Štětičková řasa
Ahoj lidi. Můžete se prosím podívat na moji prezentaci a zkusit naznačit kde by mohl být problém s řasou? Děkuji za každý nápad.
Starší reakce
Nevím, jak ostatní, ale já se dívám do křišťálový koule, ovšem nevidím nic, jenom mlhu, to bude asi tím, že nejsou k dispozici žádný relevantní vstupní údaje o daný nádrži, kde se ten problém vyskytuje, takže vytvořit prezenataci, uvést co nejvíce pravdivých údajů a ten kdo bude chtít a umět odpovědět, jistě zareaguje.
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu 0 24.10.2015 16:41 perla3858 – řasa
Dobrý den. Může mi někdo poradit jak se zbavit odporné černé řasy,která porůstá listy, kamínky i stěnu akvária. Chemii nemohu použít, protože chovám i Heleny. Děkuji. Perla3858
Starší reakce
To jsou věci uvádí nadbytek živin. Link od amrtina vedoucí na rostlinna-akvaria naopak tvrdí, že nadbytek živin pro růst řas je mýtus. To jsou věci píše žádné CO2, článek Jak se zbavit ruduchy taktéž na rostlinna-akvaria.cz tvrdí ubrat světlo a CO2 naopak přidat. T čtenářům moc neponůže... :(
Starší reakce
Milá Vendy,hledejte příčiny,než začnete řešit důsledky.Štětička se nevytvoří ze dne na den a obráceně, hned tak zase nezmizí.Máte v nádrži nadbytek živin a ty potřebujete odstranit,ruducha postupně vyhladoví a zmizí,tak jak přišla.Odsajte nečistoty ze dna pračkou písku (nepoškoďte přitom kořenový systém rostlin a nepřestávejte dokud voda z hadice nepoteče opticky čistá),následně vypusťte z nádrže maximální objem vody (ale tak ,aby se obyvatelé neplácali na suchu)a doplňte čerstvou vodou na plný stav,zapněte filtraci a topení,nastavte režim nádrže na hodnoty před štětičkou (CO2 a hnojení zakázáno!) a máte hotovo.V intervalu cca 10-14 dní si to párkrát zopakujte a bude vyhráno.Filtr perte nejdříve týden po výměně vody,v krizových situacích si odmáčknu z filtrační hmoty očkovací kulturu(musí to vypadat jak černá káva) na záběh nového filtru,nebojte se toho a nalejte to do první komory filtračního systému a do akva to sice plivne čmoudy,ale z mrtvé vody máte během krátké doby čistou vodu,která má barvu a tu správnou vůňi,když zakládám nové akva vždy si beru s sebou ! Po celou dobu zákroku odstraňujte organické zbytky z nádrže a omezte krmení.Dekorace které lze vyjmout,můžete dát na den do mrazáku,řasa zčervená a časem odpadne,odumřelou ruduchu odsávejte.Pořiďte si test na měření nitritu a nitrátu a až se dostanete na přijatelné hodnoty budete vědět o čem je řeč.Jsou i živí analytici,kteří radši lezou z špatné vody ven,než aby v ní ukočili svůj život,tak hledejte ,kteří to jsou.V nádržích s biologickou rovnováhou se s nadbytečným množením řas prakticky nesetkáte (řasa je ve vodě všudepřítomná,dejte si destilku na slunce a a uvidíte co to udělá).Mechanické dokonalé odstraňování štětičky je nemožné.Na Savo zapomeňte,nemá to logiku.Chemické přípravky Algostop,Algazit a podobné poškodí citlivější rostliny a po rozpadnutí řasy stejně budete muset provést úkony které jsou v předchozím odstavci.Hlídejte si trvale hodnoty nitritů a nitrátů a máte po problému.
Různí řasožrouti jsou pomocníky,ale kalamitu i když způsobenou s dobrým úmyslem,za vás nevyřeší.
PS:
Pro neznalé :
odkalovač je nezbytnou částí příslušentství akva osobně preferuji: Marine,-výběr v různých délkách trubic ,na obrázku balení má názorný fotomanuál(možná najdete i na You Tube),já pouze odstranuji lapač nečistot a zpětného sání,vrapovanou hadici a regulátor průtoku,následovně na nástavec pro vrapku dám standartní zahradní hadici(vodu odvádím přímo do kanalizace nebo do záhonů) a průtok ovládám zalamováním hadice,čím větší rozdíl hladin,tím větší efekt.Když napouštím,tak na vývod hadice dám redukci a nasadím ji na vývod sprchy přímo na bateri a mám zpětný chod,na hadici s odkalovačem v části vrchní hrany akva navléknu ohyb vývodu výtoku pračky,obrátím odkalovač spodní hranou vzhůru a po zaplavení a odfouknutí vzduchu(omezení bublinkového efektu) jej otočím do pracovní polohy a zabořím do dna akária,zafixuji hadici v pračkovém vývodu a mohu napouštět,pokud nemáte termoventil nebo to nemáte v ruce zkontrolujte si teplotu na výtoku (pokud nenapouštíte ze zásobníku vody),po dosažení požadovaného sloupce vody (ve větších provozech nastavte hlídač hladiny s částečným předstihem)zalomím hadici a v klidu jdu přítok zastavit.A pro dnešek dost.
Ahoj nedávno jsem do jiného vlákna psala o štětičkové řase u mamky v akva, kde problém trval už nějaký pátek, zkoušela ubírat světlo, potom se nedávalo hnojivo a bez žádného výsledku. No a teď jsem si pořídila stejná světla a u hladiny mi začala ta mrcha taky!!! Na anubiasu, takže problém bude ve světle. Vyměňovaly jsme klasické 36w trubice za led 18w kvůli spotřebě. mám tam zaplé 3 na nějakých 500L. trubky už měnit nemůžu to by mě doma zastřelily
Takže mám začít hnojit? Mám doma easy life a máti tetra plant min. Díky za rady.
Starší reakce
Koukám tady na svůj přes půl roku starý příspěvek a musím se zasmát. To co je na fotce byl jen začátek. Dnes mám touto mrchou "pěkně" porostlé kořeny a kameny. Rostliny napadá jen sporadicky, proto jsem to zatím tolik neřešil. Jelikož se mi ale nelíbí, řešit to asi začnu i když netuším jak. A jak jsem prolézal fórum, tak to netuší asi nikdo.
Starší reakce
500 l?? Asi si je pleteš s G. rufou a akvárko s vanou, kam se naložit
Ale vážně: 500 l je nesmysl, to je jako bys uváděl, že práškovací letadlo u nás může startovat pouze z Ruzyně.
Odpověď nemůže bejt nikdy jednoznačná, ale jako takovou rozumnou zkušební dobu bych viděl ten měsíc, kde už by se nějaký ten trend ve vývoji odsledovat měl dát.
Takže můj dotaz nebyl pochopen, tak jak jsem chtěl, asi jsem to napsal blbě. Přesně na toto se ptám, co mi zrovna radíš. Neptám se, za jak dlouho zmizí úplně, to může být i boj na celý život, vím že to chce čas. Ptám se, za jak dlouho můžu vysledovat změnu, po nějakém mém zásahu (den, týden, měsíc), ať vím, jestli postupuji správně... Právě abych nedělal mnoho změn najednou, tak se ptám, jak dlouho čekat, než můžu konstatovat, tohle nefunguje a zkusit něco jiného...
Jenom jednu technickou. Když děláš nějaký změny, tak dělej jenom jednu a tu odsleduj, protože když se to splácá ve stylu jak pejsek s kočičkou pekli dort a udělá se hafo změn najednou, tak ve výsledku buď nepomůže nic a nebo nevíš co to bylo že pomohlo, jinými slovy i dobrej guláš se dokáže přejíst a i taky zkazit.
Je to super rybka, ale v dospělosti trochu větší apíše do 500 L akvarií
www.vivarium.cz/…
Vše, co potřebuješ, aby ses zaručeně zbavil ruduchy, je ryba Garra gotyla. Momentálně čeká na schválení můj článeček o téhle rybě a o tom, jak dopadly řasy v jejím dosahu
U proudeni jsem si byl celkem jist, to poznas snadno, kdyz se ta rasa dela v mistech nejvetsiho proudeni vody a dal uz nic. Co jineho by to tam zpusobovalo.
A nejaky vysledek? Trebe Jeleniho parohu jsem se zbavoval zkracenim doby sviceni snad mesic a jsem rad, ze jsem to nevzdal, protoze hned tak se nic nedelo, rekneme ze neco bylo videt, jako ze to pujde, tak mozna za 14 dni, mozna jeste dele. Pak uz to slo rychleji, mizel pred ocima.
Guláš chutná nejlépe až třetí den, tak vydržet, a on se někdo ozve
0 28.09.2013 13:32 JoKa – Odporná štětičková kravina
Zdravíčko, mám ještě jeden dotaz, ohledně černé štětičky... Včera jsem celou noc studoval, četl a nasál snad všechny informace, které na netu jsou. Ostatně jako se vším, několik domněnek, několik "zaručených" postupů, které si navzájem protiřečí a výsledek tak akorát guláš v mé hlavě. Takže jsem se rozhodl, že budu zkoušet postupně, co u mě zabere... Zajímá mě ale jedna věc, pokud například změním proudění, za jak dlouho můžu pozorovat výsledek? Dva dny, týden, nebo měsíc? Jde mi o to, to je určitě z mého dotazu zřejmé, abych například nezměnil proudění, za týden to nevyhodnotil, jakože toto nezabralo a začal si hrát s něčím jiným. Přitom by třeba zrovna změna proudění mohla zabrat, ale proto, že jsem po týdnu zase chybně vrátil proudění, v domnění, že to nefachá a například více rozsvítil, tím jsem kýžený efekt zabil a jsem zase na začatátku... Je to napsané blbě, ale lépe to vysvětlit neumím. Snad je můj dotaz srozumitelný... Děkuji.
Tyhle veci, ohledne cerpani zivin rostlinami a o naslednem nedostatku pro rasy, spotebovanim rostlinami jak to jde atp., je jen legenda, kterou jsem take bral jako zaklad, ale dnes vim, ze to tak byt nemuze.
Nekteri akvariste (spise rostlinari) pouzivaji metodu hnojeni EI, tedy hnojeni tak, aby vsech zivin bylo stale dostatek, maji nadherna akvaria, nadopovana hnojivem, a pritom rasy v mnohych vubec videt nejsou.
Podle mne je to vetsinou ne prebytkem neceho ve vode, ale spis nedostatkem. Rostliny nerostou a rase to jeste nejak staci, proste je mene narocna, lepe si poradi s tim co je.
Tipoval jsem, ze v zarostlych akvariich neni rasa proto, ze rostliny se ji samy nejak ucinne brani, ze samy produkuji algicidy, aby ji neobrustaly. Vyvratit tuhle domenku asi snadno nejde, ale bohuzel ji ani nikdo nepotvrdil a i zde mi bylo sdeleno, ze je to dosti nepravdepodobne.
Nevíš, co je píďalka? Prstová píďalka?
Samozřejmě jsem je neměřil, nebylo jak. A odhady jsou plusmínus autobus. Ale řekl bych, že do píďalky neměly daleko. Takže tak 15-16 cm. A bohužel jsou v podstatě ošklivé ...
já mám 4 ks SAE jedna má cca 11 cm, další dvě jsou o malinko menší cca 9 cm a poslední je nejmenší 8 cm. Kupoval jsem je, když měli cca 4 cm všechny čtyři a mám je jeden rok.
Ty Parmicky mely po koupi tak kolem 5 cm. Dneska maji tak kolem 8-mi a v akvarku sice sem tam dost litaji, to akvarko ma cca 90 x 40 x 50, ale zerou stale, zadni plato, dno, porad smejdi. Ale mozna jsem mel stesti. Kolega koupil 2 ks ve stejnem obchde a sedi mu na dne a nezerou, divne. Pravda, ty rybicky moc krasy nepobraly, ale za uzitecnost fakt palec nahoru
Je to běh na dlouhou trať'.Mě ten boj trval několik dlouhých měsíců.Vysadil jsem hnojivo,upravil proud a dvakrat tydně měnil skoro polovinu vody.A taky přidal rychle rostouci kytky.Byl to boj,ale vyšlo to.
SAE je možná fajn. Nebo spíš byla. Dokud jsem ji neviděl v Rychnově v plné velikosti. To je torpédo skoro připravené do ponorky. Prostě velká, moc velká. Ani do toho mého (150x50x50) bych ji nechtěl.
ale musejí byt mladé, staré to už prostě tolik nejedí, mám též odzkoušené a souhlasím se SAE.
1 27.09.2013 20:18 kmy68 Zdravim. Jeste pred 2-ma mesici jsem mel stetickovou rasu uz skoro vsude, dno, zadni plasticka stena, koren, zkratka vsude. Akvaristika me prestavala bavit. Mam Juwell Vision 180 cca 2,5 roku. Rostliny chradly, byly cele posety tim sajrajtem
. Ted jsem v poho
. Nikdy bych tomu neveril, ale stacilo par rychle rostoucich rostlin, ale hlavne jsem koupil 4 Parmicky Siamske. Ty behem tydne tu rasu spasly z te zadni steny a te rasy tam bylo cca 40 X 40 cm. Priznam se, vymenil jsem i zarivky, ale ty Parmicky, to byl podle mne zaklad. Fakt doporucuju. Z listu to moc neokusuji, ale na tvrdem zakladu, zadek, koren, zazrak
a stim souhlasim...
volhpe1 napsal: Rasa je a bude všude kde je voda Rasa je a bude všude kde je voda
proste to není tak jednoduchy,myslete si co chcete,ale to si myslim ja
volhpe1 napsal: plně s tímto článkem souhlasím plně s tímto článkem souhlasím
díííky tyhle informace znam... musim zjistit pricinu pac proste nefunguje to co je napsano,kazde akva ji proste jiné a hlavne tu rasu drzim za vlasy,takze ji nedavam sanci rozrust,sice me trapi,ale ze bych nemohl spat to ne...
citace z jiných stránek:
Co z našeho pohledu lze dělat, aby se dařilo udržet řasu v akváriu v rozumné míře: Řasa na kořenu
hodně rostlinek - počet rostlinek zasazených do akvária při jeho založení by měl být co největší, aby živiny z vody čerpaly rostliny nikoliv však řasy.
nepřekrmovat - nespotřebovaná potrava se ve vodě rozkládá, což přispívá k nadměrnému výskytu živin, které rostliny nedokážou spotřebovat.
pravidelná výměna vody - po čase díky krmení a odpadním látkám produkovaných rybami dojde k přílišnému nahromadění živin, které rostliny nejsou schopny využít. Doporučujeme výměnu asi jedné třetiny vody jednou za jeden až dva týdny.
pravidelné čištění nádrže - odkalovaní dna, odstraňování zbytků rostlin, čištění skel apod.
pomalé proudění vody - rychlé proudění vody přispívá k lepší výživě řas, jelikož jim proudící voda přináší živiny.
používat kvalitní zdroj vody - málokdo má možnost si vybírat, jakou vodu do akvária nalévá, pokud ale voda obsahuje příliš fosforu a dusičnanů, pak může přispívat k problémům s řasami, takže máte-li možnost vyzkoušejte různé zdroje vody.
dostatečné osvětlení pro růst rostlinek - velmi jednoduchou pomůckou je pravidlo, že na litr vody v akváriu by mělo u zářivkového osvětlení připadat alespoň 0,5 W příkonu.
chov požíračů řas - zelenou a hnědou řasou se v akváriu živí poměrně slušná řádka živočichů, mohou to být například:
- plži okružáci či piskořky, do určité míry i ampulárie
- krunýřovec mnohoostný - Ancistrus multispinnis - pozor v dospělosti si smlsnou i na rostlinkách
- přísavka thajská - Gyrinocheilus kaznakovi - někdy má tendenci se přisát na jiné ryby
- krunýřovec jednopruhý - Otocinclus affinis - ideální malá dovážená společenská ryba (špatně se shání)
- parmička červenoocasá - Labeo bicolor - občas teritoriální
- parmička červenoploutvá - Labeo frenatus - platí pro ni totéž co pro parmičku červenoocasou
- a další
Horší to je s řasou štětičkovou, kterou požírá pouze parmička černopruhá neboli Crossocheilus siamensis (pozor na falešné druhy), popřípadě krevetka Cardinia japonica.
Já to nemyslel zle
Roste mi ta štětičková ale ta mi nějka nevadí ale roducha (černá řasa) je pro mě zlo jakmile se objeví leju chemii
P.S. Nekouřím, nepiju tvrdý alkohol a pivo jenom občas
volhpe1 napsal: Řasa fuj a ještě ji pěstovat a podporovat to bych nezvládl Jak to, vždyť píšeš, že Ti roste.
Neber to nějak zle, nebo že jsem škodolibej(možná trošku), já jenom že někdy čím více chceme, tím míň to jde, řasy v akváriích byly, jsou a budou a jakmile se budeš pachtit s likvidací kdejaký řasy, tak to nevyhraješ nikdy.
Tys byl asi v mylionaři
měnit tak často vodu hodně lidí finančně neutáhne
Když se jí daří.............proč ne
tak to si nemyslim,menim vodu 3x tydne a to i nekdy vice jak 1/2
volhpe1 napsal: V tom případě jediná rada zvýšit filtraci a vyměňovat pravidelně vodu min 25% týdně
p.s. řasy jsou následkem mírně zkažené vody při malé výměně a nedostatečného odkalování Řasa fuj a ještě ji pěstovat a podporovat to bych nezvládl
Podotýkám, viděl jsem AQ pouze a pouze z větveni porostlé štetikovou řasou, s 3D pozadím, a nic hezčího jsem opravdu neviděl, jak se krásně pohybovala ve vlnění, a ty rybičky v tom, no prostě paráda, ale holt smůla, ani foto natož video k dispozici nemám.
Míříš přesně, kořeny tahle kráska má ráda a listy jsou jí sužovány, proto chřadnou.
Vyměňuj pravidelně vodu a uvidíš 100% zlepšení + manuálně očisti vše na cem ta řasa je
jinou radu nemam a ten kořen můžeš převařit když už nic jiného
Já mám osobně v akva řasu štětičkovou (jemná bílá skoro neviditelná) a krunýřovcům moc chutná
A když je ji moc na skle tak ji očistím magnetem
Ještě je spousta druhů šneků kteří ji požírají
Od té doby, co jsem to objevil, tak měním pravidelně 1/3 vody (ona to není sranda v 650l) a efekt nulový... Zkouším zkracovat světlo, ale místo toho mi roste řasa zelená. Akva má momentálně víc péče než já...
Nechat to zarůst? To by mi ani tak moc nevadilo, kdyby se to dělalo jen na těch kořenech. Jenže se to tvoří i na té Valisnerii a vypadá to odporně... Navíc mi připadá (možná že to jen můj dojem), že listy nakažené jakoby chřadnou a postupně odcházejí...
Je ale ten potřebuje větší akvarium
A když máš už skoro přerybněno tak to nejde dávat další rybu
V tom případě jediná rada zvýšit filtraci a vyměňovat pravidelně vodu min 25% týdně
p.s. řasy jsou následkem mírně zkažené vody při malé výměně a nedostatečného odkalování
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 7
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 7604x