Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Štětičková řasa

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Štětičková řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 19:47 JoKa Re: volhpe1
Díky za radu, ale chemie do mých nádrží nepatří, žádná, bez vyjímky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 19:45 Muž volhpe1 [41] - Tetry
Přípravků je hodně www.levnaakvaristika.cz/…

Pár jsem jich už použil a fungují X-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 19:39 JoKa Re: acik
Hmmm, já jsem si to myslel, ale nebyl jsem si jistý... Jak s tím pryč? Já to v akva nechci!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 19:35 Muž acik [416] Re: Urtman
vítej v klubu štětinkové řasy :)
Urtman napsal: Zdravíčko, poradíte mi někdo co je toto za hnus? Dělá se mi to na kořeni a na koncích rostlin (hlavně na špičce Valisnerie). Je to ruducha, nebo štětičková řasa? Jak se toho můžu zbavit? Zkoušel jsem svítit méně, ale zase se mi začla dělat GSA na skle... Děkuji za názory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 19:35 JoKa – Co to je za hnus?
Fotka k příspěvku Ještě druhá fotka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 19:34 JoKa – Co to je za hnus?
Fotka k příspěvku Zdravíčko, poradíte mi někdo co je toto za hnus? Dělá se mi to na kořeni a na koncích rostlin (hlavně na špičce Valisnerie). Je to ruducha, nebo štětičková řasa? Jak se toho můžu zbavit? Zkoušel jsem svítit méně, ale zase se mi začla dělat GSA na skle... Děkuji za názory.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 18:58 Muž acik [416] Re: Designer
ja snizoval proud,zvysoval proud,mene svitil a nebo jeste muzu zkusit zacit svitit 11 hodin,to jsem ještě nezkousel,ted svitim 7 hodin. Zkusim ještě rampu predelat na celou delku akvária o tom jsem premyslel,ale ještě nezrealizoval. Co se tyce hnojiva,tak makroprvky mam oka, pridavam pouze mikro,ale to jsem zacal aplikovat cca před 14 dnama,takze stále nemuzu rict cim to muze nebo nemůže byt. Ohledne odkalovani,no nedokazu si představit ze bych mel odkalovat dno mezi rostlinkama,takze co se tyce odkalovani,tak do dna nevrtam jen sbiram vse na povrchu po celem akva a s hadicou se mezi rostlinky dostanu.
Designer napsal: Experimenty jsem zjistil, ze na svetlo je z Ruduch nejcitlivejsi Jeleni paroh. Ten se da vymytit pouhym zhasnutim, jen to trva pomerne dlouho a je treba najit kompromis, kolik minimalne svitit, aby to rostliny ustaly. Pak uz s cistym akvariem se da pridavat na svetle tak dlouho, az se zase objevi, pak osvetleni zase zkratit, ovsem chce to zaroven i zkouset dalsi veci, aby clovek nesvitil vecne jen pro prezivani rostlin.

Co se tyce tech hustych cernych steticek, nedokazu rict cim konkretne z toho co jsem delal jsem se ji kdysi zbavil, od zmeny proudeni, dukladnejsiho odkalovani, zmeny svetla, zmen v hnojeni. Chce to zkouset a byt trpelivy, Ruduchy nemizi hned, nez se zmena projevi, je to klidne na 2 tydny, aby vubec neco bylo znat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 18:51 Muž acik [416] – Re: Dejmon
aaaa to neeeee,je to pro me strasidlo,klidne nejakou zelenou nebo cokoliv,ale tuhle urcite ne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 18:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: acik
Experimenty jsem zjistil, ze na svetlo je z Ruduch nejcitlivejsi Jeleni paroh. Ten se da vymytit pouhym zhasnutim, jen to trva pomerne dlouho a je treba najit kompromis, kolik minimalne svitit, aby to rostliny ustaly. Pak uz s cistym akvariem se da pridavat na svetle tak dlouho, az se zase objevi, pak osvetleni zase zkratit, ovsem chce to zaroven i zkouset dalsi veci, aby clovek nesvitil vecne jen pro prezivani rostlin.

Co se tyce tech hustych cernych steticek, nedokazu rict cim konkretne z toho co jsem delal jsem se ji kdysi zbavil, od zmeny proudeni, dukladnejsiho odkalovani, zmeny svetla, zmen v hnojeni. Chce to zkouset a byt trpelivy, Ruduchy nemizi hned, nez se zmena projevi, je to klidne na 2 tydny, aby vubec neco bylo znat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 18:49 Muž Dejmon [64] Re: acik
Tak to nech zarůst, nakonec se ti to bude určitě líbit ;-) , někomu třeba neroste vůbec, a rád by si ze štětičkové řasi zase udělal AQ smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2013 18:23 Muž acik [416]
je to ale potvora stále sni bojuji,sice otrhavam listy,ale do nekonecna to trhat nemůžu.Příčina stále nenalezena,teď přemýšlím co mi radil Designer ohledně te fialove zářivky co tam mam pro podporu rustu rostlin,zda zvolit nejake Osramky za ty zářivky co mam... Ja na tu potvoru musim prijit,ale zatím je silnejsi :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2013 11:33 R Muž romant [27987] Re: Kaplan007
O.K. Já to nemyslel nějak kategoricky, jenom prostě když se napíše, že je akvo bez řas, tak to, že je nevidíme, neznamná, že tam nejsou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2013 11:17 Muž Kaplan007 [51] Re: romant
Vážně bez řas :-) Měl jsem dlouho problémy s vláknitou řasou, měl jsem jí plné akva. A změnou osvětlení a pravidelným hnojením jsem se jí zbavil a teď je akva krásně čisté palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2013 11:10 R Muž romant [27987] Re: Kaplan007
Pokud je akvo bez řas, čemuž nevěřím, tak bych si myslel že podmínky budou spíš na straně likvidace té řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2013 11:07 Muž Kaplan007 [51]
Fotka k příspěvku Foto pro ilustraci
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2013 11:04 Muž Kaplan007 [51]
Včera jsem si přinesl Bolbitis heudelotii a dnes koukám, že je na ní štětičková řasa. Zbytek akva je neprosto bez řas. Je zde nebezpečí, že se řasa rozšíří po akva, přestože jí manuálně z rostlinky odstraním?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:54 Ivn – biogenní odvápnění
Díky moc, už vím, čím to bylo způsobené. Asi 14 dní nepouštím do akva CO2 a zde asi vznikl problém, protože akva je hustě zarostlé. Snížil jsem trošku intenzitu osvětlení a pustil opět CO2, tak snad to bude ok :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:30 Muž Yirka [9126] Re: romant
Hned jsem to editnul. Bylo to tím stejným časem odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:28 R Muž romant [27987] Re: Yirka
Velmi rád, ale to doporučení nepatřilo mě. :) Dával jsem tazateli stejný tip. ;-) Mě se to taky stává. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:26 Muž Yirka [9126] Re:
Přečti si něco o biogenním odvápnění.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:26 R Muž romant [27987] Re: Ivn
Chce to hledat pod pojmem "biogenní odvápnění".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:24 Ivn – jakási plíseň
Fotka k příspěvku Ahoj všem, mám akva už 4 roky, ale nikdy jsem se nesetkal s podobným problémem. Na rostlinkách se začala vytvářet jakási řasa, která vypadá jako plíseň, listy jsou na omak hrubé, jako kdyby na nich ulpěl kamenenec. Víte někdo, co by to mohlo být, případně co s tím?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 17:39 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Kajka99
Zajímavé, konečně tež někdo kdo se místo dotazu o pomoc podělil s řešením či vlastní zkušeností. palec X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.03.2011 12:46 Žena Kajka99 [229] – Vyhraný boj nad štětkou.
Zdravím kolegy akvaristy. Konečně se mi podařilo upravit podmínky v akváriu tak, že ruducha prohrála, takže bych se chtěla podělit o stav akvária před a po a doufám, že můj příspěvek v budoucnu pomůže někomu s podobnými parametry.

Moje akvárium má 84l, svítím 2x15W 12hodin denně. Filtr Atman At-200 jsem měla puštěný na 3/4 výkonu. Krmila jsem rozmraženými promytými patentkami jednou denně, vločkami ob den, jednou týdně dafnie kvůli krevetkám. Co nesežrali čtverzubci a razbory, dožraly krevetky, žádné zbytky v nádrži nebyly. Hodnotu dusičnanů jsem měla mezi 10-20mg/l. Údržba jednou týdně výměna 12-24l vody, ale občas jsem to flákala a vodu neměnila třeba 3 týdny. Štětičková řasa se začala objevovat nejdřív na poškozených či starých listech, ale poté i na nových listech, zejména u zadní stěny akvária, kde byl proud z filtru, na listech mokřanek.

Tak jsem si řekla že je potřeba s tím něco dělat. Vytahala jsem všechny dekorace a pořádně jsem odkalila ta nejfrekventovanější místa a vyčistlia jsem filtr (v akvarijní vodě). Po navrácení filtru jsem vývod zaškrtila cca na 1/5 s tím, že se mi vůbec nehýbe hladina ani žádné rostliny v akváriu. Dál jsem z hladiny sebrala všechen okřehek a riccii, a zastřihla jsem vyšší hygrophily a vrcholy jsem opět zasadila. Čtverzubcům jsem sehnala dostatek šneků (na určité časové období) a patentkami krmím jednou až dvakrát týdně, dál dafnie a vločky. Během týdne jsem vyměnila 2x1/3 objemu akvária,poté týdně 12l.

Výsledek? Už cca měsíc mám dusičnany okolo 5mg/l (test od Rataje). Štětka se přestala množit, z pár listů dokonce zmizela úplně, ale mnoho listů mokřanek bylo po obvodu hustě olemováno a bylo to tak ošklivé, že jsem je uštípala. Ale to nevadí, protože jim narostla spousta nových listů, vlastně všechny rostliny se mi šíleně rozrostly. Hygrophily vyměnily stříbro za jasnou zeleň a poskočily o 5-10cm, corymbosa minima, která měla několik měsíců 5cm během tří týdnů narostla na 11, anubiasy mají každý nové listy, no prostě paráda, a to vůbec ničím nehnojím.

Tím bych chtěla říct, že i když jsem si myslela, jak pěkné akvárium mám a jak zarostlé ho mám, byla jsem na velkém omylu. Stačilo pár týdnů a "rovnováha" byla v čudu (vlastně ani o žádnou rovnováhu nešlo, akorát jsem zlo zažehnávala výměnami vody). O tom, jak vypadá zarostlé akvárium a prosperující rostliny jsem vlastně neměla ani páru, a mí čtverzubci a krevetky jsou asi taky raději :).
Ruducha (štětičková) pro mě byla rozhodně poučením, ale i přínosem. ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 18:28 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Designer
...Tyto rostliny berou z vody spoustu zivin (z necho tak rychle rust musi), takze rasy za cas nemaji z ceho...
Tahle to nefunguje. V rostlinných nádržích jsou standardně koncentrace živin ve vodním sloupci natolik vysoké, aby "stačily i pro řasy", přesto s nimi problém nebývá.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 17:40 Muž sand0kan [2] - Labyrintky – Re: hergis
To je zvláštní......3 ks SAE + neritiny hmm Pokud jsou ty SAE mladé, měly by si řas všímat, hlavně je nepřekrmovat aby měly hlad na řasy. Jinak se mi zdá, že je tam hodně málo rostlin a žádné rychlerostoucí, jak uváděli ostatní. Světla 2x24W + 10W se mi zdá také docela dost (obzvlášť pokud by ty 24W byly T5) - záleží i na typu zářivek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 16:55 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: hergis
Dodatek k Designer:
Můžeš na hladinu dát ještě např. Růžkatec a Doušku - rostou velmi rychle, nepotřebují být zakořeněné (Růžkatec ani kořeny nemá). Mám v akva vousatou Ruduchu a zkouším to také takhle. Na SAE už místo nemám a navíc bych nerad přišel o Jávský mech...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 14:25 hergis – Re: MarioFX
ty tam mám taky,2ks 3sae a nějak se nic neděje-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 13:56 Muž MarioFX [1] – Re: hergis
Neritiny ti ji nezerou? Me vyzrali veskerou rasu (i kdyz to asi nebyla stetickova rasa, ale meli by zrat vsechny typy ras) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 13:29 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: hergis
Na kytky je vzdycky misto ;-) . Jak jsem koukal, horni cast nadrze je prazdna. Kdyz se dolu zasadi neco jako rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens (ma oblibena), rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_cv_nervata (mam ji par dni a uz je videt, jak ji pribyva), rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora , za chvili to budou stonky odzdola az nahoru, protoze tohle musi rust snad vsude. Rostou jak silene, neni problem vyhazovat to, na cem se udela rasa (tak rychle to roste) a sazet ustipnute vrcholy zpet do dna. Tyto rostliny berou z vody spoustu zivin (z necho tak rychle rust musi), takze rasy za cas nemaji z ceho. Vlastni zkusenost. BTW, ackoli si rikam, ze uz se nikam dalsi rostliny nevejdou (co mam v prezentaci jeste tolik rostlin nemelo), klidne porizuji dalsi druhy, vzdycky se to nekam vejde, to nejsou ryby ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 12:56 hergis – Re: Sid
jedna se o tuto nádrž,jaksi už na další kytky nezbýva misto,to akva je celé k ničemu,je to špatně řešené,ale co s tím???,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 12:37 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: hergis
...akva jsem osázel, přidal co2 (kytky rostou), vyměnil trubice, odkaluji 1krat týdně plus vyměna třetiny vody, dávám PMDD...
Řeč je o té nádrži v prezentaci? Pokud ano, pak ta vaše opatření děláte především pro řasy - máte příliš málo kytek a žádné "rychlíky" na to, aby mohly řasám konkurovat. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 09:22 hergis – Re: Gogo
tak to ti gratuluju,sae mám taky ale nejak nestíhají,nevím co mám řešit dříve,štětku,sinici,??????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 09:09 Muž Gogo [1]
Já uz nad ní vyhrál.Trvalo to asi 3 měsíce. 2x týdně měnil vodu,ubral jsem ryb a udělal pořádný prales nejlépe z rychlerostoucích kytek.Přidal jsem CO2.Hnojivo nedávám,jenom Dajana Start a Biofiltr.Už zůstali jenom zbytky,které uz nerostou a nějak se nerozšiřují.No a tady na ty zbytky jsem pořídil dvě Neritiny a ty na nich pracují od rána do večera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2010 08:41 hergis – prosím o pomoc
hezký den,poradte prosím někdo,mám problem s štětičkovou řasou,bojuji s tím už půl roku a nic,pročetl jsem toho moc a moc a nedaří se,řasa se mi drží pouze a jen na pozadí,má tak 1cm,zdálo se mi že už byla na ústupu(šedla)ale ted mi příjde že opět přibívá,navíc každy den odsávam i trochu sinice,k tomu se přidala i občas slepá hladina,akva jsem osázel,přidal co2(kytky rostou),vyměnil trubice,odkaluji 1krat týdně plus vyměna třetiny vody,dávám PMDD,co s tím???znovu založit????uvažoval jsem o větším akva ale po tomto nevím nevím,jsou to nervy,děkuji všem za reakci

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 19:52 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: lucie
Za co?! coze :-D
Napsal jsem jen svůj názor! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 19:42 lucie – Re: Sid
diiiiiiiiiiiiiiky-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 19:16 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: lucie
...přidala jsem kytky, sae, co2, pmdd a po čase zjistila že ruducha šedne...
Je vidět, že jste si skutečně tohle vlákno pročetla a něco si z něj vzala. :-)
Pokud ruducha zmizne i z pozadí, můžete si gratulovat. Pokud se bude držet, je velmi pravděpodobné, že dá rostlinám pokoj. Musíte ale vydržet v nasoupeném trendu - dostatek rychle rostoucích kytek, CO2, přihnojování a dostatek světla pro ně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 19:10 R Muž romant [27987] – Re: lucie
Pokud je skutečně ve fázi odumírání, tak zmizí sama během několika dní. Šneci, rybky, proudění vody atd. se o to postarají. Ale něco málo exemplářů bych si tam nechal, ať nemáš moc dokonalý akvárko. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 19:07 lucie – Re: romant
odsat to nejde je na 3d pozadi,co bude nasledovat?dííííky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 18:59 R Muž romant [27987] – Re: lucie
Šedne? Tak to ustupuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 18:57 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy – Re: lucie
Zkus jí odsát odkalovačem, pokud to půjde tak je vyhráno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 18:57 lucie
hezký den,mám dotaz.bojuji s ruduchou.přidala jsem kytky,sae,co2,pmdd a po čase zjistila že ruducha šedne,otázka zní co to znamená?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 22:03 lucie – Re: Sid
co prosím???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 22:00 Muž kortezhugo [983]
lucie napsal: tak to fakt nejde,co koupit nové akva?jen sranda


X-) akva berem :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 21:58 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: lucie
Ještě se dá zkusit s tím něco udělat. :-)
(Pokud byste se případně chtěla zeptat na můj názor, co s tím zkusit udělat, už jsem ho v tomto vlákně napsal.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 21:55 lucie – Re: Sid
tak to fakt nejde,co koupit nové akva?jen sranda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 21:53 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: lucie
Vadí, že je napevno. Kdyby šlo vyndat a vyhodit, to by bylo něco... hmm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 21:43 lucie – Re: Sid
je na pevno ale zatýka za něj ,vadí to??????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 21:39 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: lucie
A nenašla by se nějaká myšlenka, (jak s touto řasou zabojovat), která by vás zaujala natolik, abyste se rozhodla ji zkusit?
Zbytečná otázka, že? :-)
"...dala jsem s těžkým srdcem všechny ryby pryč abych mohla začít bojovat, poradte mi prosím je nějaky třeba i drastický způsob jak se toho zla zbavit??? krom nového založení..."
To pozadí máte napevno nebo jde vyndat?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 7

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 7571x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2782-stetickova-rasa?od=151