl, co konkrétně podle vás hrozilo, co myslíte tím "přebytkem dusíkatých látek ve vodě"... :-)
Kdybyste místo konstatování, že "něco něčemu pomohlo", uvedl "co čemu pomohlo", vyhnuli bychom se podobnému nedorozumění... :-O
Zatím stále nemohu jinak, než číst "mezi řádky" a snažit se pochopit, jak přemýšlíte, jaké souvislosti vidíte...
V příliš "přehnojené" vodě ani řasy nepomůžou a vše je otráveno - to se nerozumným hospodařením stává i v tak velkých nádržích, jakými jsou například rybníky.
Rád bych, abychom zůstali u akvaristiky, i když rybníkářství je nesporně zajímavá kategorie a jistě lze poznatky a zákonitosti z této problematiky využít i při provozování "několika málo litrové nádrže" = akvária.
Takže zcela konkrétně - od přebytku kterých dusíkatých látek myslíte, že zelené plantonní řasy pomohly a tím zachránily rybky od jisté smrti?
Na rovinu - mně tam podle popisu Petulevrtule nesedí ani amoniak ani dusitany. Ale mohu se mýlit!!! Proto píšu, že jakousi "konstrukci" si umím představit, ale moc mi nesedí.. :-O
(A nenechte se vytočit! Bylo by škoda, kdybyste kvůli nějakému mému "štípanci" na Rybičky zanevřel! ;-) :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 04:01 0 Re: Sid
Fotka k příspěvku Eliminovala - to znamená , že jednobuněčné řasy snížily množství dus. l. spotřebou pro svůj růst a množení , navíc asimilací dodaly kyslík a zabarvením vody upozornily na nouzový stav a spustily vnímanou reakci majitelky nádrže Petry , danou situaci řešit ještě v době , kdy ryby neutrpěly zdravotní újmu. V příliš "přehnojené" vodě ani řasy nepomůžou a vše je otráveno - to se nerozumným hospodařením stává i v tak velkých nádržích , jakými jsou například rybníky.

V podstatě vysvětlení obsahoval hned první můj psaný příspěvek. Budiž , vyhověl jsem a ještě víc radikálněji , než doteď , musím omezit své vkládané "rady" , když mi vlastně není rozuměno a jen pak zbytečně zabírám místo na stránkách fóra rybiček net.

Snímek vědra , v němž je voda nabraná z venkovní nádrže a je zabarvena mikroskopickým zooplanktonem , kterému za potravu slouží 'zelená' voda jako je v diskutovaném akváriu s obsahem fytoplanktonu.

Když se voda v kýblu pomalu s prokysličováním vytemperuje (ohřeje na potřebnou výši) , ta se pak přilévá k vylíhlému , rozplavanému rybímu plůdku , který se tímto způsobem v prvních dnech odkrmí a to jak jikernatých , tak i živorodých druhů rybek. Taková voda vyhovujících parametrů se samozřejmě odebírá z míst prostých rybích chorob a parazitů.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2009 19:19 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: 0
Co přesně jste myslel tím, že "...Ta rozmnožená jednobuněčná řasa = zelená voda Ti zachránila ryby, protože eliminovala přebytek dusíkatých látek ve vodě..."
Jisté řešení mě napadá, ale je dost diskutabilní...
Můžete být tedy konkrétní? Jak nebo čím zelená voda zachránila rybky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2009 18:38 petulevrtule Re: 0
Proč ta ironie? Jsem ráda za každou radu, nemusíte se tu hádat, co člověk to názor, každý má jiné zkušenosti. Seženu teda nějaký další rostlinky.
Každopádně molitan mi byl doporučen, měla sem Elite stingray a bylo mi řečeno, že ten je na nic, že do 54 l akvária je molitan lepší, tak teda nevím :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2009 02:26 0 Re: Sid
Fotka k příspěvku Kdo má dojem, že si z něj dělám srandu, tak ať se třeba zasměje, ale na podobné otázky se mi reagovat opravdu nechce, i když je klade (což mě až překvapilo) samotný Sid. Řasy "fungují" stejně nebo ještě efektivněji jako vyšší rostliny a na nich je závislý koloběh živin i produktivita oceánů, jezer a říčních toků - prostě vodního prostředí (školní učivo).

Dodatek: Byly to hlavně řasy, které mi přes léto zabezpečovaly vyhovující kvalitu vody v přerybněných jezírkách s chovem akvarijních ryb, kde nemůžu stále měnit tisíce litrů vody silně zatížené vyprodukovanými metabolity za vodu čerstvou .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2009 07:55 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: 0
Ta rozmnožená jednobuněčná řasa = zelená voda Ti zachránila ryby , protože eliminovala přebytek dusíkatých látek ve vodě...
To myslíte vážně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2009 02:20 0 Re: petulevrtule
Fotka k příspěvku Ta rozmnožená jednobuněčná řasa = zelená voda Ti zachránila ryby , protože eliminovala přebytek dusíkatých látek ve vodě a zřetelně signalizuje provozní závadu , takže ji buď za to vděčná , proto omezit svícení do doby nápravy je zásadní chyba. Zelená voda je pro rybky zdravější , ale jen do určité meze , pak přijde smrtelný závěr. Dosaď do akvárka mnohem víc rostlin , nebo alespoň větší množství riccie na hladinu , jako to mám já ( v prezentaci u profilu ) v nádrži Potok se značným počtem ryb , plus čisti častěji filtr a pravidelně měň část vody za čerstvou.

Snímek nádrže Potok , 27.2.09.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2009 23:09 Muž grizly [145] Re: petulevrtule
Stalo se mi to stejne. Mel jsem jen molitanovy filtr jako ty. Kdyz jsem ho vymenil, voda byla za 1 den krasne cista. Chce to vykonnejsi filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2009 23:02 Muž Pete [10] Re: petulevrtule
Četla jste dobře, akorát bych ještě 2-3 dny nekrmil. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2009 22:50 mamina Re: petulevrtule
Určite stale filtrovat a přidat vice rostlinek a časem se to srovna. Musi se vytvořit nejaka rovnovaha. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2009 22:32 Muž jajaapaja [174] Re: petulevrtule
Těch rostlin je tam opravdu málo.Já bych osobně přidal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2009 18:28 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: petulevrtule
To ještě nic není! :-) Dokud vidíte na rybky... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2009 18:09 petulevrtule
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zezelenalo mi akvárium, četla jsem rady, zkusím co tu je napsané - tolik nesvítit a spustit filtr na vyšší obrátky...
Každopádně můj dotaz zní, co s tou nazelenalo vodou? Když sem akvárium zakládala, po dvou týdnech byla takhle zelená, pak sem měnila vodu, nasadila rybky, zase do 4 dnů zezelenala, chvíli sem to nechala být a pak se krásně vyčistilo a voda byla krásně průhledná, to vydrželo sotva 3 týdny a už je to tu zas...Z akvária sem vyndala kousek Jávského mechu, odberala jednu rostlinu, namísto ní sem zasadila 2 anubisy, myslíte, že kytek je tam málo?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 23:02 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Johan
Jak jsem napsal: domnívám se, že Monoraphidium contortum.
Fotky nemám.
A bohužel - za celých 6 týdnů mě nenapadlo ani vyfotit to "zelené" akviško...
Ale protože je to akviško na veřejně přístupném místě, našlo by se dost lidí, kteří je viděli v období hrachové polévky. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 22:39 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
A co to teda bylo? Máte toho fotky? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 18:04 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: chicko
Zákal mizí obvykle do 5 dnů.
Někdy to ale tak hladce nejde... :-O
Před pár dny, (konečně! naštěstí!), skončilo jedno martýrium se zeleným zákalem, způsobeným s největší pravděpodobností planktonní řasou Monoraphidium contortum(?).
Ta "legrace" trvala 6 týdnů! rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 16:32 Muž Yirka [9118] Re: Allish
Nepovažuji zas rozumné čerstvě založenou nádrž hnojit. Lepší je do ní po pár dnech nasadit 2-3 nenáročné rybky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] 12

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 28349x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3535-zelena-voda?od=451