Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Štětičková řasa

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Štětičková řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2019 12:19 Muž Dreamdiver [255] - MiniakváriaRe: Ivoš
Mne se mohlo prezdivat rasovy kral, mel jsem v nano akvarku snad vsechny rasy co jsou tady v katalogu. Faktem je, ze jsem na akvarko dlouhodobe kaslal. Zadny filtr, zadne vymeny vody, jen doplnovani odparu. Akvarko bylo komplet zarostle anubiasem, ale jako fakt zarostle :)) Tech nekolik endlerek uz skoro nemelo kde plavat. V akvariu byly obrovske trsy nejake cerne rasy a v horni casti pak hafo zelene vlaknite rasy, tu jsem cas od casu namotaval na pinzetu. Asi pred tydnem uz jsem zakrocil - nainstaloval CO2, zacal aplikovat tekuty uhlik, nainstaloval jsem filtr (spis kvuli pohybu vody a lepsi distribuci CO2 a zivin). Zredukoval jsem anubias na pulku, svitim 8h denne a 1x za 4 dny menim cast vody. Tmava rasa se uplne zacala rozpadat, zcervenala a doslova mizi pred ocima. Ta zelena se taky pomalu rozpada, snazim se ji otrhavat pinzetou. Co bude beh na dlouhou trat je prisedla zelena na skle. Servat jde obtizne i ziletkou, uz jsem si i skrabnul sklo :( Ale rekl bych, ze meni barvu, lehce sedne. S rasou na anubiasu jsem castecne smiren, ale kdyz ho podporim CO2 tak snad to bude s rasou alespon remiza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 23:05 Muž KIV [7] – Sinice snad zažehnána, teď ještě řasa na listech...
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, potýkal jsem se dlouho marně se sinicí a pak požádal o radu zde na fóru a snad se podařilo. Tak si dovoluji požádat o radu zkušenějších ještě jak na řasu na listech. Není to nějaké drama jako ta sinice, ale lepší to bylo bez ní. Nejvíc je v silnějším proudu, ale zásadě se vyskytuje po celém akváriu. Naštěstí nijak moc (jen na některých listech), ale taky jsem dost postižených listů nedávno otrhal. V rámci terapie na sinici jsem přidával KH2PO4 a KNO3 a čistil o 106. Ještě jsem teď pořídil Profiplants Complete Ultimate Free.

Přikládám foto pro představu o rozsahu. stydim
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.12.2019 08:03 Muž Guppy [1334] - Rostliny, paví očka, foceníRe: Ivoš
Určitě je potřeba řešit příčiny - záměrně nepíšu příčinu, většinou jich je několik. Přerybnění, nedostatečná údržba, málo rostlin a špatná kondice rostlin, silný proud v akváriu, atd. Savo jen mírní následky a pomůže vizuálně a především rychle. Koncentrace 1:20, lázeň na 2 minuty a výsledek se dostaví.
Moje zkušenost z ledna letošního roku:
Aplikace - snažil jsem se nemáchat kořeny. U větších porostů těžko proveditelné. Případně prostě sejmout z dekorací.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Těsně po aplikaci
rybicky.net/fotogalerie.php…
Zbělání řasy, dočistili okružáci
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
Výsledek
rybicky.net/fotogalerie.php…

Po aplikaci, před umístěním do akvária, důkladně osprchovat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2019 14:19 Ivoš - Rostliny, paví očka, foceníRe: silviebaris
Původně jsem se už chtěl s ruduchou smířit, vždyť to taky patří k přírodě, ale nakonec jsem to přehodnotil, přeci jenom ty listy anubiasů vypadají bez ty ruduchy lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2019 13:13 Žena silviebaris [1336] Re: Ivoš
Takže jsi se s ní naučil žít...30.10 jsi napsal... Takže jsem došel k závěru, že ta štětičková řasa není až zase takový problém a dá se s ní žít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2019 13:07 Ivoš Re: silviebaris
Psal jsem již níže, že změnou podmínek se mi ruducha v akváriu už přestala tvořit, šlo mi jen o její likvidaci z listů anubiasu. A i kdyby se za čas objevila zase, tak ze skla ji šeškrábu, kameny se dají mechanicky vyčistit a na anubiasy je savo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2019 13:03 Ivoš Re: kokos1
Savo jsem do vody nalil od oka, odhaduji, že ho mohlo být tak deci, možná trochu víc.
Když to zpětně počítám, tak poměr asi 1:30 až 1:40, ale určitě to nebude kritické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.12.2019 13:02 Žena silviebaris [1336] Re: Ivoš
Pokud nezměníš podminky v akváriu,za chvíli je zpět,savo nic neřesi,to jsi jen očistil rostlinu.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2019 12:55 Muž kokos1 [2] Re: Ivoš
Kolik je to přiměřeně sava?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.12.2019 12:32 Ivoš Jak jsem vyzrál na ruduchu
Chtěl bych uzavřít příspěvek k boji s ruduchou na anubiasech.
Koupil jsem Tetra Algizit tablety a aplikoval dle návodu. Mám akvárko 250 l, takže vody by tam mohlo být kolem 200 l. Dal jsme všech 10 tablet do sítka t.j. doporučovaný poměr 1 tableta na 20 l vody, a umístil k výtoku filtru, během chvilky se tablety rozpustily.
Nicméně po třech týdnech se nedostavily žádné pozitivní výsledky, ruducha si žila v klidu dál.
Takže Tetra Algizit nepomohla, k ničemu byl i tekutý uhlík a parmičky černopruhé též v likvidaci řasy nepomohly.
Tak poslední možnost SAVO, nalil jsem vodu z akvária asi do půlky kýblu, přiměřeně jsem přidal savo a všechny anubiasy jsem v něm vykoupal po dobu 4-5 min. Pak jsem je opláchl v čisté akvarijní vodě a šup s nimi zpět do akvaria. Ruducha do druhého dne zbělala a postupně začala opadávat a do týdne zmizela z listů úplně. Anubiasy to přežily v pohodě, vyráží nové listy a evidentně jim savo nijak neublížilo.


Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2019 09:34 Ivoš Re: Olin
Se štětičkovou řasou bojuji už dlouho, změnou podmínek jsem konečně dosáhl toho, že už alespoň půl roku se mi nikde netvoří, ani na kořenech, kamenech ani na listech Kryptokoryn, jen na anubiasech, jiné rostliny tam nemám, protože se mi rozmnožili ancitrusi a všechny ostatní rostliny mi zlikvidovali. Takže bych potřeboval pouze zlikvidovat řasu na anubiasech a doufám, že akvárko trochu prokoukne.
Zítra by mi měly dorazit objednané tablety Tetra Algizit, tak to beru jako poslední pokus.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2019 17:28 Muž zervajs [202] - RostlinyRe: Ivoš
je toxický..
en.m.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2019 17:27 Muž Olin [404] Re: Ivoš
Pokud neodstraniš hlavní příčinu, tak se ti řasa bude vracet pořád dokola.
Mě třeba pomohlo ubrat intenzitu osvětlení a častější výměna vody.
PS: Řasa na Anubiasu = věčný boj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2019 15:03 Ivoš Re: Cherchan
Z kamenů, ze skla a z dekorace jsem řasu očistil mechanicky, to není problém, ale nejvíc mi napadá listy anubiasů a nemůžu všechny napadené listy ostříhat, to by tam skoro nic nezbylo. Zkoušel jsem taky vykoupat anubiase v ředěném roztoku sava, trochu to pomohlo a rostlinky přežily, ale to mi připadá dost drastický zásah. Ale už jsem si objednal na radu níže Tetra Algizit v tabletách a uvidím co na to řasa řekne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2019 11:31 Muž Cherchan [7] Re: Ivoš
Na štetináča najlepšie zaberá manuálne čistenie a ak sa vyskytuje na dekoráciách tam tam nalepiť / priviazať mach. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 16:03 Muž Buldr [7] Re: Ivoš
Fotka k příspěvku Zkusil bych Tetra Algizit v tabletách. Pomohli mi velice rychle, protože po 10 dnech nebylo po řase ani památky. Tablety se velice rychle rozpouští, ale nejlepší bylo improvizované řešení v podobě čajového sítka z nerezu, zavěšeného do proudu filtrace. Proud rozehnal tablety po celém akváriu.

Dnes mám místo přebytků nedostatek, respektive musím hnojit denně a ob den přidávat fosfor, železo atd. Pořád jsem v dolní stupnici např.: NH3 a musím přidávat, včetně CO2, protože 2 bubliny za sekundu už nestačí. Rostliny rostou šíleným tempem, houstnou a spotřebují naprosto vše. Viditelně fungující fotosyntéza produkuje sloupy kyslíku a řasa nemá z čeho žít.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 15:00 Ivoš – Parmička černopruhá
Po přečtení příspěvků na likvidaci štětičkové řasy a vyzkoušení všech doporučených postupů, přidávání CO2, změna proudu vody, tekutý uhlík, hodně světla, málo světla, výměna vody až 2x týdně, jsem došel k názoru, že pomoci mi může už jen a pouze parmička černopruhá. Podařilo se mi koupit 3 poslední exempláře u nás v akvaristice ve velikosti asi 4-5 cm a mohu říci, že se jim v akva slušně daří. Ale za celé tři týdny co je mám, se řasy ani nedotkli, i když nechám celé osazenstvo akvária několik dní hladovět, do řasy se zatím nepustili. Nejdříve jsem měl pochybnost, jsou-li to opravdu parmičky černopruhé, ale po přečtení řady článků o rozlišovacích znacích jsem přesvědčen, že ano.
Takže jsem došel k závěru, že ta štětičková řasa není až zase takový problém a dá se s ní žít.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.02.2019 17:21 Muž DH [98] – Parmička siamská
Fotka k příspěvku Napíšu to sem, třeba to pomůže některému bojovníkovi s touhle černou mrchou.
Je to zhruba týden, kdy jsme tu diskutovali jak zatočit se štětičkovou a musím konstatovat, že dnes po ní v akváriu není ani stopy.
Po pročtení mnoha diskuzí, kde jsem narazil na rozporuplné reakce jsem nakonec přece jen koupil 2 kousky parmiček siamských. Žádné velké očekáváni jsem neměl, protože prý mnoha lidem nepomohla.
Mně pomohly nad očekávání dobře. Zhruba den se v akváriu rozkoukávaly a pak se do toho pustily. Tyhle rybky jsou neúnavné a štětička jim musí chutnat, protože jí dávaly přednost před jinými řasami a ani přikrmování živorodek je neodradilo od jejich činnosti.
Všechny černé chlupy jsou pryč a začaly se pouštět do zelené vláknité, doslova ji odtrhávají od kamene.
Vím, je to řešení následků a ne příčiny, ale po 3 měsících marného hledání příčiny jsem rád, že jsem koupil tyhle šikovný holky.
Nevýhoda je, že potřebují větší akvárium a řasu prý žerou jen dokud nevyrosotu (cca. 1 rok)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 23:35 R Muž lacewings [4280] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: DH
-kolegové již částečně odpověděli
-držte se rad kolegy NHKG ,pokojovky dělají divy a jsou prvotním krokem k úspěchu
-ostatně podle toho odkazu co jste vložil ,je to zřejmé ,že chovatel šel stejnou cestou ,která Vám zde byla předeslána
-doplním i faktor teploty ,působící na vliv rozkladu organické hmoty , výkal od želv je více agresivnější a je jedno zda máte mimino ,nebo dospělce
-dále je podstatný rozdíl ,zda umístíte želvu-vy do čerstvého akva ,nebo již fungujícího zaběhnutého akvária ,u které jsou součástí pokojovky ,nikoliv kryt akva ,atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 09:57 Muž DH [98] Re: NHKG
Hořčík je problém, hlavně ten nepoměr k vápníku. Zvednul jsem dávkování z 2mg/l týdně na 6mg/l týdně. Jedu to zatím cca měsíc, ale nepřijde mi že by to mělo nějaký vliv, za chvíli to tam budu sypat lopatou :-). Má vysoká hladina Mg nějaký negativní vliv kromě zvýšení tvrdosti?
Vysoké NO3 je taky problém, protože ho je hodně ve vstupní vodě, pistia na hladině ho drží pod 50 mg/l.
Když přestanu dávat fosfor začne se objevovat zelená přisedlá na skle (příznak nedostatku fosforu)
Potos s kořeny v akváriu mám v plánu, dám ho přímo na vyhřívací plošinu, bude to vypadat dobře a bude tam mít víc světla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 09:45 Muž DH [98] Re: ctibum
Proudění z filtru mě taky napadlo, tak jsem otočil rampu ke sklu. (nepomohlo) Navíc štětička se objevovala i na rostlinách, které byly na opačné straně od rampy.
To dno mi zatím vychází jako možná příčina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.02.2019 09:20 Muž NHKG [3807] - HadohlavciRe: DH
Krmím mnohem víc než ty a štětičkovou řasu skoro nemám. Dělá se mi jen na anubiasech.
Máš dost hodně vápníku a no3 ve vodě a skoro žádný hořcík.
Zkoušel jsi měnit proudění vody v akváriu a měřit no3? Asi bych vyměnil to dno za písek a nedával fosfor.
Snad ti něco zabere. Poslední možností je vykašlat se na kytky pod hladinou, nechat zarůst hladinu, případně dát i kořeny pokojových kytek a časem to v části akvária zkusit s vodními kytkami znovu. Zrovna se na toto chystám v akváriu, které ničí sinice a kde kašlu na údržbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.02.2019 09:17 R Muž ctibum [5331] - Snažím se to nezahubit...Re: DH
Nedávno jsem tu citoval totoČerná štětičkovitá řasa
Vytváří krátké, bohatě větvené měkké tmavohnědé polštáře na listech, dekoraci a nejčastěji vývodu či při nasávací trubce filtru. Často se nejprve vyskytne v těch místech v akváriu, kde je silnější proud. Sice se nemusí šířit dále (je to relativně háklivá řasa), ale dá se to brát jako první ukazatel možného dalšího šíření. Jejímu objevení přispívá vysoký stav fosforečnanů, železa a kumulující se nerozložené látky. Pravidelné výměny vody jsou dostatečnou prevencí.
Nenajdeš v tom souvislost? Třeba silný proud z předimenzovaného filtru? Nebo ty fosforečnany a železo nebo kumulující se látky v hrubém dně, jak psal vaaclav?

Jinak pokud chceš měnit dno, nevidím smysl v čekání, až si akvo sedne, abys ho pak celý rozvrtal. Udělal bych to hned a sednout to nechal potom...

EDIT Taky bych doporučil neporovnávat, co má ten a tamten chovatel a že ty máš víc a tak. Každý kus je originál a nevíš, co všechno a jak dělali, aby to měli takové, jako vidíš. Ty to máš ani ne půl roku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 08:32 Muž DH [98] Re: lacewings
Tak zrovna ve velikosti akvária si myslím, že problém není. Ten chovatel má sice nádrže od 240-500l, ale zase tam má víc želv. I v tom nejmenším mívá víc dospívajících jedinců nebo i více dospělých samců. Dospělý samec graptemys nigrinoda má kolem 10 cm a 100-150g.
Já mám 180l, 1 želva, která je navíc mimino 5 cm, 40g.
Rostliny mám podobné, echinodory, anubisy, vallisnerie, ze stonkovek ten nejodolnější plevel.
Filtraci mám předimenzovanou, je dokonce lepší než ten chovatel používá pro tu svoji 240l a 300L. (nepředpokládám že 5l filtrační hmoty a 1000l/h je lepší než mých 6+2 filtrační hmoty a 1400l/h jen z toho důvodu, že má Eheim)
Navíc oproti akváriím v odkazu mám možnost víc svítit přímo v akváriu, což by mělo rostlinám prospívat.
A o údržbě už vůbec nemůže být řeč, on mění vodu jednou za 3-4 týdny, já každý týden.
Mohl by si trochu rozepsat ty další "aspekty" ? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 23:06 R Muž lacewings [4280] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Mist
-nikdo netvrdí že to nejde
-reakce a vyjádření platilo přímo k akváriu uživatele
-180l a 300l je rozdíl a navíc jasně píši ,,odvislé od celé řady dalších aspektů ,, ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 11:05 Muž DH [98] Re: Mist
Tak tohle rád slyším :-), většina chovatelů píše pravý opak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 11:01 Muž Mist [94] Re: DH
Nehroť to, měň vodu, udržuj akvo čistý a ono si to sedne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 11:00 Muž Mist [94] Re: lacewings
Nesouhlasím, léta jsem měl 300l akvárium a tam dvě želvy ozdobné, měl jsem tam větší prales, než plno lidi tady se společenskými akvárkami. Externí fluval 305, křemičity písek 1-4mm, zářivku pro kytky a žárovku pro výhřev želv, výměna vody jednou za 3 týdny, čištěni filtru jednou za třičtvrtě roku. A představ si, že mi tam plavalo asi tak 50 neonek, různé parmy a nějaké sumce jsem tam měl, co si tak matně vzpomínám. Fakt je, že ty kytky určitě nebyly stonovky, to nešlo, hodně anubiasů, echináčů, valisnerky gigantey, atp. Jde jen o to, jaké želvy tam dát, samozřejmě 30cm želva nádherná zničí úplně vše. Ale různé typy dlouhokrček, želvy ozdobné aj., tak v pohodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 10:54 Muž DH [98] Re: JirkaŠčobák
Jasně s tím se musí počítat, že to želvy budou občas trhat. To by mě ani tak nemrzelo, že bych o rostliny přišel kvůli želvě, s tím jsem do toho šel, mě spíš mrzí, že rostliny umírají kvůli řase. Ale zatím to nevzdávám, je ještě pár věcí které vyzkouším. Dneska jdu pro Parmičku siamskou a okružáky, ten potos je taky v plánu. Aspoň se mám čím bavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 10:31 Muž JirkaŠčobák [3218] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtruRe: DH
Jenže on těch rostlin pod vodou nemá moc a táhnou mu to primárně rostliny nad hladinou. Když něco pod vodou želvy zničí, což se dozajista dělo a děje, vymění rostlinu a jede dál. Časem se něco chytne. Co vidíš je výsledek dlouhého vývoje. Jinak, má to krásné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 06:17 Muž DH [98] Re: lacewings
Já vím, že rostliny a želvy nejdou moc dohromady. Ze začátku jsem ani nepředpokládal, že v akváriu nějaké rostliny budou. Ale pak jsem našel stránky chovatele, který má nádherná želvária s rostlinami
www.sawbacks.at/…
V paludáriu jsou echinodory, vallisnerie, pistia a na tyto rostliny se taky zaměřuji.
Upozorňuji, že chová menší druhy želv graptemys, chrysemys, pochybuji že s želvou nádhernou by to bylo možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 22:23 R Muž lacewings [4280] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: DH
-porovnáváte neporovnatelné ,želva/skalára
-vyměšování výkalů je složkově odlišné od běžných druhů ryb v akváriích a to ještě je odvislé od celé řady dalších aspektů ,(v zásadě je agresivnější)
-na rostliny zapomente ,pokud je nechcete měnit co měsíc ,je několik druhů které jsou vhodné k želvám ,ale jsou to spíše bahenní rostliny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 21:15 Maq - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: DH
Hrubé dno - nevím. Nevylučuji, ale nemyslím si to.
Bubliny jako indikátor neber. Když už samovolně dno bublá, bývá pozdě. Pokud se např. vytváří sulfan (sirovodík), tak ten je výborně rozpustný ve vodě, a výborně zabíjí právě rozpuštěný. (Kdyby všechen vybublal, bylo by nám hej - až na možné partnerské problémy...)
Určitě jsi zamíchal spoustou nedobrých věcí při tom hrabání ve dně. Mimořádná velká výměna vody je rozhodně namístě.
Konkrétní příčiny výskytu zelené štětičkové neznám, a dost bych se divil, kdyby to někdo uměl spolehlivě říct.

DH napsal: pokud by v akváriu bylo hodně organického znečištění, tak by se automaticky přemnožily heterotrofní bakterie a vzniknul by zákal, ale já mám vodu téměř křišťálovou.
Automaticky to určitě nefunguje. To je věc, nad kterou poslední dobou dost přemýšlím. Pokud by totiž mikrobi byli limitovaní pouze substrátem/žrádlem, tak by jich vždycky za všech okolností bylo právě tolik, aby všechno pěkně sežrali. Jenomže to se právě velmi často neděje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 21:06 Muž DH [98] Re: Maq
Já právě myslel, že to není moc. Jen tak ze zvědavosti jsem procházel některé akvária podobné velikosti co mám já a lidi tam mývají celkem velké ryby, třeba skaláry mají kolem 20cm. Když to srovnám s tou miniželvou tak hmotnost ryb bude určitě větší než 40g a tomu bude odpovídat i dodané krmivo. Pak teda bude asi problém to hrubé dno kam to zapadá, ale pokud by to hnilo, tak by z toho šly bubliny ne? Navíc cca před 3 týdny jsem musel vytrhat cca 50% akvária a zasadit nové rostliny a při té příležitosti jsem dno pořádně odkalil. Ale štětička už zase začíná.
A když vyměním dno za písek tak detrit zůstane sice na povrchu ale bude se muset taky přemněnit z organické složky na anorganickou, pochybuji, že se mi podaří vše odkalit. A pokud jsem pochopil dobře to co jsi publikoval, tak pokud by v akváriu bylo hodně organického znečištění, tak by se automaticky přemnožily heterotrofní bakterie a vzniknul by zákal, ale já mám vodu téměř křišťálovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 20:50 Maq Re: DH
DH napsal: to množství krmiva co tam zatím dávám je minimální třeba oproti lidem co mají velké ryby, skaláry apod.
Naopak, jeden gram mraženého denně je docela dost. Ty sice krmíš mimo akvárko, ale pak do akvárka hodíš tu želvu i s tím žrádlem v žaludku. To je samozřejmě lepší, než kdyby půlka toho byla rozptýlená ve vodě. Ale je to tam a musí to projít vším, čím prochází všechna odumřelá organická hmota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2019 16:38 Muž kus5 [3] Re: Andaska
Mně se rozbujela černá řasa pod modrým světlem (ocean blue). Po změně světla na 6500K bílá přestala růst. Myslím, že jí vyhovuje i led složené z modrých a bílých diod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 16:03 Muž DH [98] Re: vaclav
Papírkové testy ESHA a NO3 test od aquaru. NO2 je nula, NO3 mám vyšší, ale to je dané taky vstupní vodou. Ta pistia na hladině to drží pod 50 mg/l
To dno mám v plánu měnit za písek, ale chtěl jsem to nechat trochu sednout a pořád do toho nehrabat. Bubliny ze dna nejdou tak předpokládám, že nehnije. A jak jsem psal, to nožství krmiva co tam zatím dávám je minimální třeba oproti lidem co mají velké ryby, skaláry apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 16:02 Muž DH [98] Re: Zip
Odkaluji kvůli želvě, ona většinu času tráví u předního skla a tam to odkalím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 15:58 R Muž vaclav [11456] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DH
Já bych si tipl na to dno je to moc hrubé a všechno tam zapadne, máš čím změřit NO2 a NO3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2019 15:45 Muž Zip [275] Re: DH
Tento přípravek neznám, ale bude to podle mně stejně jen řešení následků a ne příčiny.
Dle fotek tam nemáš žádnou kalamitu, AQ pěkné a zarostlé. Mně zmizela ruducha asi po více jak roce od založení. Taky mě to štvalo, občas jsem ji stříkačkou s jehlou postříkal glutaraldehydem, pak nějak zmizela a už není viditelná nikde.
Možná by stál za zvážení přístup, že méně je někdy více. Tolik se v tom nevrtat a nechat to sednout, odstaňovat třeba jen hodně zasažené listy. Píšeš, že máš pár rybek a odkaluješ každý týden, proč a co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 15:14 Muž DH [98] – tetra algo stop
Zdravím
Chci se zeptat, jestli někdo používal tetra algo stop na stětičkovou řasu. V návodu píší, že dvojitá dávka by měla zničit i BBA.
www.akva-exo.cz/…
Použil jsem všechny běžně známé metody, ale štětička pořád vítězí. Vytrhal jsem půlku akvária a na zbytek rostlin použil lokálně tekuté CO2, to pomohlo, ale po třech týdnech řasa opět nabírá na síle. Měl jsem podezření na bordel vodu, ale rybek mám pár, krmím je 2x týdně. V akváriu je malá želva (40g), které dávám 1g mraženého denně (krmím mimo akvárium). Filtraci mám předimenzovanou, běžně se používá pro 300 l akvária. Hnojení viz. profil
Odkalování 1x týdně do hloubky tam kde nejsou rostliny cca 30-40% vody.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2018 20:59 Andaska Re: ctibum
Jo, to uz jsem cetla, takze mam cekat a nic nedelat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2018 20:42 R Muž ctibum [5331] - Snažím se to nezahubit...Re: Andaska
Černá štětičkovitá řasa
Vytváří krátké, bohatě větvené měkké tmavohnědé polštáře na listech, dekoraci a nejčastěji vývodu či při nasávací trubce filtru. Často se nejprve vyskytne v těch místech v akváriu, kde je silnější proud. Sice se nemusí šířit dále (je to relativně háklivá řasa), ale dá se to brát jako první ukazatel možného dalšího šíření. Jejímu objevení přispívá vysoký stav fosforečnanů, železa a kumulující se nerozložené látky. Pravidelné výměny vody jsou dostatečnou prevencí.


Zdroj rybicky.net/clanky/625- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2018 20:36 Andaska - Snažím se to nezahubit... – Stetickova cerna rasa
Ahoj prosim o radu. V mesic zalozenem akvariu se mi zacala vytvaret cerna stetickova rasa. Rasou je zarostly vrsek filtru, vrsky korenu, a nejvyse polozene listy rostlin, ale i rostlinky, ktere jsou nizke jsou zarostle i kaminky na dne. Neumim si s tim poradit. Po pridani pancernicku panda vyhubeni plostenek se zaroven vyhouplo No2 . Poradte mi prosim co delam spatne. Uz jsem zkusila posunout osvetleni o 15cm vyse a proud z cerpadla jsem naklonila vice k zadni strane akvaria. Nevim co s tim dal. Moc dekuji. A v malem 20l akvariu jsem s timto problem nikdy nemela. Jsem bezradna ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 21:15 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Mne sa uz konecne netvoria nove loziska ruduchy. Pravdepodobne mam asi vela fosforu. Starym testom od easy life som meral hodnoty okolo 0,5mg na l . Tolko obsahuje aj voda z kohutika. Minule som objednal tes JBL a spravil to naraz. Easy mi ukazal 0,5 a jbl 1,2 s tej istej vody. Takze som sa asi riadil zlym testom. Teraz uz fosfor nedodavam, a ruducha niekde mizne a niekde stagnuje. Na novych listoch sa uz skoro neobjavuje. Tiez tam lejem kazdy druhy den 30ml easy carbo do mojej 450tky.
A dalsi postrech.. vybral som dve anubiasi, jeden s vecsimi listami a druhy s mensimi. Obidve boli v 9l akva, bez prudu, len ohrievac. Voda polka z akva a polka cerstva. Zatienil som ho aby bolo v tme, ci nebude miznut ruducha. Bolo to tam asi 2 tyzdne a ziadna zmena. Posledne dva dni som tam nalial easy carbo asi 10ml. Po opetovnom vlozeni do 450tky som si vsimol ze do tyzdna ruducha zbelela a zmizla, ale len na jednom znich. S vecsimi listkami. Cudne to je ze boli prinich rovnake podmienky, a jeden bez zmeny a z druheho vyrazne zmizla hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 13:07 Muž saint21 [11] Re: zervan
Jeleni paroh jsem mel taky ze zacatku zalozeni nadrze ted se jiz neobjevuje. Zkousel jsem spoustu veci. Hnojit, nehnojit, menit vodu, nemenit atd. Prostě pakarna a na nic kloudneho jsem nedosel. Kdyz jsem nadrz zakladal snazil jsem se nic nepodcenit, ale proste se tomu vyhnou asi u mne neda. Kdyz jsem pridal ted CO2 tak se mi zda, ze rust rasi je mirnejsi, ale stale je brzo na nejake zavery. Koren je venku cca 1,5 mesicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2016 18:44 Muž zervan [1093] - RostlinyRe: saint21
Pokiaľ rastie ruducha, tak pri zosilnení svetla sa objaví jej sesterský variant "jelení paroh". Mám 3 veľmi rôzne akváriá a momentálne mám ruduchu v každom z nich. V hlavnom akváriu (mäkšia voda, silné svetlo, CO2, kremičitý piesok s niekoľkoročným humusom) podobne ako na fotke, teda pri dne, ktoré nemám ako odkaliť pod kobercom + celá stena terasy je veľmi bohato obrastená ruduchou (tam mi však nevadí, vyzerá to veľmi prírodne... ono je v tých priehlbinkách kadejaký odpad a ten jej zjavne vyhovuje). Dusíkaté látky by bez intenzívneho pridávania dusičnanov boli nulové, žiadne amoniak a dusitany.

V rozplávačke (veľmi tvrdá voda, slabé svetlo, žiadne CO2, žiaden substrát, len jeden ancík a krevetky) obrástla všetky košíky anubiasov a rozmáha sa na koreni. Koreň som zredukoval, no stále ho tam mám relatívne dosť. Keď bolo toto akvárko odchovňou ancíkov (desiatky, občas i viac ako 100), ruducha tam bola len málo, ancíkovia priebežne obhrýzali koreň. Po ich odstránení koreň mäkne, vzniká vrstva mäkkého hnijúceho dreva, ide prstom "ošúchať" a zjavne toto ruduche vyhovuje. Hodnoty dusíkatých látok sú blízke nule, nie sú tam zdroje.

V malom experimentálnom akvárku (veľmi silné svetlo, CO2, mäkšia voda, čistejší kremičitý piesok, len pár krevetiek) som ruduchu nemal, kým som tam nedal kúsok koreňa, teraz sa v malom množstve objavuje, aj jelení paroh.

Vplyv koreňa tam badám, no nie je to jediný faktor a hoci som mal chuť prísť tomu na princíp, vzdal som to, je to pre mňa záhada :) Každopádne, u mňa na ruduchu i paroh v hlavnom akváriu zaberie Twinstar, no ten bežne nepoužívam, len vo výnimočných prípadoch alebo v rámci experimentov. Niekomu nepomáha ani ten.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2016 18:27 Muž saint21 [11] Re: stanki
Napisu, ale jeste jsem to nedelal. Zkusil jsem pridat na CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 10:20 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Napis ako to dopadlo ked si svietil viac. Ja som skusal svietit viac v 450 2x54w t5 aktomu som zapol 72w LED TOMI, 9hdenne a praveze vtedy sa ruducha rozrastla a hlavne na dne. A to vsetko za tyzden. Hodnoty jednotlivych zloziek hnojiv vyrazne poklesli ale z mojej skusenosti tu cesta nevedie

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 19:29 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: saint21
Stará lidová moudrost říká, za pokus nic nedáš.
Nejde o zdraví obyvatel, takže nic neriskuješ a za sebe věřím, že by to mohlo pomoct.
A zkus odpojit COčko.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 6 7

Zpět na obsah sekce Řasy Přidat příspěvek • Zobrazeno 5733x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/2782-stetickova-rasa