Ryby u hladiny
Kdyby byla před vrhnutím, může se držet stranou od ostatních i zrychleně dýchat.
Těžko říct bez fotky nebo videa ryby.
Je to samice. Ma pohlavi nejaky vliv?
Nejake znamky nemoci na ní nepozoruji, jen že dýchá o něco rychleji a skoro cely den tráví u proudu.
Je to samice nebo samec?
Jsou-li ostatní ryby v pohodě, tak s kyslíkem problém nebude. Kolaps by se taky projevil na více rybách. Může to být prostě jen slabší kus nebo nějak oslabená ryba.
Dobrý den,
jedna z mych mecovek se poslední 3-4 dny neustale zdrzuje u filtru u proudu. Ostatní mecovky ani jiné ryby to nedělají. Čím to může být? Dela to jen jedna a akvarium je hojne osazene rostlinami, tak nevim, jestli kyslíkem? Jak jinak zjistim, že je ho tam malo?
Jediné, co me jeste napadá je, ze pred 6 dny jsem vyndala jeden filtr (starší) a zustal tam jenom ten nový. Společně filtrovaly 3 týdny, aby se ten novy zajel a nestal se nejaky kolaps (nikde jsem nic moc nevycetla o výměně filtrů).
Budu moc rada za jakoukoli radu, děkuji
.
Starší reakce
Takže někdy od ledna jsou takto pospolu v nové nádrži s novým filtrem - souhlas?
Jde mi o čas - ten je důležitým vodítkem. Jak dlouho toto nové akva a filtr fungují?
Osm závojnatek a jeden ancistrus - takto jsou spolu přes jeden rok. Byly v menším akváriu, ale moc se jim kazila voda, tak jsme pořídili v lednu tady to velké je to 100x40x50cm a nový externí filtr + UV světlo. Krmíme je jen jednou denně. Po otočení té rampy se situace dost zlepšila. Ty testy koupím.
...budeme častěji měnit vodu... tak mě nenapadlo, že jim může chybět kyslík...
Správné rozhodnutí ty častější výměny vody!
Taky můžete na čas omezit dávky krmiva. Řekl bych, že přímým nedostatkem kyslíku vaše závojnatky netrpí. Jsou to ryby na obsah kyslíku poměrně nenáročné; kyslík jim začne "chybět" obvykle tehdy, když jim jeho příjem komplikují toxické odpadní N-látky - amoniak a/nebo dusitan.
Jak dlouho máte akvárium v tomto složení?
Co kdybyste zkusila pořídit testy na amoniak (např. něco takového:
shop.aquar.cz/… ) a dusitany (
shop.aquar.cz/… )?
Vyzkoušejte dno dle videa
m.youtube.com/… . Pokud bude šumět, vyměnil bych ho za vhodnější. Je to z důvodu, že by to ovlivňovalo vodu a kytky by hůř rostly. Filtr nečistit zbytečně často a pokud, filtrační hmoty probírat v akvarijní vodě. Kytky se můžou přichytit dle druhu i na kořeny či dekorace (anubiasy, microsorum, bucephalandry... ). Zkusit použití plovoucích rostlin. Stonkovky či solitérní větší kytky bych doporučil obestavět kameny, aby je ryby nevytahaly že substrátu. Na stonkovky se dají použít takzvané horácomatky. Dále je dobré založit prezentaci akvária zde, vyplnit ji poctivě - lépe se pak dá poradit.
Voda může být nádherná, čistá a průzračná, ale to špatné v ní není vidět okem.
Děkuji všem za cenné rady, pořídíme živé rostlinky a budeme častěji měnit vodu. Voda je stále nádherná, čistá a průzračná, tak mě nenapadlo, že jim může chybět kyslík. Polepšíme se.
Je to moc zavojnatek na ten tvůj objem. Píšeš že větší akvárium být nemůže, tak musíš provádět buď častější výměnu části vody, nebo ubrat na zavojnatkách. Jako další pomoc bych viděl mít rostliny nad akváriem s kořeny ve vodě. Něco ve stylu ripária nebo hydroponie.
Tím, že v nádrži nejsou živé kytky, nemá kdo by pomáhal s odstraňováním odpadních látek. Filtr to sám neutáhne. Problém je tedy ten, že se tam hromadí pravděpodobně dusíkaté látky. Kdyby byly testy vody hladiny NO2, NO3 by byly určitě zvýšené. Řešení pro vás - živé kytky, měnit vodu obden, můžete zkusit přidat vzduchování.
Větší akvárium se už opravdu nevejde, filtr jsme kupovali 2160velký do jezírek, tak snad bude stačit. Otočila jsem tu rampu a uvidíme jak to pomůže. Je pravda, že po výměně vody kýblem se vždy chovají lépe - přehazují kamínky, nahání se apod.
Závojnatky je dost těžké chovat, aby prosperovaly. Větší akvárium by bylo vhodnější. Jsou producenty přílišného odpadu a je tak těžší udržet dobré podmínky. Ve větší nádrži je lehčí dobrou vodu udržet. S udržením podmínek pomůžou kytky. Jenže s těmi je to u závojnatek opět těžší nez u běžných druhů akvarijních ryb - bagrují a tím je poškozují. Dají se ale pořídit kytky co vydrží - anubiasy, velké echinodory apod. Pokud nemůže člověk nabídnout větší a živými kytkami zarostlé akvárium, pak už je nezbytné posílit filtraci a zajistit dostatečné a hlavně pravidelné výměny vody.
Díky za radu - jdu na to.
Tu rozstrekovaciu rampu dajte rovnobezne s hladinou a vytočte aby čerila hladinu to pomoze s okyslicenim...
0 16.03.2021 12:54 VV – Závojnatky u hladiny
Dobrý den, máme 200l akvárium se závojnatkami a v poslední době se drží u hladiny. Dle rad tady jsem jim vyměnila v pátek 3 kýble vody a trochu se to zlepšilo. Dnes už zase jsou u hladiny a "lapají". Máme venkovní filtr TETRA EX 800 Plus a UV lampu. V akváriu jsou pouze umělé rostliny. Máme dokoupit nějaký přípravek na okysličení vody??? Nebo častěji kýblovat??? Děkuji za radu.
Starší reakce
Tak to je dobře. Ale ve částečných výměnách vody bych nepolevoval. Teď se to akvárko zabíhá od nuly a za pár dní se tam opět budou hromadit jedovaté látky.
Vypadá to že výměna vody pomohla. Rybky už u hladiny nejsou. Jen ta voda není taková jaká by měla být. Stále je trochu zakalena.Rybek po skromnu ale aspon vypadají relativně v pohodě.
Matty napsala: Vše jsme vyčistili a nalili celé znova. Přesně takové akva je dost nehostinné místo pro ryby. Potřebují stabilní prostředí a nikoliv sterilitu. Já bych ty ryby vrátil, dokud žijí. Protože v akva se zlikvidovanou nitrifikací se budou otravy ryb pravděpodobně vracel.
Vy jste při čištění vybraly všechny ryby..
Vše jsme vyčistili a nalili celé znova. Dala jen akvaregulator a nic víc. Zůstalo nám jen minimum rybek takže není co vracet.
Tak to bych jim teda pěkně poděkoval za takovou radu.
Jak to myslíš, do ní dát ryby? Ryby při výměně vody není třeba nikam dávat, čili ani vracet. Zůstávají v akva, mění se jen část vody, jak psal afc1886. Odstát vodu stačí pár hodin a většinou ani to není nutné.
Já bych vrátil ty ryby k rodičům, dokud se ti neobnoví rovnováha v akva. A ty závojnatky bych už pak do 50 l zpátky nedával.
Možná se blbě zeptám ale jak dlouho ji nechat odstát. Kdy mužů rybky do ní dát.
Neměň celou vodu ale jenom část.
Vyměnili jsme celou vodu a čekáme az si trochu sedne. Z rybiček nám už moc nezůstalo bohužel. ???? Dala sem jen akvaregulator protože ta voda tady je vážně unikátně chlorovana.. Nebo co tam dávají za humus na zimu.
To mi poradili v akvaristice tady u nás právě ????
A kolik té vody jste měnili? A to akva bylo předtím zarybněné jak? Teplota vody? Chtělo by to prezentaci nádrže:
rybicky.net/nadrze/
FMC opravdu nebyl dobrý nápad. Víš, že ti to dopálí filtraci? Nevyplácí se tyhle přípravky jen tak lít do akva.
Jinak souhlas s patkou. Na závojnatky je to malé.
Edit: Nejlepší by bylo, rodičům ty ryby vrátit. Pokud pro ně mají lepší podmínky.
To je žalostně málo informací..OT
To tam liješ jak často?
Paví oka a závojnatky..špatná volba..
Fmc a akvaregulator. Rybičky pavi očka a závojnatky. Objem akvária je 50 litru. Máme ho zhruba rok
Jakou dezinfekci, rybičky jaký, do jak velkýho akvária, jak dlouho zajetý je to akvárium? Foto by nešlo?
0 23.01.2021 15:54 Matty – Ryby u hladiny
Ahojky ve spolek. Mám na vás otázku. Přivezla sem si včera od rodičů nové rybičky.pridala trochu vody a dezinfekce. Večer rybičky ok ale dnes všechny plavou u hladiny. Vymena vody nepomohla. Poraďte prosím.
Starší reakce
Nemůžu se zbavit dojmu, že je akvárko celkem čerstvě založeno nebo alespoň prošlo zásadním čištěním. Dojmem zaběhlé nádrže to nepůsobí. Jak je staré?
Píšeš že je tam s bettou. Takže jaká je tam teplota?
Je tam pancéřníček sám, jediný svého druhu?
Přidej fotku celého akvárka...
Druh: Pancéřníček Panda
Akvárium: 50l se živými rostlinkami a dekoracemi, černý štěrk
Pancéřníček žije společně s bettou, ancitrusem a neonkami.
V příloze zasilam foto, kdy jsme ho stihli vyfotit když plaval ke dnu, jinak to bohužel nejde, protože je schovaný u hladiny a fotak by ho nezabral.
Čauky, nemáš prezentaci, nedal(a) jsi ani druh Pancéřníčka, není jediná fotka, nikdo tu není jasnovidec, aby za takových podmínek poradil...
0 08.10.2020 10:06 Oulala – Divné chování Pancéřníčka
Dobry den,
Máme zaběhlé akvárium, ale nového pancéřníčka(cca 5 dni). Rybička je stále u hladiny, občas se podívá i ke dnu, ale jinak je u nahoře (na zádech, na straně, visí dolů). Máme pocit, ze nic nežere, tak jsme měnili i krmeni. Na vzhledu není vůbec nic znát, vypadá zdravě. Ostatní rybičky jsou vporadku.
Máme strach, proto píšu sem.
Má někdo podobnou zkušenost?
Děkuji za rady.
Starší reakce
V každém případě bych ho izoloval. Pokud je tam další samec, určitě využije jeho oslabení a s největší pravděpodobností ho zabije.
Podle popsaných příznaků bude problém s trávící soustavou. Ideálně odebrat vzorek trusu a pod mikroskopem zjistit přítomnost cizopasníků a cíleně zaléčit.
Nene,vše při starém. Jen teplota vody teď bylabyhodně hodně vysoká - 28'C. Ovšem ostatní ryby vypadají ok.
Cca 5 let
Jak je ta ryba stará?
Nezměnil si krmivo?
Dobrý den,
dominantní samec
C. gybberosa se už více jak týden drží
pouze u hladiny.
Potopení mu dělá problém (jakoby byla část těla
neustále nějak nadnášena), plavání je
lehce nekoordinované (občas se "v tranzu potopí", aby lehce prohnal jinou rybu.
Od včera, kdy jsem měnil vodu, utrpěl trochu šok a od té doby
neustále vylučuje - nejprve v "prachové" konzistenci, poté v normálně pevné, nyní pouze "nitky"...
Je hodně
"propadlý"/podvyživený.
Chuť k jídlu má, ale ne tak silnou jako dřív.
Je
hodně bez energie, občas se nechá unášet proudem vody...
Je mi jasné, že těžko takto určit diagnózu, ale spíš bych
poprosil o doporučení k nějakému postupu.
Zatím se jen držím klasické metody krmit
střídmě/vodu měnit často.
PS: omlouvám se za nekvalitní mobilní rychlo-foto
Starší reakce
Všeobecně sdílená zkušenost je taková, že zárodky parazitů jsou všude, zejména v rybách. Na prostředí, (ne)zdravých podmínkách ale hodně záleží, zda se onemocnění rozvine.
Jsou samozřejmě výjimky, svinští parazité, kteří pobijí ryby vždycky. Ale většinou se to odvíjí od těch podmínek.
Je možné že jsem si to už přinesl z obchodu?
Čeřit hladunu a pokud máš, přidej vzduchování. Ve výměně vody pokračuj. Víc teď dělat nemůžeš, ztráty asi ještě budou.
0 10.12.2018 09:39 Frenciss –
Re: Maq A co s tím dělat? Vodu jsem vyměnil a mám pocit že to pokračuje.
Frenciss napsal: Vzduchovani jako takové nemám. Nechtěl jsem si z akvária vytahovat CO2.
Mikrobi. Mikrobiální respirace. Když to tak půjde dál, můžeš to udusit všechno, i rostliny. Jo, i rostliny se dají udusit.
Řeším to, že mi dvě už chcíply a u té hladiny jich plave víc. Jen na videu je zrovna jedna.
Vždyť na tom videu je jen jedna zvědavá parmička? Tak co řešíš?
Přidat reakci
[1] ...... 5 6
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 7065x