Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to živorodka?

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Copak je to za rybičku? 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to živorodka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.09.2019 09:07 Králík Re: Pantheon
Ano je to paví očko a nevypadá úplně zdravě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2019 09:04 Muž Pantheon [85] – Paví očko
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den poradíte mi jaká je toto rybka?
Je to paví očko? Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.06.2019 20:13 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Jan Jonáš
Ve vrhu černé formy molly se může objevit skvrnité, i takto světlejší potomstvo. Nic neobvyklého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2019 18:27 Franťáček Re: Jan Jonáš
Zdá se mi to jako paví očko asi nějaká divoká forma či kříženec s jinou živorodkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2019 17:51 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybky – Copak to je za živorodku?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám v nádrži živorodky duhové mix a živorodky ostrotlamé. A najednou toto. Můžete mi, prosím, poradit, copak mi to v akváriu plave? Jen pro upozornění, nikdy jsem neměl jiné ostrotlamky než černé Molly.
Omlouvám se za kvalitu fotky, ale nepostojí.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2018 19:33 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: Milena
To je gold molly a nechal bych jí chvíli hladovět ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2018 19:29 Milena – akvarijní rybka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý večer, jsem začínající akvaristka...Koupila jsem si rybky, bohužel jsem zapomněla název, takže i v tomto prosím o pomoc, nemluvě o tom, že nevím, zda je tato rybka živorodka - podle fota to tak vypadá... DÍKY za odpověď. Mil.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2018 13:08 Andej – Jaké je to paví očko ?
Fotka k příspěvku Dobrý den, nedávno jsem si přivezl z burzy tyto paví očka, nevíte někdo co je to za varietu?
Mohla by to být Moskva ? Jinak sameček je normálně černý, ale s bleskem má modrý odlesk. Děkuju.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 01:37 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Amatértom
Co je na tom nepochopitelného ?

Dokážu o tom napsat celou stránku, jen nemám tu trpělivost a naladění se tím zabývat.

Je logické, že existence a dostupnost chovaných ryb je závislá na pravidelných odchovech, nebo dovozech.

Něco je preferováno, jiné zas opomíjeno. Když se v nabídce ojediněle objeví jednorázově, nějaký nový druh, který si koupí obyčejní spotřební držitelé akvárií, tak záhy po rozebrání z obchodu vymizí a do doby nového dovozu se, již v prodeji neobjeví.

Takové ryby si musí koupit profík s odchovnou, případně hobby nadšenec, jenž se zaměří ony dotyčné ryby reprodukcí trvaleji udržet a nadprodukci dále šířit. Bez toho zanikají čisté druhy i šlechtěné variety.

Když málo rozšířený druh "dělá" v republice jeden chovatel, tak je dostupná, jen tato jediná množená populace.

Já dostal první ryby od kámoše, který mne upozornil, že ryby v postupných generacích jsou stále menší a menší. Mi docela "šly", ale kondičně byly slabé.

Další L.perugiae jsem koupil u německého Glasera, ale nebyly nic moc a ty se vůbec nerozmnožily a postupně vyhynuly.

Dalo by se toho napsat víc, ovšem je půl druhé v noci a fakt se mi nechce a nechci se k tomu víc podrobně vyjadřovat.

.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 01:19 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: 0
Máte zkušenosti s takovým nákupem ryb? Já se ptal pána z akvaristiky, odkud ty limie byly, ale už si nevzpomíná kdo mu je přinesl, je zajímavé, že jeden člověk dokáže rozšířit jeden druh ryby napříč celou republikou.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.12.2017 20:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: 0
Obávám se, že tentokráte musím bezvýhradně souhlasit... Protože si vůbec nejsem, zda těch mých 10 rybek před 14 lety nestojí u toho koloběhu těchto limií u nás. K jedinému občerstvení došlo po rychnovské výstavě, kam ryby přivezli Němci...a já je po výstavě zařadil do chovu... teda jestli to nebyly třeba přes koleno také moje odchovankyně... :-) ... Mými nádržemi jich prošlo přes 10 000 kusů... odhadem. Spíš víc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.12.2017 10:21 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Amatértom
Fotka k příspěvku Ano L. perugiae mají nevýrazné pruhování. Tím se nemusíš znepokojovat.

Akorát častým nedostatkem samců bývá slabá tělesná zdatnost a málo černě vybarvený okraj ocasní i hřbetní ploutve a občas i ta boční "perleť". Chtělo by to dovézt z jejich domoviny "čerstvou" krev, což by prospělo udělat i u ostatních druhů limií, jen to není levná a pohodlná záležitost bez známých i nečekaných rizik. To jsem mírně "odbočil".

Když se podíváš na dostupná videa a porovnáš vybarvení u jednotlivých chovů, tak při pečlivém pozorování si všimneš rozdílů.

Co jsem se na to koukal, tak slušně vypadající samci se zmíněnými znaky černých lemů, jsou v přidaném odkazu, kde v tom záznamu děje, až za těmi rybami Xenotoca, tam má autor k vidění své Limia perugiae, mimo dalšího následného druhu divoké živorodky.

Odkaz: www.youtube.com/… .

A například v dalším porovnávacím odkazu, mají limie perug. dobrou tělesnou zdatnost, ale ne s tak barvou vyniklými samci, jako v tom předchozím videu - www.youtube.com/…




Jen pro zajímavost se podívej, za kolik se L. perugiae nabízí na eBay Shops, kde jsou, nebo byly v nabídce mezi dalšími živorodkami i s uvedením lokality původu Lago Enriquillo

- www.google.cz/… .

Lago Enriquillo: www.youtube.com/…


Ohledně kvality dostupných ryb. Stále je možné sehnat chovné jedince od několika existujících chovatelů a sestavit geneticky rozmanitější chovnou skupinu, která má potenciál poskytnout početné potomstvo a při kvalitní péči se z dorůstajícího hejna ryb dají vybrat ty nejlepší kusy k dalšímu namnožení.

Podstatným základem je v této činnosti vytrvat několik let k dosažení adekvátních výsledků. Držet ryby jednu - dvě generace a pak s nimi skončit, bez jejich předání jinému schopnému a odborně vzdělanému i důslednému akvaristovi, znamená pro daný chov odsun do nevratné historie.

Navíc samozřejmě se je nutné striktně vyhnout křížení s jinými limiemi, pokud chceme zachovat genofond s typickým zjevem i chováním, kterým se od sebe jednotlivé čisté druhy odlišují.

Tolik má odpověď, toť můj názor. Snad to něčím komukoliv pomůže. 0 alias Zero.
.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 23:33 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: 0
Fotka k příspěvku Po třech měsících jsem tu zpět. Nemůže jít o křížence více druhů limií? Pokud je sameček ve stínu má nevýrazné tmavé pruhování. Nevím, jestli to mívají standartní samci limií perugiových, proto mě to opět při určování zmátlo. Fotka opět nic moc, ale pruhy jsou vidět pěkně. Na světle je opět klasicky zbarvený a pruhy nejsou vidět.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.09.2017 02:21 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Amatértom
Fotka k příspěvku Proč bohužel ? Máš velké štěstí, že jsi je, takto získal a určitě za levný peníz. V dobrých podmínkách to jsou pěkné a čilé ryby, jen jim nesvědčí nízké teploty a zhoršená kvalita vody. Vydatné pestré krmeni ocení a podle toho i vypadají. Pokud budou chovány samostatně, tak se dočkáš i potomstva bez nutnosti odděleného porodu. Zásluhou několika nadšenců, se zatím ještě v Česku vyskytují. Je potřeba dávat si při jejich chovu bacha na střevní onemocnění, to je dokáže v krátké době vyhubit. Já sám je v současnosti nemám, ale je možné, že si je v budoucnu opět pořídím. Nyní přednostně udržuji na teplotu méně náročné živorodé i jikernaté druhy ryb.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2017 18:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: Amatértom
Ale to já nemyslel tak důsledně... ovšem třeba u L. perugia mohu celkem zodpovědně říci, že jsem se na jejím rošíření v českých chovech podílel velmi zodpovědně... :-) a to celkem asi sedm let nepřetržitě... ;-) (Hlavně, že už víte co máte...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2017 18:08 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: LiborSprysl
Bohužel je to ta druhá Limie, teď mají obě ryby lehce černý podélný pruh a lehce naoranžovělé ploutve, stejně jako na fotce tady v atlasu. Samec i samice mají asi 3cm. Takže nejspíš Vaše potomky nemám. :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2017 13:27 Muž LiborSprysl [9015] Re: SoRex
SoRex napsal: S největší pravděpodobností Limia perugiae. Na L. tridens jsou dost málo barevné - na to jak už jsou velké.
Klidně. Jen mi ten samec přišel málo do modra a bez kontrastních ploutví... proto jsem chtěl lepší fotku... ;-) ... Při tom krajovém zájezdu odtamtud se stěhovalo k Litomyšli hodně živorodek od nás...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2017 13:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Amatértom
Poprvé jsi viděl takovéto endlerky. Rozumím :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2017 13:16 SoRex Re: Amatértom
S největší pravděpodobností Limia perugiae. Na L. tridens jsou dost málo barevné - na to jak už jsou velké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2017 12:56 Muž LiborSprysl [9015] Re: Amatértom
Kolem tohoto města se mohou vyskytovat i moje L.tridens... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2017 12:33 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: JirkaŠčobák
Počkám až se trochu otrkají. Z litomyšlského zverimexu. Pán věděl, že je to živorodka a na skle bylo napsaný živorodka englerova. Viděl jsem je tam vůbec poprvé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2017 12:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: Amatértom
Je. Nejspíš. Zkuste fotku zblízka...a původ odkud ji vezete...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2017 12:04 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Amatértom
Limie jsem nikdy neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2017 11:55 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: JirkaŠčobák
Já právě čekal, že zrovna Vy budete pálit první dobrou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2017 11:45 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Amatértom
Podle tvaru těla bych si tipnul taky, ale nejsem na ně expert.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2017 11:37 Muž Amatértom [514] - Cichlidy – Limia ?
Fotka k příspěvku Ahoj, právě jsem si přivezl domů tuto zajímavou živorodku. Je to nějaká Limia ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.08.2017 17:26 Žena drvi [2894] Re: 150koni
Vypada to na endlerky - krizence Scarlet a Blonde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 11:45 Muž 150koni [653]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den. Prosím o radu. Copak je to za živorodku? Děkuji pivo
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.05.2017 19:41 Žena Turbínka [2558] Re: Ilhvm
Vypadá na Endlerovu var. tiger.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2017 19:11 Ilhvm – Živorodka duhová?
Fotka k příspěvku Zdravim lidi,

je mozne, ze jde o Zivorodku duhovou? Rybka je mala, cca 2 cm, ma vyraznou zlutou ocasni ploutev s modrym lemovanim, telo je takove stribrno-modre. Prikladam foto (bohuzel ne moc dobra kvalita).

Diky!
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.03.2017 07:20 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Jupijou
Nedostatečnou selekcí u chovatele došlo k tomu, že tygrování částečně vymizelo
www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2017 22:28 Jupijou Re: LiborSprysl
Poškozenou v jakem smyslu? :-O koupila jsem jich pár na burze a už se samozřejmě množí jak o život. Mám k nim přidat i nějaké jiné formy? To už bude úplný mišmaš ne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2017 10:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: lacewings
Ovšem už značně poškozenou variantu malým selektováním ... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2017 19:41 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jupijou
- rybicky.net/atlasryb/zivorodka_wingeova
-jedná se o jednu z forem typu "Tiger"
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 19:21 Jupijou
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, prosím jaký je to přesně druh živorodky? Díky moc. :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2016 02:17 Acomys
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku chtělo by to mít... a já to i mám, skoro, nejspíš španělský překlad té první knížky, volně na netu až do 392 stránky. Jdu číst hop

lokalita: 20.492715, -103.394337, okolí jezera Cajititlan

ještě přidávám další fotky - tu v akva nemám, ale podle tvaru a chování stejný druh.

fotka Brachyrhaphis hartwegi na fishbase vypadá podobně.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.12.2016 03:49 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy – Jalisco
-Poeciliopsis viriosa
-Poeciliopsis lucida
-Poeciliopsis prolifica
-Poeciliopsis infans
-Poeciliopsis turrubarensis
-Poeciliopsis turneri
-Poeciliopsis baenschi

-nic víc v této oblasti z Poeciliopsis(z potvzených,či určených) není,pomohla by i lokalita výskytu ("San Marcos"?) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 16:31 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Acomys

Při větším úsilí bude určení možné individuální kontrolou podle seznamu sladkovodních ryb, které se v Mexiku vyskytují, což znamená pokusit se podle jednotlivých názvů najít i zobrazení taxonu.

Chtělo by to mít - www.google.cz/… , www.google.cz/… ,

ale něco je k vidění i zde a má to 12 stran, takže nutno postupně klikat na Next - www.google.cz/…

a ucelený bez obrázků - www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 12:21 Muž LiborSprysl [9015] Re: SoRex
To jsem rád, žes to zmínil zrovna ty... měl jsem ten dojem z tvaru břicha, že by to živorodka být nemusela... Možná že to zvedne Jarda... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.12.2016 12:09 SoRex Re: Acomys
Pokud jsou ze stejné louže, potom to téměř s jistotou nebude jiný druh Poeciliopsis. Podle zmiňované velkosti podobné Heterandria cf. bimaculata i podle popisovaného chování, bych v tomto případě usuzoval spíš na nějaký druh jikernatých halančíků. V těch se tedy nevyznám, ale ze zkušenosti vím, že žijí velmi často sympatricky s živorodkami. To, že se samci Poeciliopsis snaží o oplození, je zcela normální. Tyto drobné druhy to zkoušejí mnohdy i na menší cichlidy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2016 02:57 Acomys Re: SoRex
Girardinus to určitě není, naloveno ve stejné louži, spolu s těmi na první fotce a s " Heterandria bimaculata " - určení s otazníkem, opět. Můžou být i velké, skoro jako ta "bimaculata", já jsem pochytala záměrně prcky, ale nic podobného samci se mi nalovit nepodařilo. Samec z té první fotky se je snaží oplodnit stejně ochotně jako ty svoje. Zbarvení jsou různé odstíny od zlatožluté po tmavě šedou, se stříbrným břichem a řadou stříbrných šupin okolo páteře, jsou o poznání mohutnější a s širší hlavou než ty "prolifica" z první fotky. Nejsou plaché ani agresivní, žijí ve velkých koncentracích ale samotářsky, potravu hledají u dna a mezi kořeny, ani v akváriu nemají snahu sbírat krmení dokud nespadne dolu.
Když hledám na internetu tu P. balsas, fotky z conabio.gov.mx i jinde jsou dost jiné než ty moje, a popis jsem nenašla. Máte nějaký odkaz kde bych je mohla lépe porovnat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2016 15:13 SoRex Re: Acomys
S určením bych byl opatrný. První snímek vypadá skoro na jisto jako Poeciliopsis prolifica, ty další ale jako skoro jistá Poeciliopsis balsas. Pokud jsou ty další snímky ryby ze stejné oblasti, určitě to nebude Girardinus (z prvního odkazu kolegy O), i když samice jsou docela podobné. To je kubánský endemit.
Jsou všichni samci stříbřití, nebo se u některých objevuje mírné, jakoby kouřově matné zabarvení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 19:01 Acomys
Díky oběma za odkazy. Já věděla že mi tu něco poradíte. :-)

@JirkaŠčobák: ono to není daleko, ale ta nadmořská výška mi nesedí, všichni je pochytali na pobřeží. Jinak na pohled jsem nenašla nejmenší rozdíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.12.2016 10:45 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Acomys
@ Acomys, zda to tam konkrétně se může vyskytovat nevím, ale tomu podobné ryby jsou, např.

www.inaturalist.org/…

Ovšem na přesnější určení, by já osobně raději volil dotaz a to e-mailem směrovaným přes tento vložený odkaz ala2017.com/… ,nebo se kontaktovat na Mexico Fish Ark Project - www.goodeidworkinggroup.com/…

Případně se zeptat akvaristů, kteří v té oblasti za rybami v Mexiku byli, živorodkáři z Česka i jiných zemí. Určitě je tady nemusím jmenovat.

Další linky - www.goodeidworkinggroup.com/…


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 09:00 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Acomys
Podle mě to taky vypadá jako prolifica, ale jsou tu lidé mnohem povolanější, než já.
Každopádně koukni sem: www.akva.sk/… Jeden člověk píše, že je má z lokality vzdálené asi 250 km od té tvojí. Myslíš, že je to daleko?
Taky tam dál má někdo jiný postřeh k biotopu, ve kterém je lovil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 03:30 Acomys – mexické živorodky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku můžete mi někdo poradit co je to za živorodky? Místo výskytu Jalisco, Mexico, 1500 m.n.m., hustě zarostlé potoky a tůně které přes zimu téměř vyschnou.
To první mi připadá jako Poeciliopsis prolifica, ale ta by údajně měla žít jen na pobřeží na sever od nás. Je něco jí podobného? Já se v tom fakt nevyznám. :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 12:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: 0
Já si to sice s ohledem na tvar břicha ryby myslet nebudu, ale debata o tom je opravdu zbytečná.... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 11:29 0
Ne, je to samec od počátku, který se vyvíjí tak, jak to správně má být. Okolnosti se tady, v minulosti probíraly a vysvětlovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 07:13 Muž LiborSprysl [9015] Re: 0
A protože ty bývají proti X.helleri výrazně dražší, objevila se v katalozích obchodních firem ryba obchodním názvem X.helleri var. montezumuae a prodává se mezi zelenými mečovkami, což bude asi i tento kus...Navíc si myslím, že jde o samce předělávajícího se ze samice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2016 23:11 0 Re: kortezhugo
Je to samec mečovky ve zbarvení, které je podobné druhu Xiphophorus nezahualcoyotl. Takto vybarvené mečovky jsem viděl v nabídce akvaristiky, již před 7 lety a jde o varietu, která je jednou z mnoha dalších, které se v chovech vyskytují.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 12647x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3075-jaka-je-to-zivorodka?od=51