Ancistrus - pohlaví
O důvodech netuším nic. Pokud to vyznělo jako dogma, že přesně 66% ancistrusů jsou samci, tak to myšleno nebylo. Jen má osobní zkušenost za dobu co ancíky chovám, plus co jsem viděl před lety, když ještě lidi kolem mě ancistruse chovali na kšeft. Tak prostě samic byl a je vždy nedostatek. Proč to příroda, nebo podmínky v akváriu tak zuřídili, to netuším.
Nebo je tu někdo, kdo má v odchovech víc samic, než samců? Mluvím o ancistrus spec.
I když je to asi jedno, protože to není pro tu debatu, ba možná pro většinu mne čtoucích, podstatné, ale tvrdit, že 66% ryb z akvarijních odchovů jsou samci, to mi připadá hodně za vlasy přitažené. Protože to tvrzení nebylo ničím ani ve snaze dokládané, tak já teda zkusím něco přidat. Tohle pravidlo platí velmi často třeba u divokých živorodek, ale rozhodně to nelze říci u ostatních druhů. V případě přírodních i akvarijních populací jsou samečci přece jen barevnější, tudíž víc na ráně a proto jich musí být víc, aby přežili predátorský tlak. Protože i u těch živorodek, ale třeba i bet, si akvarista umí pomoci úpravou vody. A nepochybně podobné to bude u těch ancistrusů. Tam si většinou akvarista nepomáhá úpravou vody, ale prostě nechá vyrůst nějakou skupinu ryb a pak z toho vytvoří "teoretické poměry" jako se stalo v tomto případě. Protože kdyby vzal jinou skupinu ryb a bylo to omylem opačně, bude tvrdit, že je 66% samic. Co mne vede k tomuto tvrzení? Protože 90% produkce ancistrusů od chovatele odchází ve velikosti v níž pohlaví nelze rozlišit. Co mám vypozorované, velmi často platí, že ty rychle rostoucí potěry jsou nakonec samci. To přikládám tomu, že ty samice musí nějak "připravit" své břicho na ty spousty velikých jiker, které za svůj život vyprodukují.
Takže většina těch trojek, čtyřek (v cm), které prodáváme jako první z výtěru, jsou samci a budeme-li si nechávat ryby na chov z toho zbytku, dostaneme se do mně velmi známé situace, že mám pravidelně přetlak samic a vždycky jásám nad tím, když se objeví nějaký poctivý fousáč.
Mimochodem k té rybě na fotce - myslím si rovněž, že je to samice. S ohledem na stavbu těla. Trochu fousatých samic je mezi populací tak moc překřížených ancistrusů spousta. Sám mám takto fousaté ryby kladoucí jikry, takže soudím, že to budou samice...
Edit: Dneska už mne nebaví dělat v tom šíleném vedru, tak trochu rozvedu tu myšlenku na téma poměr samců a samic u živočichů, potažmo tedy se pokusím vyvrátit tvrzení, že samců je v populaci 66%. Tomu tak není ani u lidí. I to má své specifické důvody. Bab je obecně mnohem více než chlapů. Většina z nich má totiž tu výhodu, že si po mnoho let čistí krev, zatímco toto chlapům biologicky jaksi není umožněno. Tudíž všechen binec v krvi se jen stále hromadí a proto chlapi kapou dřív než baby.
Celkem lehce dohledatelně je známé, že poměr pohlaví v přírodních populacích naprosté většiny živočichů je přímo úměrný. Tuším na nějaké halančíkářské atrakci jsem měl tu čest podebatovat s jedním ze specialistů a ten lál na poměr samců u halanů. Je to údajně podobné, jako u těch divokých živorodek. Samci upoutávají pozornost predátorů a tím snadněji převažují poměr naopak ve prospěch samic. Protože jsou sežráni. Je to logické – poslední jeden samec zajistí přežití druhu, ale poslední samice těžko…Není tomu tak jen u halanů či živorodek, ale shodné to bude tedy i u dalších ryb.
Pohlaví u potěru asi všech ryb ovlivňuje faktorů mnohem více, a proto jsem se tak šprajcnul při Malapově tvrzení o poměru samců v populaci. Jedním z faktorů je třeba stáří ryb, dokonce je rozdíl, zda jeden z partnerů je výrazně věkově odlišen od druhého. O tom, že se na poměru pohlaví podílí také voda a její parametry, to jsem již zmínil – tvrdost, pH, teplota. O poměru samců a samic rodu Xiphophorus tu psal nedávno Roman Slaboch celkem detailně, tak jen zmíním další aspekt a to jsou chromozomy. A konečně vliv na poměr pohlaví má rovněž nepochybně dostatek, či nedostatek kvalitní potravy…Například…..Asi by se na toto téma písmenek dalo poskládat mnohem více, ale nejsem si jistý, jestli by to bylo někomu k užitku.
Je to logické – poslední jeden samec zajistí přežití druhu, ale poslední samice těžko…Není tomu tak jen u halanů či živorodek, ale shodné to bude tedy i u dalších ryb.
Tady je to trochu zkratka...raději rozvedu, aby bylo snadněji pochopeno....samicím živorodek sperma vydrží na víckrát, u jikernatých ryb jeden samec může obšťastnit převeliké množství samic...Takže to stačí pro zachování rodu. Proč by jich tedy mělo být o třetinu více než samic? Příroda narozdíl od mnoha lidí není blbá...
Tohto prísavníka mám doma už viac ako rok a môže mať tak cca 7 cm.
S velkou pravděpodobnosí, hraničící s jistotou, to je samec. Většina rybek jsou samci, odhaduju, že obvykle je v odchovu tak 1/3 samic, ostatní jsou samci.
Ako je stará? koľko má asi cm? Podľa mňa to môže byť mladý samec ak má zhruba do 6-7 cm.
Mám stejný názor jako kolega, viděl bych to na holku.
Myslím, že to bude samička.
0 28.06.2012 14:11 MiA – samček či samička?
chcela by som sa spýtať či na foto mám samčeka či samičku, má jemné fúzy
Starší reakce
No jo závoj je trochu něco jiného...roste pomalu a malý je mnohem dospělejší, než by velikosti odpovídalo...
Ne tak sem to asi přehnal, díval jsem se zrovna na něj a má asi víc než 3 cm v těle, možná 4 - 5 cm v těle. Tak oprava.
S tím musím souhlasit.V této velikosti opravdu není šance poznat pohlaví.Tedy u těch,ktěří mi prošli rukama to tak bylo.
Mám 4 cm samce závojového, u kterého to je už krásně vidět. Myslím tím, ale délku těla bez zadní ploutve.
Ve třech centimetrech???
Pán je šaman?
Inu jsou tací, kteří takto čarují s kyvadýlkem...ale u třícentimetrového ancistrusa můžete tak možná odhadovat, dokonce se i trefit, ale poznáte prd!
U mých ancistrusů už šlo poznat pohlaví už když měli 4 cm.
Je to také o tom, v jakých podmínkách jsou rybky odchovány, jak jsou krmeny. Za běžných okolností je pohlaví rozeznatelné ve stáří 4-6 měsíců.
Začína to byť vidieť asi od velkosti 6cm, niekedy aj neskôr.
0 05.06.2012 22:30 ladis Cau, v jake velikosti poznam samce od samicky? Dik
Starší reakce
Tak jsem se ještě večer koukal na jedno stádo samic, když jsem jim před zhasínáním dával tablety....z pěti 4 vypadaly docela dost podobně jako ti "zcela jistí podle Jirky" samci z dotazu, po vepředu hubě řada vousků. A to pozitivně vím, že všech 5 klade. (Jinak by v té nádrži už nebyly
)
Přesně tak, jedna řada vousků samce nedělá...takový porost u mě mají 2 ze 3 samic. Zbytek jistí samci ala jelen
Já bych s tou jednoznačností tolik nehýřil, s ohledem na to, že mnohé samice některých druhů ancistrusů takový typ fousků mají...u těch překřížených hore dole také, ale asi to samci jsou....
0 27.05.2012 23:29 elany – samec nebo samice???
Prosím Vás je to samice nebo samec. Byla nám prodaná jako samice, ale po vpuštění do akvária se nám poprala s naším druhým který byl zakoupen jako kluk. Dám jsem foto i toho druhého. Tlamičky mají skoro stejné. Ten zavojnatéj má tak 5 cm s ocasem 10 cm a ten obyč má 6 cm i s ocasem.... No jeden nám byl prodán jako kluk a druhý jako holka a v akva se perou. Raději jsem se rozhodla. Děkuji za radu.
Starší reakce
To jo, spousta samců už bude rozpoznatelných. Ale samců je většina, já mluvím o situaci, kdy klidně můžu říct, ano tyhle ryby jsou už na 95% samice.
Ano již 5-6cm samečkům raší vějířek vousků. Stačí vzít lupu. Tolik má zkušenost ověřená dlouholetou praxí.
Tady: Pohlavní znaky lze spolehlivě pozorovat tak od 5-6cm velikosti, tedy ve stáří půlroku a více.
Myslíš těch 9cm?
Tak u takhle malých ancistrusů bych si já osobně pohlaví určit netroufl.
Jeden by tu ještě byl a to ten,že sameček má břicho (ze spod) do trojúhelníku a samička více do kulata
a nějaký další způsob, jak rozeznat samce od samice není?? Třeba tvar nebo tak
Ale já píšu o normálním vývoji jedné z nejběžnějších rybek. Ta tvoje měla asi nějaký vývojový problém. Dvouletá rybka by měla mít +- 9cm a nedovedu si představit že nelze rozeznat pohlaví. Záleží také na tom v čem žije a čím se krmí.
Třeba si je vždycky o něco tzv.ubrousil, už jsem takovýho borce taky viděl.
Musí? Tak to si promluv s tím mým ancíkem... Dva roky jsem si myslela, že je to samička... pak mu vyrostlo pár "chlupů"... a pořádný vousy mu narostly až dalšího půl roku na to.
Ve stáří 1 rok už MUSÍ být pohlaví rozeznatelné. Vějířek vousků samečkům začíná vyrážet tak již od 6 měsíců.
Takovýhle fousy nemá ani můj ancík a to už je mu dobrejch 6 let.... Ono je to u každýho individuální.
Podívej se na fotku ty "výrotky"
Tak z toho bude s největší pravděpodobností sameček, ale řekla bych, že je fakt ještě brzo. Jistotu budeš mít, když se ti vytřou
nebo až jim ty fousky pořádně narostou.
Jak to myslíte - korunku? Ten můj na čumáčku nic zatím nemá.
Ten větší má na tlamičce (u přísavky) uprostřed dva rovné vedle sebe tak 2mm dlouhé, ale nahoře na nose žádný nejsou - jak jsem viděl na fotkách.
Ancistrusi dospívají v 1-2 letech, takže jestli je máš rok, zatím bych žádné velké závěry nedělala. Mému ancíkovi narostly fousky až snad ve dvou a půl a to už byl plně dorostlý...
Píšeš, že nemají žádné velké vousy, to znamená, že nějaké malé mají?
Chtěl jsem se zeptat, kdy se pozná jestli je to holka nebo kluk. Mám rok 2 ancistruse v akva - jeden je tak 7 cm a druhý má 9-10 cm. Žádné velké vousy ani jeden nemá, jen ten větší vždy honí toho menšího - včetně krmení. Kdy by event. měly růst fousy ?? Děkuji Honza
Starší reakce
Pohlavní znaky lze spolehlivě pozorovat tak od 5-6cm velikosti, tedy ve stáří půlroku a více.
Toto je ešte mladý. A aký ma byť starý, aby som zistil že je to samec či samica?
Starší reakce
Samec. Je to už pěkný kmet. Doufám že má důstojnou partnerku.
Starší reakce
Taky sem řešil pohlaví. Mám dva ancíky už něco přes rok a mají cca 8 - 9cm. Ani jeden nemá fousky. A to jsem před akváriem vždy trávil desítky minut zkoumáním fousků, když byli přicuclí na okurce. Prostě ani chlup. Na Vánoce jsme odjeli k rodičům a když jsme se vrátili domů, všiml jsem si, že je na skle něco nalepený. Přijdu blíž a on to malinkatej ancík. Takže se buď stal zázrak, nebo je ten sameček prostě plešatej od narození...
Starší reakce
To je ich spôsob života, samček je k samici milý len keď kladie vajíčka a ona mu nakladie vajíčka len vtedy, keď vie dobre všetko naháňať, získa tak istotu, že uchráni jej vajíčka, ikry a neskôr potomstvo. No a pre inšpiráciu si kliknite
www.aquanet.tv/… Přidat reakci
1 ...... ...... [5] 6 7
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 12231x